Μία Βόλτα στα Μονοπάτια του Υμηττού


george_gs

Well-Known Member
24 Απριλίου 2014
517
506
39
Νομιζω οτι καταλαβα που λες.
Μετα το κομματι που θυμιζει "Κορσικη", αριστερη φουρκετα και στα δεξια ξεκιναει ο χωματοδρομος, αρκετα μεγαλος σε πλατος.Στην επομενη δεξια στροφη πρεπει να ειναι η πυλη των εγκαταστασεων.
Επειδη εκανα ποδηλατο, γνωριζω κυριως τα μονοπατια του Κουταλα, της Μονης( και της γυρω περιοχης, π.χ. το "10", το "5" κτλ) και λιγο προς Παπαγου.
 
  • Like
Reactions: manolo


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.650
19.883
Έχω ζήσει αρκετά έντονα την πρόκληση στην ζωή μου και ειλικρινά πλέον νοιώθω κουρασμένος απο τους κάφρους ανθρώπους και δεν ξέρω πως να το διαχειριστώ.
Θα σου πω το μυστικό, αν και...λίγο αργά θα το μάθεις ομολογουμένως...επιλέγεις μαύρο σκύλο. Οσο πιο μεγαλόσωμος δε, ακόμη καλύτερα. Αυτομάτως, αποκτάς την ησυχία σου.

Μέσα μου με έτρωγε να μείνω εκει να την κοιτάζω μέχρι να αλλάξει πορεία.
Εγώ αυτό θα έκανα. Πρόσφατα, το έχω πράξει και σε pet shop γνωστής φορουμοφίλης μας. Που μια ξεπατικωτούρα τέτοια κυρία, σαν την δική σου, είχε παγώσει έντρομη στο κατώφλι του μαγαζιού, με το σκυλάκι της να λυσσάει εξαιτίας μας [απ'έξω καθόμασταν, κανά-δυό μέτρα μακριά από την πόρτα, ήσυχοι-ήσυχοι], μάλλον παρακαλώντας από μέσα της, να εξαφανιστούμε ως δια μαγείας. Δεν θα της έκανα ποτέ την χάρη, να κουνήσω από την θέση μου. Δεν το κάνω γενικώς. Χρειάστηκε η παρέμβαση της φίλης, που την τράβηξε στην κυριολεξία μέσα, για να ξεκολλήσει, κι αυτή και το σκυλάκι της.

Οσο είσαι εσύ, που "αλλάζεις πεζοδρόμιο", τόσο ισχυροποιείται η θέση αυτή, στην συνείδηση των γύρω σου. Κι εγώ αλλάζω διαδρομές, όταν είμαι καθ'οδόν και βολιδοσκοπώ τον ερχόμενο σκύλο, ότι είναι το ίδιο παπάρας με τον δικό μου και επίκειται κακός χαμός, άμα τη εμφανίσει του και μόνο και "κρύβομαι" πίσω από αμάξια κλπ, αλλά σε άλλες περιπτώσεις, μπορώ να μείνω εκεί και να κοιταζόμαστε επ'αόριστον :love:
 




vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
το απέναντι πεζοδρόμιο που λες ότι σε κοιτάζει πάντα, τυχαίνει ή πλέον το επιδιώκει;
τυχαίνει, μιας και τυχαίνει να βγαίνουμε την ίδια ώρα.. Πολλές φορές βγαίνει και με την μάνα της παρέα (40 ετών η νεαρά) και εκει να δεις βλέματα!!! Λες και τους έχω σκοτώσει τον πατέρα.

Είναι το ΑΠΟΛΥΤΟ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ του μη φιλόζωου που απλά έχει πάθος με το δικό του ζωντανό ΚΑΙ ΜΟΝΟ (ένα θέμα που χρειάζεται ξεχωριστό μίτο)
 




vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
2 φορές την ημέρα. το πρωι λίγο πριν να βγει ο ηλιος απο το βουνό και το βράδυ πριν την δύση. Ανεβαίνω, κάθομαι ψηλά κάτω απο ένα πεύκο και αγναντεύω! Καμία φωνή, καμία φασαρία! Θεός!
 


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Αυτό είναι το καλύτερο @vasilis_mike
Όταν άνοιξες το θέμα εξιστοροντας την ιστορία της βόλτας σας στο βουνό και όλους τους προβληματισμους σου στο πρώτο μου μήνυμα στο θέμα σου έγραψα αυτο
Πέρα όλων των άλλων που συζητάτε εγώ έχω να σου προτείνω αφού πας βόλτα στο βουνό και στην φύση γενικότερα, βρες τα μονοπάτια που δεν πάνε οι άλλοι. Και αυτά είναι πολλά. Να ευχαριστηθητε την βόλτα και την φύση. Αν πάτε εκεί που πάνε οι πολλοί, πια η διαφορά με την βόλτα μέσα στην πόλη η στο πάρκο της γειτονιάς σας;
Αυτό που έγραψες στο τελευταίο σου μήνυμα είναι αυτό που σου έγραψα και χαίρομαι που το κάνεις πράξη.
Άφησε στην άκρη τα στραβά που έγραφες σταματά να χαλιεσαι και κάνε αυτό που έκανες στο τελευταίο μήνυμα σου, να απολαμβάνεις τις βόλτες σας.
 


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
Αυτό είναι το καλύτερο @vasilis_mike
Όταν άνοιξες το θέμα εξιστοροντας την ιστορία της βόλτας σας στο βουνό και όλους τους προβληματισμους σου στο πρώτο μου μήνυμα στο θέμα σου έγραψα αυτο

Αυτό που έγραψες στο τελευταίο σου μήνυμα είναι αυτό που σου έγραψα και χαίρομαι που το κάνεις πράξη.
Άφησε στην άκρη τα στραβά που έγραφες σταματά να χαλιεσαι και κάνε αυτό που έκανες στο τελευταίο μήνυμα σου, να απολαμβάνεις τις βόλτες σας.
Την βόλτα μου την απολαμβάνω με αυτό τον τρόπο απο την αρχή.. Το είπα άλλωστε ότι ξετρυπώσαμε και αλεπουδες.. Την ησυχία μου θέλω! :)
Όσο για την "γκρίνια" μου, ζητάω συγνώμη, αλλά τα αναφέρω, ζητώντας την συμβουλή σας μήπως τυχόν και είναι η δική μου συμπεριφορά λανθασμένη, μιας και είναι οι πρώτες βόλτες στην ζωή μου με σκύλο.. (τον χειμώνα ήταν διαφορετικά, δεν κυκλοφορούσε πολύς κόσμος και οι βόλτες περιορίζονταν στα γυρω τετράγωνα μιας και δεν ειχε μάθει να πηγαίνουμε μαζι)
 




vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
Καλημέρα. "Θέλω να αγιάσω και δεν μπορώ" Πιστεύω όλοι το έχετε ακούσει. Και είναι η τελευταία φορά που γκρινιάζω, πλέον θα πάρω πολύ δραστικά μέτρα....

Πρωινή βόλτα και πάλι, ο συνήθης τύπος που τα απογευματα πάει με τον σκύλο του λυτό, μάλλον σήμερα το πρωι δεν μπορουσε να ξυπνήσει και τον άφησε έξω μόνο του.
Αποτέλεσμα να βρεθούμε τετ α τετ πρωι πρωι στο μονοπάτι, να τσακωθεί με τον δικό μου, ο οποίος μου έφυγε απο τα χέρια και πήρε στο κυνήγι τον άλλο κι εγω να τρέχω απο πίσω για να μην τον χάσω... ΜΕ 2 ΤΡΎΠΕς ΣΤΟ ΠΟΔΙ μου απο τα δοντια του άλλου σκύλου και το αίμα να έχει βάψει όλο το παντελόνι απο το γόνατο και κάτω... (μπορείτε να φτανταστείτε πιστεύω τι σκυλοκαβγάς έγινε)...

Την συνέχεια θα την μάθετε μόλις πετύχω τον ιδιοκτήτη!!!!
 






mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.650
19.883
Απλώς δεν έχεις συνηθίσει ακόμη και σου κάνουν εντύπωση όλα αυτά!
Περαστικά σου κιόλας :)
 
  • Like
Reactions: vasilis_mike


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
πραγματικά δεν σε αφήνουν να αγιασεις :( ο μικρος πως είναι ? θα πρεπει να εισαι 2πλα προσεχτικός τωρα ! πολλές ασχημες εμπειρίες σε μικρό διαστημα , ειναι πιθανό να κολλησουν στο μυαλο του και να σου βγαλει θεματα με αλλους σκυλους :(
 
  • Like
Reactions: vasilis_mike


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Απλώς δεν έχεις συνηθίσει ακόμη και σου κάνουν εντύπωση όλα αυτά!
Περαστικά σου κιόλας :)
Ε, ενταξει, δεν ειναι και το συνηθες να γυριζεις δαγκωμενος απο τη βόλτα!
Εννοώ προφανώς και υπάρχουν ηλιθιοι εκει εξω, δεν πρέπει όμως να συνηθιζουμε στην παρουσία τους! Δε δεχομαι, για εναν μη σκυλά, να ειμαι στην ιδια κατηγορία με τον τυπο αυτό.
Φορτωσα με το γείτονα του Βασίλη, οχι με αυτο που ειπες, ε;
 


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
πραγματικά δεν σε αφήνουν να αγιασεις :( ο μικρος πως είναι ? θα πρεπει να εισαι 2πλα προσεχτικός τωρα ! πολλές ασχημες εμπειρίες σε μικρό διαστημα , ειναι πιθανό να κολλησουν στο μυαλο του και να σου βγαλει θεματα με αλλους σκυλους :(
O "μικρός", αν δεν έβρισκε άλλο σκύλο στην πορεία του που σταμάτησε για να "γνωριστεί" και είχε προλάβει τον "ταραξία" που έφυγε τρέχοντας δεν ξέρω να θα τον άφηνε ζωντανό! (δυστυχώς είχε αγριέψει πάρα πολύ)... Και φυσικά όχι μόνο θα είμαι προσεχτικός αλλά θα κάνω και τον ιδιοκτήτη του άλλου προσεχτικό .....
Να σου πω μόνο ότι μετά το περιστατικό, βρήκαμε άλλο σκυλί (θηλυκό)το οποίο το γνωρίζει και παρά τον τραυματισμό μου και ότι κούτσενα και με το ζόρι περπατούσα, περπατήσαμε μαζί για 500μέτρα περίπου και περπατούσε δίπλα του ήσυχος (επίτηδες το έκανα για να ηρεμήσει)
 


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
Κλείνω τον μίτο αυτό και μαζί και τις βόλτες στο βουνό, μιας και αυτό που συνάντησα σήμερα το απόγευμα ήταν απερίγραπτο!!
Εκτός την επιθετικότητα του πιτσιρικά με τον σκύλι, σε φάση "τι σου χρωστάω να σε πληρώσω", μαζεύτηκαν αρκετοί (ήταν ώρα αιχμής) που περπατάνε με τα σκυλιά τους ελεύθερα και δέχθηκα επίθεση (εγώ και μια κοπέλα που κρατούσε στην αλυσίδα ένα 4μηνων dogo) ότι δεν μπορεί κανείς να τους πει να μην περπατάνε με τα σκυλιά τους ελεύθερα, κι ότι οι ράτσες μας είναι προκλητικές και δεν πρέπει να πηγαίνουμε εκει που είναι αυτοί, και καλό θα είναι να βρω άλλη διαδρομή για τον σκύλο μου, που δεν υπάρχει κόσμος και σκυλιά να τα τρομάζει...
Δεν ήταν ένας και δύο ήταν αρκετοί..
Τελικά μάλλον εγώ είμαι ο μαλάκας και λυπάμαι πολύ που σας ζάλιζω κι εσάς, με το "τέρας" που πήρα και ενοχλώ και τον κόσμο χαλώντας την μικρή κοινωνία τους!
 


Elrandir

Well-Known Member
15 Ιουλίου 2013
468
1.340
Και να φανταστείς ότι ψηνόμουν μια μέρα να ανέβω προς Υμηττό μεριά με το ζουρλό μου.. #NOT!! (όχι σε αυτή τη μεριά τουλάχιστον).

Εγώ στη θέση σου Βασίλη, θα ακολουθούσα τις συμβουλές του @manolo. Καλύτερα μόνος σου να έχεις και ήσυχο το κεφάλι σου, παρά με τον κάθε παλαβό να σου σπάει τα νεύρα στη βόλτα.
 
  • Like
Reactions: vasilis_mike


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
Και να φανταστείς ότι ψηνόμουν μια μέρα να ανέβω προς Υμηττό μεριά με το ζουρλό μου.. #NOT!! (όχι σε αυτή τη μεριά τουλάχιστον).

Εγώ στη θέση σου Βασίλη, θα ακολουθούσα τις συμβουλές του @manolo. Καλύτερα μόνος σου να έχεις και ήσυχο το κεφάλι σου, παρά με τον κάθε παλαβό να σου σπάει τα νεύρα στη βόλτα.
Μόνος μου πάω πλέον, δεν απαίτησα παρέα απο κανένα. Στο βουνό σκαρφαλώνω. Αναγκαστικά όμως ένα κόμμάτι πρέπει να το περπατήσω.. .τέλος πάντων δεν βγάζω δυστυχώς άκρη.. Αφού τελικά εγώ έφταιγα που με δάγκωσε ανεξέλεγκτο σκυλί.
 


myEnzo

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2015
1.444
4.640
Άρτα
Έχω τσακωθεί πολλές φορές για το θέμα λουρί στη βόλτα, έχει βαρεθεί η ψυχή μου να ακούω λαλακίες του στυλ "ναι, σιγά τον νόμο/να πάνε να πιάσουν κάναν εγκληματία που τα έβαλαν με τα σκυλιά" ή "το σκυλί μου με ακούει/έρχεται πάντα/δεν δημιουργεί φασαρίες κτλ". Μόλις αναφέρω όμως τη λέξη αστυνομία, κι ο πιο τσαμπουκαλής μαζεύει το σκυλί του και πάει παραπέρα... Αυτά στην Αθήνα ή στην πόλη της Άρτας. Εδώ στο χωριό δεν έχω πλακωθεί ακόμα αλλά ο καιρός γαρ εγγύς...