Στειρωση!


veteriarian

Well-Known Member
11 Ιουνίου 2011
140
0
αυτα για τα αντιβιωτικα που σου λεω μην του τα πεις. ουτε να τα χρησιμοποιησεις για να του την πεις.
Plz.
 


MANOY

Well-Known Member
13 Μαρτίου 2008
1.168
0
35
Ηρακλειο Κρητης και Αθηνα
Ευχαριστω παρα πολυ για τις συμβουλες! Δεν εχω σκοπο να χρησιμοποιησω τιποτα για να του την πω μην ανησυχεις! Παντως αυτο με τα επιθεματα ειναι πολυ πολυ δυσκολο με τη μικρη μου. Θα προσπαθησω σιγουρα αλλα το να την κρατησω ακινητη ειναι εως ακατορθωτο! Ευχαριστω πολυ παντως!
 


MANOY

Well-Known Member
13 Μαρτίου 2008
1.168
0
35
Ηρακλειο Κρητης και Αθηνα
Ολα πανε καλυτερα! Την ειδε και ο γιατρος και μου ειπε οτι το πιθανοτερο ειναι να ξυθηκε με το πισω της ποδι και να το ερεθισε! Τωρα εχουμε ξεπρηστει και πανε ολα καλα! Εχουμε χαλασει ηδη 3 κολαρα της ελισσαβετ μη με ρωτησετε πως καταφερνει και τα δαγκωνει δεν γνωριζω, αλλα χαλαλι της! :)
 


Shelly

Well-Known Member
16 Ιουνίου 2016
67
73
παιδιά SOS ,αφού υπάρχει εδώ ποστάρω εδώ,πριν 3 μέρες Τετάρτη,έκανα στείρωση τη Σέλυ μου.η κτηνίατρος με είπε από την επόμενη κιόλας μέρα να τη περπατήσω.αν κ δε το ήθελα για να είναι πιο ήρεμη,το έκανα.βγήκα κ τη Πέμπτη κ τη Παρασκευή.είμαι συνεχεια από πάνω της να μην γλύφει τα ράμματα (εξωτερικά έκανε...δυστυχώς..) βλέπω οτι καλυτέρευε μέχρι σήμερα που βγήκαμε για περπάτημα το πρωί κ είδαμε ένα φιλικό αδέσποτο κ από τη χαρά της που το είδε πήδηξε τόσο πολύ που της έφυγαν τα 2 τελευταία από τα 7 ράμματα που είχε. Από εκείνη τη στιγμή κ μετά δδεν την έχει ο τόπος,συνέχεια πετάγεται από μερος σε μέρος για να βολευτεί,εν τέλει δε μπορεί ούτε να ξαπλώσει στα πλάγια πλέον γιατί πονάει μάλλον κ είναι μονίμως στη θεση κάτσε χωρις να βολευεται φυσικά.έχει βγάλει κ κάποιες σταγόνες αιμα. πήρα τη κτηνιατρο κ με ειπε να μη κάνω τπτ.ούτε να το καθαρισω ουτε τπτ.εχει ξεραμνεο αιμα όμως κ φοβάμαι. τί να κάνωω??????????????????????
 


theo9

Well-Known Member
18 Μαϊου 2016
515
377
νοτια προαστια
τιποτα μη κανεις αφου σου ειπε η γιατρος αστην τοτε ακουσε την.
από τα 7 ραμματα αν εφυγαν τα 2 δε τρεχει μια και η γιατρος ξερει.αλλιως θα σου ελεγε φερτην να τα δουμε.
το ότι θα βγει λιγο αιμα είναι λογικο.
μπορει να πρηστει κιολας λιγο εκει .
αν δεις και αλλαζει χρωμα εκει ή πρήζεται πολύ ή βγαζει περισσοτερο αιμα από σταγονες τοτε πηγαινε την στη ντοκτορ σου.
αλλα γιατι τα εκανε όλα εξωτερικα ??
 


Shelly

Well-Known Member
16 Ιουνίου 2016
67
73
δε ξέρω παιδιά κ έχω πελαγώσει λίγο τώρα. Η κτηνιατρος μου έφυγε ,μάλλον λόγω ημερων. δε ξέρω τί να την κάνω για να τη βοηθήσω, ήταν καλύτερα κ τώρα τη βλέπω οτι ταλαιπωρείται όλο κ περισσοτερο..
 


theo9

Well-Known Member
18 Μαϊου 2016
515
377
νοτια προαστια
κοιτα οτι θα την ενοχλεί και ποναει ισως λογω του ότι βγηκαν τα ραμματα είναι οκ.
αν εννοεις αυτό ότι ταλαιπωρειται ενταξει.
αν εχεις σημαδια ότι κατι δε παει καλα - δλδ αν δεις ότι είναι νωχελικη και δε τρωει και δε σηκώνεται παραδείγματα λεω ε - τοτε πηγαινε την σε καποιο κτηνιατρο άλλο αφου η δικια σου εχει φυγει,
παντως εχω ακουσει για σκυλια που τους βγηκαν καποα ραμματα και οκ δεν επαθαν κατι εκτος από τα προφανη από το τραυμα.
σημερα είναι καλυτερα ?
 


Shelly

Well-Known Member
16 Ιουνίου 2016
67
73
γειά σου,σε ευχαριστώ που μου απάντησες.έχει όρεξη για φαγητό,τρώει μια χαρά. κ χαίρεται όταν θα βγούμε στο πάρκο για τις ανάγκες της κ ενα απλό περπάτημα για το ξεμούδιασμα.απλά διαβάζω για κοίλη π.χ αν φύγουν τα ράμματα κ πόσο εύκολο είναι να το πάθει κ αγχώθηκα. επίσης δε ξέρω γιατί αλλά δυσκολεύομαι να πιστέψω οτι είναι καλύτερα να μην καθαρίζω τη περιοχή με κάτι κ να την αφήνω με τα ξεραμένα αίματα.κ γύρω γύρω να πάω να τη καθαρίσω με γάζα κ νερό,θα τιναχτεί μέχρι πάνω,οπότε δε το κάνω. ντάξει πιστευω οτι θα γίνεται καλύτερα μέρα με τη μέρα,απλά φοβήθηκα μήπως το πέσιμο των 2 ραμμάτων της έκανε κακό,γιατί τις 2 πρώτες μέρες ήταν μια χαρά,πονούσε αλλά σε λογικό βαθμό κ γινόταν όλο κ καλύτερα αλλά μετα που έφυγαν τα ράμματα,νομίζω πονάει πιο πολύ.
 


theo9

Well-Known Member
18 Μαϊου 2016
515
377
νοτια προαστια
κοιτα το να πας να καθαρισεις ορισμένες φορες δε κανει καλο γιατι μπορει να πρεπει να αποβαλει διαφορα υγρα και αιμα και εσυ εμ το ν ατο καθαριζεις και να το "κλεινεις " με υγρο εστω και νερο να μην αφηνεις τη διαδικασια να γινει όπως πρεπει.
αν δεν εχει πρηστει και δεν εχει κανει κανα γουρμπαλακι στο χρωμα του αιματος ειμαστε οκ.
ραμματα είναι και οσο και ναναι αν σου βγουν απότομα σε ποναει.
παντως εγω στη δικη μου την κρατησα νομιζω 3-4 μερες να μη παιξει με άλλο σκυλι κτλ.και δεν ηταν όλα εξωτερικα.
 


Shelly

Well-Known Member
16 Ιουνίου 2016
67
73
μάλιστα,ναι έχεις δίκιο έτσι όπως τα λες. theo9 μετανιώνω που δε τη πήγα σε άλλον κτηνίατρο,μετανιώνω για τα εξωτερικά ράμματα,αλλά τώρα έγινε κ δε γυρνάει πίσω. ίσως αν μπορέσω να τραβήξω μια φωτογραφία να μου πεις τη γνώμη σου.
 


Shelly

Well-Known Member
16 Ιουνίου 2016
67
73
φαίνονται τα 5 ράμματα,από την αριστερή μεριά( την κάτω) λείπουν τα 2 κ φαίνεται ελάχιστα πιο ανοιχτό. νομίζω ότι έγινε προχειροδουλειά αν δω κ άλλες φωτογραφίες από ράμματα στείρωσης σκύλων. δε ξέρω πως θα έπρεπε να φαίνεται ή αν είναι υγιής εικόνα τομής.νομίζω πως όχι.πείτε μου τη γνώμη σας!
 

Attachments



theo9

Well-Known Member
18 Μαϊου 2016
515
377
νοτια προαστια
δεν είμαι γιατρος ε....
αν θες να στειλεις τη φωτο να τη δει και κανενας που να εχει περισοοτερες γνωσεις οκ.
παντως η στειρωση είναι κατι απλο.τα ραμματα είναι κατι που μπορουν να κοπουν και προκαλουν και εξτρα πονο και λιγο πρηξιμο και να βγαινει υγρο και αιμα.
τωρα εγινε.δε σημαινει ότι είναι κακος ο κτημιατρος σου παντως...
τωρα που μου το θυμισες οντως και εμενα μου ειχε πει να μη τη καθαρισω και για αρχη εβγαζε και εμενα λιγο υγρο και αιμα μαζι...
 


theo9

Well-Known Member
18 Μαϊου 2016
515
377
νοτια προαστια
η οψη καπως ετσι ηταν και στη δικια μου.
ναι φαινεται ότι στη αριστερη μερια λειπει καποιο ραμμα και ισως να ανοιξει (ετσι λεμε εμεις βεβαια που δεν ξερουμε από τετοια).μπορει να την πηγαινα να το δει μηπως απλα της κανει ένα ραμμα εκει.να ειμαστε ολοι ησυχοι αλλα και παλι αγ=φου σου ειπε ότι δεν τρεχει μεινε σε αυτό.
ουτε καποιο αιμάτωμα βλεπω ουτε πρηξιμο..ετσι ηταν και σε μενα παντως.
 






Shelly

Well-Known Member
16 Ιουνίου 2016
67
73
γειά σου,καλυτερεύει! τη πήγα κ σε άλλον κτηνίατρο τελικά.έτσι για μια δεύτερη γνώμη. μου είπε οτι κανονικά χρειάζεται ξανά ράμματα για να κλείσει σωστά η τομή κ αν θέλω να της κάνουν αλλά δε θα πάθει κ τπτ χωρίς αυτά.μόνο που θα μείνει ουλή πιο πολύ από το κανονικό.(ανομοιόμορφο δλδ) Επέλεξα να την τα ξανακάνουν γιατί δε θέλω να ξαναπεράσει νάρκωση,ξανά πόνος για τα ράμματα.Χαζομάρα μου?δε ξέρω,αυτό θεώρησα καλό.
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
περαστικα της
μην ανησυχεις αντεχουν πολυ περισσοτερο απο εμας
που και μονο που τ αβλεπουμε ταραζομαστε..
 
  • Like
Reactions: theo9


mariatheo

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2015
828
435
Καλημερα για να μην ανοίγω καινούργιο θεμα εχει έρθει η ωρα της στειρώσεις και για την μολυ.
1ον.γιατι ετσι και αλλιως το ειχα είδη προγραμματίσει.
2ον.εχει λιγο πριστει ο ενας μαστός και μου είπε ο Κτηνιατρος οτι πρεπει να γίνει για να μην δημιουργηθούν και στους υπόλοιπους και μεγαλώςουν και περισσότερο.το χειρουργείο θα το κάνω σε άλλο γιατρό.ο ενας μου είπε 200€+ ΦΠΑ και ο άλλος 130€.υπαρχει μια διαφορά 70€.σε ποιον απο τους δυο να παω;;;;οποιος απο εσάς εχει κανει σε θηλυκό ας με διαφωτίσει.
 






Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU