Κουταβάκι με τύφο


Cal55

Well-Known Member
10 Οκτωβρίου 2016
48
22
26
Δεν έχει τύχει ποτέ, να ακούσω κάτι τέτοιο.
Ξέρω ότι ενήλικα εμβολιασμένα, μπορεί να το περάσουν, αλλά ως μια μορφή βαριάς γαστρεντερίτιδας. Σίγουρα όχι, θανάσιμης. Εξαιρέσεις βέβαια φαντάζομαι, πάντα θα υπάρχουν. Και αυτό που λέει η @vek δεν το ήξερα, αλλά δεν είναι και κάτι το σύνηθες ευτυχώς, απ'ότι λέει.

Τον δικό σου, τον έχεις από μωρό; Από που τον πήρες;
Τον έχω από 40 ημερών και έχει τα εμβόλια κανονικά
 


spgkolem

Member
28 Ιουλίου 2016
10
6
34
Φίλε είχα επειδή είχα χάσει ένα κουταβάκι από τύφο και το χα ψάξει όσο μπορούσα,το παν είναι να μην αφυδατωθεί για τα κρίσιμα 2-3 24ωρα.Εφόσον δεν έχει αφυδατωθεί θα αναρρώσει.Επίσης το δικό μου το κουτάβι που τελικά δεν άντεξε,καμία σχέση με την φωτό που έβαλες,δεν είχε κουράγιο ούτε να περπατήσει.
Περαστικά του και πιστεύω ότι η τύχη είναι με το μέρος σας. :)
 




Cal55

Well-Known Member
10 Οκτωβρίου 2016
48
22
26
Φίλε είχα επειδή είχα χάσει ένα κουταβάκι από τύφο και το χα ψάξει όσο μπορούσα,το παν είναι να μην αφυδατωθεί για τα κρίσιμα 2-3 24ωρα.Εφόσον δεν έχει αφυδατωθεί θα αναρρώσει.Επίσης το δικό μου το κουτάβι που τελικά δεν άντεξε,καμία σχέση με την φωτό που έβαλες,δεν είχε κουράγιο ούτε να περπατήσει.
Περαστικά του και πιστεύω ότι η τύχη είναι με το μέρος σας. :)
]
Ή φωτο δεν είναι από τώρα είναι σε κρεβάτι το σκυλί αλλά έχει την δύναμη και σηκώνεται οπότε θέλει
 


Cal55

Well-Known Member
10 Οκτωβρίου 2016
48
22
26
ελπίζω να ειναι παλιά η φώτο και να μην ερχετε σε επαφή τώρα με άλλο κουτάβι.
Ή φωτο είναι παλιά ή μεγάλη δεν έχει επαφή τώρα με τον μικρό
 
  • Like
Reactions: vek


Cal55

Well-Known Member
10 Οκτωβρίου 2016
48
22
26
Μιλήσαμε με τον κτηνίατρο και του είπαμε ότι κατουρησε 2 φορές και την δεύτερη ήταν πιο ανοιχτόχρωμα τα ούρα και μας είπε ότι αυτό είναι ευχάριστο
 
  • Like
Reactions: mariakala and vek


Cal55

Well-Known Member
10 Οκτωβρίου 2016
48
22
26
Μιλήσαμε με τον κτηνίατρο και του είπαμε ότι κατουρησε 2 φορές και την δεύτερη ήταν πιο ανοιχτόχρωμα τα ούρα και μας είπε ότι αυτό είναι ευχάριστο
Είχε να κατουρησει 2 μέρες
 




mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.884
Ζήτα από τον γιατρό σου, να σου εξηγήσει αναλυτικότατα, ποιά είναι τα μέτρα προστασίας που πρέπει να λάβεις. Ο τύφος είναι κολλητικός, απαιτείται σχολαστική απολύμανση του χώρου και των αντικειμένων του σκύλου, απομόνωσή του από άλλα ανεμβολίαστα σκυλιά και να ξέρεις, ότι μπορεί να μεταδοθεί μέσα στο σπίτι σου, ακόμη και έναν χρόνο μετά.

Και επειδή με τρώει λίγο...και τα δύο κουτάβια δικά σου είναι; Αγόρι/κορίτσι; Τα βρήκες αδέσποτα; 40 ημερών, δεν θα έπρεπε κανονικά, να είναι στα χέρια σου.
 


Cal55

Well-Known Member
10 Οκτωβρίου 2016
48
22
26
Ζήτα από τον γιατρό σου, να σου εξηγήσει αναλυτικότατα, ποιά είναι τα μέτρα προστασίας που πρέπει να λάβεις. Ο τύφος είναι κολλητικός, απαιτείται σχολαστική απολύμανση του χώρου και των αντικειμένων του σκύλου, απομόνωσή του από άλλα ανεμβολίαστα σκυλιά και να ξέρεις, ότι μπορεί να μεταδοθεί μέσα στο σπίτι σου, ακόμη και έναν χρόνο μετά.

Και επειδή με τρώει λίγο...και τα δύο κουτάβια δικά σου είναι; Αγόρι/κορίτσι; Τα βρήκες αδέσποτα; 40 ημερών, δεν θα έπρεπε κανονικά, να είναι στα χέρια σου.
Το ασπρόμαυρο είναι 2 χρονων θυληκο και ο μικρος ο οποίος πάσχει είναι 5 μηνων αρσενικό
 


Cal55

Well-Known Member
10 Οκτωβρίου 2016
48
22
26
Τον εχουμε σε ένα καναπεδακι το οποίο θα φύγει μέσα από το σπίτι μετά από αυτό
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.884
Το μικρόβιο του τύφου, υπάρχει ακόμη και στον αέρα. Δεν εξαφανίζεται έτσι απλά.

Το θηλυκό είναι στειρωμένο;
 


Cal55

Well-Known Member
10 Οκτωβρίου 2016
48
22
26
Το μικρόβιο του τύφου, υπάρχει ακόμη και στον αέρα. Δεν εξαφανίζεται έτσι απλά.

Το θηλυκό είναι στειρωμένο;
Δεν είναι στειρωμένο όχι αλλά ο κτηνίατρος μου είπε ότι δεν υπάρχει πρόβλημα με την μεγάλη όσο δεν το πλησιάζει, επίσης μου είπε ότι και ελεύθερη να την αφήσω δεν θα το πλησιάσει αυτή από μόνη της
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.884
Δεν είναι στειρωμένο όχι ...
Και όταν με το καλό αναρρώσει ο μικρός και μεγαλώσει, τι θα κάνεις, τις εποχές του οίστρου της;

...επίσης μου είπε ότι και ελεύθερη να την αφήσω δεν θα το πλησιάσει αυτή από μόνη της
Γιατί, τώρα δεν είναι ελεύθερη;
Γιατί, δεν θα τον πλησιάζει από μόνη της; Τύπου...είναι άρρωστος αυτός, άσε καλύτερα μην αρρωστήσω κι εγώ;

Αυτό με την μόλυνση δια αέρος, μάλλον δεν το πρόσεξες ε;
 
  • Like
Reactions: d-friend


Cal55

Well-Known Member
10 Οκτωβρίου 2016
48
22
26
Και όταν με το καλό αναρρώσει ο μικρός και μεγαλώσει, τι θα κάνεις, τις εποχές του οίστρου της;


Γιατί, τώρα δεν είναι ελεύθερη;
Γιατί, δεν θα τον πλησιάζει από μόνη της; Τύπου...είναι άρρωστος αυτός, άσε καλύτερα μην αρρωστήσω κι εγώ;

Αυτό με την μόλυνση δια αέρος, μάλλον δεν το πρόσεξες ε;
Είναι σε άλλο δωμάτιο ή μεγάλη,δεν θα τον πλησιάσει μ είπε ο κτηνίατρος επειδή καταλαβαίνει ότι ειναι άρρωστο, εννοείται ότι όταν με το καλο αναρρώσει ο μικρός θα συμβουλευτω από τον κτηνίατρο μου για το τι θα κάνω αμέσως μετά
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.884
Είναι σε άλλο δωμάτιο ή μεγάλη,δεν θα τον πλησιάσει μ είπε ο κτηνίατρος επειδή καταλαβαίνει ότι ειναι άρρωστο, ...
Κι όλο λέω, ότι τα'χω ακούσει όλα, αλλά...δεν τελικά o_O

...εννοείται ότι όταν με το καλο αναρρώσει ο μικρός θα συμβουλευτω από τον κτηνίατρο μου για το τι θα κάνω αμέσως μετά
Θα τον συμβουλευτείς, σχετικά με τι; Sorry, δεν κατάλαβα.
 


Cal55

Well-Known Member
10 Οκτωβρίου 2016
48
22
26
Κι όλο λέω, ότι τα'χω ακούσει όλα, αλλά...δεν τελικά o_O


Θα τον συμβουλευτείς, σχετικά με τι; Sorry, δεν κατάλαβα.
Θα τον ρωτησω όπως ειπατε για το τι θα κάνω όταν θα έρθει ή εποχή οίστρου της μεγάλης και με το θέμα της απολύμανσης χώρου..
 


Cal55

Well-Known Member
10 Οκτωβρίου 2016
48
22
26
Και αύριο θα επικοινωνησω μαζι του για να τον ρωτησω για αυτό που μου ειπατε,την μόλυνση δια αερος
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
φιλε μου
απο τη στιγμη που εχεις αρρωστο σκυλο με τυφο..
αν ειναι τυφος
απαγορευεται για ενα χρονο να υπαρχει, να επισκεφτει αλλο σκυλι τον χωρο..
ποσο μαλον να μενει σε αλλο δωματιο...δεν αρκει το να μην πλησιασει το αρρωστο σκυλι... δεν πρεπει ουτε να περπατησει στο ιδιο δωματιο που περπατησε το κουταβι σου για πολυ καιρο ... ακομα... εκτος κι αν θελεις να αρρωστησει και το επομενο..
ποιος γιατρος σου ειπε οτι δεν πειραζει?.....
θα με ενδιεφερε η αποψη του...
 


Cal55

Well-Known Member
10 Οκτωβρίου 2016
48
22
26
φιλε μου
απο τη στιγμη που εχεις αρρωστο σκυλο με τυφο..
αν ειναι τυφος
απαγορευεται για ενα χρονο να υπαρχει, να επισκεφτει αλλο σκυλι τον χωρο..
ποσο μαλον να μενει σε αλλο δωματιο...δεν αρκει το να μην πλησιασει το αρρωστο σκυλι... δεν πρεπει ουτε να περπατησει στο ιδιο δωματιο που περπατησε το κουταβι σου για πολυ καιρο ... ακομα... εκτος κι αν θελεις να αρρωστησει και το επομενο..
ποιος γιατρος σου ειπε οτι δεν πειραζει?.....
θα με ενδιεφερε η αποψη του...
Δεν είπε ακριβώς ότι δεν υπάρχει πρόβλημα γενικά είπε πως δεν υπάρχει πρόβλημα οσο δεν πλησιάζει το μικρό
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.815
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf