Πρόβλημα με εκτροφέα


chitchy

Well-Known Member
13 Σεπτεμβρίου 2011
329
1
Πάτρα
αρα πληρωνει τον εκτροφεα και παιρνει ενα κουταβι που θα εχει μορφολογικες ατελειες, θα ειναι ''φιλτραρισμενα'' απο τους ''φιλους'' του ,δλδ 3ης διαλογης και ποιος ξερει τι αλλο....
Πατατα 3ης διαλογης:p
Αστειευομαι φυσικα.
Εαν τις "ατελειες" δεν μπορεις να τις ξεχωρισεις αναμεσα στα κουταβια λογω μη εμπειριας ποιος ο λογος να παρεις ενα κουταβι καταλληλο για σοου και να το εχεις σαν πετ?
Ατελειες στην προκειμενη περιπτωση δεν θεωρουνται να λειπει κανα ποδι ή κανα ματι......
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
αρα πληρωνει τον εκτροφεα και παιρνει ενα κουταβι που θα εχει μορφολογικες ατελειες, θα ειναι ''φιλτραρισμενα'' απο τους ''φιλους'' του ,δλδ 3ης διαλογης και ποιος ξερει τι αλλο....
Η 1η ή ακομα και η 2η επιλογή ΔΕΝ δίνονται σε αγνώστους, του κόσμου τα χρήματα να διαθέσει ο άλλος.
Σκύλοι που μπορούν να προσφέρουν στη φυλή, σκύλοι που η εξέλιξή τους μπορεί να είναι αυτό που ονειρεύεσαι!
Εκτός αν είσαι έμπορος, οπότε..... διαλέχτε όποιο θέλετε.....
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Δεν νομίζω ότι σε υποχρέωσε ο εκτροφέας να πάρεις οπωσδήποτε από αυτή την τοκετοομάδα...αν το έκανε κακώς!
Αν δεν σου κάνουν τα κουτάβια από τα οποία έχεις την δυνατότητα να επιλέξεις, καλά θα κάνεις να μην διαλέξεις κάτι που δεν σε καλύπτει, αλλά να περιμένεις μέχρι να το βρεις!

Ξέρω ότι δεν είναι το ευκολότερο αν έχεις μπει στην διαδικασία ότι αύριο θα έχω το κουτάβι σπίτι να περιμένεις μήνες μετά...όμως δεν είναι πάντα εφικτό να έχεις εσύ την πρώτη επιλογή...
 


koyrsaros_gr

Well-Known Member
19 Ιανουαρίου 2013
59
3
χωρις να εχω καμια εμπειρα απο αγορα και συναλαγη με εκτροφειςπιστευω οτι ολα θα ειχαν λυθει αν ηξερε ο πελάτης που ενδιαφερεται για κουταβι εξ'αρχης τις επιλογες αυτες.δλδ. τα καλυτερα πανε αλλουοχι να στελνει φωτο απο την γεννα...να σου λεει ειναι 2 αρσενικα και 2 θυληκα (τυχαιο νουμερο) και οταν πας να βρισκεις 1.τουλαχιστον μην ζηταει προκαταβολες και μεγαλα ποσα για την πωληση.
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Κανένα κουτάβι δεν έχει ατέλειες!Κακώς το βλέπετε έτσι!

Διαφορές έχουν, όχι ατέλειες!

Αν ο εκτροφέας περιμένει από την γέννα κουτάβια καλά προφανώς θα τα πάρει αυτός για να συνεχίσει την εκτροφή του ή θα τα δώσει σε ανάλογους ιδιοκτήτες για να τα αναδείξουν σε εκθέσεις κτλ!
Επίσης είναι και τι διάθεση έχει ο ιδιοκτήτης με τον σκύλο!Προφανώς ένας ιδιοκτήτης που προσεγγίζει έναν εκτροφέα ανάλογα με αυτό που θέλει τον σκύλο αναλόγως και ο εκτροφέας κινείται!

Αν εσύ πλησίασες με σκοπό να πάρεις απλά σκύλο προφανώς αν η γέννα έχει καλά κουτάβια που προορίζονται για εκθέσεις θα πάρει ο εκτροφέας και όσοι θέλουν να τρέξουν τα κουτάβια!

Μπορεί να καθυστηρεί να σου απαντήσει γιατί μπορεί να βρίσκεται σε συνεχή επικοινωνία με τους υπόλοιπους ή όντως να περιμένεινα δείξουν λίγο παραπάνω τα κουτάβια!

χωρις να εχω καμια εμπειρα απο αγορα και συναλαγη με εκτροφειςπιστευω οτι ολα θα ειχαν λυθει αν ηξερε ο πελάτης που ενδιαφερεται για κουταβι εξ'αρχης τις επιλογες αυτες.δλδ. τα καλυτερα πανε αλλουοχι να στελνει φωτο απο την γεννα...να σου λεει ειναι 2 αρσενικα και 2 θυληκα (τυχαιο νουμερο) και οταν πας να βρισκεις 1.τουλαχιστον μην ζηταει προκαταβολες και μεγαλα ποσα για την πωληση.
Δεν νομίζω να ειπώθηκε κάτι τέτοιο!
 
Last edited:


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Κανένα κουτάβι δεν έχει ατέλειες? Δηλαδή δε βγαίνουν ποτέ Γ.Π ή ροτ με λευκό άνω του επιτρεπόμενου? Που τα αφηνει υγειη μεν, με μορφολογική ατέλεια δε? Η λευκά μπόξερ, ή...ή?

Καταλαβαίνω το παράπονο του "πληρωνω 1000 ευρώ και θέλω να μοπρω να επιλεξω οποιο θέλω" αλλά α) κι αλλοι πληρωνουν 1000 ευρώ... Και κάποια κουταβια, λογω χαρακτηριστικών (πχ προβλέπεται να πηγαινουν για πρωταθλητές) μπορεί να "εκτιμόνται" παραπάνω... Ποιός θα κάνει το διαιτητη? Ο εκτροφέας φυσικά. Οπότε ή συμφωνεις με τον τρόπο του και μένεις(γι'αυτη τη γέννα ή για κάποια επόμενη), ή δε συμφωνείς, ζητας πίσω την προκαταβολή και πας αλλού... Εμένα προσωπικά, θα μου άρεσε να επιλέξει ο εκτροφέας για εμένα, φτανει να του ειχα κανει σαφες το τι θέλω και να μου διαλέξει όντως αυτό που συμφωνησαμε κι όχι ότι ξέμεινε. Και θα περίμενα μεχρι την κατάλληλη γέννα, υποθετω(τποθεσεις κάνω μιας και δεν εχω μπει στη διαδικασία επιλογης καθαρόαιμου και εκτροφεα)
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Εγώ θα ήθελα να σε ρωτήσω τί ήταν αυτό που σε έκανε να απευθυνθείς στον συγκεκριμένο εκτροφέα;
Οι διακρίσεις των σκύλων του και η πορεία του στο χώρο;
Το συγκεκριμένο ζευγάρωμα;
Ή ήταν αυτός που είχε πιο σύντομα γέννα;


Κανένα κουτάβι δεν έχει ατέλειες!Κακώς το βλέπετε έτσι!

Διαφορές έχουν, όχι ατέλειες!
Η αλήθεια είναι πως παρερμηνεύονται οι "ατέλειες". Θα νομίζει κανείς πως μιλάμε για σοβαρές ελλείψεις (πόδια, αυτιά, ουρές κλπ)

Μορφολογικές παρεκκλίσεις καλύτερα, αν ακούγονται άσχημα οι "ατέλειες".
ή
διαφορές σε σχέση με το πρότυπο. O:)
Πχ ένα κουτάβι με λάθος tail set ή λάθος θέση αυτιών.
Λεπτομέρειες για μελλοντικούς ιδιοκτήτες pet.
Μέγιστης σημασίας για show dog



Και κάτι άλλο βρε Στέλιο
Γράφεις :

Αν ο εκτροφέας περιμένει από την γέννα κουτάβια καλά
Αν δεν περιμένεις ΚΑΛΑ κουτάβια, ποιός ο λόγος να κάνεις τη γέννα;
Αυτός δεν είναι ο στόχος εξ'αρχής;
 


aeroeng

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2013
57
3
Athens/Greece
Ωραια,σε περιπτωση που εν τελη,τα εναπομειναντα κουταβια,δεν εχουν τα χαρακτηριστικα που και συ σαν ιδιοκτητης απαιτεις.
η προκαταβολη παραμενει στον εκτροφεα για επομενη γεννα,η επιστρεφεται? καθως μετα πεφτεις σε εναν φαυλο κυκλο διχως τελειωμο,με αρκετους μηνες αναμονη,και ειδικα τωρα στην χωρα που ζουμε το θεμα της ολοκληρωτικης μεταναστευσης ειναι καθημερινο σεναριο.
 


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Κανένα κουτάβι δεν έχει ατέλειες? Δηλαδή δε βγαίνουν ποτέ Γ.Π ή ροτ με λευκό άνω του επιτρεπόμενου? Που τα αφηνει υγειη μεν, με μορφολογική ατέλεια δε? Η λευκά μπόξερ, ή...ή?
Όχι!
Εσύ τα βλέπεις έτσι!
Οτι έχει pedigree δεν μπορεί να έχει σοβαρό ΕΛΛΑΤΩΜΑ ή ΕΛΛΑΤΩΜΑ αποκλεισμού.
Ο όρος χρησιμοποιείται για τις γάτες που περνάνε έξω απ την έκθεση...
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Παράλειψη μου!
Προφανώς πιστεύω ότι μιλάμε για λεπτομέρειες λεπτομερειών και δεν το έθεσα σωστά!
Φυσικά πάντα μια εκτροφική γέννα θα πρέπει να είναι όσο πιο κοντά στο πρότυπο γίνεται και με σκοπό να μας δώσει καλά δείγματα φυλής!Ειδάλλως να μην γίνεται!Σωστά?Σωστά.
Νομίζω ότι μπορούμε να λέμε ότι τα κουτάβια μιας γέννας είναι αξιόλογα σωστά?
Επειδή παίζουμε με λεπτομέρειες λεπτομερειών γι'αυτό ίσως φαίνεται ότι υποβιβάζουμε τα υπόλοιπα κουτάβια μιας τοκετοομάδας και αναδεικνύουμε κάποια άλλα!Αλλά έτσι είναι!Δεν μπορείς να βγει όλη η γέννα με καλά δείγματα!Και αν βγει θα είναι super!Γι'αυτό λοιπόν και αυτό που λέω!

Για μένα πάντως προτεραιότητα παίζει ρόλο στο τι θέλει να κάνει ο ιδιοκτήτης και το τι ζητάει!

Ωραια,σε περιπτωση που εν τελη,τα εναπομειναντα κουταβια,δεν εχουν τα χαρακτηριστικα που και συ σαν ιδιοκτητης απαιτεις.
η προκαταβολη παραμενει στον εκτροφεα για επομενη γεννα,η επιστρεφεται? καθως μετα πεφτεις σε εναν φαυλο κυκλο διχως τελειωμο,με αρκετους μηνες αναμονη,και ειδικα τωρα στην χωρα που ζουμε το θεμα της ολοκληρωτικης μεταναστευσης ειναι καθημερινο σεναριο.
Όταν συζήτησες με τον εκτροφέα, τι είπατε?
Τι σκύλο θες?
 




east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Ωραια,σε περιπτωση που εν τελη,τα εναπομειναντα κουταβια,δεν εχουν τα χαρακτηριστικα που και συ σαν ιδιοκτητης απαιτεις.
η προκαταβολη παραμενει στον εκτροφεα για επομενη γεννα,η επιστρεφεται? καθως μετα πεφτεις σε εναν φαυλο κυκλο διχως τελειωμο,με αρκετους μηνες αναμονη,και ειδικα τωρα στην χωρα που ζουμε το θεμα της ολοκληρωτικης μεταναστευσης ειναι καθημερινο σεναριο.
Αυτα που απαιτεις κι εσυ σαν ιδιοκτητης θα μπορουσε να μην εχουνε "βγει" καν σε μια γεννα!
Το τι γινεται η προκαταβολη σε τετοια περιπτωση ειναι κατι που το συζητας απο πριν κ οχι μετα!
Σου ειπε κατα σειρα ποια επιλογη θα εχεις? Δεν συζητησατε πως θα γινει η επιλογη των κουταβιων?

Οπως κ να εχει εγω θα ελεγα να το αφησεις να εξελιχθει γιατι ειναι νωρις ακομα κ να δεις τι θα σου προτεινει. Αν αυτο που σου προτεινει δεν σου κανει, τοτε η περιμενεις η πας αλλου!
 




east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Να αλλάξω γυαλιά τότε...
Καμια φορα μιλαμε για πραγματικα ασημαντες λεπτομεριες για την καθημερινη ζωη ιδιοκτητη-σκυλου τοσο που θα μπορουσανε να περασουνε ανετα απαρατηρητες.
Παρ ολα αυτα ειναι σοβαρα μειονεκτηματα σε σκυλια εκθεσης.
Πχ θα σε ενοιαζε ιδιαιτερα αν στον σκυλο σου λειπει ενα δοντι απο τα πισω?
Θα το παρατηρουσες αν δεν στο λεγανε???

Φυσικα κ δεν θα του λειπει κανα ποδι η ματι οπως ειπανε τα παιδια ποιο πανω, γιατι θεωρουμε οτι κ το "χειροτερο" κουταβι μιας καλης γεννας ειναι "πολυ καλυτερο" ποιοτικα απ οτιδηποτε θα ζηταγε καποιος που θελει σκυλο για πετ
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
east49 δεν διαφωνώ, απλά διαφώνισα στο ότι δεν υπάρχουν ατέλειες στα εκτροφικά.. Σαφώς και δεν επηρεάζεται από μικρολεπτομέρειες ένας ιδιοκτήτης που θέλει απλό πετ. Το κουτάβι θα γίνει σκυλί και μια χαρά συντροφος, όπως οποιοδήποτε άλλο κουτάβι εκτροφικό ή μη. Και θα έχει και το πλεονέκτημα της περίπου γνώσης για το μέγεθος και το χαρακτήρα... Και αν όλα έχουν γίνει σωστά, και μια κάποια σιγουριά για τη μελοντική του υγεία ως προς τα κληρονομικά. Δεν υποβιβάζω κανένα κουτάβι, ή τουλάχιστον, δεν είναι αυτός ο σκοπός μου...
 


aeroeng

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2013
57
3
Athens/Greece
Όταν συζήτησες με τον εκτροφέα, τι είπατε?
Τι σκύλο θες?
ηταν πολυ νωρις τοτε,δεν γνωριζα εν τελη πως ειναι ολη αυτη η διαδικασια,θεωρησα σωστο να απευθυνθω σε εκτροφεα με αρκετη επιβαρυνση απο το αρχικο μπατζετ μου θα λεγα,μου ειχε πει οτι παραμενει η προκαταβολη για την επομενη γεννα.
Βεβαια ποιος μου εγγυαται εμενα οτι και στην επομενη γεννα,δεν θα συμβει ακριβως το ιδιο σκηνικο,
με εκθεσιακα,κολλητους,μιζες και αλλα κολπα.

τελος εγω πιστευω ειναι λαθος το συστημα αυτο,οτι και να μου λετε,δεν με πειθετε.

φυσικα δεν εχει προκυψει καποιο προβλημα ακομα,εγω εχω θεσει καποια συγκεκριμενα χαρακτηριστικα που θελω στο κουταβι,γι αυτο αλλωστε απευθυνθηκα και σε αυτον,και υπαρχουν στην γεννα αυτη τετοια κουταβια,οποτε αναμενω νεα,ισως με καλυψει απο οτι καταλαβα.
 




haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Οτι έχει pedigree δεν μπορεί να έχει σοβαρό ΕΛΛΑΤΩΜΑ ή ΕΛΛΑΤΩΜΑ αποκλεισμού.
Λάθος. Να μη μπερδεύουμε τους αναγνώστες. Κάθε κουτάβι που γεννιέται από γονείς με pedigree έχει και αυτό pedigree ανεξάρτητα αν έχει ατέλειες που το αποκλείουν από έκθεση - εκτροφή.
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
aerong απευθυνόμαστε σε εκτοφέα για να καλύψει όσο το δυνατόν καλύτερα τις ανάγκες μας για το σκύλο, έχοντας υπόψιν ότι και οι γεννητορες και τα κουταβια είναι σε καλές συνθηκες (δηλαδη καλύπτουμε και πρακτικό και ηθικό κομμάτι). Αυτό ομως δεν κάνει τον εκτροφέα παραγωγό κι ουτε τη σκύλα ρομποτάκι να βγάζει κατα παραγγελία... Είναι τόσο δύσκολο να δεχτεις ότι το, για παράδειγμα μωβ με γαλάζιες βούλες, που εχεις διαλέξει, κάνει και για εκθέσεις και το πληρώνει ο άλλος αγοραστής 1000+x ευρώ? Ή θέλει να το κρατήσει ο εκτροφέας για το εκτροφικό του πλάνο?

Σε καμία περίπτωση δε θεωρώ ότι είναι όλοι οι εκτροφείς αγιόπαιδα, αλλά να έχουμε και κάποια πράγματα μέσα στο μυαλό μας και να σκεφτόμαστε λογικά, όχι μόνο ότι βολεύει εμάς...

Τι σε έκανε να διαλέξεις το ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ κουτάβι? Μόνο η εμφάνιση και το φύλο σε ενδιαφερουν? Αν στο ταμπεραμεντο είναι αντιθετο από αυτό που εχεις ζητησει? Αν είναι πιό υποτακτικό από αυτό που αναζητας? ή πιο κυριαρχικό? Αν είναι αντιθετου φύλου? Πάλι ο εκτροφέας φταίει?
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.123
Μηνύματα
895.925
Μέλη
19.938
Νεότερο μέλος
panos95