Πρόβλημα με εκτροφέα


christostr

Well-Known Member
7 Απριλίου 2011
409
1
Κάνε υπομονή. Σε καταλαβαίνω... έτσι την πάτησα και γω με εκτροφέα Jack Russell, αλλά το λάθος ήταν ΑΠΟΛΥΤΑ ΔΙΚΟ ΜΟΥ!!!
Τα "μα", "αύριο" που γίνονται... μεθαύριο (ακόμα κι αν υπάρχουν αντικειμενικές δυσκολίες), σωστά οδηγούν τον εκτροφέα στον επόμενο της λίστας.
 


Αγάπη Παπ

Active Member
26 Αυγούστου 2012
42
0
Θεσσαλονίκη - Νεάπολη
Και επίσης ποτέ δεν είπα θα το σκεφτώ... θα ενημερώσω οικογένεια κ.τ.λ(αυτό το είπα ενημερωτικά στα παιδιά εδώ).Είπα το κουτάβι το θέλω σίγουρα και θα το αγοράσω και μάλιστα ρώτησα τον λογαριασμό τραπέζης για να στείλω τα χρήματα και μου είπαν από κοντά.. Απλά στο τέλος είπα θα σας πάρω και την Δευτέρα τηλέφωνο για σίγουρα σίγουρα.
 


Αγάπη Παπ

Active Member
26 Αυγούστου 2012
42
0
Θεσσαλονίκη - Νεάπολη
Ναι, ναι εννοείτε πως θα σας ενημερώσω...Άλλωστε από εσάς μαθαίνω και εξαιτίας σας υπάρχει το θέμα εκτροφέας σήμερα! Θα είστε οι δεύτεροι γονείς του :p και ελπίζω σύντομα να τον/την δείτε και από φωτογραφία!!
 




Vasilis75

Well-Known Member
4 Ιουνίου 2012
417
0
Athens
Εγω παλι θα τα προσπερασω ολα αυτα (μιας και τα ειπαν πιο πανω τα παιδια), αλλα θα σταθω σε ενα σημειο που μαλλον το αγνοησατε.
Επομενη γεννα σε 4 μηνες????? Σοβαρα????? Καθε 4 μηνες ο τυπος βαζει την σκυλα του να γενοβολαει????
Εκτος βεβαια αν εχει και αλλες θυληκες αλλα εκει πας σε διαφορετικη μανα,χαρακτηρα, πιστοποιητικα κλπ..κλπ.
Αν η γεννα σε 4 μηνες ειναι απο την ιδια μανα, καλυτερα να ψαξεις αλλον "εκτροφεα".

ΕΝΤΙΤ : Βλακεια ειπα, αφου εχουν οιστρο 2 φορες τον χρονο αρα 6 μηνες, οποτε θα ειναι απο αλλη μανα!!!
 
Last edited:


Αγάπη Παπ

Active Member
26 Αυγούστου 2012
42
0
Θεσσαλονίκη - Νεάπολη
Ναι είναι από άλλη μάνα, και ευτυχώς είναι μόνο 4 μήνες...Το εκτροφείο θα το επισκεφθώ μέσα στις γιορτές έτσι κι αλλιώς ,γιατί τότε θα έχω το χρόνο. Το καλό της υπόθεσης, είναι ότι έχω στη διάθεση μου 4 ολόκληρους μήνες να προετοιμαστώ καλύτερα και να μάθω ακόμα περισσότερα.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.656
19.890
... και μάλιστα ρώτησα τον λογαριασμό τραπέζης για να στείλω τα χρήματα και μου είπαν από κοντά..
Αυτό ελπίζω να κατάλαβες και παραπάνω από τα off topic μας, πόσες ερμηνείες έχει πίσω του και γιατί δεν είναι τελικά, τόσο λογικό και απλό, όσο ακούγεται.


... Απλά στο τέλος είπα θα σας πάρω και την Δευτέρα τηλέφωνο για σίγουρα σίγουρα.
Αυτη την κουβέντα ακριβώς, να 'ξερες πόσες φορές την ακούμε στις αγγελίες για αδέσποτα, μετά από επίσης πληθώρα άλλων τηλεφωνικών επικοινωνιών, και τελικά μένουμε με το κουτάβι στο χέρι...

Δυό σημεία λοιπόν, που θα πρέπει να τα προσέξεις στην επόμενη επικοινωνία σου :)
 


Antonis_a

Well-Known Member
11 Νοεμβρίου 2011
200
0
Επειδή όπως προείπε και κάποιος άλλος, εσύ "επένδυσες συναισθηματικά" και αυτός (κατά την γνώμη) "καθαρά χρηματικά".......υπάρχουν κι αλλού πορτοκαλιές που κάνουν πορτοκάλια!!! Αυτό θα έκανα εγώ χωρίς δεύτερη σκέψη.
 


nasouk

Well-Known Member
15 Ιουλίου 2010
1.166
3
Ο σκυλακος που θα περνατε ηταν show η pet?Μηπως ηταν show και βρεθηκε ανθρωπος να πηγαινει σε εκθεσεις ενω εσεις το θελετε σαν συντροφια και τιποτα αλλο?

Βασικα εχει αδικο και ο εκτροφεας(μετα απο 5μηνη επικοινωνια επρεπε να σας ενημερωσει κατ εμε)
Και εσεις κανατε λαθος(αυτο το θα σας παρω την Δευτερα για σιγουρα σιγουρα) δειχνει αβεβαιοτητα.

Βεβαια απο την στιγμη που θα κανατε την καταθεση,η ειχατε την διαθεση να τακτοποιησετε οικονομικα το θεμα, δειχνει τουλαχιστον σταση ετοιμοτητας , αρα εχει παρθει η αποφαση.Δεν δικαιολογω τον εκτροφεα(εγω θα μιλουσα μαζι του εκθετοντας την ''τσαντιλα'' μου, και αναλογα την σταση του θα επρατα.Ειμαστε ανθρωποι και πολλα γινονται, παντως η σταση του εκτροφεα δεν μου κανει.

Καλη συνεχεια στην αναζητηση σας και με το καλο το σκυλακι σας!
 


chris1981

Well-Known Member
29 Νοεμβρίου 2012
52
1
ιωαννινα
Επειδή όπως προείπε και κάποιος άλλος, εσύ "επένδυσες συναισθηματικά" και αυτός (κατά την γνώμη) "καθαρά χρηματικά".......υπάρχουν κι αλλού πορτοκαλιές που κάνουν πορτοκάλια!!! Αυτό θα έκανα εγώ χωρίς δεύτερη σκέψη.
Συμφωνω απολυτα,προσπαθησε να επικοινωνησεις και με αλλα εκτροφεια αν μπορεις για να εχεις και μια δευτερη αποψη.Καθε εμποδιο για καλο αλλωστε...
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.817
5.047
patra
grdane.blogspot.com
θα σου μιλησω σαν εκτροφεας...

αν ειχε συμβει μεταξυ μας πριν απο την προηγουμενη γεννα που ειχα...
η σταση μου θα ηταν η εξης..

εφοσον ειχαμε συμφωνησει και ειχαμε κλεισει εστω προφορικα χωρις προκαταβολη το κουταβι...
θα σε περιμενα και θα εριχνα τους επομενους για επομενη γεννα η σε αλλον εκτροφεα...
αν ομως την ιδια κουβεντα την καναμε σημερα...
θα εδινα το κουταβι στον επομενο ενδοαφερομενο και εσενα θα σε παρεπεμπα αλλου...

το σιγουρα σιγουρα βαζει στο μυαλο μου ιδεες οπως...
δεν εχεις κατασταλαξει ακομα αν θες το συγκεκριμμενοκουταβι η οχι και ακομα ¨το ψαχνεις"
δεν εχεις τελικη συζητηση ακομα με την οικογενεια σου οποτε υπαρχει παντα η περιπτωση τελικης αρνησης....
πιθανα να υπαρχει οικονομικο προβλημα κι ακομα δεν ξερεις αν μπορεις σε δεδομενη στιγμη να εχεις το απαιτουμενο ποσο... αυτο σημαινει οτι υπαρχει οικονομικη εξαρτηση απο κατι περα απο σενα... και δηλωνει αβεβαιο μελον για το κουταβι...
και φυσικα ο καθενας μπορει να σκεφτει πολλα ακομα και διαφοα γι αυτο το σιγουρα - σιγουρα...




