Σκυλιά στα αεροπλάνα


chrispapas

Well-Known Member
20 Ιουνίου 2011
1.359
25
Αυτά τα ξέρω. Είχαν πει όμως ότι όλα αυτά (κυρίως το 6μηνο) θα καταργιόταν από Ιανουάριο...
πφφ :(
Επειδή μάλλον σε μπερδεψα παρά σε βοήθησα δες λίγο τις σελίδες που σε γράφω κάτω και συγνωμη γι'αυτό.

http://www.defra.gov.uk/wildlife-pets/pets/travel/pets/
http://www.defra.gov.uk/wildlife-pets/pets/travel/pets/pet-owners/#a

αυτά που σου έκανα αντιγραφή μάλλον ξέxασαν να βάλουν στο Now-Before και αναφέρεται στον εμβολιασμό κατά της λύσσας (21 μέρες πριν μπεις στην χώρα πρέπει να έχει γίνει όχι νωρίτερα) δεν μιλάει για καραντίνα.
 


Pintsie

Well-Known Member
7 Ιανουαρίου 2011
1.233
23
Ανθούσα
Έλα εντάξει είμαι χαζή... κοτζάμ 2 στήλες είχε κι εγώ είδα μόνο τη μία :$
Ευχαριστώωωω! ! !
 


chrispapas

Well-Known Member
20 Ιουνίου 2011
1.359
25
Καλά νέα παιδία βρήκα πτήση από Θεσσαλονίκη για Λονδίνο με τον Κέρβερο μου.
Η Thomson έχει πτήσεις και από Αθήνα για όποιον ενδιαφέρεται και είναι φθηνότερη από British. Έφυγε ένα βάρος από πάνω μου ουφ.
Από κάτω έχω και την ιστοσελίδα για όποιον θέλει περισσότερες πληροφορείες.
Thomson Holidays - Flights FAQs - Pets

Υ.Γ. Ευχαριστώ πολύ NatAndie
 




chrispapas

Well-Known Member
20 Ιουνίου 2011
1.359
25
Anytime! Πόση είναι η διαφορά με την British for the record?
H British 850 ευρώ η Τομσον 500 λίρες (περίπου 600-650 Ευρώ) συν 38 λίρες που πληρώνεις στο Γκατγουικ. έχει μια διαφορά περίπου 200 ευρώ και αν βγάλεις και τα μεταφορίκά μου η διαφορά παει στο 500 ευρώ για μένα πάνω κάτω. Είναι πολλά τα λεφτά σε λεώ. Τα δικά μας τα εισιτήρια έχουν 120 ευρώ περίπου και αυτός τα διπλάσια τριπλάσια.
 


NatAndie

Well-Known Member
8 Ιανουαρίου 2012
72
0
Θεσσαλονίκη
Μια χαρά!! Και αρκετά χρήματα γλυτώνεις και την ταλαιπωρία με Αθήνα κτλ.

(Σου είπαν πόση ώρα πριν την πτήση πρέπει να τον αφήσεις στο cargo? Κάτι για 2ωρο πήρε το αυτί μου και δεν ξέρω αν ισχύει)
 


chrispapas

Well-Known Member
20 Ιουνίου 2011
1.359
25
Μια χαρά!! Και αρκετά χρήματα γλυτώνεις και την ταλαιπωρία με Αθήνα κτλ.

(Σου είπαν πόση ώρα πριν την πτήση πρέπει να τον αφήσεις στο cargo? Κάτι για 2ωρο πήρε το αυτί μου και δεν ξέρω αν ισχύει)
Χθες μου το επιβεβαίωσαν αυτό όποτε σήμερα θα στείλω την χαρτούρα να κάνω την κράτηση και θα ενημερώσω μόλις τελείωσω.
 


spirospatra

Member
27 Ιουνίου 2012
8
0
.Παιδιά γεια σας,είμαι νέος στο forum και διάβασα αρκετές σελίδες αλλά χρειάζομαι τη δοήθειά σας!!
Αρχές Αυγούστου θα πάω Τσεχία να φέρω ένα κουτάβι cane corso,θα είναι 10 εβδομάδων τότε...Θα ταξιδέψω με aegean και θα παρακαλούσα να με βοηθήσετε στο τι πρέπει να προσέξω για τη μεταφορά του κουταβιού...Διάβασα στο site τους για τα έγγραφα που χρειάζονται-microchip-passport και βιβλιάριο υγείας αλλά θέλω να ρωτήσω τι ακριβώς γίνεται με τη μεταφορά του κουταβιού στην καμπίνα μαζί μου...Το κουταβι τότε θα είναι οριακά 8kg ίσως λίγο παραπάνω και θα ήθελα να με βοηθήσετε οσον αφορά στο κουτί μεταφοράς..Είδα ότι οι διαστάσεις του πρέπει να είναι 55χ40χ20 μ χ υ χ π...Υπάρχουν τέτοια κλουβιά?Μπορώ να τον έχω και σε σακ βουαγιάζ που είδα κάπου?Θα ήθελα κάποιος που έχει ταξιδέψει με aegean εξωτερικο να μου μεταφέρει την εμπειρία του...όταν έκανα τηλεφωνικά την κράτηση του εισητηρίου μου είπε ο υπάλληλος ότι εάν είναι βαρύτερο από 8 kg θα πρέπει να πάει με τις αποσκευές αλλά εάν έχουν γίνει άλλες κρατήσεις για σκυλιά στις αποσκευές μπορεί και να μην το πάρουν στο ταξίδι!!Ισχύει κάτι τέτοιο?Σας ευχαριστώ πολύ και ελπίζω να μην σας κούρασα!!Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη!!
 


chrispapas

Well-Known Member
20 Ιουνίου 2011
1.359
25
Κοίτα πρωτού κλείσεις εισιτήρια θα πάρεις τηλ την aegean και θα κάνεις κράτηση για το σκυλάκι και μετά θα κάνεις οτιδήποτε, κάνε κρατηση για κάργκο και ρώτα αν είναι λιγότερο από 8 μπορεις να το πάρεις καμπίνα που νομίζω μπορείς να το κάνεις αυτό. Αυτό πρέπει να γίνει γιατι υπάρχει περιορισμός στον αριθμό τον σκύλων στην πτήση είτε κάργκο είτε στην καμπίνα. Όλα εξαρτούνται πόσα κιλά είναι το σκυλί όταν θα πας να πετάξεις. Η εταιρεία γράφει νομίζω ότι το σκυλί θα πρέπει να μπορεί να στεκεταί όρθιο στο κλουβί και να μπορεί να γυρνάει δεν έχει στάνταρ διαστάσεις κλουβίου. Στην καμπίνα μπορείς να έχεις το πάνινο ή και κανονικό κάργκο θες κανονικό κλουβί.
Αν έκλεισες είδη εισητήριο πάρε αύριο πρώι πρώι τηλ και κάνε κράτηση για το σκύλο όποσδηπότε.
Ρώτα και τιμές γιατλι άλλο καμπίνα άλλο κάργκο.
 


spirospatra

Member
27 Ιουνίου 2012
8
0
σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!!μου είπε ότι έκανε κράτηση για καργκο!!και τιμές μου είπαν!!40 στην καμπίνα και 80 στο κάργκο!!δηλαδή εγώ απλά κοιτάω τότε πόσο θα είναι το σκυλάκι και αναλόγως πέρνω πάνινο ή κανονικό κλουβί?
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Ναι..άλλες προδιαγραφές για το πάνινο και άλλες για το crate!
Σε κάθε περίπτωση ανάλογα με την αεροπορική εταιρία που θα πετάξεις θα ρωτήσεις για τις δικές τους προδιαγραφές πριν κάνεις την επιλογή.
 


Loukia

Well-Known Member
19 Ιουνίου 2008
1.462
14
49
Θεσσαλονίκη
marthathesharpei.blogspot.com
Στη Ryanair που πεταξα προσφατα λενε για χειραποσκευη ως 10κιλα αλλα πχ δε μας τη ζυγισαν μονο την εβαλαν σε ενα ειδικο μεταλικο κατασκευασμα για να δουν αν πληρει τις διαστασεις. Γι αυτο κ αναρωτιεμαι πως αν βρω κλουβι στις διαστασεις και χωραει μεσα κ η Ευα και δεν μου τη ζυγισουν θα μαι ενταξει! Εχει κανεις παρομοια εμπειρια?
Δεν έχει να κάνει, την χειραποσκευή την βάζουν στο "κουτί" λόγω όγκου, σχήματος κλπ, για να τσεκάρουν ότι χωράει στα ντουλάπια που είναι για τις χειραποσκευές. ;)
 


Afroditi&Silva

Well-Known Member
27 Μαρτίου 2012
83
0
Θεσσαλονίκη
Μακάρι να μην μας πιάνει εμάς.... Δεν είναι και λίγο από 4 σε 20...
Επικοινωνησα εχθες με την aegean γιατι η μικρη μου εξελισεται σε στουμπουλο βαριδιο και μεχρι αυγουστο μπορει να εχει πιασει απο μονη της τα 8 κιλα.
Δεν θελω να την στριμωξω στο μικρο κλουβι της καμπινας, απλα για να την εχω μαζι μου, οποτε ζητησα να την αλλαξω και να ταξιδεψει με τις αποσκευες.
Ξεκινησα να λεω οτι ειχα αγορασει τα εισητηρια πριν ισχυσει η νεα πολιτικη των αποσκευων, οποτε η κοπελα μου ειπε θα πληρωσω 2 ευρω το κιλο.
Μετα απο 3 λεπτα περιπου ξανακαλεσε, για να μου πει οτι τελικα η παλια πολιτικη ισχυει μονο για τις αποσκευες και τα κατοικιδια δεν τα πιανει, οποτε παμε στα 40 ευρω κατευθειαν.
40 να την παω, 40 να την φερω χτυπησαμε το 80αρι.
Ομορφα!
Επισης, να αναφερω οτι και η Ολυμπιακη ακολουθει ακριβως τις ιδιες χρεωσεις με την aegean πλεον για τα κατοικιδια.
 


h4wk

Well-Known Member
21 Ιουνίου 2012
50
1
Με έχει ρωτήσει ένας εκτροφέας αν θα χρειαστεί το σκυλάκι εμβόλιο για λύσσα, αυτό και γενικότερα το τι χρειάζεται για να μπει το σκυλάκι στη χώρα είναι θέμα αερογραμμής ή ελλάδας; Γιατί ψάχνω και στο site του αεροδρομίου και στην aegean και lufthansa και δε βρίσκω κάτι..
 


Afroditi&Silva

Well-Known Member
27 Μαρτίου 2012
83
0
Θεσσαλονίκη
Με έχει ρωτήσει ένας εκτροφέας αν θα χρειαστεί το σκυλάκι εμβόλιο για λύσσα, αυτό και γενικότερα το τι χρειάζεται για να μπει το σκυλάκι στη χώρα είναι θέμα αερογραμμής ή ελλάδας; Γιατί ψάχνω και στο site του αεροδρομίου και στην aegean και lufthansa και δε βρίσκω κάτι..
Δεν ξερω αν θα σε βοηθησει, αλλα στο βιβλιαριο της Σιλβας εχει αυτο το πινακακι σχετικα με το τι χρειαζεται απο εμβολια ενας σκυλος για να ταξιδεψει.
Σιγουρα παιζει ρολο και η ηλικια του σκυλου, δεν γνωριζω δλδ αν ενα κουταβι 3 μηνων μπορει να κανει το εμβολιο της λυσσας.
IMG_20120629_130028.jpg
 


aggeliki19

Active Member
1 Μαϊου 2012
29
0
Επικοινωνησα εχθες με την aegean γιατι η μικρη μου εξελισεται σε στουμπουλο βαριδιο και μεχρι αυγουστο μπορει να εχει πιασει απο μονη της τα 8 κιλα.
Δεν θελω να την στριμωξω στο μικρο κλουβι της καμπινας, απλα για να την εχω μαζι μου, οποτε ζητησα να την αλλαξω και να ταξιδεψει με τις αποσκευες.
Ξεκινησα να λεω οτι ειχα αγορασει τα εισητηρια πριν ισχυσει η νεα πολιτικη των αποσκευων, οποτε η κοπελα μου ειπε θα πληρωσω 2 ευρω το κιλο.
Μετα απο 3 λεπτα περιπου ξανακαλεσε, για να μου πει οτι τελικα η παλια πολιτικη ισχυει μονο για τις αποσκευες και τα κατοικιδια δεν τα πιανει, οποτε παμε στα 40 ευρω κατευθειαν.
40 να την παω, 40 να την φερω χτυπησαμε το 80αρι.
Ομορφα!
Επισης, να αναφερω οτι και η Ολυμπιακη ακολουθει ακριβως τις ιδιες χρεωσεις με την aegean πλεον για τα κατοικιδια.
Τέλειααααααα!!!!!!!!!! αν τον βάλω σε βαλίτσα δηλαδή πιο φθηνός θα μου ρθει... :p χαχα... Οπότε 20 από εδώ κ πέρα ο μικρός... Μου φαίνεται ότι θα τ κλείνω εισιτήριο κ θέση κανονικά με τις προσφορές από δω και πέρα..
 


chrispapas

Well-Known Member
20 Ιουνίου 2011
1.359
25
Με έχει ρωτήσει ένας εκτροφέας αν θα χρειαστεί το σκυλάκι εμβόλιο για λύσσα, αυτό και γενικότερα το τι χρειάζεται για να μπει το σκυλάκι στη χώρα είναι θέμα αερογραμμής ή ελλάδας; Γιατί ψάχνω και στο site του αεροδρομίου και στην aegean και lufthansa και δε βρίσκω κάτι..
Θέμα χώρας είναι το εμβόλιο της λύσσας. Ψάξτο λίγο γιατί εξαρτάται και από την ηλικία του ζώου αλλά δεν θυμάμε που το ανάφερεί το κερατό μου, καλήτερα ψάξε κανένα τηλ στο αεροδρόμιο προορισμού σου στην Ελλαδά. Θα πάω από τον κτηνίατρο μου την Δευτέρα ελπίζω να θυμηθώ να τον ρωτήσω. Αν πετάς μόνο με 2 ευρώ το κιλό καλά είσαι μην μιλάς.
 


fotis_utmost

Well-Known Member
23 Απριλίου 2012
501
0
California
Ρε παιδιά για ταξίδι σε Αμερική έχει κανείς υπόψη τι γίνεται; Πώς γίνεται να ταξιδέψει κουτάβι 5 με 6 μηνών; Καμία εταιρία να προτείνετε;

Θα υπάρξει μετακόμιση από Οκτώβρη λογικά και θέλουμε να πάρουμε και το κουτάβι μας που είναι 9 βδομάδων τώρα. Αν ξέρει κάποιος ας ενημερώσει γιατί παίζει πολύ άγχος...
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.656
7.770
Πάνω από όλα μην αγχώνεσαι. Άρχισε να παίρνεις τηλέφωνο αεροπορικές και να ενημερώνεσαι . Έχεις άφθονο χρόνο. Εκεί που θα πάτε έχετε σπίτι ή θα νοικιάσετε; Πρέπει και αυτό να κανονίσετε σχετικά με το αν δέχονται σκύλο.
Μια χαρά θα τα καταφέρετε, φαίνεται βουνό όσο δεν γνωρίζεις λεπτομέρειες.
 


chrispapas

Well-Known Member
20 Ιουνίου 2011
1.359
25
Ρε παιδιά για ταξίδι σε Αμερική έχει κανείς υπόψη τι γίνεται; Πώς γίνεται να ταξιδέψει κουτάβι 5 με 6 μηνών; Καμία εταιρία να προτείνετε;Θα υπάρξει μετακόμιση από Οκτώβρη λογικά και θέλουμε να πάρουμε και το κουτάβι μας που είναι 9 βδομάδων τώρα. Αν ξέρει κάποιος ας ενημερώσει γιατί παίζει πολύ άγχος...

Δες λίγο αυτό το θέμα


http://www.dogforum.gr/v3/εμείς.και.τα.σκυλιά.μας-13/o.λούπο.φοιτητής.στο.εξωτερικό-22244/



Και αυτό που είπε η l.Kyveli τους έχεις πει ότι έχεις σκύλο. Ψάξου λίγο μην θέλουν τίποτα εξετάσεις αίματος για Αμερική