Περι chip...




kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
ROTTIE said:
Κάτια, ο σχετικός Νόμος είναι πάνω από τη δημοσίευση σου… :wink:
ουπσ sorry..
γελοιο ..εε? απο πανω μου ηταν:oops: :oops: :oops: :oops:

γιατι να μην τα κανουν στο σωστο μερος..?
δεν μπορω να καταλαβω..

:roll:
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Δεν υπάρχει σωστό μέρος ...
αλλά ο νόμος λεει συγκεκριμένα για να μπορείς να το βρίσκεις ... αυτή είναι η μία ενστασή μου, και η άλλη είναι πώς γίνεται η υποδόρια εκεί και πόσο παραπάνω μετακινείται στο πόδι, λογικά στο πόδι θα πρέπει η μετακίνησή του να είναι σίγουρη ... απλά μένει στο πόδι ... άντε να το βρείς ...
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
μα αυτο ειπα πιο πανω..στο σωστο μερος για να μπορεις να το βρεις..
εφοσον οριζεται ενα μερος τοτε χριζεται ως σωστο..
ετσι δεν ειναι? :roll:
και εφοσων ετσι ειναι γιατι να μην το κανουνε.. δεν μπορω να καταλαβω..
ουτε στα πιο ευκολα δεν μπορουνε να ειναι σωστοι.. :evil:
 


Xotikouli

Well-Known Member
24 Δεκεμβρίου 2006
4.974
630
Athens
Μπορεί και να είναι καλή λύση το πόδι, δεν ξέρω. Αλλά αν χτύπα ξύλο το σκυλί χαθεί, ποιός θα σκεφτεί να σκανάρει το πόδι? Απ'την άλλη θα μου πεις... γιατί, θα σκανάρει την κοιλιά?? :shock:
 


EVI.T

Well-Known Member
13 Ιανουαρίου 2008
455
5
ATHENS
www.afghanhounds.gr
Αφου δεν εχουν βρει τροπο να το σταθεροποιουν τι φταιμε ολου εμεις?εγω ειχα τρομαξει οταν εβλεπα της θηλυκιας μου να μετακινειται συνεχως μεχρι να μου εξηγεισει ο γιατρος οτι ειναι υποδοριο και δεν θα δημιουργησει προβλημα...υπαρχουν καλες και κακες ποιοτητες στα τσιπ η ειναι ολα ιδια?
 




EVI.T

Well-Known Member
13 Ιανουαρίου 2008
455
5
ATHENS
www.afghanhounds.gr
Αρα αφου οι κτηνιατροι χρεωνουν ολοι την ιδια τιμη για τα τσιπ θα επρεπε να χρησιμοποιουν τα καλης ποιοτητας για να μην ταλαιπωρουμαστε εμεις οι ιδιοκτητες :( πως να το ελεξεις ομως?????
 


stellalol1

Well-Known Member
14 Ιανουαρίου 2008
73
0
τελικα πρεπει να βαζει το σκυλι τσιπ ή οχι?? εχει νοημα?

Μεχρι που ο δικος μου σκοτωθηκε, δεν ειχαν περαστει τα στοιχεια του :evil:
 




stellalol1

Well-Known Member
14 Ιανουαρίου 2008
73
0
ναι, λεω εκτος νομου...

εχετε μιλησει καπου περι ηθικης του να φοραει ενας σκυλος τσιπ ή μπορω να γραψω εδω?
 




LUNA07

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2007
1.657
3
45
thessaloniki
Εμας παντως εχει σταθεροποιηθει μια χαρα στον λαιμο και δεν εχουμε πλεον κανενα προβλημα ουτε ξυνεται το σκυλι ουτε τιποτα :wink:
 


Natassa

Well-Known Member
10 Ιανουαρίου 2008
4.700
172
Αθήνα
www.petphoto.gr
Τη Λώρα της είχαν τοποθετήσει τσιπ όταν την παρέλαβα στο αεροδρόμιο (δεν γίνεται να στο στείλουν διαφορετικά, έτσι κ αλλιώς). Είναι στο αριστερό σημείο από την πλευρά του λαιμού της.

Στην αρχή είχα παρατηρήσει ότι ξυνόταν, αλλά τώρα οκ. Όταν πήγα στο κτηνιατρείο, άλλαξα τα στοιχεία που εμφανιζόντουσαν στο τσιπ (του εκτροφέα) με τα δικά μου.


Στη Λίζα δεν έχω βάλει (είναι ήδη 11 χρόνων).
Ν.
 


stellalol1

Well-Known Member
14 Ιανουαρίου 2008
73
0
απλα σκεφτομαι κατα ποσο ειναι σωστο ηθικα... Να φορας τσιπ σε ενα ζωο?!?!

Μου θυμιζει κατι ταινιες επιστημονικης φαντασιας που τσιπαρουν τους ανθρωπους....
 


Natassa

Well-Known Member
10 Ιανουαρίου 2008
4.700
172
Αθήνα
www.petphoto.gr
stellalol1 said:
απλα σκεφτομαι κατα ποσο ειναι σωστο ηθικα... Να φορας τσιπ σε ενα ζωο?!?!

Μου θυμιζει κατι ταινιες επιστημονικης φαντασιας που τσιπαρουν τους ανθρωπους....
Εάν ήταν στο χέρι μου, δεν θα έβαζα ποτέ...

Εδώ στην Αμερική λένε να ξεκινήσουν να το φοράνε κ σε ανθρώπους... Κ οι γονείς είναι τόσο φοβισμένοι από την "εγκληματικότητα" που το ζητάν από μόνοι τους...

Να δείτε που καποια στιγμή θα είναι υποχρεωτικό. Κ το τραγικό είναι ότι δεν θα μας το έχουν επιβάλλει... :?

Ν.
 




denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
απλα σκεφτομαι κατα ποσο ειναι σωστο ηθικα... Να φορας τσιπ σε ενα ζωο?!?!

Μου θυμιζει κατι ταινιες επιστημονικης φαντασιας που τσιπαρουν τους ανθρωπους....
Αυτό ήταν το περί ηθικής??
Και τα άλλα που γίνονται στα ζώα μου θυμίζουν κάτι ταινές με το Αουσβιτς, και ο μόνος τρόπος να σταματήσουν είναι το chip και η εφαρμογή της νομοθεσίας γύρω από αυτό ... :wink:
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Εδώ στην Αμερική λένε να ξεκινήσουν να το φοράνε κ σε ανθρώπους... Κ οι γονείς είναι τόσο φοβισμένοι από την "εγκληματικότητα" που το ζητάν από μόνοι τους...

Να δείτε που καποια στιγμή θα είναι υποχρεωτικό. Κ το τραγικό είναι ότι δεν θα μας το έχουν επιβάλλει... :?

Ν.
[/quote]

αυτο ειναι το πιο υποτιμητικο που μπορουν να κανουν..καμερες,ζεπελινγ,θα μας βαζουν και σφραγιδες...το μελλον ερχεται..
:evil:
 


Noela

Well-Known Member
25 Οκτωβρίου 2007
1.954
222
Παλλήνη
www.agilityadddicts.gr
Αρχικά ήμουν κατά του microchip. Μου φαινόταν απαράδεκτο να βάλω barcode στη φίλη μου. Όμως τελικά έβαλα, όχι για να πάω σύμφωνα με τον νόμο αλλά για την περίπτωση που την χάσω. Πέρασαν άλλα 4-5 χρόνια, πέρυσι την έχασα και πολύ αμφιβάλλω αν καταχωρήθηκε ποτέ. :(
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.116
Μηνύματα
895.852
Μέλη
19.925
Νεότερο μέλος
vicky1981