ελπιζω να " με ¨ καταλαβες....
 


Αγάπη Παπ

Active Member
26 Αυγούστου 2012
42
0
Θεσσαλονίκη - Νεάπολη
Όχι, όχι η συζήτηση με τα υπόλοιπα μέλη της οικογενείας ήταν καθαρά ενημερωτική , και αυτοί ενδιαφέρονται και θέλουν το κουτάβι και θα ζουν με αυτό, οπότε θεώρησα πως σωστό είναι να τους ενημερώσω. Τώρα όσο αναφορά το οικονομικό, ήξερα εξ' αρχής το ποσό και το έχω συγκεντρώσει(γενικά δεν τίθεται οικονομικό θέμα, ούτε υπάρχει οικονομική εξάρτηση).Τέλος ,το συγκεκριμένο κουτάβι δεν ήταν εκθεσιακό και αν γνώριζα από την αρχή πως οι λέξεις " σίγουρα σίγουρα" θα σήμαιναν πάω στον επόμενο , εννοείτε πως δεν θα τις χρησιμοποιούσα. Όμως μαθαίνουμε από τα λάθη μας και την επόμενη φορά η σιγουριά μου θα είναι εμφανέστατη!
 


swkratisk

Well-Known Member
22 Σεπτεμβρίου 2012
145
1
serres
θα σου μιλησω σαν εκτροφεας...

αν ειχε συμβει μεταξυ μας πριν απο την προηγουμενη γεννα που ειχα...
η σταση μου θα ηταν η εξης..

εφοσον ειχαμε συμφωνησει και ειχαμε κλεισει εστω προφορικα χωρις προκαταβολη το κουταβι...
θα σε περιμενα και θα εριχνα τους επομενους για επομενη γεννα η σε αλλον εκτροφεα...
αν ομως την ιδια κουβεντα την καναμε σημερα...
θα εδινα το κουταβι στον επομενο ενδοαφερομενο και εσενα θα σε παρεπεμπα αλλου...

το σιγουρα σιγουρα βαζει στο μυαλο μου ιδεες οπως...
δεν εχεις κατασταλαξει ακομα αν θες το συγκεκριμμενοκουταβι η οχι και ακομα ¨το ψαχνεις"
δεν εχεις τελικη συζητηση ακομα με την οικογενεια σου οποτε υπαρχει παντα η περιπτωση τελικης αρνησης....
πιθανα να υπαρχει οικονομικο προβλημα κι ακομα δεν ξερεις αν μπορεις σε δεδομενη στιγμη να εχεις το απαιτουμενο ποσο... αυτο σημαινει οτι υπαρχει οικονομικη εξαρτηση απο κατι περα απο σενα... και δηλωνει αβεβαιο μελον για το κουταβι...
και φυσικα ο καθενας μπορει να σκεφτει πολλα ακομα και διαφοα γι αυτο το σιγουρα - σιγουρα...




ελπιζω να " με ¨ καταλαβες....
grande, το θεμα ειναι οτι εσυ, σαν εκτροφεας, θα επερνες ενα τηλεφωνο την αγαπη, να της πεις οτι υπαρχει αλλος ενδιαφερομενος και οτι σκέφτεσαι να δώσεις το κουταβι?
 


Nikos83

Well-Known Member
5 Ιουλίου 2011
103
1
Βλεπω μια μέλλουσα ιδιοκτήτρια με πολυ καλη σκεψη αλλα και επιπεδο οποτε αυτο ειναι ενα + στο να σου δωσει εκτρεφεας κουταβι.Θεωρω μεγαλο σφαλμα του εκτροφεα να μην σε ενημερωσει.Περιμενω ενα κουταβι απο αυτον 5 μηνες?Μπαινω καθε μερα στον Ιντερνετ χαζευω φωτο της φυλης ,βλεπω εξω κουταβια και περιμενω πως και πως να εχω το δικο μου ,στον εκτροφεα (υποθετω) το εχω δειξει και αυτος το δινει με την μια για 2 μερες σε αλλον?Πλακα κανουμε?Ας την επερνε ενα τηλεφωνο να της πει πως εχουν τα πραγματα.Η να ελεγε στον αλλον να περιμενει μεχρι την Δευτερα!Δηλαδη ο αλλους που το ηθελε τοοοοσοο πολυ δεν μπορουσε να περιμενει μεχρι την Δευτερα?ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΣ για μενα ο εκτροφεας αν η συμπεριφορουσα ηταν αυτη που ειπες αλλα μετραει και ο ΤΡΟΠΟΣ που το ειπες που δεν το ξερουμε.
 




GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.817
5.047
patra
grdane.blogspot.com
niko 83...
μετα απο 5 μηνες κουβεντας .... κι ακομα φτανει να του πει ...
για σιγουρα σιγουρα θα σου πω την δευτερα...
δηλαδη 5 μηνες τι κανανε?
 


Nikos83

Well-Known Member
5 Ιουλίου 2011
103
1
Περιμένεις 5 μήνες και δεν έχεις παει ούτε μια φορά να γνωρίσεις τα σκυλιά;
Kαι ο εκτροφεας γιατι δεν ειπε κατι για αυτο?Γιατι ειχε κανονησει να της δωσει κουταβι χωρις να παει να δει τα σκυλια?Γιατι 5 μηνες ελεγε οτι θα της δωσει ενω δεν ειχε καν παει στο εκτροφειο του?
niko 83...
μετα απο 5 μηνες κουβεντας .... κι ακομα φτανει να του πει ...
για σιγουρα σιγουρα θα σου πω την δευτερα...
δηλαδη 5 μηνες τι κανανε?
Σε αυτο εχεις δικιο απλα θα μπορουσε να ειναι ξεκαθαρος απενατνι της και να της πει αστο κοπελα μουδεν εισαι ακομη ετοιμη γεια σου.. Και αυτο με την επομενη γεννα του γιατι το ειπε?Για να εχω σίγουρο πελατη ?
 


marilena83

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2010
549
0
Κυψέλη
Εντάξει το κομμάτι που εσύ επιβεβαιώνεις τον εκτροφέα οτι το θέλεις σίγουρα το σκυλάκι, μήπως ο εκτροφέας ήταν πιο ασαφής ως προς το οτι θα σου το δώσει σίγουρα; Δηλαδή μήπως κράτησε μια στάση τύπου ελάτε να γνωριστούμε και αν τα βρούμε οκ (γι αυτό και η άρνηση για προκαταβολή); Επίσης η λίστα στην οποία μπαίνουν με σειρά οι υποψήφιοι αγοραστές από τι καθορίζεται ; Από το ποιός εκδήλωσε πρώτος ενδιαφέρον; Δεν μου φαίνεται λογικό.

Σε κάθε περίπτωση προτείνω να κατέβεις Αθήνα να τον γνωρίσεις όσο πιο γρήγορα μπορείς, μην περιμένεις γέννα. Πρέπει πρώτα να τον γνωρίσεις σαν άνθρωπο να δεις αν σου κάνει γιατί αν εν τέλει δεν κατανοήσεις το λόγο που έπραξε έτσι, αν μη τι άλλο χάνεις ένα από τα μεγάλα πλεονεκτήματα που έχει η επιλογή σκύλου από εκτροφέα (εμπιστοσύνη).
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Μην ξεχνάμε ότι έχουμε ακούσει μόνο την μια πλευρά...

Εγώ πάντως το λέω ξεκάθαρα στους ενδιαφερόμενους, ότι σημειώνω τα στοιχεία τους αλλά ότι δεν κλείνω κουτάβι χωρίς να τους έχω γνωρίσει προσωπικά και κατά προτίμηση πριν την γέννα.

Τη σειρά την καθορίζω με βάση την καταλληλότητα και όχι την προτεραιότητα.
 


swkratisk

Well-Known Member
22 Σεπτεμβρίου 2012
145
1
serres
Αγάπη, άλλαξε εκτροφέα. ο ανθρωπος, ετσι οπως μας τα εχεις παρουσιάσει, δεν είναι επαγγελματίας.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.123
Μηνύματα
895.915
Μέλη
19.938
Νεότερο μέλος
panos95