Πρόβλημα με εκτροφέα


chrispapas

Well-Known Member
20 Ιουνίου 2011
1.359
25
Μία ερώτηση, είχες τον σκύλο "κλεισμένο" 4-5 μήνες και περίμενες τελευταία στιγμή να ενημερώσεις την οικογένεια σου ή εγώ κατάλαβα λάθος;
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Πόσο ξεκαθαρισμένα ειναι στο μυαλό μας δεν το ξέρει ο άλλος.
Οταν κάποιος επι 5 μήνες δεν εχει παει να δει τα σκυλια και τον εκτροφέα και στο τηλέφωνο δείχνει οτι δεν εχει πάρει την τελική απόφαση, τι θες να κάνει;
 


marilena83

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2010
549
0
Κυψέλη
Πόσο ξεκαθαρισμένα ειναι στο μυαλό μας δεν το ξέρει ο άλλος.
Οταν κάποιος επι 5 μήνες δεν εχει παει να δει τα σκυλια και τον εκτροφέα και στο τηλέφωνο δείχνει οτι δεν εχει πάρει την τελική απόφαση, τι θες να κάνει;
Γι αυτό είπα Αν :rolleyes:
 


Αγάπη Παπ

Active Member
26 Αυγούστου 2012
42
0
Θεσσαλονίκη - Νεάπολη
Την οικογένειά μου την ενημέρωσα μόνο για τα χαρακτηριστικά του κουταβιού, τα οποία τα μάθαμε τώρα που γεννήθηκαν.. Ναι μπορεί να ήταν αυτός ο καθοριστικός παράγοντας για την τελική απόφαση(το ότι δεν το επισκέφθηκα νωρίτερα), και ελπίζω τώρα που θα το επισκεφθώ να μην υπάρξει άλλο πρόβλημα.
 


chrispapas

Well-Known Member
20 Ιουνίου 2011
1.359
25
Την οικογένειά μου την ενημέρωσα μόνο για τα χαρακτηριστικά του κουταβιού, τα οποία τα μάθαμε τώρα που γεννήθηκαν.. Ναι μπορεί να ήταν αυτός ο καθοριστικός παράγοντας για την τελική απόφαση(το ότι δεν το επισκέφθηκα νωρίτερα), και ελπίζω τώρα που θα το επισκεφθώ να μην υπάρξει άλλο πρόβλημα.
No Stress Αγάπη που λένε.
Μίλα με τον εκτροφέα σου δες που είναι το φάουλ και θα τα βρείτε, απλά δες και τις απόψεις παιδίων που είναι εκτροφείς και οι ίδιοι εδώ και σου εξηγούν γιατί έγινε ότι έγινε μάλλον.
Κάθες εμπόδιο για καλό που είπε και ένα φίλος ποίο πάνω.
 


Antonis_a

Well-Known Member
11 Νοεμβρίου 2011
200
0
Εγώ πάντως από όλα τα παραπάνω που έχω διαβάσει μου φαίνεται καθαρή κοροιδία και αντιεπαγγελματισμός. Λογικό είναι να σκέφτονται τα λεφτά και οι εκτροφείς αλλά όχι μόνο αυτά!!! Δεν πρέπει να βλέπουν μόνο, κουτάβι και 1000άρικο όπως κάνουν οι ιδιώτες, αν και εμένα δεν μου φαίνεται να έχουν και μεγάλη διαφορά (όχι όλοι, και από την μία πλευρά και από την άλλη)!!!! Αυτό συμπεραίνω ότι έγινε στην προκειμένη περίπτωση. Μόνο και μόνο εγωιστικά δεν υπάρχει περίπτωση να έπαιρνα από αυτόν κουτάβι ακόμα και να μου το χάριζε, όπως έχω ξαναπεί!!!
 


bordercollie

Well-Known Member
14 Οκτωβρίου 2012
251
0
Προσωπικα το θεωρω απλως απαραδεκτο εφοσον ειπε οτι θα τους παρει τηλεφωνο και εδωσε ετσι τον λογο του να δινει το κουταβι στον επομενο.
 


fani

Well-Known Member
30 Οκτωβρίου 2010
2.468
408
Αθήνα
Προσωπικα το θεωρω απλως απαραδεκτο εφοσον ειπε οτι θα τους παρει τηλεφωνο και εδωσε ετσι τον λογο του να δινει το κουταβι στον επομενο.
Στην δικιά σου περίπτωση τι είναι?που και καλά είχες κλείσει κουτάβι και θα πήγαινες να το πάρεις και ήρθε το δώρο?Και μετά(φαντάζομαι)τους πήρες και είπες ααα δε το θέλω!
Και εγώ προσωπικά και αυτό το θεωρώ απαράδεκτο.
 




bordercollie

Well-Known Member
14 Οκτωβρίου 2012
251
0
Στην δικιά σου περίπτωση τι είναι?που και καλά είχες κλείσει κουτάβι και θα πήγαινες να το πάρεις και ήρθε το δώρο?Και μετά(φαντάζομαι)τους πήρες και είπες ααα δε το θέλω!
Και εγώ προσωπικά και αυτό το θεωρώ απαράδεκτο.
Θα το παρω το κουταβι απο το εκτροφειο. Και εγω δεν το ειχα κλεισει, θα πηγαινα θα δω τα σκυλια του και μετα θα μιλησαμε για να το κλεισω. Δεν του ειπα οτι θα παρω σιγουρα.
 






aeroeng

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2013
57
3
Athens/Greece
ρε παιδια,για να μην ανοιγω αλλο θεμα,καθως απο οτι διαβαζω εδω,οι εμπειριες ειναι παραπλησιες,μπορειτε να μου εξηγησετε κατι..τουλαχιστον αν γνωριζετε

Θελω ενα κουταβι,εγινε η γεννα πριν κανα μηνα,ειχα δωσει προκαταβολη απο πριν,και ειχα μιλησει και με εκτροφεα.

ποτε γινεται η επιλογη του κουταβιου ? επειδη επιμενω σε καποια συγκεκριμενα χρωματα και αρσενικο..ειναι λίγο μπερδεμα το θεμα,ο εκτροφεας μου λεει οχι ακομα καθως δεν ξερει ποτε και ποσα εκθεσιακα θα παρει απο αυτα.

εν τελη,δεν εχω καταλαβει ποιος επιλεγει τελικα,ο εκτροφεας η ο υποψηφιος αγοραστης ?

υποψην εχω δει φωτος απο τα κουταβια,και εχω καταληξει πιο θελω και του ειπα,απλα δεν εχω σαφη απαντηση απο τον εκτροφεα πανω σε αυτο.

του ειπα να παω απο κοντα να τα δω,και μου ειπε οκ,απλα και παλι δεν θα μπορω να επιλεξω,ειλικρινα δεν καταλαβαινω τι παιζει,καθως ειναι και τα εξοδα στην μεση, αμα παω δεν επιλεξω,και μετα απο κανα μηνα που ειναι να τα δωσει τα κουταβια,δεν εχει αυτο που θελω,τι γινεται ?
ειναι λιγο περιεργο συστημα,και δεν ξερω αν με καποιο τροπο τηρειται καποια μεθοδος προτεραιοτητας στο θεμα της επιλογης.
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Ο εκτροφέας μπορεί να επιλέξει ποια από τα κουτάβια του θα είναι προς διάθεση και σε ποιον...
Ας πούμε, αν θέλει να κρατήσει κάποια κουτάβια για εκείνον, ή αν κάποιος άλλος έχει προτεραιότητα, πχ ο ιδιοκτήτης του αρσενικού αν έχουν συμφωνήσει ότι θα πάρει κάποια κουτάβια, θα επιλέξουν εκείνοι πρώτα τι θέλουν και στην συνέχεια οι υπόλοιποι!
 


silent

Well-Known Member
4 Ιουλίου 2011
1.042
52
Νότια Προάστια
Ο καθε εκτροφεας μπορει να εχει διαφορετικο τροπο επιλογης. Εν γενει υπαρχει μια ιεραρχια στην επιλογη. Δηλαδη καποιος εχει την 1η επιλογη καποιος την 2η κλπ. Αυτη η ιεραρχια καθοριζεται απο τον εκτροφεα, δηλαδη δεν σημαινει οτι αν ησουν ο πρωτος που δηλωσες ενδιαφερον παει να πει οτι εχεις και την πρωτη επιλογη.

Η τελικη επιλογη συνηθως γινεται την 7η εβδομαδα. Αυτο που οφειλει να σου πει ο εκτροφεας αν τον ρωτησεις ειναι ποια επιλογη εχεις (1η, 2η ...).

Σε περιπτωση που δεν εισαι ικανοποιημενος απο τα κουταβια που θα ειναι διαθεσιμα μπορεις να περιμενεις για καποια αλλη γεννα. Δεν χρειαζεται να βιαστεις.
 


aeroeng

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2013
57
3
Athens/Greece
@foivos

θενξ για την απαντηση,

αν ειναι ετσι,το λογικο θα ηταν να μου στειλει μια φωτο με τα διαθεσιμα κουταβια,ωστε να ξερω με τι εχω να κανω.
καθως τωρα στην φωτο αυτη εστιαζεις την προσοχη σου σε κουταβι που δεν μπορεις θεωρητικα να αποκτησεις κατα τα λεγομενα σου.

εν τελη πως καθοριζεται η προτεραιοτητα ? ειναι θεμα χρηματικο,γνωριμιας ? η το ποτε κατεβαλες πρωτος την προκαταβολη..

Οπως και να χει ας ελπισουμε το κουταβι που θα απομεινει,να τηρει τουλαχιστον καποια χαρακτηριστικα που θελω.
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Με βάση αυτά που μας αναφέρεις, πρέπει να θεωρείς τον εαυτό σου τυχερό.
Η γέννα πρέπει να γίνεται για τον εκτροφέα, για τον επόμενό του πρωταθλητή, για τη φυλή.
Δεν γίνεται με σκοπό τη διάθεση κουταβιών στην αγορά ή για να καλύψει τη ζήτηση.
Συνεπώς πρώτα πρέπει να αξιολογήσει τα κουτάβια του, ποιά θεωρεί πως θα εξελιχθούν όπως περιμένει και ποιά έχουν κάποιες μικρές ατέλειες (μορφολογικής φύσης βάσει προτύπου). Τα μεν πρώτα είναι σίγουρο πως θα τα κρατήσει ή θα τα δώσει σε δικούς του ανθρώπους (εμπιστοσύνης του δλδ) για να τα δείξουν, τα δε άλλα θα δωθούν ως pet σε ανθρώπους σοβαρούς που θα εμπιστευτεί.

Από κει και πέρα, ανάλογα τη φυλή αλλά και την εμπειρία του εκτροφέα, ποικίλλει και ο χρόνος αξιολόγησης.
 


koyrsaros_gr

Well-Known Member
19 Ιανουαρίου 2013
59
3
αρα πληρωνει τον εκτροφεα και παιρνει ενα κουταβι που θα εχει μορφολογικες ατελειες, θα ειναι ''φιλτραρισμενα'' απο τους ''φιλους'' του ,δλδ 3ης διαλογης και ποιος ξερει τι αλλο....
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Εμένα ας πούμε μου αρέσει να βλέπω όλη την τοκετοομάδα, κι όχι μόνο όσα είναι "διαθέσιμα"...δεν θα μου άρεσε να μου κρύψει κάποια λες και είναι μυστικά!

Τώρα για την λίστα των μελλοντικών ιδιοκτητών δεν νομίζω ότι υπάρχει κανόνας...
Σίγουρα πρώτος επιλέγει ο ίδιος ή ο ιδιοκτήτης του αρσενικού ανάλογα με την συμφωνία τους...
Από κει και πέρα νομίζω εξαρτάται από τον εκτροφέα...
Αλλος μπορεί να ορίσει την σειρά ανάλογα με το πως του φάνηκαν οι υποψήφιοι ιδιοκτήτες, άλλος με την σειρά που εκδήλωσαν ενδιαφέρον, άλλος διαφορετικά...
 


aeroeng

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2013
57
3
Athens/Greece
Παντως τωρα μιλατε λες και μου το χαριζουν,το γεγονος το οτι καταθετεις ενα ποσο 1000ε και πανω,για αγορα σκυλου
και σε μια ιδιαιτερη οικονομικη περιοδος,αυτο και μονο νομιζω ενα δικαιωμα επιλογης θα πρεπει να υπαρχει,αν οχι φουλ 100% επιλογη,τουλαχιστον ενα μερος της επιλογης πρεπει να καλυπτει και καποια χαρακτηριστικα που ο υποψηφιος ιδιοκτητης θελησει.