Κόστος αγοράς σκύλων


GAIA LYKAIA

Well-Known Member
30 Δεκεμβρίου 2007
614
16
56
Θεσσαλονίκη
gaialykaia.com
Και να σου επισημάνω ότι το θέμα του νήματος είναι τα σκυλιά... επιχειρήματα & γενικεύσεις του στύλ "μαλιστα, δηλαδη σ αυτη τη ζωη τιποτα δεν ειναι ακριβο και φθηνο" είναι ανούσια & εκτός θέματος... εκτός και αν πάλι προσπαθείς να εντυπωσιάσεις....
 


pouf

Well-Known Member
29 Απριλίου 2009
841
163
51
Ανοιξη,χειμωνας, καλοκαιρι
οχι αγαπητε δεν κανω φιγουρα, απλα λεω οτι οι επιλογες ειναι δικες μας και μονο δικες μας, αυτο το αποδεχομαι απολυτα και σε προσωπικο επιπεδο αυτο ακολουθω.
ΟΜΩΣ υπαρχει ακριβο και φθηνο.
αν ο τροπος μου σου φαινεται φιγουρατζιδικος -εγω θα τον ελεγα απλα κυνικο-σου ζητω συγνωμη.
 


GAIA LYKAIA

Well-Known Member
30 Δεκεμβρίου 2007
614
16
56
Θεσσαλονίκη
gaialykaia.com
Δε χρειάζεται να μου ζητήσεις συγγνώμη για τη γνώμη σου.. όλοι δικαιούμαστε γνώμης.. αλίμονο...

Απλά, υπάρχουν πολύ πιό ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ & ΑΝΑΓΚΑΙΑ πράγματα σε αυτή τη ζωή (γάλα 1-1.50€, ΨΩΜΙ 0.65-1.20€, βενζίνη 1.40-1.70€) τα οποία είναι όντως ΠΑΝΑΚΡΙΒΑ, αλλά κανένας δεν τα αναφέρει...

Το να αποκτήσεις σκύλο, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΤΕΡΑΙΟΤΗΤΑ, ούτε ΑΝΑΓΚΑΙΟΤΗΤΑ.... είναι επιλογή ΠΟΛΥΤΕΛΕΙΑΣ της ζωής μας....

Το να αγοράσεις μία φυάλη κρασιού για 75€, στα μάτια κάποιων είναι σπατάλη... για εσένα, που γνωρίζεις τη μαγεία του οίνου και μπορείς να απολαύσεις αυτό που θεωρείς ιδιαίτερο, είναι το αντίτιμο που καλείσαι να πληρώσεις... η ΕΠΙΛΟΓΗ είναι δική σου, & ΜΟΝΟ δική σου... δε μπορείς όμως την επόμενη στιγμή να δηλώσεις ότι "Αυτό το κρασί είναι ΠΑΝΑΚΡΙΒΟ"... γιατί εκείνη τη στιγμή δεν αγοράζεις αλκοόλη, νερό & χρώμα (αλκοόλη 12€/l, νερό 1€/l, χρωστικές 0.12-15€/l = 5.90€/l), αλλά το ΜΕΡΑΚΙ & την ΤΕΧΝΗ αυτού που το δημιούργησε/παρήγαγε... και αυτό είναι που αντιπροσωπεύουν τα υπόλοιπα 71.10€ της τιμής...

Βέβαια, αν δε γνωρίζεις τίποτε από κρασιά και δε μπορείς να διακρίνεις το διαμάντι των 75€ από τη μούφα των 75€, τότε καλύτερα να μείνεις μακρυά από την αγορά των κρασιών ή να βρεις ΚΑΠΟΙΟΝ που ξέρει & ΕΜΠΙΣΤΕΥΕΣΑΙ για να σε βοηθήσει...

Και για να επιστρέψω στο θέμα μας, κανείς δε σε ΑΝΑΓΚΑΖΕΙ να αγοράσεις το σκυλί που έχεις διαλέξει... ΕΣΥ εκτιμάς την ΑΞΙΑ του και αν ΑΝΤΑΠΟΚΡΙΝΕΤΑΙ στις προσδοκίες σου, θα πληρώσεις και θα το αποκτήσεις.... αν τώρα, έχεις κάποιες ανασφάλιες, ίσως να έπρεπε να ακολουθήσεις πιό "σίγουρο" μονοπάτι...
 


pouf

Well-Known Member
29 Απριλίου 2009
841
163
51
Ανοιξη,χειμωνας, καλοκαιρι
πολυ σωστα αυτα που γραφεις, παρα πολυ σωστα,δεν μπορω να διαφωνισω σε τιποτα

εκτος απο αυτο
... δε μπορείς όμως την επόμενη στιγμή να δηλώσεις ότι "Αυτό το κρασί είναι ΠΑΝΑΚΡΙΒΟ"... .
εγω πιστευω οτι μπορεις

υ.γ.μια μικρη υποσημειωση, χωρις ιχνος διαθεσης συνεχισης της '''φασαριας'' μας.τις γενικοτητες- που πραγματι εγραψα-δεν τις ξεκινησα εγω:)
 


Lindaki

Well-Known Member
28 Μαρτίου 2010
849
2
απλά είναι θέμα προτεραιοτήτων.... τι θωρεί κάποιος σημαντικό.... να πάει 5 μέρες διακοπές κάπου, ή να αποκτήσει ένα σύντροφο στη ζωή του....
Δεν συγκρινονται αυτα τα δυο!!! (Γιατι σου λέω ότι φέτος θέλω να πάω διακοπές με το σκύλο μου! Τι κάνω: Φιλάω 1500 ευρώ στην άκρη για super lux διακοπές και αγοράζω 300 ευρώ το σκύλο που μ αρεσει απο ΒΥΒ! Σιγά μη κάτσω να σκάσω!Και έχω και 2 σε 1!Δεν μπαίνει προεταιρεότητα αναμεσά σε αυτά τα δύο, έτσι κι αλλιώς!)

Εγω παντως πιστευω οτι πέρα απο τις απαραίτητες εξαιτάσεις για την υγεια των σκύλων και τα χαρτιά της καθαροαιμίας στον ΚΟΕ, έξοδα όπως : ξενοδοχεία, πανσιόν, έξοδα ανάβασης (μα καθόλου δεν τα καταλαβαίνω!), έξοδα ταξιδιού σε ξένη χώρα (δεν αφοράν τον μέλλοντα ιδιοκτήτη) και έξοδα επιδείξεων σε εκθέσεις μορφολογίας (αυτα όχι τοσο αν και τα θεωρω προεραιτικά κι όχι άκρως απαραίτητα), τα θεωρώ ευλόγως περιττά. Σε καιρούς που ζούμε, θα έπρεπε να γίνουν παντού περικοπές. Και δεν μιλάω απλά μόνο λόγω κρίσης, αλλά θα διαφωνήσω παντελώς με τη GAIA LYKAIA ότι η απόκτηση σκύλου, πρέπει να είναι είδος πολυτελείας!!! Αν είναι δυνατόν! Και τα αδέσποτα τι είναι;;; Πέραν του ότι ακρίβως επειδή ειναι παράλογο για τον κάθε ένα να θεωρει ότι πρέπει να πληρώσει τα μαλλιοκέφαλά του για σκύλο, για αυτό και ευνοείται η ανάπτυξη των σκυλεμπόρων και των BYB, ακριβώς για αυτο το λόγο, γιατι ο σκύλος ειναι αδύνατο να θεωρηθει είδος πολυτελείας, σε οποιαδήποτε εποχή και κοινωνία, αγοράζει/ υιοθετεί σκύλο απο οποουδήποτε!
Είδος πολυτελείας είναι το άλογο, που δε μπορεις να βρεις ημίαιμο π.χ. Βέλγικο αγωνιστικό για εμπόδια οπουδήποτε -για τον επιπρόσθετο λόγο ότι τα άλογα γεννούν ένα μόνο θυλαστικό το χρόνο,- αναγκαστικά πρέπει να πληρώσεις πολλά.
Αν το θέλεις απλά για βόλτες βρίσκεις και ντόπια ελληνικά. Αλλά για συγκεκριμένη δουλειά βρίσκεις μόνο συγκεκριμένα και αυτό είναι είδος πολυτελείας. Αλλά στα σκυλιά μπορώ να βρω καθαρόαιμο και τζάμπα! Με ελαχιστοποιμένες μεν, ωστόσο, κάποιες δε πιθανότητες του να μην έχει κληρονομικές ασθένειες.

Αν τον σκύλο τον πληρώσεις 1500-2500 ευρώ τον κάνεις είδος πολυτελείας χωρίς λόγο.
 


George K

Well-Known Member
12 Νοεμβρίου 2007
1.177
48
Δεν συγκρινονται αυτα τα δυο!!! (Γιατι σου λέω ότι φέτος θέλω να πάω διακοπές με το σκύλο μου! Τι κάνω: Φιλάω 1500 ευρώ στην άκρη για super lux διακοπές και αγοράζω 300 ευρώ το σκύλο που μ αρεσει απο ΒΥΒ! Σιγά μη κάτσω να σκάσω!Και έχω και 2 σε 1!Δεν μπαίνει προεταιρεότητα αναμεσά σε αυτά τα δύο, έτσι κι αλλιώς!)

Εγω παντως πιστευω οτι πέρα απο τις απαραίτητες εξαιτάσεις για την υγεια των σκύλων και τα χαρτιά της καθαροαιμίας στον ΚΟΕ, έξοδα όπως : ξενοδοχεία, πανσιόν, έξοδα ανάβασης (μα καθόλου δεν τα καταλαβαίνω!), έξοδα ταξιδιού σε ξένη χώρα (δεν αφοράν τον μέλλοντα ιδιοκτήτη) και έξοδα επιδείξεων σε εκθέσεις μορφολογίας (αυτα όχι τοσο αν και τα θεωρω προεραιτικά κι όχι άκρως απαραίτητα), τα θεωρώ ευλόγως περιττά. Σε καιρούς που ζούμε, θα έπρεπε να γίνουν παντού περικοπές. Και δεν μιλάω απλά μόνο λόγω κρίσης, αλλά θα διαφωνήσω παντελώς με τη GAIA LYKAIA ότι η απόκτηση σκύλου, πρέπει να είναι είδος πολυτελείας!!! Αν είναι δυνατόν! Και τα αδέσποτα τι είναι;;; Πέραν του ότι ακρίβως επειδή ειναι παράλογο για τον κάθε ένα να θεωρει ότι πρέπει να πληρώσει τα μαλλιοκέφαλά του για σκύλο, για αυτό και ευνοείται η ανάπτυξη των σκυλεμπόρων και των BYB, ακριβώς για αυτο το λόγο, γιατι ο σκύλος ειναι αδύνατο να θεωρηθει είδος πολυτελείας, σε οποιαδήποτε εποχή και κοινωνία, αγοράζει/ υιοθετεί σκύλο απο οποουδήποτε!
Είδος πολυτελείας είναι το άλογο, που δε μπορεις να βρεις ημίαιμο π.χ. Βέλγικο αγωνιστικό για εμπόδια οπουδήποτε -για τον επιπρόσθετο λόγο ότι τα άλογα γεννούν ένα μόνο θυλαστικό το χρόνο,- αναγκαστικά πρέπει να πληρώσεις πολλά.
Αν το θέλεις απλά για βόλτες βρίσκεις και ντόπια ελληνικά. Αλλά για συγκεκριμένη δουλειά βρίσκεις μόνο συγκεκριμένα και αυτό είναι είδος πολυτελείας. Αλλά στα σκυλιά μπορώ να βρω καθαρόαιμο και τζάμπα! Με ελαχιστοποιμένες μεν, ωστόσο, κάποιες δε πιθανότητες του να μην έχει κληρονομικές ασθένειες.

Αν τον σκύλο τον πληρώσεις 1500-2500 ευρώ τον κάνεις είδος πολυτελείας χωρίς λόγο.
Όπως ακριβώς με τα άλογα που αναφέρεις, έτσι και με τα σκυλιά, έχει σημασία για ποιό λόγο θέλεις το σκυλί ;) Έχεις υπ' όψιν σου πόσο κοστίζει ενα άλογο που έχει κερδίσει το Kentucky derby? Ξέρεις πόσο θα πληρώσεις την επίβαση του;

Σκύλο μπορούμε να έχουμε όλοι, αρκεί να μπορούμε να τον φροντίσουμε. Αν θέλεις καθαρόαιμο, για εκτροφή ή εκθέσεις ή για εργασία, τότε θα πρέπει να πληρώσεις ανάλογα. Απλά πράγματα. Όπως προαναφέρθηκε, υπάρχουν πολλά σκυλιά για υιοθεσία και όλοι σχεδόν μπορούν να πάρουν ένα σπίτι. Τώρα αν θέλεις τον απόγονο του Χ επιβήτορα, με τίτλους μορφολογίας, εργασίας, εξετάσεις υγείας κ.λ.π. τότε θα επιλέξεις εκτροφέα και θα πληρώσεις ανάλογα.
 


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
Εγω παντως πιστευω οτι πέρα απο τις απαραίτητες εξαιτάσεις για την υγεια των σκύλων και τα χαρτιά της καθαροαιμίας στον ΚΟΕ, έξοδα όπως : ξενοδοχεία, πανσιόν, έξοδα ανάβασης (μα καθόλου δεν τα καταλαβαίνω!), έξοδα ταξιδιού σε ξένη χώρα (δεν αφοράν τον μέλλοντα ιδιοκτήτη) και έξοδα επιδείξεων σε εκθέσεις μορφολογίας (αυτα όχι τοσο αν και τα θεωρω προεραιτικά κι όχι άκρως απαραίτητα), τα θεωρώ ευλόγως περιττά.
Lindaki τα έξοδα που κρίνεις περιττά έχουν να κάνουν με ζευγαρώματα μεταξύ επιλεγμένων γεννητόρων.
Φαντάζομαι ότι καταλαβαίνεις και εσύ ότι το σπέρμα δεν μπορεί να έρθει.... με ταχυδρομικό περιστέρι. Αντιθέτως χρειάζεται κάποιος να πάει (έξοδα ταξιδιού) ,κάπου να μείνει (ξενοδοχείο-πανσιόν), και βέβαια κάποιος να πληρώσει τον ιδιοκτήτη του αρσενικού (έξοδα επίβασης) για τον κόπο που έκανε για να φτάσει τον σκύλο του στο επίπεδο να κριθεί ''άξιος'' ή ''προτεινόμενος'' για αναπαραγωγή. Για τους ίδιους λόγους είναι και τα έξοδα συμμετοχής σε εκθέσεις μορφολογίας. Άρα σαφέστατα τα έξοδα αυτά ΑΦΟΡΟΥΝ τον μελλοντικό ιδιοκτήτη εφόσον επέλεξε να πάρει κουτάβι απο την συγκεκριμένη γέννα αντί να πάρει ένα αδεσποτούλι τζάμπα.
Μέσα σε αυτά τα πλαίσια πιστεύω ότι τοποθέτησε ο Gaia Lykaina την έννοια της πολυτέλειας.


Πέραν του ότι ακρίβως επειδή ειναι παράλογο για τον κάθε ένα να θεωρει ότι πρέπει να πληρώσει τα μαλλιοκέφαλά του για σκύλο, για αυτό και ευνοείται η ανάπτυξη των σκυλεμπόρων και των BYB, !
γιαυτά να μου επιτρέψεις να διαφωνήσω και πάλι....

ο σύγχρονος έλληνας που έχει τον σκύλο ως ένα πλάσμα που ''δεν έχει ανάγκες'' ή ''που δεν παθαίνει τίποτα'', βασικά δεν γνωρίζει τι σημαίνει επιλεκτική εκτροφή καθαρόαιμων σκύλων (και δεν μιλάω μόνο για τα σούπερ- ντούπερ ζευγαρώματα πρωταθλητών...)

Γιαυτό και μόνο τον λόγο θα επιλέξει την πιο φτηνή λύση-τον σκυλέμπορα ή τον ΒΥΒ. Επειδή δεν ξέρει να αξιολογεί σωστά αυτό που κάνει ο εκτροφέας,....!

''σκυλί είναι.....γιατί να τον πληρώσω;'' πόσες φορές εσύ η ίδια έχεις ακούσει αυτή την ατάκα;
 
Last edited:


spyrou

Well-Known Member
13 Νοεμβρίου 2008
858
6
Δε χρειάζεται να μου ζητήσεις συγγνώμη για τη γνώμη σου.. όλοι δικαιούμαστε γνώμης.. αλίμονο...

Απλά, υπάρχουν πολύ πιό ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ & ΑΝΑΓΚΑΙΑ πράγματα σε αυτή τη ζωή (γάλα 1-1.50€, ΨΩΜΙ 0.65-1.20€, βενζίνη 1.40-1.70€) τα οποία είναι όντως ΠΑΝΑΚΡΙΒΑ, αλλά κανένας δεν τα αναφέρει...

Το να αποκτήσεις σκύλο, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΤΕΡΑΙΟΤΗΤΑ, ούτε ΑΝΑΓΚΑΙΟΤΗΤΑ.... είναι επιλογή ΠΟΛΥΤΕΛΕΙΑΣ της ζωής μας....

Το να αγοράσεις μία φυάλη κρασιού για 75€, στα μάτια κάποιων είναι σπατάλη... για εσένα, που γνωρίζεις τη μαγεία του οίνου και μπορείς να απολαύσεις αυτό που θεωρείς ιδιαίτερο, είναι το αντίτιμο που καλείσαι να πληρώσεις... η ΕΠΙΛΟΓΗ είναι δική σου, & ΜΟΝΟ δική σου... δε μπορείς όμως την επόμενη στιγμή να δηλώσεις ότι "Αυτό το κρασί είναι ΠΑΝΑΚΡΙΒΟ"... γιατί εκείνη τη στιγμή δεν αγοράζεις αλκοόλη, νερό & χρώμα (αλκοόλη 12€/l, νερό 1€/l, χρωστικές 0.12-15€/l = 5.90€/l), αλλά το ΜΕΡΑΚΙ & την ΤΕΧΝΗ αυτού που το δημιούργησε/παρήγαγε... και αυτό είναι που αντιπροσωπεύουν τα υπόλοιπα 71.10€ της τιμής...

Βέβαια, αν δε γνωρίζεις τίποτε από κρασιά και δε μπορείς να διακρίνεις το διαμάντι των 75€ από τη μούφα των 75€, τότε καλύτερα να μείνεις μακρυά από την αγορά των κρασιών ή να βρεις ΚΑΠΟΙΟΝ που ξέρει & ΕΜΠΙΣΤΕΥΕΣΑΙ για να σε βοηθήσει...

Και για να επιστρέψω στο θέμα μας, κανείς δε σε ΑΝΑΓΚΑΖΕΙ να αγοράσεις το σκυλί που έχεις διαλέξει... ΕΣΥ εκτιμάς την ΑΞΙΑ του και αν ΑΝΤΑΠΟΚΡΙΝΕΤΑΙ στις προσδοκίες σου, θα πληρώσεις και θα το αποκτήσεις.... αν τώρα, έχεις κάποιες ανασφάλιες, ίσως να έπρεπε να ακολουθήσεις πιό "σίγουρο" μονοπάτι...
εχεις απολυτο δικιο και σε παλιο σου ποστ σε σχεση με τα εξοδα εκτροφης συμφωνω 100% αλλα το lindaki εχει ενα δικιο φυσικα και καποια εξοδα επιβασης εκθεσεων και τα λοιπα υπαρχουν και πρεπει να υπαρχουν αλλα οπως εχω εξηγησει και σε αλλο τοπικ δεν πρεπει να υπολογιζονται στην τιμη. Με αυτο το σκεπτικο και ο παραγωγος κρασιου οπως ανεφερες επρεπε να πει κοστος υπογειου για τα βαρελια 50000 ευρω κοστος βαρελιων 70000 ευρω κοστος αμπελιων 15000 ευρω κοστος λιπασματων και νερου για τα αμπελια 20000 ευρω κοστος εμφιαλωσης 10000 ευρω εξοδα συντηρησης του ανθρωπου που τα περιποιητε για 15 χρονια (να παλιωσει κιολας για να ειναι καλο) 50000 ευρω και αλλα πολλα που δεν τα ξερω. για βγαλε μου τιμη για το μπουκαλι τωρα.
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
εχεις απολυτο δικιο και σε παλιο σου ποστ σε σχεση με τα εξοδα εκτροφης συμφωνω 100% αλλα το lindaki εχει ενα δικιο φυσικα και καποια εξοδα επιβασης εκθεσεων και τα λοιπα υπαρχουν και πρεπει να υπαρχουν αλλα οπως εχω εξηγησει και σε αλλο τοπικ δεν πρεπει να υπολογιζονται στην τιμη. Με αυτο το σκεπτικο και ο παραγωγος κρασιου οπως ανεφερες επρεπε να πει κοστος υπογειου για τα βαρελια 50000 ευρω κοστος βαρελιων 70000 ευρω κοστος αμπελιων 15000 ευρω κοστος λιπασματων και νερου για τα αμπελια 20000 ευρω κοστος εμφιαλωσης 10000 ευρω εξοδα συντηρησης του ανθρωπου που τα περιποιητε για 15 χρονια (να παλιωσει κιολας για να ειναι καλο) 50000 ευρω και αλλα πολλα που δεν τα ξερω. για βγαλε μου τιμη για το μπουκαλι τωρα.
Ετσι όπως τα λες είναι και, σε ένα ακριβό κρασί, συνυπολογίζονται όλα αυτά και όχι μόνο. Καλώς ή κακώς, δυστυχώς ή ευτυχώς.
Επίσης, συνυπολογίζεται και κάτι ακόμα: Το κόστος του marketing, δηλαδή το κόστος της συγκεκριμένης "ετικέτας". Αυτό που άλλοι θα το πουν "αέρα", άλλοι θα το πούν "εγγύηση". Π.χ., το Chateau Petrus γιατί κοστίζει περίπου 800€/φιάλη (ίσως και περισσότερο, τώρα που μιλάμε)? Οι ενδιαφερόμενοι δεν κάθονται να συζητήσουν για το ποιός συντελεστής κόστους πρέπει να υπολογίζεται στην τιμή και ποιός όχι.

Φαντάζομαι ότι όλοι μας έχουμε διαβάσει για το πόσο αποτιμώνται οι γνωστές εμπορικές φίρμες, ή οποιοσδήποτε πίνακας ενός διάσημου καλλιτέχνη (έστω και εάν δεν τον έχει δει ο αγοραστής).

Κατά συνέπεια, πιστεύω πως το εκάστοτε "αντικείμενο του πόθου μας" είναι ή δεν είναι "πανάκριβο", ανάλογα με το πρίσμα που χρησιμοποιεί ο καθένας για να το κοιτάξει.

Πάντα υπάρχουν τα αδέσποτα σκυλιά για υιοθεσία (και θα μας το χρωστάει ο Θεός) και πάντα (για λίγα χρόνια ακόμα) θα υπάρχει η χύμα ρετσίνα Μεσογείων που είναι πάρα πολύ φθηνή.
 


Lindaki

Well-Known Member
28 Μαρτίου 2010
849
2
Lindaki τα έξοδα που κρίνεις περιττά έχουν να κάνουν με ζευγαρώματα μεταξύ επιλεγμένων γεννητόρων.
Φαντάζομαι ότι καταλαβαίνεις και εσύ ότι το σπέρμα δεν μπορεί να έρθει.... με ταχυδρομικό περιστέρι. Αντιθέτως χρειάζεται κάποιος να πάει (έξοδα ταξιδιού) ,κάπου να μείνει (ξενοδοχείο-πανσιόν), και βέβαια κάποιος να πληρώσει τον ιδιοκτήτη του αρσενικού (έξοδα επίβασης) για τον κόπο που έκανε για να φτάσει τον σκύλο του στο επίπεδο να κριθεί ''άξιος'' ή ''προτεινόμενος'' για αναπαραγωγή. Για τους ίδιους λόγους είναι και τα έξοδα συμμετοχής σε εκθέσεις μορφολογίας. Άρα σαφέστατα τα έξοδα αυτά ΑΦΟΡΟΥΝ τον μελλοντικό ιδιοκτήτη εφόσον επέλεξε να πάρει κουτάβι απο την συγκεκριμένη γέννα αντί να πάρει ένα αδεσποτούλι τζάμπα.
Μέσα σε αυτά τα πλαίσια πιστεύω ότι τοποθέτησε ο Gaia Lykaina την έννοια της πολυτέλειας.




γιαυτά να μου επιτρέψεις να διαφωνήσω και πάλι....

ο σύγχρονος έλληνας που έχει τον σκύλο ως ένα πλάσμα που ''δεν έχει ανάγκες'' ή ''που δεν παθαίνει τίποτα'', βασικά δεν γνωρίζει τι σημαίνει επιλεκτική εκτροφή καθαρόαιμων σκύλων (και δεν μιλάω μόνο για τα σούπερ- ντούπερ ζευγαρώματα πρωταθλητών...)

Γιαυτό και μόνο τον λόγο θα επιλέξει την πιο φτηνή λύση-τον σκυλέμπορα ή τον ΒΥΒ. Επειδή δεν ξέρει να αξιολογεί σωστά αυτό που κάνει ο εκτροφέας,....!

''σκυλί είναι.....γιατί να τον πληρώσω;'' πόσες φορές εσύ η ίδια έχεις ακούσει αυτή την ατάκα;


Σχόλιο Νο1: Θέλω αυριο μεθαύριο να παω τη σκύλα μου για αναπαραγωγη στη Θεσσαλονικη π.χ. -γιατι αφορα τον ιδιοκτητη απο που θα βρω εγω επιβητορα; Αν θελει να μου αγορασει το κουταβι μου πρεπει να βρω εναν τροπο να ελαχιστοποιησω οσο το δυνατον την τιμη για να μην παει να το παρει απο ΒΥΒ/πετσοπ. Αυτο εννοω οτι δεν τον αφορα. Ας κοιταξω να τον βρω απο κάπου πιο κοντα για ελαχιστοποίηση των εξόδων...
Τωρα αν η σουπερ ντουπερ γραμμη, με τις σουπερ διακρισεις, τους τιτλους τα σουπερ αιματα βρισκεται στη Δανια, τοτε παμε στο σχολιο Νο2...

Σχολιο Νο 2: Θελω τα κουταβια μου να ειναι τα καλυτερα απο θέμα αιμάτων και γενναιολογιου. Να βγουνε πιο σουπερ ντουπερ! πόσο πια καλύτερα θα βγούνε;;. Ε, τα χαρακτηριστικα ειναι ορισμένα, δε θα φτιαξω και σκύλο που θα μου κάνει φραπε, θα φτιάξω ενα Ακιτα με τα χαρακτηριστικα που έχει η ράτσα και τιποτα παραπάνω, όσους τίτλους και να εχει ο μπαμπας και η μαμα. Αντε άλλους τόσους να πάρει και το κουτάβι.

Αλλα αντε και το πιστευω οτι ο επιβητορας στη Δανια ειναι ο καλύτερος στον κόσμο. Φτιάχνω τα σουπερ κουτάβια και το καθένα εχει 1700 με 2000 αφου τόσο πρεπει να βγει με ολα τα υπόλοιπα. Που θα το δώσω;; Αποκλειστικα σε άτομα που θέλουν να πάνε σε εκθέσεις και να κάνουν αναπαραγωγή; Αρα να δημιουργήσω και άλλους εκτροφείς...οκ.

Ολοι όσοι παίρνουν κουτάβια τα θέλουν για εκθέσεις και αναπαραγωγή; Όχι, για συντροφιά τα θέλουν.
Ελέγχω τον υποψήφιο ιδιοκτήτη οτι δε θα το κάνει ή θα το κάνει αναπαραγωγη; Κι αυτο για ποιο λόγο; Για να σιγουρέψω ότι δε θα χρησιμοποιησει τις δικές μου γραμμές για αναπαραγωγη και δε θα χαλάσει τη ράτσα. Έτσι έχουμε και ελεγχόμενη αναπαραγωγη, κρατάμε την ποιοτητα και τις ψηλες τιμες που θέλουμε να κρατησουμε, και χτυπάμε και τους ΒΥΒ/πετσοπ.
Και καθαρα εμπορικα να το δεις, για να χτυπήσω κάποιον δεν τον χτυπάω με υψηλότερη τιμή αλλά με χαμηλότερη.

Λυση : Συμβολαιο με υποχρεωτικη στείρωση μετα τους 6 μηνες. Ή συμβόλαιο με υποχρεωτικη δημοσίευση προς το προσωπο μου των τίτλων που κερδίζει το κουτάβι κάθε χρόνο σε εκθέση μέχρι να σταματήσει. Και μετα...ΣΤΕΙΡΩΣΗ!

Χμμμ..ποιος το κάνει;;;; Μηπως οι εκτροφεις δε θέλουν να πουλήσουν πέρα απο το χόμπυ τους; Μια χαρα θέλουν.

Ετσι ο συγχονος και ο παλιος Έλληνας μαθαίνει με το ζόρι τι τον θέλει τον σκύλο του και αναγκάζεται να τον φροντισει αν τον αγοράσει-μιλάμε πάντα για την καφριλα-αποψη ότι όταν πληρώσεις έναν σκύλο τον προσέχεις, ενω αν δεν τον πληρώσεις "δεν έχει ανάγκη, σκυλί είναι.."!!:eek: Να μάθει ο νεοΕλληνας με το ζόρι να αξιολογει τι κάνει ο εκτροφέας, αλλα κι ο εκτροφέας πρέπει να διατηρήσει μια πολιτική φιλική προς τον "χρηστη" κι όχι πολυτελείας! Αλλιως θα συνεχίζονται τα ίδια φαινόμενα.

"Σκυλι ειναι, γιατι να το πληρώσω" -το έχω ακουσει πολλες πολλές πολλές πολλές φορες!!! Έτσι όμως θα συνεχιστεί το μαγαζακι των ΒΥΒ/πετσοπ.
Και θέλω να πω πως δε μ αρεσει να βλέπω σα μαγαζάκι την σοβαρη εκτροφη καθαρόαιμων σκύλων. Θα θέλα μια μέρα να δω κάποιον να πληρώνει εκτροφέα που εκτρέφει ημίαιμα! Μάλιστα! Αποτελουν ειδικη κατηγορία στις φυλές των σκύλων, γιατι όχι; Δεν κουβαλάνε κληρονομικες ασθένειες και άλλα πολλα. Ουτοπιστικο βέβαια. Έτσι χωριζομαστε πάλι ταξικά σε κοινωνιες. Ή ολοι θα πληρώνουν για σκύλο ή κανεις. Τοτε ναι, θα μπορούμε να μιλάμε για σκύλο ως είδος πολυτελείας, αλλά τώρα δε βλέπω καμια πολιτική φιλική προς τις ράτσες των σκύλων και προς τους ιδιοκτήτες. Ψώνιο βλέπω, μεγαλεπιβολή, και χρημα μαύρο που ρέει αυθονο!

Ακόμα και ντόπιο άλογο να ψάξεις να βρεις, ο κτηνοτρόφος που το είχε για να μεταφέρει ξύλα και τροφή για τα ζώα του, θα στο πουλησει δε θα στο χαρήσει. Το άλογο είναι καθαρά μέσο πολυτελείας για μένα. και τέλος! Ότι και να είναι. Μονο τα ανάπηρα δε πουλιούνται.

Σορυ για το μεγάλο ποστ!!!:confused:
 


vasiliki68

Well-Known Member
2 Μαρτίου 2010
526
2
Αμαλιάδα
Χωρίς να έχω διαβάσει όλα τα ποστς θα ήθελα να καταθέσω κάποιες δικές μου σκέψεις.
Πρώτα απ' όλα να πω πως σιχαίνομαι να ακούω να αντιμετωπίζεται η απόκτηση ενός σκύλου σαν την αγορά ενός αυτοκινήτου.
Επίσης δε θεωρώ την απόκτηση ενός σκύλου πολυτέλεια, σαφώς όμως όταν αναλαμβάνω μια ζωή θα πρέπει να ζυγίσω αν δύναμαι να ανταποκριθώ και στα έξοδά.
Είναι απόλυτα λογικό κάποιοι που αγαπούν μια φυλή να θέλουν να διατηρήσουν τα χαρακτηριστικά της και πραγματικά θαυμάζω το έργο τους και αν απ΄ αυτό που αγαπούν μπορούν να έχουν και ένα λογικό κέρδος, γιατί όχι?

Από τη θέση του υποψήφιου ιδιοκτήτη σκύλου (που θα μπορούσα να είμαι) και με δεδομένο πως ανήκω στους μέσους Έλληνες, που μήνας μπαίνει μήνας βγαίνει περιμένουν το μισθό για να καλύψουν λογαριασμούς, φροντιστήρια, φαγητό κλπ, μπορώ να πω πως η απόκτηση ενός σκύλου εκτροφής είναι δύσκολη για μας.
Εκεί λοιπόν είναι σαφώς θέμα προτεραιοτήτων και αν είναι σημαντικό για μένα και την οικογένειά μου να αποκτήσουμε έναν τέτοιο σκύλο, τότε ναι θα στερηθούμε κάτι άλλο, μπορεί να ζήσουμε και χωρίς πλυντήριο πιάτων π.χ. προκειμένου να το πραγματοποιήσουμε. Αλλιώς προσφέρουμε στέγη σε μια όμορφη φάτσα χωρίς όμως να έχουμε εγγυήσεις σε θέματα υγείας συμπεριφοράςκλπ ή τέλος πάντων να αποκτήσουμε ένα σκύλο της φυλής που θαυμάζουμε.
Για μένα είναι λοιπόν καθαρά θέμα προτεραιοτήτων και επιλογής.
 


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
-γιατι αφορα τον ιδιοκτητη απο που θα βρω εγω επιβητορα; Αν θελει να μου αγορασει το κουταβι μου πρεπει να βρω εναν τροπο να ελαχιστοποιησω οσο το δυνατον την τιμη για να μην παει να το παρει απο ΒΥΒ/πετσοπ. Αυτο εννοω οτι δεν τον αφορα. Ας κοιταξω να τον βρω απο κάπου πιο κοντα για ελαχιστοποίηση των εξόδων...
εδώ τίθεται το ερώτημα....γιατί κάνει κάποιος εκτροφή;

πόσο πια καλύτερα θα βγούνε;;. Ε, τα χαρακτηριστικα ειναι ορισμένα, δε θα φτιαξω και σκύλο που θα μου κάνει φραπε,
ποτέ μη λες ποτέ...:rolleyes:

Λυση : Συμβολαιο με υποχρεωτικη στείρωση μετα τους 6 μηνες. Ή συμβόλαιο με υποχρεωτικη δημοσίευση προς το προσωπο μου των τίτλων που κερδίζει το κουτάβι κάθε χρόνο σε εκθέση μέχρι να σταματήσει. Και μετα...ΣΤΕΙΡΩΣΗ!
η ολοκλήρωση της μορφολογίας των σκυλιών δεν συμβαίνει στους 6 μήνες αλλά ούτε και η εν γένη ανάπτυξή τους....
ένα σκυλί που επιλέγεται να γίνει επιβήτορας κρίνεται σε πολλές εκθέσεις και σε αρκετές φυλές απαιτούνται και κρίσεις εργασίας, άρα το σκυλί φτάνει σε αρκετά μεγαλύτερη ηλικία για να αποφασιστεί ότι εν τέλη αξίζει να μπει στην αναπαραγωγή ή όχι.....


Δεν κουβαλάνε κληρονομικες ασθένειες και άλλα πολλα.
Αυτό δεν ισχύει…...

Ή ολοι θα πληρώνουν για σκύλο ή κανεις. !
Αυτό κάποτε πρέπει να γίνει …όταν βέβαια ''πάψουμε να έχουμε την δυνατότητα να ψωνίζουμε'' κουτάβια από τους δρόμους και τους σκουπιδοτενεκέδες και σίγουρα τουλάχιστον όσο θα υπάρχει η έννοια της οικονομίας στην κοινωνία.
 
Last edited:


GAIA LYKAIA

Well-Known Member
30 Δεκεμβρίου 2007
614
16
56
Θεσσαλονίκη
gaialykaia.com
Καλησπέρα Tara :) Βλέπω δεν έχεις χάσει το κουράγιο σου!

Απλά.....

είναι δύσκολο να εξηγήσεις Ανάλυση & Υπολογιστική σε κάποιον που έχει μόλις μάθει άθροιση.....

....ειδικά δε αν ήδη διατυπώνει μαθηματικά θεωρήματα..........
 


Lindaki

Well-Known Member
28 Μαρτίου 2010
849
2
Καλησπέρα Tara :) Βλέπω δεν έχεις χάσει το κουράγιο σου!

Απλά.....

είναι δύσκολο να εξηγήσεις Ανάλυση & Υπολογιστική σε κάποιον που έχει μόλις μάθει άθροιση.....

....ειδικά δε αν ήδη διατυπώνει μαθηματικά θεωρήματα..........
Σου αρεσαν εε?? Ε, βλεπε να μαθαίνεις!!:mad:
 




Lindaki

Well-Known Member
28 Μαρτίου 2010
849
2
Τι να μάθει βρε Lindaki?
Τα μαθηματικα θεωρηματα που ειδε, δε ξερω που, ο κάποιος που μαθαίνει άρθροιση, που τον ειδε, δε ξερω που,
και η Αναλυση & Υπολογιστικη ( άρτι εφευρισκόμενες έννοιες) που τις ειδε δε ξερω που;:confused::confused:
 


DjSoukis

Banned
Banned
8 Ιουνίου 2006
1.998
743
Βασική και καιρό αναπάντητη απορία μου:

Γιατί οι άνθρωποι που απλά θέλουν ένα σκυλάκι για συντροφιά, μια "ψυχούλα", ένα "ζεστό" βλέμμα και μια παρέα ασχολούνται με το κόστος των καθαρόαιμων σκύλων και μάλιστα των σκύλων από εκτροφεία, πάντα με επικριτικά σχόλια;

Από την στιγμή που χιλιάδες "ψυχούλες", χιλιάδες σκυλάκια έχουν ανάγκη από στέγη και είναι δωρεάν!

Τα σκυλιά δεν είναι ακριβά...Τα σκυλιά είναι τζάμπα!

Οι περισσότεροι, αν βγούμε απλά από το σπίτι και κάνουμε μερικά μέτρα, το πιθανότερο είναι πως θα συναντήσουμε και θα μπορέσουμε να αποκτήσουμε (αν το επιθυμούμε) ένα, δύο ή και περισσότερα σκυλιά, χωρίς να έχουμε ξοδέψει 1 ευρώ!

Όλα αυτά τα σκυλιά που είναι δωρεάν μπορούν να υπερκαλύψουν τις ανάγκες του κάθε ένα μας σε συντροφιά, αφοσίωση, παρέα, χάδια, κλπ...

Αν όμως οι απαιτήσεις μας δεν είναι μόνο οι παραπάνω (οι περισσότεροι που "διαμαρτύρονται" για το κόστος υποστηρίζουν πως τα σκυλιά δεν είναι είδος πολυτέλειας, η συντροφιά και η αγάπη δεν πρέπει να έχει απαγορευτικό κόστος, κλπ.) τότε θα πρέπει να μάθουμε τι κόστος έχουν αυτές οι απαιτήσεις μας (όχι μόνο χρηματικό), γιατί έχουμε αυτές τις παραπάνω απαιτήσεις, ποιοί μπορούν να μας τις καλύψουν και με τι αντίτιμο...και άλλα πολλά.

Γιατί μια γέννα (ανθρώπου) έχει κόστος 200-600 ευρώ σε κρατικό μαιευτήριο και 4.000-15.000 σε ιδιωτικό;
Γιατί το δημόσιο νηπιαγωγείο είναι δωρεάν και τα ιδιωτικά έχουν κόστος από 3.000-8.000 ευρώ το χρόνο;
Γιατί ο Δρ. Παπαδόπουλος θέλει 2.000 ευρώ για να κάνει ένα by pass και ο Sir Magdi Habib Yacoub 35.000 ευρώ;
Γιατί η μεταγραφή του Αλεξίου κοστίζει 800 ευρώ και του Cristiano Ronaldo dos Santos Aveiro έφτασε τα 100.000.000;
Γιατί το παπαγαλάκι Melopsittacus undulatus κοστίζει 10 ευρώ και το παπαγαλάκι Cacatua leadbeateri 3.500-8.000 ευρώ;

* Πρόσεξα να μη βάλω "άψυχο" αντικείμενο στη λίστα και θεωρηθεί ατυχής σύγκριση

Πολύ καλή ιδέα, θα έλεγα, είναι να ξέρουμε τι κάνουμε και γιατί το κάνουμε, τι θέλουμε και γιατί το θέλουμε...

...και για να μη ξεχαστεί το βασικό:

Τα σκυλιά δεν είναι ακριβά, είναι δωρεάν!
 


GAIA LYKAIA

Well-Known Member
30 Δεκεμβρίου 2007
614
16
56
Θεσσαλονίκη
gaialykaia.com
Βασική και καιρό αναπάντητη απορία μου:

Γιατί οι άνθρωποι που απλά θέλουν ένα σκυλάκι για συντροφιά, μια "ψυχούλα", ένα "ζεστό" βλέμμα και μια παρέα ασχολούνται με το κόστος των καθαρόαιμων σκύλων και μάλιστα των σκύλων από εκτροφεία, πάντα με επικριτικά σχόλια;

Από την στιγμή που χιλιάδες "ψυχούλες", χιλιάδες σκυλάκια έχουν ανάγκη από στέγη και είναι δωρεάν!

Τα σκυλιά δεν είναι ακριβά...Τα σκυλιά είναι τζάμπα!

..............................
..............................
..............................

Τα σκυλιά δεν είναι ακριβά, είναι δωρεάν!
Ακριβώς....

τα σκυλιά είναι δωρεάν.... οι υποχρεώσεις όμως κοστίζουν.... και αν δεν έχεις κάτι "που να γυαλίζει" για αντιστάθμισμα, πόσο δύσκολο γίνεται να χαρίσεις ζωή σε ένα αδέσποτο.....
 


spyrou

Well-Known Member
13 Νοεμβρίου 2008
858
6
Βασική και καιρό αναπάντητη απορία μου:

Γιατί οι άνθρωποι που απλά θέλουν ένα σκυλάκι για συντροφιά, μια "ψυχούλα", ένα "ζεστό" βλέμμα και μια παρέα ασχολούνται με το κόστος των καθαρόαιμων σκύλων και μάλιστα των σκύλων από εκτροφεία, πάντα με επικριτικά σχόλια;

Από την στιγμή που χιλιάδες "ψυχούλες", χιλιάδες σκυλάκια έχουν ανάγκη από στέγη και είναι δωρεάν!

Τα σκυλιά δεν είναι ακριβά...Τα σκυλιά είναι τζάμπα!

Οι περισσότεροι, αν βγούμε απλά από το σπίτι και κάνουμε μερικά μέτρα, το πιθανότερο είναι πως θα συναντήσουμε και θα μπορέσουμε να αποκτήσουμε (αν το επιθυμούμε) ένα, δύο ή και περισσότερα σκυλιά, χωρίς να έχουμε ξοδέψει 1 ευρώ!

Όλα αυτά τα σκυλιά που είναι δωρεάν μπορούν να υπερκαλύψουν τις ανάγκες του κάθε ένα μας σε συντροφιά, αφοσίωση, παρέα, χάδια, κλπ...

Αν όμως οι απαιτήσεις μας δεν είναι μόνο οι παραπάνω (οι περισσότεροι που "διαμαρτύρονται" για το κόστος υποστηρίζουν πως τα σκυλιά δεν είναι είδος πολυτέλειας, η συντροφιά και η αγάπη δεν πρέπει να έχει απαγορευτικό κόστος, κλπ.) τότε θα πρέπει να μάθουμε τι κόστος έχουν αυτές οι απαιτήσεις μας (όχι μόνο χρηματικό), γιατί έχουμε αυτές τις παραπάνω απαιτήσεις, ποιοί μπορούν να μας τις καλύψουν και με τι αντίτιμο...και άλλα πολλά.

Γιατί μια γέννα (ανθρώπου) έχει κόστος 200-600 ευρώ σε κρατικό μαιευτήριο και 4.000-15.000 σε ιδιωτικό;
Γιατί το δημόσιο νηπιαγωγείο είναι δωρεάν και τα ιδιωτικά έχουν κόστος από 3.000-8.000 ευρώ το χρόνο;
Γιατί ο Δρ. Παπαδόπουλος θέλει 2.000 ευρώ για να κάνει ένα by pass και ο Sir Magdi Habib Yacoub 35.000 ευρώ;
Γιατί η μεταγραφή του Αλεξίου κοστίζει 800 ευρώ και του Cristiano Ronaldo dos Santos Aveiro έφτασε τα 100.000.000;
Γιατί το παπαγαλάκι Melopsittacus undulatus κοστίζει 10 ευρώ και το παπαγαλάκι Cacatua leadbeateri 3.500-8.000 ευρώ;

* Πρόσεξα να μη βάλω "άψυχο" αντικείμενο στη λίστα και θεωρηθεί ατυχής σύγκριση

Πολύ καλή ιδέα, θα έλεγα, είναι να ξέρουμε τι κάνουμε και γιατί το κάνουμε, τι θέλουμε και γιατί το θέλουμε...

...και για να μη ξεχαστεί το βασικό:

Τα σκυλιά δεν είναι ακριβά, είναι δωρεάν!
νομιζω οτι απαντησες σε ολους
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Βασική και καιρό αναπάντητη απορία μου:

Γιατί οι άνθρωποι που απλά θέλουν ένα σκυλάκι για συντροφιά, μια "ψυχούλα", ένα "ζεστό" βλέμμα και μια παρέα ασχολούνται με το κόστος των καθαρόαιμων σκύλων και μάλιστα των σκύλων από εκτροφεία, πάντα με επικριτικά σχόλια;

!
Γιατί ο μέσος έλληνας θέλει τον καθαρόαιμο σκύλο για μόστρα. Αλλά η μόστρα δεν είναι απαραίτητο να κοστίζει. Οπως παίρνει τσάντα λουι βουτον απο τον αφρικανό για να μοστράρει, έτσι θέλει και το σκύλο τζαμπέ κι ας είναι μαιμού. Είναι μαγκιά βλέπεις να μοστράρεις χωρίς να έχεις πληρώσει.

Λίγοι είνα αυτοί που θέλουν το σκύλο για το σκύλο, κι όχι για τη φυλή του, κι ακόμα λιγότεροι αυτοι που θέλουν τη φυλή για τη φυλή, κι όχι για τη μόστρα.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.120
Μηνύματα
895.887
Μέλη
19.931
Νεότερο μέλος
Kwnstantina_22