Περι chip...


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.711
3.873
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Το τσιπ πιστεύω μπορεί να αφερεθεί με χειρουργείο. Εμείς βάλαμε τσιπ όταν κάναμε και το πρώτο εμβόλιο για τη λύσσα, είναι υποχρεωτικό αν θες να ταξιδέψεις εκτός συνόρων. Το σκάνερ θα το βρίσκει, θα κάνουν και ένα τεστ όταν θα το βάλουν. Ποτέ δεν έδειξε να ενοχλείται από το τσιπάκι.
 


russellKind

Well-Known Member
14 Ιουνίου 2010
948
4
Το βιβλιαριο του σκυλου μου γραφει (οπως ολων φανταζομαι) την ημερομηνια γεννησης και τον αριθμο του chip,εκτος των υπολοιπων στοιχειων.Δεν εχω επιβεβαιωσει ομως οτι ο αριθμος του chip,η ημερομηνια γεννησης,τα στοιχεια του ιδιοκτητη και τα υπολοιπα στοιχεια αντιστοιχουν με αυτα του βιβλιαριου...

1) Αυτα μπορω να το τσεκαρω σε κτηνιατρο που εχει scanner δωρεαν?
2)Μπορω επισης αν κανω αυτη την επιβεβαιωση και τα στοιχεια αντιστοιχουν σωστα να δηλωθει ο σκυλος μου στον ΚΟΕ και ποσο στοιχιζει?
3)Χρειαζεται να προσκομιζω καποια χαρτια στον ΚΟΕ μεσω του κτηνιατρου για να γινει αυτο?

Αν καποιος απαντησει στις ερωτησεις μου θα με βοηθησει αρκετα...
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Το μικροchip, αν δεν κάνω λάθος σχετίζεται με την κτηνιατρική βάση δεδομένων κι όχι με τον ΚΟΕ!

Για το αν ένας κτηνίατρος μπορεί να τσεκάρει το chip δωρεάν δεν το ξέρω, πιστεύω ότι εξαρτάται από τον κτηνίατρο....
Ας πούμε, αν πήγαινα σε αυτόν που κουράρει τα σκυλιά μου, δεν θα μου ζητούσε τίποτα, μπορεί να με κέρναγε κι ένα καφέ να τα πούμε αν δεν είχε πολύ δουλειά....αν έμπαινα όμως έτσι σε ένα άγνωστο κτηνιατρείο δεν ξέρω.....
 


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
Το βιβλιαριο του σκυλου μου γραφει (οπως ολων φανταζομαι) την ημερομηνια γεννησης και τον αριθμο του chip,εκτος των υπολοιπων στοιχειων.Δεν εχω επιβεβαιωσει ομως οτι ο αριθμος του chip,η ημερομηνια γεννησης,τα στοιχεια του ιδιοκτητη και τα υπολοιπα στοιχεια αντιστοιχουν με αυτα του βιβλιαριου...

1) Αυτα μπορω να το τσεκαρω σε κτηνιατρο που εχει scanner δωρεαν?
2)Μπορω επισης αν κανω αυτη την επιβεβαιωση και τα στοιχεια αντιστοιχουν σωστα να δηλωθει ο σκυλος μου στον ΚΟΕ και ποσο στοιχιζει?
3)Χρειαζεται να προσκομιζω καποια χαρτια στον ΚΟΕ μεσω του κτηνιατρου για να γινει αυτο?

Αν καποιος απαντησει στις ερωτησεις μου θα με βοηθησει αρκετα...
αν το σκυλί σου έχει pedigree πάνω γράφει την ημερομηνία γέννησης και τα υπόλοιπα στοιχεία που έχουν να κάνουν με το σκυλί.Το pedigree δεν έχει καμία σχέση με το βιβλιάριο υγείας του σκύλου.

Για να δηλωθεί το σκυλί σου στον ΚΟΕ πρέπει να είναι απο γέννα δηλωμένη στον ΚΟΕ εφόσον έγινε στην Ελλάδα και οι δύο γονείς να έχουν pedigree. Την γέννα την δηλώνει ο εκτροφέας ο οποίος μαζί με το κουτάβι παραδίδει στον καινούργιο ιδιοκτήτη το pedigree , το βιβλιάριο υγείας που αναγράφει τα πρώτα εμβόλια και τις αποπαρασιτώσεις μαζί με κάποια στοιχεία του σκύλου. Τον αριθμ. chip, ή αριθμ.τατουάζ θα το γράφει στο pedigree και στο βιβλιάριο υγείας εφόσον τα έκανε ο εκτροφέας.

'Οταν αγοράζεις κουτάβι με αυτόν τον τρόπο, το κουτάβι είναι ήδη δηλωμένο στον ΚΟΕ και το μόνο που σου μένει να κάνεις είναι να καταθέσεις την αίτηση μεταβίβασης ιδιοκτησίας του κουταβιού που έχει υπογράψει ο εκτροφέας σου και η οποία είναι δωρεάν.

στα υπόλοιπα νομίζω ότι σου απάντησε ο Foibos.
 
Last edited:


russellKind

Well-Known Member
14 Ιουνίου 2010
948
4
Κατι αλλο,αν ο σκυλος δεν ειναι στο ονομα μου,αλλα εφοσον εχω το βιβλιαριο με τον αριθμο του chip και τον εχω δηλωσει στον παννεληνιο κτηνιατρικο συλλογο,αν χαθει και βρεθει ο σκυλος δεν θα εχω το δικαιωμα να τον διεκδικησω?
 
Last edited:


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Ιδιοκτήτης θεωρείται αυτός του οποίου το όνομα έχει δηλωθεί στο microchip. Δεν ξέρω σε ποιά περίπτωση μπορεί να μην είναι στο όνομά σου, αλλά να είναι δικός σου. Φαντάζομαι ότι θα έπρεπε να έχει γίνει δήλωση αλλαγής ιδιοκτησίας. Πάντως, αν πρόκειται για πολύπλοκη περίπτωση, πιθανόν να μπορείς να αποδείξεις με άλλους τρόπους, ότι είναι όντως δικός σου κι ας μην είναι στο όνομά σου. Η μπορεί και όχι...
 




russellKind

Well-Known Member
14 Ιουνίου 2010
948
4
Δεν ξερω αν ειναι δηλωμενος απο τον ιδιοκτητη του και το μονο που εχω ειναι το βιβλιαριο του.
Οποτε πρεπει να επικοινωνησω για να μαθω αν τον εχει δηλωσει,που δεν νομιζω και να κανω αλλαγη στο ονομα μου.
1)Αν παλι δεν τον εχει δηλωσει μπορω να το κανω εγω?(στον κτηνιατρικο συλλογο)
2)Ηταν υποχρεωμενος να μου δωσει καποιο αλλο χαρτι αν δεν ειναι δηλωμενος?Οταν τον ρωτησα για οποιαδηποτε χαρτια μου ειπε μονο για το βιβλιαριο.
3)Τι αλλο μπορω να κανω η να ρωτησω τον ιδιοκτητη του?
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Πας σε ένα κτηνίατρο, ζητάς να στον σκανάρει, αν έχει τσιπάκι του ζητάς να αλλάξει τα στοιχεία που αναφέρονται με τα δικά σου, αν δεν έχει τσιπάκι θα βάλετε εκείνη την ώρα ένα με τα δικά σου στοιχεία!
So simple!
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Εφόσον έχει τσιπάκι, όταν το έβαλε, λογικά πρέπει να δηλώθηκε και στο όνομά του.
Ο πρώην ιδιοκτήτης εννοείς είναι εκτροφέας;
Ρώτα τον κτηνίατρό σου. Μια απλή αλλά σημαντική αίτηση είναι η αλλαγή (αν δεν υπάρχει άλλο νομικό κόλλημα, με τον πρώην...).
 


russellKind

Well-Known Member
14 Ιουνίου 2010
948
4
Εφόσον έχει τσιπάκι, όταν το έβαλε, λογικά πρέπει να δηλώθηκε και στο όνομά του.
Ο πρώην ιδιοκτήτης εννοείς είναι εκτροφέας;
Ρώτα τον κτηνίατρό σου. Μια απλή αλλά σημαντική αίτηση είναι η αλλαγή (αν δεν υπάρχει άλλο νομικό κόλλημα, με τον πρώην...).
Δεν ειναι εκτροφεας

1)Γινεται να του εβαλε chip χωρις να δηλωθει στο ονομα του?
2)Στο σκαναρισμα φαινεται εκτος απο το ονομα του ιδιοκτητη και αν τον εχει δηλωσει?
 
Last edited by a moderator:


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
1) Τι να σου πω; Λογικά όχι. Δεν έχει και νόημα.
2) Την ώρα του σκαναρίσματος φαίνεται μόνο ο αριθμός του chip. Μετά πρέπει να ψάξεις με τον αριθμό, αν έχει δηλωθεί και σε ποιό όνομα.
 


russellKind

Well-Known Member
14 Ιουνίου 2010
948
4
Οποτε καλο θα ηταν να τον παρω τηλεφωνο να τον ρωτησω αν τον εχει δηλωσει(δεν νομιζω να εχει λογο να μου πει ψεματα αφου θα φανει)και μετα στον κτηνιατρο να το επιβεβαιωσω και να δηλωθει στο ονομα μου...

Ελπιζω ο κτηνιατρος να συνεργαστει,ο συγκεκριμενος ειναι απο τους γνωστους κτηνιατρους και φαινεται εμπειρος λογω και καποιας ηλικιας...
 


Dinosd

Well-Known Member
20 Ιανουαρίου 2008
188
0
50
TIRNAVOS (LARISSA)
Πας σε ένα κτηνίατρο, ζητάς να στον σκανάρει, αν έχει τσιπάκι του ζητάς να αλλάξει τα στοιχεία που αναφέρονται με τα δικά σου, αν δεν έχει τσιπάκι θα βάλετε εκείνη την ώρα ένα με τα δικά σου στοιχεία!
So simple!
... δηλαδή, "κλέβω" εγώ ένα σκύλο της αρεσκείας μου, και αν έχει chip, πηγαίνω στον κολλητό μου τον κτηνίατρο και κάνει μία αλλαγή στοιχείων και ο σκύλος είναι επίσημα στο όνομά μου ????

Πηγαίνεις το σκύλο στον κτηνίατρο.
Σκανάρει το chip
Επικοινωνεί (ο κτηνίατρος) με τον σύλλογο (που έχει τη βάση δεδομένων) και ελέγχει αν το chip έχει καταχωρηθεί και αν ναι , ποιός είναι ο ιδιοκτήτης.
Κανονικά, πρέπει να βρεθεί ο ιδιοκτήτης (με βάση το τηλέφωνο που δήλωσε όταν έβαλε το chip) και να δηλώσει εγγράφως την μεταβίβαση ιδιοκτησίας του σκύλου στο νέο ιδιοκτήτη.


Αν ο σκύλος είναι καθαρόαιμος (έχει δηλαδή pedigree), πρέπει επάνω στο pedigree να είναι κολλημένο το barcode του chip.
Οπότε, αν γίνει μεταβίβαση του σκύλου, δηλώνεται και στον ΚΟΕ.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Εγώ θα παρέλειπα το τηλέφωνο στον πρώην. Δεν βλέπω τον λόγο, εκτός αν έχεις γενικώς (καλές) σχέσεις.
Ο κτηνίατρος δεν έχει να κάνει αν είναι γνωστός/έμπειρος/ηλικιωμένος. Εφόσον το σκυλάκι το έχεις εσύ αποδεδειγμένα και με το βιβλιάριό του, η δουλειά του είναι να κάνει την αλλαγή. Αν είναι κλεμμένο πχ, ο ιδιοκτήτης του θα το έχει ήδη δηλώσει στον κτηνιατρικό σύλλογο, οπότε με την δική σου νέα καταχώρηση, θα χτυπήσουν καμπανάκια.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
... δηλαδή, "κλέβω" εγώ ένα σκύλο της αρεσκείας μου, και αν έχει chip, πηγαίνω στον κολλητό μου τον κτηνίατρο και κάνει μία αλλαγή στοιχείων και ο σκύλος είναι επίσημα στο όνομά μου ????
Αν ο κολλητός σου ο κτηνίατρος, κάνει σωστά, υπεύθυνα και όπως πρέπει την δουλειά του, αυτό δεν μπορεί να συμβεί.
Γιατί ακριβώς, η σωστή διαδικασία, είναι αυτή που περιγράφεις στην συνέχεια. Δεν είπε κανένας το αντίθετο.
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
... δηλαδή, "κλέβω" εγώ ένα σκύλο της αρεσκείας μου, και αν έχει chip, πηγαίνω στον κολλητό μου τον κτηνίατρο και κάνει μία αλλαγή στοιχείων και ο σκύλος είναι επίσημα στο όνομά μου ????

Πηγαίνεις το σκύλο στον κτηνίατρο.
Σκανάρει το chip
Επικοινωνεί (ο κτηνίατρος) με τον σύλλογο (που έχει τη βάση δεδομένων) και ελέγχει αν το chip έχει καταχωρηθεί και αν ναι , ποιός είναι ο ιδιοκτήτης.
Κανονικά, πρέπει να βρεθεί ο ιδιοκτήτης (με βάση το τηλέφωνο που δήλωσε όταν έβαλε το chip) και να δηλώσει εγγράφως την μεταβίβαση ιδιοκτησίας του σκύλου στο νέο ιδιοκτήτη.


Αν ο σκύλος είναι καθαρόαιμος (έχει δηλαδή pedigree), πρέπει επάνω στο pedigree να είναι κολλημένο το barcode του chip.
Οπότε, αν γίνει μεταβίβαση του σκύλου, δηλώνεται και στον ΚΟΕ.
Ναι, έχεις δίκιο..ακούγεται περίεργο, θεώρησα αυτονόητο ότι είχε πάρει από αυτόν που πήρε τον σκύλο τα όποια έγγραφα μεταβίβασης....
 


russellKind

Well-Known Member
14 Ιουνίου 2010
948
4
Ο ιδιοκτητης του ειναι Βουλγαρια.Εγω πηρα τον σκυλο μεσω αλλου στον οποιο εστειλε τον σκυλο.

1)Δηλαδη αν 1 στις 1000 ειναι κλεμενο θα βρω και τον μπελα μου?

2)Πως γινεται,θα πρεπει να μου στειλει τα εγγραφα μεταβιβασης?Μεσω αυτου που μου εδωσε τον σκυλο θα μπορουσε να γινει?
3)1)Γινεται να του εβαλε chip χωρις να δηλωθει στο ονομα του?
 
Last edited:


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Κοίτα, έτσι κι αλλιώς αν έχει έρθει από εξωτερικό, δεν υπάρχει στην λίστα του ελληνικού κτηνιατρικού συλλόγου. Δεν ξέρω αν έχει κλαπεί από την Βουλγαρία, αν υπάρχει τρόπος σε συννενόηση με τα ελληνικά αρχεία, να βρεθεί. Νομίζω, ότι είναι τραβηγμένο λίγο πλέον το σενάριο, αν και στην ουσία μπορεί να είναι ένας έξτρα προβληματισμός, για τον λάθος τρόπο με τον οποίο απέκτησες τον σκύλο σου. Βρες κτηνίατρο αν δεν έχεις ήδη βρει και πήγαινε να ψάξετε τον αριθμό του, στα αρχεία του κτηνιατρικού συλλόγου. Μπορείς να μπεις κι εσύ και να το τσεκάρεις. Θα πρέπει να σε βοηθήσει να βγάλεις άκρη, αν και δεν νομίζω ότι θα έχεις πρόβλημα. Και τέλος, αν σου πει ότι είναι όλα εντάξει, δήλωσε το σκυλάκι στο όνομά σου.

1)Δηλαδη αν 1 στις 1000 ειναι κλεμενο θα βρω και τον μπελα μου?

Αν είχε κλαπεί από Ελλάδα και είχε δηλωθεί η κλοπή του, σίγουρα ναι.

2)Πως γινεται,θα πρεπει να μου στειλει τα εγγραφα μεταβιβασης?

Τι έγγραφα μεταβίβασης; Αφού λες δεν είναι εκτροφέας. Ενας απλός ιδιώτης ή κάποιο pet shop της συμφοράς θα είναι. Το θεωρώ απίθανο σ'αυτές τις δύο περιπτώσεις, να έχει ποτέ δηλωθεί.

Μεσω αυτου που μου εδωσε τον σκυλο θα μπορουσε να γινει?

Τι ιδιότητα έχει αυτός;

3)1)Γινεται να του εβαλε chip χωρις να δηλωθει στο ονομα του?
Τι να σου πω; Θα μπορούσε να γίνει. Είναι υποχρεωτικό να έχει το chip για να μπορεί να ταξιδέψει. Αν μιλάμε για επίσημες καταστάσεις. Τώρα αν το φέρανε σε κανένα πορτ μπαγκάζ αυτοκινήτου ή λεωφορείου... Εσύ ξέρεις.
 
Last edited:


russellKind

Well-Known Member
14 Ιουνίου 2010
948
4
Προσεξα οτι στο βιβλιαριο γραφει οτι το σκυλακι(2 μηνων περιπου)ειναι υγιες ωστε να μπορει να μεταφερθει (Ελλαδα) με καποια σφραγιδα διπλα μαλλον κτηνιατρου.
Γραφει επισης και ημερομηνια τσιπαρισματος αλλα και οτι ληγει σε 3 χρονια και 2,5 μηνες μονο.Τι διαρκεια εχουν τα τσιπ?