Σκυλί και παιδί ...




denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Γιατί το λές αυτό???
Αυτό είναι συζήτηση ...
Απλά σε τέτοιες ειδικές περιπτώσεις καλό θα είναι να μιλάει όποιος ξέρει ...
γι'αυτό σου ''ξίνισε'' τώρα ... περισσότερο ... :D
Αν κάποιος ρωτάει κάτι που ο άλλος ξέρει περισσότερο και μαθαίνει ... είναι ευχής έργον ...
 


LUNA07

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2007
1.657
3
46
thessaloniki
denis said:
Γιατί το λές αυτό???
...
Δεν μου ξυνισε καθολου και στα δυο post που τρεχουν προσωρινα στο διαλεγοντας σκυλο εχουμε καταληξει στις τριχες γι'αυτο το ειπα.Θεωρειται δηλαδη για να καταλαβω το Α και το Ω της επιλογης σκυλου???
 




ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Το συγκεκριμένο θέμα είναι ιδιαίτερα ευαίσθητο και γι’ αυτό το λόγο οφείλουμε όλοι μας να το αντιμετωπίσουμε με διακριτικότητα και λεπτότητα.
Θα ήθελα λοιπόν να παρακαλέσω να προσπαθήσουμε να μείνουμε εντός θεματολογίας και τα σχόλια μας από δω και μπρος να είναι επί της ουσίας και μόνο.
Ευχαριστώ εκ των πρότερων για την κατανόηση.
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Απο την στιγμη που και ο ιδιος ο γιατρος του παιδιου σου ειπε να να παρεις σκυλο ισως εχει να προτεινει κατι..και πρεπει γενικα να ενημερωνετε για τα δρομενα της γιατρικης..με εκπλησει πολυ θετικα το γεγονος για παντοφλα χωρα - Ελλαδα που σου το προτεινε..,το εχω συζητηση και σε αλλη αντιστοιχη περιπτωση και με κοιταγαν σαν alien..
Ισως εχει να σου προτεινει ο ιδιος τι ακριβως να παρεις αν εχει ασχοληθει πιο πολυ με αυτου του ειδους την θετραπεια..,αν εχει ασχοληθει σε τετοιο βαθμο θα ειναι πολυτιμες οι πληροφοριες του..!
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Θεραπεία, δεν μπορεί να κάνει ο σκύλος μόνος του ... ο σκύλος χρησιμοποιείται σαν μέσο από ΕΙΔΙΚΟΥΣ ... μπορεί να γίνουν τεράστια λάθη ... χρειάζεται προσοχή ...

Η φίλη εδώ ψάχνει ΠΑΡΕΑ για 2 παιδιά ... δεν είναι τόσο δύσκολο ... συγκεντρωθείτε συμφορουμίτες ... :lol: 8)
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
καλα εννοειτε αυτο..
denis τι εχεις παθει παιδακι μου..δεν με ποιανεις με τιποτα τον τελευταιο καιρο..
δεν εννοουσα παλι αυτο..ειπα να προτεινει ο γιατρος τι ,που και απο που να παρει..!δεν εχεις δει τι εχω γραψει στα αλλα post..
θεωρω οτι ο γιατρος που παρακολουθει τον μικρο και προτεινε και ολας να παρει σκυλο..πολυ μπροστα για Ελλαδα.. ισως εχει πολυτιμες πληροφοριες..
Ο γιατρος του ειναι..!!!!
 




kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
οκ!!!!μπαρντον ...μπαρντον.. :lol: :lol: :lol: :lol: του παιδιου εννοουσα..!!να το διορθωσω για να μην γινει παραφρεισινγ...
ναι αλλα στο αλλο εσυ εφταιγες εγω καλα το ειχα γραψει.. :wink: :lol: :lol:

ειναι αυτο που λεμε τετραποδο μυαλο.. :lol: :lol: :lol:
 


amangos

Well-Known Member
22 Απριλίου 2007
1.453
31
Άλιμος-Νέα Σμύρνη
www.sailing4all.com
jade said:
marga said:
ναι αλλα αυτη η σκυλιτσα δεν ηταν εκπαιδευμενη!!
(
Φυσικά και ήταν! Από 2 μηνών την είχαμε και είχε περάσει από εκπαίδευση...
:shock: :shock: :shock:

2 μηνών το εκπαιδεύσατε?
Δεν μας τα λες καλά!!!
:shock: :shock: :shock:

Το μόνο που θα συμπληρώσω επί του θέματος, διότι θέλεις την γνώμη μας μεν, αλλά δεν ακούς τι λέμε...

Οι Γερμανοί, είναι χαζοί που δίνουν τα σκυλιά που προορίζονται για "τέτοια" παιδιά σε ανάδοχες οικογένειες, τα περνάνε από 40 κύμματα εκπαίδευσης, και ορισμένα μόνο από αυτά τα προωθούν τελικά στις οικογένειες αυτές?

Γιατί οι Γερμανοί δεν τους δίνουν κουταβάκια, και οδηγίες εκπαίδευσης από τις μαμάδες ή τους μπαμπάδες "τέτοιων" παιδιών?
 


jade

Well-Known Member
29 Δεκεμβρίου 2007
58
0
Μέσα στο απόλυτο χάος...
Δεν είπα ότι την εκπαιδεύσαμε στους δύο μήνες!!!! Είπαμε, δεν έχω μεγάλη πείρα από σκυλιά, αλλά όχι και έτσι... :lol: :lol: :lol: :lol:
Είπα ότι την είχαμε στο σπίτι από δύο μηνών και σταδιακά ξεκινήσαμε εκπαίδευση με εκπαιδευτή σκύλων και πρόγραμμα που ανάμεσα στ' άλλα περιελάμβανε εκπαίδευση με όλα τα μέλη της οικογένειας.

όσο για τη SAPT έχω ήδη επικοινωνήσει μαζί τους και μέσα στην εβδομάδα θα μου δώσουν περισσότερες πληροφορίες.

Amangos, αν δεν ήθελα να ακούσω αυτά που λέτε, δε θα σας ρωτούσα, ούτε θα αναλωνόμουν να διαβάζω και να ψάχνω. Απλώς επιμένω στο πιο μικρόσωμο σκυλί γιατί έχω βιώσει άσχημο πέσιμο του μικρού από τον τρόμο του όταν πέρασε φουριόζα από δίπλα του η σκύλα, που είχε σαν αποτέλεσμα το παιδί να χτυπήσει στη βιβλιοθήκη και να κόψει το αφτί του και εγώ να τρέχω με το μιρκό μέσαστα αίματα σαν την παλαβή στο Παίδων για ράμματα και για επείγουσα επίσκεψη στο νευροχειρουργό του, επειδή το χτύπημα απείχε μόλις λίγα χιλιοστά από το σωληνάκι παροχέτευσης της βαλβίδας που έχει το παιδί στο κεφάλι του.
Δεν υπάρχει λόγος να γίνεσαι επιθετικός, απλώς πρέπει να καταλάβεις πως όταν έχεις περάσει δια πυρός και σιδήρου για να σου ζήσει ένα πρόωρο 26 εβδομάδων (κάνε υπολογισμούς βάσει των 40 εβδομάδων της ανθρώπινης κύησης), που γεννήθηκε 1.000 γραμμάρια και παρέμεινε στη Μονάδα Εντατικής Θεραπείας Νεογνών 3,5 μήνες, ένα παιδί που μπαινόβγαινε στα νοσοκομεία με βρεφικούς και πυρετικούς σπασμούς, ένα παιδί που διαγνώστηκε, πέραν των άλλων με υδροκέφαλο και μέχρι τα τέσσερά του είχε μπει 3 φορές στο χειρουργείο για βαλβίδες, ένα παιδί που νοσηλεύτηκε στη νευροχειρουργική κλινική από τις 6 Δεκεμβρίου του 2004 έως τις 2 Φεβρουαρίου του 2005, ένα παιδί που έχω φτύσει αίμα για να περπατήσει, να μιλήσει και να μάθει να μουτζουρώνει ένα χαρτί με το μαρκαδόρο στα 7,5 και να έρχεται να μου λέει "εδώ γράφει μαμά σ' αγαπώ", τότε είναι λογικό να φοβάσαι οτιδήποτε μπορεί,έστω και σε μια στιγμή χαράς και ανεμελιάς, να σε ξαναφέρει πίσω, σχεδόν από κει που ξεκίνησες. Γι' αυτό το ψάχνω.
Και ξέρεις γιατί επιμένω στο μικρόσωμο; Γιατί το παιδί φοβάται τα μεγαλόσωμα σκυλιά. Και όταν νιώθεις μειονεκτικά λόγω κάποιου σωματικού ελαττώματός σου, τότε δε μπορείς να αφεθείς να ξεπεράσεις το φόβο σου, ειδικά όταν πρόκειται για ένα τόσο μικρό (στο μυαλό έστω) παιδί.
 


amangos

Well-Known Member
22 Απριλίου 2007
1.453
31
Άλιμος-Νέα Σμύρνη
www.sailing4all.com
jade said:
Δεν είπα ότι την εκπαιδεύσαμε στους δύο μήνες!!!! Είπαμε, δεν έχω μεγάλη πείρα από σκυλιά, αλλά όχι και έτσι... :lol: :lol: :lol: :lol:
Είπα ότι την είχαμε στο σπίτι από δύο μηνών και σταδιακά ξεκινήσαμε εκπαίδευση με εκπαιδευτή σκύλων και πρόγραμμα που ανάμεσα στ' άλλα περιελάμβανε εκπαίδευση με όλα τα μέλη της οικογένειας.

όσο για τη SAPT έχω ήδη επικοινωνήσει μαζί τους και μέσα στην εβδομάδα θα μου δώσουν περισσότερες πληροφορίες.
Ο εκπαιδευτής, και ειδικά ο μέσος Έλληνας εκπαιδευτής, είναι ο πάσα εις τυχαίος που αποφάσισε να το "παίξει" εκπαιδευτής, και να πληρώνεται για υπηρεσίες που δεν ελέγχεται από κανέναν αν βασίζονται στο θράσος ή αν όντως υπάρχουν γνώσεις!!!

Κανένας δεν πιστοποιεί ούτε την επαγγελματική του επάρκεια, ούτε την ευσυνειδησία του.
Ακόμα και η θειά μου η Γιαννούλα, μπορεί αύριο το πρωί να δηλώσει στην Εφορία ότι είναι εκπαιδεύτρια, και να κάνει έναρξη εργασιών... Άσε που οι περισσότεροι τα παίρνουν μαύρα.

Άσε που για ειδική εκπαίδευση ώστε ο σκύλος να είναι κατάλληλος σύντροφος για παιδί με αστάθεια στην κίνηση, δεν νομίζω κανένας στην Ελλάδα να έχει γνώσεις, άρα... το αν ο σκύλος ήταν εκπαιδευμένος γενικότερα, και αν ήταν εκπαιδευμένος ειδικότερα για τις ανάγκες σας, έχω αμφιβολία!!!

Άρα το κριτήριο που έχεις για το μέγεθος του σκύλου, είναι λάθος, κατά την γνώμη μου βεβαίως βεβαίως...

Κάνε τον κόπο να προβληματιστείς επ αυτού:

Οι Γερμανοί, είναι χαζοί που δίνουν τα σκυλιά που προορίζονται για "τέτοια" παιδιά σε ανάδοχες οικογένειες, τα περνάνε από 40 κύμματα εκπαίδευσης, και ορισμένα μόνο από αυτά τα προωθούν τελικά στις οικογένειες αυτές?

Γιατί οι Γερμανοί δεν τους δίνουν κουταβάκια, και οδηγίες εκπαίδευσης από τις μαμάδες ή τους μπαμπάδες "τέτοιων" παιδιών?
 


amangos

Well-Known Member
22 Απριλίου 2007
1.453
31
Άλιμος-Νέα Σμύρνη
www.sailing4all.com
jade said:
Είπα ότι την είχαμε στο σπίτι από δύο μηνών και σταδιακά ξεκινήσαμε εκπαίδευση...
Άρα, ήδη έχει αποδειχτεί σε εσένα ότι το να πάρεις το σκυλί από κουτάβι, δεν είναι λύση στο "πρόβλημα" σου...

Κακώς είσαι τόσο αρνητική (κατά την γνώμη μου πάντα) στο να πάρεις ένα σκύλο 1 έτους, μέσου μεγέθους, ήρεμο και κοινωνικοποιημένο.

Μια δοκιμή θα σε πείσει!!!
Εαν ήμουνα στην θέση σου (που δεν το εύχομαι!!! ξέρω τι περνάς και δεν σε ζηλεύω καθόλου...), θα πήγαινα σε ένα καταφύγιο σκύλων, θα εξηγούσα το πρόβλημα μου, θα εμπιστευόμουνα να μου προτείνουν αυτοί ένα ήρεμο και ήσυχο σκύλο, και θα τον έπαιρνα δοκιμαστικά, εαν ο σκύλος αυτός δνε προσαρμοζότανε στις ανάγκες μου, θα τον πήγαινα πίσω και θα δοκίμαζα με άλλον, μέχρι να βρω έναν έτοιμο σκύλο με κατάλληλη συμπεριφορά που να με βολεύει.
 


jade

Well-Known Member
29 Δεκεμβρίου 2007
58
0
Μέσα στο απόλυτο χάος...
Συγγνώμη, αλλά εγώ διόρθωνα και εσύ έγραφες...

Δε θέλω να κάνω επίθεση. Και φυσικά οι Γερμανοί δεν είναι χαζοί που δίνουν τα σκυλιά μετά από τόσο μεγάλο διάστημα. Φυσικά δεν είναι χαζοί που τα κόβουν.
Και φυσικά ο καθένας ότι δηλώσει είναι σ' αυτή τη χώρα. Αλλά δυστυχώς, εδώ ζούμε και μ' αυτά τα δεδομένα πρέπει να πορευόμαστε και να κάνουμε τις επιλογές μας.

Όπως έγραψα και πιο πάνω, επικοινώνησα και με τη SAPTκαι θα μάθω περισσότερες πληροφορίες μέσα στη βδομάδα που έρχεται.
 


jade

Well-Known Member
29 Δεκεμβρίου 2007
58
0
Μέσα στο απόλυτο χάος...
Έχεις δίκιο για το καταφύγιο...Κάτσε να δούμε τι θα πει και η SAPT για τα σκυλιά της, γιατί το πρόγραμμα που έκαναν στην Παμμακάριστο το γνωρίζω και ήταν όντως εξαίρετο...

Σ' ευχαριστώ πολύ πάντως για τη διάθεση να βοηθήσεις. Ακούω, απλώς κάποιες φορές λέω τις σκέψεις μου μεγαλόφωνα και γι' αυτό μπορεί να νομίζεις ότι είμαι κολλημένη στα δικά μου...Το έχουμε αυτό όσοι είμαστε κολλημένοι από το πρωί ως το βράδυ μπροστά σε ένα υπολογιστή... :lol: :lol:
 


marga

Well-Known Member
31 Δεκεμβρίου 2007
164
1
zoofilia-klp.blogspot.com
amangos said:
Ο εκπαιδευτής, και ειδικά ο μέσος Έλληνας εκπαιδευτής, είναι ο πάσα εις τυχαίος που αποφάσισε να το "παίξει" εκπαιδευτής, και να πληρώνεται για υπηρεσίες που δεν ελέγχεται από κανέναν αν βασίζονται στο θράσος ή αν όντως υπάρχουν γνώσεις!!!
Κανένας δεν πιστοποιεί ούτε την επαγγελματική του επάρκεια, ούτε την ευσυνειδησία του.
Ακόμα και η θειά μου η Γιαννούλα, μπορεί αύριο το πρωί να δηλώσει στην Εφορία ότι είναι εκπαιδεύτρια, και να κάνει έναρξη εργασιών... Άσε που οι περισσότεροι τα παίρνουν μαύρα.
Άσε που για ειδική εκπαίδευση ώστε ο σκύλος να είναι κατάλληλος σύντροφος για παιδί με αστάθεια στην κίνηση, δεν νομίζω κανένας στην Ελλάδα να έχει γνώσεις, άρα... το αν ο σκύλος ήταν εκπαιδευμένος γενικότερα, και αν ήταν εκπαιδευμένος ειδικότερα για τις ανάγκες σας, έχω αμφιβολία!!!

Άρα το κριτήριο που έχεις για το μέγεθος του σκύλου, είναι λάθος, κατά την γνώμη μου βεβαίως βεβαίως...
συμφωνω απολυτα!! ειναι πολλοι λιγοι οι εκπαιδευτες στην Ελλαδα που αξιζουν.
Φαντασου οτι μια φιλη μου πηρε ενα αγγλικο μπουλντογκ, θηλυκο, απο κουταβι. Του αρχισαν σε σωστη ηλικια εκπαιδευση κατ οικον αλλα με το λαθος τροπο
Ο "εκπαιδευτης" τους ελεγε οτι οταν το σκυλι κανει φασαρια, να το δενουν με το λουρι του και να το κλεινουν 1 τεταρτο στο μπανιο!!!! :evil: :evil:
Φυσικα κ δεν εμαθε τιποτα.
Το μονο π εμαθε ηταν να μη θελει με τιποτα το λουρι :evil:

Δεν ειμαι κι εγω λοιπον σιγουρη κατα ποσο ηταν σωστος ο εκπαιδευτης.

Amangos δε χρειαζεται να ξερει κατι ιδιαιτερο ο εκπαιδευτης. Απλα να μαθει στ σκυλι τις βασικες εντολες(να μπορει η μαμα να το ελεγχει), να του μαθει να μη πηδαει απ τη χαρα του πανω στους ανθρωπους, να ειναι κοινωνικοποιημενο.. Αυτα βασικα κ θα ειναι ο καλυτερος συντροφος-προστατης :wink:
 


amangos

Well-Known Member
22 Απριλίου 2007
1.453
31
Άλιμος-Νέα Σμύρνη
www.sailing4all.com
Με "αιφνιδίασες" (άθελα σου) με την διόρθωση...

:lol: :lol: :lol:

Δεν είμαι επιθετικός.
Εαν μιλούσαμε από κοντά, θα το διαπίστωνες.
Ο γραπτός λόγος πολλές φορές δίνει λάθος εντύπωση για τίς προθέσεις αυτού που γράφει....

jade said:
Και ξέρεις γιατί επιμένω στο μικρόσωμο; Γιατί το παιδί φοβάται τα μεγαλόσωμα σκυλιά. Και όταν νιώθεις μειονεκτικά λόγω κάποιου σωματικού ελαττώματός σου, τότε δε μπορείς να αφεθείς να ξεπεράσεις το φόβο σου, ειδικά όταν πρόκειται για ένα τόσο μικρό (στο μυαλό έστω) παιδί.
Πιστεύω, και έχει αποδειχτεί σε εμένα περίτρανα, ότι ο καλύτερος τρόπος να ξεπεράσει το παιδί τον φόβο του για τα μεγαλόσωμα σκυλιά, είναι ο δικός του σκύλος.
 


marga

Well-Known Member
31 Δεκεμβρίου 2007
164
1
zoofilia-klp.blogspot.com
κι εγω πιστευω οτι οταν θα τον εβλεπε να καθεται ησυχος, να παιζει με την αδερφη του(την κορη σας), σιγα σιγα θα χτιζοταν μια πολυ δυνατη σχεση αναμεσα τους :wink:
Δειτε βεβαια τι θα σας πουν απο τη σαπτ αλλα μην αποκλειετε τελειως το ενδεχομενο αυτο...
 


amangos

Well-Known Member
22 Απριλίου 2007
1.453
31
Άλιμος-Νέα Σμύρνη
www.sailing4all.com
marga said:
...του μαθει να μη πηδαει απ τη χαρα του πανω στους ανθρωπους, να ειναι κοινωνικοποιημενο.. Αυτα βασικα κ θα ειναι ο καλυτερος συντροφος-προστατης :wink:
Εγώ έχω εφαρμόσει το εξής:
Την ώρα που ο σκύλος μου 50+ κιλών πήγε να πηδήξει επάνω μου, από χαρά κλπ, προέβαλα το γόνατο μου, και την ψιλοάκουσε με την γονατιά...
Δεν την κλώτσησα, αυτή χτύπησε άγαρμπα στο γόνατο που προεξείχε.

Μετά από 2-3 επαναλήψεις σε αντίστοιχη κατάσταση, ο σκύλος πλησίαζε ήρεμα να μας προϋπαντήσει, οπότε λύθηκε άπαξ δια παντός το πρόβλημα.

Αυτό όμως που έχω διαπιστώσει, είναι ότι και ξέρει ο σκύλος ότι τα παιδιά είναι παιδιά, και τα πλησιάζει πολύ πιο προσεκτικά έτσι και αλλιώς...