Στείρωση: πότε και πως


cathy93

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
1.924
57
Μαρούσι
Δεν είδες τι έπαθα εγώ βρε kickass?? Μόλις τελείωσε ο πρώτος οίστρος κατευθείαν έκανε πυομήτρα..!!
Δεν χρειάζεται να δει πως είναι!!Της στερεί τις βόλτες της και έχει πολύ περίεργη συμπεριφορά!Σαν εμάς τις γυναίκες ένα πράγμα!Τίποτα δεν χάνει!! Άσε που θα έτρεχες και εσύ όλη μέρα να μαζεύεις τα αίματα... Θύμισε μου πόσο είναι η μικρή?

Δεν πρόκειται να πάθει τίποτα!!Ούτε λυπημένη θα είναι ούτε ο χαρακτήρας της θα αλλάξει!!
Καλή επιτυχία και όλα θα πάνε καλά!!!! Η δικιά μου αύριο το πρωί θα την κάνει!!!
Μαζί θα αναρρώνουν τα κορίτσια μας!!
 


KICKASS

Well-Known Member
16 Απριλίου 2012
1.396
2
ΠΑΤΡΑ
ναι είδα τι έπαθες αλλά εντάξει όπως και να το κάνω νιώθω κάπως αλλά τουλάχιστον για καλό είναι.άντε να την άφηνα να της έρθει μία φορά να το νιώσει αλλά αφού λέει η κτηνίατρος ότι είναι καλύτερα τώρα 8 μηνών δεν πειράζει.
 


eleutheriaria

Well-Known Member
27 Ιουλίου 2012
300
1
Εμείς δυστυχώς δεν προλάβαμε πριν τον πρώτο οίστρο και θα κάνουμε πριν τον δεύτερο λογικά. Απλά ψάχνομαι για καλό γιατρό, και ήδη κάποιον έχω υπόψιν...

Kickass, όλα καλά θα πάνε, κατά τη γνώμη μου κάνεις το σωστό:). Και πίστεψέ με...το αίμα δε βγαίνει εύκολα από τα υφάσματα!! Ας μη το νιώσει η μικρή σου...γιατί θα αναγκαστείς να το νιώσει και εσύ και θα'ναι λίγο "κουραστικό", ή τουλάχιστον σε εμάς ήταν..
 


KICKASS

Well-Known Member
16 Απριλίου 2012
1.396
2
ΠΑΤΡΑ
πρίν απο λίγο διάβασα στο θέμα "οίστρος"απο έναν πώς περίμενε τον πρώτο οίστρο ώστε να αναπτυχθεί το λάμπ του σύμφωνα με το ιατρό .. δλδ θα έχουμε πρόβλημα αφού μας έχει τονίσει εμάς πως πρίν είναι το σωστό?
 


Lara_kouklara

Well-Known Member
11 Ιανουαρίου 2011
4.722
457
kICKASS, τα έχουμε ξαναπεί, υπάρχουν 2 "σχολές" στους κτηνιάτρους όσο αφορά στη στείρωση θηλυκού.
Η μία άποψη λέει ότι είναι καλύτερα να στειρώνεται το ζώο αφού κλείσει τους 6 μήνες και πριν έρθει ο πρώτος οίστρος.
Η άλλη λέει πως ιδανική περίοδος είναι μεταξύ 1ου και 2ου οίστρου.

Μιλάς με το γιατρό σου, διαβάζεις και αποφασίζεις, Κατά τη γνώμη μου και οι 2 απόψεις έχουν τα θετικά και τα αρνητικά τους.
 


νασια

Well-Known Member
27 Μαρτίου 2012
616
11
Όπως τα λέει η Lara είναι. Ο δικός μου γιατρός θεωρεί σωστό να γίνει η στείρωση στα μεγαλοσωμα μετά τον δεύτερο οίστρο (και αυτό κάναμε στο ντοπερμαν) ενώ στα μικροσωμα μετά τον πρώτο και αφού έχει χρονισει ο σκύλος (και αυτό θα κάνουμε στην γουεστινα μας που έχουμε τώρα). Όλα καλά να πάνε με την επέμβαση εύχομαι και γρήγορη ανάρρωση.

Στάλθηκε από το HTC Vision μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2
 


KICKASS

Well-Known Member
16 Απριλίου 2012
1.396
2
ΠΑΤΡΑ
το μόνο αρνητικό διαβάζω πρίν τον πρώτο οίστρο η ακράτεια ούρησης αλλά σε συγκεκριμένες περιπτώσεις αλλά αφού ο κτηνίατρος είναι ο "θεός" τώρα έτσι θα γίνει.ελπίζω να πάει καλά και μην έχουμε θέματα.
 


fani

Well-Known Member
30 Οκτωβρίου 2010
2.468
408
Αθήνα
Όλα καλά θα πάνε....τα μετά θα σας τα πει και ο γιατρός σας,μερικές μέρες να μην κάνει κατσικιές για τα ράμματα.Και μετά καλό είναι πάλι να μην την κάνετε και χοροπηδάει για καμιά κύλη!!
Εγω ουτε που καταλαβα πως πέρασε....λίγο προσοχή θέλει τις οδηγίες του γιατρού και όλα καλα!!
 


KICKASS

Well-Known Member
16 Απριλίου 2012
1.396
2
ΠΑΤΡΑ
Το πρωί την στειρώσαμε και πήγε καλά όπως είπανε(εγώ δεν βρισκόμουν εκεί)και το μεσσημέρι την πήραμε σπίτι.Η κακομοίρα βρίσκεται σε κακιά κατάσταση αλλά καλυτερεύει όσο να ναι,προσπαθούσαμε μία ώρα να την βάλουμε σπίτι και αφού έκανε την ανάγκη της την πήραμε αγκαλιά προσεκτικά και τώρα είναι μέσα.Που και πού ρίχνει κανά εμετό αλλά την περισσότερη ώρα κοιμάται δλδ προσπαθεί γιατί ρίχνει κάποια βλέμματα γύρω της.τι πρέπει να προσέχω καί πότε μπορούμε να κάνουμε τις βόλτες μας πάλι?

είναι μεγάλη διαδικασία η στείρωση και την λυπάμαι γτ ενώ το πρωί ήταν χαρούμενη τώρα βρίσκεται έτσι και δεν μπορώ να το χονέψω και ελπίζω να γίνει όπως πρίν και μην την πειράξει καθόλου αυτό.
 
Last edited:


fani

Well-Known Member
30 Οκτωβρίου 2010
2.468
408
Αθήνα
Εμάς έκανε 24 ώρες να επανέλθει...είναι λογικό χειρουργίο έκανε!!
Ξέρω πως νιώθεις αλλά πραγματικά σε λίγες μέρες είτε που θα το προσέχεις!!
Βασικά την αντιβιωση σας τώρα και άστη θα συνέλθει,θα την δεις και μόνος σου!
 


KICKASS

Well-Known Member
16 Απριλίου 2012
1.396
2
ΠΑΤΡΑ
μακάρι γιατί με κάνει και λυπάμαι αν και την βγάζω καθαρή λίγο στο ψυχολογικό κομμάτι γιατί δεν πήρα εγώ την απόφαση!
 


νασια

Well-Known Member
27 Μαρτίου 2012
616
11
Σιδερένια. Μην κάνεις έτσι γιατί το αντιλαμβάνεται. Την πρώτη μέρα κυρίως κοιμάται. Φαγητό δεν κάνει και ούτε νερό για κάποιες ώρες. Μην την ενοχλεις καθολου. Αύριο θα είναι σαφώς καλύτερα. Φαγητό μαλακό για να μην σφιγγεται για κακα. Προσοχή στις κατσικιες για τα ράμματα. Θα δεις πόσο καλύτερα θα είναι αύριο το πρωί. Είναι σοβαρή εγχείρηση είναι λογικό να είναι ακεφη.
Καί μην αισθάνεσαι ενοχές.

Στάλθηκε από το HTC Vision μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2
 


Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
Θα ειναι σιγουρα καλυτερα αυριο, περαστικα της! :)

Εμετο εννοεις οτι εβγαλε σκετο υγρο ετσι? Αυτο ειναι απο την επιδραση του αναισθητικου.
 




Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
έβγαλε ένα κίτρινο υγρό(το αναισθητικό προφανώς) κανά εξάρι φορές.
Γαστρικα υγρα ειναι αυτα, το αναισθητκο μπηκε ενδοφλεβια, δεν εχει σχεση με αυτο το υγρο που ειδες, αλλα προκαλεσε τον εμετο.
 


KICKASS

Well-Known Member
16 Απριλίου 2012
1.396
2
ΠΑΤΡΑ
πήραμε τηλ και είπε πώς δεν θα έπρεπε να έχει εμετούς λόγω μίας νέα μεθόδου που έκανε αλλά δεν πειράζει.καλά νερό και φαί δεν τρώει άλλο αν της φέραμε και λίγο γαλοπούλα που τρελένεται .πραγματικά είμαι λυπημένος εκεί που είχα ένα χαρούμενο σκυλί είναι σε άσχημη κατάσταση και ενώ το πρωί πέταγε απο χαρά και ο λόγος ποιός λές και είχε κάποιο πρόβλημα απο μλκς του ανθρώπου να παρεμβαίνει στην φύση αλλα τι να κάνουμε δεν υπάρχουν άλλες λύσεις.
 
Last edited:


cathy93

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
1.924
57
Μαρούσι
Θα δεις ότι σε 2-3 μέρες θα είναι όπως την ήξερες!!!!
Γρήγορη ανάρρωση εύχομαι!!!!!

Να ρωτήσω κάτι παιδιά?
Διάβασα κάπου ότι ακόμα και μετά την στείρωση (αν είναι σε κοντινό διάστημα απ' τον οίστρο) μπορεί να συμβεί ψευδοκύηση αν οι ορμόνες είναι "τρελαμένες" από πριν..Πως θα το καταλάβουμε αν συμβεί κάτι τέτοιο???
 


Donzouan

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2010
649
1
θα δείς εκδηλώσεις ψευδοκύησης ...
αυτό , εάν η ωοθηκυστερεκτομή γίνει στο 2ο μίσο του διοίστρου .
 
Last edited:


Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
πήραμε τηλ και είπε πώς δεν θα έπρεπε να έχει εμετούς λόγω μίας νέα μεθόδου που έκανε αλλά δεν πειράζει.καλά νερό και φαί δεν τρώει άλλο αν της φέραμε και λίγο γαλοπούλα που τρελένεται .πραγματικά είμαι λυπημένος εκεί που είχα ένα χαρούμενο σκυλί είναι σε άσχημη κατάσταση και ενώ το πρωί πέταγε απο χαρά και ο λόγος ποιός λές και είχε κάποιο πρόβλημα απο μλκς του ανθρώπου να παρεμβαίνει στην φύση αλλα τι να κάνουμε δεν υπάρχουν άλλες λύσεις.
Θα συνελθει, ο,τι εκανες, το εκανες για προληψη δικιας της. Μην ανησυχεις καθολου και πριν το καταλαβεις θα ειναι το τρισευτυχισμενο κουταβι που ηταν. ;-)
 


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Μια συμβουλή. Της μικρής ο οίστρος ξεκίνησε στις 12 Ιουλιου και κράτησε γύρω στις 3 βδομάδες. Το αρχικό σκεπτικό είναι να προγραμματίσω την στείρωσή της γύρω στις 10-15 Οκτώβρη να έχουν περάσει πρώτα 3 μήνες και να έχουν πέσει τα επίπεδα της προγεστερόνης. Μήπως όμως θα ήταν καλύτερα να περιμένω να χρονίσει, έχει γενέθλια στις 20/10, και να την πάω πχ στις 24/10; 'Η και η πρώτη ημερομηνία είναι οκ;
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.815
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf