Τώρα στα γεράματα......


Status
Κλειδωμένο θέμα
9 Φεβρουαρίου 2017
31
23
66
Καλημέρα φίλοι...
Χαίρομαι που ανακάλυψα το πόρταλ σας, σας συγχαίρω γι αυτό και ελπίζω να μακροημερεύετε και να συντείνετε στην παραπέρα ανάπτυξη της ΣΩΣΤΗΣ κυνοφιλίας.
Με ποιά αφορμή σας αναζήτησα - και σας εντόπισα;
Να που, χωρίς να το έχω προγραμματίσει, βρέθηκα με ένα τρισχαριτωμένο κουτάβι, καθαρόαιμο Ακίτα Ίνου, που το χάρισε στη γυναίκα μου ένας ευγνώμων ασθενής της.
Μίλησα για προγραμματισμό, γιατί ήδη έχω ένα ημίαιμο λυκόσκυλο 13 χρόνων, τον Ρίγκο, εξαιρετικό σύντροφο και φύλακα για την εξοχή όπου ζούμε. Σκεφτόμουν πως, όταν θα μας άφηνε (είναι ήδη θεόκουφος ο γεράκος μου αλλά υγιέστατος και υπερδραστήριος), θα αναζητούσα κάποιον διάδοχό του, επίσης για σύντροφο και φύλακα. Ήρθε όμως αυτή η καταπληκτική προσφορά και δεν μπορέσαμε να την αρνηθούμε.
Ο Γιούρι - έτσι τον βαφτίσαμε - είναι τώρα δυόμισι μηνών, κατάλευκος και μαλλιαρός, ολόιδιος με... κάτι λούτρινα αρκουδάκια! Πατέρας και μάνα του, επίσης καθαρόαιμα Ακίτα Ίνου, φερμένα από Ιαπωνία. Από τώρα δίνει δείγματα του ανεξάρτητου χαρακτήρα του και του δυναμισμού του.
Έχοντας μεγαλώσει αρκετά σκυλιά στην πολύχρονη καριέρα μου ως.... σκυλοπατέρας, αναρωτιέμαι τώρα αν η άφθονη αγάπη που λαμβάνει αυτό το κουτάβι, αρκεί για να τον κάνει καλό σκυλί. Βλέπετε, οι περισσότεροι από εσάς, είστε νέοι με μπόλικες δυνάμεις για... εξαντλητική άσκηση παρέα με τα σκυλιά σας! Εγώ, δεν είμαι και τόσο σίγουρος πως θα το απολαύσω!
Αναρωτιέμαι λοιπόν, αν είναι υποχρεωτικός ο εκπαιδευτής ώστε να έχω στο μελλον έναν υποδειγματικό σκύλο και όχι ένα αλλοπρόσαλλο πλάσμα.
Αν κάποιος έχει μεγαλώσει τέτοιας ράτσας σκυλί, θα ήθελα να ανταλλάζαμε μερικές απόψεις, για την καθημερινότητά του, μαζί του.
Έτσι κι αλλιώς, αν γνωρίζει κανένας κάποιον εκτροφέα Ακίτα στην Πάτρα όπου κατοικούμε, θα τον παρακαλούσα να μου έδινε μερικές πληροφορίες - και, ει δυνατόν, εγγύηση για την καλή του δουλειά.
Συγνώμη αν σας κούρασα και καλώς σας βρήκα!
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.655
19.889
Καλώς ήρθες στο φόρουμ :)

Καταρχάς να σου ζήσει για όσα χρόνια ακόμη θέλει, ο γεράκος σου. Εχουμε μεγάλη αδυναμία, στα γερόντια! Ορθιος και ζωηρός να είναι, μέχρι το μακρινό του τέλος :love:

Ελπίζω στα χνάρια του να βαδίσει και ο μικρός!

Έτσι κι αλλιώς, αν γνωρίζει κανένας κάποιον εκτροφέα Ακίτα στην Πάτρα όπου κατοικούμε, θα τον παρακαλούσα να μου έδινε μερικές πληροφορίες - και, ει δυνατόν, εγγύηση για την καλή του δουλειά.
Εκπαιδευτή μάλλον εννοείς ε;

Αν έχεις facebook: https://www.facebook.com/AkitaClubOfGreece/?ref=ts&fref=ts

Θα σε βοηθήσουν πιστεύω, πολύ πιο εστιασμένα από εμάς, που συνήθως τις πάμε αλλού τις συζητήσεις. Σε άλλα χωράφια :rolleyes:
 


PXM-DANBULL

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2014
692
2.264
Καλώς ήρθες στο φόρουμ :)

Καταρχάς να σου ζήσει για όσα χρόνια ακόμη θέλει, ο γεράκος σου. Εχουμε μεγάλη αδυναμία, στα γερόντια! Ορθιος και ζωηρός να είναι, μέχρι το μακρινό του τέλος :love:

Ελπίζω στα χνάρια του να βαδίσει και ο μικρός!


Εκπαιδευτή μάλλον εννοείς ε;

Αν έχεις facebook: https://www.facebook.com/AkitaClubOfGreece/?ref=ts&fref=ts

Θα σε βοηθήσουν πιστεύω, πολύ πιο εστιασμένα από εμάς, που συνήθως τις πάμε αλλού τις συζητήσεις. Σε άλλα χωράφια :rolleyes:
Άψογη. Γοητευμένος!!!
 


9 Φεβρουαρίου 2017
31
23
66
Σ' ευχαριστώ φίλε μου για τις ευχές σου.
Μίλησα για εκτροφέα επειδή έχω την αίσθηση πως χρειάζομαι πιο εξειδικευμένη καθοδήγηση και συμβουλές, για την ιδιότυπη αυτή ράτσα.
Ναι, θα μπορούσα να απευθυνθώ σε εκπαιδευτή, αφού όμως εξαντλήσω την ελπίδα να βρω και να συνομιλήσω με κάποιον βαθύ γνώστη και έμπειρο με τα Ακίτα. Συνήθως, οι εκτροφείς έχουν αυτές τις εξειδικευμένες γνώσεις (οι σωστοί!) Αυτά που διάβασα εν όψει της αποδοχής του μικρού - που εν τω μεταξύ μας έχει πάρει τα μυαλά, μου δημιούργησαν αυτή την αίσθηση, πως χρειάζεται ιδιαίτερη πληροφόρηση, γνώσεις και φροντίδα, το μεγάλωμά του.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.655
19.889
Τότε, ίσως και μια ερώτηση στον ΚΟΕ, για εκτροφείς Ακίτα, να βοηθούσε.
 




9 Φεβρουαρίου 2017
31
23
66
Τότε, ίσως και μια ερώτηση στον ΚΟΕ, για εκτροφείς Ακίτα, να βοηθούσε.
Ευχαριστώ! Θα το κάνω. Μακάρι όμως, να έβρισκα και εδώ μέσα έναν ανάλογο διάλογο. Βλέπεις, το πληκτρολόγιο είναι πια το βασικό στοιχείο επικοινωνίας!
 
  • Like
Reactions: mareco


Spyros-Akita

Well-Known Member
13 Αυγούστου 2016
356
783
25
Ουπς... Λάθος! "Φίλη" έπρεπε να πω, έτσι;
Καλησπέρα!!
Θα σε συμβούλευα να μιλήσεις με τον Νίκο Βαζακα.Ειναι ο πιο εμπειρος αυτη την στιγμη εκτροφεας ακιτα ινου στην Ελλαδα,αρτια γνωστης της φυλης και δασκαλος ολων των υπολοιπων εκτροφεων.
Η προσωπικη μου αποψη ειναι πως τα ακιτα,αν προερχονται απο εκτροφειο,καλες γραμμες και απο ισορροπημενα σκυλια,ΔΕΝ χρειαζονται εκπαιδευτη.
Η σχεση που χτιζεις με εναν ακιτα,ειναι σχεση βασισμενη στον σεβασμο,στην εμπιστοσυνη και στην αγαπη. Αν κερδισεις τον σεβασμο του,τοτε η συμβιωση σας θα ειναι αψογη.. Προς το παρον,αρχισε θετικη εκπαιδευση,περνα επικοδομοιτηκο χρονο με το σκυλι,κερδιζοντας του το ενδιαφερον.
 




9 Φεβρουαρίου 2017
31
23
66
Φίλε Σπύρο, σ' ευχαριστώ για την απάντησή σου.
Αρχικά, όχι, δεν διαθέτει πιστοποιητικό μια και μας το χάρισε ιδιώτης, που έχει τρέλα με τα Ακίτα και έφερε ένα ζευγάρι από την Ιαπωνία, για πάρτη του. Είδα τους γονείς, η εικόνα τους ήταν άψογη με βάση τις περιγραφές που πρόλαβα να μελετήσω στο διαδίκτυο, μια και την αγνοούσα αυτή τη ράτσα.
Όσον αφορά τον Νίκο Βαζάκα, δεν έχω κανένα λόγο να αμφισβητήσω τις διαβεβαιώσεις σου, μόνο που εκείνος είναι στην Αθήνα ενώ εγώ ζω στην Πάτρα. Εκτός αν μπορώ να επικοινωνώ μαζί του τηλεφωνικά ή διαδικτυακά.
Απ' ό,τι υποθέτω, Ακίτα έχεις και εσύ, έτσι δεν είναι;
Άρα, έχουν ιδιαίτερη βαρύτητα οι διαβεβαιώσεις σου και σ' ευχαριστώ και γι' αυτές.
Αν δεν βρω στην πόλη μου κάποιον "ειδικό", θα μου επιτρέψεις πού και πού να σε ...σκοτίζω με ερωτήσεις;(n)
 


Spyros-Akita

Well-Known Member
13 Αυγούστου 2016
356
783
25
Φίλε Σπύρο, σ' ευχαριστώ για την απάντησή σου.
Αρχικά, όχι, δεν διαθέτει πιστοποιητικό μια και μας το χάρισε ιδιώτης, που έχει τρέλα με τα Ακίτα και έφερε ένα ζευγάρι από την Ιαπωνία, για πάρτη του. Είδα τους γονείς, η εικόνα τους ήταν άψογη με βάση τις περιγραφές που πρόλαβα να μελετήσω στο διαδίκτυο, μια και την αγνοούσα αυτή τη ράτσα.
Όσον αφορά τον Νίκο Βαζάκα, δεν έχω κανένα λόγο να αμφισβητήσω τις διαβεβαιώσεις σου, μόνο που εκείνος είναι στην Αθήνα ενώ εγώ ζω στην Πάτρα. Εκτός αν μπορώ να επικοινωνώ μαζί του τηλεφωνικά ή διαδικτυακά.
Απ' ό,τι υποθέτω, Ακίτα έχεις και εσύ, έτσι δεν είναι;
Άρα, έχουν ιδιαίτερη βαρύτητα οι διαβεβαιώσεις σου και σ' ευχαριστώ και γι' αυτές.
Αν δεν βρω στην πόλη μου κάποιον "ειδικό", θα μου επιτρέψεις πού και πού να σε ...σκοτίζω με ερωτήσεις;(n)
O κυριος Νικος δεν ειναι στην αθηνα,ειναι στην θεσσαλονικη.
Στην πατρα βρισκεται η κυρια Ζανα Τσαφουλια,εκτροφεας και αυτη,αν και δεν κανει συχνα γεννες.
Δεν εχω ακιτα δυστυχως,ασχολουμαι χρονια με την ρατσα,μεσω εκθεσεων,επαφων με εκτροφεις κ.ο.κ. Καλως εχοντων των πραγματων θα εχω και εγω το κουταβι μου γυρω στις 10 ιουνιου.
Και τους 2 μπορεις να τους βρεις στο facebook,ενω μπορεις να βρεις και αλλους εκτροφεις. Ειναι ολοι τους πολλοι καλοι ανθρωποι,με ορεξη για μεταδοση γνωσεων και καθοδηγηση.
Παρ οτι δεν εχω σκυλο,μπορεις να με ρωτησεις οτι θες και αν εχω την γνωση να σου απαντησω,πολυ ωραια!!!
 
  • Like
Reactions: GRDANE


yasemin

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2009
2.789
5.380
Καλως ηρθες και να χαιρεσαι τα σκυλακια σου:)

Η συζυγος ειχε εκφρασει την επιθυμια για ακιτα κουταβι?
Αν οχι δεν καταλαβαινω πως ενας ανθρωπος μπορει να σου κανει δωρο ενα σκυλο για τον οποιον δεν γνωριζεις σχεδον τιποτα.
Και απορω με καποιον που ειναι τρελαμενος με την φυλη και μπαινει στη διαδικασια να φερει τους γεννητορες απο την Ιαπωνια???(βρωμαει η Ευρωπη απο καλα εκτροφεια) πως δεν βγαζει pedigree στα κουταβια...
 


9 Φεβρουαρίου 2017
31
23
66
O κυριος Νικος δεν ειναι στην αθηνα,ειναι στην θεσσαλονικη.
Ακόμα χειρότερα!!!:LOL:

Στην πατρα βρισκεται η κυρια Ζανα Τσαφουλια,εκτροφεας και αυτη,αν και δεν κανει συχνα γεννες.
Αυτή η πληροφορία είναι σκέτο χρυσάφι! Σου είμαι υποχρεωμένος!

Δεν εχω ακιτα δυστυχως,ασχολουμαι χρονια με την ρατσα,μεσω εκθεσεων,επαφων με εκτροφεις κ.ο.κ. Καλως εχοντων των πραγματων θα εχω και εγω το κουταβι μου γυρω στις 10 ιουνιου.
Μέχρι τότε, εμένα θα μου έχει... στρίψει με τον αξιολάτρευτο κούταβο!:LOL:
Θα κάνω χρήση της προθυμίας σου γιατί πιστεύω πως, για ένα τέτοιο αξιόλογο σκυλί, πρέπει υποχρεωτικά να μην αφήσω τιποτα στην τύχη. Να είσαι καλά και - ελπίζω - θα τα ξαναπούμε.
 
  • Like
Reactions: Spyros-Akita


Spyros-Akita

Well-Known Member
13 Αυγούστου 2016
356
783
25
Καλως ηρθες και να χαιρεσαι τα σκυλακια σου:)

Η συζυγος ειχε εκφρασει την επιθυμια για ακιτα κουταβι?
Αν οχι δεν καταλαβαινω πως ενας ανθρωπος μπορει να σου κανει δωρο ενα σκυλο για τον οποιον δεν γνωριζεις σχεδον τιποτα.
Και απορω με καποιον που ειναι τρελαμενος με την φυλη και μπαινει στη διαδικασια να φερει τους γεννητορες απο την Ιαπωνια???(βρωμαει η Ευρωπη απο καλα εκτροφεια) πως δεν βγαζει pedigree στα κουταβια...
Δυστυχως πολλοι εχουν την αντιληψη πως σκυλια απο την ιαπωνια,ειναι ανωτερου μορφολογικου επιπεδου και χαρακτηρα. Ωστοσο αυτο ειναι ενας μυθος..
Απο την αλλη,υπαρχουν και εκτροφεια στο Odate της Ιαπωνιας,που τα σκυλια τους ειναι απιστευτα..Μπορει καποιος να το εκανε για την καψα του,να εσκασε 10 χιλιαρικα,να εφερε 2 σκυλια και να τα ζευγαρωσε..αλλα το να μην βγαλει πεντιγκρι σε τετοια γεννα ειναι οντως πολυ παραξενο..
 


9 Φεβρουαρίου 2017
31
23
66
Καλως ηρθες και να χαιρεσαι τα σκυλακια σου:)

Η συζυγος ειχε εκφρασει την επιθυμια για ακιτα κουταβι?
Αν οχι δεν καταλαβαινω πως ενας ανθρωπος μπορει να σου κανει δωρο ενα σκυλο για τον οποιον δεν γνωριζεις σχεδον τιποτα.
Και απορω με καποιον που ειναι τρελαμενος με την φυλη και μπαινει στη διαδικασια να φερει τους γεννητορες απο την Ιαπωνια???(βρωμαει η Ευρωπη απο καλα εκτροφεια) πως δεν βγαζει pedigree στα κουταβια...
Σ' ευχαριστώ για το καλωσόρισμα.
Όπως έγραψα και στο αρχικό ποστ, ο ιδιοκτήτης του, λόγω ευγνωμοσύνης αποφάσισε να της δωρίσει αυτό το κουτάβι. Έμαθε πως έψαχνα για κουτάβι Γερμανό, αντιπρότεινε το ένα από τα έξι δικά του και έτσι προέκυψε η ...υιοθεσία. Μέχρι να πάω να το πάρω, επί μία εβδομάδα μελέταγα τη ράτσα και ενθουσιάστηκα. Ήτανε και... τζάμπα οπότε, γιατί όχι; Όσο για πιστοποιητικό, δεν μ' ενδιαφέρει, δεν ζήτησα. Πιστεύεις πως έπρεπε;
 


Spyros-Akita

Well-Known Member
13 Αυγούστου 2016
356
783
25
Σ' ευχαριστώ για το καλωσόρισμα.
Όπως έγραψα και στο αρχικό ποστ, ο ιδιοκτήτης του, λόγω ευγνωμοσύνης αποφάσισε να της δωρίσει αυτό το κουτάβι. Έμαθε πως έψαχνα για κουτάβι Γερμανό, αντιπρότεινε το ένα από τα έξι δικά του και έτσι προέκυψε η ...υιοθεσία. Μέχρι να πάω να το πάρω, επί μία εβδομάδα μελέταγα τη ράτσα και ενθουσιάστηκα. Ήτανε και... τζάμπα οπότε, γιατί όχι; Όσο για πιστοποιητικό, δεν μ' ενδιαφέρει, δεν ζήτησα. Πιστεύεις πως έπρεπε;
Σαφως και επρεπε.
Η προελευση του σκυλου πρεπει να μας νοιαζει παρα πολυ.
Εκτος απο θεμα ηθικης,αν δεν απατωμαι,τα pedigree αναφερουν βαθμο δυσπλασιας και αν πασχουν απο εντροπιο,τα ατομα των προηγουμενων γεννων. Παρεχουν πληροφοριες δηλαδη σχετικα με τις κληρονομικες παθησεις.
Με λιγα λογια,μπορει το σκυλι να το πηρες τζαμπα,αλλα μπορει να χρυσοπληρωσεις χειρουργια για να θεραπευσεις την δυσπλασια η καθε ασθενεια που μπορει να σου προκυψει,απο ανευθυνη γεννα..Πραγμα που δεν το ευχομαι σε καμια περιπτωση..
 


9 Φεβρουαρίου 2017
31
23
66
Σαφως και επρεπε.
Η προελευση του σκυλου πρεπει να μας νοιαζει παρα πολυ.
Εκτος απο θεμα ηθικης,αν δεν απατωμαι,τα pedigree αναφερουν βαθμο δυσπλασιας και αν πασχουν απο εντροπιο,τα ατομα των προηγουμενων γεννων. Παρεχουν πληροφοριες δηλαδη σχετικα με τις κληρονομικες παθησεις.
Με λιγα λογια,μπορει το σκυλι να το πηρες τζαμπα,αλλα μπορει να χρυσοπληρωσεις χειρουργια για να θεραπευσεις την δυσπλασια η καθε ασθενεια που μπορει να σου προκυψει,απο ανευθυνη γεννα..Πραγμα που δεν το ευχομαι σε καμια περιπτωση..
Να κι άλλη πολύτιμη πληροφορία. Νομίζω πως, έστω και εκ των υστέρων, αν του το ζητήσω, δεν θά'χει αντίρρηση! Θα το φροντίσω λοιπόν...
 
  • Like
Reactions: Spyros-Akita


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.644
7.753
Να κι άλλη πολύτιμη πληροφορία. Νομίζω πως, έστω και εκ των υστέρων, αν του το ζητήσω, δεν θά'χει αντίρρηση! Θα το φροντίσω λοιπόν...
Καλώς ήρθες. Το pedigree για να εκδοθεί πρέπει να έχει δηλωθεί η γέννα στον ΚΟΕ και να έχουν και οι γονείς pedigree. Δεν είναι θέμα αντίρρησης του φίλου δηλαδή. Αμφιβάλλω ότι δήλωσε την γέννα αλλιώς θα σου είχε πει ότι το περιμένει και θα στο δώσει.
 


9 Φεβρουαρίου 2017
31
23
66
Καλώς ήρθες. Το pedigree για να εκδοθεί πρέπει να έχει δηλωθεί η γέννα στον ΚΟΕ και να έχουν και οι γονείς pedigree. Δεν είναι θέμα αντίρρησης του φίλου δηλαδή. Αμφιβάλλω ότι δήλωσε την γέννα αλλιώς θα σου είχε πει ότι το περιμένει και θα στο δώσει.
Χμμμ... Τότε, μάλλον θα του βάλω δύσκολα! Εν πάση περιπτώσει, θα του το ζητήσω και θα δούμε τι θα μου πει! (Σ' ευχαριστώ και σένα για το καλωσόρισμα)
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.644
7.753
Χμμμ... Τότε, μάλλον θα του βάλω δύσκολα! Εν πάση περιπτώσει, θα του το ζητήσω και θα δούμε τι θα μου πει! (Σ' ευχαριστώ και σένα για το καλωσόρισμα)
Να είσαι καλά.
Και παρεπιπτόντως να σου πω ότι το pedigree δεν είναι κάτι το ελιτίστικο όπως πολλοί λανθασμένα νομιζουν. Είναι ένα πιστοποιητικό καθαροαιμίας, εάν δεν ενδιαφέρεσαι για καθαρόαιμο απλώς υιοθετείς κάποιο ημίαιμο από τα τόσα πανέμορφα αξιόλογα σκυλάκια που υπάρχουν. Aν όμως είσαι λάτρης μιας φυλής όπως ο φίλος, χωρίς pedigree δεν είσαι καν σίγουρος ότι έχεις εκπροσώπους της φυλής.
 


Status
Κλειδωμένο θέμα

Στατιστικά Forum

Θέματα
33.120
Μηνύματα
895.887
Μέλη
19.931
Νεότερο μέλος
Kwnstantina_22