Πρόβλημα με εκτροφέα


stamatia

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2009
5.371
2.994
Εντάξει τώρα ....ένα τηλεφώνημα από πλευράς εκτροφέα έπρεπε να γίνει ...αν μη τι άλλο επικοινωνούσαν μαζί του 5 μήνες όπως αναφέρεται στο πρώτο πόστ. Και να περίμενε ένα Σ/Κ και ο εκτροφέας και ο επόμενος ενδιαφερόμενος δεν θα γινόταν και κάτι ...μιλάμε για 2 μέρες μόνο.
Μην γινόμαστε υπερβολικοί ότι δεν ήξερε τι θα γινόταν και έδωσε το κουτάβι...2 μέρες ήταν αυτές!
 


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Πέντε μήνες κουβέντα (υποτίθεται κλεισμένο)....το κουτάβι γεννιέται...ξαναμιλάνε...και πάλι δεν έχει τελικό οκ......
Πως είναι κλεισμένο τότε?
Εγώ πιστεύω σωστά έπραξε αν ο άλλος υποψήφιος ήταν πιο σίγουρος για το κουτάβι...
 


chrispapas

Well-Known Member
20 Ιουνίου 2011
1.359
25
Εντάξει τώρα ....ένα τηλεφώνημα από πλευράς εκτροφέα έπρεπε να γίνει ...αν μη τι άλλο επικοινωνούσαν μαζί του 5 μήνες όπως αναφέρεται στο πρώτο πόστ. Και να περίμενε ένα Σ/Κ και ο εκτροφέας και ο επόμενος ενδιαφερόμενος δεν θα γινόταν και κάτι ...μιλάμε για 2 μέρες μόνο.
Μην γινόμαστε υπερβολικοί ότι δεν ήξερε τι θα γινόταν και έδωσε το κουτάβι...2 μέρες ήταν αυτές!
Κάλιο 5 και στο χέρι παρά 10 και καρτέρι.
 


Αγάπη Παπ

Active Member
26 Αυγούστου 2012
42
0
Θεσσαλονίκη - Νεάπολη
Το τελικό εντάξει, ήταν καθαρά και μόνο επιβεβαίωση προς τον εκτροφέα. Απλά ήθελα να ενημερώσω και την υπόλοιπη οικογένεια για τα χαρακτηριστικά του σκύλου(χρώμα, φύλο κ.τ.λ) για αυτό και η παράταση. Επανειλημμένα όμως τόνισα πως σίγουρα θα το πάρω το σκυλί. Απλά, από την τελευταία συζήτηση που είχαμε με ενόχλησε πάρα πολύ η συμπεριφορά.
 


KICKASS

Well-Known Member
16 Απριλίου 2012
1.396
2
ΠΑΤΡΑ
τι ράτσα θέλεις έτσι απο περιέργεια?
απο τα λεγόμενα σου δεν μου φάνηκε και πολύ ωραίο αυτό που έκανε ο εκτροφέας αλλά απο την άλλη και εσύ του έδωσες μία εικόνα πώς δεν είσαι σίγουρη.
 


Αγάπη Παπ

Active Member
26 Αυγούστου 2012
42
0
Θεσσαλονίκη - Νεάπολη
Cocker spaniel! Βασικά ναι, δεκτό να φαίνεται έτσι η συμπεριφορά μου, επειδή τα λέω όλα πολύ περιληπτικά... Απλά ήθελα να σας δώσω τη γενική εικόνα, γιατί σπάω το κεφάλι μου να βρω τι έκανα λάθος και που έφταιξα εγώ για να μην το επαναλάβω..
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Αν τα πράγματα έχουν ακριβώς όπως μας τα περιγράφεις, εγώ θα εψαχνα για αλλον εκτροφέα, ακόμη κι αν αυτός που είχες επικοινωνία είναι ο καλύτερος εκτροφέας της φυλής....
Δεν με ενδιαφέρει τι θεώρησε ή δεν ξέρω τι άλλο, η πράξη αυτή εμένα μου δείχνει αφερεγγυότητα....ας επικοινωνούσε πρώτα μαζί σου...
 


chrispapas

Well-Known Member
20 Ιουνίου 2011
1.359
25
Cocker spaniel! Βασικά ναι, δεκτό να φαίνεται έτσι η συμπεριφορά μου, επειδή τα λέω όλα πολύ περιληπτικά... Απλά ήθελα να σας δώσω τη γενική εικόνα, γιατί σπάω το κεφάλι μου να βρω τι έκανα λάθος και που έφταιξα εγώ για να μην το επαναλάβω..
Στα λεφτά λογικά. Γιατί αν έκοψε τον άλλον μέσα σε 2 μέρες που μεσολάβησαν ότι είναι κατάλληλος για τον σκύλο τότε θα σε πω τυχερή που δεν πήρες το σκύλο από άνθρωπο που δεν φένεται να είναι επαγγελματίας.
 


vagelis_ras

Well-Known Member
5 Αυγούστου 2011
2.405
458
52
Το ότι σε παρέπεμψε στην επομένη γέννα εμένα με βάζει σε σκέψεις .
Αν δε σε είχε ικανή για να σου εμπιστευτεί σκύλο του θα σε είχε διαγράψει από αρχής .
Αντίθετα όμως χωρίς να σου δώσει μια ξεκάθαρη εξήγηση σου είπε απλά ότι ο επόμενος στη λίστα του φάνηκε ποιο αποφασισμένος .
Δυο περιπτώσεις υπάρχουν λοιπόν .
Ή δεν ήσουν κατά τον εκτροφέα αρκετά σαφής και αποφασισμένη για να πάρεις το κουτάβι, ή ο εκτροφέας προτίμησε τα σιγουρότερα χρήματα από τα ‘’σίγουρα’’.
 


Αγάπη Παπ

Active Member
26 Αυγούστου 2012
42
0
Θεσσαλονίκη - Νεάπολη
Μα δεν μπορώ να το καταλάβω αυτό... Τους εξηγήσαμε πως δεν έχουμε ξανά πάρει σκυλάκι και για αυτό ,κάθε φορά που την παίρναμε τηλέφωνο ρωτούσαμε για την προκαταβολή, γιατί καταλαβαίνω πως και ο άλλος θέλει μια σιγουριά.. Αλλά μετά από ένα σημείο αισθάνθηκα κουραστική(βέβαια πάλι ρωτούσα για να αποφύγω κάτι τέτοιο αλλά...)
 


greedy

Well-Known Member
23 Απριλίου 2008
2.314
3
51
Πατρα
Θεωρω (κατα τα γραφομενα σου) πως ο εκτροφεας θα επρεπε τουλαχιστον να σε ενημερωσει.
Το οτι ο επομενος στην λιστα του ''το ηθελε πολυ'' δεν χρειαζεται σχολιο....:rolleyes:
 


Αγάπη Παπ

Active Member
26 Αυγούστου 2012
42
0
Θεσσαλονίκη - Νεάπολη
Και εγώ έτσι πιστεύω... Αλλά το σκυλάκι δόθηκε όπως και η προκαταβολή, πράγμα που σημαίνει πως εγώ για τους επόμενους 4 μήνες(θεού θέλοντος) απλά θα περιμένω και θα ελπίζω να μην επαναληφθεί...
 






nfeel

Well-Known Member
7 Οκτωβρίου 2011
1.491
514
UK
Εγώ πιστεύω πως καλώς έπραξε.Όταν θέλουμε κάτι ΠΟΛΥ,το δείχνουμε.Οι καιροί για τους εκτροφείς,όσο καλοί κ να είναι,είναι δύσκολοι και επιλέγουν να πατήσουν πάνω σε σίγουρα μονοπάτια.Ο επόμενος στη λίστα προφανώς έδειξε την πρόθεσή του να αποκτήσει το κουτάβι πολύ πιο έντονα!

Σου κακοφάνηκε εσένα και το καταλαβαίνω,είναι λογικό,αλλά αν κάτσεις κ τα βάλεις κάτω κ δεις τα πράγματα με μια αντικειμενικότητα,έχω την πεποίθηση θα τον καταλάβεις τον επαγγελματία εκτροφέα και αυτό θα βοηθήσει στην επόμενη γέννα να λυθεί η παρεξήγηση.
Καταστώντας σαφές από μεριάς σου ότι πράγματι το θες πολύ το κουτάβι,ώστε να έχεις την συμφωνειθήσα προτεραιότητα :rolleyes:


Φιλικά!
 


Lovey the Lab

Well-Known Member
21 Απριλίου 2011
2.175
200
Δε πειραζει. Εισαι αλλη μια περιπτωση ιδιοκτητη που θα τον διαλεξει το (αγεννητο στην περιπτωση σου) κουταβι. 4 μηνες δεν ειναι και τιποτα. Θα ειναι και Ανοιξη.
 


chrispapas

Well-Known Member
20 Ιουνίου 2011
1.359
25
Εγώ πιστεύω πως καλώς έπραξε.Όταν θέλουμε κάτι ΠΟΛΥ,το δείχνουμε.Οι καιροί για τους εκτροφείς,όσο καλοί κ να είναι,είναι δύσκολοι και επιλέγουν να πατήσουν πάνω σε σίγουρα μονοπάτια.Ο επόμενος στη λίστα προφανώς έδειξε την πρόθεσή του να αποκτήσει το κουτάβι πολύ πιο έντονα!

Σου κακοφάνηκε εσένα και το καταλαβαίνω,είναι λογικό,αλλά αν κάτσεις κ τα βάλεις κάτω κ δεις τα πράγματα με μια αντικειμενικότητα,έχω την πεποίθηση θα τον καταλάβεις τον επαγγελματία εκτροφέα και αυτό θα βοηθήσει στην επόμενη γέννα να λυθεί η παρεξήγηση.
Καταστώντας σαφές από μεριάς σου ότι πράγματι το θες πολύ το κουτάβι,ώστε να έχεις την συμφωνειθήσα προτεραιότητα :rolleyes:


Φιλικά!
Πέρνεις ένα τηλ τον πελάτη σου και λες πρώτα τη γίνεται και δεν περίμενεις να σε πάρει αυτός και να του πεις ναι μεν αλλά δυστηχώς....
 


nfeel

Well-Known Member
7 Οκτωβρίου 2011
1.491
514
UK
Ε καλά,για εκτροφείς μιλάμε τώρα που έχουν μια συγκεκριμένη νοοτροπία να αντιμετωπίσουν κ μάλιστα εν μέσω κρίσης.

Τα "θα ρωτήσω και τη μαμά/αγόρι/οικογένεια κ θα επικοινωνήσω","θα το πάρω αλλά θέλω να το σκεφτώ λίγο ακόμα να το χωνέψω", η τα "εγώ θέλω να το πάρω αλλά τα λεφτά είναι που κολλάω κάπως" και άλλα τέτοια εντελώς αποθαρυντικά και ελληνικά ...ε ο/η εκτροφέας προτίμησε να δώσει το κουτάβι στα σίγουρα και επαναλαμβάνω καλά έκανε!Από το να μείνουν τα κουτάβια κ να αναγκαστεί μετά να βρίσκει τίποτα ιδιώτες η pet shop να συνεργαστεί για να τα σπρώξει ε ας πάρει η φίλη μας κ κουτάβι σε 4 μήνες.Δε χάθηκε ο κόσμος!
 


Αγάπη Παπ

Active Member
26 Αυγούστου 2012
42
0
Θεσσαλονίκη - Νεάπολη
Ναι κατανοητό.. Προφανώς κάτι έκανα λάθος και εγώ, άπλα πίστευα πως ένας εκτροφέας γενικότερα δεν θα στηριζόταν μόνο στον επαγγελματισμό! Πιστεύω πως έδειξα το ενδιαφέρον μου(αρκετά μάλιστα) και απλά με στενοχώρησε πολύ η συμπεριφορά. Εφόσον βιάζεσαι τόσο να πουλήσεις το κουτάβι σου και στο κλείνουν, αν μη τι άλλο σκέψου λίγο και τον αγοραστή, πάρε ένα τηλέφωνο και ενημέρωσε τον.Δεν είναι μικρό το χρονικό διάστημα που μεσολαβεί για την επόμενη γέννα(σε περίπτωση πάντα που όλα πάνε καλά). Όπως και να έχει (εγώ τουλάχιστον) έκανα κάποιες προετοιμασίες, το περίμενα και ήμουν μες την τρελή χαρά και ξαφνικά άπλα το έδωσε αλλού. Και εντάξει θα ξανά περιμένω προκειμένου να έχω ένα υγιές σκυλάκι , άλλα δεν μπορώ να μην σκέφτομαι πως θα ξαναγίνει κάτι παρόμοιο και θα αντιμετωπίσω φτου και από την αρχή τα ίδια..
 


nfeel

Well-Known Member
7 Οκτωβρίου 2011
1.491
514
UK
Εντάξει η δική σου περίπτωση,όπως το βλέπω εγώ,είναι μια περίπτωση που και οι δύο μεριές έχουν δίκιο.
Εσύ επένδυσες συναισθηματικά απ'οτι καταλαβαίνω,είδες όλο αυτό να ανατρέπεται τελικά και η διάθεσή σου έφτασε στο ναδίρ...ψυχοφθόρος διαδικασία αν μη τι άλλο.
Το σκεπτικό του εκτροφέα το ανέλυσα πιο πάνω.
Άρα φρόντισε στην επόμενη γέννα να εκδηλώσεις το ενδιαφέρον σου πιο έντονα και μπες να μας γράψεις πως πάει η συμβίωση της καινούριας σας ζωής :)