Μαστίτιδα- ψευδοκύηση




Scarlett

Well-Known Member
9 Αυγούστου 2010
4.911
59
Νεα Ερυθραια
www.birmans-greece.com
Aν εχει καποιος τη δυνατοτητα να βρει αυτες τις ταμπλετες....
τις δινεις απο τη πρωτη μερα του αιματος στη σκυλα και αποτρεπεται η ψευδοκυηση με πολυ καλα αποτελεσματα....

http://www.dorwest.com/Catalogue/Veterinary-Medicine/Raspberry-Leaf-tablets
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Όταν λες καλά αποτελέσματα, εννοείς ότι έχει γίνει αξιολόγηση της αποτελεσματικότητας βάσει επιστημονικών κριτηρίων (Randomized, placebo-controlled, double blind study);
 


Scarlett

Well-Known Member
9 Αυγούστου 2010
4.911
59
Νεα Ερυθραια
www.birmans-greece.com
Όταν λες καλά αποτελέσματα, εννοείς ότι έχει γίνει αξιολόγηση της αποτελεσματικότητας βάσει επιστημονικών κριτηρίων (Randomized, placebo-controlled, double blind study);
εννοω οτι οι φιλοι αγγλοι κοκεραδες / εκτροφεις, ιδιωτες κλπ που τα χρησιμοποιουν ειναι πολυ ευχαριστημενοι....εγω σε μια περιοδο εδωσα μεχρι τωρα και η μικρη μετα δεν παρουσιασε κανενα συμπτωμα...
 






gargerhs

New Member
20 Σεπτεμβρίου 2011
3
0
Καλησπέρα παιδιά,είμαι καινούριος στο forum.Έχω ένα θέμα με τη σκύλα μου:Την στείρωσα πριν 5-6 μέρες και ενώ είχε ψευδοκύηση.Τις δύο τελευταίες μέρες δεν τρώει πολύ και έχει αρχίσει να σκάβει καναπέδες και κρεβάτια,μεταφέροντας όλα της τα παιχνιδια πάνω κάτω και κλαψουρίζοντας.Είναι φυσιολογικό κάτι τέτοιο.Επίσης ο κτηνίατρος μου δεν μου είπε να της δώσω αντιβίωση μετά τη στείρωση.Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει? Ευχαριστώ πολύ..
 


thanos tara

Well-Known Member
9 Δεκεμβρίου 2010
273
0
Σημερα το πρωι ηταν μια συνηθησμενη μερα ωσπου ενω ειχα αγκαλια την ζουμπι παρατηρω οτι οι θυλες ειναι λιγο πρησμενες παταω απο περιεργεια και...ωχ ασπρο υγρο παιρνω τηλ τον γιατρο και του λεω το συμπτωμα,μου λεει μαστιτιδα η ψευδοκυηση.Μου ειπε επεισης να πεταξω κατω ολα τα παιχνιδια για να δω αν μαζεψει κανενα αλλα εδω και μια ωρα τιποτα ολα χυμα,ενω ουτε πριν ειχε δειξει κατι τετοιο.Να μην τα πολυλογο του ειπα για νηστεια 3 μερες και συμφωνησε απο δευτερα αμα δεν περασει αρχιζουμε την αντιβιωση και περαστικα μας :( .
 


Eirini-Fontas

Well-Known Member
6 Μαϊου 2009
5.280
709
Θρακομακεδονες
Καλησπέρα παιδιά,είμαι καινούριος στο forum.Έχω ένα θέμα με τη σκύλα μου:Την στείρωσα πριν 5-6 μέρες και ενώ είχε ψευδοκύηση.Τις δύο τελευταίες μέρες δεν τρώει πολύ και έχει αρχίσει να σκάβει καναπέδες και κρεβάτια,μεταφέροντας όλα της τα παιχνιδια πάνω κάτω και κλαψουρίζοντας.Είναι φυσιολογικό κάτι τέτοιο.Επίσης ο κτηνίατρος μου δεν μου είπε να της δώσω αντιβίωση μετά τη στείρωση.Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει? Ευχαριστώ πολύ..
Πρωτη φορα ακουω στειρωση χωρις αντιβιωση μετα. Οσα εχω στειρωση θηλυκα και αρσενικα περνανε
τουλαχιστον μια βδομαδα αντιβιωση. Δεν ξερω βεβαια αν κανει να στειρωνεις ζωο που περναει ψευδοκυηση.
Η τομη της πως ειναι? Εχει πρηστει καθολου εκει, την βλεπεις κακοφορμισμενη η ειναι ενταξει?
 


Crazy North

Well-Known Member
30 Μαρτίου 2011
191
0
Athens
Λοιποοόοοον,

Γειά χαρα σε όλους και πάλι. Η Ρέινα 14 μηνων περιπου τωρα τελειωσε πριν 2 εβδομαδες το 2ο οίστρο της. Στον πρώτο οιστρο σε ηλικια 7 μηνων μου ειχε κανει ψευδοκυηση χωρις αλλαγη συμεπριφορας-ορεξης-κεφιου. τιποτα απολυτως. Απλα πρησμενες θυλές, κρεμασμα μαστων και ελαχιστο γάλα οντας κουταβιτσα ακόμα το οποιο με τον καιρο και την ασκηση απορόφησε και εννοειται πως υποχωρησε και το πρήξιμο.

Χθες παρατήρησα πάλι ψιλοκρέμασαμα των μαστών αφου ειναι 17-18 μερες μετα τον 2ο οιστο της. Φοβαμαι μην μου κανει 2η καπάκια ψευδοκυηση που εχω διβασει οτι ειναι πολυ πιθανο. 2 στις 2 δηλαδή. Πρεπει να επισπεύσω άμεσα στείρωση ή πανικοβάλομαι και πρεπει απλα να την παρακολουθήσω;; Την έιχα στο πλάνο κατα τα τέλη Ιουνίου τη στειρωση που θα ειχε βγει το σκυλι απο το στάδιο του μετα-οιστρου.

Καμία συμβουλη;;
 


ελενη7

Well-Known Member
6 Μαϊου 2012
47
1
Athens
Να την στειρωσεις το σκεφτηκες???Δεν μπορω να καταλαβω βλεπετε οτι τυραννιουντε τα σκυλακια με μαστους ψευδοκυησεις κλπ γιατι δεν τα στειρωνετε δεν μπορω να καταλαβω...
 


alitaki

New Member
2 Ιουνίου 2012
4
0
παιδια καλημερα. διαβασα ολα τα σχολια κ φοβαμαι οτι αντιμετωπιζουμε το ιδιο προβλημα.σας ικετευω για βοηθεια.ειμαι σε κατασταση πανικου.η σκυλιτσα μου ειναι 9 χρονων σχεδον.στειρωση δεν εχει κανει ουτε εχει ζευγαρωσει ποτε.η τελευταια περιοδος ηταν φεβρουαριο-μαρτιο.επειδη ειμαι υστερικη μ αυτα κατα καιρους κανω ψηλαφηση.σημερα διαπιστωσα οτι 2 θηλες ειναι ελαφρως πιο σκληρες-πρισμενες.πιεσα κ εβγαλε σταγονες σαν γαλα.κτηνιατρο πηγε πριν 1-1,5 μηνα για το καθιερωμενο check up του χρονου.δν μου ειναι ευκολο να την ξαναπαω γτ θα πρεπει να φαει παλι ηρεμηστικη.δεν καθεται με τπτ!ειναι πολυ νευρικη αμα πας να την πειραξεις(παντα ηταν).ημιαιμο γυρω στα 10-11kg.διαβασα σε καποιο σχολιο οτι σκυλι με ψευδοκυηση πηγαινε κ χωνοταν σε γωνιες.το κανει κ αυτη τελευταια κ απορουσα!κατα τ αλλα δν εχω προσεξει κατι. τι με συμβουλευτε? την εχω πιο πανω κ απο ανθρωπο,ειμαι σε πανικο!σας ευχαριστω εκ των προταιρων
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Nα την πας οπωσδήποτε στο γιατρό. Δεν χρειάζεται νάρκωση 11 κιλά σκύλος, της βάζεις ένα φίμωτρο, την κρατάς και την εξετάζει. Δεν παίρνει ρίσκο σε αυτά, πρέπει να την δει ο γιατρός.
 


alitaki

New Member
2 Ιουνίου 2012
4
0
δεν μπορουμε να της βαλουμε φιμωτρο δεν καθεται. ειναι παρα πολυ νευρικη!!!! απλα ρωταω γιατι στα σχολια που διαβασα ειδα οτι λεγαν οτι ισως δεν χρειαζονται φαρμακα γι αυτη την περιπτωση κ σαν πρωτη κινηση μπορουμε να δουμε την διακοπη φαγητου κ νερου για λιγο(αν κ δν καταλαβα σε τι οφελει..αλλα για να το κανουν καποιος λογος θα υπαρχει) κ αναλογα πως θα παει.. ειναι πολυ σοβαρο δλδ?
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Kαλημέρα.
Δεν ξέρω αν είναι πολύ σοβαρό, δεν είμαι κτηνίατρος. Αλλά αν είναι ψευδοκύηση επειδή πολλές φορές εξελίσσεται σε πυόμητρα θα έλεγα να την πας οπωσδήποτε.
 


alitaki

New Member
2 Ιουνίου 2012
4
0
ok σ ευχαριστω πολυ.. θα κανονισω μες τη βδομαδα κτηνιατρο!εχω σκασει μ'αυτη την ιστορια! τι να πω, στην τελικη καλυτερα μια ηρεμιστικη απ το να προκυψει κατι κακο αργοτερα! καλημερα!!
 


Donzouan

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2010
649
1
μεταξύ μας , μπροστά στην υγεία του , μια ηρέμηση δεν είναι κάτι τραγικό , απο την στιγμή που καί το σκυλί έχει ανάγκη για την υγεία του αλλα καί δεν είναι συνεργάσιμο .
 


alitaki

New Member
2 Ιουνίου 2012
4
0
ε ναι κ εγω καπως ετσι το σκεφτηκα.. σας εχει τυχει κατι αναλογο? κ αν ναι πως το αντιμετωπισατε? φοβαμαι τι θα μου πουν.. οπως κ αυτο που παντα φοβομουν σε τετοιες περιπτωσεις ειναι το αν θα κοιταξουν το καλο του σκυλου μου η τις τσεπης τους! :(
 


boxer-7

Member
2 Σεπτεμβρίου 2012
9
0
trikala
παιδια η σκυλα μου εχει συμπτωματα ψευδοκυησης..οι θηλες της κρεμονται αλλα δεν βγαζουν γαλα και δεν εχει ιδιετερα φουσκομενη κοιλα..εχει περιοδο απο τις 23 ιουνιου εως 10 ιουλιου..αλλα αυτο που με ανοισιχει ειναι οτι αν πιανω τιν κοιλια της μερικες φορες νομιζω οτι κατι κουνιεται μεσα..δεν τιν εχω παει στον κτινιατρο ακομα...εχει τα συμπτωματα εδω και 2 εβδομαδες...να εχει ζευγαροσει ειναι σχεδον αδυνατον...
 


Kimon

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2012
284
0
παιδια η σκυλα μου εχει συμπτωματα ψευδοκυησης..οι θηλες της κρεμονται αλλα δεν βγαζουν γαλα και δεν εχει ιδιετερα φουσκομενη κοιλα..εχει περιοδο απο τις 23 ιουνιου εως 10 ιουλιου..αλλα αυτο που με ανοισιχει ειναι οτι αν πιανω τιν κοιλια της μερικες φορες νομιζω οτι κατι κουνιεται μεσα..δεν τιν εχω παει στον κτινιατρο ακομα...εχει τα συμπτωματα εδω και 2 εβδομαδες...να εχει ζευγαροσει ειναι σχεδον αδυνατον...
Καλώς ήρθες!

Γιατί ...σχεδόν;
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.816
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf