Σκυλος + Αυτοκινητο


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Το kangoo επίσης μου φάνηκε αρκετά κατάλληλο αλλά μεγάλο και νομίζω και ακριβό. Ίσως κάποτε...

Προς στιγμήν νόμιζα ότι μίλαγες για μένα..:p:p
ποιο είναι αυτό ρε παιδιά υπάρχει kangoo αυτοκίνητο και δεν το ξέρω?
βγάλαν αυτοκίνητο με το όνομα μου?:p:p:D:D
 


Sophiaouda

Well-Known Member
31 Ιανουαρίου 2008
1.325
8
Φθινοπωρο
Λοιπόν,μετα απο ώριμη σκεψη,βρηκα την κατάλληλη λύση στο προβλημα μου:D:D



με αυτόν τον τρόπο δεν νομιζω να με ξανατρακαρουν ποτε!!!!..ε,μπορει όμως να δημιουργησω εγώ καποιο τρακαρισμα:p
 






kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Σοφια εχεις που εχεις ολοκληρες αρκουδες!!!:):)
Να μην κανουν κατι για σενα?:D:D:)
 




xritaki

Well-Known Member
7 Ιουνίου 2008
1.724
1
Αχαχα να μαζευτουμε να κανετε αγωνες. Παρακαλω ομως να βαλετε και Ριτα πανω να ανεμιζουνε οι φιογκοι τις ενω τρεχετε:D:D:D
 


FAINOMENON

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2008
879
3
Ireland
ναι ετσι τοχουμε δει, να βαλουμε το Ουιππετ μας πανω για επιβατη (με καπελλακι ψαθινο εποχης και παπιγιον!)...αλλα ολοι οι καλοι χωρανε! με κορδελλες & φιογκους!

(μαλλον εκτος τοπικ βγηκαμε παλι! δεν κανουμε ενα τοπικ σκυλος - αμαξιδιο?)
 


ChristosG

Member
8 Φεβρουαρίου 2008
23
0
Αθήνα
Σήμερα πήγα τον δικό μου στον γιατρό για το τρίτο εμβόλιο.
10 λεπτά διαδρομή, 3,5 μηνών κουτάβι (λαμπραντορ) τον είχα στα πόδια μου, στο πάτωμα του συνοδηγού και αγαναχτήσαμε μέχρι να φτάσουμε.
Έχω sedan οπότε στο πορτμπαγκάζ δεν χωράει κλουβί.

Τώρα όμως που τελείωσε τα εμβόλια του θέλω να τον βγάζω έξω περισσότερο.

Τι να κάνω? Στο πίσω κάθισμα δεν μπορώ να τον αφήσω με τιποτα και να οδηγώ εγω.
Να φτιάξω κατι σε ένα μαραγκό για το πορτμπαγκάζ?


 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Έχεις προσπαθήσει σκυλο-ζώνη ασφαλείας? Τον δένεις στο πίσω κάθισμα και υποτίθεται ότι ησυχάζει το κεφάλι σου.
 


Noela

Well-Known Member
25 Οκτωβρίου 2007
1.954
222
Παλλήνη
www.agilityadddicts.gr
Εννοείς ξύλινο απ' έξω από το αυτοκίνητο; Γιατί αυτό το θεωρώ επικίνδυνο αλλά και άσχημο να απομονώνεις και να κλείνεις έτσι το σκυλί όπως οι κυνηγοί.
Εμείς χρησιμοποιούμε dogbag το large και χωράνε και τα 2 σκυλιά. Όμως ανοίγει πόρτα στο πορτμπαγκάζ και τα πίσω καθίσματα τα έχουμε ξεχάσει. Το medium χωράει στα πίσω καθίσματα και υπάρχουν και άλλα προϊόντα για το πίσω κάθισμα που χωράει ένα ενήλικο λαμπραντόρ.


 


ChristosG

Member
8 Φεβρουαρίου 2008
23
0
Αθήνα
Όχι έξω από το αυτοκίνητο.
Έλεγα να φτιάξω ένα ξύλινο κουτί ή για το πορτμπαγκάζ ή για το πίσω κάθισμα ώστε να είναι περιορισμένο. την ζώνη δεν την έχω δοκιμάσει αλλά θα το προτιμούσα κλεισμένο σε κλουβί. το θεωρώ πιο ασφαλές. Δεν έχει μάθει σε αυτοκίνητο και θα προσπαθεί να έρθει σε εμένα.

Έτοιμα κλούβια (πλαστικά) να χωράνε λαμπραντορ και να μπαίνουν στο πορτμπαγκάζ σε sedan δεν έχω βρει.
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
To πόρτμπαγκάζ του σεντάν είναι ακατάλληλο για σκύλο, δε έχει επαρκή αερισμό και είναι πολύ χαμηλό, που σημαίνει ότι σε ψηλή θερμοκρασία ο σκύλος θα βράσει. Το μόνο που μπορείς να κάνεις (με ιδιοκατασκευή) είναι ένα κουτί που θα εφαρμόζει ακριβώς στις διαστάσεις του πόρτμπαγκάζ αλλά θα έχει την πόρτα (μόνο κάγκελο λόγω αερισμού) προς την μεριά των πίσω καθισμάτων, τα οποία θα πέφτουν για να μπεί ο σκύλος και θα μένουν πεσμένα. Και πάλι πρέπει να έχεις τον νού σου, και με πολλές στάσεις και με aircondition, λόγω χαμηλού ύψους.
 


Noela

Well-Known Member
25 Οκτωβρίου 2007
1.954
222
Παλλήνη
www.agilityadddicts.gr
Εγώ μιλάω για εύκαμπτες θέσεις που δεν επιτρέπουν στο σκύλο να έρθει μπροστά αλλά γλυτώνουν και το αυτοκίνητο από τρίχες και λάσπες. (Παραθέτω φωτογραφίες για παράδειγμα). Από την άλλη όταν έχεις ένα σκύλο που θα σε συνοδέψει για 10-15 χρόνια, φροντίζεις να έχεις και κατάλληλο όχημα για να σε συνοδεύει παντού. Εγώ αυτό έκανα τόσα χρόνια με τις μηχανές και λόγω μεγάλου πλέον σκύλου, ετοιμάζομαι για δίπλωμα αυτοκινήτου.





 




ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Πάρα πολύ ωραίος ο σωλήνας! Ούτε να μετακινείτε ο σκύλος, ούτε να λερώνεται το αυτοκίνητο, ούτε να κινδυνευουν σκύλος και επιβάτες σε κάθε απότομο φρενάρισμα!
Και μένα με ενδιαφέρει! :)
 




Noela

Well-Known Member
25 Οκτωβρίου 2007
1.954
222
Παλλήνη
www.agilityadddicts.gr
Ελλάδα δε ξέρω που (και αν) τον βρίσκεις. Δε μπαίνουμε ιντερνετ για να σερφάρουμε στα φόρα μόνο, ε; :D Σίγουρα βγάζει η dog bag, το λέει pet tube κι έχει καμιά 80ριά ευρώ + μεταφορικά. Από την εταιρεία έχω μείνει ευχαριστημένη έχοντας πάρει τα τετράγωνα τεντάκια της σε large και medium. Εδώ, έχω δει παρόμοιο τούνελ 3 χρόνια πριν που το χρησιμοποιούσε λαμπραντόρ. Για Ρόττυ χρειάζεσαι το large μέγεθος. :rolleyes:
 






Στατιστικά Forum

Θέματα
33.129
Μηνύματα
896.011
Μέλη
19.940
Νεότερο μέλος
desps