Σκυλιά στα αεροπλάνα




chrispapas

Well-Known Member
20 Ιουνίου 2011
1.359
25
Ψάχνω για απευθείας πτήση γιατι θα γίνει κουδούνι ο μικρός. Η πτήση είναι 3- 3.30 ώρες για Λονδίνο βάλε ένα 2ώρο πριν και ένα 2ωρο μετά δεν ξέω πως θα τον βρω αν πάω transit.
 


NatAndie

Well-Known Member
8 Ιανουαρίου 2012
72
0
Θεσσαλονίκη
Άρα περιορισμένες οι επιλογές απο Θεσσαλονίκη. Το θέμα με την British ποιο είναι αν επιτρέπεται? Ή δεν υπάρχει θέμα και απλά ψάχνεσαι για περισσότερες εναλλακτικές?
 


chrispapas

Well-Known Member
20 Ιουνίου 2011
1.359
25
Το ζόρι είναι ότι δεν πετάει από Θεσσαλονίκη με σκυλία πρέπει να πας Αθήνα και το άλλο η τιμή που είναι 850 και είναι το λιγότέρο. Άμα βάλει και το κόστος για να κατεβείς Αθήνα πάμε 1200-1300 αέρα πατέρα
 


mousouda

Well-Known Member
12 Αυγούστου 2011
112
39
12
Skilospito Ave.
εγω εψαχνα για να παω κρητη να ψηφισω και να την παρω μαζι μου και η αεροπορικη που πηρα μου ειπε οτι επιτρεπεται μεχρι 8 κιλα και αντε 'χαριστικα' μεχρι 10 με το κλουβι. ενω απαγορευεται να μπει απο κατω στις αποσκευες γιατι δεν εχει η συγκεκριμενη εταιρεια καταλληλο χωρο με οξυγονο.
τελικα αποφασισα να την αφησω στη μανα μου..
 








Afroditi&Silva

Well-Known Member
27 Μαρτίου 2012
83
0
Θεσσαλονίκη
Γεια σου chrispapas. Εχω ενα μεταλλικο crate και θελω να το παρω μαζι στις διακοπες.
Επιτρεπεται? Πτηση εσωτερικου. Δεν διαβασα πουθενα στην εταιρεια για δυνατοτητα μεταφορας αντικειμενου ως αποσκευη περαν απο μουσικα οργανα ή αθλητικο εξοπλισμο.
Εχει καποια διαδικασια για να το παρεις μαζι σου?
 


aggeliki19

Active Member
1 Μαϊου 2012
29
0
αλλαγες στα ισχυοντα...
20 ευρω πλεον η μεταφορα ζωου σε καμπινα.:mad:
και ειναι πρωτη φορα που θα ταξιδεψω αεροπορικα με το κοριτσι μου φετος κλαψ

Aegean Airlines | ΚΑΤΟΙΚΙΔΙΑ
OMG !!!! Πότε το άλλαξαν οι μαλάκες!!!!! Γκρρρρρρρρ... Και με πιάνει κ μένα λογικά... Αφου ταξιδεύω Ιούλιο!!!! Λες να μην με πιάνει επειδή το έκλεισα νωρίτερα??
 


STARMILLLY

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2011
294
11
Πατρα
Διαβασα ολο το αρθρο μπορει καποιος να μου κανει μια διευκρινηση...τα πλακουτσομουρικα απαγορευονται εντελως η μονο στο χωρο των αποσκευων?
Αν τελικα επιτρεπονται σαν χειραποσκευη σε κλουβι μεταφορας εχει κανεις εμπειρια αν τα ζυγιζουν οντως η τσεκαρουν μονο διαστασεις κλουβιου? Η δικια μου ειναι 10κιλα...θα παει 11 με το κλουβι...Τζιφος?

"
Α. Ζώα με πλακουτσωτή μουσούδα ...Τα εν λόγω αναπνευστικά προβλήματα ενδέχεται να αυξηθούν σε καταστάσεις αυξημένου στρες.

Ως προφύλαξη, η Aegean δεν θα δέχεται τέτοια ζώα ως παραδιδόμενες αποσκευές ή στον χώρο αποσκευών, λόγω της αδυναμίας τους να αναπνεύσουν εύκολα και να παραμείνουν σε φυσιολογική θερμοκρασία.
Απαγορεύεται η μεταφορά των βραχυκέφαλων σκυλιών που αναφέρονται στην παρακάτω λίστα σε όλες τις πτήσεις της Aegean: "
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Ναι, τζιφος. Αφου στην καμπινα επιτρεπονται μεχρι 8 κιλα ( σε καποιες εταιριες και μεχρι 10) και τα ζυγηζουν για να πας να πληρωσεις και το αναλογο ποσο.

Ασε που το καλοκαιρι ειναι ετσι και αλλιως παρακινδευμενο. Εαν παραμενει μεσα στο κλουβι- επανο στο αυτοκινιτακι που τα μεταφερει στο αεροπλανο σε αναμονη εστω και 10-15 λεπτα στον ηλιο ( η ακομα και στην σκια?), πριν φορτωθει στο αεροπλανο- την εβαψες!
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
OMG !!!! Πότε το άλλαξαν οι μαλάκες!!!!! Γκρρρρρρρρ... Και με πιάνει κ μένα λογικά... Αφου ταξιδεύω Ιούλιο!!!! Λες να μην με πιάνει επειδή το έκλεισα νωρίτερα??
Μα μια χαρα ειναι!!!!
Παλια πληρωνες 10-15 ευρω ανα κιλο ( σιγουρα για γερμανια- η φιλη μου πληρωσε και της 3 φορες που ηρθε τα τελευταια 2 χρονια καθε φορα 75 ευρω ( μια πτηση- αλλα τοσα για την επιστροφη) για το 6 κιλα σκυλακι της! )). Αρα με 20 Ευρω το ζωω σε πτηση εσωτερικου και 40 εξωτερικου- ΤΕΛΕΙΑ!
 


Afroditi&Silva

Well-Known Member
27 Μαρτίου 2012
83
0
Θεσσαλονίκη
OMG !!!! Πότε το άλλαξαν οι μαλάκες!!!!! Γκρρρρρρρρ... Και με πιάνει κ μένα λογικά... Αφου ταξιδεύω Ιούλιο!!!! Λες να μην με πιάνει επειδή το έκλεισα νωρίτερα??
aggeliki19 εχουν στειλει μεηλ για να διευκρινισουν οτι τα νεα ορια στις αποσκευες δεν ισχυουν για οσους εχουν κλεισει την πτηση τους μεχρι και 14 Ιουνιου. Ελπιζω να ισχυει το ιδιο και για τα ζωακια μας, ασχετως αν δεν τα εχουμε ηδη προπληρωσει!!!!!!
 


aggeliki19

Active Member
1 Μαϊου 2012
29
0
aggeliki19 εχουν στειλει μεηλ για να διευκρινισουν οτι τα νεα ορια στις αποσκευες δεν ισχυουν για οσους εχουν κλεισει την πτηση τους μεχρι και 14 Ιουνιου. Ελπιζω να ισχυει το ιδιο και για τα ζωακια μας, ασχετως αν δεν τα εχουμε ηδη προπληρωσει!!!!!!
Μακάρι να μην μας πιάνει εμάς.... Δεν είναι και λίγο από 4 σε 20...
 


aggeliki19

Active Member
1 Μαϊου 2012
29
0
Μα μια χαρα ειναι!!!!
Παλια πληρωνες 10-15 ευρω ανα κιλο ( σιγουρα για γερμανια- η φιλη μου πληρωσε και της 3 φορες που ηρθε τα τελευταια 2 χρονια καθε φορα 75 ευρω ( μια πτηση- αλλα τοσα για την επιστροφη) για το 6 κιλα σκυλακι της! )). Αρα με 20 Ευρω το ζωω σε πτηση εσωτερικου και 40 εξωτερικου- ΤΕΛΕΙΑ!
Δεν είναι καθόλου μια χαρά... Ίσως για τη φίλη σου που πάει εξωτερικό , αλλά για εμάς στην Ελλάδα από 4 μας το πήγαν 20...
 


STARMILLLY

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2011
294
11
Πατρα
Ναι, τζιφος. Αφου στην καμπινα επιτρεπονται μεχρι 8 κιλα ( σε καποιες εταιριες και μεχρι 10) και τα ζυγηζουν για να πας να πληρωσεις και το αναλογο ποσο.
Στη Ryanair που πεταξα προσφατα λενε για χειραποσκευη ως 10κιλα αλλα πχ δε μας τη ζυγισαν μονο την εβαλαν σε ενα ειδικο μεταλικο κατασκευασμα για να δουν αν πληρει τις διαστασεις. Γι αυτο κ αναρωτιεμαι πως αν βρω κλουβι στις διαστασεις και χωραει μεσα κ η Ευα και δεν μου τη ζυγισουν θα μαι ενταξει! Εχει κανεις παρομοια εμπειρια?
 


Pintsie

Well-Known Member
7 Ιανουαρίου 2011
1.233
23
Ανθούσα
Για ταξίδια προς Λονδίνο δεν έχει αλλάξει τίποτα ακόμα ε ? (μόνο british cargo, 900 λιρούλες έτσι για το τίποτα και εξετάσεις για λύσσα κτλ)
Είχαν πει ότι από Ιανουάριο θα άλλαζαν όλα αυτά. Άλλαξε τίποτα ή .... ?
 


chrispapas

Well-Known Member
20 Ιουνίου 2011
1.359
25
Για ταξίδια προς Λονδίνο δεν έχει αλλάξει τίποτα ακόμα ε ? (μόνο british cargo, 900 λιρούλες έτσι για το τίποτα και εξετάσεις για λύσσα κτλ)
Είχαν πει ότι από Ιανουάριο θα άλλαζαν όλα αυτά. Άλλαξε τίποτα ή .... ?
Αν θες να σου στείλω όλο τα χαρτία που μου είπανε ότι χρειάζεται με ένα μειλ πες μου.Eμείς σε κανένα 20 θα πετάξουμε για Λονδίνο. Αυτά είναι τι ζητάνε χώρια από προδιαγραφές κλουβιού κτλ.... Τα λεφτά είναι στα 850.Και ως τώρα έχω βρει μόνο British και Swiss από Αθήνα, είμαι όμως Θεσσαλονίκη οπότε με σκήσανε.

Entry rules for pets entering the UK from the EU What has to be done Now From 1 January 2012
Microchip Yes Yes
Rabies vaccination Yes Yes
Blood test Yes No
Pre-entry waiting period Yes Yes
Length of waiting period 6 months from date sample taken for blood test 21 days after vaccination
Tick treatment Yes (24-24 hours before embarkation to UK) No
Tapeworm treatment Yes (24-48 hours before embarkation to UK) Under consideration at European level
 


Pintsie

Well-Known Member
7 Ιανουαρίου 2011
1.233
23
Ανθούσα
Αυτά τα ξέρω. Είχαν πει όμως ότι όλα αυτά (κυρίως το 6μηνο) θα καταργιόταν από Ιανουάριο...
πφφ :(