Με λενε Φιονα


Enotik

Active Member
22 Σεπτεμβρίου 2015
34
75
Γεια σας, με λενε Φιονα, εχω μεγαλα αυτια αλλα δεν ακουω κανεναν παρα μονο αυτα που θελω να ακουσω. Εχω ουριτσα πινελο και καποιοι καλοι ανθρωποι με εσωσαν ενω ημουν ετοιμοθανατη λογω καποιου ανευθυνου -ανθρωπου-... Τωρα ζω ευτυχισμενη και δεν χορταινω να παιζω και να τρεχω... Και να μυριζω εννοειται λογω του οτι ειμαι Μπιγκλιτσα. DSC_0029.JPG DSC_0004.JPG DSC_0025.JPG DSC_0060.JPG DSC_0086.JPG
 




Enotik

Active Member
22 Σεπτεμβρίου 2015
34
75
Ο δικος σου τι ρατσα ειναι? Δεν μπορω να τον δω καλα. Σ' ευχαριστω κιολας
 








Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Ποσο ηταν (περιπου) οταν την βρήκες κ ποσο τωρα?
Είναι πολυ όμορφη πραγματι, να την χαιρεσαι για πολλα πολλα χρονια ακομη!
Πες μας περισσότερες λεπτομέρειες για την καθημερινότητα της Φιονας κ φυσικα βαλε κ αλλες φωτος :D
 




Enotik

Active Member
22 Σεπτεμβρίου 2015
34
75
Ποσο ηταν (περιπου) οταν την βρήκες κ ποσο τωρα?
Είναι πολυ όμορφη πραγματι, να την χαιρεσαι για πολλα πολλα χρονια ακομη!
Πες μας περισσότερες λεπτομέρειες για την καθημερινότητα της Φιονας κ φυσικα βαλε κ αλλες φωτος :D

Η Φιονα θελει πολλες βολτες. Γυρω στα 10 χλμ κανουμε καθημερινως. Εχει πολυ περιεργεια και μυριζει τα παντα. Δηλαδη οταν παμε βολτα ποτε δε σηκωνει το κεφαλι της. Ειναι κοινωνικη και κανει παρεα στο σπιτι με το γατο μου. Αν και δεν ξερω πως το καταφερνει αυτο γιατι εκεινος ειναι απιστευτα υπναρας. Τρωει λαιμαργα, το αγαπημενο της φαγητο ειναι οι πιπεριες (σοβαρα :) ), κι οποιο σκυλο και να δει στο δρομο παει να παιξει. Μια μερα επαιζε με μολοσσο και την πατησε κατα λαθος αλλα ολα καλα. Τη βρηκα 35 ημερων , τωρα ειναι 3.5 μηνων. DSC_0094.JPG DSC_0023.JPG DSC_0018.JPG
 






Enotik

Active Member
22 Σεπτεμβρίου 2015
34
75
Πάντως μοιάζει μικρότερη, να τη χαίρεσαι.
Νομίζω πως 2+ ώρες βόλτα σε 3.5 μηνών κουτάβι είναι υπερβολή...

Κουραζεται μονο οταν εχει ζεστη γι'αυτο και αποφευγω να την πηγαινω με τη ζεστη. Ευχαριστω. Πριν απο αυτη ειχα ενα Κουρτσχααρ. Δεν εχω ξαναδει σκυλο με περισσοτερη ενεργεια. Φαντασου οτι εκτος απο την καθιερωμενη βολτα, τον πηγαινα και με το ποδηλατο. Εκεινος εκανε γυρω στα 15 χλμ χαλαρα την μερα και 17-20 χλμ τρεξιμο. Κι οταν ξεκουραζοταν μετα απο λιγο ηθελε παλι βολτα. Με ειχε τρελανει. Γενικα ολα τα κυνηγοσκυλα εχουν πολλη ενεργεια. Ειναι ακουραστα
 


Enotik

Active Member
22 Σεπτεμβρίου 2015
34
75
Πάντως μοιάζει μικρότερη, να τη χαίρεσαι.:)
Νομίζω πως 2+ ώρες βόλτα σε 3.5 μηνών κουτάβι είναι υπερβολή...
Το ξεχασα. Ο γιατρος δεν μπορει να μου διευκρινισει αν ειναι μινι η οχι. Ειπε να περιμενουμε λιγο καιρο να φανει
 


Aslan

Well-Known Member
12 Μαϊου 2014
1.024
1.882
Αθήνα, Φλύα
Το ξεχασα. Ο γιατρος δεν μπορει να μου διευκρινισει αν ειναι μινι η οχι. Ειπε να περιμενουμε λιγο καιρο να φανει
Δεν υπάρχουν "mini beagles" και ο κτηνίατρος το μόνο που μπορεί να κρίνει είναι την υγεία του ζώου και όχι την φυλή του, οπότε ξέχνα το... άλλωστε και να ίσχυε δεν θα άλλαζε κάτι για εσένα.;)
 


Enotik

Active Member
22 Σεπτεμβρίου 2015
34
75
Δεν υπάρχουν "mini beagles" και ο κτηνίατρος το μόνο που μπορεί να κρίνει είναι την υγεία του ζώου και όχι την φυλή του, οπότε ξέχνα το... άλλωστε και να ίσχυε δεν θα άλλαζε κάτι για εσένα.;)
Το εψαξα μια φορα κι ειδα απλα οτι τα λεγομενα mini/pocket beagle, γινονται απλα λιγο πιο μικρα απο το συνηθισμενο οταν ενηλικιωθουν. Τιποτα δεν αλλαζει, τα ζωακια τα αγαπαμε οπως ειναι
 




ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Το εψαξα μια φορα κι ειδα απλα οτι τα λεγομενα mini/pocket beagle, γινονται απλα λιγο πιο μικρα απο το συνηθισμενο οταν ενηλικιωθουν. Τιποτα δεν αλλαζει, τα ζωακια τα αγαπαμε οπως ειναι
Σημασία δεν έχει τι γράφει το inet αλλά το πρότυπο της κάθε φυλής. (και εγώ πχ εχω βαρεθεί να με ρωτάνε αν το σκυλί μου "είναι το Mini?" ) Τώρα για τους κτηνιατρους που εκφέρουν γνώμη περί φυλών, I rest my case...
Να την χαίρεσαι, είναι γλυκύτατη!!! Αλλά δώσε βάση σε αυτό που ειπε η @Aslan
Ενδεχομένως είναι πολύ μεγάλη βόλτα για τόσο μικρό κουτάβι και επιβαρύνουν τον σκελετό της!
 
  • Like
Reactions: Aslan


Enotik

Active Member
22 Σεπτεμβρίου 2015
34
75
Ευχαριστώ. Καλησπέρα. Δεν ξέρω και πολλά για την αθληση των μπιγκλ. Απλά την παρατηρώ πότε κουραζεται.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Να σου ζήσει!
Όχι πιπεριές στο σκυλί - μπορεί να είναι τοξικές σε κάποια σκυλιά.

Απορία... :D Πως το ξέρεις ότι ήταν 35 ημερών όταν τη βρήκες?
 


Aslan

Well-Known Member
12 Μαϊου 2014
1.024
1.882
Αθήνα, Φλύα
Ευχαριστώ. Καλησπέρα. Δεν ξέρω και πολλά για την αθληση των μπιγκλ. Απλά την παρατηρώ πότε κουραζεται.
Η καταπόνηση των οστών και μυών φαίνεται κατόπιν εορτής και σε μεγαλύτερη ηλικία... και δεδομένου ότι δεν είναι ένα καθαρόαιμο beagle και επομένως δεν γνωρίζεις τι κουβαλάει απο γονείς, παππούδες κλπ απλά προκαλείς την τύχη σου/του και υγεία του... Όλα τα κουτάβια έχουν περίσσεια ενέργειας για κατσικιάσματα αλλά οι υπέυθυνοι ιδιοκτήτες την εξαντλούν με ελεγχόμενο παιχνίδι και όχι σωματική άσκηση.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.816
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf