Περίοδος – Συμπεριφορά – Σκέψεις για στείρωση


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
μπορεί και βιοχημική για συκώτι και νεφρά.(φύλαγε τα ρούχα σου να έχεις τα μισά...)
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Στην Πανεπιστημιακη Κλινικη τα κανουν αυτα ετσι κι αλλιως, ακομα και πριν την ναρκωση για να βγαλουν ενα δοντι. Το απαιτει ο αναισθησιολογος, ο οποιος θα δωσει και την τελικη εγκριση. Ειναι παρα πολυ υπευθυνοι.
Στα απλά κτηνιατρεια, τα παντα, εξετασεις (της πλακας), ναρκωση και επεμβαση, τα κανει ενας κτηνιατρος με εναν βοηθο.
 


Krina

Well-Known Member
28 Οκτωβρίου 2008
2.244
5
56
Περιστερι Αττικης
www.vomkrinastrand.com
ενοειτε οτι πριν απο χειρουργειο κανουμε εξετασεις αιματολογικες και βιοχημικες και οτι αλλο χρειαζεται αναλογα με τη περιπτωση ,οταν ειπα η στειρωση στη σκυλα δεν ειναι απλη υποθεση και μπορει να εχει ευτραπελα, το ειπα για αλλο λογο , καθαρα ανατομικο και για τον οποιο αυτο λογο απαιτειται πολυ εμπειρος γιατρος και οπωσδηποτε 2 βοηθοι
 


Sotos

Active Member
11 Μαρτίου 2010
37
0
Θεσσαλονικη
Σίγουρα εσείς ξέρετε καλύτερα από εμενα και μάλλον ο harryf3 έχει πάρει την τελική απόφαση, όμως εγώ είμαι κατά τις στείρωσης και σε αρσενικά και θηλυκά...Λέτε ότι η στείρωση θα την προστατεύσει από διαφορες άλλες αρρώστιες και γιατί να επέμβουμε εμείς στην φύση λέτε η φύση να μην νοιάστηκε για το τι θα είναι καλύτερο για τα δημιουργήματα της?Aλλωστε σε ένα πρόσφατο thread είδαμε ότι σκυλιά χωρίς στείρωση ζουν περισσότερο.Το να έχει μια περίεργη συμπεριφορά είναι κάτι το φυσιολογικό, αυτό δεν σημαίνει ότι θα βάλλουμε μαχαίρι με το πρώτο.Καταλαβαίνω ότι δεν υπάρχουν πολλές λύσεις αλλα "ψαξτω'' λίγο καλύτερα το θέμα, σίγουρα θα υπάρχει μια λύση.Εγώ κάτι έχω ακούσει για μια ένεση που βάζεις κάθε 6 μήνες και δεν έχει περίοδο, βεβαια νομίζω ότι αυτό προϋποθέτει μια γεννα, αλλα πάλι δεν είμαι σίγουρος.Η τελική απόφαση είναι σίγουρα δικη σου, την αγαπάς την νοιάζεσαι και θα κανεις ότι καλύτερο μπορείς για αυτήν.Σε περίπτωση που αποφασίσεις για στείρωση είμαι υπέρ του πανεπιστημιου.
 
Last edited:


vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
harryf3 απο τις ελάχιστες γνώσεις μου πάνω στο θέμα,παρατήρησα και εγώ όταν η Λουλού είχε την πρώτη φορά(και μοναδική) περίοδο μια ελαφρά πτώση της διάθεσής της,περνούσε αρκετό χρόνο στον καναπέ κοιτάζοντας ένα συγκεκρημένο μαξιλάρι της απέναντι πολυθρόνας...
Μετά τη στείρωση όλα συνεχίστηκαν όπως πρώτα(πριν την περίοδο) δεν παρατήρησα κάποια μεγάλη διαφορά,εκτός απο το ότι μετά τη στείρωση τον κτηνίατρο δε θέλει να τον βλέπει μπροστά της ;p
 


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
και γιατί να επέμβουμε εμείς στην φύση λέτε η φύση να μην νοιάστηκε για το τι θα είναι καλύτερο για τα δημιουργήματα της?.
Tα ''δημιουργήματα'' της φύσης έχουν παραμείνει αναλείωτα στην πορεία των χρόνων;
Δεν έχουν υποστεί κάποια φυσική εξέλιξη;
Τα σκυλιά μας πόσο ''φυσικά'' είναι;
Πόσο φυσικό είναι για μια σκύλα να έχει την αναπαραγωγική ικανότητα και να μη ζευγαρώσει ποτέ;
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Η ένεση που αναφέρεις ουσιαστικά πρόκειται για ορμονική στείρωση!
Αντί δηλαδή να γίνει χειρουργική αφαίρεση, με την χορήγηση ορμονών γίνεται "φίμωση" των οργάνων αυτών....
Επιπλέον αυτή η διαδικασία έχει απείρως περισσότερες κι εντονότερες παρενέργειες....
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Εγώ κάτι έχω ακούσει για μια ένεση που βάζεις κάθε 6 μήνες και δεν έχει περίοδο, βεβαια νομίζω ότι αυτό προϋποθέτει μια γεννα, αλλα πάλι δεν είμαι σίγουρος.Η τελική απόφαση είναι σίγουρα δικη σου, την αγαπάς την νοιάζεσαι και θα κανεις ότι καλύτερο μπορείς για αυτήν.Σε περίπτωση που αποφασίσεις για στείρωση είμαι υπέρ του πανεπιστημιου.
Ότι είπε ο φοίβος και επίσης δεν είναι μια ενδεδειγμένη μέθοδος..

Έχει συζητηθεί πολλές φορες το θέμα της στείρωσης..
 
Last edited:


Viper

Well-Known Member
27 Ιανουαρίου 2010
903
1
38
οταν στειρωθει το θυληκο ηρεμει γενικα?
θελω να πω, χανει το ενστικτο της προστασιας χωρου κτλ ?
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
αυτό γίνεται γιατί δεν έχεις άλλα σκυλιά (στα ίδια κυβικά) στον χώρο σου, έαν είχες άλλη θυληκιά θα ανέβαινε πάνω της και θα έκανε κούνια, και θα την ικανοποιοιούσε,
και εαν είχες αρσενικό δεν θα έβλεπες το αίμα γιατί θα το καθάριζε.
Γιωργο, αυτες τις μερες, που εχουν και οι δυο ταυτοχρονα περιοδο, γινονται τρελά παιχνιδια!
Η Ζηνα μια χοροπηδαει πανω στην Ηρα, μια της τεντωνει στα μουτρα τον ποπό της, μια παει και ξαπλωνει μαζι της στο κρεβατι της και ολη μερα μυριζονται. Γενικα τη μιση μερα τρεχει απο πισω της. Ακρη δεν βρισκω μαζι τους.

Ευτυχως η Ηρα ειναι παρα πολυ προσεκτικη και δεν κανει παρομοιες σκηνες. Ισως επειδη προσφατα χτυπησε την Ζηνα κατα λαθος.
 


George A

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
3.215
238
υπομονή οι δύσκολες μέρες θα τελειώσουν σύντομα, πρέπει να είναι πάντως τρομερά δυνατή η μυρωδιά που βγάζουν οι σκύλες αυτές τις 2-3 μέρες του οίστρου, έχουμε και εμείς τέτοιο θέμα τώρα και ο αρσενικός μου δεν κοιμήθηκε όλο το βράδυ, κλαιει και χτυπιέται ο φουκαράς.
 


kkranis

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2009
2.583
11
Αγ. Παρασκευή
Μη το στειρώσεις το ζωντανό μωρέ

Απλά μεγάλη προσοχή για καμιά ανεπιθύμητη εγγυμοσύνη.

Στο σπίτι δε μπορείς να την περιορίσεις κάπου για τις ώρες που δουλεύεις;
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Κωστα, νομιζω ότι οι λογοι που σκεφτομαι την στειρωση εγιναν αρκετα σαφεις.
Το προβλημα δεν είναι τοσο το σπιτι, ουτε και μας πειραζει τοσο που το λερωνει. Το θεμα είναι ότι είναι πολλες οι μερες για να μενει στο σπιτι. Αν χρειαστει να την αφησω κάποια μερα, την βρισκω σαλταρισμενη.

Μαζι μου στη δουλεια εχει η ζωη της ενδιαφερον. Συνεχεια φευγω από το γραφειο για επιβλεψη εργων και την παιρνω μαζι μου. Βλεπει κοσμο, μερη και καταστασεις. Και φυσικα είναι ενας πολύ καλος τροπος συνεχους κοινωνικοποιησης.

Δεν λεω ότι είναι τοσο τραγικο να την εχω αστειρωτη, γι αυτό εξαλλου και δεν την στειρωσα ακομα. Απλά αν ηταν στειρωμενη, θα ηταν η καθημερινοτητα και των δυο μας πιο ευκολη και ευχαριστη.
 


kkranis

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2009
2.583
11
Αγ. Παρασκευή
Το σκυλί πρέπει να απομονώνεται για να ξεκουράζεται πάνω απ' όλα.

Δε μιλάω φυσικά για μόνιμη απομόνωση σε μπαλκόνι, ταράτσα κτλ. Αλλά ένα 8ωρο την ημέρα θα της κάνει και της ίδιας καλό, ιδιέταιρα αφού είναι και αρκετά νευρικό σκυλί αν έχω καταλάβει καλά.

Εννοείται μετά από 8 ώρες απομόνωσης θέλει παιχνίδι ή βόλτα για να ξελαμπικάρει ;)
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Δεν ειναι νευρικη, απλά ειναι συνεχεια σε εγρηγορση. Εμεις δεν ξεκουραζομαστε ποτέ! Ειμαστε μαχιμοι :paja1:
 


kkranis

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2009
2.583
11
Αγ. Παρασκευή
Αυτό πίστεψέ με δεν της κάνει καθόλου καλό.

Η ψειρού (κοινώς κλουβί/box) θα τη βοηθάει να ηρεμεί για κάποιες ώρες.

Συν το ότι δε θα προσφέρει θέαμα επιπέδου Τζούλιας στο φιλοθέαμον κοινό της στο γραφείο σου :D:D:D
 




Sotos

Active Member
11 Μαρτίου 2010
37
0
Θεσσαλονικη
Tα ''δημιουργήματα'' της φύσης έχουν παραμείνει αναλείωτα στην πορεία των χρόνων;
Δεν έχουν υποστεί κάποια φυσική εξέλιξη;
Τα σκυλιά μας πόσο ''φυσικά'' είναι;
Πόσο φυσικό είναι για μια σκύλα να έχει την αναπαραγωγική ικανότητα και να μη ζευγαρώσει ποτέ;
Και ποσο φυσικο ειναι να μην μπορει καν να εχει την ικανοτητα αναπαραγωγης?Και απο την αλλη αν το σκεφτουμε στις ομαδες των λυκων(απο τις οποιες προερχονται οι σκυλοι), μονο το ζευγαρι των αρχηγων αναπαραγεται.Για τις αλλες λυκαινες ποσο φυσικο ειναι που δεν αναπαραγονται?Μηπως πρεπει να παμε και να τις στειρωσουμε και αυτες?Τα σκυλια μας φυσικα?Καθολου!Μεχρι και ''πλαστες'' είναι οι περισσοτερες ρατσες..Και οσο για τα αλλα ''δημιουργηματα'' μεταξυ και του ιδιου του ανθρωπου, οι αλλαγες ηταν οπως ειπες και εσυ φυσικες, δλδ με την ''θεληση'' της φυσης.
Εγω απλα ειπα την γνωμη μου και ειμαι κατα της στειρωσης, δεν προκειται ποτε να το κανω αυτο σε σκυλι.
 


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
ούτε για να προφυλάξεις την σκύλα σου απο ψευδοκύηση ή πυομήτρα;
(εφόσων δεν πρόκειται να ζευγαρώσει ποτέ λόγου του ότι δεν είσαι εκτροφέας για να αναλάβεις το ρίσκο)

σεβαστές όλες οι γνώμες.
 


Krina

Well-Known Member
28 Οκτωβρίου 2008
2.244
5
56
Περιστερι Αττικης
www.vomkrinastrand.com
Και ποσο φυσικο ειναι να μην μπορει καν να εχει την ικανοτητα αναπαραγωγης?Και απο την αλλη αν το σκεφτουμε στις ομαδες των λυκων(απο τις οποιες προερχονται οι σκυλοι), μονο το ζευγαρι των αρχηγων αναπαραγεται.Για τις αλλες λυκαινες ποσο φυσικο ειναι που δεν αναπαραγονται?Μηπως πρεπει να παμε και να τις στειρωσουμε και αυτες?
λοιπον στη φυση στις αγελες δεν εχουν ολες οι θυληκες την ικανοτητα να αναπαραγουν ,οπως και ολοι οι αρσενικοι δεν κανουν επιβασεις
επισης η ψευδοκυηση υπαρχει στα θυληκα της αγελης για μονο ενα λογο,σε περιπτωση που πεθανει το θηλυκο που τεκνοποιησε τα αλλα θηλυκα να μπορεσουν να μεγαλωσουν τα ορφανα μωρα
επισης ,στη φυση εχουμε μεγαλο ποσοστο θνησιμοτητας και το οποιο εμεις οι ανθρωποι προσπαθουμε να μειωσουμε, προσεχοντας και προστατευοντας την ποιοτητα ζωης τους
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU