ΤΡΟΦΗ ΤΥΠΟΥ BARF


lostresam

Well-Known Member
12 Σεπτεμβρίου 2016
428
422
29
ξεπαγωσε τη εξω,οπως ξεπαγωνεις κ τα δικα σου κρεατα,θα παρει κανα 10ωρο το λιγοτερο
στο ψυγειο θα θελει 2 μερες
Mηπως εφαγε απλα λαίμαργα εκεινη τη φορα?
Μου κανει εντυπωση πως 2 μερες την ετρωγε κανονικα κ ολα ηταν ενταξει
Στη θεση σου θα εκανα μια τελευταια δοκιμη...αν συνεχιζοταν θα αλλαζα μπαρφ(ή κωδικο ή εταιρια)
Απο περιεργεια..τι σου ειπε ο κτηνιατρος για τη μπαρφ?
 
  • Like
Reactions: Δημητρα_kme


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Το σωστό ξεπαγωμα γίνεται σταδιακά. Από την κατάψυξη στην ψύξη από την ψύξη στο περιβάλλον και μετά που θα έρθει σε θερμοκρασία περιβάλλοντος σερβίρουμε (ή μαγειρεύουμε αν μιλάμε για δική μας κατανάλωση)
 
  • Like
Reactions: vek and noni_papa


Taitienitsa

Well-Known Member
7 Νοεμβρίου 2016
412
554
35
Κορυδαλλός
Η κτηνιατρος να πω ότι με αφόρισε !!!! Ότι θα πεθάνει με αυτά που του δίνω , γιατί άλλαξα την acana κ άλλα τέτοια !
Τα κακά του ήταν μια χαρά όλες αυτές τις μέρες .
Μπορεί να μην το ξεπαγωσα σωστά μου είπαν από την εταιρία που τους πήρα . Κατάψυξη , ψύξη κ μετά όσο χρειάζεται για να έρθει σε θερμοκρασία περιβάλλοντος , να μην το δίνω παγωμένο . Εγώ το είχα μια μέρα στην ψύξη είχε ξεπαγώσει , αλλά το άφησα ενα 20 λεπτό έξω κ μάλλον δεν είχε έρθει σε θερμοκρασία περιβάλλοντος !
Σημερα τον ταΐσα barf πάλι , μετα από σχεδόν 20 ώρες χωρίς καθόλου φαγητό . Την είχα αφήσει κ είχε έρθει σε θερμοκρασία περιβάλλοντος . Θα δούμε το βράδυ !!!!
 


lostresam

Well-Known Member
12 Σεπτεμβρίου 2016
428
422
29
στα θεματα διατροφης ΠΟΤΕ μην ακουσεις κτηνιατρο.
Ολοι ξερουμε οτι οι ειτε εμπορευονται ειτε χορηγουνται απο εταιριες ξηρων τροφων.
 
  • Like
Reactions: Taitienitsa


lostresam

Well-Known Member
12 Σεπτεμβρίου 2016
428
422
29
Taitienitsa αν ο μικρος σου ειναι κοντα 6 μηνων γιατι του δινεις τη puppy?!
H puppy ειναι μεχρι 90 ημερων οπως γραφουν κ στο σαιτ,τωρα μπορεις να δινεις οποια θες
 


Taitienitsa

Well-Known Member
7 Νοεμβρίου 2016
412
554
35
Κορυδαλλός
Taitienitsa αν ο μικρος σου ειναι κοντα 6 μηνων γιατι του δινεις τη puppy?!
H puppy ειναι μεχρι 90 ημερων οπως γραφουν κ στο σαιτ,τωρα μπορεις να δινεις οποια θες
Αυτήν μου πρότειναν από την εταιρεία ! Σε ένα μήνα μου είπαν μπορώ να πάω σε άλλη . Αυτη έχει λιγότερο κόκαλο ,μέχρι να συνηθίσει την τροφή από την κροκέτα , είναι πιο safe επιλογή . Τι να σου πω; Έχω 12 κομμάτια ακόμα . Όταν τελειώσουν να πάρω άλλο κωδικό λες ;
Α! Λες μήπως για την barfistas ? Αγόρασα από voldog τελικά .
 


cygor

Well-Known Member
15 Νοεμβρίου 2015
623
1.496
41
Αυτήν μου πρότειναν από την εταιρεία ! Σε ένα μήνα μου είπαν μπορώ να πάω σε άλλη . Αυτη έχει λιγότερο κόκαλο ,μέχρι να συνηθίσει την τροφή από την κροκέτα , είναι πιο safe επιλογή . Τι να σου πω; Έχω 12 κομμάτια ακόμα . Όταν τελειώσουν να πάρω άλλο κωδικό λες ;
Α! Λες μήπως για την barfistas ? Αγόρασα από voldog τελικά .
generally speaking αγοραζετε κατι που αν το φτιαχνατε μονοι σας θα σας κοστιζε το 1/3 και με ποιοτητα υλικων σαφως ανωτερη
 


Taitienitsa

Well-Known Member
7 Νοεμβρίου 2016
412
554
35
Κορυδαλλός
generally speaking αγοραζετε κατι που αν το φτιαχνατε μονοι σας θα σας κοστιζε το 1/3 και με ποιοτητα υλικων σαφως ανωτερη
Ισχύει , αλλά νομίζω οτι δεν θα μπορούσα να το κάνω τώρα αυτό , δεν έχω ούτε τον χρόνο ούτε τον χώρο ! Όποτε λέω για λίγο καιρό έτσι κ σε 1-2 μήνες να αγοράσω έναν καταψύκτη κ να ξεκινήσω !
Έχω κρατήσει κ την φώτο σου με τις αναλογίες να έχω έναν γενικό μπούσουλα !!
 
  • Like
Reactions: cygor


lostresam

Well-Known Member
12 Σεπτεμβρίου 2016
428
422
29
εννοεις τη voldog με σκετο κοτοπουλο χωρις τιποτα αλλο?
νομιζα οτι ψωνισες τη puppy απο barfista
εγω θα σου προτεινα -αφου τελειωσεις αυτο που δινεις τωρα- barfista κοτοπουλο premium (με λαχανικα εποχης και συκωτι-καρδιες) ή ακομα καλυτερα τη super premium αν δεν σε πειραζει το οικονομικο
και μετα απο κανα μηνα αφου εχει συνηθισει τη barf δινεις και μοσχαρι.
 
  • Like
Reactions: manolo


Taitienitsa

Well-Known Member
7 Νοεμβρίου 2016
412
554
35
Κορυδαλλός
εννοεις τη voldog με σκετο κοτοπουλο χωρις τιποτα αλλο?
νομιζα οτι ψωνισες τη puppy απο barfista
εγω θα σου προτεινα -αφου τελειωσεις αυτο που δινεις τωρα- barfista κοτοπουλο premium (με λαχανικα εποχης και συκωτι-καρδιες) ή ακομα καλυτερα τη super premium αν δεν σε πειραζει το οικονομικο
και μετα απο κανα μηνα αφου εχει συνηθισει τη barf δινεις και μοσχαρι.
Όχι voldog puppy super premium plus . Έτσι λέγεται αν θυμάμαι καλά ... Η αλήθεια είναι πως μου φαίνεται κακή η voldog , δεν ξέρω αν θα πάω σε άλλη εταιρία . Αν κ δεν έχω να χάσω τπτ .

Αν θυμάμαι καλά εσυ δίνεις κ barfistas κ voldog ?
 




manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Το πλεονέκτημα όταν ετοιμάζουμε εμείς, είναι ότι αν ο σκύλος μας έχει αλλεργία σε κάποιο υλικό μπορούμε σχετικα εύκολα να το βρούμε αφαιρώντας υλικα και να μην το βάζουμε στην διατροφή του. Με τις ετοιματζιδικες αυτό δεν γίνεται.
 
  • Like
Reactions: elverg and Orilis


lostresam

Well-Known Member
12 Σεπτεμβρίου 2016
428
422
29
barfistas τις καθημερινες και τα σ/κ που του δινω κοκκινο κρεας παιρνω voldog απο το μαγαζι της γειτονιας
Παντως στο σαιτ της voldog δεν εχει πουθενα puppy..περιεργο..τι συστατικα γραφει πανω?
Η voldog ειναι η πιο εμπορικη barfοεταιρια κ για αυτο ισως η ποιοτητα να μη φτανει καποιες αλλες.

Haris Drazen Το εγραψα κ σε προηγουμενο ποστ..με πληρωνουν για να κανω προωθηση :LOL:
 


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
παντως για να γραψω κι εγω σχετικα με τις εταιριες που αναφερετε, εχω γνωστο μου που ταιζει voldog και δεν ειχε ποτε κανενα παραπονο. Εχω ομως και εναν αλλο που ειχε ξεκινησει με voldog, πετυχε παρτιδες ολοκληρες που βρωμουσαν, το σκυλι εβγαλε αλλεργιες και ειχε σημαντικες ελλειψεις σε συστατικα, συμφωνα με τις εξετασεις που εκανε... Τα ιδια περιπου φαινομενα αντιμετωπισε και με την barfistas, ωσπου το γυρισε σε σπιτικη και το σκυλι πλεον δεν παιζεται σε γραμμωση,ενεργεια,τριχωμα κτλ...
 


lostresam

Well-Known Member
12 Σεπτεμβρίου 2016
428
422
29
κ εγω ξερω επισης σκυλο που τρωει ξηρα κ δεν εχει βγαλει ουτε αλλεργιες κ οι εξετασεις ηταν κομπλε.
Το σκυλι του γνωστου σου μπορει να επαθε οτι επαθε απο αλλους λογους κ οχι απο την "ετοιματζιδικη μπαρφ"
Οπως επισης να σου αναφερω οτι 4 σκυλια που ξερω τρωνε ετοιμη (απο ξηρα που τρωγανε πριν) και φαινονται οι διαφορες που ανεφερες οτι ειδες απο ετοιμη σε σπιτικη.
Μου φαινεται αστειο που πολλοι ,επειδη εχετε χρονο κ ορεξη να φτιαξετε ετοιμη, δαιμονοποειτε τις ετοιμες.
Εδω δεν ξερουμε 1000% τα δικα μας φαγητα απο που προερχονται κτλ..Νταξει χαλαρωστε λιγο.. η ετοιμη μπαρφ ειναι χιλιες φορες καλυτερη σε σχεση με τη ξηρα που δινει ο περισσοτερος κοσμος,ειναι κ αυτο ενα βημα.Με αυτα που γραφετε μερικοι,ο αλλος δεν θα παρει ποτε ετοιμη,ποσο μαλλον να κατσει να ασχοληθει ωστε να κανει μονος του.
 


Taitienitsa

Well-Known Member
7 Νοεμβρίου 2016
412
554
35
Κορυδαλλός
χαχαχαχα
αληθεια τωρα δεν θυμασαι; μονο το σημα του barfistas που δεν εχει βαλει για avatar του...:D
Ήμουν σίγουρη για barfistas ! Για voldog δεν ήμουν !


Δεν λέγεται puppy αυτή που δίνω , λάθος έκανα , τώρα μπήκα στο site και είδα το ακριβές όνομα . Complete chicken meal plus . Η πωλήτρια μου είπε ότι είναι ιδανικό για κουτάβια , που ξεκινούν τώρα με barf !
Βασικά έχω σκοπό να ξεκινήσω σε λίγο καιρό να φτιάχνω σπιτική . Αλλά μέχρι τότε δεν θέλω να δίνω ξηρά ! Επίσης έχω μπερδευτεί με τις έτοιμες , ποια να διαλέξω κτλ . Είχα πει barfistas , μετά ένας γνωστός μου είπε για voldog που δίνει κ είναι ικανοποιημένος κ λέω οκ ας πάρω από εκεί !
Γενικά η ιδέα του κιμά που δεν βλέπω τι έχει μέσα δεν είναι κ το καλύτερο μου , αλλά από ξηρά το προτιμώ ! Κ ο Μαξ τα ίδια "λέει" !!!
 
Last edited:


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
@lostresam σαν να το τερμάτισες όμως λιγάκι, ε...Εσύ ξέρεις καλύτερα από τι έπαθε αλλεργία το σκυλί του δικού μου γνωστού; τι να πω...
Επίσης, τι σου φαίνεται αστείο εσένα, προσωπικά με αφήνει αδιάφορο.
Εγώ δεν υποστήριξα ούτε την έτοιμη, ούτε την σπιτική, ούτε την ξηρή. Να διαβάζουμε και λίγο πιο προσεκτικά το γράφουν οι άλλοι, όχι απλά να γράφουμε για να γράψουμε (και να λέμε τα ίδια και τα ίδια). Την εμπειρία που μου έχουν μεταφέρει άνθρωποι που έχω καθημερινή επικοινωνία ανέφερα...Μην τρελαίνεσαι, δεν θα σου κόψουν το μισθό οι εταιρίες έτοιμων barf...
 


elverg

Member
25 Μαρτίου 2016
24
57
Γλυφάδα
κ εγω ξερω επισης σκυλο που τρωει ξηρα κ δεν εχει βγαλει ουτε αλλεργιες κ οι εξετασεις ηταν κομπλε.
Το σκυλι του γνωστου σου μπορει να επαθε οτι επαθε απο αλλους λογους κ οχι απο την "ετοιματζιδικη μπαρφ"
Οπως επισης να σου αναφερω οτι 4 σκυλια που ξερω τρωνε ετοιμη (απο ξηρα που τρωγανε πριν) και φαινονται οι διαφορες που ανεφερες οτι ειδες απο ετοιμη σε σπιτικη.
Μου φαινεται αστειο που πολλοι ,επειδη εχετε χρονο κ ορεξη να φτιαξετε ετοιμη, δαιμονοποειτε τις ετοιμες.
Εδω δεν ξερουμε 1000% τα δικα μας φαγητα απο που προερχονται κτλ..Νταξει χαλαρωστε λιγο.. η ετοιμη μπαρφ ειναι χιλιες φορες καλυτερη σε σχεση με τη ξηρα που δινει ο περισσοτερος κοσμος,ειναι κ αυτο ενα βημα.Με αυτα που γραφετε μερικοι,ο αλλος δεν θα παρει ποτε ετοιμη,ποσο μαλλον να κατσει να ασχοληθει ωστε να κανει μονος του.
Το σκυλί του γνωστού του είναι το δικό μου και όχι φίλε μου δεν έπαθε ότι έπαθε από άλλους λόγους. Στους 5 μήνες που τάιζα voldog, οι εξετάσεις του έδειξαν χαμηλό ασβέστιο και έπρεπε να πάρει συμπλήρωμα. Επίσης αρκετές φορές πέτυχα παρτίδα που μύριζε και ο σκύλος μου δεν την ακούμπησε. Στις μερίδες με το κοτόπουλο παρουσίαζε αλλεργίες ενώ στη σπιτική barf στο κοτόπουλο που του δίνω δεν έχει κανένα πρόβλημα. Με τη Barfistas επίσης από κάποιο σημείο και μετά δεν την έτρωγε κ πάλι κ με αυτή παρουσίαζε αλλεργίες. Σημειωτέον δεν είναι ούτε δύσκολος ούτε περίεργος στο φαγητό. Για την Doca να μη μιλήσω που δεν αναγράφει καν τη σύσταση στη συσκευασία. Έτσι πήρα την απόφαση να ταϊσω σπιτική barf και οι αλλαγές που είδα είναι σημαντικές, όπως ανέφερε ο @Haris Drazen .
 


Taitienitsa

Well-Known Member
7 Νοεμβρίου 2016
412
554
35
Κορυδαλλός
Νομίζω η σπιτική είναι μονόδρομος ....
Υποπτεύομαι ότι θα συντομεύσω λίγο τις διαδικασίες .

Με βάση το "γράφημα" του cygor , νομίζω ότι τα κόπρανα του πηγαίνουν προς το πολλά κόκκαλα ....
Δεν είναι άσπρα βέβαια , είναι καφέ με κομματάκια μικρά μικρά άσπρα-άρα κόκκαλα- .
Κ επίσης είναι πέτρες κυριολεκτικά . Μιλάμε για κανονική πέτρα κ τρίμματα πέτρας !
Μάλλον το ψειρίζω πολύ , αλλά επειδή είναι κουταβι δεν θέλω να του στερώ κάτι σημαντικό στην διατροφή του .
Είναι νορμαλ με την barf να είναι έτσι ;
 


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
Νομίζω η σπιτική είναι μονόδρομος ....
Υποπτεύομαι ότι θα συντομεύσω λίγο τις διαδικασίες .

Με βάση το "γράφημα" του cygor , νομίζω ότι τα κόπρανα του πηγαίνουν προς το πολλά κόκκαλα ....
Δεν είναι άσπρα βέβαια , είναι καφέ με κομματάκια μικρά μικρά άσπρα-άρα κόκκαλα- .
Κ επίσης είναι πέτρες κυριολεκτικά . Μιλάμε για κανονική πέτρα κ τρίμματα πέτρας !
Μάλλον το ψειρίζω πολύ , αλλά επειδή είναι κουταβι δεν θέλω να του στερώ κάτι σημαντικό στην διατροφή του .
Είναι νορμαλ με την barf να είναι έτσι ;
οχι σημαίνει πολύ κόκκαλο αλλά μπορει να ειναι και η περίοδος προσαρμογής. Αν έχεις πάρει καποια κιλά για να μην πάνε χαμένα συμπλήρωσε λίγο ψαχνό από κοτόπουλο και κανένα λαχανικό ακόμα και θα είσαι οκ μέχρι να σου τελειώσουν
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.816
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf