Συμβιωση Γάτας με Akita


Ghostdoc

Well-Known Member
25 Νοεμβρίου 2013
1.623
793
Ghostlands
Ghostdoc, ξέρεις πόσα σκυλιά έχω δει που πουλήθηκαν ως pet τα σπάνε στις ευρωπαικές και παγκόσμιες εκθέσεις και άλλα που ήταν show quality-show potencial μεγαλώνοντας δεν έλεγαν απολύτως τίποτα; Η φύση όταν θέλει μας κάνει τέτοιες πλάκες δεν πάει να έχεις και 10 έμπειρα μάτια.
Στα show οι πιθανοτητες εξέλιξης-γειτνίασης με το πρότυπο ειναι με το μερος μας, στα pet ειναι "εναντιον μας" , τόσο απλα. Η φυση εχει πραγματι χιούμορ ;-)

Γενικα, μετα απο αρκετο παιδεμα με το θεμα, εχω καταληξει στο εξης συμπερασμα: αν ο σκυλος δεν εχει (dna-ικα) βιτσιο να κυνηγαει μικροσωμα ζωα, μετα εξαρταται απο την γατα αν θα τα πανε καλα η οχι. Αν η γατα ειναι θετικη, μετα παιζει ρολο ο χειρισμος του ιδιοκτητη κ η "εκπαιδευση" κ τελος ο σκυλος ως μοναδα.
Αν η γατα ειναι αρνητικη, δεν υπαρχει περιπτωση, οτι κι αν κανεις......
δηλαδη πιασ τ αυγο και κουρευτο :D
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.552
6.983
Μην το γυρνάτε καλέ σε πετ εκθεσιακό κτλ, μου κάνει εντύπωση αυτό που λέτε για το ακίτα κ τις γάτες, αναπτύξτε το κι άλλο.

Υπάρχει σαρκοφάγο ζώο (όχι σκύλος, ζώο γενικά) που δεν το χει γραμμένο δηλαδή στο dna να κυνηγάει μικρότερα ζώα? Υπάρχουν τέτοια σκυλιά?
 


yositosi

Active Member
21 Οκτωβρίου 2013
35
0
Το γεγονος οτι αγορασες ενα pet καθαροαιμο και πολυ καλα εκανες γιατι αυτο ηθελες δεν αναιρει το γεγονός οτι υπαρχουν διαβαθμίσεις που ανταποκρινονται στην πραγματικοτητα. Εχουμε την ταση οι ανθρωποι να ακυρωνουμε οτι δεν μπορουμε ή δε θέλουμε να επιλέξουμε. Δεν το λεω ως μομφη αλλα ως γενικό συμπερασμα που βγαινει αβίαστα απο την παρατηρηση της κοινωνίας. Συμβαινει παντουμ στα αμαξια στα σκυλια ακόμη και στην επιλογη συντρόφων.Ειναι μηχανισμός άμυνας και ονομάζεται εκλογίκευση, προσπαθουμε δηλαδη να πεισθουμε και να πεισουμε για την ορθοτητα της δικης μας επιλογης.

απαντωντας στην ερωτηση σου, ναι, απεκτησα προσφατα ενα.
Ναι το είδα πριν δύο λεπτά το κουκλάκι που πήρες (σε ρώτησα γιατί θυμόμουν που έψαχνες)! Να σου ζήσει :) :) :)

Τώρα για το υπόλοιπο λίγο σε έχασα και λίγο το μπέρδεψα το όλο σκηνικό. Τι εννοείς "pet καθαρόαιμο" και "ακύρωση"? Δεν τα λαμβάνω φυσικά ως μομφή αλλά απλά ρωτάω για να καταλάβω.

Και σου το λέω αυτό, γιατί τόσο καιρό ακούω από διάφορους αναλύσεις, υπεραναλύσεων... και στην πράξη βλέπω ότι στις περισσότερες (μην το ισοπεδώσουμε φυσικά) των περιπτώσεων είναι ένα απλό μπλα μπλά για να πειστεί ο υποψήφιος πελάτης! Είναι το λεγόμενο χτίσιμο που αναφέρεις πολύ σωστά των "σχέσεων εμπιστοσύνης"! Μπορει και να κάνω λάθος, αλλά στην πράξη εγώ αυτό έχω βιώσει από πολύ κόσμο δυστυχώς όπου με μερικούς μήνες κατοχής ενός σκύλου δεν έχουν την ταπεινότητα να πουν ότι "από όσα έχω δει ως τώρα", σου λένε "είναι ΑΥΤΟ" και τελεία και παύλα!

Αντίστοιχα και με τους εκτροφείς σε ένα βαθμό (μειωμένης π@π@ρολογίας φυσικά) ο καθένας προσπαθεί να μας πείσει ότι τα σκυλιά του είναι πολύ καλά (ή και τα καλύτερα) αλλά ας μην ξεχνάμε την μια και σημαντικότερη σταθερή παράμετρο που είναι τα σκυλιά που έχουν επιλέξει για ζευγάρωμα (που τα πλήρωσαν ακριβά και τώρα κάνουν την απόσβεση τους). Παραδείγματος χάρη ο Ντράγκαν δίνει σκυλιά που πατάνε στον Γκουκάι και στις γραμμές του, αντίστοιχα ο Μπόμπαν σε σκυλιά που πατάνε στον Ασάχι, και ούτω καθεξής ο εκάστοτε εκτροφέας (Ελληνικός ή ξένος). Καλώς ή κακώς αυτό είναι το "προιόν τους" και η όποια υπεραξία θα πάρουν από εκεί πηγάζει. Εσύ ή εγώ αυτό μόνο μπορούμε να δούμε όταν παίρνουμε ένα κουτάβι και τίποτα παραπάνω (testmate pedigree). Αυτό θέλω να σου πω και εννοώ, χωρίς να εννοώ τίποτα περισσότερο ή λιγότερο.

Τώρα από εκεί και πέρα αν βγάλεις τα περί γεωμετρίας κτλ κτλ κτλ που ορθά αναφέρεις (ο εκτροφέας που πηρα τον μικρό, τον χρέωνε παραπάνω γιατί έβλεπε ότι είχε πολύ δυνατά πόδια πχ και πολύ καλή κίνηση), πραγματικά δεν πιστεύω ότι πέρα από το "μπλα μπλα" (όχι υποχρεωτικά κακοπροαίρετο αλλά με βάση τις ενδείξεις που έχει απότο δέντρο), δεν θεωρώ ότι βάζουν και το χέρι τους στη φωτιά για το τι θα σου βγει! ΣΙΓΟΥΡΑ το μάτι τους κόβει πολύ παραπάνω, και για αυτό άλλωστε τόνισα το "στα μάτια μου" αλλά και πάλι δεν παει να πει ότι ειναι Θεοί, ούτε ότι έχουν επαφή με τα σκυλιά τους ντε και καλά και στο μέλλον αφοτου μεγαλώσουν ώστε να ξέρουν το τελικό αποτέλεσμα της γέννας. Αν μη τι άλλο, μιλάμε για μια διαδικασία που απαιτεί ΠΟΛΛΑ χρόνια για να αρχίσεις να έχεις πιο δυνατή εμπειρική γνώση και σίγουρα ΣΤΑΘΕΡΕΣ γραμμές γιατί αν αλλάζεις το οποιοδήποτε κομμάτι της συνταγής τότε σίγουρα έχεις σοβαρό αντίκτυπο στο αποτέλεσμα ;)

Τέλος, για να μην έχουμε παρεξηγήσεις... όταν ανέφερα για σκυλιά που δεν μου κάθονται στο μάτι, να τονίσω ότι και σε ΑΛΛΟΥΣ δεν κάθονται στο μάτι, αλλά φυσικά στα πλαίσια του δήθεν καθως-πρεπισμού όλοι ανταλλάσουν μεταξύ τους τα Like στις φωτό που κυκλοφορούν στο fb! Οκ δεκτό από τη μια ότι ειναι σαν να λες στον άλλο μεσα στα μουτρα "δεν μου αρέσει το παιδί μου", αλλά όταν μιλάμε για "πρότυπα" τότε δεν θεωρώ ότι υπάρχει και τόσο μεγάλο περιθώριο αποκλίσεων. Και για να το θέσουμε και πιο "ωμά" σύγκρινε μόνος σου φωτό ΞΕΝΩΝ σκυλιών, και μετά ΚΑΠΟΙΩΝ σκυλιών εδώ Ελλάδα που οι ιδιοκτητες καμαρώνουν. Θεωρώ ότι δεν χρειάζεται το μάτι ειδικού για να εντοπίσει κάποιες χαώδεις αποκλίσεις, κάτι το οποίο δεν λέω υποχρεωτικά επικριτικά, αλλά απλά τονίζω ότι υφίστανται ΜΕΓΑΛΕΣ πρακτικές αποκλίσεις (και φυσικά ΔΕΝ σύγκρινα το τι έχω ΕΓΩ με το τι βλέπω, γιατί πολύ απλά δεν έχω ιδέα ακόμα τι έχω εγώ γιατί ειναι ακόμα πολύ μικρός!! ;) )
 


yositosi

Active Member
21 Οκτωβρίου 2013
35
0
Μην το γυρνάτε καλέ σε πετ εκθεσιακό κτλ, μου κάνει εντύπωση αυτό που λέτε για το ακίτα κ τις γάτες, αναπτύξτε το κι άλλο.

Υπάρχει σαρκοφάγο ζώο (όχι σκύλος, ζώο γενικά) που δεν το χει γραμμένο δηλαδή στο dna να κυνηγάει μικρότερα ζώα? Υπάρχουν τέτοια σκυλιά?
Ελα μου ντέ!! Ισως τα λούτρινα :p :p :p
 


yositosi

Active Member
21 Οκτωβρίου 2013
35
0
Στα show οι πιθανοτητες εξέλιξης-γειτνίασης με το πρότυπο ειναι με το μερος μας, στα pet ειναι "εναντιον μας" , τόσο απλα. Η φυση εχει πραγματι χιούμορ ;-)
Για να βεβαιωθούμε ότι μιλάμε για τα ίδια πράγματα... τι ακριβώς οριοθετείς εσύ ως pet και τι ως show quality?

Pet θεωρείται το σκυλί πχ που ξεφεύγει από το ΓΕΝΙΚΟ πρότυπο (στα Ακίτα πρακτικά, μη σηκωμένη ουρά, μακρύτριχο, χρωματισμός στη γλώσσα, πεσμένα αφτιά, ανοιχτόχρωμα μάτια, μη κατεβασμένοι όρχεις στα αρσενικά, και κανενα κουλό χρώμα επάνω στο urajiro)... Τα περισσότερα από αυτά βασικά είναι και disqualifie οπότε δεν μπορείς να γίνεις δεκτός σε έκθεση. Κατα τα άλλα, ΟΛΑ τα υπόλοιπα θεωρούνται "μειον βαθμοί" και άρα είναι show quality εφόσον είναι ΚΑΘΑΡΟΑΙΜΑ και άρα αποδεκτά από την FCI (εκτροφείου δηλωμένου στην FCI δηλαδή)

Τουλάχιστον έτσι μου τα εξήγησαν μετά από εκτενή συζήτηση πολλαπλές πλευρές! (για να μην λέμε και καμία μπούρδα)
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Μην το γυρνάτε καλέ σε πετ εκθεσιακό κτλ, μου κάνει εντύπωση αυτό που λέτε για το ακίτα κ τις γάτες, αναπτύξτε το κι άλλο.

Υπάρχει σαρκοφάγο ζώο (όχι σκύλος, ζώο γενικά) που δεν το χει γραμμένο δηλαδή στο dna να κυνηγάει μικρότερα ζώα? Υπάρχουν τέτοια σκυλιά?
Για το Ακιτα κ τις γατες το ειπα απο την αρχη, δεν ξερω τπτ για τα Ακιτα!

Για την δευτερη προταση σου, θα σου πω πχ οτι ενα τερριε dna-ika κυνηγαει μικροσωμα θηραματα.
Οποτε οι πιθανοτητες να συμβιωσει με γατα, ειναι ελαχιστες (παντα υπαρχουνε πιθανοτητες οταν εξεταζουμε το σκυλο ως μοναδα, αλλα οι καταβολες του δεν ειναι συμμαχος μιας τετοιας συμβιωσης.
Ομοιως πχ ενα λαγοσκυλο ειναι δυσκολο να συμβιωσει με γατα.

Αντιθετα ενα μολοσοειδες, η ενα ποιημενικο που δεν προοριζονται να κυνηγανε μικρα θηραματα, ειναι ποιο ευκολο να συμβιωσουνε με γατα.

Ξαναλεω ομως, η γατα πρεπει να ειναι θετικη στην συμβιωση......
Τουλαχιστον σε αυτα κατεληξα μετα απο πολυ πολυ ψαξιμο......
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.552
6.983
To ότι η γάτα κάνει κουμάντο το ξέρουμε χεχε!

Αχα, τώρα είναι πιο αντιληπτός ο διαχωρισμός, θενκς.

Παρόλα αυτά πολύ περισσότερο ή πολύ λιγότερο θεωρώ πώς πάντα ένα σαρκοφάγο θα γουστάρει να κυνηγάει μικρότερα θηράματα και πως δεν είναι ανέφικτο λόγω φυλής να έρθουν κοντά σκύλος και γάτα (αν θέλει η γάτα πάντα!) αλλά μόνο κατά περίπτωση "ζευγαριού" ή αγέλης και οκ, πιθανότατα με διαφορετικό ποσοστό προσπάθειας.

Το να είναι τόσο προβληματική μια φυλή απέναντι στα μικρότερα θηράματα όπως λένε για το ακίτα μου προκαλεί ενδιαφέρον να μάθω περισσότερα στατιστικά και λόγους πάντως!
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Αντιθετα ενα μολοσοειδες, η ενα ποιημενικο που δεν προοριζονται να κυνηγανε μικρα θηραματα, ειναι ποιο ευκολο να συμβιωσουνε με γατα.

Ξαναλεω ομως, η γατα πρεπει να ειναι θετικη στην συμβιωση...
Συμφωνώ και παραθέτω απλά ένα μέρος του post του east49, για να το τονίσω κι εγώ...

Οντως, για τα (μεγαλόσωμα) σκυλιά που αναφέρεις (μολοσοειδή και ΟΡΕΙΝΑ ποιμενικά - γιατί κάποια ΜΗ ΟΡΕΙΝΑ - δηλαδή herding dogs, "τόχουν" το prey πολύ ανεπτυγμένο) ισχύει αυτό (πάντα με εξαιρέσεις, ανά άτομο)...
Ούτε το Ακιτα "τόχει"... μην ξεχνάμε ότι βρίσκεται στην Ομάδα 5 (αν θυμάμαι καλά) γιατί είναι συγκεκριμένου τύπου φυλή... θα μπορούσε κάλλιστα να ανήκει στην Ομάδα 2, μιάς και είναι σκύλος "γενικού τύπου και καθηκόντων"...

Και, σαφέστατα, εξαρτάται, κυρίως, από τη γάτα η εξέλιξη της σχέσης κλπ.
Π.χ.: Αν η γάτα είναι "έμπειρη" (και κοινωνική), όταν ο σκύλος ξεκινάει να μ@λ$κίζ#ται παραμένει ακίνητη και στο "κάτω"... ή, απλά, κινείται πολύ αργά και μελετημένα...
Στην αντίθετη περίπτωση, φεύγει σφαίρα και είναι σαν να προτρέπει το σκύλο να την κυνηγήσει κλπ...

Υ.Γ. Και σε ΟΛΑ τα σκυλιά, ισχύει πάντα το (better safe than sorry):
Αλλο πράγμα η ΔΙΚΗ ΤΟΥ γάτα και άλλο οι ΑΛΛΕΣ γάτες!!!
 


yositosi

Active Member
21 Οκτωβρίου 2013
35
0
Υ.Γ. Και σε ΟΛΑ τα σκυλιά, ισχύει πάντα το (better safe than sorry):
Αλλο πράγμα η ΔΙΚΗ ΤΟΥ γάτα και άλλο οι ΑΛΛΕΣ γάτες!!!
+1!!

Και γενικότερα για το Ακίτα ισχύουν τα παρακάτω χαρακτηριστικά:

1. Όσο χαδιάρικο και παιχνιδιάρικο και αν μας βγει, ΠΑΝΤΑ (σε όσους έχω ακούσει, και βλέποντας και από το δικό μου), σε κάποια φάση θέλουν το χώρο τους και την ησυχία τους! Αν εκεί η γάτα του αρχίσει τα μαγικά, τότε υπάρχει θέμα!

2. Τα Ακίτα είναι ΑΚΡΩΣ κτητικά με το χώρο τους, και εννοούμε το χώρο στον οποίο ζούνε (το έντονο χαρακτηριστικό του φύλακα)

3. Τα Ακίτα συνήθως είναι άκρως πεισματάρικα! Ετσι και τους κολλήσει κάτι, τον κόσμο να γυρίσεις ανάποδα, οι πιθανότητες να μην το κάνουν σε κάποια φάση πολύ απλά είναι πολύ μικρές! Επομένως αν του "καθήσει στραβά" η γάτα, τότε και παλι υπάρχει θέμα.

4. Γενικά τα Ακίτα (και αυτό το βλέπω ΚΑΙ στον δικό μου) έχουν το "κακό" να κρίνουν από το μέγεθος. Οσο πιο μικρό άτομο/αντικείμενο μπροστά τους, τόσο του χεριού τους το θεωρούν. Το κακό είναι ότι ακόμα και σε ένα "άκακο" παιχνίδι, λόγω του μεγέθους τους μπορεί να προκαλέσουν πρόβλημα (για αυτό κιόλας λένε παντού, ποτέ ένα ακίτα μόνο του με παιδί)

Φυσικά, ανάλογα με τον χαρακτήρα, τις συνθήκες ανάθρεψης αλλά και τον χειρισμό/ερεθίσματα που θα λάβει τόσο ο σκύλος όσο και η γάτα μπορεί να μην ισχύει τίποτα από τα παραπάνω, αλλά πάντα υπάρχει το ρίσκο.

Υ.Γ., για το prey και γενικά για τις DNA καταβολές, κάτι πολύ τρελό που παρακολουθώ με τον μικρό. Στη πρώτη βόλτα που βγήκε είχε άγνοια κινδύνου και ότι σκυλί έβλεπε ήθελε να πάει να παίξει, αλλά δεν ήξερε πως να παίξει σωστά (δεν το είχε με τους κώδικες επικοινωνίας). Στη δεύτερη βόλτα πιο ξεθαρεμένος, άρχισε να συμμετέχει περισσότερο με άλλα σκυλιά, αλλά όταν γινόταν τσαμπουκάς μεταξύ τους ο μικρός αλέκος κρυβόταν από πίσω μου. Στην τρίτη βόλτα πηραμε τον αέρα, αρχίσαμε να παίζουμε αλλά σε ΟΛΕΣ τις κινήσεις του (καρατιές) προσπαθούσε να βάλει κάτω τα άλλα σκυλάκια και να τα καβαλήσει. Αφού το κατάφερνε, έφτανε σε σημείο να πέσει αυτός κάτω (αν τον έφτυναν) ώστε να τον καβαλήσει το άλλο σκυλάκι... και να έχει την ευκαιρία να ξανακαβαλήσει αυτός!!!!! Μερικές μέρες μετά, και αφού είχαμε παίξει με διάφορα σκυλάκια, πέσαμε σε έναν ίδιας ηλικίας κούταβο Dogo Argentino... Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον ίδιο τρόπο, εξελίχθηκε σε μια κόντρα επιβολής, προχώρησε σε αμοιβαίο εκνευρισμό... και κατέληξε να βγουν για ΠΡΩΤΗ φορά επιθετικά ένστικτα όπου το παιχνιδι άρχισε να γίνεται πολύ πιο βίαιο (με ότι δύναμη έχουν 2 κουτσουλιές 4μηνών)! Αυτό που με εξέπληξε ήταν ότι αφότου τα πήρε, όταν τον τράβηξα οι ταχυκαρδίες απο το τσίτωμα πήγαιναν σύννεφο, και κυρίως ότι είχε κλειδώσει και δεν με άκουγε με το και τίποτα (επιδεικτικά με αγνοούσε για να ακριβολογώ)
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.552
6.983
Α μάλιστα! Τώρα ξετυλίγεται το κουβάρι! Ευχαριστώ κ τους 3 για τις πληροφορίες!

(Yositosi πλάκα έχουν τα χαρακτηριστικά 1-3. Είναι σα να περιγράφεις γάτα! :D)
 


yositosi

Active Member
21 Οκτωβρίου 2013
35
0
Α μάλιστα! Τώρα ξετυλίγεται το κουβάρι! Ευχαριστώ κ τους 3 για τις πληροφορίες!

(Yositosi πλάκα έχουν τα χαρακτηριστικά 1-3. Είναι σα να περιγράφεις γάτα! :D)
Χαχαχα κάπως έτσι... Δεν είναι λίγες οι στιγμές που αναρωτιέσαι αν πράγματι έχεις σκυλί (ελάχιστο γάβγισμα, μάδημα παντού σαν γάτα, άοσμο, κτλ)... :cool:
 


Ghostdoc

Well-Known Member
25 Νοεμβρίου 2013
1.623
793
Ghostlands
ESTRANGED ριξε ενα βλεφαρο στην παρακατω λιστα ;-)
Dogs most likely to chase a cat

Ναι το είδα πριν δύο λεπτά το κουκλάκι που πήρες (σε ρώτησα γιατί θυμόμουν που έψαχνες)! Να σου ζήσει :) :) :)

Τώρα για το υπόλοιπο λίγο σε έχασα και λίγο το μπέρδεψα το όλο σκηνικό. Τι εννοείς "pet καθαρόαιμο" και "ακύρωση"? Δεν τα λαμβάνω φυσικά ως μομφή αλλά απλά ρωτάω για να καταλάβω.
Καταρχην σε ευχαριστω πολυ ! Να μας ζησουνε τα κουταβακια μας. Ειναι και απο παραπλησια εκτροφεία. Ο Μπομπαν δεν ειναι τυχαιος, το ιδιο και ο Ντραγκαν, και οι δυο αξιολογοι και συνεπεις επαγγελματιες.


[QUOTE]Για να βεβαιωθούμε ότι μιλάμε για τα ίδια πράγματα... τι ακριβώς οριοθετείς εσύ ως pet και τι ως show quality?

Pet θεωρείται το σκυλί πχ που ξεφεύγει από το ΓΕΝΙΚΟ πρότυπο (στα Ακίτα πρακτικά, μη σηκωμένη ουρά, μακρύτριχο, χρωματισμός στη γλώσσα, πεσμένα αφτιά, ανοιχτόχρωμα μάτια, μη κατεβασμένοι όρχεις στα αρσενικά, και κανενα κουλό χρώμα επάνω στο urajiro)... Τα περισσότερα από αυτά βασικά είναι και disqualifie οπότε δεν μπορείς να γίνεις δεκτός σε έκθεση. Κατα τα άλλα, ΟΛΑ τα υπόλοιπα θεωρούνται "μειον βαθμοί" και άρα είναι show quality εφόσον είναι ΚΑΘΑΡΟΑΙΜΑ και άρα αποδεκτά από την FCI (εκτροφείου δηλωμένου στην FCI δηλαδή)
[/QUOTE]

Απαντω εδω συνολικα και για τις δυο ερωτησεις με τα εντονα γραμματα γιατι κατ ουσιαν αφορουν το ιδιο πραγμα. κατα τη γνωμη μου και απο οσο εχω ψαξει , διαβασει και ακουσει ισχυουν τα εξης : Πολλα χαρακτηριστικά του προτυπου εχουν ενα συγκεκριμενο ευρος, δεν αποτελουν σημεια αλλα μια περιοχη σημειων που εχει ορια. Υπαρχει δηλαδη μια ανοχη εως ενα οριο. Παραδειγμα το υψος και βαρος, ή στο χρωμα, μπορει ας πουμε να καλυπτει μια γκαμα αποχρωσεων ενος βασικου χρωματος, πχ για τα ακιτα λιγοτερο ή περισσότερο κόκκινο κλπ. Αλλο παραδειγμα, για το ρυγχος, λεει ας πουμε οχι πολυ μυτερο, τι σημαινει αυτο; επιδεχεται ανοχη μεχρι ενος οριακου σημειου. Το ιδιο ισχυει για τα περισσότερα μορφολογικα χαρακτηριστικά, το ιδιο και για το χαρακτηρα.
Συμπερασματικά, κανενας σκυλος δεν ειναι τόσο τελειος ωστε να ταυτιζεται ακριβως με το προτυπο. Οσο περισσότερο το πλησιαζει τόσο προσεγγιζουμε την εννοια του εκθεσιακου, οσο απομακρυνεται απο το τελειο, ΑΛΛΑ ΕΝΤΟΣ ΟΡΙΩΝ ΠΡΟΤΥΠΟΥ, τοσο προσεγγιζουμε την εννοια του pet. Αντιστοιχα, τα ελαττωματα εντος προτυπου ειναι συγκεκριμενα και ενα ή περισσότερα απο αυτα μπορει να εχει ενα πετ. Τα ελαττώματα ομως αποκλεισμου σημαινουν οτι εχουμε ξεπερασει τα όρια του προτυπου καθαροαιμίας.
Νομιζω οτι τα εγραψα αρκετα αναλυτικα, εαν καπου κανω λαθος παρακαλω καποιος πιο εμπειρος να με διορθώσει.

Ουσιαστικα συμφωνω με ολα οσα γραφεις , μια χαρα τα λες και για τους εκτροφεις και για τον τροπο που ορισμενοι προσπαθουν να σου πλασαρουν το προιον κλπ κλπ. Στο θεμα με τα αλλα σκυλια και τη βολτα, θελει μεγαλη προσοχη, οντως τα ατιμα ειναι ιδιαιτερως επιμονα και κυριαρχικα. Ηδη η μικρη βγαζει τις πρωτες στριγγλιες , γρυλλισματα και επιθετικές τασεις και αμεσα θα αρχισει η διαδικασία βασικής υπακοης για να τιθασευτουν
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.552
6.983
Ευχαριστώ για τη λίστα! Δεν έχω ακίτα (και κανένα της λίστας καθότι μπασταρδέισον) απλά με ενδιαφέρει να καταλάβω ποιά είναι αυτά τα στοιχεία που διαχωρίζουν μια φυλή από μία άλλη στο πόσο περισσότερο ή λιγότερο γουστάρει να κυνηγάει μικρότερα ζώα. Τώρα για να βγάλω συμπέρασμα απ'τη λίστα πρέπει να τα πιάσω ένα ένα και να τα μελετάω (και πιάστο αυγό και κούρευτο :D).
 


milou LGD

Well-Known Member
5 Σεπτεμβρίου 2013
386
230
Ημουν έτοιμη αλλα εντάξει αφού τον θεωρούρες βέλγικο...
Με τις γάτες όλα τα σκυλιά πάνε καλά αν μεγαλώνουν μ'αυτά, δεν έχουν προβλήματα.
βελγικο δεν ειναι μονο το Groenendeal και το Malinois. υπαρχει και το Tervuren...
 




Scalpel

Well-Known Member
22 Φεβρουαρίου 2014
556
1.425
Sydney - Australia
Μην το γυρνάτε καλέ σε πετ εκθεσιακό κτλ, μου κάνει εντύπωση αυτό που λέτε για το ακίτα κ τις γάτες, αναπτύξτε το κι άλλο.

Υπάρχει σαρκοφάγο ζώο (όχι σκύλος, ζώο γενικά) που δεν το χει γραμμένο δηλαδή στο dna να κυνηγάει μικρότερα ζώα? Υπάρχουν τέτοια σκυλιά?
Το ένα μου Samoyed κυνηγούσε γάτες σαν τρελό
Ο δεύτερος δεν ασχολείται - η ενός έτους γάτα μας επέλεξε να γεννήσει και να βάλει τα μικρά της 3 μέτρα από το πιάτο και το νερό του!
 


twindrop

Member
4 Φεβρουαρίου 2014
9
0
Πατρα
Λοιπόν.... Επανέρχομαι στο θέμα για να ξέρουν οι επόμενοι... ο σκύλος με τις γάτες τα πάει καλά και είναι ένας κούκλος. Το μόνο πρόβλημα είναι ότι 2 από τις 3 όταν τις πλησιάζει τρέχουν και ως αποτέλεσμα αυτός τις ακολουθεί καταπόδας και αυτές τρέμουν...

Η δικιά μας λοιπόν η εμπειρία είναι ότι αν έχεις μεγάλες γάτες σε ηλικία (2+) πάρε τον σκύλο αν μπορείς (που μάλλον δεν γίνεται) όσο μικρότερο γίνεται σε ηλικία (πχ. 30-40 ημερών). Όσο μεγαλύτερος ο σκύλος, τόσο με την γάτα θα υπάρχουν θέματα...

Εμάς δυστυχώς ο μικρός 2 μηνών δεν ήταν και τόσο μικρός οπότε κάνουμε μικρά βήματα μέρα με την μέρα! Αυτά και καλή συνέχεια!
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
twindrop δεν είναι καλό να συμβουλεύουμε κάποιον να απομακρύνει το κουτάβι από την μητέρα και την τοκετοομάδα του μικρότερο των δύο μηνών, πόσο μάλλον μικρότερο κι από το όριο που ορίζει ο νόμος που είναι οι οκτώ εβδομάδες (8 εβδομάδες επί 7 ημέρες μας κάνει 56 ημέρες)
 


Anniegr

Well-Known Member
22 Φεβρουαρίου 2014
776
1.125
Μια χαρά ηλικία έχει ο μικρός, δεν είναι καθόλου αργά να μάθει στους 2 μήνες να συμβιώνει με γάτες. Και πού βασίζεται "η δικιά σας η εμπειρία" δεν κατάλαβα, πώς το συμπέρανες το 30-40 ημερών; Το ακριβώς αντίθετο θα πετύχαινες -κατ' εμέ το καλύτερο είναι αφού έχεις γάτα να ενημερώσεις τον εκτροφέα, ο οποίος και θα φροντίσει να φέρει με ασφάλεια το κουτάβι σε επαφή με γάτα, όχι να πάρεις το κουτάβι τόσο μικρό (παράνομο ούτως ή άλλως) και να ρισκάρεις χρόνια λάθος κοινωνικοποίησης και προβλημάτων.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.813
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf