Η ζωή με ένα σκυλί byb


Status
Κλειδωμένο θέμα

HolywoodBrn

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2013
2.286
3.224
Αμπελοgarden
πωπω...35 σελίδες παιχνίδι με τις λέξεις. Αλήθεια τώρα; "Ημίαιμο" vs "Καθαρόαιμο". Να φτιάξουμε ομάδα ποδοσφαίρου. Έχει σημασία ο χαρακτηρισμός ή η ουσία;;;; Δηλαδή εγω είχα κόκερ. ΚΟ-ΚΕΡ. Έμοιαζε με κόκερ, αντιδρούσε όπως αρκετά κόκερ και αν με ρωτούσαν θα έλεγα είναι κοκερ! Αυτό τώρα τι σημαίνει; Ότι είναι ηθικά σωστό να έχω κόκερ που το ζευγάρωσε ο θείος του μπατζανάκη του ξαδέρφου του παππού του θείου μου που είχε "καλά σκυλιά";;; Όχι βέβαια! Αυτή είναι η ουσία. Έχασα το σκύλο μου από κάτι κληρονομικό ναι ή όχι;;; Θα μπορούσε κατά 90% να είχε αποφευχθεί αν είχε γίνει σωστή αναπαραγωγή ναι ή όχι;;; Αυτή είναι η ουσία! Όχι ο τίτλος. Ε λοιπόν απο σήμερα θα βάλω κι εγω ταμπέλα στην Ώντρευ. Ας μοιάζει με πίτμπουλ. Εγω θα λέω είναι babbie. Από το μπαμπουίνος! Θα το κατοχυρώσω κιόλας @dnassib κράτα σημειώσεις. Και κανείς δεν αγιοποιεί κανέναν. Εκτιμώ προσωπικά τον ΣΩΣΤΟ εκτροφέα, όπως εκτιμώ τον κάθε σωστό επαγγελματία. Τον ηθικό και σωστό γιατρό, δικηγόρο, μπετατζή, μάγειρα..Αυτή η γενίκευση με πειράζει στα νεύρα όμως..

Και κάτι τελευταίο. Όσοι μιλάτε για "παρέμβαση στη φύση" θέλω να σας δω όταν εσείς (αν είστε θήλυ) ή η σύντροφός σας (αν είστε άρρεν) μπείτε σε διαδικασία εγκυμοσύνης με σκοπό να φέρετε ένα παιδί στον κόσμο. Θέλω να το προχωρήσετε ΧΩΡΙΣ ιατρικές παρεμβάσεις. Α! και πάνω απ όλα ΧΩΡΙΣ προγεννητικούς ελέγχους ε;;; Κι άμα λάχει και γουστάρετε και καμιά πρωτοδεύτερη ξαδέρφη..ορμήστε. Γιατί να παρέμβουμε στο φυσικό ένστικτο;;; Ανεξέλεγκτα ζευγαρώματα παντού και επιστροφή στη φύση. Ουγκάντα 2016 τουλάχιστον.

Και σας έχω πει. Είμαι σε κρίσιμη ηλικία. Και έχει ΚΑΙ πανσέληνο. Λυπηθείτε με!!
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
@theo9

Εσύ λες δηλαδή ότι θα πειστείς από εκτροφέα που έχει τις νομότυπες εγκατατσάσεις, με τόσα μέτρα η τουαλέτα από τον χώρο αναμονής, τόσο απέχει η περίφραξη από τον παρακείμενο οικισμό κλπ.

Μου θυμίζει λίγο τις πιστοποιήσεις. Έχεις ας πούμε μια βιοτεχνία λουκάνικων και είσαι πιστοποιημένος κατά ISO, τιμή και δόξα. Διότι πληρείς όλες τις προδιαγραφές των διαδικασιών παραγωγής (τάδε θερμοκρασίες, τάδε πίεση, τάδε έλεγχος κλπ.). Έλα μου όμως που οι πρώτες ύλες σου είναι από ποντίκια... και το ISO αυτό δεν το κοιτάει.
 


theo9

Well-Known Member
18 Μαϊου 2016
515
377
νοτια προαστια
@theo9

Εσύ λες δηλαδή ότι θα πειστείς από εκτροφέα που έχει τις νομότυπες εγκατατσάσεις, με τόσα μέτρα η τουαλέτα από τον χώρο αναμονής, τόσο απέχει η περίφραξη από τον παρακείμενο οικισμό κλπ.

Μου θυμίζει λίγο τις πιστοποιήσεις. Έχεις ας πούμε μια βιοτεχνία λουκάνικων και είσαι πιστοποιημένος κατά ISO, τιμή και δόξα. Διότι πληρείς όλες τις προδιαγραφές των διαδικασιών παραγωγής (τάδε θερμοκρασίες, τάδε πίεση, τάδε έλεγχος κλπ.). Έλα μου όμως που οι πρώτες ύλες σου είναι από ποντίκια... και το ISO αυτό δεν το κοιτάει.
θελω να διαβαζεις πιο προσεκτικα σε παρακαλω.
ειπα ότι ο πελατης που θελει σκυλο και μαθει ότι ολοι (το 90%) είναι παρανομοι θα κοιταξει λοιπον μεσα στην παρανομια αυτά που ο ιδιος θεωρει ως στοιχεια επιλογης.άλλος το χρημα , άλλος τις εγκαταστασει άλλος τη μανα.

μπορει στο παράδειγμα σου να εχει ISO και να είναι από ποντικια αλλα από εκει θα παρεις.
όχι από τα λουκανικα που φτιαχνονται στο υπογειο μου που δεν εχουν ISO.
ετσι δε παει?
αρα λεω για να μην υπαρχουν τα σχετικα αυτος εινια καλος εκτροφεας , αυτος είναι μαλακας , αυτος είναι απατεωνας κτλ
ας νομιμοποιηθουν ολοι , να εχουν ολοι καποια ιδια στοιχεια και μετα όπως σε όλα τα επαγγελματα ο πελατης θα διαλεγει αναμεσα σε νομιμους.
δε ξερω γιατι σας φαινεται τοσο κακο αυτό που λεω.
ισα ισα με αυτό το τροπο μετα μπορεις να κραξεις καποιον που θα παει σε παρανομο -byb και θα σου πει εχω κοκερ.
σε ένα γιατρο θα πας αν ξερεις ότι δεν εχει αδεια εξασκησης του επαγγέλματος ??οχι
αρα σε έναν παρανομο εκτροφεα γιατι να πας αν ολοι γινουν νομιμοι ?

και τελος που λετε για ΚΟΕ εσεις εδώ εχετε πει ότι στον ΚΟΕ παιζουν βισματα .
ο ΚΟΕ είναι ένα σωματειο....δε λεει κατι.και αεγω αυριο μαζευω αλλους 5 με το ιδιο μερακι μου και φτιαχνουμε ένα σωματειο.αυτό σημαινει κατι δηλαδή?
αρα μηπως η ασαφεια γενικα βολευει και τους μεν και τους δε και εσεις πιο πολύ κοιτατε τους δε?
γιατι βολευει και τον byb αλλα και τον σωστο εκτροφεα .

και τελος εγω μιλησα στο πως αν θελετε να τα λεμε εδώ.οχι για νομους όχι για κανονες.ένα φορουμ είναι και λεω αφήστε τον κάθε ένα να λεει ότι εχει κοκερ πχ και ας μην εχει χαρτια...δεν τρεχει τιποτα.
και μου λενε ότι αυτό είναι αποποιηση ευθύνης...ε τι να λεμε μετα.
 
  • Like
Reactions: LaCat


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.655
19.887
...αφήστε τον κάθε ένα να λεει ότι εχει κοκερ πχ και ας μην εχει χαρτια...δεν τρεχει τιποτα...
Οχι φίλε μου στο dogforum. Δεν είναι δυνατόν να γίνεται αυτό. Στις σκυλοπαρέες της γειτονιάς, που μαζεύονται όλοι οι "εκπαιδευτές" και σχολιάζουν και καμαρώνουν, μπορεί εύκολα να γίνει αυτό. Δεν θα υπάρχει αντίλογος. Αρκεί μην τους ξημερώσει κανάς ντογκφορουμίτης, εκεί γύρω!
Αλλά σε ένα σκυλοφόρουμ, δεν μπορεί να επιτρέπεται ο ΜΗ διαχωρισμός.
 




theo9

Well-Known Member
18 Μαϊου 2016
515
377
νοτια προαστια
Οχι φίλε μου στο dogforum. Δεν είναι δυνατόν να γίνεται αυτό. Στις σκυλοπαρέες της γειτονιάς, που μαζεύονται όλοι οι "εκπαιδευτές" και σχολιάζουν και καμαρώνουν, μπορεί εύκολα να γίνει αυτό. Δεν θα υπάρχει αντίλογος. Αρκεί μην τους ξημερώσει κανάς ντογκφορουμίτης, εκεί γύρω!
Αλλά σε ένα σκυλοφόρουμ, δεν μπορεί να επιτρέπεται ο ΜΗ διαχωρισμός.

είναι ορος του φορουμ αυτος ?
τοτε να αλλαχτεί το ονομα γιατι το dog = σκυλος περιλαμβανει όλα τα συμπαθη τετραποδα και δεν χωραει διαχωρισμο...
αυτό με τους ντογκφορουμιτες δε το επιασα μαλλον.θεωρειται καποιος που είναι στο φορουμ αυτόματα ότι είναι ο υπεργνωστης και αν μπει σε παρεακι στο παρκο θα τους γ@@@@ με τις γνωσεις του ??
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.655
19.887
Ολο το ποστ σου, είναι επιεικώς...αστείο, και τελικά αποδεικνύει, ότι δυστυχώς, δεν υπάρχει καμμία ελπίδα συνεννόησης.
 
  • Like
Reactions: takisft


HolywoodBrn

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2013
2.286
3.224
Αμπελοgarden
είναι ορος του φορουμ αυτος ?
τοτε να αλλαχτεί το ονομα γιατι το dog = σκυλος περιλαμβανει όλα τα συμπαθη τετραποδα και δεν χωραει διαχωρισμο...
αυτό με τους ντογκφορουμιτες δε το επιασα μαλλον.θεωρειται καποιος που είναι στο φορουμ αυτόματα ότι είναι ο υπεργνωστης και αν μπει σε παρεακι στο παρκο θα τους γ@@@@ με τις γνωσεις του ??
τι σχέση έχει ο διαχωρισμός καθαρόαιμου-ημίαιμου με την αγάπη που έχει ο καθένας στο σκύλο του;;; Δεν εννοούμε "διαχωρισμό" με τη ρατσιστική του ερμηνεία..Εσυ δλδ από τις 18/05/2016 που είσαι μέλος αυτό έχεις καταλάβει; Ότι υπάρχει αυτό που λες εδω μέσα;;;; Όχι γιατί σου γράφω και από τον 6ο όροφο κτιρίου..
 


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
.θεωρειται καποιος που είναι στο φορουμ αυτόματα ότι είναι ο υπεργνωστης και αν μπει σε παρεακι στο παρκο θα τους γ@@@@ με τις γνωσεις του ??
Όχι βέβαια, υπάρχουν και στουρνάρια στο φόρουμ ανεπίδεκτα μαθήσεως.
 


theo9

Well-Known Member
18 Μαϊου 2016
515
377
νοτια προαστια
τι σχέση έχει ο διαχωρισμός καθαρόαιμου-ημίαιμου με την αγάπη που έχει ο καθένας στο σκύλο του;;; Δεν εννοούμε "διαχωρισμό" με τη ρατσιστική του ερμηνεία..Εσυ δλδ από τις 18/05/2016 που είσαι μέλος αυτό έχεις καταλάβει; Ότι υπάρχει αυτό που λες εδω μέσα;;;; Όχι γιατί σου γράφω και από τον 6ο όροφο κτιρίου..

μα όταν λεει ότι δεν γινεται στο dogforum να μπει καποιος και να λεει το σκυλο του κοκερ αν δεν εχει χαρτια ρωταω απλα αν είναι ορος του φορουμ αυτος...
αν ναι τοτε οκ δεν τον εχω διαβασει...αλλιως ποιος είναι ο κάθε ενας να λεει τι μπορει και τι δεν μπορει.
άλλο να επιτρεπεται ο διαχωρισμος και αλλονα επιβαλεται ετσι από το κάθε μελος.
 


theo9

Well-Known Member
18 Μαϊου 2016
515
377
νοτια προαστια
Όχι βέβαια, υπάρχουν και στουρνάρια στο φόρουμ ανεπίδεκτα μαθήσεως.

θενξ .
γιαυτο σας παρακολουθώ μηπως και μαθω κατι αλλα τιποτα.
παντως το θεμα μου δεν είναι να μαθω τι θελει το πεντιγκρι αλλα από ότι φαινεται ειμαστε αρκετα στουρνάρια εδώ πα που δεν καταλαβαίνουμε ουτε πιο είναι το ζητουμενο.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
είναι ορος του φορουμ αυτος ?
τοτε να αλλαχτεί το ονομα γιατι το dog = σκυλος περιλαμβανει όλα τα συμπαθη τετραποδα και δεν χωραει διαχωρισμο...
αυτό με τους ντογκφορουμιτες δε το επιασα μαλλον.θεωρειται καποιος που είναι στο φορουμ αυτόματα ότι είναι ο υπεργνωστης και αν μπει σε παρεακι στο παρκο θα τους γ@@@@ με τις γνωσεις του ??
Η πιθανότητες ξεστραβώματος στο φόρουμ είναι μεγαλύτερες. Και γενικώς έχει ξεστραβώσει πολλούς μας εδώ μέσα.

