Καλές και ποιοτικές τροφές


Status
Κλειδωμένο θέμα


deliaki

Well-Known Member
26 Μαϊου 2011
447
45
40
ελληνορωσων
στον σκυλο τον δικο μου εκατσε καλυτερα η ακανα απο οτι η ρογιαλ κανιν,δεν μπορω να σου πω οτι η μια ειναι καλη η αλλη κακη,δεν ειχα καποιο θεμα/παραπονο απο την ρογιαλ απλα στα σκυλια τα δικα μου η ακανα ταιριαξε πιο πολυ αυτο.
 


zaher

Well-Known Member
24 Μαρτίου 2014
225
96
Καλησπερα κι απο μενα...εγω στο κουταβι μουδινω Fromm LBP και τα παει πολυ καλα... καποιες τροφες που θα δοκιμαζα εγω θα ηταν η N&D low grain οπως και καποιοι κωδικοι της Acana οπως WildPraire και Grasslands ή chicken potato. Πολυ καλα λογια ακουω και για την britcare με παραγωγο το ιδιο εργοστασιο με την Sam's Field. Η 2η δε με πειθει βεβαια με τα συστατικα της εκτος απο τον κωδικο Power. Οτι και να αποφασισεις βεβαια, τον τελευταιο και κυριο λογο τον εχει ο τετραποδος φιλος σου.
 


stellatd

Well-Known Member
27 Απριλίου 2011
151
30
43
chalkis
Οταν λετε να ταιριαξει καλα η τροφη στο σκυλο(κοπρανα,τριχωμα κλπ)τι εννοειται;;Αν για παραδειγμα σε ενα μαλτεζακι που ενδεχετε να γινει 4-5κιλα η σακουλα γραφει οτι πρεπει να το ταιζεις 60γραμ.τη μερα οταν ειναι 1200 γραμ.και εγω του δεινω 60 περιπου γραμ.τωρα που ειναι 800 γραμ.,κανω κακο;; και κατι αλλο...ποσες φορες πρεπει να τα "κανει";;
Ο λαμπραντορακος και η αδεσποτουλα μου ετρωγαν απο μωρα τα παντα. Τωρα με την μικρη μου τα χω λιγο...χασει! Ουφ
 


vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
Οταν λετε να ταιριαξει καλα η τροφη στο σκυλο(κοπρανα,τριχωμα κλπ)τι εννοειται;;Αν για παραδειγμα σε ενα μαλτεζακι που ενδεχετε να γινει 4-5κιλα η σακουλα γραφει οτι πρεπει να το ταιζεις 60γραμ.τη μερα οταν ειναι 1200 γραμ.και εγω του δεινω 60 περιπου γραμ.τωρα που ειναι 800 γραμ.,κανω κακο;; και κατι αλλο...ποσες φορες πρεπει να τα "κανει";;
Ο λαμπραντορακος και η αδεσποτουλα μου ετρωγαν απο μωρα τα παντα. Τωρα με την μικρη μου τα χω λιγο...χασει! Ουφ
Όταν λέμε να ταιριάξει η τροφή στο σκύλο εννοούμε τα κόπρανα να είναι λίγα και σφυχτά, το τρίχωμα να είναι μαλακό και λαμπερό κλπ
Οι ποσότητες που αναγράφονται στις σακούλες είναι προσεγγιστικές, εσυ θα κοιτάς τον σκύλο σου και θα συνεργάζεσαι με τον κτηνίατρο. Αν βλέπεις ότι ο σκύλος χάνει ή παίρνει βάρος αυξομειώνεις την ποσότητα.
 


stellatd

Well-Known Member
27 Απριλίου 2011
151
30
43
chalkis
Σφιχτα τα κοπρανα ειναι και απο τριχωμα... βαμβακι.αλλα οσο και αν της βαλω θα φαει.μηπως επειδη εναι μονο 3 μηνων;;3 φορες τη μερα την ταιζω και παντα κανει σαν τρελη για φαγητο.μηπως πιναει συνεχως;τι να κανω;
 


Giannis_Rottie

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2013
1.207
1.243
Brakhami,Athens,Greece
Στα σκυλια (εξαιρουνται τα μιζερα με το φαγητο τους) οσο και να βαλεις θα φανε,ακομα και το τσουβαλι να φησεις θα φανε καμποσο, θα σταματησουν και μετα θα ξαναπανε να συνεχισουν να τρωνε. καθε συσκευασια αναγραφει συνιστωμενη ποσοτητα ανα βαρος σκυλου. π.χ για σκυλο 30-35κιλα ημερησια ποσοτητα 320-390γρμ για σκυλο απο 36-40 κιλα ημερησια ποσοτητα απο 390-450γρμ. Εγω προσωπικα βαζω παντα τον μεσο ορο των 2 συνιστωμενων ποσοστητων δηλδ (450+390)=840γρ δια 2= 420γρμ ημερησιως και ειναι αρκετα για τον σκυλο μου. Αν καποια μερα κανετε μεγαλη βολτα και εντονη ασκηση μπορεις να βαλεις το μαξιμουμ της ποσοστητας δλδ στο παραδειγμα τα 450γρμ.

Οσο για την ροιαλ κανιν, επειδη εχει εξαιρετικο μαρκετινκ δεν σημαινει οτι ειναι και ποιοτικως καλη.
Τελος να πω καπου εδω οτι ο οποιοσδηποτε διαθετει χρονο και ορεξη μπορει να δοκιμασει και ωμη διατροφη ή αλλιως B.A.R.F και σιγουρα θα μεινει ευχαριστημενος,σε συγκριση με οποιαδηποτε αλλη ξηρα τροφη.
 


stellatd

Well-Known Member
27 Απριλίου 2011
151
30
43
chalkis
Το δικο μου μαλτεζακι ειναι 3 μηνων και 800 γρ.Η σακουλα το λιγοτερο που γραφει σε κιλα ειναι 1200γρ. αναλογει 60γρ. φαγητο ημερησιως. ποσα πρεπει να της δεινω εγω τη μερα μιασ και εικαι μομο 800γρ. οεο??
 


ISKENDER

Well-Known Member
28 Ιουνίου 2013
1.986
6.021
SALONIKI
Το δικο μου μαλτεζακι ειναι 3 μηνων και 800 γρ.Η σακουλα το λιγοτερο που γραφει σε κιλα ειναι 1200γρ. αναλογει 60γρ. φαγητο ημερησιως. ποσα πρεπει να της δεινω εγω τη μερα μιασ και εικαι μομο 800γρ. οεο??

Η σακούλες συνήθως γράφουν για βάρος ενήλικου.
Πόσο θα ειναι το δικό σου ενήλικο; Εκει πρεπει να κοιτάξεις
για να δεις πόσο πρέπει να του δόσεις.
 


Giannis_Rottie

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2013
1.207
1.243
Brakhami,Athens,Greece
Αν και δεν το γνωριζω, φανταζομαι οτι οι puppy τροφες εχουν διαφορετικη δοσολογια απο τις συντηρησης. Οπως και να χει αφου το σκυλακι σου ειναι στην αναπτυξη τωρα νομιζω οτι αν του δινεις τα 60γρμ που αντιστοιχουν σε 1,2 κιλα βαρους δεν θα παθει κατι...θα τα μεταβολισει.
 


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Αν και δεν το γνωριζω, φανταζομαι οτι οι puppy τροφες εχουν διαφορετικη δοσολογια απο τις συντηρησης. Οπως και να χει αφου το σκυλακι σου ειναι στην αναπτυξη τωρα νομιζω οτι αν του δινεις τα 60γρμ που αντιστοιχουν σε 1,2 κιλα βαρους δεν θα παθει κατι...θα τα μεταβολισει.
κάποιες φορές στη συσκευασία puppy στο πινακάκι αναγράφονται η ηλικία του κουταβιού σε σχέση με τα κιλά του ενήλικα. Αν είναι για μαλτέζ - πρέπει να υπολογίζεις τουλάχιστον 3 κιλά, οπότε ίσως πραγματικά το ταΐζει λίγο.
Στελλα, μπορείς να μας σκανάρεις το πινακάκι?
 


stellatd

Well-Known Member
27 Απριλίου 2011
151
30
43
chalkis
η σακουλα γραφει 3μηνων , 1200γρ ο σκυλος να τρωει 60γρ.τροφη. η δικια μου ειναι 3 μηνων 850γρ.περιπου.ποσο πρεπει να τρωει?? (θα στειλω το πινακακι το βραδακι) . Ο κτηνιατρος μου ειπε οτι δεν θα ξεπερασει το 4 κιλα (το πολυ) ενηλικη.
 


gioulitsa

Member
1 Δεκεμβρίου 2013
7
0
Καλησπέρα! Έχω ένα κουτάβι (10 μηνών πια) γκέκας με beagle - τεραστιος έγινε. Αρχικά, του έδινα royal canine, αλλά επειδή έβγαινε ακριβή μου σύστησε farmina η κτηνίατρος. Με καμιά δεν είχε θέμα ο σκύλος, μια χαρά της δέχτηκε και τις 2 τροφές. Μετακομίζοντας σε άλλη πόλη πια δυσκολεύομαι να βρω τη φαρμίνα και εδώ μου σύστησαν την euro-premium. Πήρα να τη δοκιμάσω, είδα και τα συστατικά της. Εν τέλει, νομίζω κι εγώ πως η royal δεν είναι ισάξια τιμή-ποιότητα και δε θέλω να την αγοράσω ξανά. Την euro-premium τη δέχτηκε ο σκύλος, τρώει τα πάντα αυτό το πλάσμα!
Όμως, δυστυχώς δε μπορώ να πληρώνω 60-70 ευρώ το μήνα για την τροφή του. Υπάρχει κάτι που μπορώ να δοκιμάσω σε καλή τιμή, και όσο καλή ποιότητα μπορεί να επιφέρει η τιμή? Να βρω κάτι μόνιμο ως τροφή, να μην την αλλάζω συνέχεια!!
 


vlaxos

Well-Known Member
24 Μαϊου 2012
240
4
Πολύκαστρο
cibau-sam's field-N&D low grain-pronature original..και οι 4 ειναι καλες τροφες και σε τιμη 45-50 ευρω περιπου...απλα με την sam's field το κακο ειναι οτι σε μερικα σκυλια δεν βαζουν ευκολα κιλα με την συγκεκριμενη τροφη..αλλοι παλι δεν εχουν κανενα προβλημα.ειναι πως θα κατσει στον σκυλο τελικα..εμενα παντως δεν εβαζε ευκολα κιλα και γι αυτο την αλλαξα.αλλο προβλημα με την τροφη αυτη δεν ειχα ομως..η Cibau οσο την εδωσα ειχα μεινει ευχαριστημενος..η N&D low grain την εχουν δοκιμασει 2 φιλοι μου και μου ειπανε πολυ καλα λογια για την συγκεκριμενη τροφη.οπως και για την protanutre original επισης..εγω δεν τις δοκιμασα αυτες τις 2 γιατι ταιζω αλλη τροφη και δεν την αλλαζω επειδη εχει κατσει πολυ καλα στον σκυλο μου..εγω δινω την 1st choice..αν την βρεις πουθενα παρτην..ειναι καλη τροφη..
 


zaher

Well-Known Member
24 Μαρτίου 2014
225
96
Μια ψήφο κι απο μένα υπέρ της Farmina N&D ancestral grain....και στα χαρτιά και στην πράξη για τη σκύλα μου πολύ καλη επιλογή και τιμή 48€ 12κιλο!!
 




stellatd

Well-Known Member
27 Απριλίου 2011
151
30
43
chalkis
οταν λες ,ωμα??
περνω μια μοσχαρισια , ενα κοτοπουλο και το δινω να το φαει...? δεν το ΄χω εγω αυτο με τα ωμα.. μου φαινεται λιγο...αηδια? δε βρωμανε μετα...?τι τους προσφερει...?

ok περνω πληροφοριες απο εδω http://www.dogforum.gr/community/threads/barf-συνοπτικά-για-αρχάριους.18966/
 
Last edited by a moderator:


vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
οταν λες ,ωμα??
περνω μια μοσχαρισια , ενα κοτοπουλο και το δινω να το φαει...? δεν το ΄χω εγω αυτο με τα ωμα.. μου φαινεται λιγο...αηδια? δε βρωμανε μετα...?τι τους προσφερει...?
Ό,τι προσφέρει και σε εσένα το σπιτικό φαγητό έναντι του έτοιμου ..


Επίσης να σημειώσω (αν και όχι σχετικό με το θέμα) ότι για 3 μέρες έδινα στον σκύλο μόνο μαγειρευτό και σχεδόν δεν άγγιζε το νερό, εχθές του έδωσα ξηρά το βράδυ και το πρωί που ξύπνησα και πήρα το μπωλ για ανανέωση δεν υπήρχε σταγόνα ενω χθες βράδυ ήταν φουλ(πάνω απο 1,5 λίτρο)(n) Με βλέπω κι εμένα να πηγαίνω προς το κλαμπ των "ωμών"
 


lawrence-gr

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
6.510
749
Ξεσσαλονικη!!!
Με τα ωμα το παρατηρω κ εγω αυτο με το νερο!αν σας ερχονται "καπως" τα ωμα,μην τα τρωτε βρε παιδι μου!!! :p

Περα απο την πλακα,αν δε θελετε,τουλαχιστον ας μαγειρευετε.η ξηρα προσφερει μονο ευκολια στον ιδιοκτητη.
 


stellatd

Well-Known Member
27 Απριλίου 2011
151
30
43
chalkis
Ό,τι προσφέρει και σε εσένα το σπιτικό φαγητό έναντι του έτοιμου ..


Επίσης να σημειώσω (αν και όχι σχετικό με το θέμα) ότι για 3 μέρες έδινα στον σκύλο μόνο μαγειρευτό και σχεδόν δεν άγγιζε το νερό, εχθές του έδωσα ξηρά το βράδυ και το πρωί που ξύπνησα και πήρα το μπωλ για ανανέωση δεν υπήρχε σταγόνα ενω χθες βράδυ ήταν φουλ(πάνω απο 1,5 λίτρο)(n) Με βλέπω κι εμένα να πηγαίνω προς το κλαμπ των "ωμών"
Καλο ειναι που δεν επεινε νερο δηλαδη;;;;(n)
 


Status
Κλειδωμένο θέμα

Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.815
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf