Τροφή Platinum Hellas


Lavernne

Well-Known Member
19 Ιουνίου 2011
1.976
4.034
Περιστέρι
www.facebook.com
σου εξήγησε τους λόγους ?
Μου είπε οτι τα έλαια περιέχουν ω3/ω6 (το ήξερα κιόλας). Του είπα για αυτά που διάβασα και απλά μου είπε πως δεν είναι κάτι για να ανησυχώ τόσο πολύ. Δε το πολυαναλύσαμε, γιατί έπιασα τα της στείρωσης και του άλλαξα θέμα.

Από την άλλη, σκέφτηκα πως και στα πρώην σκυλιά έδινα συμπλήρωμα λάδι σολομού + το λάδι ρέγγας που περιείχε η κροκέτα και σε βάθος 3 χρόνων οι εξετάσεις των σκυλιών ήταν όλες ανεξαιρέτως άψογες.

Οπότε, αν για κάποιο λόγο θα απέρριπτα την τροφή αυτή ή οποιαδήποτε έχει λάδι ψαριού, αυτός θα ήταν ένας από τους τελευταίους λόγους.
 
  • Like
Reactions: ifrit




*Kiara*

Well-Known Member
12 Μαϊου 2015
475
698
Αθήνα
Κατάλαβα. Αν έδινες την puppy της Acana, θα μπορούσατε να κάνετε μια δοκιμή με κάποιο άλλο κωδικό που να είναι grain-free. Οπως και σ εμάς, έτσι και σε πολλά άλλα κουτάβια που έχω ακούσει, ενώ η puppy έκανε θέματα στο έντερο, οι κωδικοί χωρίς σιτηρά έκατσαν καλά (η orijen εμάς μας έκατσε ακόμη καλύτερα). Αλλά γενικά υπάρχουν αξιόπιστες εταιρίες νομίζω, δεν πειράζει που θα στραφείτε αλλού και όχι στην platinum, υπάρχουν αρκετές επιλογές. Πάντως αν η arden της πήγε τόσο καλά, θα μπορούσες να της δώσεις έναν adult κωδικό, καλή εταιρία είναι πιστεύω

Το λάδι σολωμού το έκοψα για το φόβο βαρέων μετάλλων, αν και η εταιρία που έπαιρνα κάνει λέει ελέγχους. Δεν ξερω βέβαια αν ήταν η σωστή απόφαση, αλλά το έκανα γιατί είμαι λίγο φοβιτσιάρα :whistle:

Edit* Πάντως η τροφή μας έχει και ψάρι, αλλά τι να γίνει, είδαμε και πάθαμε να βρούμε μια τροφή που δεν της φέρνει διάρροια
 


Lavernne

Well-Known Member
19 Ιουνίου 2011
1.976
4.034
Περιστέρι
www.facebook.com
Θα πήγαινα τότε σε grain free της ακάνα, αλλά δεν ήθελα τόση πρωτεΐνη και γιαυτό άλλαξα γενικά εταιρεία.

Θα πάμε λογικά σε ένα κωδικό adult της arden για αυτό το μήνα και αν βρω κάτι καλύτερο, θα της κάνω την αλλαγή μέσα στον Ιούλιο.

Λάδι σολομού στη μικρή δεν έχω δώσει καθόλου, παρά μόνο καμία κουταλιά κονσέρβα (belcando) για ενίσχυση της γεύσης. Είναι και μίζερη η άτιμη. Δε τη θέλει σκέτη την κροκέτα! :cool:
 
  • Like
Reactions: *Kiara*












Aslan

Well-Known Member
12 Μαϊου 2014
1.024
1.882
Αθήνα, Φλύα
Κλινικές κροκέτες και κονσέρβες από όσο ξέρω δε μπορούν να πουλήσουν στα πετ σοπ (τουλάχιστον αυτό μου έχουν πει σε 5-6 που είχα ρωτήσει στη θεσσαλονίκη, όταν έψαχνα κονσέρβα gastrointestinal), παρά μόνο οι κτηνίατροι. Οπότε, αν κάποιο σκυλί χρειάζεται αυτού του είδους την τροφή από κάπου πρέπει να την προμηθευτεί.
Αν κάνω λάθος, διορθώστε με, απλά έτσι μου είχαν πει σε όσα είχα πάει.
(...)
Δεν ξερω για την περιοχη που μενεις αλλα εδω ολα τα pet shops τις πουλανε κανονικα. Πιο συγκεκριμενα αναφερομαι σε αυτες της Hill's και της Royal Canin, τωρα για αλλες μαρκες δεν γνωριζω.

Τωρα οσων αφορουν την Platinum τροφη περα απο το λαδι σολωμου που δεν εχω ασχοληθει αρκετα μαζι του και δεν γνωριζω, θα την απεφευγα για τον λογο οτι εχει καλαμποκι που ειναι ιδιαιτερα δυσπεπτο και υπευθυνο για διαφορες αλλεργιες.
 


Lavernne

Well-Known Member
19 Ιουνίου 2011
1.976
4.034
Περιστέρι
www.facebook.com
Και η arden που τρώμε τώρα έχει καλαμπόκι και της έχει καθίσει άψογα, σε αντίθεση με την ακάνα που τρώγαμε στην αρχή, η οποία δεν περιέχει, αλλά η διάρροια πήγε σύννεφο μετά από 3 μήνες. (και δε μπορώ να εξηγήσω γιατί της κάθισε στην αρχή και μετά, στα καλά καθούμενα, όχι.)
Αλλεργίες ακόμα δε μου έχει εμφανίσει (μόνο αυτό μου έλλειπε) ούτε σε τροφή, ούτε γενικά.

Σε Θεσσαλονίκη (Τούμπα) και Αλεξανδρούπολη δε τις έχω βρει σε πετ σοπ.
 
  • Like
Reactions: Aslan


Aslan

Well-Known Member
12 Μαϊου 2014
1.024
1.882
Αθήνα, Φλύα
Οτι "καθεται" καλυτερα στον σκυλο σου ειναι προτιμοτερο απο μια σουπερ ντουπερ τροφη που τον πειραζει. Παντως αν εισαι ακομα σε αναζητηση κωδικων ριξε και μια ματια στις Barking Heads που εχουν την ιδια τιμη με της Arden Grange αλλα ειναι σχετικα καλυτερες.
 
  • Like
Reactions: Lavernne


Lavernne

Well-Known Member
19 Ιουνίου 2011
1.976
4.034
Περιστέρι
www.facebook.com
Θα έμενα στην arden, απλά θα πήγαινα κωδικό adult, αλλά έχει πολύ μικρό ποσοστό γλουκοζαμίνης/χονδροιτίνης και δε μου άρεσε. (δε το αναφέρει στην συσκευασία και εγώ η χαζή δε το είχα ψάξει τόσο καιρό. Έχει Glucosamine 0.185 g/kg Chondroitin 0.13 g/kg MSM 0.185 g/kg) Mα 185mg/kg και 130mg/kg αντίστοιχα??? )

Πάω να κοιτάξω για κεφάλια που γαβγίζουν! :D
 


Aslan

Well-Known Member
12 Μαϊου 2014
1.024
1.882
Αθήνα, Φλύα
Και η barking heads εχει... :(
Επειδη δεν ξερω τι προβληματα μπορει να δημιουργησουν μπορεις να μου εξηγησεις ή να με παραπεμψεις καπου οπου εχει ηδη γινει μια αντιστοιχη συζητηση;

Υ.Γ. Απο μια γρηγορη αναζητηση ειδα οτι η Naturea δεν εχει αλλα ειναι 10Ε πιο ακριβη απο την Arden.
 






Lavernne

Well-Known Member
19 Ιουνίου 2011
1.976
4.034
Περιστέρι
www.facebook.com
http://www.arthritisvic.org.au/Other-Languages/Greek/Greek_Glucosamine-Chon.aspx

Γλυκοζαμίνη: Είναι ουσία απαραίτητη για την παραγωγή του συνδετικού ιστού στον οργανισμό. Είναι υπεύθυνη για την κινητοποίηση της παρασκευής ουσιών που είναι απαραίτητες για τη σωστή λειτουργία των αρθρώσεων, αλλά και για τη διαδικασία επιδιόρθωσής τους. «Μελέτες που έχουν γίνει στο εργαστήριο, έχουν δείξει ότι η γλυκοζαμίνη διαθέτει ήπια αντιφλεγμονώδη δράση. Πολλοί πιστεύουν ότι η χρόνια λήψη γλυκοζαμίνης, που είναι απολύτως εφικτή, λόγω της απουσίας ανεπιθύμητων ενεργειών, καταστέλλει αρκετές φλεγμονώδεις διαδικασίες στον οργανισμό και προστατεύει από παθήσεις όπως η οστεοαρθρίτιδα, ενώ πρόσφατες μελέτες μιλούν για τα οφέλη της στις καρδιαγγειακές και οι πνευμονικές παθήσεις», τονίζει ο ορθοπεδικός κ. Αθανάσιος Παγώνας.

Χονδροϊτίνη: «Η χονδροϊτίνη είναι μια, επίσης, φυσική ουσία που συμβάλλει στη διοχέτευση νερού και θρεπτικών συστατικών στον χόνδρο, διατηρώντας τον σπογγώδη και υγιή», τονίζει ο ειδικός. Διατροφικές πηγές της συγκεκριμένης ουσίας δεν υπάρχουν. Έτσι, όταν ο οργανισμός δεν μπορεί να παράγει επαρκή ποσότητα της ουσίας, θα πρέπει να καταφύγουμε στη λήψη συμπληρωμάτων διατροφής. Η χονδροϊτίνη διατίθεται σε συμπληρώματα θειϊκής χονδροϊτίνης, τα οποία παρασκευάζονται από χόνδρο βοοειδών (αγελάδας) ή καρχαρία.


Η σκύλα μου είναι μεγαλόσωμη και πρώην αδέσποτη, οπότε στο πίσω μέρος του μυαλού μου υπάρχει ο φόβος για ενδεχόμενο πρόβλημα που μπορεί να μου βγάλει στα ισχία της.
Γιαυτό το λόγο θέλω να έχει η τροφή της περισσότερο ποσοστό και από τα δύο. Προτιμώ να το παίρνει από την τροφή της, παρά να χρειαστεί κάποια στιγμή να δίνω συμπληρώματα.
 
  • Like
Reactions: Aslan


Aslan

Well-Known Member
12 Μαϊου 2014
1.024
1.882
Αθήνα, Φλύα
Α καλα διαβασα λαθος το πρωτο ποστ σου... Καταλαβα οτι θες η τροφη να μην περιεχει αυτες τις ουσιες. Οτι να΄ναι! :oops:
Η Barking εχει πιο υψηλα ποσοστα, οποτε πιθανον να σε καλυψει εφοσον την δοκιμασεις και της κατσει καλα.
 
  • Like
Reactions: Lavernne


Lavernne

Well-Known Member
19 Ιουνίου 2011
1.976
4.034
Περιστέρι
www.facebook.com
Ναι, το είδα οτι έχει υψηλότερα ποσοστά.
Σε λίγο θα πάω από ένα πετ σοπ γιατί νομίζω οτι τη φέρνει. Αν έχει μικρή συσκευασία, θα πάρω για να δοκιμάσουμε.
 
  • Like
Reactions: Aslan


ProudtobeGreek

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2010
3.681
4.317
42
www.proudtobegreek.eu
Αν θες γλουκοζαμινη-χονδροιτινη πήγαινε στο φαρμακείο και αγόρασε τα φακελάκια ντοναροτ(ανθρώπινα ειναι) και βάζε λίγη ποσότητα στην τροφη..Συμβουλή κτηνιάτρου.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU