Συνδυαστική διατροφή & BARF


Δέλτα

Well-Known Member
13 Φεβρουαρίου 2016
250
634
Διαβάζοντας για την BARF διατροφή θεώρησα σωστό να την εισάγω στο μενού της Ήρας. Σήμερα η Ήρα τρέφεται με μια ποικιλία τροφών από λαδερά και ελαφριά σπιτικά φαγητά μέχρι μαγειρευτή τροφή και κροκέτες που είτε συμπληρώνουν κάποιο γεύμα είτε δίνονται στην ανάγκη (και γενικά αποφεύγονται όσο το δυνατόν περισσότερο). Το μεγαλύτερο μέρος της διατροφής της αποτελεί μαγειρευτό φαγητό 70-80% κρέας και το υπόλοιπο λαχανικά και ρύζι. Οι ερωτήσεις που έχω είναι οι εξής: 1) Μπορώ να συμπεριλάβω BARF 1-2 φορές την εβδομάδα στην διατροφή της ή άμα την ξεκινήσω πρέπει να τρώει αποκλειστικά αυτό; 2) Το κρέας που θα αγοράζω μπορεί να είναι και από το σούπερ μάρκετ ή τον χασάπη ή πρέπει να αγοράζεται από κάπου αλλού; Και κάτι τελευταίο πολλοί μαζί με την BARF δίνουν φρέσκα φρούτα και λαχανικά που εμένα η δικιά μου δεν τα ακουμπάει θα υπάρξει κάποιο πρόβλημα;

Ευχαριστώ προκαταβολικά!
 


takisft

Well-Known Member
24 Ιουνίου 2011
4.817
5.037
Αθήνα
Διαβάζοντας για την BARF διατροφή θεώρησα σωστό να την εισάγω στο μενού της Ήρας. Σήμερα η Ήρα τρέφεται με μια ποικιλία τροφών από λαδερά και ελαφριά σπιτικά φαγητά μέχρι μαγειρευτή τροφή και κροκέτες που είτε συμπληρώνουν κάποιο γεύμα είτε δίνονται στην ανάγκη (και γενικά αποφεύγονται όσο το δυνατόν περισσότερο). Το μεγαλύτερο μέρος της διατροφής της αποτελεί μαγειρευτό φαγητό 70-80% κρέας και το υπόλοιπο λαχανικά και ρύζι. Οι ερωτήσεις που έχω είναι οι εξής: 1) Μπορώ να συμπεριλάβω BARF 1-2 φορές την εβδομάδα στην διατροφή της ή άμα την ξεκινήσω πρέπει να τρώει αποκλειστικά αυτό; 2) Το κρέας που θα αγοράζω μπορεί να είναι και από το σούπερ μάρκετ ή τον χασάπη ή πρέπει να αγοράζεται από κάπου αλλού; Και κάτι τελευταίο πολλοί μαζί με την BARF δίνουν φρέσκα φρούτα και λαχανικά που εμένα η δικιά μου δεν τα ακουμπάει θα υπάρξει κάποιο πρόβλημα;

Ευχαριστώ προκαταβολικά!
1) ναι, και παραπάνω αν μπορείς - όχι δεν είναι απαραίτητο, θα έλεγα κιόλας ότι επιβάλλεται η ποικιλία
2) Μπορεί να είναι από εκεί. Αγοράζουμε κρέατα για ανθρώπινη κατανάλωση. Αν ζεις Αθήνα η Βαρβάκειος είναι ιδανική επιλογή - Δεν θα υπάρξει κανένα πρόβλημα, μπορείς όμως αν θέλεις να της τα τρίβεις και να τα ανακατεύεις με την τροφή της
 


SofiaEve

Well-Known Member
17 Σεπτεμβρίου 2013
371
1.118
Και κάτι τελευταίο πολλοί μαζί με την BARF δίνουν φρέσκα φρούτα και λαχανικά που εμένα η δικιά μου δεν τα ακουμπάει θα υπάρξει κάποιο πρόβλημα;
Ούτε εμένα τα ακούμπαγε η κυράτσα, μα βρήκαμε "κολπάκια": τα πολτοποιούσα και προσθετα γιαούρτι ή/και λάδι σολωμού, λίγο κιμά μοσχαρίσιο κ.ο.κ. Και κάτι κάναμε. Παρ'όλα αυτά, εφ'όσον δεν θα είναι και η μόνιμη διατροφή σας, δεν πειράζει να τρώει και λιγότερα λαχανικά.
 


Δέλτα

Well-Known Member
13 Φεβρουαρίου 2016
250
634
1) ναι, και παραπάνω αν μπορείς - όχι δεν είναι απαραίτητο, θα έλεγα κιόλας ότι επιβάλλεται η ποικιλία
2) Μπορεί να είναι από εκεί. Αγοράζουμε κρέατα για ανθρώπινη κατανάλωση. Αν ζεις Αθήνα η Βαρβάκειος είναι ιδανική επιλογή - Δεν θα υπάρξει κανένα πρόβλημα, μπορείς όμως αν θέλεις να της τα τρίβεις και να τα ανακατεύεις με την τροφή της
Αφού τα αγοράσω μπορώ να τα δώσω έτσι ή πρέπει να καταψύξω πρώτα για λόγους υγιεινής;
 


takisft

Well-Known Member
24 Ιουνίου 2011
4.817
5.037
Αθήνα
Εκείνη την ημέρα που θα τα αγοράσεις και θα σε κοιτάζει με τα σάλια να τρέχουν θα της δώσεις να φάει. Τα υπόλοιπα (και για λόγους πρακτικούς) οφείλεις να τα καταψύξεις, εκτός και αν μου πεις ότι θα της αγοράζεις κάθε φορά μόνο την ημερήσια μερίδα της
 


Δέλτα

Well-Known Member
13 Φεβρουαρίου 2016
250
634
Εκείνη την ημέρα που θα τα αγοράσεις και θα σε κοιτάζει με τα σάλια να τρέχουν θα της δώσεις να φάει. Τα υπόλοιπα (και για λόγους πρακτικούς) οφείλεις να τα καταψύξεις, εκτός και αν μου πεις ότι θα της αγοράζεις κάθε φορά μόνο την ημερήσια μερίδα της
Όχι καλέ θα πάρω εκεί διάφορα να 'χουμε
 
  • Like
Reactions: takisft


Δέλτα

Well-Known Member
13 Φεβρουαρίου 2016
250
634
Ούτε εμένα τα ακούμπαγε η κυράτσα, μα βρήκαμε "κολπάκια": τα πολτοποιούσα και προσθετα γιαούρτι ή/και λάδι σολωμού, λίγο κιμά μοσχαρίσιο κ.ο.κ. Και κάτι κάναμε. Παρ'όλα αυτά, εφ'όσον δεν θα είναι και η μόνιμη διατροφή σας, δεν πειράζει να τρώει και λιγότερα λαχανικά.
Θα το δοκιμασω Θα της τα κρύψω μέσα σε κάνω κιμά!
 


Δέλτα

Well-Known Member
13 Φεβρουαρίου 2016
250
634
Πριν από λίγο της έδωσα ένα φιλέτο στήθος κοτόπουλο και 2 φιλέτα σολομό τα οποία κατάπιε στην κυριολεξία!!
 
  • Like
Reactions: takisft


takisft

Well-Known Member
24 Ιουνίου 2011
4.817
5.037
Αθήνα
χαχαχαχαχαχαχα κοίτα να βάλεις και κανένα κόκκαλο ε;

Και γιατί έτσι πρέπει και για τα οικονομικά σου

Από το κοτόπουλο, τα πλατάρια με το λαιμό είναι ιδανικά κομμάτια
 


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Εγώ θα πρότεινα να μην δίνεις μαζί άσχετα μετάξι τους. Πχ κοτόπουλο και ψάρι η ωμα και ξηρά κτλ.
Βασικά τώρα που είναι αρχή ακόμα, εγώ θα έλεγα να δίνεις μόνο κοτόπουλο. Το ψάρι για ξεκίνημα μπορεί να της πέσει βαρύ. Όπως και τα κόκκινα κρέατα. Αυτά βάλτα σταδιακά στην δδιατροφή μετά από καμία βδομάδα.
Τα πλαταρια είναι πολύ καλή επιλογή οπως σου προτάθηκε αλλά αν είναι λαιμαργη μάθε την να τα τρώει με το να το κρατάς εσύ με το χέρι σου από την μία μεριά και από την άλλη να δαγκώνει ο σκύλος.
 


Δέλτα

Well-Known Member
13 Φεβρουαρίου 2016
250
634
Άρα επόμενο γεύμα πλατάρια. Να δω αν θα την πίσω να φάει τίποτα άλλο τώρα. Της καλάρεσε το ψαράκι!
 


d-friend

Well-Known Member
23 Φεβρουαρίου 2014
905
2.550
42
Αθήνα, Παγκράτι
Εκείνη την ημέρα που θα τα αγοράσεις και θα σε κοιτάζει με τα σάλια να τρέχουν θα της δώσεις να φάει. Τα υπόλοιπα (και για λόγους πρακτικούς) οφείλεις να τα καταψύξεις, εκτός και αν μου πεις ότι θα της αγοράζεις κάθε φορά μόνο την ημερήσια μερίδα της
Γιατί εγώ θυμάμαι, ότι ανάλογα και το κρέας, θα πρέπει να καταψυχθεί σε συγκεκριμένη θερμοκρασία και για συγκεκριμένο χρονικό διάστημα, ώστε να θεωρηθεί με βεβαιότητα, πως έχουν σκοτωθεί τα όποια πιθανά επιβλαβή βακτήρια κλπ παράσιτα, και να γίνει κατάλληλο προς βρώση; Σίγουρα εδώ μέσα το έχω διαβάσει. Σαν συγκεκριμένο προπαρασκευαστικό πρωτόκολλο.

Επίσης έχω ακούσει για κάποιες εταιρείες barf, που τα καταψύχουν όλα σε ειδικούς καταψύκτες, στους -100 C για μερικές ώρες και αυτόματα σκοτώνεται κάθε παθογόνος οργανισμός. Φυσικά η κατάψυξη μιας συμβατικής οικιακής συσκευής δε μπορεί να πιάσει τέτοιες θερμοκρασίες, οπότε για να έχει κανείς το κεφάλι του ήσυχο, θα πρέπει να τηρεί διαφορετικές οδηγίες σε ό,τι αφορά την διάρκεια.
 


takisft

Well-Known Member
24 Ιουνίου 2011
4.817
5.037
Αθήνα
Γιατί εγώ θυμάμαι, ότι ανάλογα και το κρέας, θα πρέπει να καταψυχθεί σε συγκεκριμένη θερμοκρασία και για συγκεκριμένο χρονικό διάστημα, ώστε να θεωρηθεί με βεβαιότητα, πως έχουν σκοτωθεί τα όποια πιθανά επιβλαβή βακτήρια κλπ παράσιτα, και να γίνει κατάλληλο προς βρώση; Σίγουρα εδώ μέσα το έχω διαβάσει. Σαν συγκεκριμένο προπαρασκευαστικό πρωτόκολλο.

Επίσης έχω ακούσει για κάποιες εταιρείες barf, που τα καταψύχουν όλα σε ειδικούς καταψύκτες, στους -100 C για μερικές ώρες και αυτόματα σκοτώνεται κάθε παθογόνος οργανισμός. Φυσικά η κατάψυξη μιας συμβατικής οικιακής συσκευής δε μπορεί να πιάσει τέτοιες θερμοκρασίες, οπότε για να έχει κανείς το κεφάλι του ήσυχο, θα πρέπει να τηρεί διαφορετικές οδηγίες σε ό,τι αφορά την διάρκεια.
Κοίτα, ήταν περισσότερο ένα χαριτολόγημα το ότι δεν θα αντισταθεί στη ματιά της και ότι θα της αγοράζει κάθε μέρα τη μερίδα. Σαφώς και οφείλει (όπως και έγραψα) να τα καταψύχει.

Πάντως σε ότι με αφορά, δίνω και φρέσκα μη κατεψυγμένα κρέατα αν τύχει. Τις περισσότερες φορές είναι υπολείμματα δικών μας κρεάτων κατά την προετοιμασία μαγειρέματος
 




tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
Γιατί εγώ θυμάμαι, ότι ανάλογα και το κρέας, θα πρέπει να καταψυχθεί σε συγκεκριμένη θερμοκρασία και για συγκεκριμένο χρονικό διάστημα, ώστε να θεωρηθεί με βεβαιότητα, πως έχουν σκοτωθεί τα όποια πιθανά επιβλαβή βακτήρια κλπ παράσιτα, και να γίνει κατάλληλο προς βρώση; Σίγουρα εδώ μέσα το έχω διαβάσει. Σαν συγκεκριμένο προπαρασκευαστικό πρωτόκολλο.

Επίσης έχω ακούσει για κάποιες εταιρείες barf, που τα καταψύχουν όλα σε ειδικούς καταψύκτες, στους -100 C για μερικές ώρες και αυτόματα σκοτώνεται κάθε παθογόνος οργανισμός. Φυσικά η κατάψυξη μιας συμβατικής οικιακής συσκευής δε μπορεί να πιάσει τέτοιες θερμοκρασίες, οπότε για να έχει κανείς το κεφάλι του ήσυχο, θα πρέπει να τηρεί διαφορετικές οδηγίες σε ό,τι αφορά την διάρκεια.
μηπως εχεις διαβασει για το χοιρινο και σου ξεφευγει/μπερδευει τωρα;
 
  • Like
Reactions: manolo












Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.815
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf