Σκυλιά στα αεροπλάνα


D

Deleted member 14614

Guest
Οκ το σημειώνω!:)

Berna, θα το έψηνα, αλλά δεν ξέρω κανέναν!χαχα
Θα το δω για το τρένο, αν και χλωμό το κόβω για να είμαι ειλικρινής.
Έτσι! Να μας μάθουν και στο εξωτερικό τα σαχλοκούδουνα!:p
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Έχω φέρει κουτάβια από εξωτερικό και μέσα στην καμπίνα και κάτω στις αποσκευές, η τιμές σε εταιρίες ήταν ίδιες - 40-50 € μέσα και 80 € κάτω.
Όταν λες έχεις φέρει κουτάβια από εξωτερικό? Τι εννοείς?
 


Φωτεινή

Well-Known Member
2 Ιανουαρίου 2011
1.846
33
Αχαρναί Αττικής
Όταν λες έχεις φέρει κουτάβια από εξωτερικό? Τι εννοείς?
Οτι φέρνω κουτάβια, δεν είμαι σκυλέμπορος, βοηθάω απλά στους γνωστούς μου και φίλους επειδή δεν μπορούν να πάνε έξω για κάποιο λόγο, φέτος έφερα τρία, τα 2 από αυτά θα είναι στην έκθεση στο Μαρκόπουλο για πρώτη φορά.
Εσύ τι νόμιζες;
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Τι να σου πω, σε όσες κουβέντες έχουμε κάνει εδώ μέσα για εκτροφείς που σέβονται αυτό που κάνουν, παντού αναφέρεται, και από εμένα, αλήθεια είναι, ότι δίνουν τα κουτάβια τους απ'ευθείας στον ενδιαφερόμενο. Είτε ο ενδιαφερόμενος κάνει το ταξίδι μέχρι το εκτροφείο, είτε ο εκτροφέας προς τα εδώ, είτε μοιράζεται κάπως η απόσταση, είτε περιμένουν τον ενδιαφερόμενο κάποιο καιρό παραπάνω να κανονίσει την άδειά του. Άλλωστε η προσωπική επαφή με τους νέους σκυλογονιούς είναι, γι'αυτούς, σημαντική.

Σε συνδυασμό με αυτό που είχες γράψει σε κάποιο άλλο θέμα τις προάλλες, ότι το pedigree χρεώνεται έξτρα, όπως και να το κάνεις δεν μου "κάθεται" πολύ καλά. Δεν μπορώ να ξέρω αν είσαι σκυλέμπορος ή μεσάζουσα ή ότι άλλο, και δεν με αφορά, απλά εκφράζω αυτό που μου κάνει, αρνητική ομολογώ, εντύπωση.

Να συμβεί μια φορά, άντε δυο, το καταλαβαίνω. Θα μπορούσε να το κάνει, ίσως, ο οποιοσδήποτε από εμάς. Αλλά ομολογουμένως, δεν είναι πολλά τα μέλη εδώ μέσα, που να μην είναι εκτροφείς και να έχουν ανεβάσει θέματα με αναγγελίες γέννας ή διαθέσιμα κουτάβια.
 


Φωτεινή

Well-Known Member
2 Ιανουαρίου 2011
1.846
33
Αχαρναί Αττικής
Σε συνδυασμό με αυτό που είχες γράψει σε κάποιο άλλο θέμα τις προάλλες, ότι το pedigree χρεώνεται έξτρα, όπως και να το κάνεις δεν μου "κάθεται" πολύ καλά. Δεν μπορώ να ξέρω αν είσαι σκυλέμπορος ή μεσάζουσα ή ότι άλλο, και δεν με αφορά, απλά εκφράζω αυτό που μου κάνει, αρνητική ομολογώ, εντύπωση.
Ούτε το ένα ούτε το άλλο. Ο ιδιοκτήτης διαλέγει μόνος του κουτάβι από εκτροφέα που θέλει, κανονίσουν τα σχετικά κλπ, αν δεν μπορεί να πάει να τον πάρει ο ίδιος η να το φέρει ο εκτροφέας τότε πάω εγώ η μια κοπέλα-κούριερ που κάνει αυτή τη δουλειά, απλά τα πράγματα, πιο είναι το παράξενο;
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Για εμένα που δεν έχω πολλά πάρε δώσε με πωλήσεις κουταβιών, μου ήρθε παράξενο, πως να το κάνουμε. Έχω κολλήσει πάνω στο συννεφάκι του εκτροφέα που δίνει κουτάβι μόνο απ'ευθείας στον ενδιαφερόμενο, χωρίς κούριερ. Και να σου πω την αλήθεια, λέω να μείνω πάνω στο συννεφάκι αυτό. Δεν έχει και πολύ κόσμο και δεν υπάρχει στρίμωγμα. :)
 


Φωτεινή

Well-Known Member
2 Ιανουαρίου 2011
1.846
33
Αχαρναί Αττικής
Για εμένα που δεν έχω πολλά πάρε δώσε με πωλήσεις κουταβιών, μου ήρθε παράξενο, πως να το κάνουμε. Έχω κολλήσει πάνω στο συννεφάκι του εκτροφέα που δίνει κουτάβι μόνο απ'ευθείας στον ενδιαφερόμενο, χωρίς κούριερ. Και να σου πω την αλήθεια, λέω να μείνω πάνω στο συννεφάκι αυτό. Δεν έχει και πολύ κόσμο και δεν υπάρχει στρίμωγμα. :)
Αυτό κάνει ο εκτροφέας, το κουτάβι το δίνει στον ιδιοκτήτη και όχι σ'εμενα τι δεν καταλαβαίνεις; Άμα ο εκτροφέας δεν μπορεί να φέρει ο ίδιος το κουτάβι η να το στείλει με cargo απλά βρίσκει κάποιον που μπορεί να του βοηθήσει. Για το τελευταίο κουτάβι επικοινώνισε μαζί μου άνθρωπος που τον αγόρασε αν ξέρω κανέναν που μπορεί να του το φέρει επειδή ο ίδιος δεν μπορούσε να πάει για προσωπικούς λόγους. Και που είναι το κακό;
Να σου πω οτι πέρισυ ένας έλληνας κρητής και εκτροφέας αγόρασε κουτάβι από εξωτερικό και του τον έφερε κοπέλα-κούριερ και; Τώρα περιμένει και άλλο άλλα δεν βρίσκει άτομο που μπορεί να πάει τόσο μακριά να το πάρει.
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Φωτεινή, δε χρειάζεται να με πείσεις για κάτι. Όπως είπα και παραπάνω είμαι πάνω στο συννεφάκι μου. Το τι γίνεται στην Ελληνική πραγματικότητα είτε το ζω καθημερινώς είτε το ανακαλύπτω μέρα με τη μέρα, αλλά αυτό δε σημαίνει οτι χρειάζεται να το ασπαστώ κιόλας. Κι όπως και να το κάνουμε, όταν θα πάρω η ίδια ένα κουτάβι, θα βρω το χρόνο να πάω να παραλάβω η ίδια το νέο μέλος της οικογένειάς μου. Ακόμα κι από την άλλη άκρη της γης αν χρειαστεί. Αν δεν έχω αυτή την δυνατότητα, είτε δεν θα πάρω κουτάβι, είτε θα επιλέξω κάτι μέσα στα πλαίσια των δυνατοτήτων μου.
 


Φωτεινή

Well-Known Member
2 Ιανουαρίου 2011
1.846
33
Αχαρναί Αττικής
Orilis, ο καθένας κάνει όπως τον βολεύει, παντως να σου πω οτι δεν είναι «Ελληνική πραγματικότητα» όπως είπες, σε όλο τον κόσμο γίνεται αυτό, άμα δεν το ήξερες δεν πάει να πει οτι είναι και κακό.
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Έχουμε ήδη βγει πολύ εκτός θέματος, και δεν θα κάτσω να αναλύσω όλα τα πράγματα που γίνονται στον κυνολογικό χώρο και δεν περιορίζονται στα ελληνικά σύνορα και έχουν φτάσει τα πράγματα εκεί που τα έχουν φτάσει. Μένω πάνω στο συννεφάκι μου, ψάχνοντας να δω, τουλάχιστον στο παρόν θέμα, την καλύτερη λύση για μια ευχάριστη και ασφαλή πτήση με το σκύλο μου για όποτε μας χρειαστεί.
 




Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Η Lufthansa τα προσέχει πολύ. Αν δεν εχεις προβλημα εκει με το σπίτι ή τα ωράρια σου να το πάρεις μαζι σου. Η τιμή με Lufthansa ειναι € 100.
 


D

Deleted member 14614

Guest
Alexia, συγγνώμη, αλλά είσαι σίγουρη ότι είναι 100€? Εγώ μίλησα με αντιπρόσωπο της εταιρείας και μου είπε ότι πάει με τις διαστάσεις του σκύλου και όχι με τα κιλά και ότι είναι 200€, γιατί απαιτούν κλουβί μεγέθους 3 για τον σκύλο μου. Συγκεκριμένα, λόγω του ότι όταν είναι καθιστός, το ύψος του είναι περίπου 62cm, ενώ το κλουβί νο2 αφορά ύψος maximum μέχρι 55cm...
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Πριν κανα διμηνο που εφυγε ενα πρώην αδεσποτο που ειχα βρει, και εγώ 200 πληρωσα με την ιδια εταιρια για κλουβι 3, πάντως.
 




ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Μηπος ασυνοδευτο?? Εκει ισχυουν αλλες τιμες!
Oxi, θα πηγαινε με μια κοπέλα που πετούσε για Φρανκφούρτη.
Εχω φυλάξει (ενας θεος ξερει πού) και το χαρτί από την εταιρια
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Το 3 κοστίζει όντως €200. Σιγουρα χρειάζεσαι τέτοιο μέγεθος;
Η Air Berlin εχει καλύτερες τιμες, αλλα δεν νομίζω να πετάει Λειψια.
Στην σεζόν θα μπορούσες να ταξιδέψεις και με Charter.
 


D

Deleted member 14614

Guest
Δυστυχώς, ναι Alexia, οπότε απορρίφθηκε...
Το βασικό μειονέκτημα της Air Berlin είναι ότι δεν έχει πτήσεις από και προς Αθήνα!χαχα Πρέπει να έγινε πρόσφατα αυτό, γιατί θυμάμαι παλαιότερα ότι υπήρχαν, ενώ τώρα δεν διαθέτει τέτοια επιλογή.
Νομίζω, πάντως, ότι κατέληξα στο να χρησιμοποιήσω Aegean για Βερολίνο και μετά τρένο. Αυτό για το Charter θα το κοιτάξω πριν οριστικοποιήσω βέβαια την επιλογή μου.

Σας ευχαριστώ πολύ όλες/όλους για τη βοήθειά σας! Πραγματικά μου ανοίξατε τα μάτια (όλο ευχαριστίες δίνω σήμερα στα threads χαχα)
 


Beyond Wonderland

Well-Known Member
6 Μαϊου 2013
1.108
1.753
Ερωτηση:

αν πρεπει να μεταφερθει κουταβι με αεροπλανο,και μεχρι τελευταια στιγμη "παιζεται" το βαρος του (μαζι με το box μεταφορας),τι κλεινεις στην αεροπορικη εταιρια ? Μπορεις να κλεισεις και καμπινα και αποσκευες ? Και επισης αν τελικα μπει σε ενα απο τα δυο(αλλα αυτο θα το δεις στο αεροδρομιο),τα χρεωνεσαι και τα 2 ?
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.554
6.984
Όχι air berlin, η αποθέωση της βλακείας και της ανοργανωσιάς... Θα βρεθείτε να πετάει ο σκύλος σας κι εσείς να περιμένετε στο προηγούμενο αεροδρόμιο...