Τροποποίηση του Ν. 4039/2012


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.885
amangos σου έχω ξαναπεί, ότι αν κυκλοφορούσαμε στα ίδια μέρη, θα μας είχαν ήδη δείξει στα δελτία ειδήσεων, με σήμανση [κόκκινο Χ] :D

Κι εγώ...φυσικό ταλέντο είμαι...

Δύο επικίνδυνοι τρελλοί κυκλοφορούν στην τάδε περιοχή. Αν τους δείτε, παρακαλώ απομακρυνθείτε ησύχως και σε απόλυτη τάξη. Μην πλησιάσετε και μην προκαλέσετε, σε καμμία των περιπτώσεων :p
 


amangos

Well-Known Member
22 Απριλίου 2007
1.453
31
Άλιμος-Νέα Σμύρνη
www.sailing4all.com
Τις προάλλες, πετούσα την μπάλα μου στην χρονιάρα ροταβηλερίνα μου. Κάποια στιγμή δεν πρόσεξα, και η μπάλα πέρασε μπροστά από έναν πιτσιρικά που μετέφερε χεράτα το ποδήλατο του. Όταν είδε ο πιτσιρικάς ένα ροτβάηλερ να τρέχει καταπάνω του (δεν αντελήφθη την μπάλα του τένις που είχα πετάξει) πανικοβλήθηκε, και πέταξε το ποδήλατο πάνω στον σκύλο μου. Ο σκύλος μου τρόμαξε με την κατραπακιά που έφαγε (ευτυχώς ξόφαλτσα), αλλά η μανία του να πιάσει την μπάλα ήταν αρκετή για να μην ασχοληθεί καθόλου με το ποδήλατο και παιδί, αλλά συνέχισε να τρέχει προς την μπάλα. Το παιδάκι το έβαλε στα πόδια πανικόβλητο, προς αντίθετη κατεύθυνση. Ευτυχώς υπήρχαν μάρτυρες ότι ο σκύλος δεν ασχολήθηκε ούτε 1 δευτερόλεπτο με το παιδάκι. Περίμενα μετά από λίγο να σκάσουν τίποτα γονείς να μου την πέσουν... Τίποτα δεν έγινε τελικά. Πάντως αυτό το παιδάκι, είμαι σίγουρος πως μια μέρα θα θυμάται πως του επετέθη ένα ροτβάηλερ.

Η κακιά η ώρα παραμονεύει ανά πάσα στιγμή. Όλα μπορούν να συμβούν, όσο κοινωνικοποιημένο κι αν είναι το σκυλί, όσο άκακο κι αν είναι.
 


amangos

Well-Known Member
22 Απριλίου 2007
1.453
31
Άλιμος-Νέα Σμύρνη
www.sailing4all.com
Να κανονίσουμε κάποια κοινή εμφάνιση κάπου!!! Όποιος θέλει συμμετέχει επίσημα, όποιος άλλος θέλει, μπορεί να έρθει ινκόγνιτο αλλά θα πληρώσει εισιτήριο για το θέαμα που θα προσφέρουμε!!!

:nerv:
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Τις προάλλες, πετούσα την μπάλα μου στην χρονιάρα ροταβηλερίνα μου. Κάποια στιγμή δεν πρόσεξα, και η μπάλα πέρασε μπροστά από έναν πιτσιρικά που μετέφερε χεράτα το ποδήλατο του. Όταν είδε ο πιτσιρικάς ένα ροτβάηλερ να τρέχει καταπάνω του (δεν αντελήφθη την μπάλα του τένις που είχα πετάξει) πανικοβλήθηκε, και πέταξε το ποδήλατο πάνω στον σκύλο μου. Ο σκύλος μου τρόμαξε με την κατραπακιά που έφαγε (ευτυχώς ξόφαλτσα), αλλά η μανία του να πιάσει την μπάλα ήταν αρκετή για να μην ασχοληθεί καθόλου με το ποδήλατο και παιδί, αλλά συνέχισε να τρέχει προς την μπάλα. Το παιδάκι το έβαλε στα πόδια πανικόβλητο, προς αντίθετη κατεύθυνση. Ευτυχώς υπήρχαν μάρτυρες ότι ο σκύλος δεν ασχολήθηκε ούτε 1 δευτερόλεπτο με το παιδάκι. Περίμενα μετά από λίγο να σκάσουν τίποτα γονείς να μου την πέσουν... Τίποτα δεν έγινε τελικά. Πάντως αυτό το παιδάκι, είμαι σίγουρος πως μια μέρα θα θυμάται πως του επετέθη ένα ροτβάηλερ.

Η κακιά η ώρα παραμονεύει ανά πάσα στιγμή. Όλα μπορούν να συμβούν, όσο κοινωνικοποιημένο κι αν είναι το σκυλί, όσο άκακο κι αν είναι.
Εγω κατι τετοιο εχω δει σε παρομοια- αλλα εντελος γελεια φαση!
Σε μας δεν υπηρχε μπαλα- αλλα ο σκυλος ειχε προχωρισει μπροστα μονος του, και οταν ειδε οτι εγω εστριψα, ηρθε πισω μου τρεχοντας! Στην γονια ηταν ενα "παιδι"( μαντραχαλος- τουλαχιστον 17 ετων)- που πανικοβληθηκε επειδη νομιζε οτι ο σκυλος ( γαλλικο μπουλντογκ!!) ηρθε πανω του με λυσσα, σηκοσε τα χερια και εγυγε τρεχοντας και ουρλιαζοντας βοηθεια ( ο σκυλος ουτε που τον κοιταξε)!!!!
Πρεπει να ομολογισω, οτι κοντεβα να κατουριθω στα γελια!!
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Εγω κατι τετοιο εχω δει σε παρομοια- αλλα εντελος γελεια φαση! ...
Τώρα θυμήθηκα κι εγώ μιά γελοία φάση:

Μιά Κυριακή, στα Βασιλικά, έχουν συναντηθεί "η Μόκα και τ' αδέλφια της" (δεν είμαι τόσο σίγουρος ότι ήταν ο Ρόκυ, αλλά ήταν σίγουρα ο Solo) και η Ρόξυ, του Nacho_DL...

Ξαφνικά, στη διάρκεια του (άγαρμπου, ομολογουμένως) παιχνιδιού τους, αρχίζουν να κυνηγιούνται και να τρέχουν γρήγορα προς μία κατεύθυνση...
Την ίδια στιγμή, ξεπροβάλλει από τα δέντρα, ολόκληρη οικογένεια (με παπούδες, γιαγιάδες, μαμάδες, μπαμπάδες, θείες, παιδάκια) που έκανε τη βόλτα της... και βλέπουν μπροστά τους 3 θηρία να καλπάζουν καταπάνω τους!!!
Καταλαβαίνεις τι έγινε...:cool:

Ευτυχώς και τα τρία σκυλιά μας, είχαν άμεσο "recall", αλλιώς θα είχαμε καμία καρδιακή προσβολή... τι recall, δηλαδή, με τις αγριοφωνάρες που βάλαμε, κατατρόμαξαν τα σκυλιά μας και σταμάτησαν να δουν τι πάθαμε!!!:D
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Και δε μου λέτε, όλοι εσείς που βολτάρετε τα σκυλιά σας χωρίς λουρί, τι θα συμβεί όταν περάσω από εκεί εγώ με τον δικό μου που ακόμα και σε λουρί είναι προκλητικότατος? Amangos όσο κοινονικοποιημένο και να θεωρείς το σκυλί σου δεν ξέρεις τι είναι ο άλλος απέναντι. Περνούσα πριν από ένα δυό μήνες από μια πλατεία. Με το σκύλο στο λουρί. Αργά το βράδυ. Κάποια στιγμη αντιλαμβάνομαι ένα ντόγκο αρτζαντίνο κι ενα κάνε κόρσο λυτά, να τρέχουν πάνω κάτω. Σκανάρω την περιοχή και βλέπω το παγκάκι που κάθονται τα αφεντικά τους. "Σας παρακαλώ, τα δένετε να περάσω και αν είναι αφήστε τα μετά που θα φύγω". Ο τύπος με το αρτζεντίνο τρέχει να πιάσει το δικό του που έρχεται κατα πάνω μας να γνωρίσει το σκύλο μου (που δεν θέλει απαραίτητα τέτοιες γνωριμίες). Μπαίνω ανάμεσα, έρχεται και το παλικάρι, πιάνει το σκυλί. Προχωράω και υποχρεωτικά η πορεία μου είναι στα 5-6 μέτρα από το παγκάκι που κάθεται και η υπόλοιπη παρέα. Το κάνε κόρσο κοντά τους, εγώ ήρεμη και με το νού μου να "κατεβάσω" το σκύλο μου. Κι αντιλαμβάνομαι ότι το κάνε κόρσο είναι ακόμα χωρίς λουρί. "Σας παρακαλώ, δέστε το, δυό λεπτάκια μόνο" "Μα δεν κάνει τίποτα" "Ο δικός μου είναι πολύ προκλητικός, δε θέλω να το ρισκάρω" "Ααα, η δικιά μου δεν απαντάει στις προκλήσεις" "Καλά, πιάστε την εσείς..." και με το που την πιάνει άρχισε η δικιά του να μανουριάζει κάμποσο στον δικό μου. Η ατάκα του? "Εεε, μην κοιτάς τώρα"

Πόσο δύσκολο είναι να είναι ο σκύλος στο λουρί όταν υπάρχει κόσμος γύρω? Κόσμος που πιθανόν φοβάται, κόσμος με σκύλι που έχει θέμα, κόσμος με πιθανές αλεργίες... Θεωρώ ότι ο νόμος καλά θα κάνει να ξαναεπιβάλει το λουρί, και ότι ο σεβασμός προς τους γύρω μας θα έπρεπε να είναι ανεξάρτητος και υπεράνω νόμων.
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Πόσο δύσκολο είναι να είναι ο σκύλος στο λουρί όταν υπάρχει κόσμος γύρω? Κόσμος που πιθανόν φοβάται, κόσμος με σκύλι που έχει θέμα, κόσμος με πιθανές αλεργίες... Θεωρώ ότι ο νόμος καλά θα κάνει να ξαναεπιβάλει το λουρί, και ότι ο σεβασμός προς τους γύρω μας θα έπρεπε να είναι ανεξάρτητος και υπεράνω νόμων.
Δεν είμαι υπέρ να είναι ο σκύλος ελεύθερος σε όλα τα μέρη..για λόγους επικινδυνότητας και των ίδιων των σκύλων.., βέβαια..είναι πολύ ωραίο να μπορεί ο σκύλος να παίξει ελεύθερος και ασφαλής.., προσωπικά δεν έχω πρόβλημα με τα άλλα σκυλιά που είναι ελεύθερα αρκεί όντως να μην ενοχλήσουν εμάς..εφόσον είναι εκείνα προβληματικά.., το θέμα είναι να έχει αυτογνωσία ο ιδιοκτήτης του και να μην ωραιοποιεί τα πράγματα ..κάτι πολύ σύνηθες..
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Γι'αυτό υπάρχουν τα σκυλοπάρκα για τους τυχερούς που ζουν Αθήνα ή Θεσσαλονίκη, οι περιφραγμένοι χώροι και τα βουνά, λαγκάδια κι οι ερημικές παραλίες για όλους μας. Ή μήπως έχετε την εντύπωση ότι τριάμισι χρόνια τώρα ο σκύλος μου είναι εκτός λουριού μόνο μέσα στο σπίτι?
 


Loukia

Well-Known Member
19 Ιουνίου 2008
1.462
14
49
Θεσσαλονίκη
marthathesharpei.blogspot.com
Εμένα η δικιά μου κάθεται και τις τρώει από κάτι πιτσιρίκια που της την πέφτουν από το πουθενά, επειδή είναι καλό παιδάκι, αλλά αν είναι μια μέρα να χάσει την υπομονή της και να ανταποδώσει σε καμιά μισοριξιά και να βρει η έρμη τον μπελά της.. Γι' αυτό αν είναι να ισχύουν τα περί ευθανασίας σε σκύλο που έδειξε επιθετικότητα (άσχετα αν προκλήθηκε ή όχι, που και πάλι άντε να αποδείξεις ότι δεν είναι ελέφαντας) να το τακτοποιήσω εγώ κατάλληλα το θέμα κι ας τρέχουν εμένα, χέστηκα.
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Καλά..τα παρκάκια έχουν μέσα κάτι κάγκουρες..σκύλους και ιδιοκτήτες.., μάλλον παίζεις με την τύχη σου.., προτιμώ μεγάλες ανοιχτές εκτάσεις και τα εκπαιδευτικά πρακάκια για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο..
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Πόσο δύσκολο είναι να είναι ο σκύλος στο λουρί όταν υπάρχει κόσμος γύρω? Κόσμος που πιθανόν φοβάται, κόσμος με σκύλι που έχει θέμα, κόσμος με πιθανές αλεργίες... Θεωρώ ότι ο νόμος καλά θα κάνει να ξαναεπιβάλει το λουρί, και ότι ο σεβασμός προς τους γύρω μας θα έπρεπε να είναι ανεξάρτητος και υπεράνω νόμων.
Τα δικα μου σκυλια τα κουμανταρω πια αρκετα καλα και με το "Fuss" ειναι διπλα μου και δεν τολμουν να μου ξεφυγουν.
Και παρολα αυτα προσεχω πολυ που παω- και ποτε παω.
Ελευθερα τα αφηνω μονο στα Βασιλικα ( που παμε 8 η ωρα το πρωι και ειμαστε μονοι μας) και στο βουνο στο χωριο ( που παλι ειμαστε μονοι μας).
Τωρα αμα τυχει και ενας περαστικος- δεν τους νοιαζει καθολου. Βασικα δεν τους δινουν σημασια- ειδικα οταν δεν εχουν σκυλους.
 


amangos

Well-Known Member
22 Απριλίου 2007
1.453
31
Άλιμος-Νέα Σμύρνη
www.sailing4all.com
Αν και έχουμε ξεφύγει από το αρχικό θέμα, στην πραγματικότητα αυτή η συζήτηση καταδεικνύει το πρόβλημα του νόμου (και της τροποποίησης του) και των προστίμων για το τι θεωρεί ο καθένας "έλεγχος" του σκύλου του, και ασφαλή κυκλοφορία του.

Ως προς τα περιφραγμένα πάρκα για σκύλους στην Αθήνα: Που βρίσκονται? Εγώ δεν ξέρω κανένα τέτοιο στα Νότια προάστια. Εάν δεν μπορώ να έχω γνώση της ύπαρξης τους ή καθημερινή πρόσβαση σε αυτά, πως θα κοινωνικοποιήσω το σκυλί μου? Δεμένο στο λουρί και μια φορά την εβδομάδα με μια βόλτα μόνοι μας στα βουνά χωρίς λουρί?

Πως θα εκτονωθεί και θα παίξει? Εάν δεν εκτονωθεί εκτός σπιτιού, θα εκτονωθεί εντός.
Το σκυλί πρέπει καθημερινά να τρέξει και να παίξει, πρέπει να κουραστεί. Δεμένο στο λουρί δεν γίνεται αυτό.

Στα βουνά, όπου είμαστε μόνοι μας, δεν είμαστε μόνοι μας!!! Όλο και κάποιος περιπατητής θα σκάσει μύτη. Όπου φτάνω εγώ, φτάνουν και άλλοι, για τους δικούς τους λόγους. Όταν ο σκύλος μου δεν έχει συνηθίσει να κυκλοφορεί ελεύθερος και αδιάφορος για τους άλλους ανθρώπους και σκύλους (μέχρι ένα σημείο τέλος πάντων), πως θα αντιδράσει όταν θα πετύχει άνθρωπο ή σκύλο στις ερημιές?

Σε ποιό σημείο ο νόμος, λέει πως επιτρέπεται να το αμολάμε στις ερημιές? Όσο παράνομο είναι να το αμολύσουμε σε μια πλατεία, εξίσου παράνομο είναι στις ερημιές, και κατά την δικιά μου γνώμη πιο επικίνδυνο, αφού στις ερημιές θα προσέξει τον μοναδικό άνθρωπο που θα εμφανιστεί, ενώ στην πόλη παντού έχει ανθρώπους και έχει συνηθίσει με την ύπαρξη τους.

Πράγματι, είναι πρόβλημα όταν ένα αμολυτό σκυλί συναντιέται με ένα δεμένο που δεν είναι κοινωνικό και δεν γουστάρει πολλά. Αυτό συμβαίνει συχνά, κι όταν ο σκύλος σου το αντιμετωπίζει ήρεμα, αδιάφορα ή απλώς υποχωρεί τέλος πάντων, τότε έχεις κάθε λόγο να συνεχίσεις να το έχεις αμολυτό. Εάν αντιδράει με ανεπιθύμητο τρόπο σε τέτοιες προκλήσεις, τότε πρέπει κι εσύ να το έχεις δεμένο. Η διαφορά μεταξύ ενός δεμένου σκύλου από έναν αμολυτό, είναι πως ο δεμένος αισθάνεται πιο μάγκας γιατί είναι δίπλα στο αφεντικό του και ενωμένος (με το λουρί) μαζί του, ενώ ο αμολυτός έχει ελεύθερη διαφυγή από μια δυσάρεστη κατάσταση (μπορεί να την κάνει με ελαφρά) και λιγότερη αυτοπεποίθηση. Ένας σκύλος λοιπόν που είναι αδιάφορος σε κάποιες προκλήσεις, ο ίδιος σκύλος όταν είναι στο λουρί, είναι λιγότερο αδιάφορος.

Εγώ αυτό που πιστεύω είναι το εξής: Όταν κάποιος με συναντήσει στον δρόμο, στο πάρκο, στα βουνά και στα λαγκάδια, είτε συναντάει κάποιον με σώας τας φρένας και τον αμολυτό ή δεμένο σκύλο του, είτε έναν παλαβό με τον αμολυτό ή τον δεμένο σκύλο του.

Εάν έχω σώας τας φρένας, πρέπει να εμπιστευτεί την επιλογή μου. Εάν όχι, όπως και να κυκλοφορώ με τον σκύλο μου, είμαι πρόβλημα.

Αυτό λοιπόν που θα έπρεπε να ορίζεται κατηγορηματικά στην νομοθεσία, είναι πως όποιος είναι σκυλοιδιοκτήτης πρέπει πρώτα να πάρει ένα χαρτί από ψυχολόγους και ειδικούς εκπαιδευτές ότι είναι κατάλληλος να έχει σκύλο, έχει τις γνώσεις και την ικανότητα να έχει την τάδε ράτσα, και ελέγχεται περιοδικά και αυτός και ο σκύλος του για το πως τα πάνε... Όλα τα άλλα, είναι απλώς οδοντόκρεμες!!!
 


amangos

Well-Known Member
22 Απριλίου 2007
1.453
31
Άλιμος-Νέα Σμύρνη
www.sailing4all.com
Επειδή παλιότερα είχα ασχοληθεί πολύ ενεργά με τον όμιλο της φυλής των ροτβάηλερ, κι επειδή είχαμε κάνει κάμποσα σεμινάρια και επαφές με ειδικούς από την Γερμανία (κριτές, εκπαιδευτές, κλπ), αυτό που (τότε) μας έλεγαν, είναι πως σε κάθε περιοχή (πχ Νέα Σμύρνη) υπάρχει παράρτημα του ομίλου της φυλής, σε κάθε πάρκο της περιοχής κάποιο μέλος του ομίλου, και μια φορά την εβδομάδα μαζεύονται όλοι και συζητάνε τα προβλήματα, τις λύσεις, κλπ. Κάθε μήνα, ειδικός εκπαιδευτής-μέλος του ομίλου της φυλής, επισκέπτεται το σημείο συνάντησης και ελέγχει τα σκυλιά και την συμπεριφορά τους, ελέγχει τους ιδιοκτήτες, και μετά όλοι μαζί καταλήγουν για μπύρες (ως αμοιβή για την ασχολία του εκπαιδευτή-μέλους).

Έτσι ελέγχει ο ένας τον άλλον, και όλοι μαζί τα σκυλιά της φυλής, για να μην αναπαράγονται κυριαρχικά ή αντικοινωνικά, να μην κυκλοφορούν ελεύθερα τα αντικοινωνικά, και να διορθώνονται σκύλοι και αφεντικά εφ όσον παίρνουν από διόρθωση.

Φυσικά αυτά ήταν σενάρια επιστημονικής φαντασίας πριν 15-17 χρόνια, σενάρια τέτοια και σήμερα. Όταν ο όμιλος της φυλής "ανήκει" σε κάποιον εκπαιδευτή ή σε κάποιον σκυλέμπορα, και τα μέλη είναι πελάτες του, έτσι δεν μπορεί να προαχθεί τίποτα προς μια τέτοια κατεύθυνση έστω...

Όταν ένας νόμος προσπαθεί να υποκαταστήσει την λειτουργία της κοινωνίας, τους μηχανισμούς και τους αυτοματισμούς που πρέπει να υπάρχουν για να λειτουργούν σωστά τα πράγματα, τότε το μόνο που πετυχαίνει ο νομοθέτης είναι απαγορεύσεις και γραφειοκρατικές διαδικασίες και νοοτροπίες.
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Πράγματι, είναι πρόβλημα όταν ένα αμολυτό σκυλί συναντιέται με ένα δεμένο που δεν είναι κοινωνικό και δεν γουστάρει πολλά. Αυτό συμβαίνει συχνά, κι όταν ο σκύλος σου το αντιμετωπίζει ήρεμα, αδιάφορα ή απλώς υποχωρεί τέλος πάντων, τότε έχεις κάθε λόγο να συνεχίσεις να το έχεις αμολυτό. Εάν αντιδράει με ανεπιθύμητο τρόπο σε τέτοιες προκλήσεις, τότε πρέπει κι εσύ να το έχεις δεμένο. Η διαφορά μεταξύ ενός δεμένου σκύλου από έναν αμολυτό, είναι πως ο δεμένος αισθάνεται πιο μάγκας γιατί είναι δίπλα στο αφεντικό του και ενωμένος (με το λουρί) μαζί του, ενώ ο αμολυτός έχει ελεύθερη διαφυγή από μια δυσάρεστη κατάσταση (μπορεί να την κάνει με ελαφρά) και λιγότερη αυτοπεποίθηση. Ένας σκύλος λοιπόν που είναι αδιάφορος σε κάποιες προκλήσεις, ο ίδιος σκύλος όταν είναι στο λουρί, είναι λιγότερο αδιάφορος.
Πολυ σημαντικη τοποθετηση και περιεχει ισως την ουσια της συζητησης ...
Βεβαια , αρκετες φορες θα υπαρξει μια φορα που δε θα αντιδρασει οπως τις αλλες... και τοτε λεμε "μα δε το χει κανει ποτε ξανα αυτο! "
Για μενα, οταν καποιος εχει τον απολυτο ελεγχο του σκυλου του και με μια εντολη του δεν πλησιαζει αλλα σκυλια, ειναι το μονο κριτηριο για να τον αφηνει ελευθερο. Την προηγουμενη σκυλα μου την ειχα μονιμως ελευθερη αλλα ηταν "η ουρα μου".. μολις μιλουσα γυρνουσε σε μενα σφεντονα. Αντιθετως, την πρωτη μου σκυλα (χασκυ) την ελυνα εξαιρετικα σπανια γιατι ηξερα οτι μπορει να με διαψευσει εαν αυτο που εχει απεναντι της την εξιταρει πολυ. Καμια απο τις 2 δεν ηταν επιθετικη, κυριαρχικη.

Σημερα ο σκυλος μου ειναι σχεδον παντα στο λουρι εκτος απο καποιους περιφραγεμενους χωρους που παμε και παιζει με αλλα σκυλια. Δεν ειναι επιθετικος, αν τον πλησιασει σκυλος και δε τον προκαλεσει δε θα στραβωσει μονο και μονο επειδη ειναι αρσενικος. Ειναι ομως κυριαρχικος και αν η γλωσσα σωματος του αλλου δε δειξει υποτακτικοτητα, αλλαζουν τα πραγματα. Οταν ειναι ελευθερος σιγουρα ειναι πιο "διαλλακτικος" , οπως τα περισσοτερα σκυλια.


για να μην αναπαράγονται κυριαρχικά
Μεγα λαθος κατα τη γνωμη μου. Ισως ηθελες να πεις επιθετικα...
 
Last edited:


amangos

Well-Known Member
22 Απριλίου 2007
1.453
31
Άλιμος-Νέα Σμύρνη
www.sailing4all.com
επιθετικά εννοούσα, αλλά... η κυριαρχικότητα συχνά οδηγεί σε επιθετική συμπεριφορά σε όσους δεν υποκύπτουν.

Απόλυτο έλεγχο δεν μπορεί να έχει κανείς. Ζώο είναι, εδώ και οι άνθρωποι κάποιες φορές μπορεί να μην φερθούμε προβλέψιμα.

Πάντα μπορεί να υπάρξει η πρώτη φορά για κάθε τι. Τι να λέμε... πως πετούν τα πουλιά?
 




Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
σε ποιούς περιφραγμένους χώρους πας?
Σε ενα γηπεδο ποδοσφαιρου που δεν χρησιμοποιειται στον Αλιμο κοντα στην Καλαμακιου.
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Υπάρχει και ένα στην Νέα Σμύρνη ένα κλειστό..Ίκαρο νομίζω το λένε ..?
 




l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Τροπολογία που θα ψηφιστεί ενδεχομένως αύριο.
Το άρθρο 6 του ν. 4039/2012 (ΦΕΚ Α΄15) αντικαθίσταται ως εξής:

«1. Για την εκτροφή θηλυκού σκύλου ή γάτας αναπαραγωγής απαιτείται άδεια
εκτροφής και αναπαραγωγής. Το φυσικό ή νομικό πρόσωπο ή η ένωση προσώπων, που για εμπορικούς σκοπούς εκτρέφει, αναπαράγει ή πωλεί ζώα συντροφιάς, οφείλει να εφοδιάζεται με αντίστοιχη άδεια ίδρυσης και λειτουργίας, που εκδίδεται από τη Γενική Διεύθυνση Περιφερειακής Αγροτικής Οικονομίας και Κτηνιατρικής της οικείας Περιφέρειας, στην οποία έχει την κατοικία ή την έδρα του, να υπόκειται στον έλεγχο της αρχής αυτής και να συμμορφώνεται με τους όρους, που προβλέπονται στο π.δ. 184/1996. Για τη χορήγηση άδειας εκτροφής, αναπαραγωγής και εμπορίας ζώων συντροφιάς πρέπει να τηρούνται οι κανόνες ευζωίας, οι κανόνες ασφάλειας, οι κανόνες παροχής κατάλληλης κτηνιατρικής αντίληψης των ζώων και οι διατάξεις του ν. 604/1977, του π.δ. 463/1978 και του π.δ. 374/2001. Άδεια ερασιτεχνικής κατ’ οίκον εκτροφής, αναπαραγωγής και διάθεσης ζώων συντροφιάς χορηγείται στους ερασιτέχνες εκτροφείς σκύλων ή γάτων μόνον για ένα θηλυκό ζώο, το οποίο κατέχει πιστοποιητικό καθαρόαιμης καταγωγής και μόνον για μία γέννα ανά έτος.

Οι εκτρεφόμενοι, αναπαραγόμενοι ή οι προς πώληση σκύλοι και γάτες διαθέτουν
βιβλιάριο υγείας ή διαβατήριο, σημαίνονται υποχρεωτικά και καταχωρίζονται στη
Διαδικτυακή Ηλεκτρονική Βάση του άρθρου 4. Στις εγκαταστάσεις εκτροφής,
αναπαραγωγής ή εμπορίας τους πρέπει να τηρούνται όλοι οι κανόνες ευζωίας,
ασφάλειας και παροχής κατάλληλης κτηνιατρικής περίθαλψης. Οι κανόνες ευζωίας, ασφάλειας και κτηνιατρικής περίθαλψης πρέπει να τηρούνται και στην κατ’ οίκον εκτροφή. Για τη χορήγηση της άδειας ερασιτεχνικής κατ’ οίκον εκτροφής, αναπαραγωγής και διάθεσης σκύλων απαιτείται οι εκτροφείς να εγγράφουν τα θηλυκά ζώα και τις γέννες τους σε αναγνωρισμένο στην Ελλάδα σωματείο από τις αντίστοιχες Διεθνείς Ομοσπονδίες. Για κάθε θηλυκό ζώο αναπαραγωγής τηρούνται μητρώα. Θηλυκοί σκύλοι αναπαραγωγής δεν γονιμοποιούνται πριν από το δεύτερο οιστρικό κύκλο και σε καμία περίπτωση πριν από την παρέλευση εννέα μηνών από τον τελευταίο τοκετό. Επίσης απαγορεύεται η αναπαραγωγή μετά το 9ο έτος της ηλικίας του ζώου.

2. Δεν επιτρέπεται να επιλέγονται για αναπαραγωγή ζώα συντροφιάς, που τα
ανατομικά και φυσιολογικά χαρακτηριστικά ή τα χαρακτηριστικά της συμπεριφοράς τους μπορεί, ανάλογα με το είδος και τη φυλή, να αποδειχθούν βλαβερά για την υγεία και ευζωία του θηλυκού αναπαραγωγικού ζώου συντροφιάς και των απογόνων του. Ο προσδιορισμός των βλαβερών χαρακτηριστικών γίνεται με απόφαση του Υπουργού Αγροτικής Ανάπτυξης και Τροφίμων.

3. α. Δεν επιτρέπεται η πώληση ζώων συντροφιάς με ηλικία μικρότερη των οκτώ ( 8 )
εβδομάδων.

β. Δεν επιτρέπεται η πώληση σκύλων και γάτων από καταστήματα κάθε είδους.

γ. Δεν επιτρέπεται η εισαγωγή και εμπορία σκύλων που είναι ακρωτηριασμένοι.

4. Για τη χορήγηση της άδειας εκτροφής, αναπαραγωγής και εμπορίας ζώων
συντροφιάς, καθώς και άδειας εκπαιδευτή σκύλων καθορίζονται με απόφαση
του Υπουργού Αγροτικής Ανάπτυξης και Τροφίμων και του τυχόν συναρμόδιου
Υπουργού οι ειδικοί όροι και οι προϋποθέσεις, που πρέπει να πληρούν οι χώροι
εκτροφής, αναπαραγωγής, εμπορίας και εκπαίδευσης των ζώων συντροφιάς ως προς τις εγκαταστάσεις, τους χώρους διαμονής ή παραμονής των ζώων, τις συνθήκες ευζωίας και τον αναγκαίο εξοπλισμό ανά είδος ζώου, η αρμόδια αρχή ελέγχου, η διαδικασία ελέγχου και οι κυρώσεις, καθώς και κάθε άλλο σχετικό θέμα.

5. Κατά την πώληση ενός ζώου, υπογράφεται η «Δήλωση Αγοράς ζώου από νέο
ιδιοκτήτη», μεταξύ του πωλητή και του αγοραστή νέου ιδιοκτήτη, σύμφωνα με το
υπόδειγμα «Δήλωση Αγοράς ζώου» του Παραρτήματος 5.»

2.- Η παράγραφος 4 του άρθρου 7 του ν. 4039/2012 αντικαθίσταται ως εξής:

«4. Απαγορεύεται η συμμετοχή ακρωτηριασμένων ζώων σε κάθε είδους εκθέσεις.
Εξαιρούνται τα ζώα που προέρχονται από χώρες στις οποίες επιτρέπεται η κοπή
αυτιών και ουρών.»

3.- Η παράγραφος 2 του άρθρου 10 του ν. 4039/2012 αντικαθίσταται ως εξής:
«2. Με την επιφύλαξη ευνοϊκότερων ρυθμίσεων του Κώδικα Οδικής Κυκλοφορίας
ή Κανονισμών των Μέσων Μαζικής Μεταφοράς, επιτρέπεται η μεταφορά ζώων
συντροφιάς σε όλα τα οδικά, σιδηροδρομικά και σταθερής τροχιάς μέσα μαζικής
μεταφοράς, καθώς και στα ταξί και στα επιβατηγά πλοία, εφόσον τα ζώα είναι
τοποθετημένα σε ασφαλές κλουβί μεταφοράς και συνοδεύονται από τον ιδιοκτήτη
ή τον κάτοχό τους. Οι σκύλοι εφόσον κρατούνται από λουρί και φέρουν φίμωτρο
μπορούν να μεταφέρονται χωρίς κλουβί μεταφοράς και ανεξάρτητα από το μέγεθός τους.»

4.- Στο τέλος της περίπτωσης α του άρθρου 16 του ν. 4039/2012 εισάγεται εδάφιο ως εξής:

«Η κοπή ουράς στους Ηπειρωτικούς Δείκτες (κυνηγετικές φυλές) θεωρείται
κτηνιατρική πράξη εφόσον πραγματοποιείται από κτηνίατρο και εντός πέντε ημερών από την ημερομηνία γέννησης του σκύλου.»
 
Last edited by a moderator:


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU