Περι chip...




Simeonaras

Well-Known Member
19 Ιανουαρίου 2008
176
0
πιστευω πως ειναι σωστο το chip γιατι υπαρχουν ιδιοκτητες που τα αφηνουν ελευθερα τα σκυλια τους και κανουν τρομερες ζημιες! δειτε τι επαθε η κα΄ι'μενη η στελα! τωρα θα τον ειχε βρει! και υπαρχουν και μ...... που κλεβουν! παντος εμενα εχει του το εβαλα εγω για να ειμαι σιγουρος για ολα! ακομα και αν τυχη και τον χασω να των βρω εγκαιρα πριν κανει κανενα κακο!
 


demo

Active Member
17 Ιανουαρίου 2008
28
0
athens
Ειμαι υπερ του τσιπ και περισσοτερο σε περιπτωση που χαθει...Αν ειχαν μιλια ομως;; :wink:
Το εβαλα στον Τζακ οταν ηταν 2μιση μηνων γιατι θα μεταφεροταν απο Αγγλια στην Ελλαδα, κι ουτε πηρε χαμπαρι ο χοντροπετσος (αν σκεφτεις το μεγεθος της βελονας, μαμααα :shock: )
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Οι δημοσιεύσεις μεταφέρθηκαν σε σχετικό θέμα.


Malamatenia said:
Πως ελέγχεις αν έχει καταχωρηθεί το ζώο στον κτηνιατρικό σύλλογο? Κι αν δε έχει, πως τους πείθεις να το καταχωρήσουν άμεσα?
vaso said:
Δεν τους πείθεις..Άλλο μεγάλο πρόβλημα.. :roll:
Malamatenia και vaso διαβάστε την συζήτηση από την αρχή. Έχουμε γραψει πολύ ενδιαφέροντα πράγματα περί chip.
:D
 




ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Η δημοσίευση μεταφέρθηκε σε σχετικό παλαιότερο θεμα.

lindo said:
Καταρχας συγνωμη, αλλα δεν ηξερα που να βαλω αυτο το θεμα... Προκειται για τα chip που λενε.. ο κτηνιατρος μου επιμενει να βαλω chip στον σκυλο μου, ομως δεν γνωριζω ακριβως τον λογο που πρεπει να μπει και εαν ειναι τοσο σημαντικο εκτος το θεμα ταξιδιου. Εχει βαλει κανενας σας στο σκυλακι του?
 


nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
Kαλημερα!
ρε παιδια και εγω απαικτησα αμφιβολιες για το τσιπαρισμα...καθαρα γτ φοβαμαι τα περι υγειας+μ εχουν πει οτι μετακινειται κιολας...μην φτασει στην ουρα! :lol:
 


Stelios-GS

Well-Known Member
13 Μαϊου 2008
54
0
Βουλιαγμένη
nikos_x said:
Kαλημερα!
ρε παιδια και εγω απαικτησα αμφιβολιες για το τσιπαρισμα...καθαρα γτ φοβαμαι τα περι υγειας+μ εχουν πει οτι μετακινειται κιολας...μην φτασει στην ουρα! :lol:
Δεν νομίζω ότι υπάρχει πρόβλημα υγείας και ο κτηνίατρος μου είχε πει ότι δεν μετακινείται...
 




aleka2

Well-Known Member
6 Μαρτίου 2008
300
0
46
Εμένα η δικιά μου έχει και tatoo (απο τον εκτροφέα )και chip που της έβαλα αργότερα.
 


MANOY

Well-Known Member
13 Μαρτίου 2008
1.168
0
35
Ηρακλειο Κρητης και Αθηνα
Κι εμενα ο κτηνιατρος μ ειχε πει οτι δν υπαρχει κανενα προβλημα με την υγεια του ζωου και μαλιστα οσες φορες το τσεκαραμε αν δουλευει δν ειχε μετακινηθει καθολου :roll:
Και επισης χωρις αναισθησια του το εβαλε και δν καταλαβε τπτ, χειροτερα εκανε οταν καναμε εμβολιο :lol:
 


Stelios-GS

Well-Known Member
13 Μαϊου 2008
54
0
Βουλιαγμένη
Και εμένα η δικιά μου έχει τσιπάκι και τατουάζ...και δεν κατάλαβε και τίποτα ενώ σε εμβόλια υπάρχει ένα θεματάκι :lol:
 


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
μπορειτε τωρα να μου εξηγησετε για ποιο λογο εχουν ΚΑΙ τσιπακι,εφοσον εχουν ταττου? :roll:
 




aleka2

Well-Known Member
6 Μαρτίου 2008
300
0
46
Ο λόγος που της έβαλα εγώ chip, είναι αν χαθεί να υπάρχουν μεγαλύτερες πιθανότητες να την βρώ.
Με το tatoo ποιός θα ασχολούνταν, ποιος θα το έβλεπε και πού θα ήξερε που να με βρεί??
 


Alexandra

Well-Known Member
29 Ιανουαρίου 2008
794
1
Athens
galazio said:
μπορειτε τωρα να μου εξηγησετε για ποιο λογο εχουν ΚΑΙ τσιπακι,εφοσον εχουν ταττου? :roll:
Όλα τα σκυλιά από εκτροφείς έχουν ταττού? Το κάνεις αν έχεις γραφτεί στον όμιλο?

Το τσιπ είναι κάτι γενικό που εφαρμόζεται σε όλα τα ζώα. Ίσως απλά να βαριούνται τη νομοθετική ρύθμιση που να εξαιρεί από την ανάγκη εμφύτευσης τσιπ τα σκυλιά με ταττού.
 


Stelios-GS

Well-Known Member
13 Μαϊου 2008
54
0
Βουλιαγμένη
galazio said:
μπορειτε τωρα να μου εξηγησετε για ποιο λογο εχουν ΚΑΙ τσιπακι,εφοσον εχουν ταττου? :roll:
Το τσιπάκι έγινε υποχρεωτικό λίγους μήνες μετά του την πήρα,οπώτε και το έβαλα (θα το έβαζα όμως και ας μην ήταν υποχρεωτικό).Το τατουάζ το είχε από τότε που την πήρα από τον εκτροφέα της,και από ότι θυμάμαι όλη η γέννα είχε τατουάζ.
 


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
ειναι υποχρεωτικο το τσιπακι???δηλαδη παρανομω?? :shock:
κι εγω που νομιζα πως το πλεον απλο πραγμα του να βρεις σε ποιον ανηκει ο σκυλος ειναι να κοιταξεις το αυτακι του γερμανικου

η το μπουτακι της καυκασινας (χεχε,εδω λεμε και καμια μ@#%ια να περασει η ωρα :lol: :lol: :lol: )
 


Alexandra

Well-Known Member
29 Ιανουαρίου 2008
794
1
Athens
δηλαδη παρανομω??
:lol: :lol: :lol: :lol:

Πρώτη φορά θα είναι? τι σκας, νόμιζα ότι γενικά είσαι του παρανόμου :wink:
 


Lindaki

Well-Known Member
28 Μαρτίου 2010
849
2
Απο οσα διαβασα απο ολα οσα λετε για τα τσιπ, διαπιστωνω πως πρεπει κανεις να προσεξει την εταιρια που αντιστοιχει το τσιπ του σκυλου, να ειναι δηλαδη μια καλη για να ειναι ευαναγνωστο απο το σκανερ και να μη μετακινειται και δημιουργει φαγουρες και στο ζωο. Κι απο μια συζητηση που εκανα με ενα φιλο ειδικο στα τσιπ, μου ειπε οτι παιζει σοβαρο ρολο το τι μαρκα ειναι το τσιπ. Αλλα πως να το διαπιστωσεις, πως να κρινεις, πως να μαθεις. Μου ειπε ο φιλος οτι το πιο ασφαλες αν θες να αποφυγεις την ταλαιπωρια, ειναι η ταυτοτητα στο κολαρο. Δεν υπαρχει τροπος αλλιως να αποφυγεις τυχον "παρενεργειες". Αυτο το ξερει ο κτηνιατρος που θα σου βαλει το τσιπ και απο εμπειρια ισως κι αυτος μπορει να σου πει αν ειναι καλη η εταιρια που συνεργαζεται.

Σαφως και ειναι χρησιμο και καλα κανει και ειναι και υποχρεωτικο. Καλο θα ηταν να ειναι και ευκολοφορετο, να μην ταλαιπωριουνται τα ζωακια. Τωρα για το οτι αργουν να εγγραφουν τα στοιχεια του σκυλου στην αρμοδια υπηρεσια, εε...Ελλαδα ειμαστε, αναμενομενο, και χανει και τη σημασια της υποχρεωτικοτητας του ο νομος για τα τσιπ...δηλαδη ξεχαρβαλωμα παλι.

Η αληθεια ειναι οτι ημουν πολυ φορτσατη για να βαλω τσιπ στην Ηρα, και θα βαλουμε σιγουρα σε λιγο καιρο, αλλα πολυ προβληματιστηκα, οχι τοσο για το αν θα το βρισκει το σκανερ, αλλα για να μη ταλαιπωρηθει με φαγουρες και τετοια.

Ξερει κανεις αν μπορει να αφαιρεθει το τσιπ;; Αν και εφοσον ειναι υποχρεωτικο δε θα σου επιτρεψει κανεις να το βγαλεις εε;;
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.120
Μηνύματα
895.887
Μέλη
19.931
Νεότερο μέλος
Kwnstantina_22