Το αιμα μου βραζει! εσας ?


karamolegolas

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2013
223
4
Athens
karamolegolaz μην εξηγεις το περιστατικο με τα ελληνικα δεδομενα.
Αλλοι νομοι και νοοτροπια εκει, αλλοι νομοι και νοοτροπια εδω.
Συμφωνώ απόλυτα, επιμένω όμως ότι η στολή δεν κάνει τον άνθρωπο (μάλλον το αντίθετο θα έπρεπε να συμβαίνει..)

'Ισως να κάνω λάθος αλλά δε θυμάμαι ο υδραυλικός να πληρώνεται για να προστατεύσει τον κόσμο..ούτε έχει άδεια να κρατάει όπλο που ανα πάσα στιγμή αφαιρεί ζωες.ατυχές για εμένα το παράδειγμα σου. απο τη στιγμή που πληρώνεται για να κάνει μια δουλειά να κάνει αυτή - κ να μη δίνουν όπλα όπου να ναι... (Υδραυλικός είσαι?)
Η πιο πάνω τοποθέτηση μου, νομίζω απαντάει σ' αυτό που λες...Όπλο επίσης δεν είναι μόνο το περίστροφο, οτιδήποτε μπορεί να σκοτώσει. Σημασία έχει πιο χέρι το κρατάει. Ισως τωρα να καταλάβεις αυτό που εννοώ. (επίσης δεν είμαι υδραυλικός, αν και βλέποντας τα μεροκάματα που είχαν κάποτε, πολύ θα το ήθελα)
 


afg

Well-Known Member
9 Ιανουαρίου 2013
570
27
Το αρθρο αναφερει οτι τον συνελαβαν οταν τους ρωτησε γιατι δεν υπαρχουν μαυροι αστυνομικοι στην περιπολια. Και οι αστυνομικοι αντι να του μιλησουν στον πληθυντικο και να τον απομακρυνουν ευγενικα γιατι ετσι πρεπει , γιατι ειναι υπαλληλοι του και τους πληρωνει , αυτοι του περασαν χειροπεδες. Αλλα ετσι ειναι η ηλιθια νοοτροπια στην Αμερικη.

Εγω τωρα νομιζω οτι ο ανθρωπος αυτος ειναι ο μεσος ιδιοκτητης σκυλου. Ουτε μπορει με μια λεξη να ακινητοποιησει τον σκυλο του , ποσο μαλλον οταν φαινεται να βρισκεται σε κινδυνο ο ιδιος. Ουτε πιστευε οτι ο σκυλος θα μπορεσει να βγει απο το αμαξι.
Βαζω στοιχημα οτι παντα τον σκυλο ετσι τον αφηνε. Με μισανοιχτα παραθυρα και ο σκυλος ποτε δεν βγηκε. Ισα ισα χωρουσε . Γιατι ποτε δεν ειχε λογο να βγει. Τωρα ομως ειχε καθε λογο να βγει και θα εσπαγε και την πορτα για να το κανει. Φυσικα δεν το υπολογισε αυτο ο ιδιοκτητης γιατι ειναι ο μεσος ιδιοκτητης. Οπως ειμαστε οι περισσοτεροι εδω μεσα. Και συνηθως ο μεσος ιδιοκτητης πρωτα παθαινει και μετα μαθαινει.
Αν ο ιδιοκτητης ηταν πραγματικα ανευθυνος , δεν θα εβαζε ποτε το ροτ στο αμαξι ή ο αστυνομικος δεν θα ειχε τωρα χερι για να τραβηξει οπλο.
Ο σκυλος δεν ηταν καθολου επιθετικος.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Το είδα το βίντεο τελικά..
Ο τύπος ήταν πολύ μ@λ@κ@ς και αν ήθελε να κάνει μαγκιές με την αστυνομία των ΗΠΑ που πυροβολούν άνθρωπο για πλάκα και δεν έχουν κυρώσεις ας το έκανε χωρίς σκύλο..
Πραγματικά αυτό το πλάσμα έπεσε θύμα ενός γελοίου ιδιοκτήτη που δεν ξέρω σε τι αποσκοπούσε και ενός χέστη αστυνομικού που θεώρησε ότι θα του ορμήσει..Ο σκύλος ούτε καν θα ορμούσε είναι πραγματικά κρίμα.

Δείτε και την συνέντευξη του ιδιοκτήτη..
[video=youtube;VzvJzqZ8iVY]http://www.youtube.com/watch?v=VzvJzqZ8iVY[/video]
 
Last edited:


epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
Δεν εξετάζω τι σόι αστυνομικοί είναι αλλά βλέπω ότι απειλούνται.
Το τι σόι αστυνομικοί είναι στις υπηρεσίες τους δεν το ξέρω αλλά βλέπω ότι βρέθηκαν σε άμυνα!
Καθησα και είδα το βιντεο δεκαδες φορες!

Βλέπω ότι θεωρεις το γαύγισμα από απόσταση «απειλή» ικανή για να πυροβοληθει ένας σκύλος.
Επίσης βλεπω οτι ενω ο σκυλος είναι μακρύτερα, ο φονιας κατ εσε, ο δολοφόνος κατ εμέ, τον ζυγώνει δύο φορες και την δευτερη και μοιραία απλώνει απότομα το χέρι κοντα και πάνω απ το κεφάλι του σκύλου προκαλόντας την επίθεση.
Παρ όλα αυτα κρίνεις ότι ο θύτης ορθως αντέδρασε και έριξε τεσσερις σφαίρες, διότι «βρέθηκε σε άμυνα»
Οντως ενδιαφέρουσα άποψη!

Επειδή εμένα (υποθέτω και πολλών άλλων), ακόμα κι αν τον έχω με κοντό λουρί κολλητά δίπλα μου, ο σκύλος μου και γαυγιζει ή γρυλιζει, όταν νοιωσει ότι απειλούμαι και είμαι βεβαιος ότι επίσης θα προσπαθήσει να δαγκώσει το εχθρικό χέρι που εκείνη τη στιγμη θα πάει προς το κεφάλι του!
Θα πρεπει να μου τον πυροβολήσουν; (είτε κλεφτες είναι οι εμπλεκομενοι, είτε αστυνόμοι)
Φανταζομαι στο δικαστηριο θα καταθεσεις ότι ό θυτης «απειλήθηκε» και «βρισκόταν σε άμυνα» ενω εγω να καταδικαστω στο πύρ το εξώτερο και την χλευη, ως πλήρως ανευθυνος ιδιοκτητης, ο οποίος ο ιδιος προκαλεσε τον δικαιο φόνο του σκυλου, διότι δεν έπρεπε καν να κατέχω σκύλο αφού δεν έχω φροντισει να τον έχω εκπαιδεύσει και σε τετοιες καταστασεις να με υπακούει τυφλά!
Φυσικά επίσης θα θεωρηθώ γελοίος ιδιοκτητης και κύριος υπευθυνος για τον φόνο, διότι με τις ανευθυνες πράξεις μου, πέρασα κοντα από κακοποιους ή προκάλεσα το ενδιαφέρον της αστυνομίας ένω αν είχα πάει απ αλλού θα ήταν όλα μελι γαλα!
 
Last edited:




Lovey the Lab

Well-Known Member
21 Απριλίου 2011
2.175
200
~ Βλάξ ιδιοκτητης.
~ Χεστης μπάτσος* που νομιζει οτι το οπλο το χρησιμοποιουμε για ψυλλου πηδημα.
(Γι' αυτο σ' αυτη τη χωρα γινεται ενα μακελειο καθε 1'...)

*Οπως υπάρχουν οι Εκτροφεις και οι εκτροφεις ετσι υπάρχουν οι αστυνομικοι και οι.. μπάτσοι.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Τον λυπάμαι.. :(

Αλλά το πάθημα που του έγινε μάθημα το πλήρωσε ο σκύλος.
Κι εγώ. Αλλά λυπήθηκα πολύ περισσότερο τον σκύλο, ένα πλάσμα που τρομοκρατημένο ότι κινδυνεύει ο άνθρωπος του έσπευσε να τον σώσει και εκτελέστηκε εν ψυχρώ...φαντάζομαι την απορία στην ψυχούλα του καθώς πέθαινε και αρρωσταίνω.
 


Σωτήρης75

Well-Known Member
7 Ιουνίου 2013
100
0
Θεσσαλονικη
Κρίμα για τον σκύλο, πλήρωσε τη βλακεία και την αλητεία του ιδιοκτήτη.
δεν παραβιάζει ο βλάκας προσωπικά δεδομένα κτλ;
Ο ιδιοκτήτης φταίει κατά τη γνώμη μου.

την συμπεριφορά των αστυνομικών στην Αμερική ακόμα κι εδώ, απ ότι φάνηκε, την ξέρουν όλοι,
αυτό το γαιδούρι πως την είχε δει με το κωλοκινητό του

τωρα τι να πω απο την μια κακο και απο την αλλη καλο (για την βιντεοσκοπηση λεω)
ποσες φορες ειδαμε αδικα παιδια να τα φορτωνουν μπατσοι ενα σακο μολοτωφ και βουρ για την γαδα
και να μην ξεχασω και τα πρασινα σταρακια
αμα δεν υπηρχαν τα κινητα να τραβαν βιντεο ακομα στην φυλακη θα ηταν
ο σκυλος εκανε αυτο που επρεπε να κανει το αφεντικο του (δεν ξερουμε τι εκπεδευση του εκανε)
αλλα οι μπατσοι γουρουνια σε ολες τις χωρες

Σπυρος Γραμμενος - Ο Σκυλος μου - YouTube
 




ptf

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2009
2.051
1.809
58
ΑΘΗΝΑ
Ο ιδιοκτήτης έβαλε μέσα στο αυτοκίνητο το σκύλο για να την κάνει με ελαφρά πηδηματάκια μόλις αντιλήφθηκε πως τού 'ρχονται οι αστυνομικοί. Ακούστε και τα σχόλια του βιντεολήπτη. Δεν πρόλαβε γιατί του φώναξαν και αναγκάστηκε να υπακουσει.
Ο σκύλος από την άλλη, αντέδρασε ως όφειλε και (κατ' εμέ) δεν επιτέθηκε. Κάλλιστα η κατάσταση θα μπορούσε να εκτονωθεί ΑΝ εκπαιδευμένοι και ψύχραιμοι (όπως θα έπρεπε) αστυνομικοί (που οπλοφορούν) άφηναν τον ιδιοκτήτη να ηρεμήσει το σκύλο.
Αντ' αυτού ο τρίτος ένστολος βγάζει όπλο με το που βλέπει το σκύλο να πλησιάζει. Από τον τρόπο και μόνο που κρατά το όπλο μπορείς να καταλάβεις (τουλάχιστον όσοι έχουν πάρει σχετική εκπαίδευση) την απειρία του και τον πανικό του. Το γεγονός πως υπάρχει μόνο ένα θύμα (ο σκύλος) μάλλον οφείλεται σε θαύμα.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Εγώ δεν καταλαβαίνω πως ενώ βγαίνεις βόλτα με τον σκύλο σου βιντεοσκοπείς την επιχείρηση της αστυνομίας, δεν καταλαβαίνω πως βγαίνεις έξω για βόλτα με τον σκύλο και έχεις και αυτοκίνητο μαζί. Επίσης δεν καταλαβαίνω γιατί υπάρχουν άνθρωποι που βιντεοσκοπούν αυτόν που βιντεοσκοπει..και δεν καταλαβαίνω πως έχεις όπλο και εκπαίδευση και αντιδράς με τέτοιο τρόμο στην θέα μιας απειλής, είσαι ανίκανος να αξιολογήσεις μια κατάσταση και σκοτώνεις κατά βούληση.
Γενικά το μόνο που καταλαβαίνω είναι την αντίδραση του σκύλου.
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Απόλυτα συμφωνώ με την τοποθέτηση αυτή... ή, καλύτερα, με τους προβληματισμούς αυτούς ...

1. Εγώ δεν καταλαβαίνω πως ενώ βγαίνεις βόλτα με τον σκύλο σου βιντεοσκοπείς την επιχείρηση της αστυνομίας...

2. ...Επίσης δεν καταλαβαίνω γιατί υπάρχουν άνθρωποι που βιντεοσκοπούν αυτόν που βιντεοσκοπει...

3. ...και δεν καταλαβαίνω πως έχεις όπλο και εκπαίδευση και αντιδράς με τέτοιο τρόμο στην θέα μιας απειλής, είσαι ανίκανος να αξιολογήσεις μια κατάσταση και σκοτώνεις κατά βούληση...

4. ...Γενικά το μόνο που καταλαβαίνω είναι την αντίδραση του σκύλου.
1. Προχτές είχα γράψει: ΄"Τι, άραγε, να είχε πιεί ο ιδιοκτήτης?"
Κοινώς, είτε ήταν χαπακωμένος, είτε μεθυσμένος, είτε "μάγκας"... είτε, απλά, ηλίθιος...
Οταν θα έπρεπε να ξέρει ότι όταν βγαίνεις βόλτα με το σκύλο σου, οφείλεις να σκέφτεσαι και να λειτουργείς, σαν να βγαίνεις βόλτα μαζί με ένα ανυπεράσπιστο μωρό... και ακόμα περισσότερο!
Φοβάμαι, όμως, ότι ο συγκεκριμένος θα λειτουργούσε με τον ίδιο τρόπο, ακόμα κι αν είχε το μωρό του αγκαλιά...

2. Μην εκπλαγείς, αν μάθεις ότι είχε βάλει στοίχημα ότι θα λειτουργήσει έτσι... και, συνεπώς, κάποιος έπρεπε να απαθανατίζει...

3. Συμβαίνει κατά κόρον στις ΗΠΑ... "πουριτανοί και υποκριτές"...
Εχουμε παρακολουθήσει και χειρότερα, σε παρόμοια μοτίβα...

4. Ο θρίαμβος του αυτονόητου!
Εξάλλου, αν αναλογιστείς λίγο "κυνικά"... οι ήρωες (γιατί και ο συγκεκριμένος σκύλος εκεί έχει πλέον καταταχθεί - στις τάξεις των ηρώων!) τι έκαναν? Απλά, το αυτονόητο...:)
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.554
6.984
Απλά αυτό το αυτονόητο πλέον βλέπω ότι δεν είναι και τόσο αυτονόητο για όλους, μάλλον γιατί όντως τελικά "η κοινή λογική δεν είναι και τόσο κοινή"...
 




frog

Well-Known Member
3 Ιανουαρίου 2011
129
0
Αθηνα
''Οι περισσότεροι άνθρωποι είναι υποκειμενικοί με τον εαυτό τους και αντικειμενικοί με τους άλλους -τρομακτικά αντικειμενικοί μερικές φορές. Όμως σκοπός είναι να είμαστε αντικειμενικοί με τον εαυτό μας και υποκειμενικοί με τους άλλους.''

''Πρώτα ανακάλυψε τον άνθρωπο μέσα σου, αν θες να διδάξεις ανθρωπιά στους άλλους.''

Εγω πιο πολυ τρομαξα με τα σχολια καποιων παρα με το βιντεο που δεν παυει να ειναι συγκλονιστικο!!:(:(
 
Last edited:


silver

Well-Known Member
20 Ιουνίου 2012
813
1
Αθήνα
Εγω τωρα νομιζω οτι ο ανθρωπος αυτος ειναι ο μεσος ιδιοκτητης σκυλου. Ουτε μπορει με μια λεξη να ακινητοποιησει τον σκυλο του , ποσο μαλλον οταν φαινεται να βρισκεται σε κινδυνο ο ιδιος. Ουτε πιστευε οτι ο σκυλος θα μπορεσει να βγει απο το αμαξι.
Βαζω στοιχημα οτι παντα τον σκυλο ετσι τον αφηνε. Με μισανοιχτα παραθυρα και ο σκυλος ποτε δεν βγηκε. Ισα ισα χωρουσε . Γιατι ποτε δεν ειχε λογο να βγει. Τωρα ομως ειχε καθε λογο να βγει και θα εσπαγε και την πορτα για να το κανει. Φυσικα δεν το υπολογισε αυτο ο ιδιοκτητης γιατι ειναι ο μεσος ιδιοκτητης. Οπως ειμαστε οι περισσοτεροι εδω μεσα. Και συνηθως ο μεσος ιδιοκτητης πρωτα παθαινει και μετα μαθαινει.
Αν ο ιδιοκτητης ηταν πραγματικα ανευθυνος , δεν θα εβαζε ποτε το ροτ στο αμαξι ή ο αστυνομικος δεν θα ειχε τωρα χερι για να τραβηξει οπλο.
Βλέπω ότι θεωρεις το γαύγισμα από απόσταση «απειλή» ικανή για να πυροβοληθει ένας σκύλος.
Επίσης βλεπω οτι ενω ο σκυλος είναι μακρύτερα, ο φονιας κατ εσε, ο δολοφόνος κατ εμέ, τον ζυγώνει δύο φορες και την δευτερη και μοιραία απλώνει απότομα το χέρι κοντα και πάνω απ το κεφάλι του σκύλου προκαλόντας την επίθεση.
Παρ όλα αυτα κρίνεις ότι ο θύτης ορθως αντέδρασε και έριξε τεσσερις σφαίρες, διότι «βρέθηκε σε άμυνα»
Οντως ενδιαφέρουσα άποψη!

Επειδή εμένα (υποθέτω και πολλών άλλων), ακόμα κι αν τον έχω με κοντό λουρί κολλητά δίπλα μου, ο σκύλος μου και γαυγιζει ή γρυλιζει, όταν νοιωσει ότι απειλούμαι και είμαι βεβαιος ότι επίσης θα προσπαθήσει να δαγκώσει το εχθρικό χέρι που εκείνη τη στιγμη θα πάει προς το κεφάλι του!
Θα πρεπει να μου τον πυροβολήσουν; (είτε κλεφτες είναι οι εμπλεκομενοι, είτε αστυνόμοι)
Φανταζομαι στο δικαστηριο θα καταθεσεις ότι ό θυτης «απειλήθηκε» και «βρισκόταν σε άμυνα» ενω εγω να καταδικαστω στο πύρ το εξώτερο και την χλευη, ως πλήρως ανευθυνος ιδιοκτητης, ο οποίος ο ιδιος προκαλεσε τον δικαιο φόνο του σκυλου, διότι δεν έπρεπε καν να κατέχω σκύλο αφού δεν έχω φροντισει να τον έχω εκπαιδεύσει και σε τετοιες καταστασεις να με υπακούει τυφλά!
Φυσικά επίσης θα θεωρηθώ γελοίος ιδιοκτητης και κύριος υπευθυνος για τον φόνο, διότι με τις ανευθυνες πράξεις μου, πέρασα κοντα από κακοποιους ή προκάλεσα το ενδιαφέρον της αστυνομίας ένω αν είχα πάει απ αλλού θα ήταν όλα μελι γαλα!
Άψογες τοποθετήσεις. Δεν θα μπορούσα να προσθέσω τίποτα παραπάνω.
Αφήνει μεγάλη πικρία (το λιγότερο) το να "φεύγει" ένας σκύλος με τον τρόπο που έφυγε ο συγκεκριμένος. Λογικό να εκτοξεύονται και οι ανάλογες κατηγορίες...
 


vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Το video είναι σίγουρα γροθιά στο στομάχι. Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι σε τι χρησιμεύουν τέτοιου είδους αναρτήσεις. Κάποιο όφελος δεν βλέπω. Ίσως μου διαφεύγει κάτι.
 


rodriguez

Well-Known Member
5 Απριλίου 2013
329
111
Ανω Γλυφάδα
Είναι όπως το βλέπει ο καθένας, εφόσον βρισκόμαστε σε ένα ανοιχτό φόρουμ ο καθένας λέει την αποψή του. Αλλά το θέμα για μένα είναι να βγεί και κάποιο δίδαγμα απο την συζήτηση ετσι ώστε να κερδίσουμε κάτι όλοι, αν μείνουμε στην θεωρία θα είμαστε σαν τους πολιτικούς.
Θα συμφωνήσω για τον φουκαρά σκύλο πλήρωσε ενώ έκανε το αυτονόητο, λυπήθηκα πραγματικά.
Τώρα στο θέμα ιδιοκτήτη δεν μπορώ να του δώσω ελαφρυντικά όφειλε να απομονώσει το σκύλο του στις διαφορές του με την αστυνομία. Στο θέμα αστυνομικών και να το σχολιάσουμε δεν βγαίνει τίποτα.
 


Kimigaz

Well-Known Member
7 Απριλίου 2013
743
238
Goldenland
Θα με τρελάνετε? Πως να τον διαφυλάξει ο ιδιοκτήτης?Να έμπαινε στο αμάξι να κλείσει τα παράθυρα?Θα ήταν κ αυτός νεκρόε τώρα.Τον έβαλε μέσα για να τον απομονώσει.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Θα με τρελάνετε? Πως να τον διαφυλάξει ο ιδιοκτήτης?Να έμπαινε στο αμάξι να κλείσει τα παράθυρα?Θα ήταν κ αυτός νεκρόε τώρα.Τον έβαλε μέσα για να τον απομονώσει.
Όχι.
Να μην έμπαινε σε όλη αυτή την διαδικασία ενώ ήταν βόλτα με τον σκύλο.
Όχι ότι θα μπορούσε κανείς να προβλέψει τέτοια εξέλιξη, αλλά όταν βγαίνεις με τον σκύλο σου οι ώρες αυτές είναι αφιερωμένες στον σκύλο, δεν κινηματογραφείς τα πέριξ..