Η ζωή με ένα σκυλί byb


Status
Κλειδωμένο θέμα

Kouros

Banned
Banned
25 Μαρτίου 2014
757
529
@Kouros
Πες μου λιγο αν θες, με ποιο κριτηριο θα παρεις ενα σκυλο;;
Εστω οτι θες σκυλο φυλακα, σκυλο για κυνηγι, σκυλο για καποια εργασια.
Πως θα το διαλεξεις;
Εννοεις εγω προσωπικα?Για ποιο απο τα τρια θες γιατι μπορω να γραφω σελιδες...
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Εσυ προσωπικα ναι.
Χωρις τεραστεια σεντονια, πως κανεις την επιλογη;
 


spyv

Well-Known Member
8 Αυγούστου 2011
2.557
5.970
Πειραιάς
Οτι στη αναζητηση μας για ενα σκυλο δεν πρεπει να εμπιστευομαστε τα πεντιγκρι ,βραβεια,ονομα του εκτροφειου γιατι ολα αυτα ειναι τριχες κατσαρες.Υπαρχουν αλλοι τροποι αξιολογησης και αυτοι αφορουν την εργασια που προτιθεται να κανει ο σκυλος..
@Kouros , υπαρχουν εκτροφεις εργασιακων φυλων που δεν κατεβαινουν σε εκθεσεις.
δεν εχουν pedigrees, κρατανε ομως τα δικα τους γενεαλογια. δεν παιρνουν βραβεια, εχουν ομως τα κατορθωματα τους. δεν εχουν επωνυμια, εχουν ομως ονομα.

το θεμα για μενα ομως ειναι οτι τετοιες προσπαθειες, αξιολογες πολλες φορες, δεν αφηνουν το αποτυπωμα τους στη φυλη (στο συνολο της) και δεν την επηρρεαζουν, ή δεν την κατευθυνουν προς μια αλλη κατευθυνση (αν δεχτουμε οτι αυτη που εχει παρει ειναι η λαθος).

πιστευω οτι αυτο θα επρεπε να τους νοιαζει. δυστυχως ομως δεν τους νοιαζει.
 


arrigo_corso

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2012
1.094
273
1)υπαρχουν εκτροφεις εργασιακων φυλων που δεν κατεβαινουν σε εκθεσεις.
2)δεν εχουν pedigree...........

[/USER]


Εν μέρη συμφωνώ ....παρακολουθώ το θέμα κατά διαστηματα .....Δεν ξερω τι εχει υποθει αλλα το 2 δεν υφίσταται :
1)συμφωνώ
2)δεν συμφωνώ, pedigree πρέπει να έχει είτε μιλάμε για εκτροφεα που ασχολείται με τις εκθέσεις είτε αποκλειστικά και μόνο με την εργασία ..... Εκτός και αν μιλάμε για φυλή που δεν έχει pedigree .
 
  • Like
Reactions: east49


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Λειτουργούν έξω από την επίσημη φυλή, με αρχικά άτομα ειτε προερχόμενα από την φυλή είτε όχι. Δικά τους γενεαλογια, δικά τους ιδεατά. Εργασιακά ιδεατά. Όποιος κάνει την δουλειά μέσα, όποιος δεν την κάνει όξω.
Ότι έκαναν πριν από το 1873.
Αυτό φαντάζομαι εννοεί ο Σπύρος.
Πολύτιμα γονίδια χαρακτήρα που εξέλιξαν μέσω της δικής τους επιλογής, δεν μπορούν να διοχετευτούν στην επίσημη φυλή. Πολύ πιθανόν και υγείας.
 
Last edited:


Marion_Russel

Well-Known Member
17 Οκτωβρίου 2013
567
675
Πολύ ενδιαφέρον το θέμα που καταλήξατε να συζητάτε. Εγώ θέλω να θέσω ένα ερώτημα. Αναφέρθηκε -δε θυμαμαι απο ποιον- πως το πέντιγκρι δεν εξασφαλίζει πως ο σκύλος θα βγει τέλειος σύμφωνα με τα χαρακτηριστικά που πρεσβεύει η κάθε φυλή, αλλά αυτό γίνεται προσπάθεια να επιτευχθεί μέσω της εκτροφής. Δηλαδή, ο εκτροφέας πώς διασφαλίζει πως τα χαρακτηριστικά της εκάστοτε φυλής θα παραμείνουν τουλάχιστον σταθερά ή ότι ακόμη θα βελτιωθούν, πέρα από το να προσέχει ποια σκυλιά θα ζευγαρώσουν? (π.χ. ένα σκυλο που φαινομενικα δε μοιαζει στη συγκεκριμενη φυλη δε θα το ζευγαρωσει). Αυτό που θέλω να πω είναι: η εκτροφή αφορά μόνο την επιλογή των ''σωστών'' γεννητορων?
 
  • Like
Reactions: Elrandir


Thodoras

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2012
662
303
Πάτρα
Δυστυχώς και εγώ μία από τα ίδια...Λάθος τρόπος επιλογής παντοτινού συντρόφου...
Μπορεί να μην γυρίζει ο χρόνος πίσω αλλά τουλάχιστον σου αλλάζει όλο τον μπροστά χρόνο, που ακολουθεί, προς το καλύτερα...

θεωρητικά στάθηκα άτυχος γιατί δεν είναι Yorkie , γιατί το "'έλα" το ακούει μόνο στο φαγητο , γιατί κλαίει όταν φεύγω....
Πρακτικά στάθηκα τυχερός γιατί απέκτησα ένα κολλητό φίλο που μοιραζόμαστε το μαξιλάρι κάθε βράδυ :)


DSC07898 (Large).JPG
 


dogwish

Banned
Banned
8 Μαρτίου 2016
76
91
Δυστυχώς και εγώ μία από τα ίδια...Λάθος τρόπος επιλογής παντοτινού συντρόφου...
Μπορεί να μην γυρίζει ο χρόνος πίσω αλλά τουλάχιστον σου αλλάζει όλο τον μπροστά χρόνο, που ακολουθεί, προς το καλύτερα...

θεωρητικά στάθηκα άτυχος γιατί δεν είναι Yorkie , γιατί το "'έλα" το ακούει μόνο στο φαγητο , γιατί κλαίει όταν φεύγω....
Πρακτικά στάθηκα τυχερός γιατί απέκτησα ένα κολλητό φίλο που μοιραζόμαστε το μαξιλάρι κάθε βράδυ :)


View attachment 58377
χαχαχα! καλέ δεν φταίει ο τρόπος απόκτησης για το ότι δεν ακούει στο έλα ή κλαίει όταν λείπεις!!
απλά του λείπεις όταν φεύγεις, άγχος αποχωρισμού είναι μπορείς να το μετριάσεις- ψάξε στο ίντερνετ για περαιτέρω! όσο για το έλα δοκίμασε να κρατάς μία λιχουδιά ή παιχνίδια και να τον φωνάζεις λέγοντας ''Έλα'', όταν έρχεται τον επιβραβεύεις με τη λιχουδιά ή το παιχνίδι. Το επαναλαμβάνεις αυτό πολλές μέρες, κανα 10 λεπτο τη μέρα, και σιγά σιγά δεν δίνεις λιχουδιές συνεχεια όταν έρχεται αλλά τις μισές φορές μόνο και τις άλλες μισές τον επιβραβεύεις λεκτικά με ''μπράβο παιδαρά μου'' κλπ! Λεκτική επιβράβευση θα δίνεις πάντα!

τώρα με τι φυλή μοιάζει και με τι όχι χέστηκες, είναι ένας κούκλαρος και να χαίρεστε ο ε΄νας τον άλλο :love:
 


genie

Well-Known Member
20 Μαϊου 2016
902
694
52
Δυστυχώς και εγώ μία από τα ίδια...Λάθος τρόπος επιλογής παντοτινού συντρόφου...
Μπορεί να μην γυρίζει ο χρόνος πίσω αλλά τουλάχιστον σου αλλάζει όλο τον μπροστά χρόνο, που ακολουθεί, προς το καλύτερα...

θεωρητικά στάθηκα άτυχος γιατί δεν είναι Yorkie , γιατί το "'έλα" το ακούει μόνο στο φαγητο , γιατί κλαίει όταν φεύγω....
Πρακτικά στάθηκα τυχερός γιατί απέκτησα ένα κολλητό φίλο που μοιραζόμαστε το μαξιλάρι κάθε βράδυ :)
Ειλικρινα έχω μπερδευτεί και με την αρχική θεματοθέτρια και με μηνύματα σαν αυτό:
Υπάρχει γενετική προδιάθεση να μην κλαίει ο σκύλος, ή να ακούει το "έλα";
Δεν είναι θέμα εκπαίδευσης και ρουτίνας αυτές οι συμπεριφορές;
 


Ήρα & Freedom

Well-Known Member
22 Μαϊου 2016
210
639
Λάρισα
υποθέτω πως υπάρχουν πιο ανθρωποκεντρικές φυλές και άλλες που ψιλο τσα τσάκια τους για το αν σ έχουν δίπλα τους συνέχεια....αλλά σίγουρα πάνω στη γενετική προδιάθεση χτίζεις με τη βοήθεια της εκπαίδευσης
 
  • Like
Reactions: Yorkaddict


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Αναφέρθηκε -δε θυμαμαι απο ποιον- πως το πέντιγκρι δεν εξασφαλίζει πως ο σκύλος θα βγει τέλειος σύμφωνα με τα χαρακτηριστικά που πρεσβεύει η κάθε φυλή, αλλά αυτό γίνεται προσπάθεια να επιτευχθεί μέσω της εκτροφής. Δηλαδή, ο εκτροφέας πώς διασφαλίζει πως τα χαρακτηριστικά της εκάστοτε φυλής θα παραμείνουν τουλάχιστον σταθερά ή ότι ακόμη θα βελτιωθούν, πέρα από το να προσέχει ποια σκυλιά θα ζευγαρώσουν? (π.χ. ένα σκυλο που φαινομενικα δε μοιαζει στη συγκεκριμενη φυλη δε θα το ζευγαρωσει). Αυτό που θέλω να πω είναι: η εκτροφή αφορά μόνο την επιλογή των ''σωστών'' γεννητορων?
Πολύ ωραία ερώτηση και to the point!
Το πεντιγκρι δεν διασφαλίζει ούτε την υγεία, ούτε τον χαρακτήρα, ούτε την μορφολογία.
Η εκτροφή είναι επιλεκτική, επιλέγεις δλδ τους σκύλους εκείνους που σαν σύνολο είναι τυπικοί, ανταποκρίνονται δηλαδή όσο γίνεται περισσότερο στο πρότυπο της φυλής τους.
Βασική προϋπόθεση είναι να γνωρίζεις τί ζητείται και γιατί ζητείται και κατ'επέκταση να είσαι σε θέση να ξεχωρίσεις αρετές και αδυναμίες - ελαττώματα που όλοι οι σκύλοι έχουν.
Και αυτό σε μια διαρκή προσπάθεια διατήρησης ή ακόμα και βελτίωσης των αρετών και διόρθωσης των ελαττωμάτων.
Προσπαθείς με απλά λόγια με τις επιλογές σου να δημιουργήσεις τον "τέλειο" σκύλο, που όπως έχουμε ξαναπεί ούτε υπήρξε ούτε πρόκειται να υπάρξει.
 


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
@Yorkaddict Καλημέρα. Τελικά αυτή η "διαμάχη" περί καθαροαιμίας εξελίχθηκε σε μία πολύ καλή και όμορφη ενημέρωση και ελικρινά τα διαβάζω με χαμόγελο (θετικό).

Ίσως είναι of topic ίσως όχι αυτό που θα πω.. Μα επειδή μου έκανε εντύπωση θα σας το αναφέρω.

Πριν απο 3 χρόνια περίπου, ένας "φίλος" αγόρασε ένα λπαμπραντορ μαύρο, και ήταν μέσα στην περηφάνια ότι το πήρε απο εκτροφείο με πεντιγκρί και το ακριβοπλήρωσε αλλά άξιζε (αν θυμάμαι καλά είπε κάτι για 1500 ευρω), το έδωσε και σε εκπαιδευτή και όλα ΤΟΤΕ τέλεια με το νέο του απόκτημα..
Είχαμε χαθεί και τυχαία προχθες βρεθήκαμε και μιλώντας του ειπα ότι έχω πλέον κι εγώ σκύλο, μου πετάει: " Δεν μου έλεγες οτι θέλεις να σου δώσω τον δικό μου;; ". Στην πορεία κατάλαβα ότι τουλάχιστον τα τελευταία 2 χρόνια (είδα και φωτό) το σκυλάκι ζει σε ένα περιφραγμένο σημείο 2χ3μ στην αυλή μιας μονοκατοικίας. Εκει τρώει, πινει ζει όλη την του μέρα.

Δεν θέλω να σχολιάσω τίποτα περισσότερο απο την ματαιοδοξία των περισσοτέρεων απαίδευτων (χωρις παιδεία) νεοελλήνων που το μόνο που τους ενδιαφέρει είναι πως θα δειχθούν στον περίγυρό τους και όχι η ουσία!
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Και κάτι ακόμα.
Η μορφολογία που λέμε και ξαναλέμε, δεν είναι θέμα ομορφιάς. Είναι θέμα χρηστικότητας και αποτελεσματικότητας ώστε ο σκύλος να είναι σε θέση σωματικά να ανταπεξέλθει στην οποία εργασία έκανε ή κάνει.
Μια κακή κατασκευή επιβαρύνει μακροπρόθεσμα το σώμα και αυτό είναι κάτι που αφορά και τους απλούς σκυλογονεις και όχι μόνο αυτούς που δουλεύουν με τα σκυλιά τους ή τους εκτροφείς ή τους εκθέτες.
Κάθε χαρακτηριστικό που περιγράφεται στο πρότυπο έχει την σημασία του και λειτουργεί συνδυαστικά με όλα τα υπόλοιπα.
 


Marion_Russel

Well-Known Member
17 Οκτωβρίου 2013
567
675
@Yorkaddict Δηλαδή, το έργο του εκτροφέα ''περιορίζεται'' στο να γνωρίζει και να κάνει σωστές επιλογές αν κατάλαβα καλά. Δεν μπορεί ας πουμε να ''επεμβει'' στη βελτίωση των χαρακτηριστικών της φυλής. Για παράδειγμα εκτρέφει σκυλιά φύλακες. Αν από την αρχή της ζωής τους αρχίσει να τα μυεί σε αντίστοιχες δραστηριότητες και πρακτικές δε συμβάλλει κάπως στην ενίσχυση αυτού του χαρακτηριστικού? Δεν ξέρω αν καταλαβαίνεις τι εννοώ.
 
  • Like
Reactions: Kouros


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
@Yorkaddict και κάτι ακόμη γιατί οφείλω να το πω. Η τίμια και πρσγειωμένη ενημέρωσή σου, χωρίς τις υπερβολές που έχω διαβάσει αλλού, τουλάχιστον σε μένα έχουν ως αποτέλεσμα τον σεβασμό μου και θέλω να ζητήσω ένα μεγάλο συγνώμη για τον αρχικό μου τόνο.
 


spyv

Well-Known Member
8 Αυγούστου 2011
2.557
5.970
Πειραιάς


Εν μέρη συμφωνώ ....παρακολουθώ το θέμα κατά διαστηματα .....Δεν ξερω τι εχει υποθει αλλα το 2 δεν υφίσταται :
1)συμφωνώ
2)δεν συμφωνώ, pedigree πρέπει να έχει είτε μιλάμε για εκτροφεα που ασχολείται με τις εκθέσεις είτε αποκλειστικά και μόνο με την εργασία ..... Εκτός και αν μιλάμε για φυλή που δεν έχει pedigree .
εννοω οτι δεν εχουν pedigree απο τον επισημο κυνολογικο ομιλο της χωρας.

τεριε που κυνηγουν στην αγγλια για παραδειγμα, δεν εχουν. εχουν ομως αρχεια για την πορεια που ακολουθουν.
υπαρχουν και αλλες εργασιακες φυλες απο εκτροφεις που απλα δεν κατεβαινουν στις εκθεσεις αλλα οι σκυλοι τους ειναι εγγεγραμμενοι στους ομιλους.
υπαρχουν και εκτροφεις που συνδυαζουν και τα δυο.

ολοι οι παραπανω εχουν επιλεξει το δικο τους δρομο και ειναι απολυτα σεβαστοι απο εμενα. ειναι ανθρωποι αξιολογοι, που εχουν γνωσεις για τη φυλη και που σεβονται και αγαπουν τους σκυλους τους.
κι αυτο τους κανει πραγματικους εκτροφεις, οπως και καποιους απ' τους αλλους, τους επισημους :).
 


Dimi_21

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2013
1.609
1.940
Ο @Yorkaddict προφανώς και έχει και πρέπει να έχει τον σεβασμό ολων και με τον τροπο και ύφος που γράφει!!!ΑΛΛΑ αυτα που γραφει ίσως ηταν σε ενα ιδανικο κοσμο πλασμένο και σε μια "φανταστικη εκτροφή οπως την γραφουν τα βιβλία που διαβάζει στην πραξη:Η μορφολογια που λενε και ξανα λενε ειναι ομορφα εντυπωσιακα σκυλια με χαρακτηρα που δεν τους απασχολει.σε κάθε ρατσα που μπαινει μαζι και η λεξη μορφολογια το 90% σημαινει ελλειψη χαρατκηρα,ακομα και κατατσροφη φυλης.
Σε θεματα χαρακτηρα Γ.Π εκθεσιακα,Ντοπερμαν,Ροτβαιλερ,Μαλινουα(ναι υπαρχουν και μορφολογικα μαλινουα),σε καταστροφη αγγλικα μπουλντοκ γαλλικα μπουλντοκ και αλλα πολλα :D
O τροπος που ζευγαρώνουν?Αν ενα Γ.Π εχει ωραιο χρώμα-ουρα σωστη-και κεφαλα και βγει και πρωτο στο show(αν εχει πιασει και το βαψιμο πριν τις εκθεσεις) θα μπει σιγουρα στην αναπαραγωγη και ας μην εχει ουτε ψυχη να δαγκωσει το φαι του.αν δε δωσει και κανα ομορφο κουταβι θα ονομαστει ΘΡΥΛΟΣ.Τα ιδια και στα Ντοπ τα ιδια και στα ροτ τα ιδια και παντου.
Δεν θελω να μπω σε αντιπαραθεση ξανα.αλλωστε εγω τα ΒΛΕΠΩ απο κοντα και δεν τα διαβαζω,δεν θα προσπαθησω να πεισω οτι η γη γυριζει γιατι ΝΑΙ τοσο ξεκαθαρα ειναι τα πραγματα!!!Απλα επειδη μας διαβαζουν και ανθρωποι που δεν γραφουν η δεν εχουν καν λογαριασμο.καλο θα ηταν να μην παραπλανειτε ο κοσμος(θυσικα οχι σκοπιμα).

Υ.Γ και ολων των ειδων τα "Εργασιακα"που λενε ΔΕΝ ειναι ΕΚΤΟΣ ΠΡΟΤΥΠΟΥ.απλα στις εκθεσεις δεν μπορουν να παρουν αριστα.
 


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
Πάνω σε αυτά θα ήθελα να ρωτήσω κάτι. Σε μία συζήτηση που έγινε προ ημερών, ειπώθηκε απο ένα φίλο, ότι έμαθε απο εκτροφέα, ότι ζευγαρώνοντας πατέρα με κόρη δεν είναι αιμομιξία, προκειμένου να διατηρήσουν την μορφολογία (χρώματα κλπ)... Ισχύει;
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
@Yorkaddict Δηλαδή, το έργο του εκτροφέα ''περιορίζεται'' στο να γνωρίζει και να κάνει σωστές επιλογές αν κατάλαβα καλά. Δεν μπορεί ας πουμε να ''επεμβει'' στη βελτίωση των χαρακτηριστικών της φυλής. Για παράδειγμα εκτρέφει σκυλιά φύλακες. Αν από την αρχή της ζωής τους αρχίσει να τα μυεί σε αντίστοιχες δραστηριότητες και πρακτικές δε συμβάλλει κάπως στην ενίσχυση αυτού του χαρακτηριστικού? Δεν ξέρω αν καταλαβαίνεις τι εννοώ.
Φαντάσου πως το πρότυπο λειτουργεί ως "φρουρός της ασυδοσίας". Δεν μπορεί δηλαδή ο καθένας να κάνει ο,τι θέλει. Σαφώς υπάρχει το υποκειμενικό στοιχείο, σαφώς κάποιος μπορεί να έχει ερμηνεύσει με τον δικό του τρόπο το ιδεατό, αλλά πρέπει να είναι εντός πλαισίων, να συνάδει δηλαδή με την φυλή, την παράδοση και την ιστορία της. Συνεπώς ναι, μπορεί να βελτιώσει αν κάτι χρίζει βελτίωσης, δεν πρέπει όμως να αλλοιώσει, να ξεφύγει δηλαδή από αυτό που λέμε "τύπο".

Ο "τύπος" με την σειρά του είναι όλα εκείνα τα στοιχεία που κάνουν μια φυλή να είναι αναγνωρίσιμη και να ξεχωρίζει από τις υπόλοιπες.
Αυτά τα στοιχεία - χαρακτηριστικά είναι ο χαρακτήρας της φυλής, η σιλουέτα - το περίγραμμα, το κεφάλι - έκφραση, η κίνηση και το τρίχωμα.

Βασίλη δεν υπάρχει λόγος να ζητάς συγνώμη. Απλές απορίες είχες.
Να είσαι καλά!

Καλημέρα :)
 


spyv

Well-Known Member
8 Αυγούστου 2011
2.557
5.970
Πειραιάς
Και κάτι ακόμα.
Η μορφολογία που λέμε και ξαναλέμε, δεν είναι θέμα ομορφιάς.
το εχουμε ξαναγραψει (και συμφωνω με αυτο), οτι δηλαδη "η εκθεση ειναι εκθεση μορφολογιας και οχι ομορφιας" οπως συχνα λενε... αλλα για να κανω και το συνηγορο του διαβολου... στον τιτλο cacib, το b, stands for beauté :).
 


Status
Κλειδωμένο θέμα

Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.819
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf