Το έχετε ακούσει? (Υποχρεωτική πινακίδα "Προσοχή Σκύλος")


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Υποτίθεται ότι μπορείς να αθωωθείς αν τραυματίσεις ή σκοτώσεις ένα διαρρήκτη αν αποδείξεις ότι βρισκόσουν σε νόμιμη άμυνα. Αυτό δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει αν λείπεις απ' το σπίτι. Από δίκη, πάντως, ενδεχομένως περνάς. Κανένας με γνώση νομικών αδέλφια?
 


BLUE

Well-Known Member
4 Ιουνίου 2008
278
0
Μα άμα λείπεις από το σπίτι πως θα τραυματίσεις τον κλέφτη???:confused:
Στην αντίθετη περίπτωση μπορείς να επικαλεστείς τη νόμιμη άμυνα σε περίπτωση επίθεσης, αλλά αυτό κρίνεται κατά περίπτωση από το δικαστήριο(σίγουρα περνάς από δίκη).
Η πράξη σου πρέπει να είναι ανάλογη της απειλής για να αθωωθείς:)
 


marcia

Well-Known Member
18 Δεκεμβρίου 2008
642
124
Καλά συγγνώμη και ο εισαγγελέας που υποτίθεται τώρα οτι είναι σοβαρός άνθρωπος προτείνει στον κλέφτη να κάνει μήνυση για μία αναρτημένη ταμπέλα που έλεγε προσοχή σκύλος αλλά δεν είχε την διεθνή επισύμανση για να πιάσει το νόημα ο αλλοδαπός; Με τρομάζουν οι προθέσεις του εισαγγελέα, καλά να το έλεγε η υπεράσπιση, αλλά ο εισαγγελέας, αυτός με ποιος ήταν;
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Με τον νόμο!;)
Δυστυχώς!:(
Το αν ο νόμος είναι τρελός είναι άλλη υπόθεση!Αυτός όμως είναι υποχρεωμένος να πράξει αναλόγως!
 


iro

Well-Known Member
6 Μαρτίου 2008
174
0
Μα άμα λείπεις από το σπίτι πως θα τραυματίσεις τον κλέφτη???:confused:
Οχι εσυ....Λεγαμε για την περιπτωση που μπει και τον τραυματισουν τα σκυλια ενω λειπεις:D
Παντα με την προυποθεση οτι εχεις και πινακιδες και περιφραξεις και τα παντα τελος παντων...
Ελεος ειναι οι νομοι ωρες ωρες:mad:
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
απιστεύτου!!!

εντάξει αν τον ξέσκιζαν...δεν έχουμε αυτοδικία το καταλαβαίνω
αλλά να τον ακινιτοποιήσουν και να υπάρχει προβλημα?
δηλαδή τι να έκαναν ? "φέρτο" στα χρυσαφικά?
μήπως τον δάγκωσαν ελαφρώς?
εγώ ήξερα ότι η ταμπέλα είναι για την περίπτωση που δαγκωθεί ο ταχυδρόμος ας πούμε ή το πίτσα-μπόι
και αν ο κλέφτης με απειλεί με μπιστόλι και ο σκύλος του κόψει το χέρι και του βάλει λίγο δόντι στο λαιμό? εκεί πιστεύω να δέχεται ο νόμος ότι η κατάσταση ήταν εκτάκτου ανάγκης...
 


iro

Well-Known Member
6 Μαρτίου 2008
174
0
δηλαδή τι να έκαναν ? "φέρτο" στα χρυσαφικά?
:D:D:D:D:D:D:D:maria:
Απ'οσο ειπανε απλα τον ακινητοποιησανε απλα ο ανθρωπος ειχε ταμπελα που απλα εγραφε προσοχη σκυλος χωρις να δειχνει κεφαλι σκυλου οπως καποιες αλλες ταμπελες:eek:
Στην Αμερικη εχουν κατι τετοια κουλα με τους νομους....
Στυλ μπαινει ο κλεφτης χτυπαει και σου κανει και μηνυση:p
Αλλα για εδω δε ειχα ιδεα περι αυτου:mad:
 


cockeraki

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2009
294
0
Κέρκυρα
εγω βασικα ειχα ξανακουσει μια τετοια ιστορια η οποια ειχε γινει στην κερκυρα
και ο σκυλος ηταν εκπαιδευμενος φυλακας και οποως ηταν λογικο επιτεθηκε στον κλεφτη και αυτος εκανε μηνυση στον ιδιοκτητη...οταν το ακουσα δεν το πιστευα..αλλα οπως φαινεται ξανασυμβει!!
και εμας μπηκαν στο σπιτι μας και μας εκλεψαν και εριξαν καποιο ειδος σπρευ στα 3σκυλια μας και ετσι μπηκαν ανενοχλητοι...και βεβαια τους βρηκαν αλλα φυλακιστικαν μονο για 1 μηνα ενω ειχαν ριμαξει 100 σπιτια...
και μετα σου λενε κανει και μηνυση στον ιδιοκτητη του σκυλου για σωαματικη και ψυχολογικη βλαβη..ελεος
 


amangos

Well-Known Member
22 Απριλίου 2007
1.453
31
Άλιμος-Νέα Σμύρνη
www.sailing4all.com
Κατ αρχάς, σταματήστε να βλέπετε Παπαδάκη, βλάπτει σοβαρά στην (πνευματική) υγεία.

Ποιός σας είπε ότι εσείς μπορείτε να υποκαταστήσετε την δουλειά της αστυνομίας? Μπορεί ο φερόμενος σαν διαρήκτης, να μπήκε στην αυλή όντως για να πιεί λίγο νερό. Πως αποδεικνύεται ότι είχε σκοπό να κλέψει?

Άστον να κλέψει, και μετά περίμενε να τον συλλάβει η αστυνομία. Δεν επιτρέπεται η αυτοδικία.

Τι νομίζετε πως θα συμβεί, εαν ένας τσαντάκιας προσπαθήσει να σας πάρει την τσάντα, κι εσείς τον σπρώξετε και πέσει κάτω? Ποιός σας είπε πως η ενδεχόμενη σωματική βλάβη που θα του προκαλέσετε, θα περάσει ατιμώρητη από τον νόμο?

Βάλτε ταμπέλες, σαν μέτρο προειδοποίησης του διψασμένου περαστικού, του ανυποψίαστου πλασιέ, κλπ και συνειδητοποιήστε όσο πιο καλά μπορείτε πως η οποιαδήποτε ενέργεια του σκύλου σας θα εκληφθεί από τον νόμο σαν να οπλοφορούσατε και κάνατε χρήση όπλου για την προστασία της περιουσίας σας. Όπως δεν επιτρέπεται να βάλετε γύρω γύρω από το σπίτι σας νάρκες, έτσι δεν επιτρέπεται ο σκύλος μας να βλάψει ή να απειλήσει με οποιονδήποτε τρόπο την σωματική ακεραιότητα του ενδεχόμενου κλέφτη.

Σύμφωνα με τον Ελληνικό νόμο, η περιουσία δεν είναι τόσο σημαντική αξία, όσο η ανθρώπινη ζωή, έστω και του κλέφτη.
 
Last edited:


marcia

Well-Known Member
18 Δεκεμβρίου 2008
642
124
Που θα μπει καλέ στην αυλή μου για να πιει νερό; Τι είναι η αυλή μου δηλαδή; Πηγή στην Πίνδο; Και αυτό αδίκημα είναι, καταπάτηση ξένης ιδιοκτησίας και προσβολή ιδιωτικού ασύλου. Δεν είναι ο ταχυδρόμος, παραβάτης είναι, και αν ο ταχυδρόμος έμπαινε μέσα, απρόσκλητος, πάλι παραβάτης θα ήταν και αυτός. Άλλη αυτή η κατηγορία και άλλη η κατηγορία οτι ο ιδιοκτήτης δεν είχε την πινακίδα όπως έπρεπε; Αλλά και πάλι συγγνώμη από την πόρτα θα μπει ο κλέφτης; Τρελά πράγματα, κατά τα άλλα θα συμφωνήσω οτι ο Παπαδάκης όντως βλάπτει σοβαρά την πνευματική υγεία:).
 


omarock

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2009
2.836
7
Δραμα
Νομιζω χωρις να ειμαι 100% σιγουρος οτι υπαρχει καπου ενας νομος που λεει οτι αν το σπιτι ειναι μακρια, 120 μετρα απο την επομενη κατοικια μπορεις να δηλωσεις τον σκυλο σαν φυλακα,τουλαχιστον στην Γερμανια ισχυει δεν ξερω τι γινεται αν μπει καποιος μεσα και τον δανγκωσει ο σκυλος.
 


pepes

Active Member
1 Νοεμβρίου 2008
34
0
και όχι μόνο ο Παπαδάκης βέβαια

Κανονικά αφού τον ακινητοποιήσαν ΑΠΛΑ και αυτό έγινε ΜΕΣΑ στο σπίτι δεν θα έπρεπε να απαγορευεται.
στην αυλή σύμφωνοι-μπορεί να μπεί ένα παιδί να πιάσει την μπάλα του(αν την σκάσει το σκυλί σε τραβάνε για φθορά ξένης περιουσίας?)
Η ταμπέλα σωστό είναι
Στην αυλή σωστό είναι
Αν τον δαγκώσει σωστό είναι
Αλλά σκέτη ακινητοποίηση και μέσα στο σπίτι ??? μήπως το ρεπορτάζ χάσκει όπως συνηθίζεται?
 


cockeraki

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2009
294
0
Κέρκυρα
Ποιός σας είπε ότι εσείς μπορείτε να υποκαταστήσετε την δουλειά της αστυνομίας? Μπορεί ο φερόμενος σαν διαρήκτης, να μπήκε στην αυλή όντως για να πιεί λίγο νερό. Πως αποδεικνύεται ότι είχε σκοπό να κλέψει?
σε μενα παντως δεν σταματησαν για να πιουν νερο αλλα για να παρουν 2000ευρω και οτι χρυσαφικο βρηκαν,δηλαδη αν αυτοι μου σκοτωναν τα σκυλια θα επρεπε να τους πω και ευχαριστω??ε οχι!!και απ'τη στιγμη που υπηρχε η ταμπελα απ'εξω αν τους ετρωγε ο σκυλος καλα θα εκανε(για τους κλεφτες)
 


Gizmo

Well-Known Member
11 Φεβρουαρίου 2009
563
1
Ηρακλειο Κρητης
H λυση ειναι μια να αναρτηηθει αυτη η πινακιδα που εχω στην υπογραφη τι λετε;
Διαβασα σε ενα περιοδικο (FOCUS) oτι ενας πειρε αποζημειωση 15.οοο$ επειδη τον δαγκωσε ο σκυλος του γειτονα.Ενω αυτος ετοιμαζονταν να τον σκοτωσει!
Στην Αμερικη αυτο! Γι'αυτο μεγαλη φωτεινη πινακιδα !!! να αναβοσβηνει κιολας!
 
Last edited:


George A

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
3.215
238
Σε πρόσφατη συνομιλία που είχε ενας φίλος γι αυτό το θέμα με την αστυνομία μιά και το καυκάσου του καταδίωξε τον κλέφτη που πρόλαβε να βγεί έξω, είναι ότι η αυλή του είναι κοινόχρηστος χώρος :mad: και εαν του έκανε ζημιά εκεί ο κλέφτης θα μπορούσε να του κάνει μύνηση, και οτι εαν ο κλέφτης ήταν μέσα στο σπίτι του ήταν διαφορετικά τα πράγματα. Συμπέρασμα τα σκυλιά φύλακες μέσα στο σπίτι;).
 


Loukia

Well-Known Member
19 Ιουνίου 2008
1.462
14
49
Θεσσαλονίκη
marthathesharpei.blogspot.com
Εγώ ακόμη δεν έχω καταλάβει: για μέσα στο σπίτι θέλει πινακίδα; Για το αυτοκίνητο;

Και δεν κατάλαβα, ποιός νόμος το λέει πως η περιφραγμένη αυλή μου που παρκάρω το αμάξι μου, το φρεζάκι μου και εξοπλισμό κηπουρικής πολλών χιλιάδων ευρώ είναι κοινόχρηστος χώρος; :confused: Πού μπορώ να τον βρω αυτό το νόμο;
 
Last edited:


cockeraki

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2009
294
0
Κέρκυρα
δηλαδη ο κηπος μου,που ειναι περιφραγμενος με τυχειο,ανηκει στο δικο μου οικοπεδο,εχω καγκελοπορτα κτλ.ειναι κοινοχρηστος χωρος και μπορει να μπαινει οποιος θελει?
α δεν ειμαστε καθολου καλα...
 




kiara

Well-Known Member
29 Αυγούστου 2008
372
1
θεσσαλονικη
Αρθρο 17
Aπαγορεύεται ρητά η διατήρηση των κατοικιδιών ζώων στους κοινόχρηστους χώρους της πολυκατοικίας (πυλώτη, ταράτσα, βεράντες ακάλυπτους χώρους κτλ.) ή στην ταράτσα βεράντες , αυλή και λοιπούς χώρους μονοκατοικιών.

Αν μπεί στην αυλή μου κάποιος και έχω έκει τον σκύλο και δεν έχω προειδοποιήτικη ταμπέλα μπορεί να μου κάνει μύνηση και ας μην είναι υποχρεωτικό απο τον νόμο για όποιον λόγο και να έχει μπει γιάτι αν δεν έχει κλέψει κάτι δεν μπορείς να αποδειξεις ότι μπήκε για να κλέψει.
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
σε μενα παντως δεν σταματησαν για να πιουν νερο αλλα για να παρουν 2000ευρω και οτι χρυσαφικο βρηκαν,δηλαδη αν αυτοι μου σκοτωναν τα σκυλια θα επρεπε να τους πω και ευχαριστω??ε οχι!!και απ'τη στιγμη που υπηρχε η ταμπελα απ'εξω αν τους ετρωγε ο σκυλος καλα θα εκανε(για τους κλεφτες)
Καλά, εδώ οι ντόπιοι ιθαγενείς όχι μόνον επιτρέπεται να έχουν σκύλο που μπορεί να φάει διαρρήκτη, αλλά συνήθως οπλοφορούν νομιμότατα με βάση τη δεύτερη τροπολογία του Συντάγματός τους! Και δεν περιμένουν καν να δούνε αν ο άγνωστος που μπαίνει στον ιδιωτικό τους χώρο θέλει να τους κλέψει ή όχι. Βαράνε στο ψαχνό και καθαρίζουνε! Πριν από κάτι χρόνια είχε σκοτώσει κάποιος έναν που μπήκε κατά λάθος στο σπίτι του (τον είχαν καλέσει σ' ένα πάρτυ σε σπίτι παρακάτω), ο ιδιοκτήτης τον σκότωσε και αθωώθηκε πανηγυρικά στο δικαστήριο διότι είχε, λέει, το δικαίωμα να υπερασπιστεί τον εαυτό του! Κατά λάθος-ξεκατά λάθος, ο μακαρίτης, λέει, είχε κάνει trespass και break and enter (διάρρηξη), οπότε ο ιδιοκτήτης βρισκόμενος στον ιδιωτικό του χώρο έχει δικαίωμα να βαρέσει και να μην περιμένει να δει αν ο άλλος ετοιμαζότανε να τον καρυδώσει και/ή να τον κλέψει!!
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU