Ποιμενικός Κεντρικής Ασίας


liverpool69

Well-Known Member
13 Νοεμβρίου 2013
86
4
Θεσσαλονικη
Ελληνικοι και Ασιατικοι ποιμενικοι

Γεια σας κι από μενα, σας χαιρετιζω ολους μιας και ειμαι καινουργιος στο φορουμ. Θα ηθελα να γραψω και εγω καποια πραγματα που ισως βοηθησουν σε καποιες αποριες που δημιουηργηθηκαν πιο πανω. Εχωντας μεγαλωσει αναμεσα σε μεγαλα κοπαδια αιγων εχω αποκτησει καποες γνωσεις για σκυλια , παντα ειχαμε πανω από 40 ε.ποιμενικα καθως τα κοπαδια ηταν τρια και το χειμωνα χωριζοτανε και σε εξι αρα ο αριθμος να μη προκαλει σκεψεις υπερβολης. Εχω μαθει να ξεχωριζω τον Καλο σκυλο από τον ΔΥΝΑΤΟ ΣΚΥΛΟ. Ο ΔΥΝΑΤΟΣ ΣΚΥΛΟΣ είναι ένα ρωμαλεο σκυλι που συνηθως περναει τον καιρο του αλογιστα, δεν παει με το κοπαδι και το παιζει ΝΤΑΒΑΝΤΖΗΣ όταν καθεται διπλα στο τυρογαλο η στο νερο και δεν αφηνει να πιουνε τα καλα σκυλια όταν γυρνανε από μια καταδιωξη. Συνηθως σερνουν και ολες τις σκυλες διαιωνιζωντας την τεμπελια τους. Φωτο γραφιζω τα καυκασου, μπορει στα μερη τους να είναι Καλα σκυλια αλλα για τον τοπο μας δεν κανουν. Καλο σκυλι είναι αυτό που θα προστατεψει με κάθε τροπο το κοπαδι του , θα τρεψει σε φυγη τον εισβολεα εχοντας και την πονηρια μηπως γινεται και επιθεση από αλλου , ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ καθως θα επιστρεψει από την καταδιωξη διψασμενος θα δωσει και ένα μαθημα στον ΝΤΑΒΑΝΤΖΗ πως πρεπει να είναι οι καλοι ποιμενικοι σκυλοι, φωτογραφιζω τον Κ.ΑΣΙΑΣ και συγκεκριμενα τον ALABAI. Από το 1970 πως εφτασα στο 1990 σιγουρα προκαλει αμηχανια. Τα ελληνικα ποιμενικα ζουνε πια μονο στα ονειρα μου καθως πιστευω κι εγω πως δεν υπαρχουν καθαρα ε, ποιμενικα, θρυλικα ονοματα και φιγουρες, σκυλια που τα εζησα και κανωντας το πρωτο μαθημα ιππασιας στη ραχη τους, Μαρκος- Ουρσα, Παρδαλης – Γκολφω, Αραπης- Φρειδερικη, Καραμανης- Ματουλα, Μουργκας-Χιωνα, μερικα από τα ζευγαρια των ελληνικων ποιμενικων του παππου μου ,αργοτερα των θειων μου και μετα των ξαδερφων μου. Η αστυφιλια περιορισε την κτηνοτροφια και σιγα σιγα οι αιμομιξιες καταστρεψανε την ρατσα καθως οι κτηνοτροφοι δεν ενδιαφεροτανε και πολύ για αυτό που θα ακολουθουσε. Το 1990 επαθα σοκ όταν αντικρισα τους απογονους του Μούργκα , κουναβια. Ο φιλος [FONT=&amp]savec [/FONT] εχει μερικως δικιο για τα σκουροχρωμα σκυλια αλλα αν ηταν ετσι δεν θα υπηρχε Αραπης ουτε και Μούργκας. Ετσι πιστευω πως εγινε και στη φυλη του ALABAI , καποιος σκυλος ειχε αυτό το χρωμα και καθως τον βαφτισανε ALABAI θεμελιωσανε ολοκληρη φυλη, φανταστειτε να πατε σε τουρκμενο ποιμενα και να τον ρωτησετε τι ρατσα είναι τα σκυλια του, αποκλειεται να σας πει CENTRAL ASIAN DOG, θα σας πει μονολεκτικα ALABAI. Ο ALABAI πιστευω πως εχει δικιο σ άυτα που λεει, σκεφτειτε τον BULDOZER H TOΝ SOYLTAN να κυνηγανε λυκους μεσα στα πουρναρια, δεν γινεται. Το σκυλι όμως χωρις γωνιες θα τον τρεξει τον λυκο και αν τον φτασει θα κανει ότι μπορει για να μη ξαναπλησιασει στο κοπαδι του, σκυλι χωρις γωνιες το ALABAI; Θα γελασω. Δυνατο οσο το καυκασου , και σιγουρα πολύ πιο γρηγορο από κάθε άλλη φυλη εκτος λαγωνικων τυπου γκρειχαουντ. Στο ερωτημα ενας προς ενας θα πω πως ο λυκος εχει το προβαδισμα αλλα αν δει τον bulldozer απεναντι του θα εξαφανισθει. Τα σαρπλανινατς είναι παρα πολύ καλα σκυλια αλλα το βιντεακι που κυκλοφορει στο διαδυκτιο είναι αστειο, ένας σκυλος με 2 λυκους δεν εχει καμια τυχη. ΤΑ ΚΑΝΓΚΑΛ είναι πολύ δυνατα σκυλια αλλα δεν εχω προσωπικη αποψη με ένα λυκο τι μπορουν να κανουν. ΤΑ πιτ είναι πολύ καλα σκυλια αλλα αυτοι που τα αγοραζουνε νομιζουν ότι αγοραζουν λιονταρι, βεβαια σε πιστα εχουν επιτυχιες απεναντι σε καυκασου και ασιατικα , σε λυκο δεν εχουν τυχη, αυτό το ξερω από πολύ παλια. Ο ΑΣΠΡΟΔΟΝΤΗΣ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΛΥΚΟΣ(χιουμορ). Να επανελθω στα ε. ποιμενικα, τα σκυλια του αρκτουρου εμεις δεν τα ειδαμε ποτε γιατι οσες αιτησεις και να καναμε μαλλον πηγανε στο καλαθι των αχρηστων. Τα σκυλια του παππου μου δεν ειχαν σταθερο τριχωμα, άλλα ηταν μαλλιαρα αλλα ηταν μεσαιου μεγεθους και αλλα ηταν προσουτα (κοντοτριχα) όλα όμως ειχαν την ιδια φινετσα , αν επαιρνες τον ένα μανδυα και τον εβαζες σε άλλο σκυλο παλι το ιδιο ζωο ειχες. Γυρω στα 70 εκ και μερικα πολύ ψηλοτερα (ξαδερφος μου που είναι αρκετα μεγαλυτερος μου λεει πως ακομα σκυλο σαν τον Μαρκο δεν εχει ξαναδει ενώ εχουμε βολκονταβ 85 εκ}. Δεν εφευγαν από το κοπαδι και ηταν αρκετα γρηγορα καθως πολλες φορες επιαναν ζαρκαδια αλλα εγω εχω δει αγελη 4 λυκων να παιρνουν τη γιδα και τα σκυλια να φοβουνται να ορμηξουν, μου το ελεγε και ο παππους μου αυτό, και για οσους δεν ξερουν ο λυκος πιανει τη γιδα από το λαιμο και με την ουρα του τη χτυπαει και τρεχουν μαζι εκει που την οδηγει καθως οι αλλοι αναλαμβανουν να στησουν αμυνα στα τσομπανοσκυλα. Πιστευω πως η διασταυρωση ελ. Π με κ. ασιας φερνει πολύ καλα αποτελεσματα βεβαια ο ελλ.π θα είναι σιγουρα ημιαιμος. Το 1995 αγορασαμε από εκτροφεα ελλ. Π τη Γκολφω εναντι 250.000 δρχ , αργοτερα εμαθα ότι ειχε αιμα μαρεμανο, δεν μας πειραξε γιατι βγηκε πολύ σκυλα η σκυλα, φοβερη. ΤΗ ΖΕΥΓΑΡΩΝΑΜΕ με ελλ.π μιγαδες και βγαζαμε πανεμορφα και καλα κουταβια τα οποια οσα δεν κρατουσαμε τα χαριζαμε σε αλλους κτηνοτροφους,(οι φουκαραδες νομιζανε ότι ειχαν καθαροαιμο ελλ.π , βεβαια και εμεις αυτό πιστευαμε) το 1998 αγορασαμε ένα ALABAI και τα κουταβια από το ζευγαρωμα ηταν ονειρο, δυστυχως οι φιλοι μας κυνηγοι φροντισανε με τις φολες να απαλλαγουνε από τα σκυλια αυτά που σε ηλικια 9 μηνων μαχωνταν με τους λυκους. Εδώ επαιζε το ρολο του και ο πατερας που αν ηταν αργοσχολος σαν τα καυκασου και αυτά το ιδιο θα γινοτανε.Πανω σ άυτο να γραψω πως τον θειο μου δεν τον δαγκωσε ποτε σκυλι παρα μονο ένα καυκασου που ειχαμε αγορασει από επωνυμο εκτροφεα της εποχης, συν ότι τελικα επασχε από δυσπλασια. ΓΙΑ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΘΕΩΡΩ ΤΟΝ ΓΚΟΡΟΖ ΑΝΩΤΕΡΟ ΑΠΟ ΚΑΘΕ ΑΛΛΟ ΣΚΥΛΟ, και δεν γνωριζω τον ιδιοκτητη ουτε εχω κουταβι με καταγωγη από αυτόν. Και ειμαι σιγουρος πως πλεον τα καθαροαιμα ALABAI ΘΑ ΤΑ ΒΛΕΠΩ ΣΤΟΝ ΥΠΝΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΑΥΤΑ. Σιγουρα σας κουρασα αλλα και εγω κουραστηκα.
 


ΟΡΘΟΣ

Well-Known Member
12 Ιουλίου 2011
264
0
Αττική
ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ενδιαφέροντα όσα μοιράζεσαι μαζί μας - καταπληκτική η τοποθέτηση περί οκνηρού νταβατζή- και σε παρακαλώ όταν έχεις χρόνο να μας πεις ακόμη ορισμένα πράγματα για τα ΕΠ και το μέγεθός τους παλαιότερα. Επίσης, πόσα ήταν και κολώνανε με τους λύκους. Έχω ακούσει διάφορες δοξασίες, π.χ. ότι όταν κατέβαιναν οι λύκοι σε ένα χωριό τα σκυλιά κρύβονταν και μόνο τα ψυχωμένα ξεσηκόνονταν. Επίσης, με προβληματίζει η άποψή σου για το ότι δεν υπάρχουν καθαρόαιμα ΕΠ. Στα αλήθεια το πιστεύεις και σε τι ποσοστό συμβαίνει κατά την γνώμη σου αυτό; Τέλος, μήπως μπορείς να εξηγήσεις πρακτικά το ζήτημα περί γωνιών;
 


Anesidora

Well-Known Member
21 Ιουλίου 2012
504
5
Ομοίως με τον Ορθο θα περιμένω και άλλο ποστ. Πολύ ενδιαφέροντα αυτά που μας είπατε.
 


ptf

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2009
2.051
1.809
58
ΑΘΗΝΑ
@liverpool69
Ο Καραμάνης που αναφέρετε πιό πάνω είναι ο γιός του Βερδικουσιώτη και αδελφός του Καραμανλή;
 


ISKENDER

Well-Known Member
28 Ιουνίου 2013
1.986
6.021
SALONIKI
Και εγω απο την μικρή εμπειρία με τους σκύλους πιστευω οτι δεν υπάρχουν
Ελ. Ποιμενικά. Εκατοντάδες χρονια οι Ελ. Ποιμένες ηταν νομάδες απο και προς
της βαλκανικές χώρες. Τα περισσότερα εχουν προσμίξεις με ποιμενικά απο της όμορες
χώρες. Για αυτό πιστευω οτι περισσότερο θα τεριαζε το Βαλκανικος ποιμενικός απο το
Ελ. Βεβεα τα τελευτεας 20χρονια με τα Καυκάσου και τα Ασιατικα εχει χαθεί τελιος
η μπάλα. Επείσεις πιστευω οτι ο ποιμενικός ειναι ποιμενικός και οι διαφορές μεταξη
τους ειναι στης λεπτομεριες. Συμφωνό ωμός οτι τα Καυκάσου δεν κάνουν για την
Ελλάδα για εργασία σε κοπάδι. Για να φυλάξουν μάντρα η σπιτι με μεγάλη αυλή OK.
 


milou LGD

Well-Known Member
5 Σεπτεμβρίου 2013
386
230
Το 1995 αγορασαμε από εκτροφεα ελλ. Π τη Γκολφω εναντι 250.000 δρχ , αργοτερα εμαθα ότι ειχε αιμα μαρεμανο, δεν μας πειραξε γιατι βγηκε πολύ σκυλα η σκυλα, φοβερη.
\\:D/

το μαρεμανο ειναι μακραν πιο καταλληλο απο τα καυκασου για τα ελληνικα βουνα και κοπαδια.
 


ptf

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2009
2.051
1.809
58
ΑΘΗΝΑ
Και μία ακόμη απορία: η οικογένειά σας αγόρασε το 1995 Ε.Π. από εκτροφέα; Την εποχή που οι πρώτοι ασχολούμενοι με τα Ε.Π. έψαχναν κοπαδιάρικα σκυλιά; Θέλετε να μας πείτε από ποιόν αγοράστηκε η σκύλα;
 


george amstaff

Well-Known Member
9 Ιανουαρίου 2013
91
0
πολυ ωραιο θεμα και το πιο ωραιο ειναι ανθρωποι που γραφουν πρωσοπικες εμπειριες η πληροφοριες.απο παλιους τσομπανηδες εχω ακουσει οτι ο ελληνικος δεν αφηνει το κοπαδι του σε περιπτωση επιθεσης απο λυκο μπορει να τον κυνηγησουν αλλα δεν απομακρυνονται απο το κοπαδι ενω για τα αλαμπαι η κεντρικης ασιας οτι αν τον δουνε τον κυνηγανε μεχρι να τον πιασουν και πολλες φορες αφηναν το κοπαδι χωρις κανεναν σκυλο κατι που δεν ηθελε με τιποτα ο τσομπανης.εχω δει περιστατικο με τα ματια μου λυκος να εμφανιζεται σε κοπαδι να τον κυνηγανε τα σκυλια να φευγουν μεσα στο δασος και μετα να εμφανιζονται οι υπολοιποι λυκοι και να σκορπανε τα προβατα αλλα να ψωφανε τα περισοτερα να χανονται μεσα στο δασος και να μενει ο τσομπανεις μονος του ουτε σκυλια ουτε προβατα!θελουν σκυλια που να μην κανουν παλικαριες και να μην φευγουν απο το κοπαδι.
επισης ακουσα οτι τα αιματα του ελληνικου ποιμενικου χαλασαν απο τοτε που παλαινωστουντες (ελληνες που ειρθαν απο ρωσια) ειχαν ερθει στην ελλαδα και ειχαν φερει σκυλια απο ρωσια απο τοτε που μπερδεψαν τα αιματα ειχαν και θεμα με τους λυκους ο συγκεκριμενος τσομπανης μου ειπε οτι για τον μονον λογο που το εκανε ηταν γιατι στην περιοχη του (για πιερια μιλαω και συγκεκριμενα για πιο πανω απο παλια ελαφο) ηταν γιατι οταν εφυγαν οι γερμανοι αφησαν εναν σκυλο πισο τους ο οποιος οταν συναντιοτουσαν κοπαδια επνιγε τα τσομπανοσκυλα του ο τσομπανης χωρις υπερβολες επρεπε να αμυνθη ορμουσε και σε ανθρωπους.οπως το περιεγραφε το σκυλι ηταν σαν τσομπανοσκυλο μεσαιο μηκος τριχα προς κοντη και πολυ μεγαλοσωμο οτι κυκλοφορουσε στο βουνο το ορμουσε εκτος τα προβατα,ετσι εβαλε κεντρικης ασιας σκυλια στο μαντρι του.ολα αυτα μου τα ειπανε κατα ποσο ισχυουν?το περιστατικο με τους λυκους και τα προβατα το ειδα εγω ο ιδιος με τον πατερα μου αλλα δεν ξερω τι σκυλια ειχε ο τσομπανης γιατι ειχαμε μια αποσταση μακρινη εμεις σε υψωμα και αυτοι σε πλαγια
 




george amstaff

Well-Known Member
9 Ιανουαρίου 2013
91
0
δεν ξερω το ονομα του εγω θα ροτησω τον πατερα μου και θα σου πω,μπορω αν θελεις να σου πω περιοχη που ειναι αν γνωριζεις.αυτη η κουβεντα εχει καμια δεκαετια που εγινε χαρακτηριστικο του κοπαδιου ηταν μια θυληκια σκυλα που ειχε με τρια ποδια το ενα φαγομενο απο λυκο και ακολουθουσε κανονικα το κοπαδι.εσυ που ασχολεισαι με τους ποιμενες μπορεις να μου πεις πληροφοριακα αν ισχυουν αυτα?
 


liverpool69

Well-Known Member
13 Νοεμβρίου 2013
86
4
Θεσσαλονικη
Μολις βρω χρονο μπορω να σας πω οτι ιστορια θελετε και θα ειναι περα για περα αληθινη. Απο κινητο δουλεια δεν γινεται. ΟΡΘΟΣ. Το μεγεθος το ανεφερα και πιο πανω, ο Μαρκος βεβαια ηταν γερος οταν βγηκα εγω στο βουνο αλλα ηταν σιγουρα μεγαλυτερος απο τον Παρδαλη που νομιζα οτι ηταν σκυλος του αγιου βεναρδου. Ο Παρδαλης ηταν αυτο που θελει ο καθενας για Ε.Π , ασπρομαυρος με φοβερη κυματιστη ουρα και πλουσιο τριχωμα , το καλοκαιρι ψιλοτεμπελιαζε αλλα παντα κοντα στο κοπαδι. Ηταν πιο ψηλος απο τον Κοκο (στον τεως αναφερεται, οπως και ο Μαρκος στον Μποτσαρη ο Κιτσος στον Τζαβελλα) ολα τα ονοματα δινοτανε βαση επικαιροτητας απο εναν θειο μου η ιστοριας απο αλλον ή πχ Καραμανης, παππαγιος , προς τιμη του κτηνοτροφου που τον εδινε και αλλαζανε τα αιματα. τα ξενικα ονοματα πχ Τομ και Τζερυ τα εισαγαμε εμεις.Ο τομ και η τζερυ ηταν κοπροι που τους βρηκαμε στα σφαγεια αλλαειχαν παρει καλο αναστημα και η Τζερυ εδωσε πολυ καλα κουταβια απο τον Μουργκα, Ε.Π ΣΤΗΝ ΟΨΗ αλλα ημιααιμα στην ουσια. Ο Μουργκας ηταν και ο τελευταιος γενναρχης των Ε.Π της οικογενειας μας αφου ηταν πιο δυνατος απο τον αδερφο του τον Τσελιο, ημουν 17 ετων οταν εδιωξε απο το κοπαδι τον Λεων , αδερφο της Σουσού, ετσι εγινε αδιαμφισβητητα αρχηγος του κοπαδιου που αριθμουσε 25 σκυλους και 1000 γιδια καθως μονο ο μεγαλος θειος μου συνεχιζε την κτηνοτροφια στο βουνο. Ο Μουργκας ηταν ενας σκυλος αγριας ομορφιας, ενας Παρδαλης με γκριζο χρωμα, ΤΟ ΑΝΑΣΤΗΜΑ ΤΟΥ ΗΤΑΝ ΣΙΓΟΥΡΑ 75εκ καθως ειχα λυκοσκυλο 70εκ και εκανα συγκρισεις, ειχε πολυ φαρδια πλατη και ηταν αρκετα μακρυς, περιπου σαν ενα καλο σαρπλανινατσ χωρις το ηλιθιο κεφαλι αυτου (ο Αραπης ηταν πιο μακρυς και σχεδον στο ιδιο υψος αλλα ηταν κοντοτριχος) τα σκυλια μας ηταν παραλληλογραμμα και οχι τετραγωνα που βλεπω τωρα. Ενα καλοκαιρι , σε αποσταση περιπου 300μ απο τις στανες μας ερχοτανε ενα κοπαδι απο γελαδια για να βγαλουν τη νυχτα και παραλληλα να κοπρισουν το χωραφι , αυτο το κοπαδι ειχε πολυ ωραια σκυλια αλλα εκει μετρησε η Ψυχη του Καραμανη πατερας του αραπη , αφησανε τις εχθρες μεταξυ τους (παρδαλης , καραμανης, κοκος, νταβελης , κιτσος , μουργκας( κολοβος και μαλλον τετραγωνο σκυλι) και εγινε η μαχη του στρυμωνα ( μαλλον ετσι βγηκε η εκφραση σαν τα σκυλια τρωγωνται) ο Καραμανης , μεγαλος πια σε ηλικια αρνιωτανε την αρχηγια στον Παρδαλη αλλα οσο πηγαινε το καταπινε , εκεινο το απογευμα ομως αυτος εδωσε το εναυσμα για επιθεση καθως τα πανεμορφα σκυλια του γελαδαρη ειχαν περασει πλεον στα δικα μας χωραφια. Ο Καραμανης ηταν ενα κοντοτριχο σκυλι με μαυρο χρωμα (σαν τον κτηνοτροφο που μας τον εδωσε ) με ασπρο στο λαιμο που κατεβαινε μεχρι το στηθος, 2 ασπρα μπροστινα ποδια και διπλα παρανυχα πισω, (εδω να πω πως ολα τα σκυλια ειχαν παρανυχα πισω) ακριβως ετσι ηταν και ο Αραπης χωρις τα ασπρα. Οταν σε κοιτουσε σε κυριευε ο φοβος , φορουσε και το γκιορντανι αστα να πανε , αγρια ομορφια . Εδω φιλε μου ΟΡΘΕ ερχεται το ερωτημα, πως 15 αρσενικα σκυλια ορμουσανε σε 15 σκυλια (μη σου πω πιο καλα απο τα δικα μας) και μπροστα σε 4 λυκους βαρουσανε προσοχη; Δεν εχω λογο να πω ψεμματα , ειναι πραγματα που τα εζησα, ακουω σημερα ιστοριες εκει στα πιερια (δεν αναφερομαι στον
george amstaff ) πως ετσι τα σκυλια μου , ετσι τα δικα μου , αλλα αν παω ΕΝΑΝ ΣΚΥΛΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ τα σκυλια τους θα αλλαξουν ραχουλα.ενα χαραμα ξυπνησα απο πυροβολισμους και γαυγιζματα , χαμος στην κυριολεξια, μετα απο λιγο εφερε ο θειος μου ενα σκυλο , τον μουργκα τον κολοβο και επαθα σοκ, τον ρωτησα τι επαθε και μου ειπε πως επεσε απο τα βραχια, το σκυλι βρωμουσε απο τα δοντια του λυκου( το δαγκωμα του λυκου εκτος οτι ειναι τρομερα δυνατο εχει και χαρακτηριστικη μυρωδια , το εχω μυρισει σε πολλες γιδες) ειχε ενα ανοιγμα στο κρανιο αναμεσα απο τα αυτια μεχρι τα ουλα , το ματι ελειπε, πια βραχια ρε θειο; Ορθε , μου λες οτι κατεβαινανε οι λυκοι και μονο τα ψυχωμενα ξεσηκονοντανε , πια τα ζαγαρια; ειδες εσυ σε χωριο να εχουν ποιμενικο; Εδω δεν ειχαν να φανε οι ιδιοι θα ταιζαν και τον Ε.Π, ΖΑΓΑΡΙΑ ΕΙΧΑΝ ΓΙΑ ΤΟ ΚΥΝΗΓΙ. Αν κατεβαινανε λυκοι η λυση ηταν οσες λιγοτερες απωλειες και το λογο παιρνανε οι καραμπινες. Παντως ανθρωπο δεν πειραζανε, σε τετ α τετ με εναν προλαβαινες ισα ισα να τον δεις. Για τις γωνιες δεν θυμαμαι σε ποια σελιδα το διαβασα αλλα ενας φιλος αναφερεται στον Κ.Α και λεει δεν εχει γωνιες, τι γωνιες εννοει; ισοσκελους ; και ποσες μοιρες; Εχω μια φωτο με ενα παλιο κινητο εναν γιο της Γκολφως , ΑΥΡΙΟ ΘΑ ΤΗ ΒΑΛΩ. Επισης να απαντησω και στη σιγουρια μου για τη μη υπαρξη καθαρων Ε.Π, μεγαλωνοντας και βλεποντας οτι υπαρχουν πλεον περιοδικα για σκυλια και η τρελλα μου εχει γινει πλανητης παρακολουθω την προσπαθεια ενος ανθρωπου να αναβιωσει τον ΕΠ ,ΧΔ, τα δειγματα του ειναι για κλαμματα, βλεπω εκθεσεις και βλεπω σκυλια με ανασηκωμενα τα αυτια να βαφτιζονται ΕΠ αν δεν κανω λαθος προεδρος ητν η ΠΑ......ΝΗ, ασχετη με τα σκυλια εδινε βραβεια μαζι με τον κτηνιατρο ΧΔ , ΝΑΙ ΜΕΝ σε καλα σκυλια αλλα οχι Ε.Π. Εδω στη θεσσαλονικη ειχαμε εκπομπη για τα ποιμενικα , το τι μας δειχνανε δεν περιγραφεται, και ενω τους ειχα πει πως υπαρχουν ακομα σκυλια απο τα παλια σε δικους μας ανθρωπους (το σοϊ μας ειναι μεγαλο) δεν δινανε σημασια, μεχρι που τελειωσανε και αυτα . Ολα τα σημερινα σκυλια εχουν επιμειξια με 1ον ΚΟΥΒΑΤΣ του φιλου μου ΑΝΕΣΤΗ, 2ον σαρπλανινατσ , εκει στα πιερια ακουτε; του φιλου μου Γιαννη απο τον Κολ 3ον απο καυκασου , χαιρω πολυ, 4ον απο γενικης χρησεως Κ.Α και απο βουλγαρικα που τα βαφτισαμε λογω χρωματος Καρακατσαν. τον εκτροφεα της Γκολφως τον λεγανε ΟΙΚ...... ΑΥΤΑ. ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΩ ΠΩΣ ΕΧΟΥΝ ΚΑΙ ΠΥΡΗΝΑΙΩΝ ΚΑΙ ΜΑΡΕΜΑ ΚΑΙ ΝΤΟΓΚΟ ΑΡΓΕΝΤΙΝΟ, ΝΑΙ ΚΑΛΑ ΔΙΑΒΑΣΑΤΕ. ΤΗΝ ΚΥΡΙΑΚΗ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ με λιγα στοιχεια
 


ISKENDER

Well-Known Member
28 Ιουνίου 2013
1.986
6.021
SALONIKI
Αυτο που λένε οτι τα ΕΠ κυνηγάνε το λύκο αλλα μετά επιστρέφουν στο
κοπάδι ενώ τα αλλα (CAO πχ) τον κυνηγάνε μεχρι να τον φτάσουν και
αφήνουν το κοπάδι μονο του πιστευω οτι ειναι μύθος.
Τα βασικά χαρακτηριστικά των ποιμενικων απο την Ισπανία μεχρι το
Ουσπεκιστάν ειναι ίδια. Το αν θα γυρίσει ο σκύλος στο κοπάδι αμέσως ειναι
θεμα εκπεδευτης. Πρέπει να υπακούνε σε τουλάχιστον 2-3 σφυρίγματα.
Το ενα απο αυτά συναγερμός-πανικός επιστρέψετε άμεσος.
Σαν παράδειγμα μπορούμε να αναφέρουμε τα Μπόρτερ Κόλεϊ.
Ακουνε σε δεκάδες σφυρίγματα -εντολές.τα δικά μας σε κανένα;

Ενα αλλο ειναι οτι οι τσομπάνηδες όσα καλά αίματα και να βάλουν μέσα
ενχώρια και ξένα τα σκυλιά θα χαλάσουν μετά απο 2-3 γενεές γιατι ποτε
δεν κάνουν σωστή εκτροφή των σκυλιών τους. Ζευγαρόνουν της σκυλες
απο τον πρώτο οίστρο, επιτρέπουν αιμομιξίες, κακή διατροφή κα.
 


ptf

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2009
2.051
1.809
58
ΑΘΗΝΑ
@liverpool69
Αν θέλετε βάλτε να δούμε καμιά φωτογραφία από τα σκυλιά της οικογένειάς σας.
Επίσης με τρώει όπως καταλαβαίνετε η περιέργεια να δω το ορθόωτο που αναγνωρίστηκε; ως Ε.Π. Από ποιόν κριτή;
Υ.Γ. Τον αδικείτε τον Χριστόδουλο. Περάσαν καλά σκυλιά από τα χέρια του, όχι όλα, αλλά αρκετά. Με πρώτη και καλύτερη τη Βεύη που έδωσε πολύ καλούς απογόνους. Κι ανεξάρτητα από τυχόν λάθος επιλογές έχει δουλέψει πολύ για τις φυλές μας.

Υ.Γ.2 Μήπως θα ήταν καλό κάποιος mod να μεταφέρει τα περί Ε.Π. σε νέο thread;
 




foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Αυτο που λένε οτι τα ΕΠ κυνηγάνε το λύκο αλλα μετά επιστρέφουν στο
κοπάδι ενώ τα αλλα (CAO πχ) τον κυνηγάνε μεχρι να τον φτάσουν και
αφήνουν το κοπάδι μονο του πιστευω οτι ειναι μύθος.
Τα βασικά χαρακτηριστικά των ποιμενικων απο την Ισπανία μεχρι το
Ουσπεκιστάν ειναι ίδια. Το αν θα γυρίσει ο σκύλος στο κοπάδι αμέσως ειναι
θεμα εκπεδευτης. Πρέπει να υπακούνε σε τουλάχιστον 2-3 σφυρίγματα.
Το ενα απο αυτά συναγερμός-πανικός επιστρέψετε άμεσος.
Σαν παράδειγμα μπορούμε να αναφέρουμε τα Μπόρτερ Κόλεϊ.
Ακουνε σε δεκάδες σφυρίγματα -εντολές.τα δικά μας σε κανένα;

Ενα αλλο ειναι οτι οι τσομπάνηδες όσα καλά αίματα και να βάλουν μέσα
ενχώρια και ξένα τα σκυλιά θα χαλάσουν μετά απο 2-3 γενεές γιατι ποτε
δεν κάνουν σωστή εκτροφή των σκυλιών τους. Ζευγαρόνουν της σκυλες
απο τον πρώτο οίστρο, επιτρέπουν αιμομιξίες, κακή διατροφή κα.
Κι όμως....η κάθε φυλή ορεινών έχει περισσοτερο ή λιγότερο διαφορετική τεχνική και φύλαξης του κοπαδιού κι αντιμετώπισης των εισβολεων!
Άλλα θα κάτσουν ανάμεσα στο κοπάδι, άλλοι θα πιάσουν βίγλες, άλλοι θα κυνηγήσουν μακριά, άλλοι θα κάτσουν φρουροί...
Μπορεί και μέσα στην κάθε φυλή να δεις διαφοροποιήσεις, αλλά σε γενικές γραμμές οι διαφορές υπάρχουν κι έχουν να κάνουν με τις επιλογές κι επιθυμίες των κτηνοτρόφων στις διάφορες περιοχές!

Επίσης, τα μπόρντερ είναι άλλου τύπου ποιμενικοί...είναι καθοδήγησης!
Αντίθετα οι ορεινοί είναι ποιμενικοί φύλαξης!
Δεν έχουν καμία σχέση μεταξύ τους!

Τέλος, οι κτηνοτρόφοι έφτιαξαν αυτές τις ράτσες, κάποιοι μπορεί να είναι ότι να 'ναι, αλλά υπήρχαν και υπάρχουν και μερακλίδες που ξέρουν τι κάνουν και το κάνουν και καλά!
Αλλιώς τώρα δεν θα μιλούσαμε εμείς για Ορεινούς Ποιμενικούς...
 


ISKENDER

Well-Known Member
28 Ιουνίου 2013
1.986
6.021
SALONIKI
Νομίζω στο πρώτο λέμε το ίδιο. Το εργαλείο ειναι το ίδιο ο τρόπος
χρήσης κατα περιοχές διαφέρει.
Ναι τα μπορντερ ειναι καθοδήγησης αλλα και τα ορεινά με το σφύριγμα
ή με την φωνή πρεπει να επιστρέφουν πίσω. Αυτά που δεν επιστρέφουν
δεν ειναι καλά εκπαιδευμένα και δεν εχει να κανει με την φυλή.
Στο τρίτο έχεις δίκιο ξέχασα να αναφερθώ στις πολυ καλές εξαιρέσεις.
 


liverpool69

Well-Known Member
13 Νοεμβρίου 2013
86
4
Θεσσαλονικη
ptf, Mεχρι το 2001 το χομπι μου ηταν να γυρναω καθε ορεινο χωριο της πατριδας μας, εχω δει πολυ καλα σκυλια αλλα δεν ηταν της κατηγοριας που σας αναφερω. το 2001 επισης πεθανε και ο πιστος σκυλος μου και σταματησε το ενδιαφερον μου για τα σκυλια , μεχρι τοτε επαιρνα καθε εντυπο για σκυλους, υλικο υπηρχε πολυ καθως απο το 1990 μεχρι και το 2001 η βιντεοκαμερα εγραφε συνεχεια, δυστυχως μια πυρκαγια στο σπιτι μου κατεστρεψε τα παντα. Οτι υλικο εχει σωθει ηταν στο πατρικο μου. Φωτο βεβαια απο παλια δεν υπαρχει περιπτωση να υπαρχει γιατι οπως ξερεις απαγορευοτανε για το <ματι>, προκαταληψεις που μας αφηνουν σημερα εκτεθημενους σε καθε αμφισβητηση, ειναι δυνατον 2,500- 3000 γιδια 50-60 αλογα, 40-50 σκυλια να μην υπαρχει μια φωτογραφια; Και ομως ,ακομα και ο αριθμος προσεγγισης που βαζω ειναι γιατι δεν επιτρεποτανε να ρωτας ποσα ζωα εχεις. Για τον κ ΧΔ δεν τον αδικω, ισα ισα τον διαβαζα καθε μηνα και βοηθησε πολυ στο οτι μαθαμε πως τα γονιδια δεν χανονται , που να ξεραμε εμεις απο γεννετικη. Αυτος αδικησε τον εαυτο του με την ξεροκεφαλια του να επιμενει σε ζωα που δεν ειχαν μελλον το γιατι εσεις το ξερετε. Η οικογενεια μας καταγετε απο τη Βλαστη Κοζανης, τον καιρο εκεινο ειχε αρκετα σκυλια που θα μπορουσαν να τον βοηθησουν, μετα ηταν αργα. Επισης καταγομαι και απο το Νυμφαιο απο το σοι του πατερα μου αρα ξερω και τα του αρκτουρου. Απο οτι καταλαβα εισαι εξιδικευμενος-η στα Ε.Π. ΘΑ δω αν εχω τις κασσετες με το ΒΛΕΜΜΑ του ΧΡΟΝΗ ΜΙΣΣΙΟΥ και θα τις ανεβασω . Για την εκθεση στη θεσσαλονικη της κομακ στο καναλι που τους φιλοξενουσε σιγουρα δεν θα θελεις να τη δεις. Ενα αξιεπαινο σκυλι απο τα Γρεβενα ΟΛΟ ΚΙ ΟΛΟ. μια φωτο της Γκολφως με τον 2χρονο γιο της και μερικα νεογεννητα, το γκεσιο πως βγηκε δεν ξερω. στη γραμμη της δεν υπηρχε γκεσιο. ΑΥΛΟΓΙΑ.jpg
 


liverpool69

Well-Known Member
13 Νοεμβρίου 2013
86
4
Θεσσαλονικη
ptf, Mεχρι το 2001 το χομπι μου ηταν να γυρναω καθε ορεινο χωριο της πατριδας μας, εχω δει πολυ καλα σκυλια αλλα δεν ηταν της κατηγοριας που σας αναφερω. το 2001 επισης πεθανε και ο πιστος σκυλος μου και σταματησε το ενδιαφερον μου για τα σκυλια , μεχρι τοτε επαιρνα καθε εντυπο για σκυλους, υλικο υπηρχε πολυ καθως απο το 1990 μεχρι και το 2001 η βιντεοκαμερα εγραφε συνεχεια, δυστυχως μια πυρκαγια στο σπιτι μου κατεστρεψε τα παντα. Οτι υλικο εχει σωθει ηταν στο πατρικο μου. Φωτο βεβαια απο παλια δεν υπαρχει περιπτωση να υπαρχει γιατι οπως ξερεις απαγορευοτανε για το <ματι>, προκαταληψεις που μας αφηνουν σημερα εκτεθημενους σε καθε αμφισβητηση, ειναι δυνατον 2,500- 3000 γιδια 50-60 αλογα, 40-50 σκυλια να μην υπαρχει μια φωτογραφια; Και ομως ,ακομα και ο αριθμος προσεγγισης που βαζω ειναι γιατι δεν επιτρεποτανε να ρωτας ποσα ζωα εχεις. Για τον κ ΧΔ δεν τον αδικω, ισα ισα τον διαβαζα καθε μηνα και βοηθησε πολυ στο οτι μαθαμε πως τα γονιδια δεν χανονται , που να ξεραμε εμεις απο γεννετικη. Αυτος αδικησε τον εαυτο του με την ξεροκεφαλια του να επιμενει σε ζωα που δεν ειχαν μελλον το γιατι εσεις το ξερετε. Η οικογενεια μας καταγετε απο τη Βλαστη Κοζανης, τον καιρο εκεινο ειχε αρκετα σκυλια που θα μπορουσαν να τον βοηθησουν, μετα ηταν αργα. Επισης καταγομαι και απο το Νυμφαιο απο το σοι του πατερα μου αρα ξερω και τα του αρκτουρου. Απο οτι καταλαβα εισαι εξιδικευμενος-η στα Ε.Π. ΘΑ δω αν εχω τις κασσετες με το ΒΛΕΜΜΑ του ΧΡΟΝΗ ΜΙΣΣΙΟΥ και θα τις ανεβασω . Για την εκθεση στη θεσσαλονικη της κομακ στο καναλι που τους φιλοξενουσε σιγουρα δεν θα θελεις να τη δεις. Ενα αξιεπαινο σκυλι απο τα Γρεβενα ΟΛΟ ΚΙ ΟΛΟ. μια φωτο της Γκολφως με τον 2χρονο γιο της και μερικα νεογεννητα, το γκεσιο πως βγηκε δεν ξερω. στη γραμμη της δεν υπηρχε γκεσιο. View attachment 47641
 






Στατιστικά Forum

Θέματα
33.118
Μηνύματα
895.870
Μέλη
19.929
Νεότερο μέλος
mariamaraki