Τώρα τι κάνει ένας ντογκφορουμίτης στο πάρκο της γειτονιάς όταν ετοιμάζεται η κα Κούλα να προξενέψει τον Μπούμπη της στον κυρ Μήτσο?

  • Προσπαθεί να εξηγήσει χωρίς να γίνει γραφικός...
  • Εξηγεί αλλά τον θεωρούν γραφικό...
  • Σηκώνεται και φεύγει γιατί δεν αντέχει άλλο...
  • Βάζει τα κλάματα και ανατιλαμβάνεται ότι δεν υπάρχει σωτηρία...
  • Πίνει...

@betty coltrane εκείνο το καθαρόαιμο "toy" τζακ ράσελ τις προάλλες (με περήφανο και "γνώστη" ιδιοκτήτη που βρήκε το γαμάτο το "μικρό" τζακ) που δεν μπορούσε να περπατήσει κανονικά σήκωνε τουλάχιστο 5 τσίπουρα άσπρο πάτο...
 




theo9

Well-Known Member
18 Μαϊου 2016
515
377
νοτια προαστια
Η πιθανότητες ξεστραβώματος στο φόρουμ είναι μεγαλύτερες. Και γενικώς έχει ξεστραβώσει πολλούς μας εδώ μέσα.

Τώρα τι κάνει ένας ντογκφορουμίτης στο πάρκο της γειτονιάς όταν ετοιμάζεται η κα Κούλα να προξενέψει τον Μπούμπη της στον κυρ Μήτσο?

  • Προσπαθεί να εξηγήσει χωρίς να γίνει γραφικός...
  • Εξηγεί αλλά τον θεωρούν γραφικό...
  • Σηκώνεται και φεύγει γιατί δεν αντέχει άλλο...
  • Βάζει τα κλάματα και ανατιλαμβάνεται ότι δεν υπάρχει σωτηρία...
  • Πίνει...

@betty coltrane εκείνο το καθαρόαιμο "toy" τζακ ράσελ τις προάλλες (με περήφανο και "γνώστη" ιδιοκτήτη που βρήκε το γαμάτο το "μικρό" τζακ) που δεν μπορούσε να περπατήσει κανονικά σήκωνε τουλάχιστο 5 τσίπουρα άσπρο πάτο...

ασχετο για απαντηση σε μενα αφου δεν μιλαω καν για θεματα μαθησης κτλ
μιλαω για θεμα κοληματος σε τυπους σε ένα φορουμ που το κολημα αυτό θα ωφελισει σε λιγες περιπτώσεις,
στις πιο πολλες περιποτωσεις δημιουργει τσακωμους.
αλλα εσεις απαντατε τα δικα σας.
 


Μάρθα & Σίλβα

Well-Known Member
28 Μαϊου 2014
1.705
3.933
39
Τώρα τι κάνει ένας ντογκφορουμίτης στο πάρκο της γειτονιάς όταν ετοιμάζεται η κα Κούλα να προξενέψει τον Μπούμπη της στον κυρ Μήτσο?

  • Προσπαθεί να εξηγήσει χωρίς να γίνει γραφικός...
  • Εξηγεί αλλά τον θεωρούν γραφικό...
  • Σηκώνεται και φεύγει γιατί δεν αντέχει άλλο...
  • Βάζει τα κλάματα και ανατιλαμβάνεται ότι δεν υπάρχει σωτηρία...
  • Πίνει...

[/QUOTE]
Ξεχασες το καταληγει να να τσακωνεται... ( εχω να πιω τσιπουρακι 11 μηνες...ποσο να αντεξω;;;)
 


HolywoodBrn

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2013
2.286
3.224
Αμπελοgarden
ναι βρε παιδί μου. Το θέμα είναι ότι στο φόρουμ πάει ως εξής:

- έχω ένα βασιλικό εξαδάκτυλο ολλανδικό ποιμενικό απο πατέρα πρωταθλητή ιαπωνίας και μάνα πρωταθλήτρια βολιβίας
- πως το απέκτησες;
- απο έναν ξάδερφό μου στην μεσσηνιακή μάνη. Δεν είδα τους γονείς, αλλά μου το πε όταν μου το έφερε. Να δείτε μια φωτογραφία. Δεν είναι πολύ όμορφα τα γαλάζια του μάτια;

Κάπου εκεί γκρεμίζεις τον κόσμο του άλλου..τον στεναχωρείς, γίνεσαι όντως γραφικός..αλλά έστω ένας στους 10 να καταλάβει το λάθος και να το μεταφέρει σε έναν άλλον κι αυτός σε άλλον έναν..κάτι γίνεται :)
 










Status
Κλειδωμένο θέμα