Η ζωή με ένα σκυλί byb


Status
Κλειδωμένο θέμα

ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
δε μου αρέσει που το αβαταρ σου δείχνει εμένα σε συνδυασμό με αυτό που λες..:cautious:
αχαχαχαχαχ σόρρυ. Το άβαταρ αυτό το λατρεύω είναι πραγματικά σαν να πετάγεται να πεί τη χαζομάρα του εκεί που δεν το σπέρνουν. :p
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.655
19.887
Δεν πας στο σκυλοπάρκο της γειτονιάς σου, καλύτερα;
Ολο και κάποιον θα βρεις πρόχειρο :D
 
  • Like
Reactions: Orilis and sea-mol




theo9

Well-Known Member
18 Μαϊου 2016
515
377
νοτια προαστια
ναι βρε παιδί μου. Το θέμα είναι ότι στο φόρουμ πάει ως εξής:

- έχω ένα βασιλικό εξαδάκτυλο ολλανδικό ποιμενικό απο πατέρα πρωταθλητή ιαπωνίας και μάνα πρωταθλήτρια βολιβίας
- πως το απέκτησες;
- απο έναν ξάδερφό μου στην μεσσηνιακή μάνη. Δεν είδα τους γονείς, αλλά μου το πε όταν μου το έφερε. Να δείτε μια φωτογραφία. Δεν είναι πολύ όμορφα τα γαλάζια του μάτια;

Κάπου εκεί γκρεμίζεις τον κόσμο του άλλου..τον στεναχωρείς, γίνεσαι όντως γραφικός..αλλά έστω ένας στους 10 να καταλάβει το λάθος και να το μεταφέρει σε έναν άλλον κι αυτός σε άλλον έναν..κάτι γίνεται :)

δεν το λεω για να μη στενοχωρειτε καποιον δεν με απασχολει αυτό.
αλλα να πρεπει να δηλωσω ότι εχει χαρτια ή όχι σε μια ερωτηση αν η τροφη είναι καλη ε σορρυ κιολας αλλα είναι λιγο αστειο.
και ειπα οσους τους ενδιαφερει καλα κανουν και το συζητάνε ή αν είναι σε θεμα που εχει σχεση.
αλλα να επιβαλεται (ετσι όπως τα λενε διάφοροι) να μιλαμε με τους κανονες ορισμενων ακομα και σε θεματα ασχετα είναι θεμα καθαρα εγωιστικο.
 
  • Like
Reactions: vasilis_mike


HolywoodBrn

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2013
2.286
3.224
Αμπελοgarden
δεν το λεω για να μη στενοχωρειτε καποιον δεν με απασχολει αυτό.
αλλα να πρεπει να δηλωσω ότι εχει χαρτια ή όχι σε μια ερωτηση αν η τροφη είναι καλη ε σορρυ κιολας αλλα είναι λιγο αστειο.
και ειπα οσους τους ενδιαφερει καλα κανουν και το συζητάνε ή αν είναι σε θεμα που εχει σχεση.
αλλα να επιβαλεται (ετσι όπως τα λενε διάφοροι) να μιλαμε με τους κανονες ορισμενων ακομα και σε θεματα ασχετα είναι θεμα καθαρα εγωιστικο.
Εντάξει αλλά δεν λένε όλοι σε θέμα που έχει να κάνει με άσχετο πράγμα κατευθείαν για την καθαροαιμία..κάποιοι απαντάνε κιόλας επί της ουσίας. Δεν "πρέπει δηλώσει ότι έχει χαρτιά" αλλά καλό θα ήταν αν κάποιος έχει αποκτήσει σκυλάκι απο πετ σοπ ή με οποιονδήποτε άλλο παράνομο και ανήθικο τρόπο, να ενημερωθεί. Έτσι δεν είναι; Αυτό είναι όλο. Τώρα αν κάποιος το κάνει πιο έντονα από κάποιον άλλον ανά στιγμές..ε οκ. Αντίστοιχα κάποιοι υιοθετούν στάση άμυνας με πολύ έντονο τρόπο. Αλλά πως θα γίνει. Καλή καρδιά.
 
  • Like
Reactions: Orilis


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Πέτυχες κι εσύ το παράδειγμα με την τροφή. Ειδικά εκεί που λέμε ότι δεν πάει με την φυλή αλλά με το σκύλο σαν σύνολο! Λίγες είναι, ποσοστιαία, οι φυλές που θέλουν ειδική διατροφή
 


theo9

Well-Known Member
18 Μαϊου 2016
515
377
νοτια προαστια
Εντάξει αλλά δεν λένε όλοι σε θέμα που έχει να κάνει με άσχετο πράγμα κατευθείαν για την καθαροαιμία..κάποιοι απαντάνε κιόλας επί της ουσίας. Δεν "πρέπει δηλώσει ότι έχει χαρτιά" αλλά καλό θα ήταν αν κάποιος έχει αποκτήσει σκυλάκι απο πετ σοπ ή με οποιονδήποτε άλλο παράνομο και ανήθικο τρόπο, να ενημερωθεί. Έτσι δεν είναι; Αυτό είναι όλο. Τώρα αν κάποιος το κάνει πιο έντονα από κάποιον άλλον ανά στιγμές..ε οκ. Αντίστοιχα κάποιοι υιοθετούν στάση άμυνας με πολύ έντονο τρόπο. Αλλά πως θα γίνει. Καλή καρδιά.
αν δεις στα πιο πολλα θεματα οπου αναφερθεί ρατσα υπαρχει από κατω ερωτηση "το πηρες από εκτροφεα?" "εχει χαρτια?" και αν απαντηθεί όχι τοτε ξεκιναει η διορθωση,.
και αυτό λεω ότι είναι αχρειαστο
αλλα ολοι εδώ νομιζουν ότι ως στουρναρι απλα δεν ξερω ποια η διαφορα καθαροαιμου με απλα ρατσα.ή ότι είμαι φιλοbyb , ότι ντρεπομαι να πω ότι εχω ημιαιμο....ασχετα πραγματα.
δε πειραζει εγω τουλάχιστον ξερω για τι πραγμα μιλαω , ασχετα αν οι απαντησεις εκτος από ασεβέστατες είναι και εντελως αλλου θεματος...
 
  • Like
Reactions: vasilis_mike


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
μιλαω για θεμα κοληματος σε τυπους σε ένα φορουμ που το κολημα αυτό θα ωφελισει σε λιγες περιπτώσεις,
στις πιο πολλες περιποτωσεις δημιουργει τσακωμους.
αλλα εσεις απαντατε τα δικα σας.
θα το γράψω όσο πιο απλά μπορώ, χωρίς ίχνος προσωπικής επίθεσης, χωρίς να είμαι από τα παλιά μέλη που "στηρίζω το κατεστημένο των εκτροφέων" (αποδεδειγμένα αυτό, καθώς δεν έχω επιλέξει κάποιο ελληνικό εκτροφείο):
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΟΛΛΗΜΑ ΜΕΛΩΝ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ. ΕΙΝΑΙ Ο ΟΡΙΣΜΟΣ ΠΟΥ ΙΣΧΥΕΙ ΠΑΓΚΟΣΜΙΩΣ. ΑΡΑ ΔΕΝ ΑΠΑΝΤΑΜΕ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΑΣ.
Οι τσακωμοί δημιουργούνται γιατί κάποιοι δεν θέλουν/μπορούν να αποδεχτούν αυτό το δεδομένο.
Ο καθένας μπορεί να αποδεχτεί ότι γουστάρει στο μυαλό του, στην ηθική του, ή βάσει νόμου, αλλά ο ορισμός είναι αυτός. & -
Συμφωνώ ότι υπάρχουν περιπτώσεις στο φόρουμ, όπου η συζήτηση καταλήγει άστοχα στην συγκεκριμένη διαμάχη, οπότε ναι, εκεί δίνεται η εντύπωση κολλήματος.Σε καμία περίπτωση όμως αυτό δεν δίνει το δικαίωμα να αμφισβητείται ο ορισμός και να πετάμε ότι μπαρούφα να 'ναι σχετικά με το θέμα ή αντίστοιχα να προσπερνάμε τις περιπτώσεις που κάποιος τα λέει όπως τα έχει στο μυαλό του και να μην γίνεται αναφορά στο λάθος του.
 


Ήρα & Freedom

Well-Known Member
22 Μαϊου 2016
210
639
Λάρισα
θεωρώ πως το βασικότερο πρόβλημα στην απόκτηση σκύλου είναι η ενημέρωση

οι περισσότεροι που δεν έχουν ασχοληθεί με σκύλο δεν ξέρουν καν τι είναι ο εκτροφέας
οταν θελήσουν να πάρουν σκύλο θα στραφούν στο Internet όπου πρώτες πρώτες βγαίνουν αγγελίες από byb
με δεδομένο ότι στο forum θα μπουν αφού πάρουν το σκυλί και αν και όταν συναντήσουν κάποιο πρόβλημα.....τότε η επιλογή έχει ήδη γίνει.....και πορεύονται με ότι έχουν πάρει

προσωπικά μιλώντας για εκτροφείς άκουσα πρώτη φορά εδώ....και τρομάρα μου τα θέματα κληρονομικότητας τα έψαξα πριν πάρω τον κούταβο (τι σκατά έψαχνα και είμαι και διαβασμένή μή χέσω...)
δεν θα μπω στη διαδικασία του γιατί δεν είναι ευρέως γνωστά όσα συζητάμε
δεν ξέρω πως θα μπορούσε ο καθένας μας να τα ξέρει άπό πριν

εγώ (πάλι προσωπικά μιλάω) χαίρομαι που τα έμαθα έστω και κατόπιν εορτής

τουλάχιστον τώρα όταν πχ ο μικρός αυξάνει σε βάρος -ύψος περισσότερο από το αναμενόμενο δεν τρελαίνομαι αφού παίζει τρελά η πιθανότητα η οικογένεια του να έχει και άλλους συμμετέχοντες πέρα από καθαρά husky
κατά 99% όπως έμαθα μετά από συζήτηση (και τους ευχαριστώ που δε γέλασαν με τη στραβομάρα μου) έπαιξε από μαλαμούτ μέχρι παναγιά βοήθα....

ίσως είμαι πιο διαλλακτική γιατί δεν επικεντρώνομαι στους ορισμούς
θεωρώ ότι με κάποιο τρόπο με κάποια "γλώσσα" πρέπει να συννενοούμαστε
με βρίσκει αντίθετη η χρήση της λέξης "καθαρόαιμο" στη βάση της γενετικής της εννοιολογίας
προτιμώ την "καθαρής εκτροφής" όπως πολύ αναλυτικά εξήγησε ο @sea-mol σε άλλο θέμα
απλώς κολλώντας στις λέξεις χάνουμε την ουσία που κατ εμέ είναι το
"μιλήστε όσο περισσότερο μπορείτε όλο και κάποιος θα μάθει για πράγματα που μέχρι πρότινως ούτε φανταζόταν"

αν και το θεϊκό το άκουσα προχθές όπου σε γνωστό που θέλει ακίτα μίλησα γίά εκτροφή για να μου γυρίσει πληρωμένη η απάντηση
εμ βέβαια το πήρες εσύ τζάμπα και στέλνεις εμάς να σκάσουμε το χιλιάρικο

ναι αλλά και εγώ εκτός προδιαγραφών βγαίνω
και αντε εμένα δε με πειράζει
κάποιος όμως που κάνει επιλογές με συγκεκριμένα δεδομένα (πχ να μη βγει μεγάλο να μην έχει τρίχα κτλ) δεν πρέπει να διασφαλίσει την επιλογή του?μην του βγει ο νάνος που πάει να πάρει γίγαντας?
 


zenio

Well-Known Member
4 Ιουνίου 2011
1.002
2.714
Δραμα
Πηγα να το γραψω χθες και το εσβησα, ας το πω σημερα

1.
Καλωσορίσατε στο Dogforum, την 1η ελληνική διαδικτυακή κοινότητα για τον σκύλο, όπου μπορείτε να συζητήσετε και να αναζητήσετε κάθε θέμα που τον αφορά.

Πραγματοποιήστε εγγραφή δωρεάν και αποκτήστε την δυνατότητα να συζητήσετε και να μοιραστείτε απόψεις και γνώσεις για όλα τα κυνοφιλικά και κυνολογικά θέματα.

Πιο απλο και πιο οφισιαλ δε γινεται :)

2. Δεν εχω δει ΠΟΥΘΕΝΑ να θεωρουνται τα ημιαιμα παιδια ενος κατωτερου θεου. Δεν υπαρχει αυτος ο σνομπισμος που αναφερεται καποιες φορες. Απο την αλλη (οπως εχω ξαναπει) υπαρχει μια οχι και τοσο "μαρκετιστικη" προσεγγιση καποιες φορες στα νεα μελη. Και οπως εχω ξαναπει απο τη μια το καταλαβαινω γιατι εχει καταντησει κουραστικο (αλλα οσα προφιλ και να κανεις θασαι εδω να ακους τον αντιλογο) απο την αλλη υπαρχουν περιπτωσεις που με τη διαλλακτικοτητα τους δεν σου επιτρεπουν να φερθεις καφρικα (βλ. περιπτωση linak)

Οπως αναφερθηκε και πιο πριν οι περισσοτεροι εδω μεσα αν οχι απο φιλοζωικη εχουν περασει την πορτα του byb αρα μιλανε εκ πειρας. Η εκτροφη με την ευρεως (στο φορουμ) αποδεκτη εννοια μπορει να εχει χιλια στραβα. Ο καθενας με το λιθαρακι του θαβοηθησουμε να διορθωθει, ακομη κ αν αυτο σημαινει οτι δεν θα παρουμε σκυλο απο τον χ εκτροφεα γιατι εκανε το ψ που ειναι μπλα μπλα μπλα μπλα

3. Σεναριο:
Περπαταω στο δρομο και βλεπω στο παρκακι απεναντι ενα "χασκι" [βαλτε οτι θελετε στη ρατσα], τι θα πω απο μεσα μου; "Α να ενα σκυλι πουανδωτοpedigreeτουειναι χασκι"; Οχι, να ενα χασκι θα πω. Κομπλε...

10 λεπτα μετα ο τυπος με το χασκι ερχεται στο παγκακι που καθομαι και μου πιανει την κουβεντα και μου λεει "τσσσ φιλλαρακι ο σκυλλος μου ειναι καραγαμαουα, ολα τα αδερφια του στη γυαλλα στο πετσοπ τα πλλακωνε"(δεν μιλανε μονο στη Σαλονικα με παχυ λ αλλα σε ολη τη Βορειο Ελλαδα, λιγοτερο ή περισσοτερο)

...ε ναι...εκει θα ακουσει την αληθεια, οτι δεν εχει χασκι, οτι το πετσοπ ετσι κτλ κτλ κτλ...ακομη και αληθινο να ειναι το πεντιγκρι του (αχαχουχα) θα τον γειωσω για να τον πικαρω για να ακουσει... Οταν ερθω εδω μεσα να μιλησω και χρειαστει να πω την ιστορια, αν πω ενα χασκι απο πετσοπ δεν χρειαζεται να διευκρινισω και περι καθαροαιμιας, αν πω οτι ειδα απο μακρυα ενα χασκι κ ετσι κ αλλιως η καθαροαιμια ειναι υπο συζητηση, και ναι εδω μεσα θα πρεπει να γινεται καπως καποιος διαχωρισμος ΟΧΙ γιατι η ζωη του χασκι αυτου αξιζει λιγοτερο αλλα γιατι ο τροπος αποκτησης του αγγιζει ευαισθητες χορδες κυνοφιλιας (οπως επισης ζωοφιλιας και φυσιολατρειας οπως εχω ξαναπει)

Και σε αυτο δε νομιζω οτι διαφωνει καποιος.

4. Για καποιο λογο, και ας φανει χαζο, νιωθω σαν τον τελευταιο καιρο το φορουμ να "βαλεται"...και αυτο δεν παει στον vasilis_mike ουτε στον Kouros (για να προλαβω αντιδρασεις αναφερω τα ονοματα)
 


theo9

Well-Known Member
18 Μαϊου 2016
515
377
νοτια προαστια
θα το γράψω όσο πιο απλά μπορώ, χωρίς ίχνος προσωπικής επίθεσης, χωρίς να είμαι από τα παλιά μέλη που "στηρίζω το κατεστημένο των εκτροφέων" (αποδεδειγμένα αυτό, καθώς δεν έχω επιλέξει κάποιο ελληνικό εκτροφείο):
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΟΛΛΗΜΑ ΜΕΛΩΝ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ. ΕΙΝΑΙ Ο ΟΡΙΣΜΟΣ ΠΟΥ ΙΣΧΥΕΙ ΠΑΓΚΟΣΜΙΩΣ. ΑΡΑ ΔΕΝ ΑΠΑΝΤΑΜΕ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΑΣ.
Οι τσακωμοί δημιουργούνται γιατί κάποιοι δεν θέλουν/μπορούν να αποδεχτούν αυτό το δεδομένο.
Ο καθένας μπορεί να αποδεχτεί ότι γουστάρει στο μυαλό του, στην ηθική του, ή βάσει νόμου, αλλά ο ορισμός είναι αυτός. & -
Συμφωνώ ότι υπάρχουν περιπτώσεις στο φόρουμ, όπου η συζήτηση καταλήγει άστοχα στην συγκεκριμένη διαμάχη, οπότε ναι, εκεί δίνεται η εντύπωση κολλήματος.Σε καμία περίπτωση όμως αυτό δεν δίνει το δικαίωμα να αμφισβητείται ο ορισμός και να πετάμε ότι μπαρούφα να 'ναι σχετικά με το θέμα ή αντίστοιχα να προσπερνάμε τις περιπτώσεις που κάποιος τα λέει όπως τα έχει στο μυαλό του και να μην γίνεται αναφορά στο λάθος του.


ωραια αρα ερχομαι εγω και λεω παιδια εχω ένα αμσταφ και θελω να το στειρωσω ξερετε κανενα γιατρο???
αυτό αμφισβητει καποιο ορισμο του τι εννοουμε αμσταφ?αμφισβητει τα αμσταφ με χαρτια ?αμφισβητει τα αμσταφ από εκτροφεα??
οχι
είναι μια λεξη για να σας πω ότι εχω ένα σκυλι που είναι ετσι.προφανως δεν ειναι το πεντιγκρενιο αλλα δεν ειναι και τζακ ρασελ....
εμενα η μικρη μου είναι περασμενη σαν αμσταφ στο βιβλιαριο.αλλα είναι πιτμπουλακι.αυτό σημαινει ότι αμφισβητω τον ορισμο ??
γιαυτο λεω σε θεματα που εχει να κανει με τη φυλη καλως και να το ρωτάτε , σε θεματα με γεννες , με εκτροφεία , με οτιδήποτε εχει να κανει με τη ρατσα.
αλλα σε θεματα που απλα θα αναφερθεί μια ρατσα ε το θεωρω υπερβολικο να γινεται αυτός ο κανονας λογος για να ξεφευγει η ουσια .
αυτό λεω τοοοση ωρα και βλέπεις τι απαντησεις εχω παρει...
τι να συζητάμε τοτε...
αν πω α χτες ειδα ένα λαμπραντορ πανεμορφο στη βολτα και να μου πεις - ωπα γιατι το λες λαμπραντορ ειχε χαρτια?? είναι λογικο αυτό ?.ναι οι ορισμοι είναι ορισμοι.
αλλα άλλη βαρυτητα εχουν σε θεμα που ασχολειται με αυτους και άλλη σε θεμα που δεν τους αγγιζει καν.
 




Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
ωραια αρα ερχομαι εγω και λεω παιδια εχω ένα αμσταφ και θελω να το στειρωσω ξερετε κανενα γιατρο???

γιαυτο λεω σε θεματα που εχει να κανει με τη φυλη καλως και να το ρωτάτε , σε θεματα με γεννες , με εκτροφεία , με οτιδήποτε εχει να κανει με τη ρατσα.
Σε αυτά που λες σου έχουν απαντήσει ήδη:
Εχεις δει να γίνεται κάποιος διαχωρισμός στις συμβουλές και την βοήθεια που παρέχουν τα μέλη ανάλογα με το αν ο θεματοθέτης έχει ημιαιμο, καθαρόαιμο ή "καθαρόαιμο";;;
Έχεις δει να αδιαφορεί το φορουμ στα θέματα που ανεβάζουν ιδιοκτήτες ημίαιμων και να ασχολούνται μόνο με τα προβλήματα των καθαρόαιμων;;;
Το ότι σε κάποιο σημείο τη συζήτησης μπορεί να γίνει αναφορά και στο συγκεκριμένο θέμα, ναι μπορεί. Σε πολλές περιπτώσεις μάλιστα προκύπτουν και θησαυροί στην πορεία...
Και το τελευταίο που θα πω, γιατί ειλικρινά δεν βρίσκω νόημα να το συνεχίσω. Αν κάποιος θέλει να αντιληφθεί, αντιλαμβάνεται...
ΠΟΣΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΤΑ ("ΚΟΛΛΗΜΕΝΑ") ΜΕΛΗ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ ΠΟΥ ΣΕ ΚΑΘΕ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΘΑ ΚΑΤΑΠΙΑΣΤΟΥΝ ΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ ΚΑΘΑΡΟΑΙΜΟ OR NOT, ΕΧΟΥΝ ΠΕΝΤΙΓΚΡΕΝΙΑ ΣΚΥΛΙΑ ΚΑΙ ΠΟΣΟΙ ΕΧΟΥΝ ΗΜΙΑΙΜΑ;
Αυτό νομίζω τα λέει όλα....
 


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
αγαπητέ @zenio δεν θα έχεις καμία αντίδραση απο εμένα, γιατί απλά συμφωνώ σε όλα.

Περιληπτικά:
1. είχα μία ένσταση στη λέξη καθαροαιμία ή καθαρή εκτροφή
2. είχα μία ένσταση (όπως κι εσυ επισημαίνεις) για το μαρκετίστικο (αυτό που επισημαίνει και στα τελευταία του μηνύματα ο @theo9 )
3. είχα μία ενσταση περί εκτροφέα (όποιος δηλ έχει πεντιγκρι κα δηλώσει επωνυμία στον ΚΟΕ λέγεται επίσημος εκτροφέας και απο εκει και πέρα μόνο η φήμη στην αγορά προφυλάσσει πιθανους αγοραστές, με ποιές τυχόν νομικές συνεπειες; ) Χωρίς αυτό να μειώνει τον κόπο και τη προσπάθεια αυτών που πραγματικά αγωνίζονται (το δήλωσα πολλάκις)
4. είχα μία ένσταση περί αιμομιξίας ή για το πολιτικαλυ κορεκτ ορισμένων inbreeding.

Όταν λες ένσταση, δεν σημαίνε ότι επιμένεις να αλλάξεις κατι με την δική σου άποψη, απλά περιμένεις τκμηριωμένες απαντήσεις για να τα ξεκαθαρίσεις μέσα σου.

Όλα αυτά τα παραπάνω, προήλθαν απο συζητήσεις που διάβασα εδώ μέσα, και δεν είχα λίστα έτοιμη για να χτυπήσω το φόρουμ ή τους εκτροφείς ή οποιονδήποτε άλλο.

Αντιμετωπίστηκα όμως με ασέβεια έως πρσβολή και εξευτελισμό γιατί τόλμησα να διαφωνήσω ή να ζητήσω λεπτομέρειες ώστε να καλύψω τα κενά που δημιουργούνται με όσα (πάλι επαναλαμβάνω) διαβάζω.

Όσο αφορά αν κάποιος είναι απλό μέλος ή εκτροφέας ή εκπαιδευτής, ο κάθε άσχετος (εγώ) που γράφει εδώ μέσα δεν το γνωρίζει. Έχει λοιπόν βάση όταν κάποιος αναφέρεται σε πιο συγκεκριμένα πράγματα όπως το inbreed (παράδειγμα το φέρνω), ο άλλος να τον θεωρήσει εκτροφέα ή σε κάποια σχέση με αυτό. (λάθος;;; οκ, συγνώμη. Μπορεί απλά όταν ξεκινάει την απάντηση να πει "άποψή μου" ή "γνώμη μου" όπως κάνω εγώ και πολλοί άλλοι εδώ μεσα).

Δεν έχω καμία μα καμία διάθεση κόντρας και ξεκατινιάσματος με κανένα και καμία. Λίγος σεβασμός όμως δεν βλάπτει, μιας και δεν έχουμε όλοι την ίδια αίσθηση και ανεκτικότητα στο "χιουμορ", ούτε γνωρίζουμε (τουλάχιστον οι νεότεροι) τι και ποιός είναι ο καθένας.
 
Last edited:


theo9

Well-Known Member
18 Μαϊου 2016
515
377
νοτια προαστια
Σε αυτά που λες σου έχουν απαντήσει ήδη:
Εχεις δει να γίνεται κάποιος διαχωρισμός στις συμβουλές και την βοήθεια που παρέχουν τα μέλη ανάλογα με το αν ο θεματοθέτης έχει ημιαιμο, καθαρόαιμο ή "καθαρόαιμο";;;
Έχεις δει να αδιαφορεί το φορουμ στα θέματα που ανεβάζουν ιδιοκτήτες ημίαιμων και να ασχολούνται μόνο με τα προβλήματα των καθαρόαιμων;;;
Το ότι σε κάποιο σημείο τη συζήτησης μπορεί να γίνει αναφορά και στο συγκεκριμένο θέμα, ναι μπορεί. Σε πολλές περιπτώσεις μάλιστα προκύπτουν και θησαυροί στην πορεία...
Και το τελευταίο που θα πω, γιατί ειλικρινά δεν βρίσκω νόημα να το συνεχίσω. Αν κάποιος θέλει να αντιληφθεί, αντιλαμβάνεται...
ΠΟΣΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΤΑ ("ΚΟΛΛΗΜΕΝΑ") ΜΕΛΗ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ ΠΟΥ ΣΕ ΚΑΘΕ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΘΑ ΚΑΤΑΠΙΑΣΤΟΥΝ ΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ ΚΑΘΑΡΟΑΙΜΟ OR NOT, ΕΧΟΥΝ ΠΕΝΤΙΓΚΡΕΝΙΑ ΣΚΥΛΙΑ ΚΑΙ ΠΟΣΟΙ ΕΧΟΥΝ ΗΜΙΑΙΜΑ;
Αυτό νομίζω τα λέει όλα....
δεν ειπα ότι δεν υπαρχει βοηθεια αν δεν είναι με χαρτια.απλα ειπα ότι και ασχετες κουβέντες εκτοχιαζονται με θεμα τα χαρτια.για να μη πω το ποσοι τσακωμοι εχουν γινει για αυτά τα ρημαδια.όπως και το ότι δεν επιτρεπεται από καποια μελη να πεις το σκυλι σου μποξερ αν δεν εχεις χαρτια.
απλα στο τελευταιο θα σου απαντησω ότι δεν γνωριζω κανεναν εδώ και δεν ξερω ποιοι εχουν πεντιγκρενια και ποιοι είναι εκτροφεις.
απλα σαν μεσος ιδιοκτητης οταβ βλεπω και 5 συγκεκριμένοι είναι τοσο γνωστες για την εκτροφικη διαδικασια , για τα γεννετικα παοτελεσματα κτλ ε θα βγαλω το συμπερασμα ότι αυτοι κατι σχετικο εχουν ή κανουν.αλλα το τι εχει ο κάθε ενας δεν με απασχολει καθολου.
αλλωστε ειπα και το εχω δειξει σε ολους αυτό.
θα ακουσω τι εχεις να πεις ασχετα με το πως εισαι , τι εισαι , τι ειχες πει πιο πριν κτλ.
δεν ταμπελιαζω και κατηγοριοποιώ κανεναν όπως και δεν θα είμαι αγενης σε κανεναν.
 


ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
Υπάρχουν και άλλα ελληνόφωνα φόρα για σκύλους όπου ,απόσα ξέρω,ο καθένας μπορεί να γράφει για το καθαρό πιτμπουλάκι του, γα το μπέζ καναδέζικο λυκόσκυλό του και για το βασιλικό του κόλλεϊ. Εκει πραγματικά δεν γίνεται καμία διάκριση.
Μπορεί όποιος θέλει να περάσει μια βόλτα κ να διαπιστώσει μόνος του. Και μετά αν θέλει ας μας ενημερώσει για το πού διατηρείται κάποιο επίπεδο.

Υπάρχει και το φεισμπουκ.:LOL: Υπάρκει και το πάρκο της γειτονιάς , υπάρχει και η αίθουσα αναμονής στο κτηνιατρείο.....
 
Last edited:


theo9

Well-Known Member
18 Μαϊου 2016
515
377
νοτια προαστια
Υπάρχουν και άλλα ελληνόφωνα φόρα για σκύλους όπου ,απόσα ξέρω,ο καθέναν μπορεί να γράφει για το καθαρό πιτμπουλάκι του, γα το μπέζ καναδέζικο λυκόσκυλό του και για το βασιλικό του κόλλεϊ. Εκει πραγματικά δεν γίνεται καμία διάκριση.
Μπορεί όποιος θέλει να περάσει μια βόλτα κ να διαπιστώσει μόνος του. Και μετά αν θέλει ας μας ενημερώσει για το που διατηρείται κάποιο επίπεδο.

Υπάρχει και το φεισμπουκ.:LOL: Υπάρκει και το πάρκο της γειτονιάς , υπάρχει και η αίθουσα αναμονής στο κτηνιατρείο.....
θενξ για την καθοδηγηση,
βεβαια το επιπεδο το φτιαχνουμε εμεις οι ανθρωποι με την συμπεριφορα μας και τα λεγομενα μας και όχι με το αν θα τηρουμε έναν λεκτικο κανονα .
 
  • Like
Reactions: ioanna a


ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
θενξ για την καθοδηγηση,
βεβαια το επιπεδο το φτιαχνουμε εμεις οι ανθρωποι με την συμπεριφορα μας και τα λεγομενα μας και όχι με το αν θα τηρουμε έναν λεκτικο κανονα .
Α Κ Ρ Ι Β Ω Σ.
 


kostillos

Well-Known Member
26 Μαϊου 2015
544
515
58
ΑΘΗΝΑ-ΓΛΥΦΑΔΑ
Σωματείο υπάρχει, λέγεται Κυνολογικός Όμιλος Ελλάδος, και σε αυτόν πρέπει να απευθυνθεί κανείς όταν ψάχνει καθαρόαιμο. Αυτή είναι η απάντηση άλλωστε που παίρνει όποιος μπει και ρωτήσει "θέλω καθαρόαιμο, πού θα βρω?"
Απάντηση του ΚΟΕ: Δεν υπάρχει στην Ελλάδα εκτροφείο της συγκεκριμένης ράτσας. (ούτε καν στη Λαμία.... :whistle::whistle:)
Επόμενη κίνηση του υποψηφίου ιδιοκτήτη το internet
Στο ψάξιμο , Ω(!!) τι τύχη, ΚΡΙΤΗΣ του ΚΟΕ, φέρνει σκυλιά της συγκεκριμένης ράτσας.
Δρόμο παίρνει δρόμο αφήνει πάει να βρει τον ΚΡΙΤΗ του ΚΟΕ !
Και τι ακούει ?!?!?!
Θα σου φέρω από το εξωτερικό ΧΩΡΙΣ pedigree !!!!
Μα, μου, τι, πως,.... ο υποψήφιος ιδιοκτήτης....
Ρε... (ο ΚΡΙΤΗΣ του ΚΟΕ!!!) το pedigree είναι ένα τίποτα...ξέρεις πόσα ψεύτικα υπάρχουν..... Θες να πας σε εκθέσεις ?
Όχι, απαντά ο υποψήφιος ιδιοκτήτης....
Ε τότε τι το θες το pedigree ???

Αντί λοιπόν @sea-mol να τα βάζεις με τον όποιον (ή τους όποιους) εδώ μέσα κρίνοντας και κατακρίνοντας, ΔΕΙΞΕ μας ΠΟΣΟ διαφέρεις εσύ (!!!) από τους Ελληνάρες !

ΑΝΟΙΞΕ ένα τόπικ για τον ΚΟΕ , τα μελή και τους κριτές του
ΜΙΛΑ μας για το πόσο νόμιμοι και ηθικοί είναι !
ΠΕΣ μας για το πόσο σωστοί , επιλεκτικοί και αυστηροί είναι οι κανόνες του !!
ΑΝΕΔΕΙΞΕ τις αδιάβλητες θεσπισμένες διαδικασίες του !!!

Η Ελλάδα είναι μικρή χώρα αγαπητέ...
Κι όταν ασχοληθείς λίγο (όχι πολύ!!!) με το τι παίζει στον ΚΟΕ, ποια είναι η σχέση του με κριτές εκτροφεία κι εκπαιδευτές και το πως....κατανέμονται (κατά καιρούς) βραβεία και διακρίσεις ..... , ΤΟΤΕ αγαπητέ, το μειδίαμα (ειρωνικό βεβαίως βεβαίως) είναι η ΜΟΝΑΔΙΚΗ αντίδραση απέναντι στην άποψη (σου) ότι ...άμα σε πιστοποιήσει ο ΚΟΕ τότε ΝΑΙ(!) είσαι εκτροφέας, τότε ΝΑΙ(!) έχεις καθαρόαιμο.

Να ζούσαμε Ελβετία, να πω έχεις δίκιο....
Και κάτι τελευταίο....
Όταν σε μια απαίδευτη αγορά γίνονται τα μύρια όσα , δεν γίνεται να τα βάζεις ΜΟΝΟ με το κράτος που ΔΕΝ έχει νόμους, ΜΟΝΟ με τους αγοραστές-"πελάτες", που τους ενδιαφέρει η τσέπη τους και η βολή τους και να μην τα βάζεις ΠΟΤΕ με τους ίδιους τους επαγγελματίες που δεν διασφαλίζουν το "προϊόν" τους !
Αναρωτιέμαι γιατι άραγε(Σςςςςς) ?
Και σίγουρα μια πιστοποίηση του ΚΟΕ δεν διασφαλίζει και πολλά....
 
  • Like
Reactions: ISKENDER and Kouros


ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
Όποιος θέλει καθαρόαιμο πάει και βρίσκει έναν σωστό εκτροφέα.
Όποιος πιστεύει ότι οι εκτροφείς είναι βρώμικοι και θα πάρει από κάποιον που δεν είναι ΚΑΝ εκτροφέας ΑΡΑ θα είναι καλύτερα o_O, να περάσει να πάρει το δοκτορά του στην Λογική από το Πανεπιστημίου της Σμύρνης
Συμφορά...
 


Status
Κλειδωμένο θέμα