Τροποποίηση του Ν. 4039/2012


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
Αν νομίζετε τώρα ότι οι ΒΥΒ περιμένουν τροπολογίες για να ζευγαρώσουν τι να πω ίσως είμαι μακριά νυχτωμένη.
Δεν διαφωνώ ότι είναι μια πρόοδος.....θεωρώ όμως τον νόμο παρ΄όλα αυτά ελλειπή μιας και αφήνει εντελώς ανενόχλητους τους ΒΥΒ....

π.χ. αν ο νόμος απαγόρευε την εκτροφή/αναπαραγωγή ζώου που δεν είναι δηλωμένο σε αναγνωρισμένο στην Ελλάδα σωματείο από τις αντίστοιχες Διεθνείς Ομοσπονδίες, ( για να μη βάζω μέσα μόνο τον ΚΟΕ) αν έθετε δηλαδή περιορισμό και κριτήρια σε όλες τις συνηθισμένες για τα Ελληνικά δεδομένα ''αναπαραγωγικές πρακτικές'' ....τα πράγματα θα ήταν πολύ πολύ διαφορετικά.....

μετά απο αυτό, δεν ξέρω αν θα βλέπαμε τόσες αγγελίες ΒΥΒ εάν ταυτόχρονα υπήρχε η ''απειλή'' ενός τσουχτερού προστίμου στην περίπτωση της προώθησης γέννας που δεν πληρεί τα συγκεκριμένα κριτήρια,δηλ. παράνομης....

και αυτό χωρίς κόστος για το δημόσιο και χωρίς (φανερή τουλάχιστον) σύγκρουση με οργανωμένα συμφέροντα όπως των πετ-σοπ κλπ.
 
Last edited:


amangos

Well-Known Member
22 Απριλίου 2007
1.453
31
Άλιμος-Νέα Σμύρνη
www.sailing4all.com
Στην τρέλα σου συμπεριέλαβε και εμένα! :)
Ναι, έτσι όπως το λες.
Άντε να δούμε τι τελικά θα περάσει!


Θα σου πω την τεχνική με το φίμωτρο που χρησιμοποίησα εγώ αν μου δώσεις παραπάνω πληροφορίες για το κόλπο με το σκύλο που σου έκανε “παρατήρηση” όταν έβγαζες χρήματα από την τσέπη σου!
Νομίζω ότι εσύ το έκανες, αν θυμάμαι λάθος αγνόησε το σχόλιο!
αρχικά της είχα μάθει να κάνει το φύλαξε, δηλαδή να φυλάει ένα μπαλάκι, ένα ξύλο, μια τσάντα και όποιος πλησιάζει χέρι να του δείχνει δόντια και να γρυλίζει.

Αφού το είχε μάθει αυτό, της έμαθα να γαυγίζει κι εμένα όταν πάω να το πάρω, εκτός κι αν της έλεγα άστο.

Οπότε μετά, της έμαθα να κάνει "φύλαξε" στην τσέπη μου. Κοίταζε την τσέπη, και μου γαύγιζε το χέρι που πλησίαζε.

Στο τέλος, δεν της έδινα καθόλου εντολή, απλώς την κοίταζα με τρόπο και το χέρι το πλησίαζα "ένοχα" προς την τσέπη μου, κι αυτή άρχιζε να γαυγίζει ρεαλιστικά, θέατρο βέβαια, αλλά πειστικό για όποιον δεν ήξερε...

Λεπτομέρεια: Επειδή στην αρχή το σκυλί (που ήταν πιο λογικό από εμένα) δεν με γαύγιζε εμένα, οπότε αφού της έλεγα φύλαξε, πλησιάζα το χέρι μου ύποπτα, και με το άλλο χέρι μου χτυπούσα το χέρι που πλησίαζε!!! Όταν κάποια στιγμή γαύγισε διστακτικά, της είπα πολλά μπράβο, και με την επανάληψη και την υπομονή, κατάλαβε τι ζητούσα. Αυτό με ταλαιπώρησε κυρίως με το μπαλάκι κλπ, στην τσέπη έγινε με πολύ λίγες επαναλήψεις να χτυπιέμαι μόνος μου.
 
Last edited:


kyriakos91

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2011
1.237
0
Νίκαια
Δεν διαφωνώ ότι είναι μια πρόοδος.....θεωρώ όμως τον νόμο παρ΄όλα αυτά ελλειπή μιας και αφήνει εντελώς ανενόχλητους τους ΒΥΒ....

π.χ. αν ο νόμος απαγόρευε την εκτροφή/αναπαραγωγή ζώου που δεν είναι δηλωμένο σε αναγνωρισμένο στην Ελλάδα σωματείο από τις αντίστοιχες Διεθνείς Ομοσπονδίες, ( για να μη βάζω μέσα μόνο τον ΚΟΕ) αν έθετε δηλαδή περιορισμό και κριτήρια σε όλες τις συνηθισμένες για τα Ελληνικά δεδομένα ''αναπαραγωγικές πρακτικές'' ....τα πράγματα θα ήταν πολύ πολύ διαφορετικά.....

μετά απο αυτό, δεν ξέρω αν θα βλέπαμε τόσες αγγελίες ΒΥΒ εάν ταυτόχρονα υπήρχε η ''απειλή'' ενός τσουχτερού προστίμου στην περίπτωση της προώθησης γέννας που δεν πληρεί τα συγκεκριμένα κριτήρια,δηλ. παράνομης....

και αυτό χωρίς κόστος για το δημόσιο και χωρίς (φανερή τουλάχιστον) σύγκρουση με οργανωμένα συμφέροντα όπως των πετ-σοπ κλπ.
O νομος οντως δεν λεει οτι τα σκυλια πρεπει να δηλωνονται αλλα λεει οτι οι εκτροφεις πρεπει να εχουν αδεια εκτροφεις που λογικα για να την παρουν θα πρεπει να εχουν σκυλια με χαρτια εκτος απο το να πληρουν τους κανονες ευζωιας.

Παντως αν περασει απο την βουλη ο νομος και αρχισουν οι καταγγελιες σε αυτους που ανεβαζουν αγγελιες στην χ.ε και στο ιντερνετ πιστεψε με θα σταματησουν να κανουν γεννες.

Μηπως γνωριζεις Μαργαριτα αν ο νομος λεει οτι πρεπει να κοβουν υποχρεωτικα αποδειξεις οι εκτροφεις,οι εκπαιδευτες και οι πανσιον?Διοτι μεχρι τωρα ουτε που να τις δουμε.
 


LaCat

Well-Known Member
3 Ιουλίου 2013
861
923
Amangos ευχαριστώ! :)
Αστειευόμουν αλλά εκτιμώ την απάντηση και ιδίως τη συμπλήρωση της λεπτομέρειας.
Είναι πολύ εντυπωσιακό. Εφόσον τώρα μπορούμε να κάνουμε (ελεύθεροι!) τiς βόλτες μας θα το αφήσω λίγο και θα το προσπαθήσουμε όταν ξεκινήσουν οι βροχές και περιοριστούμε εντός.

Λοιπόν, εμένα το φίμωτρο το έμαθε σχετικά εύκολα.
Τις πρώτες φορές ήμασταν σε μεγάλο μέρος που μπορούμε να τρέξουμε/παίξουμε. Με επιφύλαξη αλλά με άφησε να της το φορέσω. Ήταν σίγουρο ότι θα της φανεί περίεργο για αυτό άρχισα κατευθείαν να τρέχω φωνάζοντας την οπότε έτρεξε και αυτή για να με ακολουθήσει -ήταν αναμενόμενο ότι θα το κάνει.
Αφού σταματήσαμε το έβγαλα. Δέκα λεπτά την πρώτη φορά (δεν μπορούσα και να τρέξω άλλο..!), δεκαπέντε την επόμενη κοκ. Σημαντικό ήταν ότι μπορούσα/με άφηνε να το βάλω και μετά της αποσπούσα την προσοχή. Κάποιες φορές σταματούσαμε το τρέξιμο και περπατούσαμε χαλαρά οπότε μόλις έκανε να το βγάλει της έλεγα “μη”.
Αφού το (ψιλό)συνήθισε είχε πλάκα ο τρόπος που περπατούσε ή σωστότερα που παραπατούσε. Ήταν σαν μεθυσμένη ή σαν μικρό που μαθαίνει να περπατά. Εκεί την παρότρυνα να κάνει κάτι.
Δεν έχει πολύ καιρό που το ξεκινήσαμε και κάποιες φορές προσπαθεί να το βγάλει αλλά γενικά το χρησιμοποιούμε καλά.

Τώρα, και για να ξαναμπούμε εντός θέματος, για τα μέσα μαζικής μεταφοράς είναι σημαντικό γιατί κάπως έτσι θα επιβληθεί ο σκύλος στην καθημερινότητα όλων (και των μη εχόντων). Οπότε ελπίζω ότι ανοίγει ένα παράθυρο για περισσότερα δικαιώματα.
 


nikalias

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2013
256
3
Γλάρισα
Τι πρόκειται να γίνει μετά από την ψήφιση αυτής της τροποποίησης με το κόψιμο αυτιών και ουρών ; Μπορεί κάποιος να δηλώνει τον σκύλο του σαν κυνηγετικό και να τον πετσοκόβει ανενόχλητος ;
 


Manogr

Well-Known Member
25 Ιανουαρίου 2012
149
31
49
Glyfada, Greece
www.dogpark.gr
Η τροπολογια αποσυρθηκε... Ηταν ετσι και αλλιως απαραδεκτη και γενατη παραθυρα! Απαγορευε την πωληση απο καταστηματα! Οχι ομως την εμπορια και εισαγωγη! Αρα οι εισαγωγεις θα πουλαγαν απο τις εγκαταστασεις τους, οι επαγγελματιες εκτροφεις θα μπορουσαν να εισαγουν επισης και να πουλανε, οι πωλησεις απο τηλεφωνα - ιντερνετ και "καταλογους" σε pet shops θα πηγαιναν συνεφο!
Οι ερασιτεχνικη εκτροφη θα κατερεε, το ιδιο και ο ΚΟΕ (αρκετοι θα μετεφεραν το εκτροφειο, τις εγγραφες, στο εξωτερικο) και μετα ουτε εκθεσεις ουτε τιποτα!
Οι ξενοι θα εφερναν τα κομμενα στις εκθεσεις, οι Ελληνες οχι εκτος αν ειχαν σκυλι απ εξω (αν και απαγορευοταν η εισαγωγη κομμενων) και οι κυνηγοι που θα εκοβαν τις 4-5 φυλες νομιμα δεν α μπορουσαν να πανε σε εκθεσεις και αγωνες :/
Φανταζομαι αντιλαμβανεστε το μπαχαλο αλλα και ισως γιατι πηγε να περασει νυχτα και μαλιστα απο αλλο υπουργειο και οχι απο το ΥΠΑΑΤ το οποιο επιμενει οτι δεν γνωριζε τιποτα (!!!!).
Αρα προχωρανε οι αλλαγες απο το ΥΠΑΑΤ οπως τις ξερουνε αλλα και με οτι αλλαγες προκυψουν στην επιτροπη και στην ολομελεια.
Επειδη το διαβασα πριν να πω οτι ο υποχρεωτικος εμβολιασμος για καλαζαρ εχει ηδη φυγει απο τις αλλαγες αυτες!



Sent from my iPhone using Tapatalk
 


takisft

Well-Known Member
24 Ιουνίου 2011
4.817
5.037
Αθήνα
Οι όποιες τροποποιήσεις στο νομοσχέδιο πέρασαν. Για τυπικούς λόγους απομένει μόνο η ψήφιση τους...

Μπορείτε να δείτε τις τροποποιήσεις και τις αλλαγές επί αυτών, εδώ, από τη σελίδα 88 έως και 100
 


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
πραγματικα λυπαμαι :( ακόμα μια φορα :( ελπιζω καποιοι να ειναι ευχαριστημενοι γιατι εγω δεν ειμαι......
 




Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Θα υπάρχει διαχωρισμός στις άδειες εκτροφής; Επαγγελματική και ερασιτεχνική; Ή για όσους βγάλουν άδεια θα ισχύουν οι ίδιες προϋποθέσεις;
 


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
δεν ειδα πουθενα να υπαρχει διαχωρισμός :( νομίζω ότι θα πρέπει καπου εδω να αποχαιρετισουμε την ελληνική εκτροφή όσοι την προλαβαν θα εχουν να το λενε ....... καποτε υπηρχαν και ελληνες εκτροφεις τωρα τα εισαγουμε και αυτά :(
 




ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Θα μας πει και μας κάποιος τι έγινε;

Powered by Nexus 4
Την δευτέρα το βράδυ κατατέθηκε νομοσχέδιο στη βουλή για συζήτηση και ψηφιση, ενώ περιελάμβανε και τροποποιήσεις στον 4039/2012 που επί της ουσίας -αν δεν υπάρξει διαφορετική ερμηνεια/εφαρμογη- θα ειναι ταφόπλακα για την κυνοφιλία στην Ελλάδα. Για να καταλάβεις το κλιμα των τροποποιήσεων, απαγορευτηκε η αναπαραγωγή σκύλων με κομμενα αυτιά ή/και ουρές, χωρις κανεναν ουσιώδη λόγο.
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
...απαγορευτηκε η αναπαραγωγή σκύλων με κομμενα αυτιά ή/και ουρές, χωρις κανεναν ουσιώδη λόγο.
Εντάξει τότε... η Μόκα και ο Casper, έχουν και την ουρά και τα αυτιά (o Casper, μέχρι στιγμής!!!:cool:) τους...
Οπότε "βάζουμε μπρός", έτσι?;)
 


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
Βεβαίως και βαζετε μπρος , αρκει να μην τα πουλησετε γιατι τοτε θα χρειαστειτε αδεια εκτροφής :rolleyes:
και εγω τ σκεφτομαι αφου είναι ακοπος μην παει χαμένος :)
 


amangos

Well-Known Member
22 Απριλίου 2007
1.453
31
Άλιμος-Νέα Σμύρνη
www.sailing4all.com
Οι ακρωτηριασμένοι άνθρωποι άραγε επιτρέπεται να αναπαράγονται? Πως και δεν το έχουν απαγορεύσει κι αυτό?

ΥΓ. Εγώ σκεφτόμουνα να στειρώσω την μη ακρωτηριασμένη σκύλα μου... Μπας και να την στρώσω κι εγώ στα γεννητούρια?
 




ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Εντάξει τότε... η Μόκα και ο Casper, έχουν και την ουρά και τα αυτιά (o Casper, μέχρι στιγμής!!!:cool:) τους...
Οπότε "βάζουμε μπρός", έτσι?;)
και μπρος και οπισθεν!!!
και φυσικά θα χαριστουν τα κουτάβια, μν τρέχουμε για αδειες ε?:rolleyes:
 


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
και μπρος και οπισθεν!!!
και φυσικά θα χαριστουν τα κουτάβια, μν τρέχουμε για αδειες ε?:rolleyes:
Φυσικά και θα χαριστούν !!!! απλως σκεφτομαι μηπως βαλω ενα συμβολικό ποσο για τα εξοδα τους :rolleyes:όπως λεμε κερδισατε ενα ρολοι με εξοδα αποστολης 25 ευρω :p
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU