Κουταβάκι με τύφο






Cal55

Well-Known Member
10 Οκτωβρίου 2016
48
22
26
το ιδιο φιλε μου εγραψα κι εγω...
δεν εγραψα κατι διαφορετικο...
Ξαναρωταω,αν απολυμανω τον χώρο με ειδικό απολυμαντικό για τον τύφο θα υπάρξει πρόβλημα?
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.704
3.863
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Δεν έχει τύχει ποτέ, να ακούσω κάτι τέτοιο.
Ξέρω ότι ενήλικα εμβολιασμένα, μπορεί να το περάσουν, αλλά ως μια μορφή βαριάς γαστρεντερίτιδας. Σίγουρα όχι, θανάσιμης. Εξαιρέσεις βέβαια φαντάζομαι, πάντα θα υπάρχουν. Και αυτό που λέει η @vek δεν το ήξερα, αλλά δεν είναι και κάτι το σύνηθες ευτυχώς, απ'ότι λέει.

Τον δικό σου, τον έχεις από μωρό; Από που τον πήρες;
Κι όμως, δυστυχώς, μερικοί οργανισμοί αλλιώς τα δέχονται τα εμβόλια και δεν αναπτήσουν κανονικά τα αντισώματα. Ο μόνος τρόπος να μάθεις αν το εμβόλιο "έπιασε" είναι να κάνεις τεστ αντισωμάτων (titer test).
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.883
Ξαναρωταω,αν απολυμανω τον χώρο με ειδικό απολυμαντικό για τον τύφο θα υπάρξει πρόβλημα?
Ποιό είναι αυτό το ειδικό απολυμαντικό;
 


Cal55

Well-Known Member
10 Οκτωβρίου 2016
48
22
26
Ποιό είναι αυτό το ειδικό απολυμαντικό;
Όπου και να διάβασα για την απολύμανση μετά λεει να απολυμανουμε με ειδικό απολυμαντικό για τον τύφο που μάλλον είναι
Ποιό είναι αυτό το ειδικό απολυμαντικό;
Διάβασα ότι υπάρχει ενα ειδικό απολυμαντικό,μαλλον εννοούν ένα διάλυμα χλωρίνης με κάτι ακόμα δεν ξέρω ακριβώς θα ρωτησω τον κτηνίατρο μου ή αν κάποιος ξέρει από εδώ ας μου απαντήσει
 




GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
φιλε μου από οσο μπορει να γνωρίζω δεν ξέρω να υπάρχει απολυμαντικό ικανό να διώξει τον τυφο...
γι αυτό και προτείνεται πληρη απομονωση του χωρου να μην επισκεπτονται ανεμβολιαστα σκυλια για 1 χρονο τουλαχιστον...
αυτο που με ανησυχησε ειναι οτι αρρωστησε και το κουτταβι σου που ηταν εμβολιασμενο οποτε...?

από την άλλη μπορεί να κυκλοφόρησε κατι τωρα τελευταία και να μην το έχω μαθει ακόμα...
περιμενω την απαντηση του γιατρου σου λοιπον...
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
φιλε μου από οσο μπορει να γνωρίζω δεν ξέρω να υπάρχει απολυμαντικό ικανό να διώξει τον τυφο...
γι αυτό και προτείνεται πληρη απομονωση του χωρου να μην επισκεπτονται ανεμβολιαστα σκυλια για 1 χρονο τουλαχιστον...
αυτο που με ανησυχησε ειναι οτι αρρωστησε και το κουτταβι σου που ηταν εμβολιασμενο οποτε...?

από την άλλη μπορεί να κυκλοφόρησε κατι τωρα τελευταία και να μην το έχω μαθει ακόμα...
περιμενω την απαντηση του γιατρου σου λοιπον...
Τα βάζω και εδώ - χωρίς να ξέρω για αποτελεμσατικότητες κλπ.

Virkon S (https://www.bestvetsolutions.com/media/products/Virkon_S_Label_97F32A52B2321.pdf)

Parvo-Lan (http://www.gosale.com/4594460/parvo-lan-128-gallon)

Ken'L-Lan (http://www.rayallen.com/kenl-lan-128)
 
  • Like
Reactions: d-friend


mariatheo

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2015
828
435
Ξαναρωταω,αν απολυμανω τον χώρο με ειδικό απολυμαντικό για τον τύφο θα υπάρξει πρόβλημα?
Να χαιρεσαι τα σκυλακια σου και ευχομαι ολα να πάνε καλα.οπως το εμβολιασμένο σκυλάκι σου κόλλησε τύφο ετσι ακριβός δεν ξερεις τι ακριβός μπορει να γίνει και με το άλλο.φαντασου αν χάσεις κουτάβι απο τύφο πρεπει να απολυμανεις και για ενα χρονο να μην μπει άλλο σκυλί στο σπίτι.αυτο προσπαθούν να σου πούνε όλοι με λίγα λόγια.Ενημερωσου λιγο για το θεμα ΤΥΦΟΣ.και πάλι περαστικα και να τα χαιρεσαι.
 


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
Ξαναρωταω,αν απολυμανω τον χώρο με ειδικό απολυμαντικό για τον τύφο θα υπάρξει πρόβλημα?
δεν μπορεί να σου απαντήσει κανένας για αυτό , μην ξεχνάς ότι ειναι διαφορετικό απολυμαίνω ένα κτηνιατρείο που όλα ειναι ανοξείδωτα η πλακάκι και αλλιώς απολυμαίνω ένα σπίτι με τα χαλιά του καναπέδες κλπ
 


Cal55

Well-Known Member
10 Οκτωβρίου 2016
48
22
26
Εγώ δεν ξέρω να υπάρχει κάτι ειδικό για τον τύφο.
Χλωρίνη και προσευχή.
δεν μπορεί να σου απαντήσει κανένας για αυτό , μην ξεχνάς ότι ειναι διαφορετικό απολυμαίνω ένα κτηνιατρείο που όλα ειναι ανοξείδωτα η πλακάκι και αλλιώς απολυμαίνω ένα σπίτι με τα χαλιά του καναπέδες κλπ
Τα χάλια επειδή ειμαστε και σε ένα παραλιακό χωριό βγαίνουν το καλοκαίρι επειδή εχει υπερβολική ζέστη και δεν τα εχουμε βαλει ακομα,επισης το καναπεδακι στο οποίο είναι θα φύγει από το σπίτι λόγω ότι θα αλλάξουμε έπιπλα
 
  • Like
Reactions: vek and l.Kyveli


Cal55

Well-Known Member
10 Οκτωβρίου 2016
48
22
26
Αυτό δεν σημαίνει εννοείται ότι ειμαι καλυμμένος,θα ακολούθησω τις συμβουλές του κτηνίατρου μου και θα δούμε τι θα γίνει
 


Cal55

Well-Known Member
10 Οκτωβρίου 2016
48
22
26
Ο κτηνίατρος μας είπε ότι αύριο που θα πάρει και τον τελευταίο ορό που μας έδωσε την τελευταία φορά θα αλλάξει το σκυλί προς το καλύτερο και μάλλον θα αρχίσει να τρώει
 


Cal55

Well-Known Member
10 Οκτωβρίου 2016
48
22
26
Να χαιρεσαι τα σκυλακια σου και ευχομαι ολα να πάνε καλα.οπως το εμβολιασμένο σκυλάκι σου κόλλησε τύφο ετσι ακριβός δεν ξερεις τι ακριβός μπορει να γίνει και με το άλλο.φαντασου αν χάσεις κουτάβι απο τύφο πρεπει να απολυμανεις και για ενα χρονο να μην μπει άλλο σκυλί στο σπίτι.αυτο προσπαθούν να σου πούνε όλοι με λίγα λόγια.Ενημερωσου λιγο για το θεμα ΤΥΦΟΣ.και πάλι περαστικα και να τα χαιρεσαι.
Ευχαριστώ πολύ,θα ενημερωθω από τον κτηνίατρο μου για το τι μέτρα θα πρέπει να λάβω
 




Cal55

Well-Known Member
10 Οκτωβρίου 2016
48
22
26
Τι συμπτώματα είχε ο σκύλος σου;
Πόσο γρήγορα τον πήγες στον γιατρό;
Εμετο και διάρροια με αίμα,ειναι η 4 μέρα και αρχίζει και γίνεται καλύτερα το σκυλί απο οτι βλέπω πριν 3 μέρες έκανε πολύ εμετό χθες και σήμερα εκανε πολύ λίγο
 


Cal55

Well-Known Member
10 Οκτωβρίου 2016
48
22
26
Εμετο και διάρροια με αίμα,ειναι η 4 μέρα και αρχίζει και γίνεται καλύτερα το σκυλί απο οτι βλέπω πριν 3 μέρες έκανε πολύ εμετό χθες και σήμερα εκανε πολύ λίγο
Όταν είδα ότι έκανε εμετό την πρώτη μέρα έκατσε σπιτι όταν ειδα ότι κανει και την δεύτερη τον πήγα στον κτηνίατρο
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.883
Λόγω του εμετού δηλαδή, τον πήγες αρχικά στον γιατρό;
Αιμορραγική διάρροια, ποιά μέρα σου έκανε; Αφού είχες πάει στον γιατρό;
Πυρετό είχε;
 


Cal55

Well-Known Member
10 Οκτωβρίου 2016
48
22
26
Λόγω του εμετού δηλαδή, τον πήγες αρχικά στον γιατρό;
Αιμορραγική διάρροια, ποιά μέρα σου έκανε; Αφού είχες πάει στον γιατρό;
Πυρετό είχε;
Την επόμενη μέρα έκανε
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.815
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf