Τροφή Platinum Hellas


ntoulis

Well-Known Member
19 Ιουλίου 2013
3.217
2.434
Λαχανάκια Βρυξελλών
το που θέλεις να ρίξεις Χ είναι θέμα καθαρά δικό σου, ούτε έγω ούτε εσύ είμαστε αυθεντίες και όπως εγώ μπορεί να κάνω λάθος το ίδιο ισχύει και για εσένα.. δεν σημαίνει κάτι όταν διαβάζουμε ένα άρθρο, σημασία έχει μόνο όταν βάζουμε και το μυαλό μας να δουλέψει.. ψάχνεις, κάνεις έρευνα και όταν βρείς κάτι επιστημονικό, αλλάζουν τα δεδομένα και ξαναψάχνεις... και όταν κατασταλάξεις, κάνεις επιλογές..
 
  • Like
Reactions: LaCat


Lavernne

Well-Known Member
19 Ιουνίου 2011
1.976
4.034
Περιστέρι
www.facebook.com
ξανά-μανά μπήκα σε σκέψεις.... θα κάτσω να ψάξω περισσότερο τώρα και θα μιλήσω και με το γιατρό οπωσδήποτε αύριο για να τον ρωτήσω για το λάδι σολομού.

Μέχρι τέλος του μήνα θα πρέπει να κατασταλάξω μιας και θα πρέπει να παραγγείλω τσουβάλι. :cautious:
 


ntoulis

Well-Known Member
19 Ιουλίου 2013
3.217
2.434
Λαχανάκια Βρυξελλών
εδώ υπάρχει μία παράμετρος: ο γιατρός πουλάει λάδι σολομού, είναι σαν να συνταγογραφώ φάρμακα τα οποία πουλάω... να το έχεις και αυτό στο μυαλό σου.. επίσης πώς να σου ''πουν'' τώρα οτι κάνει κακό το λάδι, ενώ υπάρχουν στο εμπόριο τόσες εταιρίες.. διάφορες τέτοιες σκέψεις..
 


Kimigaz

Well-Known Member
7 Απριλίου 2013
743
238
Goldenland
Επισης εχε και υποψιν πως οτι λεει ο γιατρος δεν ειναι 100% σωστο, τιποτα δεν ειναι ασπρο -μαυρο. Οτι σε προβληματιζει να το ψαχνεις και μονη περα απο τη γνωμη του γιατρου.;)
 
  • Like
Reactions: ntoulis


Lavernne

Well-Known Member
19 Ιουνίου 2011
1.976
4.034
Περιστέρι
www.facebook.com
εδώ υπάρχει μία παράμετρος: ο γιατρός πουλάει λάδι σολομού, είναι σαν να συνταγογραφώ φάρμακα τα οποία πουλάω... να το έχεις και αυτό στο μυαλό σου.. επίσης πώς να σου ''πουν'' τώρα οτι κάνει κακό το λάδι, ενώ υπάρχουν στο εμπόριο τόσες εταιρίες.. διάφορες τέτοιες σκέψεις..
ο γιατρός μας δεν πουλάει τροφές και δεν έχει πετ σοπ στο ιατρείο, όπως πολλοί άλλοι που πήγαινα παλαιότερα.
Μόνο κροκέτες και κονσέρβες κλινικές (i/d, a/d κλπ). Οπότε δεν μπορεί να μου προωθήσει κάτι και ήταν κάτι που μου άρεσε στον συγκεκριμένο.
Βασικά, πιστεύω παν μέτρον άριστον. Οπότε ακόμα και το λάδι σε μικρό ποσοστο καλό μπορεί να κάνει και όχι κακό. Απλά μπήκα σε σκέψεις μετά το άρθρο που παρέθεσες.

Επισης εχε και υποψιν πως οτι λεει ο γιατρος δεν ειναι 100% σωστο, τιποτα δεν ειναι ασπρο -μαυρο. Οτι σε προβληματιζει να το ψαχνεις και μονη περα απο τη γνωμη του γιατρου.;)
Εννοείται αυτό, απλά θα ζητήσω και τη γνώμη του για το συγκεκριμένο θέμα.
 


ntoulis

Well-Known Member
19 Ιουλίου 2013
3.217
2.434
Λαχανάκια Βρυξελλών
νίπτω τας χείρας τότε !
παν και μέτρον άριστον μαζί δεν μπορεί να υπάρχει, και λίγο ληστής, και λίγο βιαστής, και λίγο κλέφτης,δεν είναι αρετή..
ένα πράγμα--> κάτι είναι.
--> όχι κάτι είναι και δεν είναι (αρχές Λογικής)

το λάδι αν κάνει κακό δεν έχει σημασία η ποσότητα, σε βάθος χρόνου θα στο δείξει.. το ίδιο και το κάπνισμα κ.α

όσο για τις κροκέτες και τις κλινικές είναι το ίδιο... πουλάει ! (και λίγο έμπορος στη δική μας περίπτωση) δεν είναι ανάγκη να πουλάει 1000 πράγματα, δεν του δίνει περισσότερο κύρος αυτό... οι γνώσεις μετράνε, η εμπειρία, η καλή διάθεση, η δεοντολογία, η ηθική κτλ..
ας μήν πάει στο συγκεκριμένο, αλλά γενικά..

ρώτησε τον όμως για το λάδι, και αν έχεις την καλή διάθεση πες μας τι σου είπε..
 
  • Like
Reactions: Kimigaz


Lavernne

Well-Known Member
19 Ιουνίου 2011
1.976
4.034
Περιστέρι
www.facebook.com
όσο για τις κροκέτες και τις κλινικές είναι το ίδιο... πουλάει ! (και λίγο έμπορος στη δική μας περίπτωση) δεν είναι ανάγκη να πουλάει 1000 πράγματα, δεν του δίνει περισσότερο κύρος αυτό... οι γνώσεις μετράνε, η εμπειρία, η καλή διάθεση, η δεοντολογία, η ηθική κτλ..
ας μήν πάει στο συγκεκριμένο, αλλά γενικά..

ρώτησε τον όμως για το λάδι, και αν έχεις την καλή διάθεση πες μας τι σου είπε..
Κλινικές κροκέτες και κονσέρβες από όσο ξέρω δε μπορούν να πουλήσουν στα πετ σοπ (τουλάχιστον αυτό μου έχουν πει σε 5-6 που είχα ρωτήσει στη θεσσαλονίκη, όταν έψαχνα κονσέρβα gastrointestinal), παρά μόνο οι κτηνίατροι. Οπότε, αν κάποιο σκυλί χρειάζεται αυτού του είδους την τροφή από κάπου πρέπει να την προμηθευτεί.
Αν κάνω λάθος, διορθώστε με, απλά έτσι μου είχαν πει σε όσα είχα πάει.

Το παν μέτρον άριστον που είπα γιατί μπορεί να δώσει κάποιος λάδι σαν ενισχυτικό και να απορρίψει την κροκέτα που το περιέχει στα συστατικά.

Παρόλα αυτά, έχεις δίκιο. Τι και αν καπνίζει κάποιος 1, τι και αν καπνίζει 50 τσιγάρα. Το ίδιο κακό κάνει στον εαυτό του, απλά στον έναν των 50 τσιγάρων μπορεί να εμφανιστούν γρηγορότερα οι επιπτώσεις.
 


ntoulis

Well-Known Member
19 Ιουλίου 2013
3.217
2.434
Λαχανάκια Βρυξελλών
οι κλινικές είναι άλλο καπέλο.. μια μαζική παραγωγή και όχι ατομικό διαιτολόγιο.. το ίδιο ισχύει και για τους ανθρώπους, οι δίαιτες είναι fix ! :whistle:
στο Ιντερνετ έχει ότι κλινική θέλεις.. αλλά τώρα τι είδους '' Κλινική'' είναι μια τροφή τυποποιημένη για Παχυσαρκία και Υπερβολικό Βάρος, και δεν μπορεί να δώσει μια οδηγία/συμβουλή/διαιτολόγιο ένας ιατρός, είναι άλλο θέμα... οφ τόπικ που λένε
 






Lavernne

Well-Known Member
19 Ιουνίου 2011
1.976
4.034
Περιστέρι
www.facebook.com
Και μου φάνηκε οτι είναι Ελληνική.... Το γράφει κάπου στο site? Τόση ώρα ψάχνω και δε το βλέπω πουθενά γραμμένο.

Edit*
έγραψα στον γούγλη σκέτο platinum και το βρήκα :D
 
  • Like
Reactions: *Kiara*


Lavernne

Well-Known Member
19 Ιουνίου 2011
1.976
4.034
Περιστέρι
www.facebook.com
Για το λάδι σολομού ο γιατρός δε μου είπε κάτι αρνητικό, βέβαια θα ψάξω και θα διαβάσω και άλλα πριν πάρω απόφαση για το αν θα πάω στη συγκεκριμένη τροφή.
 




*Kiara*

Well-Known Member
12 Μαϊου 2015
475
698
Αθήνα
Ξέρω άτομα που τη χρησιμοποιούν χωρίς πρόβλημα και έχουν μείνει ευχαριστημένοι, αλλά για μένα και μόνο η ιδέα ότι έχει τύχει κάτι τέτοιο, έστω και σε ένα άτομο, είναι λόγος να μην την αγοράσω
 












Lavernne

Well-Known Member
19 Ιουνίου 2011
1.976
4.034
Περιστέρι
www.facebook.com
Τρώμε arden grange puppy.
Είμαι ευχαριστημένη και της έχει καθίσει καλά, απλά ψάχνομαι συνέχεια και θέλω να ξέρω οτι της δίνω υψηλής ποιότητας ξηρά (μιας και δε μπορώ για δικούς μου λόγους να πάω σε μπαρφ).
Επίσης, χθες ανακάλυψα οτι ενώ έχει χονδροιτίνη και γλουκοζαμίνη η τροφή της, το ποσοστό είναι πολύ μικρό. (185mg/kg γλουκοζαμίνη και 130mg/kg χονδροιτίνη).

Τώρα είμαστε σε φάση που θα πάμε σε adult κωδικό και γιαυτό κάνω μία αναζήτηση, μήπως βρω κάποια καλύτερη από αυτή που τρώει.

[Είχαμε ξεκινήσει με ακάνα, αλλά μας τα χάλασε μετά από λίγους μήνες, οπότε αλλάξαμε].
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU