Σκυλί και παιδί ...


jade

Well-Known Member
29 Δεκεμβρίου 2007
58
0
Μέσα στο απόλυτο χάος...
Θα ήθελα λίγο τη βοήθειά σας.

Έχω δύο παιδιά 7,5 ετών και πιστεύω πως ήρθε η ώρα από τρεις να γίνουμε τέσσερις στο σπίτι. Η κόρη μου είναι πολύ ώριμη και υπεύθυνη για την ηλικία της και αρκετά εξοικειωμένη με τα σκυλιά, σε βαθμό αρκετά ανησυχητικό, γιατί τα πλησιάζει πολύ εύκολα, χωρίς να αναλογίζεται τον κίνδυνο.
Ο γιος μου όμως (δίδυμος με τη μικρή) είναι ένα παιδάκι "ξεχωριστό". Είναι ημιπληγικός, με αποτέλεσμα να είναι αρκετά ασταθής και πάσχει από εγκεφαλική παράλυση με συνοδό διανοητική καθυστέρηση. Φανταστείτε ένα παιδί 7,5 χρονών με ωριμότητα τετράχρονου, πολύ τρυφερό όμως και επικοινωνιακό. Φοβάται τα μεγαλόσωμα ζώα και ένα μεγαλόσωμο σκυλί σίγουρα δε θα ήταν η κατάλληλη επιλογή, γιατί φοβάμαι ότι επάνω στο παιχνίδι και τη χαρά του, θα τον ρίξει εύκολα κάτω, με αποτέλεσμα να χτυπήσει σοβαρά. Και ακόμη και εάν δεν χτυπήσει, θα γίνει αρνητικός απέναντί του, χωρίς να φταίει ουσιαστικά κανένας από τους δύο. Τα ζώα τα αγαπά, και τα πλησιάζει αρκετά επιφυλακτικά θα έλεγα, φτάνει να βρίσκεται και κάποιος άλλος κοντά του για να νιώθει ασφαλής.
Εγώ από την άλλη, είμαι μεταφράστρια και εργάζομαι αποκλειστικά από το σπίτι, οπότε θα περνώ πολλές ώρες της ημέρας μαζί με το σκύλο, τουλάχιστον όλο το πρωινό που τα παιδιά λείπουν στο σχολείο, αλλά και τα βράδια, αφού δουλεύω μέχρι πολύ αργά.
Σκέφτηκα τα Σιχ Τζου, γιατί είναι καλά με τα παιδιά, αλλά ψάχνοντας πολύ και διαβάζοντας ακόμη περισσότερο, τον τελευταίο καιρό σκέφτομαι πολύ και τα Αγγλικά Κόκερ Σπάνιελ, τα οποία θεωρούνται και αυτά εξαίρετα με τα παιδιά.
Θα ήθελα ειλικρινά τη γνώμη σας, γιατί θέλω να επιλέξω με το οποίο θα μπορέσουμε να ταιριάξουμε όλοι: και αυτό με εμάς και εμείς με εκείνο, δεδομένου ότι στην προκειμένη περίπτωση δε μιλώ για έν παιδάκι "φυσιολογικό", αλλά για ένα παιδί "διαφορετικό" από τα υπόλοιπα.
Σας ευχαριστώ πολύ και καλή χρονιά σε όλους!
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Τα Shi Tzu ειναι καλα σκυλακια- αλλα πααρα πολυ απαιτητικα με οτι αφορα την περιποιηση τους.
θελουν καθημερινα σχολαστικο βουρτσισμα και χτενισμα ( παιρνει 30-60 λεπτα για να γινει σωστα)- αν το παραμελεις εστω για μια εβδομαδα θα αναγαστεις να το κουρεψεις γουλι- επειδη τζιβιαζει απιστευτα γρηγορα.

Οσο για το Cocker?
Αρκετα ζωρικα σκυλακια- για να μην πουμε τρελα!
Χρειαζονται ασκηση για να εκτονονονται!
 


magi

Well-Known Member
15 Ιουνίου 2006
607
2
Athens
Φίλη Jade, αν το παιδί σου πραγματικά αγαπάει τα ζώα όπως έγραψες, με την βοήθεια των γωνιών και ένα μαύρο πάνθηρα μεγαλώνετε σπίτι σας :) .
 


jade

Well-Known Member
29 Δεκεμβρίου 2007
58
0
Μέσα στο απόλυτο χάος...
Magi μου δεν αντιλέγω, αλλά φοβάμαι το παιχνίδι τους, όταν δε θα είμαι μπροστά να τους προσέχω. Ένα μεγαλόσωμο σκυλί, μπορεί να πηδήξει επάνω του πάνω στο παιχνίδι και επειδή ο μικρός είναι ασταθής, να τον ρίξει πολύ εύκολα κάτω και να χτυπήσει. Και ακόμη και αν δεν χτυπήσει, κάθε παιδί που πέφτει, τρομάζει πολύ.
Δε θα φταίει ο σκύλος, ούτε ο μικρός. Αλλά αυτό θα έχει σαν αποτέλεσμα ο μικρός να φοβηθεί και να είναι διστακτικός με το σκύλο και ο σκύλος να βιώσει μια ξαφνική αναμπουμπούλα την οποία όπως είναι φυσικό δε θα μπορέσει να καταλάβει και θα βρεθούμε όλοι μέσα σε ένα χάος που προκλήθηκε από τις καλές προθέσεις και των δύο, και άντε να εξηγήσεις στο μικρό ότι ο σκύλος το έκανε από τη χαρά του και άντε να δώσεις και στο σκύλο να καταλάβει ότι όλα είναι οκ αλλά δεν πρέπει να πηδάει επάνω του.
Αφήνοντας στην άκρη την κόρη μου, η οποία δεν έχει κανένα απολύτως πρόβλημα και μπορεί να παίξει μια χαρά και να χειριστεί λίγο-πολύ ένα ζωηρό κουτάβι που πηδάει επάνω της, ο μικρός είναι ο τύπος που κάνει τα ξαπλωμένα σκυλιά κουβέρτες και μαξιλάρια. ξαπλώνει δίπλα τους και τους ψιθυρίζει μέχρι να κοιμηθούν και οι δύο στο πάτωμα (τι ακριβώς λέει δεν έχω καταλάβει ακόμη...αλλά το κόλπο πιάνει και κοιμούνται παρεΐτσα και αγκαλιά!)

:lol: :lol: :lol:

Η καθημερινή περιποίηση και η βόλτα δεν είναι πρόβλημα, Frenchie, γιατί, όπως σας είπα, δουλεύω από το σπίτι, οπότε και ο σκύλος θα είναι δίπλα μου, να μεταφράζουμε βιβλία, να υποτιτλίζουμε ταινίες, να μαθαίνουμε εντολές και να βγαίνουμε βόλτες.
Το πρόβλημα είναι ότι ψάχνω ένα σκύλο ήσυχο, που δε θα χοροπηδάει πολύ, ώστε και ο μικρός να μην κινδυνεύει να πέσει και οι τέσσερίς μας (μαμά και...τρία παιδιά!!!) να είμαστε χαρούμενοι και ευτυχισμένοι!
Παρεπιμπτόντως...η κόρη μου ζητά κουνελόσκυλο...Όοοοοοοοχι δε θέλει ή κουνέλι ή σκύλο, αλλά ένα συνδυασμό των δύο: γαλλικό μπουλντόγκ!!! (σόρι!!!!)
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Με πρόλαβες jade (ή μάλλον μας πρόλαβε όλους η κόρη σου!) :D
Νομίζω πως γαλλικό μπουλντόγκ είναι το ιδανικό σκυλί για την οικογένεια σου!
Ακόμα καλύτερα να πάρεις θηλυκό! :wink:
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
γαλλικό μπουλντόγκ
Η καλυτερη επιλογη!!!

Ουτε πολυ βαρης, ουτε πολυ μικρος σκυλος.
Αντεχει και καπια πιο αγαρμπα πιασιματα- και λατρευει τα χαδια και τα παιχνιδια.
Εχουν μια απιστευτη τρυφεραδα πανω τους, ξερουν ακριβος πως να φερονται με ατομα ανιμπορα.

Αλλα θελουν ΜΕΓΑΛΗ προσοχη στην επιλογη εκτροφεα, επειδη εχουν αρκετα προβληματα υγειας.
Σε καμια περιπτοση σκυλος απο ΠΕΤ ΣΟΠ!!!!
 


jade

Well-Known Member
29 Δεκεμβρίου 2007
58
0
Μέσα στο απόλυτο χάος...
Ρότι...το φύλο τό είχα ήδη αποφασίσει! Η ράτσα μου έλειπε...

:lol: :lol: :lol: :lol:

Η μικρή θα γελάει μαζί μου με τις ώρες αν της πω πως να πάρουμε "κουνελόσκυλο"...Ωραίο παράδειγμα σταθερότητας θα δώσω στο παιδί μου! χαχαχαχαχαχαχαχαχα
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
jade said:
Ρότι...το φύλο τό είχα ήδη αποφασίσει! Η ράτσα μου έλειπε...

:lol: :lol: :lol: :lol:

Η μικρή θα γελάει μαζί μου με τις ώρες αν της πω πως να πάρουμε "κουνελόσκυλο"...Ωραίο παράδειγμα σταθερότητας θα δώσω στο παιδί μου! χαχαχαχαχαχαχαχαχα
Μα η κορη σου εχει δικιο!
Ειναι τοοοσο ομορφα σκυλια!!
Εκφραστικα μεχρι που δεν παει αλλο.
Και σαν μωρα- αλλο πραγμα
Εδω η δικια μου μωρο


και τωρα, σε ηλικια 8,5 χρονων

 


jade

Well-Known Member
29 Δεκεμβρίου 2007
58
0
Μέσα στο απόλυτο χάος...
FrenchieFan said:
γαλλικό μπουλντόγκ
Σε καμια περιπτοση σκυλος απο ΠΕΤ ΣΟΠ!!!!
Ούτε κατά διάνοια! Άσε που μια φορά που μπήκα μέσα σε ένα μιας γνωστής αλυσίδας για να πάρω τροφή για το ψάρι μας, και αφού είχα διαβάσει και δει ΤΑ κατεβατά για τα πάπι μιλς, είπα να ψαρέψω απαντήσεις.

Σταμπάρω τυχαία ένα κουτάβι και αρχίζω να ρωτάω γι' αυτό. Δεν είχα σκοπό να το αγοράσω, απλώς ήθελα να δω τι λένε στους πελάτες (αλλά αυτό δεν τους είπα, εννοείται!!!). Άρχισα λοιπόν να δείχνω τρελό ενδιαφέρον για το κουτάβι, να ρωτάω διάφορα γι' αυτό και έμαθα τα εξής:
1. Έρχεται από το εξωτερικό, αλλά παρόλο που ρώτησα 3-4 φορές για τη χώρα καταγωγής του, δεν μου απάντησαν.
2. Πέντιγκρι δε μπορούν να δώσουν, γιατί έχουν λέει απαγορευτεί για τα σκυλιά εξωτερικού (δεν ξέρω αν είναι αλήθεια αυτό, αλλά εμένα μου φάνηκε κάπως).
3. Αν υπάρξει το οποιοδήποτε πρόβλημα με το κουτάβι, μπορώ να το επιστρέψω προς αντικατάσταση. Όταν όμως ρώτησα τι θα γίνει το προβληματικό κουτάβι, πήρα την κοφτή απάντηση "τα κρατάμε εμείς σε δικό μας χώρο". Δε θέλησα να εμβαθύνω περισσότερο, γιατί κατάλαβα ότι δε θα έπαιρνα καμιά απάντηση της προκοπής.
4. Το συγκεκριμένο κουτάβι είχε 650 ευρώ, ποσό το οποίο μπορούσα φυσικά να εξοφλήσω σε 12 δόσεις με την πιστωτική μου, λες και έπαιρνα καναπέ. Η φιλότιμη υπάλληλος, όμως, μάλλον με "λυπήθηκε" που με είδε με τα αρβυλάκια μου, το τζιν μου, σου λέει "η καημένη ίσως να μην έχει τόσα λεφτά" και έσκυψε στο αφτί μου και μου είπε "έχουμε και φθηνότερα". "Δηλαδή;" τη ρώτησα. "Ίδια ράτσα, αλλά όχι τόσο καλά". "Άρρωστα δηλαδή;" "Όχι. Όχι. Τίποτα τέτοιο. Καθαρόαιμα αλλά τα χαρακτηριστικά τους δεν είναι σωστά. Γι' αυτό, όμως, δεν θα σας τα δώσουμε χαρτιά"!
Παιδιά φρίκαρα! Under the table προσπαθούσε να πουλήσει ένα ημίαιμο, είμαι σίγουρη γι' αυτό, ως καθαρόαιμο! Είναι απίστευτοι, μιλάμε!
 


jade

Well-Known Member
29 Δεκεμβρίου 2007
58
0
Μέσα στο απόλυτο χάος...
Κούκλα είναι Φρέντσι! Να σου ζήσει!
Ένα ίδιο έχουν οι διπλανοί μου! Μαύρο-μαύρο σαν και αυτό, μόνο που είναι ακόμη μωράκι! Από εκεί τα είδε η μπουμπού μου και ξετρελάθηκε! Και επειδή η κυρία που το έχει είναι η κυρία που τα προσέχει, η μικρή ψάχνει ευκαιρίες για να πάνε τάχα μου βόλτα και να περάσουν από το σπίτι της να παίξει μαζί της! Είναι ένα απίστευτο νινί που έρχεται συνέχεια για αγκαλιές και με τρελαίνει με αυτό το ρουθούνισμα που κάνει!

Ελπίζω να μη σ' ενοχλεί το "κουνελόσκυλο". Δεν το λέω υποτιμητικά, απλώς τα αφτιά τους είναι απίστευτα! :)
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Tί να πώ ???
Τα έχεις πεί όλα, συγχαρητήρια ...
Η μόνη ιδιαιτερότητα που έχεις να προσέξεις, είναι το σκυλί να είναι υγιές, επειδή έχεις μικρά παιδιά και είναι κρίμα να σοκαριστούν από ασθένειες - θανάτους ... όλα τα άλλα είναι δικά μας κολλήματα και το ξέρεις καλύτερα ...
Το μόνο που θα πώ, για πρώτη και τελευταία φορά, απευθύνσου μόνο στην Frenchie ... πάρε γαλλικό, είναι πολύ καλή επιλογή, όντως ... κτηνιάτρους έχει κι αυτή και ο δικός μου αφιλοκερδώς δικός σου, όποτε χρειαστείς κάτι ...
Το τί λέει ο μικρός στα σκυλιά ... δεν θα μάθουμε ποτέ ... εμείς έχουμε χάσει το παιχνίδι, δεν γνωρίζουμε τέτοιες γλώσσες ...
 


jade

Well-Known Member
29 Δεκεμβρίου 2007
58
0
Μέσα στο απόλυτο χάος...
denis said:
Tί να πώ ???
Τα έχεις πεί όλα, συγχαρητήρια ...
Η μόνη ιδιαιτερότητα που έχεις να προσέξεις, είναι το σκυλί να είναι υγιές, επειδή έχεις μικρά παιδιά και είναι κρίμα να σοκαριστούν από ασθένειες - θανάτους ... όλα τα άλλα είναι δικά μας κολλήματα και το ξέρεις καλύτερα ...
Σ' αυτό έχεις απόλυτο δίκιο, γιατί απ' όσο έχω διαβάσει, έχουν αρκετά πρεοβλήματα, κυρίως αναπνευστικά...

Το μόνο που θα πώ, για πρώτη και τελευταία φορά, απευθύνσου μόνο στην Frenchie ...
Το είχα σκοπό, αλλά είπα να της πω δυο-τρεις φορές πόσο κούκλα είναι η μπουμπού της για να την καλοπιάσω πρώτα... χαχαχαχχααχ

πάρε γαλλικό, είναι πολύ καλή επιλογή, όντως ... κτηνιάτρους έχει κι αυτή και ο δικός μου αφιλοκερδώς δικός σου, όποτε χρειαστείς κάτι ...
Σας ευχαριστώ όλους πολύ! Εδώ θα είμαι όμως και θα τα λέμε συνεχώς!

Το τί λέει ο μικρός στα σκυλιά ... δεν θα μάθουμε ποτέ ... εμείς έχουμε χάσει το παιχνίδι, δεν γνωρίζουμε τέτοιες γλώσσες
...
No comments... :)
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Το μόνο που θα πώ, για πρώτη και τελευταία φορά, απευθύνσου μόνο στην Frenchie ...
Το είχα σκοπό, αλλά είπα να της πω δυο-τρεις φορές πόσο κούκλα είναι η μπουμπού της για να την καλοπιάσω πρώτα... χαχαχαχχααχ
:wink: :D :D :D

Οσο και να με καλοπιανεις- εγω γαλλικα για να δοσω δε εχω!
Μονο την Εσμεραλντα μου εχω και δεν ειμαι εκτροφεας!

Αλλα βεβαια θα μπορουσα να σε βοηθησω να βρεις και το δικο σου "κουνελοσκυλο" (προτιμο ομος την λεξη "σκυλος νυχτεριδα" :p )
 


amangos

Well-Known Member
22 Απριλίου 2007
1.453
31
Άλιμος-Νέα Σμύρνη
www.sailing4all.com
Δεν έχω λόγο να θέλω να σου αλλάξω την επιλογή σου, αλλά έχοντας μεγαλόσωμα σκυλιά, από αυτά που θα θεωρούσες "επικίνδυνα" για τα παιδιά σου, θα σου πω την δικιά μου εμπειρία:

Τα μεγαλόσωμα σκυλιά είναι πάρα πολύ προσεκτικά με τα μικρά παιδιά, δεν χοροπηδάνε πάνω τους, κλπ. Ο τρόπος που προσέχουν πως πλησιάζουν τα παιδιά καταλήγει πολλές φορές να είναι αστείος, είναι πολύ προστατευτικά.

Κάποια παιδιά έχουν μεν φόβο για τα μεγαλόσωμα σκυλιά, αλλά επειδή το σκυλί ξεκινάει την ζωή του από μικρόσωμο, δεν είναι τρομακτικό στα μάτια του παιδιού, και όταν μεγαλώσει είναι ήδη ο σκύλος του, οπότε σε καμμία περίπτωση δεν είναι τρομακτικό, με αποτέλεσμα να είναι ένας τρόπος να ξεπεραστούν οι τυχούσες φοβίες του (σας) προς τα μεγαλόσωμα.

Η επικινδυνότητα ενός σκύλου, δεν μετριέται με το μέγεθος ούτε με το βάρος. Το αντίθετο θα έλεγα!!! Ένα μικρόσωμο σκυλάκι, είναι πιο απρόσεκτο και επειδή οι ιδιοκτήτες τους δεν τα κοινωνικοποιούν και δεν τα εκπαιδεύουν, πολλές φορές είναι κομπλεξικά και επιθετικά. Πιο σύνηθες είναι να σε δαγκώσει ένα μικρόσωμο σκυλάκι, παρά ένα μεγαλόσωμο.

Πιθανόν το Γαλλικό Μπουλτογκ να είναι υπέροχος σκύλος, δεν έχω εμπειρία από την ράτσα αυτή, θα σου πρότεινα επίσης να σκεφτείς και τα γκόλντεν ρητρήβερ. Είναι εκπληκτικά σκυλιά για οικογένεια και παιδιά, και αφού δεν θα το αφήνετε μόνο του στο σπίτι, θεωρώ την φυλή αυτή ιδανική για μια οικογένεια.
 


Amelie

Guest
12 Δεκεμβρίου 2007
69
0
Thessaloniki
amangos said:
Τα μεγαλόσωμα σκυλιά είναι πάρα πολύ προσεκτικά με τα μικρά παιδιά, δεν χοροπηδάνε πάνω τους, κλπ. Ο τρόπος που προσέχουν πως πλησιάζουν τα παιδιά καταλήγει πολλές φορές να είναι αστείος, είναι πολύ προστατευτικά.

Κάποια παιδιά έχουν μεν φόβο για τα μεγαλόσωμα σκυλιά, αλλά επειδή το σκυλί ξεκινάει την ζωή του από μικρόσωμο, δεν είναι τρομακτικό στα μάτια του παιδιού, και όταν μεγαλώσει είναι ήδη ο σκύλος του, οπότε σε καμμία περίπτωση δεν είναι τρομακτικό, με αποτέλεσμα να είναι ένας τρόπος να ξεπεραστούν οι τυχούσες φοβίες του (σας) προς τα μεγαλόσωμα.

Η επικινδυνότητα ενός σκύλου, δεν μετριέται με το μέγεθος ούτε με το βάρος. Το αντίθετο θα έλεγα!!! Ένα μικρόσωμο σκυλάκι, είναι πιο απρόσεκτο και επειδή οι ιδιοκτήτες τους δεν τα κοινωνικοποιούν και δεν τα εκπαιδεύουν, πολλές φορές είναι κομπλεξικά και επιθετικά. Πιο σύνηθες είναι να σε δαγκώσει ένα μικρόσωμο σκυλάκι, παρά ένα μεγαλόσωμο.

Πιθανόν το Γαλλικό Μπουλτογκ να είναι υπέροχος σκύλος, δεν έχω εμπειρία από την ράτσα αυτή, θα σου πρότεινα επίσης να σκεφτείς και τα γκόλντεν ρητρήβερ. Είναι εκπληκτικά σκυλιά για οικογένεια και παιδιά, και αφού δεν θα το αφήνετε μόνο του στο σπίτι, θεωρώ την φυλή αυτή ιδανική για μια οικογένεια.
Συμφωνω με τον Αmangos αν και έχω μικρόσωμο σκυλάκι. Amangos τα μποξερ δεν είναι πολύ προστατευτικά με τα μικρα παιδιά??Επίσης εμεις όταν είμασταν πολύ μικρα είχαμε ένα βελγικό λυκόσκυλο(σε αυλή) οι αναμνήσεις μου είναι οι καλύτερες, ποτε μα ποτέ δεν έκανε κάτι που μας τρόμαξε και εκτός των άλλων ήταν πολύ προστευτικό απεναντί μας.
 




jade

Well-Known Member
29 Δεκεμβρίου 2007
58
0
Μέσα στο απόλυτο χάος...
FrenchieFan said:
:wink: :D :D :D

Οσο και να με καλοπιανεις- εγω γαλλικα για να δοσω δε εχω!
Μονο την Εσμεραλντα μου εχω και δεν ειμαι εκτροφεας!

Αλλα βεβαια θα μπορουσα να σε βοηθησω να βρεις και το δικο σου "κουνελοσκυλο" (προτιμο ομος την λεξη "σκυλος νυχτεριδα" :p )
Θα σε καλοπιάνω για συμβουλές καλέ!!!

Όσο για το σκύλος νυχτερίδα...τις τρέμω τις νυχτερίδες...

:lol: :lol: :lol: :lol:
 




jade

Well-Known Member
29 Δεκεμβρίου 2007
58
0
Μέσα στο απόλυτο χάος...
amangos said:
Δεν έχω λόγο να θέλω να σου αλλάξω την επιλογή σου, αλλά έχοντας μεγαλόσωμα σκυλιά, από αυτά που θα θεωρούσες "επικίνδυνα" για τα παιδιά σου, θα σου πω την δικιά μου εμπειρία:

Τα μεγαλόσωμα σκυλιά είναι πάρα πολύ προσεκτικά με τα μικρά παιδιά, δεν χοροπηδάνε πάνω τους, κλπ. Ο τρόπος που προσέχουν πως πλησιάζουν τα παιδιά καταλήγει πολλές φορές να είναι αστείος, είναι πολύ προστατευτικά.
Χοροπηδάνε από τη χαρά τους όταν θέλουν να παίξουν και αν σκεφτείς ότι ο μικρός έχει την αστάθεια ενός δίχρονου, ένα μεγαλόσωμο σκυλι που στους έξι μήνες θα ζυγίζει περίπου 10 κιλά (το μισό βάρος του γιου μου), το παιχνίδι τους μπορείνα αποβεί αρκετά επικίνδυνο.

Η επικινδυνότητα ενός σκύλου, δεν μετριέται με το μέγεθος ούτε με το βάρος. Το αντίθετο θα έλεγα!!! Ένα μικρόσωμο σκυλάκι, είναι πιο απρόσεκτο και επειδή οι ιδιοκτήτες τους δεν τα κοινωνικοποιούν και δεν τα εκπαιδεύουν, πολλές φορές είναι κομπλεξικά και επιθετικά. Πιο σύνηθες είναι να σε δαγκώσει ένα μικρόσωμο σκυλάκι, παρά ένα μεγαλόσωμο.
Το δάγκωμα δεν το φοβάμαι, γιατί το σκυλί θα κοινωνικοποιηθεί από μικρό. Δεδομένου δε ότι στο διπλανό σπίτι υπάρχει άλλο ένα γαλλικό και ότι έχω κήπο, θα μπορούν, πέρα από τη βόλτα...να ανταλλάσουν και κοινωνικές επισκέψεις!!!

Πιθανόν το Γαλλικό Μπουλτογκ να είναι υπέροχος σκύλος, δεν έχω εμπειρία από την ράτσα αυτή, θα σου πρότεινα επίσης να σκεφτείς και τα γκόλντεν ρητρήβερ. Είναι εκπληκτικά σκυλιά για οικογένεια και παιδιά, και αφού δεν θα το αφήνετε μόνο του στο σπίτι, θεωρώ την φυλή αυτή ιδανική για μια οικογένεια.
Σ' αυτό έχεις απόλυτο δίκιο! Είναι καταπληκτικά! Είχα σκεφτεί και τα μπόξερ, αλλά είναι πολύ ζωηρά τα άτιμα και μάλιστα ξέρω μια υπέροχη μποξερίνα πέντε χρονών, ήρεμη, υπάκουη, που ακόμη και σ' αυτή την ηλικά που υποτίθεται πως έχει ηρεμήσει πια, έριξε κάτω και το γιο μου, αλλά και τον εγγονό του συνεργάτη μου που την έχει, πάνω στη χαρά της για να παίξει μαζί τους. Το ξαναλέω: ο όγκος είναι απλώς αποτρεπτικός όταν θα πέσουν επάνω σε μικρά ή αστεθή παιδιά, γιατί η... σύγκρουση, πίστεψέ με, είναι σφοδρή...
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Mην το μπλέκετε και πολύ ... χρειάζεται ένας σκύλος που όχι μόνο να είναι ήρεμος, αλλά να προσαρμόζεται - εκτονώνεται με μικρές βόλτες, να μην πηδάει σε ύψος, να είναι γενικά λιγο δυσκίνητος, μέσα στο σπίτι να ηρεμήσει γρήγορα και να είναι μικρότερος από τα παιδιά, ακόμα και όταν μεγαλώσει. Ο τέλειος συνδυασμός ... Γαλλικό :D Εχει κι άλλα, αλλά δεν έχει εκτροφείς ... :wink:
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.819
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf