Τώρα στα γεράματα......


Status
Κλειδωμένο θέμα

Spyros-Akita

Well-Known Member
13 Αυγούστου 2016
356
783
25
@Μάκης Σέργιος Επισης να σας πληροφορησω πως αυτη την στιγμη,υπαρχει ενα μονο αποθεμα του βιβλιου ''our akitas'' γραμμενο απο την Gabriela Richard,το οποιο το δινει ο κυριος Βαζακας.
Το βιβλιο ειναι γραμμενο στα αγγλικα,ειναι γραμμενο απλα και παρεχει πολλες χρησιμες πληροφοριες με το πως να μεγαλωσεις η να εκθρεψεις ακιτα..
Μπορεις να τον βρεις στο fb (Nikos Vazakas) και να τον ρωτησεις για το βιβλιο και για ολα οσα θες.
 


HolywoodBrn

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2013
2.286
3.224
Αμπελοgarden
Κύριε Μάκη..ωραία τα λέτε αλλά..φωτογραφία του μικρού δεν έχει;;;; Δώστε κάτι στο λαό :p Όσο για την "καθαροαιμία" με κάλυψαν οι υπόλοιποι. Το να ξέρουμε αυτό που λέμε "απο πού κρατάει η σκούφια" του σκύλου χρειάζεται για πολλούς λόγους. Καλώς ήρθατε και να σας ζήσει κι από μένα. Και ανεβάστε και καμιά φωτόοοο!
 
  • Like
Reactions: mareco


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Από τη στιγμή που μένουμε στο ίδιο μέρος, ας κάνω εγώ την ξινή της υπόθεσης. Παραθέτω ένα λινκ, ουσιαστικά θα έπρεπε να απευθύνεται στον ευγνώμωνα ασθενή της συζύγου, αλλά αφού δεν γίνεται να το διαβάσει αυτός, το βάζω να το διαβάσετε εσείς, για πιο λόγο δεν θα έπρεπε να σας κάνουν δώρο ένα κουτάβι (και σκύλο, γενικότερα). Μπορεί ο τίτλος να αναφέρεται στα Χριστούγεννα αλλά, πιστέψτε με, πιάνει για όλες τις εποχές του χρόνου κι όχι μόνο την εορταστική περίοδο.
http://www.dogforum.gr/community/threads/Τα-σκυλιά-δεν-είναι-δώρο-για-τα-Χριστούγεννα.33144/

Εκτροφέα ακίτα ίνου στην Πάτρα δεν έχω υπόψιν μου, αλλά για εκπαίδευση, θα ρωτούσα εδώ : http://www.shopet.gr
Φυσικά αυτό, αφού θα έχετε εξαντλήσει αυτό που ψάχνετε μέσω των πληροφοριών που σας δόθηκαν παραπάνω.

Να χαίρεστε και τα δύο σας σκυλιά και καλώς ορίσατε στην παρέα μας
 


canis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
1.410
6.538
Επωνυμία Εκτροφείου: GENRON NA SEISHIN Ονοματεπώνυμο Ιδιοκτήτη: ΤΑΣΟΣ ΚΟΥΜΟΥΤΣΕΑΣ Aρ. Καταχώρησης F.C.I.: GR 29/2006 E-mail επικοινωνίας: [email protected]

Επωνυμία Εκτροφείου: KAGEMUSHA KEN Ονοματεπώνυμο Ιδιοκτήτη: ΧΡΗΣΤΟΣ-ΛΟΥΙΖΟΣ ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΙΔΗΣ Aρ. Καταχώρησης F.C.I.: GR 35/2016 Web: www.akita-inu.gr E-mail επικοινωνίας: [email protected]

Επωνυμία Εκτροφείου: KO KARA KAISO Ονοματεπώνυμο Ιδιοκτήτη: ΙΩΑΝΝΗΣ ΤΡΑΪΚΟΣ Aρ. Καταχώρησης F.C.I.: GR 110/2007 Facebook: https://www.facebook.com/giannis.traikos.5?ref=tn_tnmn E-mail επικοινωνίας: [email protected]

Επωνυμία Εκτροφείου: PAN ARKADIA Ονοματεπώνυμο Ιδιοκτήτη: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΜΠΟΥΡΤΣΟΥΚΛΗΣ Aρ. Καταχώρησης F.C.I.: GR 44/2013 E-mail επικοινωνίας: [email protected] Facebook: https://www.facebook.com/groups/239671966215214/

Επωνυμία Εκτροφείου: TENJOUKAI KENSHA Ονοματεπώνυμο Ιδιοκτήτη: ΑΝΤΩΝΙΟΣ ΚΑΤΣΑΟΥΝΟΣ & ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΤΡΟΜΠΟΥΚΗΣ Aρ. Καταχώρησης F.C.I.: GR 84/2015 E-mail επικοινωνίας: [email protected]

Επωνυμία Εκτροφείου: YASASHII SHIDOUSHA Ονοματεπώνυμο Ιδιοκτήτη: ΑΝΤΖΕΛΙΝΑ ΚΟΥΤΣΟΥΓΕΡΑ Aρ. Καταχώρησης F.C.I.: GR 69/2013 E-mail επικοινωνίας: [email protected] ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΟΣ ΑΚΙΤΑ/AMERICAN AKITA

Επωνυμία Εκτροφείου: AMERICAN AKITAS HOUSE Ονοματεπώνυμο Ιδιοκτήτη: ΒΑΣΙΛΗΣ ΠΑΝΟΠΟΥΛΟΣ Αρ. Καταχώρησης F.C.I.: GR 57/2007 Web: www.akitasland.com, www.akitashouse.com E-mail επικοινωνίας: [email protected], [email protected]

Επωνυμία Εκτροφείου: GENRON NA SEISHIN Ονοματεπώνυμο Ιδιοκτήτη: ΤΑΣΟΣ ΚΟΥΜΟΥΤΣΕΑΣ Aρ. Καταχώρησης F.C.I.: GR 29/2006 E-mail επικοινωνίας: [email protected]

Επωνυμία Εκτροφείου: GOLD ONAR Ονοματεπώνυμο Ιδιοκτήτη: ΓΙΑΝΝΗΣ ΚΑΒΟΥΡΑΣ Αρ. Καταχώρησης F.C.I.: GR 75/2013 Web: www.goldonar.gr E-mail επικοινωνίας: [email protected]

Επωνυμία Εκτροφείου: KALINDOIA-AKITAS Ονοματεπώνυμο Ιδιοκτήτη: ΠΑΥΛΟΣ ΤΣΕΜΕΚΙΔΗΣ Αρ. Καταχώρησης F.C.I.: GR Web: www.kalindoia-Akitas.gr E-mail επικοινωνίας: [email protected]
 


ΤLilith

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2016
153
362
Αθήνα
Από τη στιγμή που μένουμε στο ίδιο μέρος, ας κάνω εγώ την ξινή της υπόθεσης. Παραθέτω ένα λινκ, ουσιαστικά θα έπρεπε να απευθύνεται στον ευγνώμωνα ασθενή της συζύγου, αλλά αφού δεν γίνεται να το διαβάσει αυτός, το βάζω να το διαβάσετε εσείς, για πιο λόγο δεν θα έπρεπε να σας κάνουν δώρο ένα κουτάβι (και σκύλο, γενικότερα). Μπορεί ο τίτλος να αναφέρεται στα Χριστούγεννα αλλά, πιστέψτε με, πιάνει για όλες τις εποχές του χρόνου κι όχι μόνο την εορταστική περίοδο.
http://www.dogforum.gr/community/threads/Τα-σκυλιά-δεν-είναι-δώρο-για-τα-Χριστούγεννα.33144/

Εκτροφέα ακίτα ίνου στην Πάτρα δεν έχω υπόψιν μου, αλλά για εκπαίδευση, θα ρωτούσα εδώ : http://www.shopet.gr
Φυσικά αυτό, αφού θα έχετε εξαντλήσει αυτό που ψάχνετε μέσω των πληροφοριών που σας δόθηκαν παραπάνω.

Να χαίρεστε και τα δύο σας σκυλιά και καλώς ορίσατε στην παρέα μας

Μα απ ότι κατάλαβα εγώ τουλάχιστον, ο άνθρωπος δεν ήρθε ξαφνικά και στο ξεκάρφωτο να χαρίσει ένα κουτάβι στον κύριο Μάκη. Ο κύριος Μάκης έψαχνε ήδη ένα κουτάβι ΓΠ κι ο ασθενής της συζήγου του, γνωρίζοντας το, τον παρότρυνε να δεχτεί ένα απ' τα δικά του κουτάβια. Εκείνος με τη σειρά του ενημερώθηκε για τη φυλή κι αποφάσισε να δεχτεί. Οπότε δε μου φαίνεται οτι ταιριάζει και τόσο το συγκεκριμένο άρθρο (το οποίο κατά τ' άλλα με βρίσκει απόλυτα σύμφωνη) στη συγκεκριμένη περίπτωση.
Ίσως βέβαια και να μην κατάλαβα σωστά τα γεγονότα.....

Όπως και να έχει, να σας ζήσουν τα σκυλιά σας κύριε Μάκη, να τα χαρείτε και να απολαύσετε τη συντροφιά τους για πολλά πολλά ακόμη χρόνια. Καλώς ορίσατε :)
 


9 Φεβρουαρίου 2017
31
23
66
Κύριε Μάκη..ωραία τα λέτε αλλά..φωτογραφία του μικρού δεν έχει;;;; Δώστε κάτι στο λαό :p Όσο για την "καθαροαιμία" με κάλυψαν οι υπόλοιποι. Το να ξέρουμε αυτό που λέμε "απο πού κρατάει η σκούφια" του σκύλου χρειάζεται για πολλούς λόγους. Καλώς ήρθατε και να σας ζήσει κι από μένα. Και ανεβάστε και καμιά φωτόοοο!
Καλημέρα φίλοι μου
Με χαρά βλέπω το μεγάλο ενδιαφέρον σας για τα τετράποδα αστεράκια που στολίζουν τις ζωές μας.
Δεν έχω κανένα λόγο να αμφισβητήσω τις αγαθές προθέσεις όλων σας όσον αφορά την "καθαροαιμία" και τα "πιστοποιητικά" των σκυλιών, να θέσω όμως έναν προβληματισμό...
Αν δεις ένα κουτάβι - ή ένα ενήλικο - και το ερωτευτείς κεραυνοβόλα, έχει καμία σημασία η ευγενής και καθαρόαιμη καταγωγή του;
Αυτό το αξιολάτρευτο ...αρκούδι, λέτε να μην το δεχόμουν επειδή, πιθανόν, στερείται πετιγκρί;
 

Attachments

  • Like
Reactions: PXM-DANBULL


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Αν δεις ένα κουτάβι - ή ένα ενήλικο - και το ερωτευτείς κεραυνοβόλα, έχει καμία σημασία η ευγενής και καθαρόαιμη καταγωγή του;
Θα με αναγκάσετε να σας πάω, στα άλλα...χωράφια, που λέγαμε!

Εχει μεγάλη σημασία, να μην επιβραβεύουμε γέννες, που δεν πρέπει να γίνονται, με τόσες χιλιάδες αδέσποτα και φρικτά κακοποιημένα ζώα, που πεθαίνουν αβοήθητα στους ελληνικούς δρόμους. Δεν μας χρειάζονται νέα κουτάβια, κανενός σχεδίου.

Οποιος ψάχνει ακίτα, ή γερμανικό, ή γαλλικό, ή...ότι άλλο θέλει, δικαίωμά του ασφαλώς, κυρίως αν το έχει ερευνήσει κιόλας σε βάθος, αλλά αν θέλει να λέγεται και σωστός και τίμιος φιλόζωος, οφείλει να απευθυνθεί σε σωστό εκτροφέα, που το κάνει με συγκεκριμένα κριτήρια, και που θα δώσει οπωσδήποτε και pedigree. Οτιδήποτε άλλο, είναι φιλοζωικά κατακριτέο.

Ξέρετε πόσες τέτοιες και ακόμη πιο χαριτωμένες φωτό, μπορώ να σας βάλω, από κουτάβια αδέσποτα, που ψάχνουν σπίτι και που ίσως, να μην το βρουν ποτέ; Απειρες!
 


spyv

Well-Known Member
8 Αυγούστου 2011
2.559
5.971
Πειραιάς
@Μάκης Σέργιος , τα καθαροαιμα δεν ειναι ευγενους καταγωγης. ουτε γαλαζοαιματοι.
δε χωριζονται οι σκυλοι στους ευγενεις και την πλεμπα.

ο ορος καθαροαιμο δηλωνει οτι ο σκυλος ταδε, ανηκει στη φυλη ταδε. και το pedigree ειναι το μοναδικο χαρτι που μπορει να το αποδειξει αυτο.
 


Scalpel

Well-Known Member
22 Φεβρουαρίου 2014
556
1.425
Sydney - Australia
Με το ένα, με το δύο, με το τρία..... πάμε παιδιά! Αρχίσαν τα κλαρίνα και τα βιολιά!!!

Καλώς όρισες κ. Μάκη. Ελπίζω να μακροημερεύσεις και εσύ και το κουταβάκι σου!

Ελπίζω επίσης να μακροημερεύσει η παρουσία σου στο συγκεκριμένο site, όπου πολλά καλά μπορείς να αποκομίσεις. Γνώσεις πολλές και γνώμες ακόμη περισσότερες. Φρόντισε να τρυγήσεις όλα όσα χρειάζεσαι, δώσε (εν καιρώ) κι εσύ αντίστοιχα τις γνώσεις και τις εμπειρίες σου και προσπάθησε, ει δυνατόν, να μην εμπλακείς σε ανούσιες αντιπαραθέσεις. Κι αν όλα αυτά σου φαίνονται κρυπτογραφικά, δεν νομίζω ότι απέχεις πολύ από τη στιγμή που θα τα κατανοήσεις.

Στο μεταξύ, more photos please!!!!!!!!
 
  • Like
Reactions: kasi


9 Φεβρουαρίου 2017
31
23
66
Θα με αναγκάσετε να σας πάω, στα άλλα...χωράφια, που λέγαμε!
...Δεν έρχομαι! :p

Απόψεις, δόξα στον ............... (εδώ, συμπληρώστε όποιον θεό θέλει ο καθένας), δικαιούνται να έχουν όλοι. Ιστορία, αρχές, εμμονές ή ιδιοτροπίες, επίσης!
Εγώ, απλά ψάχνω εδώ μέσα κάποιες πληροφορίες από ...ομοιοπαθείς κατόχους κουταβιών Ακίτα.
Και, μέχρι τώρα, έχω βρει άφθονες. Έχω να ανακαλύψω ακόμα πολλές.
Γι' αυτόν τον λόγο, ευχαριστώ και πάλι τους συντελεστές, τους αρθρογράφους και τα μέλη του πόρταλ, για τον πλούτο των γνώσεων και των εμπειριών που έχουν καταθέσει και το χρόνο που έχουν αφιερώσει.


Με το ένα, με το δύο, με το τρία..... πάμε παιδιά! Αρχίσαν τα κλαρίνα και τα βιολιά!!!

Καλώς όρισες κ. Μάκη. Ελπίζω να μακροημερεύσεις και εσύ και το κουταβάκι σου!

Ελπίζω επίσης να μακροημερεύσει η παρουσία σου στο συγκεκριμένο site, όπου πολλά καλά μπορείς να αποκομίσεις. Γνώσεις πολλές και γνώμες ακόμη περισσότερες. Φρόντισε να τρυγήσεις όλα όσα χρειάζεσαι, δώσε (εν καιρώ) κι εσύ αντίστοιχα τις γνώσεις και τις εμπειρίες σου και προσπάθησε, ει δυνατόν, να μην εμπλακείς σε ανούσιες αντιπαραθέσεις. Κι αν όλα αυτά σου φαίνονται κρυπτογραφικά, δεν νομίζω ότι απέχεις πολύ από τη στιγμή που θα τα κατανοήσεις.

Στο μεταξύ, more photos please!!!!!!!!
Παλιά καραβάνα στη διαδικτυακή εμπειρία, δεν με αιφνιδιάζουν αυτά :p

Τον κούταβο όμως, δεν τον έχω σε άλλες... πόζες! Αυτή που ανέβασα, την τράβηξα επειδή το ζήτησε ένα άλλο μέλος.

Ευχαριστώ όλα τα παιδιά για τα καλωσορίσματα και την ευγένειά τους.
Μόνο μια απορία έχω...
Γιατί (σχεδόν) όλοι χρησιμοποιούν nick name και όχι τα ονόματά τους;
 
  • Like
Reactions: Scalpel


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Γιατί (σχεδόν) όλοι χρησιμοποιούν nick name και όχι τα ονόματά τους;
Είναι μέσα στις ιδιοτροπίες, που δικαιούμαστε όλοι να έχουμε!

Εγώ, απλά ψάχνω εδώ μέσα κάποιες πληροφορίες από ...ομοιοπαθείς κατόχους κουταβιών Ακίτα.
ΥΓ1: Μέχρι στιγμής, δεν έχει απαντήσει κανένας...ομοιοπαθής!
ΥΓ2: Ενώ συγχρόνως, έχουν τεθεί κι άλλα ερωτήματα, τα οποία απλώς, απαντώνται.
ΥΓ3: Και επειδή ένα φόρουμ, δεν είναι μόνο παιχνίδι ερωτήσεων-απαντήσεων, οι συζητήσεις πάντα επεκτείνονται. Και καλά κάνουν, γιατί συνήθως έτσι, προκύπτουν διαμάντια, ποικίλλης ύλης (y)
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Εφόσον είσαι παλιά διαδικτυακή καραβάνα θα έπρεπε να γνωρίζεις ότι σε φορουμ σπανίως κάποιος κάνει εγγραφή με το ονοματεπώνυμο του.
Καλές συζητήσεις :)
 
  • Like
Reactions: Orilis


9 Φεβρουαρίου 2017
31
23
66
Είναι μέσα στις ιδιοτροπίες, που δικαιούμαστε όλοι να έχουμε!
Δεκτόν αλλά απορία εξέφρασα, όχι κατάκριση!


ΥΓ1: Μέχρι στιγμής, δεν έχει απαντήσει κανένας...ομοιοπαθής!
Δεν έχεις δίκηο... Σε άλλα σχετικά topics υπάρχουν πάμπολλες πληροφορίες.


ΥΓ2: Ενώ συγχρόνως, έχουν τεθεί κι άλλα ερωτήματα, τα οποία απλώς, απαντώνται.
ΥΓ3: Και επειδή ένα φόρουμ, δεν είναι μόνο παιχνίδι ερωτήσεων-απαντήσεων, οι συζητήσεις πάντα επεκτείνονται. Και καλά κάνουν, γιατί συνήθως έτσι, προκύπτουν διαμάντια, ποικίλλης ύλης (y)
Καμία αντίρρηση...
Επίσης δεκτόν, για όποιον επιθυμεί να εμπλακεί σ' αυτές τις συζητήσεις.
 




l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Σωστά αλλά, γιατί;
Γιατί δεν είναι μέσα κοινωνικής δικτύωσης που ουσιαστικά υποχρεώνεσαι να χρησιμοποιήσεις το αληθινό σου όνομα, άλλο αν κάποιοι δεν το κάνουν , στα φόρουμ δεν υπάρχει τέτοιος κανόνας και ο κάθε χρήστης είναι ελεύθερος να επιλέξει αυτός αν θα γράφει με αλήθινο όνομα ή με ψευδώνυμο.
Και οι περισσότεροι επιλέγουν ψευδώνυμο. Γιατί; Γιατί δεν θέλουν να εκτίθονται στο ίντερνετ, γιατί το ποιός διαβάζει τα γραπτά σου είναι ανεξέλεγκτο και μπορεί να πάρει διάφορες διαστάσεις.
 


9 Φεβρουαρίου 2017
31
23
66
Γιατί δεν είναι μέσα κοινωνικής δικτύωσης που ουσιαστικά υποχρεώνεσαι να χρησιμοποιήσεις το αληθινό σου όνομα, άλλο αν κάποιοι δεν το κάνουν , στα φόρουμ δεν υπάρχει τέτοιος κανόνας και ο κάθε χρήστης είναι ελεύθερος να επιλέξει αυτός αν θα γράφει με αλήθινο όνομα ή με ψευδώνυμο.
Και οι περισσότεροι επιλέγουν ψευδώνυμο. Γιατί; Γιατί δεν θέλουν να εκτίθονται στο ίντερνετ, γιατί το ποιός διαβάζει τα γραπτά σου είναι ανεξέλεγκτο και μπορεί να πάρει διάφορες διαστάσεις.
Ακριβώς! Με κάλυψες πλήρως...
Μόνο μια προσθήκη: Έτσι, ανεξέλεγκτο είναι, όχι μόνο "ποιός διαβάζει τα γραπτά σου" αλλά και "ποιός γράφει"...
 






9 Φεβρουαρίου 2017
31
23
66
Μπορεί και το δικό σας να είναι ψευδώνυμο αγαπητέ @Μάκης Σέργιος :p:cool:

Καλώς ορίσατε και καλό διάβασμα του φόρουμ :)
:X3::X3::X3::X3:

Όντως....

Με εκθέτει όμως, σε αναζητήσεις και προσδιορισμούς!:p

Επίσης, σ' ευχαριστώ για το καλωσόρισμα
 
  • Like
Reactions: takisft


canis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
1.410
6.538
Αγαπητέ @Μάκης Σέργιος

Η ανωνυμία στο διαδίκτυο είναι ένα κεκτημένο αγαθό, ένα δικαίωμα και πολλές φορές και μια υποχρέωση.

Στο διαδίκτυο αυτός που θα πει "Ποιος είσαι εσύ που θα μου πεις..." θα προκαλέσει γέλιο, όπως και αυτός που θα πει "Δώσε μου τώρα τα στοιχεία σου!" ή "Πες μου γρήγορα το όνομα σου!" επειδή θίχτηκε από την άποψη σου ή από ένα σχόλιο σου.

Η θέση ισχύος ή εξουσίας, οι μύες, οι γνωριμίες, η δημοτικότητα, τα χρήματα ή το... "όνομα" δεν παίζουν (ή δε θα έπρεπε να παίζουν) ρόλο στο διαδίκτυο, μα ούτε και στην ζωή γενικότερα.

Ο εκφοβισμός (bullying) δεν συμβαίνει από ανώνυμους που μπορεί να πουν το οτιδήποτε, αλλά από επώνυμους που ζητούν επιτακτικά το όνομα σου.

Στο παρόν φόρουμ μεγαλύτερο ρόλο παίζει η άποψη σου και τα επιχειρήματα με τα οποία μπορείς (ή όχι) να την υποστηρίξεις. Θα πρέπει η δύναμη της άποψης και των επιχειρημάτων σου να μένει "γυμνή" από το όνομα σου, την ιδιότητα σου, την δημοφιλία σου, την οικονομική σου επιφάνεια, κ.ο.κ.

Πίσω από κάθε username, πίσω από κάθε email, πίσω από κάθε ip υπάρχει ένας κανονικός άνθρωπος, ένας "επώνυμος" άνθρωπος που αν υπάρχει όντως σοβαρός λόγος πολύ εύκολα μπορεί να βρεθεί. Έχει όμως το δικαίωμα και την δυνατότητα να προφυλαχθεί από κάθε λογής "τραμπουκισμό", εκφοβισμό ή "τσαμπουκά" και να διατηρήσει την ιδιωτικότητα του.

Μερικά από τα κυρίαρχα στοιχεία της ιδιωτικότητας είναι η ανωνυμία και η μυστικότητα και η ιδιωτικότητα θεωρείται απαραίτητη προϋπόθεση της ανθρώπινης αξιοπρέπειας.

Είτε, λοιπόν, με κάποιο username, είτε με το ονοματεπώνυμο της αστυνομικής μας ταυτότητας το ζητούμενο είναι να σεβόμαστε τους συνομιλητές μας και τους κανόνες διαλόγου. Αυτό προϋποθέτει πως δεν μειώνεις κάποιον με πλάγιους τρόπους διότι διαφωνείς με αυτά που λέει, προϋποθέτει πως απαντάς, όσο το δυνατόν, στις ερωτήσεις και δεν απαξιώνεις τους συνομιλητές σου, αντιπαραθέτεις και ανταλλάσσεις απόψεις και δεν επιλέγεις σε ποιους απαντάς και σε ποιους όχι (εκτός και αν σε έχουν προσβάλει με ύβρεις), αναγνωρίζεις την ελευθερία της άποψης, σέβεσαι την γνώμη του άλλου (ιδιαίτερα αν δεν έχεις γνώσεις στο αντικείμενο), κλπ.

Ο διάλογος, επίσης, θα πρέπει να είναι απαλλαγμένος από την αυθεντία, ώστε να διατηρεί ο συνομιλητής πάντα ανοιχτό το ενδεχόμενο να παραδεχθεί λάθη, νέες ιδέες, κ.α.. Στον διάλογο δεν έχουν θέση η μισαλλοδοξία, η εμπάθεια, η ισχυρογνωμοσύνη, οι λοιδορίες, η λεκτική βία, οι προπηλακισμοί, οι προκαταλήψεις... και τα ονόματα.

Δεν εκτιθέμεθα, λοιπόν, λόγο του ονόματος μας (ή όχι) μα με τον τρόπο που συμμετέχουμε στον δημόσιο διάλογο.

Καλή συνέχεια!
 
Last edited:


Status
Κλειδωμένο θέμα