Τροφή Acana: ποια από όλες και γιατί?


nikosbak

Member
19 Φεβρουαρίου 2010
5
0
Nα κανω και εγω μια ερωτηση καθοτι ασχετως.Εδω και ενα 1μιση μηνα δινο στο σκυλο μου αcανα puppy and junior η αλλαγη απο την προηγουμενη εγινε σταδιακα αλλα τα κακα του παραμενουν ναι μεν σχηματισμενα αλλα αρκετα μαλακα και εχει αρκετα αερια αυτο σημαινει οτι κατι δεν παει καλα η ειναι ακομα νωρις για να πω οτι δεν του ταιριαζει η τροφη και πρεπει να κοιταξω για καποια αλλη τροφη.Βεβαια την τρωει αρκετα ευχαριστα και η αναπτυξη του ειναι καλη.Μιλαμε για αγγλικο μπουλντογκ 4 μηνων.Οποιαδηποτε αποψη για βοηθεια αποδεκτη.
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Ίσως δεν αφομοιώνει καλά την τροφή..γιατί άλλαξες την προηγουμενη?
Προσωπική μου γνώμη.., μείνε λίγο ακόμα..γιατί δυο αλλαγές σε τόσο μικρό διάστημα είναι στρές για τον οργανισμό.
 


paradisos

Member
26 Αυγούστου 2009
20
0
Και εγώ έχω γαλλακι...λοιπόν μαλακά κόπρανα είναι λογικό να έχει ...άμα είναι σχηματισμένα...κανένα πρόβλημα...

εγώ θα έλεγα να πας σε Pacifica...δεν έχω το παραμικρο πρόβλημα με αέρια...αλλά ο κάθε σκύλος είναι διαφορετικός...

Προσοχη στην τροφη του ειναι πολυ λαίμαργα...δίνε 3 γεύματα άμα σε παίρνει από χρόνο...δίνε λίγο γιαουρτάκι..και άμα σε παίρνει οικονομικά λίγο λάδι σολομού βοηθάει...!!
 


kafros gate 7

Active Member
3 Απριλίου 2010
44
0
παιδια θα ηθελα να σας ρωτησω κατι.καταρχας ειναι το πρωτο ποστ που κανω και σας χαιρετω ολους.
εχω ενα γερμανικο ποιμενικο που μολις πατησε τον δεκατο εβδομο μηνα ζωης του.του εδινα μεχρι τον 12ο μηνα royal canin.ειχα ικανοποιητικα αποτελεσματα ως προς την αναπτυξη του.μετα το πηγα για εκπαιδευση και εκει του εδιναν μια αλλη τροφη που δν την ξερω ουτε την εχω ξναδει.για να μην του την αλλαζω συχνα του τη συνεχισα.τωρα ομως μου τελειωνει και λεω να του την αλλαξω σε orijen ή acana.

ποια σειρα πρεπει να διαλεξω απο αυτες τις 2 τροφες?
 


George A

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
3.215
238
και οι δύο είναι καλές τροφές, επίσης οι σαρδέλες και οι γαύροι ωμοί.
 




labrador27

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2009
209
0
thessaloniki
παιδια θα ηθελα να σας ρωτησω κατι.καταρχας ειναι το πρωτο ποστ που κανω και σας χαιρετω ολους.
εχω ενα γερμανικο ποιμενικο που μολις πατησε τον δεκατο εβδομο μηνα ζωης του.του εδινα μεχρι τον 12ο μηνα royal canin.ειχα ικανοποιητικα αποτελεσματα ως προς την αναπτυξη του.μετα το πηγα για εκπαιδευση και εκει του εδιναν μια αλλη τροφη που δν την ξερω ουτε την εχω ξναδει.για να μην του την αλλαζω συχνα του τη συνεχισα.τωρα ομως μου τελειωνει και λεω να του την αλλαξω σε orijen ή acana.

ποια σειρα πρεπει να διαλεξω απο αυτες τις 2 τροφες?
Η σειρα PROVINCIAL(wild prairie,grasslands,pacifica) της acana ειναι πολυ καλη επιλογη,απο origen δεν εχω ιδεα....αλλα επειδη ειμαι φαν του Κλειζα μπορει να μαθω και να σου πω:)
 




kafros gate 7

Active Member
3 Απριλίου 2010
44
0
ευχαριστω πολυ παιδια για τα λινκ.τελικα επειδη εδω που μενω δεν εχω και μεγαλη δυνατοτητα επιλογης πηρα την adult της orijen.

θελω να σας ρωτησω κατι απο την εμπειρια οσων ταϊζετε τα σκυλια σας με αυτες τις τροφες.ακουσα πως πιθανον να ειναι βλαβερες οι πολλες πρωτεϊνες που περιεχουν αυτες οι τροφες.ισχυει αυτο?διαβασα καπου στο φορουμ για διαφορες αποψεις και ερευνες επιστημονων που υποστηριζουν πως οι πολλες πρωτεϊνες που περιεχουν ειναι βλαβερες.θα ηθελα ομως τη γνωμη σας απο την εμπειρια οσων ταϊζουν τα σκυλια τους με αυτες τις τροφες.
 


bull

Well-Known Member
7 Νοεμβρίου 2009
529
2
Αθήνα
θελω να σας ρωτησω κατι απο την εμπειρια οσων ταϊζετε τα σκυλια σας με αυτες τις τροφες.ακουσα πως πιθανον να ειναι βλαβερες οι πολλες πρωτεϊνες που περιεχουν αυτες οι τροφες.ισχυει αυτο?διαβασα καπου στο φορουμ για διαφορες αποψεις και ερευνες επιστημονων που υποστηριζουν πως οι πολλες πρωτεϊνες που περιεχουν ειναι βλαβερες.θα ηθελα ομως τη γνωμη σας απο την εμπειρια οσων ταϊζουν τα σκυλια τους με αυτες τις τροφες.
Αυτό το θέμα έχει συζητηθεί εκτενώς εδώ μέσα, διάβασε και βγάλε συμπέρασμα μόνος σου...
Πάντως δε βλέπω που και ποιοί επιστήμονες υποστηρίζουν ότι οι πολλές πρωτεϊνες βλάπτουν αποδεδειγμένα, οι έρευνες που παρέθεσα εδώ λένε ακριβώς το αντίθετο...
Από την "εμπειρία μας" δεν πρόκειται να βγάλεις συμπέρασμα αν και κατά πόσο είναι αληθή ή όχι τα παραπάνω συμπεράσματα, μην περιμένεις λοιπόν απαντήσεις, ψάξτο μόνος σου, ενημερώσου και αποφάσισε...
 


molotof

Well-Known Member
16 Σεπτεμβρίου 2009
108
0
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
ρε chow είναι φθηνότερη γιατί λείπουν 2 ψαρια και μάλλον θα είναι οι ακριβές ίσως ο σολωμός k το σκουμπρί xaaxxaaxxaxa
 
Last edited by a moderator:


Chow

Well-Known Member
3 Απριλίου 2009
406
4
Θεσσαλονίκη
Πόσα θες να μας τρελάνεις βρε μολότοφ?? Έχω κάτι αιώνες να γράψω στο συγκεκριμένο τόπικ. Σε τί πράγμα αναφέρεσαι?
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
molotof σε έχω παρακαλέσει και σε άλλο topic ..να μην γραφεις με greeklish τα οποία απαγορεύονται από τους κανονισμούς του forum.
 


Κέλλυ

Member
29 Απριλίου 2010
20
0
Για τη Νutram τι γνώμη έχετε??

Μου τη σύστησε ένας φίλος και ο κτηνίατροσ και είμαστε ευχαριστημένοι για την ώρα.

απλώς δε γνωρίζω κ τόσα, οπότε θα με ενδιέφερε η γνώμη σας πάνω σε αυτό.
 


russellKind

Well-Known Member
14 Ιουνίου 2010
948
4
Για τη Νutram τι γνώμη έχετε??

Μου τη σύστησε ένας φίλος και ο κτηνίατροσ και είμαστε ευχαριστημένοι για την ώρα.

απλώς δε γνωρίζω κ τόσα, οπότε θα με ενδιέφερε η γνώμη σας πάνω σε αυτό.[/QUOTE
Θέμα: Nutram

Κανε κλικ στο θεμα...
 
Last edited:




russellKind

Well-Known Member
14 Ιουνίου 2010
948
4
Σκεφτομαι να την αλλαξω σε Acana,γιατι
Πιστευω οτι ειναι πολυ καλυτερη απο την Nutram σε συστατικα(εχει χονδροιτινες,Ωμεγα 6,Ωμεγα 3,βοτανα οπως το ιπποφαες που ειναι πολυ καλο)που δεν τα εχει η 2η(η οποια ομως εχει A,D3,E,B6,Δεν ξερω αν τις εχει η Acana) και χωρις καλαμποκι και σιταρι.Εχουν περιπου την ιδια τιμη αλλα φοβαμαι μην τον πειραξει η αλλαγη γιατι

1)ειναι ακομα 5 μηνων περιπου και τον τελευταιο μηνα τρωει λιγο λογω ζεστης κλπ.και δεν 8α μπορεσω ευκολα να υπολογισω τα γραμμαρια στην σταδιακη αλλαγη

2)Διαβασα στο forum οτι πειραζει καποια σκυλια(μαλακα κοπρανα κλπ)λογω υψηλης πρωτεινης ισως(33%)με χαμηλοτερους ομως υδατανθρακες.Η Nutram exei 28% πιο φυσιολογικο ποσοστο και δεν γραφει ποσοστο υδατανθρακων(θεωρειται παντως super premium).

Ο κτηνιατρος μου δινει Royal Canin αλλα οταν τον ρωτησα για την Nutram αν ειναι καλη μου ειπε δωστη του,μια χαρα ειναι.Θα μπορουσε να μου συστησει την δικια του και να μου πει οτι ειναι πολυ καλυτερη...
Νομιζω οτι στον σκυλο μου αν ταιριαξει η Acana δεν θα εχει προβλημα γιατι τα συστατικα της(χονδριτινη και τα υπολοιπα)του χρειαζονται γιατι τον βγαζω 2 φορες τουλαχιστον την ημερα και την 1 σιγουρα θα παιξει αρκετα και ειναι ενεργητικο σκυλι γενικα.Το τριχωμα του ειναι κανονικο,ισως λιγο θαμπο.Απο ενεργεια η Nutram βοηθα με καποια ουσια που εχει αλλα αυτο διαβασα οτι οφειλεται και στους υδατανθρακες και ειναι αμεση(αχρηστη)ενεργεια.Οταν ετρωγε κανονικα μετα απο λιγο επαιζε σαν τρελο,ετρεχε πανω κατω.Τωρα που τρωει λιγο ειναι πιο ηρεμος.
Παντως περιμενω τις γνωμες σας...

http://www.kompa.gr/puppy_small_breed.html

http://www.nutram.com/petfood/_n_/puppy.aspx
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Καλά...με την χονδροιτίνη μην κολλάς.....
Η ποσότητα που περιέχει είναι αδιάφορη.....
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Διαβασα στο forum οτι πειραζει καποια σκυλια(μαλακα κοπρανα κλπ)λογω υψηλης πρωτεινης ισως(33%)με χαμηλοτερους ομως υδατανθρακες.Η Nutram exei 28% πιο φυσιολογικο ποσοστο και δεν γραφει ποσοστο υδατανθρακων(θεωρειται παντως super premium).
Κάθε σκυλος είναι διαφορετικός. Αλλαξα πριν μέρες την τροφή μου σε μια με πολύ πρωτείνη. Την πρώτη μέρα μου έκανε εμετό με λίγο υγρά κόπρανα. Απο την δεύτερη μέρα μέχρι τώρα (~9μέρες) τα κόπρανα είναι καλύτερα απο πριν.
 


skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
Δινω acana και ειμαι πολυ ευχαριστημενη,οταν τρωει τη σωστη ποσοτητα.επειδη ομως τρωει παραπανω κανει μαλακα κοπρανα ή ευκοιλια.Αποβαλλει την παραπανω πρωτεινη.Αν αυτο δε σε ενοχλει...Οι εξετασεις αιματος που του ειχα κανει ειχαν βγει αριστες,σε σχεση με αλλων τροφων.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.116
Μηνύματα
895.852
Μέλη
19.925
Νεότερο μέλος
vicky1981