Τώρα στα γεράματα......


Status
Κλειδωμένο θέμα
9 Φεβρουαρίου 2017
31
23
66
Αγαπητέ @Μάκης Σέργιος

Η ανωνυμία στο διαδίκτυο είναι ένα κεκτημένο αγαθό, ένα δικαίωμα και πολλές φορές και μια υποχρέωση.

Στο διαδίκτυο αυτός που θα πει "Ποιος είσαι εσύ που θα μου πεις..." θα προκαλέσει γέλιο, όπως και αυτός που θα πει "Δώσε μου τώρα τα στοιχεία σου!" ή "Πες μου γρήγορα το όνομα σου!" επειδή θίχτηκε από την άποψη σου ή από ένα σχόλιο σου.

Η θέση ισχύος ή εξουσίας, η μύες, οι γνωριμίες, η δημοτικότητα, τα χρήματα ή το... "όνομα" δεν παίζουν (ή δε θα έπρεπε να παίζουν) ρόλο στο διαδίκτυο, μα ούτε και στην ζωή γενικότερα.

Ο εκφοβισμός (bullying) δεν συμβαίνει από ανώνυμους που μπορεί να πουν το οτιδήποτε, αλλά από επώνυμους που ζητούν επιτακτικά το όνομα σου.

Στο παρόν φόρουμ μεγαλύτερο ρόλο παίζει η άποψη σου και τα επιχειρήματα με τα οποία μπορείς (ή όχι) να την υποστηρίξεις. Θα πρέπει η δύναμη της άποψης και των επιχειρημάτων σου να μένει "γυμνή" από το όνομα σου, την ιδιότητα σου, την δημοφιλία σου, την οικονομική σου επιφάνεια, κ.ο.κ.

Πίσω από κάθε username, πίσω από κάθε email, πίσω από κάθε ip υπάρχει ένας κανονικός άνθρωπος, ένας "επώνυμος" άνθρωπος που αν υπάρχει όντως σοβαρός λόγος πολύ εύκολα μπορεί να βρεθεί. Έχει όμως το δικαίωμα και την δυνατότητα να προφυλαχθεί από κάθε λογής "τραμπουκισμό", εκφοβισμό ή "τσαμπουκά" και να διατηρήσει την ιδιωτικότητα του.

Μερικά από τα κυρίαρχα στοιχεία της ιδιωτικότητας είναι η ανωνυμία και η μυστικότητα και η ιδιωτικότητα θεωρείται απαραίτητη προϋπόθεση της ανθρώπινης αξιοπρέπειας.

Είτε, λοιπόν, με κάποιο username, είτε με το ονοματεπώνυμο της αστυνομικής μας ταυτότητας το ζητούμενο είναι να σεβόμαστε τους συνομιλητές μας και τους κανόνες διαλόγου. Αυτό προϋποθέτει πως δεν μειώνεις κάποιον με πλάγιους τρόπους διότι διαφωνείς με αυτά που λέει, προϋποθέτει πως απαντάς, όσο το δυνατόν, στις ερωτήσεις και δεν απαξιώνεις τους συνομιλητές σου, αντιπαραθέτεις και ανταλλάσσεις απόψεις και δεν επιλέγεις σε ποιους απαντάς και σε ποιους όχι (εκτός και αν σε έχουν προσβάλει με ύβρεις), αναγνωρίζεις την ελευθερία της άποψης, σέβεσαι την γνώμη του άλλου (ιδιαίτερα αν δεν έχεις γνώσεις στο αντικείμενο), κλπ.

Ο διάλογος, επίσης, θα πρέπει να είναι απαλλαγμένος από την αυθεντία, ώστε να διατηρεί ο συνομιλητής πάντα ανοιχτό το ενδεχόμενο να παραδεχθεί λάθη, νέες ιδέες, κ.α.. Στον διάλογο δεν έχουν θέση η μισαλλοδοξία, η εμπάθεια, η ισχυρογνωμοσύνη, οι λοιδορίες, η λεκτική βία, οι προπηλακισμοί, οι προκαταλήψεις... και τα ονόματα.

Δεν εκτιθέμεθα, λοιπόν, λόγο του ονόματος μας (ή όχι) μα με τον τρόπο που συμμετέχουμε στον δημόσιο διάλογο.

Καλή συνέχεια!

Τα θερμά μου συγχαρητήρια!
Σπάνια, μέσα στο αχανές διαδίκτυο, είχα τη χαρά να διαβάσω θέσεις τόσο τεκμηριωμένες και στέρεες.
Μόνο, αν μου επιτρέπεις, σε δύο σημεία θα σταθώ:

Γράφεις... "Η ανωνυμία στο διαδίκτυο είναι ένα κεκτημένο αγαθό, ένα δικαίωμα και πολλές φορές και μια υποχρέωση". Δυστυχώς, η εμπειρία έχει δείξει πως στο διαδίκτυο, κυρίως κακή χρήση της ανωνυμίας γίνεται ή κατάχρηση.
Επίσης, γράφεις... "Στο παρόν φόρουμ μεγαλύτερο ρόλο παίζει η άποψη σου και τα επιχειρήματα με τα οποία μπορείς (ή όχι) να την υποστηρίξεις".
Μακάρι να είναι έτσι! Έχω μπροστά μου πολλά "καρβέλια" μέχρι να σας γνωρίσω καλά... Μόλις χτες ανακάλυψα την ύπαρξη αυτού του φόρουμ και, πίστεψέ με, σε κάτι άλλα που συμμετείχα για χρόνια, μόνο έτσι ειδυλλιακά, όπως περιγράφεις, δεν ήταν!
 


canis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
1.410
6.538
Πουθενά δεν είναι ειδυλλιακά και το παρόν σημείο δεν αποτελεί εξαίρεση. Ο κάθε ένας από εμάς, με την ποιότητα της παρουσίας του, μπορεί να κάνει την απόσταση προς το ειδυλλιακό μικρότερη ή μεγαλύτερη.

Η ανωνυμία δεν είναι από την φύση της "κακή" και όπως είπα με κάποιο τρόπο και παραπάνω, δεν υπάρχει καθολική ανωνυμία στο διαδίκτυο και αν υπάρχει πραγματικός λόγος όλοι είμαστε "επώνυμοι".

Το παρόν φόρουμ δίνει την δυνατότητα στον οποιονδήποτε να το διαβάσει και να έχει πρόσβαση στην όποια πληροφορία ακόμα και δίχως να γίνει μέλος. Οπότε, είσαι εσύ και η πληροφορία...

Καλές συζητήσεις λοιπόν!
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
@ISKENDER, @Scalpel θα ήθελα να δω πως, κατά τη γνώμη σας, γίνεται να ενημερώσεις ένα νέο μέλος, όπως ο θεματοθέτης, χωρίς να έρθει σε αμυντική θέση. Επειδή πολλές φορές έχει ειπωθεί ότι κάποια μέλη χάνουμε το δίκιο μας, όχι από το νόημα αυτών που θέλουμε να πούμε, αλλά από τον τρόπο. Ορίστε λοιπόν, ο θεματοθέτης είναι και ευγενέστατος, το θέμα και το κλίμα δεν έχει γίνει θερμό, έχουμε παραμείνει κόσμιοι, οι συνήθεις ύποπτοι. Να δω: θα υπάρξει ενημέρωση κοσμια από αυτούς που επιθυμούν τους χαμηλούς τόνους ή τελικά το ζητούμενο είναι η έλλειψη ενημέρωσης προκειμένου να μην υπάρχει αναίτιο θήξιμο;
 


ΤLilith

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2016
153
362
Αθήνα
Έχουμε ξεφύγει απ' το αρχικό θέμα ή μου φαίνεται?? :whistle:

Κύριε Μάκη...... αρχικά θα ήθελα να σας πω να χαίρεστε το κουτάβι σας, το οποίο είναι όντως ένα πανέμορφο αρκούδι (καθαρόαιμο ή μή).
Γνώσεις από Ακίτα δεν έχω να τις μοιραστώ μαζί σας (να μην μιλήσω για την ταινία ε?? :p:p:p), όμως μιας και είμαι κι εγώ αρκετά "νέα" στο φόρουμ θα ήθελα να σας πω, ότι πριν μπω εδώ μέσα, θεωρούσα ότι είχα αρκετή εμπειρία όσον αφορά στα σκυλιά και τις γάτες. Τελικά, μετά απο πολλά που διάβασα (και συνεχίζω) νιώθω η ίδια........ γατάκι.
Τα μέλη, τα γραφόμενα τους, τα άρθρα του φόρουμ, οι αντιπαραθέσεις..... μου έδειξαν, εκτός από γνώσεις κι εμπειρίες κάποιων ανθρώπων και κάποιες απόψεις που ποτέ, μα ποτέ δεν είχαν περάσει απ το μυαλό μου (π.χ. το θέμα της "γνησιότητας" των σκυλιών και για ποιούς λόγους είναι σημαντικό να ξέρουμε την "σκούφια" των καθαρόαιμων (?????) σκυλιών μας. Ναι, πιστέψτεμε υπάρχουν λόγοι και μάλιστα σοβαροί που αφορούν ακόμη και στην υγεία των σκύλων).
Έχω λοιπόν αναθεωρήσει αρκετά πράγματα, έχω απορρίψει κάποια άλλα, αλλά το σημαντικό που έχει μείνει είναι ότι έχω μπει σε διαδικασία σκέψης και αναζήτησης μέσα μου για πολλά πράγματα που αφορούν τη συμβίωση μου μ' αυτά τα πλάσματα που πριν τα έβλεπα ίσως πιο "ανάλαφρα" όπως για παράδειγμα την πώληση των ζώων μέσω αγγελιών ή ακόμη χειρότερα μέσω pet shop. Ήμουν ημιμαθής/αδαής σε κάποιους τομείς κι αυτό μου το χρεώνω και δεν μου το συγχωρώ. Όχι οτι δεν με ένοιαζε, αλλά δυστυχώς δεν βρέθηκε μέχρι πρότινως στο δρόμο μου κάποιος να μου "διδάξει" κάποια πράγματα. Ευτυχώς (?) ήρθαν έτσι τα πράγματα που τελικά βρέθηκα εδώ (θα μπορούσε να ήταν ίσως κι αλλού, αλλά εδώ είμαι και για το εδώ μιλάω) κι ευελπιστώ στο επόμενο σκυλούνι μου να είμαι καλύτερη συνοδοιπόρος!

Εύχομαι να βιώσετε το ίδιο πράγμα..... εύχομαι να αποκτήσετε ακόμη περισσότερη γνώση.... να μπείτε σε αρκετούς προβληματισμούς και στο τέλος να αποκομίστε όσα περισσότερα μπορείτε.
Θα δείτε ότι ίσως μετά απο λίγο καιρό, μιλώντας με άλλα άτομα για σκυλιά, θα χρησιμοποιείτε γνώσεις που αποκομίσατε απ' το φόρουμ και θα παραξενεύεστε κι ο ίδιος για το πόσα έχετε "πάρει" απο δω μέσα, χωρίς καν να το καταλάβετε. Αρκεί να υπάρχει θέληση και όρεξη για μάθηση :)

ΥΓ: Κι αφού ξέφυγα κι εγώ αρκετά απ' το αρχικό σας θέμα, να σας πω ότι στους κανονισμούς του φόρουμ δεν ενδεικνύεται να ξεφεύγουμε απ' το θέμα (off topic ελληνιστί :p)
ΥΓ2: Γράφω πολύ τελικά :oops::p:barefoot:
 


ISKENDER

Well-Known Member
28 Ιουνίου 2013
1.986
6.021
SALONIKI
@ISKENDER, @Scalpel θα ήθελα να δω πως, κατά τη γνώμη σας, γίνεται να ενημερώσεις ένα νέο μέλος, όπως ο θεματοθέτης, χωρίς να έρθει σε αμυντική θέση. Επειδή πολλές φορές έχει ειπωθεί ότι κάποια μέλη χάνουμε το δίκιο μας, όχι από το νόημα αυτών που θέλουμε να πούμε, αλλά από τον τρόπο. Ορίστε λοιπόν, ο θεματοθέτης είναι και ευγενέστατος, το θέμα και το κλίμα δεν έχει γίνει θερμό, έχουμε παραμείνει κόσμιοι, οι συνήθεις ύποπτοι. Να δω: θα υπάρξει ενημέρωση κοσμια από αυτούς που επιθυμούν τους χαμηλούς τόνους ή τελικά το ζητούμενο είναι η έλλειψη ενημέρωσης προκειμένου να μην υπάρχει αναίτιο θήξιμο;

Orilis με καθε εκτίμηση.... στο συγκεκριμένο θεμα ευχαριστώ αλλα
δεν θα παρω.

Αν θέλετε να τον "ενημερώσετε" εσείς κάντε το. Θα κάτσω απλα
να σας καμαρωσω. Αν σου εχει μείνει οποιαδήποτε απορία για της
της απόψεις μου μην διστάσεις να με ρωτήσεις.
 


Scalpel

Well-Known Member
22 Φεβρουαρίου 2014
556
1.425
Sydney - Australia
@ISKENDER, @Scalpel θα ήθελα να δω πως, κατά τη γνώμη σας, γίνεται να ενημερώσεις ένα νέο μέλος, όπως ο θεματοθέτης, χωρίς να έρθει σε αμυντική θέση. Επειδή πολλές φορές έχει ειπωθεί ότι κάποια μέλη χάνουμε το δίκιο μας, όχι από το νόημα αυτών που θέλουμε να πούμε, αλλά από τον τρόπο. Ορίστε λοιπόν, ο θεματοθέτης είναι και ευγενέστατος, το θέμα και το κλίμα δεν έχει γίνει θερμό, έχουμε παραμείνει κόσμιοι, οι συνήθεις ύποπτοι. Να δω: θα υπάρξει ενημέρωση κοσμια από αυτούς που επιθυμούν τους χαμηλούς τόνους ή τελικά το ζητούμενο είναι η έλλειψη ενημέρωσης προκειμένου να μην υπάρχει αναίτιο θήξιμο;
Μα υπάρχει τίποτε ωραιότερο από αυτό ακριβώς?
Ευγενέστατος θεματοθέτης, ευγενικοί και οι επαΐοντες που σημειώνουν τα, πιθανώς, κακώς κείμενα.
Ποιος ο λόγος, ποια η ανάγκη να συνεισφέρουν στην εν λόγω ενημέρωση και ''οι επιθυμούντες τους χαμηλούς τόνους'', όπως μας χαρακτηρίζεις? Δεν έχω να προσθέσω τίποτε στα όσα έχετε σχολιάσει, συμφωνώ απόλυτα με τις θέσεις σας και σίγουρα δεν γνωρίζω περισσότερα από εσάς. Η μη συνεισφορά μου επομένως δεν σηματοδοτεί τίποτε το συγκεκριμένο.
Τώρα για το κατά πόσο το ζητούμενο από εμένα είναι η ''έλλειψη ενημέρωσης για να μην υπάρχει αναίτιο θίξιμο'' το βρίσκω το ελάχιστο παιδαριώδες ως σχόλιο/απορία/τοποθέτηση.
Όπως ακατανόητη βρίσκω και την αντίληψη ότι η επιθετική ευθύς εξαρχής αντιμετώπιση όλων έχει μεγαλύτερη παιδευτική αξία.

Το είπα και το ξαναλέω. Τιμώ όλους όσους αγωνίζονται για μια - την όποια - ιδέα τους. Όταν συμφωνώ με την τοποθέτησή τους είμαι διπλά ευτυχισμένος. Τους ζηλωτές όμως, της οιασδήποτε μεγάλης ή μικρής ιδέας, όσο ευγενική κι αν είναι αυτή, απλά δεν τους μπορώ. Δικαίωμά μου!

Αν ένας χώρος (το παρόν forum εν προκειμένω) αυτοπροσδιορίζεται ως εκφραστής συγκεκριμένου ζηλωτισμού, τότε ΟΚ, πάσο, και ίσως δεν θα έπρεπε να συχνάζουμε εδώ. Διαφορετικά οφείλουμε όλοι να ακολουθούμε τους βασικούς κανόνες όσον αφορά το social conduct. Η ευγένεια, απ' ό,τι θυμάμαι, παραμένει ένας από αυτούς...
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Με ευγένεια με αποκαλείς ζηλώτρια και κάποια φράση μου παιδαριώδη. Το δε μήνυμά σου, αρέσει στην @Μαρια&Ηρα, η οποία κατά καιρούς έχει (όπως κι εγώ) εκφραστεί με όχι και τόσο ευγενικούς τρόπους. Οκ, λοιπόν...

Ισκ, την ενημέρωση δεν την έβαλα μέσα σε εισαγωγικά. Δεν ξέρω γιατί την βάζεις εσύ. Over and out και ζητάω και συγγνώμη για την όποια ξινίλα μπορεί να προκάλεσα.
 


Scalpel

Well-Known Member
22 Φεβρουαρίου 2014
556
1.425
Sydney - Australia
Με ευγένεια με αποκαλείς ζηλώτρια και κάποια φράση μου παιδαριώδη. Το δε μήνυμά σου, αρέσει στην @Μαρια&Ηρα, η οποία κατά καιρούς έχει (όπως κι εγώ) εκφραστεί με όχι και τόσο ευγενικούς τρόπους. Οκ, λοιπόν...
Καμία απολύτως ξινίλα αγαπητή μου.

Επαναλαμβάνω ότι σέβομαι απόλυτα τις θέσεις σου και εκτιμώ τις προσπάθειες όλων αυτών που δίνουν τον αγώνα τον καλό.
Απλά δυσκολεύομαι να αποδεχθώ την ,όχι και τόσο κεκαλυμμένη, μομφή πως το ζητούμενο από εμένα είναι η ''έλλειψη ενημέρωσης για να μην υπάρχει αναίτιο θίξιμο''. Αν δεν το χαρακτήριζα ως παιδαριώδες ατόπημα θα έπρε να υπεισέλθω στη σφαίρα του κακεντρεχούς - αυτό ΔΕΝ το πιστεύω!

Ο προσδιορισμός του ζηλωτή είναι ανοιχτός σε όλων των ειδών τις ερμηνείες, είναι ένα φάσμα και όχι μια διχοτομική κατάσταση και δεν κατανοώ γιατί θίγεσαι προσωπικά.

Τέλος, αφού προφανώς καταγράφεις τα ''like'' θα έπρεπε να προσέξεις ότι πρώτα απ' όλα εγώ έθεσα θετικό πρόσημο στο αρχικό σχόλιό σου σεβόμενος την οπτική σου γωνία.

Ξαναλέω: αν ο χώρος αυτός αυτοπροσδιορίζεται ως όχημα ιδεολογικής καθαρότητας τότε σίγουρα δεν θα έπρεπε κάποιοι από εμάς να συχνάζουμε εδώ. Αν πάλι είναι κοινός τόπος διαδικτυακής συνάθροισης με γνώμονα το ενδιαφέρον προς τον σκύλο τότε θα επιμείνω στη βασική ευγένεια.
 


Beyond Wonderland

Well-Known Member
6 Μαϊου 2013
1.108
1.753
@Μάκης Σέργιος Καλως ηρθατε !

Το κουταβι ειναι μακρυτριχο ή "κανονικο" ; Απο περιεργεια ρωταω γιατι δεν μπορω να διακρινω απο την φωτογραφια (παρεμπιπτοντως βαλτε και αλλες :p ) .
 


9 Φεβρουαρίου 2017
31
23
66
@Μάκης Σέργιος Καλως ηρθατε !

Το κουταβι ειναι μακρυτριχο ή "κανονικο" ; Απο περιεργεια ρωταω γιατι δεν μπορω να διακρινω απο την φωτογραφια (παρεμπιπτοντως βαλτε και αλλες :p ) .
Καλώς σε βρήκα και εσένα φίλε(η) μου!
Μάλλον μακρύτριχο θα το έλεγα, μια και έχει σε όλο του το κορμάκι τρίχα 6 - 7 εκατοστά. Λίγο περισσότερο στο λαιμό και τους μηρούς. Και, εννοείται, στην ουρά βεβαίως βεβαίως... Αυτό που βλέπω στο avatar σου, Ακίτα μακρύτριχο είναι;
 


Beyond Wonderland

Well-Known Member
6 Μαϊου 2013
1.108
1.753
Samoyed ειναι το σκυλι στο αβαταρ μου.Πιστευω σε αυτην την ηλικια που βρισκεται το κουταβι,θα μπορουσατε να δειτε αν ειναι μακρυτριχο ή οχι,απλα ισως το λευκο του χρωμα το κανει να φαινεται λιγοτερο απο οτι στο κοκκινο.Φυσικα υπαρχουν και Ακιτα που βρισκονται λιγο πριν το οριο απο το να χαρακτηριστουν (και να ειναι) μακρυτριχα,και αυτο γιατι οι εκτροφεις χρησιμοποιουν σκυλια που εχουν το μακρυτριχο γονιδιο ωστε να βγαλουν πιο χνουδωτα κουταβια.Καπου ειχα διαβασει πως μερικες φορες το κουταβι μπορει να "πεταξει" την μακρια τριχα και να και να εχει πλεον την κανονικη,ισως οταν αρχισε να μαδαει για πρωτη φορα ή κατι τετοιο (με επιφυλαξη :p )
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Samoyed ειναι το σκυλι στο αβαταρ μου.
Παρεπίπτοντως μια και ανοίξατε τέτοια συζήτηση beyond και κ Μάκη να σας πω ότι το κουτάβι μόλις το είδα με παρέπεμψε σε σάμογιεντ. Είναι ίδιο με την δικιά μου όταν ήταν κουτάβι. Μπορεί βέβαια να μοιάζουν πολύ οι φυλές, δεν τογνωρίζω αυτό.
 


Beyond Wonderland

Well-Known Member
6 Μαϊου 2013
1.108
1.753
Παρεπίπτοντως μια και ανοίξατε τέτοια συζήτηση beyond και κ Μάκη να σας πω ότι το κουτάβι μόλις το είδα με παρέπεμψε σε σάμογιεντ. Είναι ίδιο με την δικιά μου όταν ήταν κουτάβι. Μπορεί βέβαια να μοιάζουν πολύ οι φυλές, δεν τογνωρίζω αυτό.
Και εγω το σκεφτηκα και απορησα αρκετα αρχικα ειναι η αληθεια,κυριως επειδη η φωτογραφια ειναι απο πλαγια,αλλα απο την στιγμη που αναφερθηκαν γονεις απο Ιαπωνια κτλ,θεωρησα πως η φωτογραφια ειναι τροπον τινα παραπλανητικη.Θα ηθελα παντως καποια στιγμη να δω τα πεντιγκρι των γονεων,ειτε ειναι απο το JKC ειτε AKIHO.
 
Last edited:


9 Φεβρουαρίου 2017
31
23
66
Και εγω το σκεφτηκα και απορησα αρκετα αρχικα ειναι η αληθεια,κυριως επειδη η φωτογραφια ειναι απο πλαγια,αλλα απο την στιγμη που αναφερθηκαν γονεις απο Ιαπωνια κτλ,θεωρησα πως η φωτογραφια ειναι τροπον τινα παραπλανητικη.Θα ηθελα παντως καποια στιγμη να δω τα πεντιγκρι των γονεων,ειτε ειναι απο το JKC ειτε AKIHO.
Καλημέρα και καλή εβδομάδα, σκυλάδες και σκυλούδες! :sneaky:

Μόλις τώρα είδα τους προβληματισμούς των δυο τελευταίων φίλων και προβληματίστηκα και εγώ.
Και τις δύο φυλές (Ακίτα και Σαμογιέντ) μόνο εξ ακοής τις γνώριζα οπότε, με αφορμή τα σχόλιά σας, έψαξα για εικόνες των κουταβιών τους. Ρε, ολόιδια είναι!!!!
Πάντως, ο δικός μου ο πιτσιρίκος είναι Ακιτάκι (αν και ...αλητάκι!).
Προς επίρρωση, να και η παλιόφατσά του.

Γιούρι 1.jpg
(Το δεξιό, αιωνία του η μνήμη, μια και το μετέτρεψε σε μπαμπάκια και κουρέλια! Ήθελε, βλέπετε, την αποκλειστικότητα ο λεχρίτης και, αφού του το χάρισα, το περιποιήθηκε δεόντως!
 

Attachments



stamatia

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2009
5.371
2.994
Κύριε @Μάκης Σέργιος ...συγνώμη που θα τρολάρω το θέμα σας...αλλά μαζί με την απόλυτη ευγένεια όλων των μελών που σας έχουν απαντήσει, θα έλεγα να βάλουμε και τα λευκά τραπεζομάντηλα, να βγάλουμε και τα ασημένια μαχαιροπήρουνα να τσουγκρίσουμε τα κολωνάτα ποτήρια με την σαμπάνια και να καλοσωρίσουμε τον λευκό σας πρίγκηπα ( που ο ασθενής της γυναίκας σας ζευγάρωσε τα "καθαρόαιμά του...και σας χάρισε και εσάς ένα....και αφού ήταν και τσάμπα...) :D
Να τον χαίρεστε...
 


9 Φεβρουαρίου 2017
31
23
66
Κύριε @Μάκης Σέργιος ...συγνώμη που θα τρολάρω το θέμα σας...αλλά μαζί με την απόλυτη ευγένεια όλων των μελών που σας έχουν απαντήσει, θα έλεγα να βάλουμε και τα λευκά τραπεζομάντηλα, να βγάλουμε και τα ασημένια μαχαιροπήρουνα να τσουγκρίσουμε τα κολωνάτα ποτήρια με την σαμπάνια και να καλοσωρίσουμε τον λευκό σας πρίγκηπα ( που ο ασθενής της γυναίκας σας ζευγάρωσε τα "καθαρόαιμά του...και σας χάρισε και εσάς ένα....και αφού ήταν και τσάμπα...) :D
Να τον χαίρεστε...
Σ' ευχαριστώ από βάθους καρδίας, Σταματία μου!
Γιατί όχι; Μακάρι να πέρναγες και εσύ από δώ, να σε κέρναγα και σένα λίγη σαμπάνια, να έβλεπα και τη φατσούλα σου που, δεν αμφιβάλλω καθόλου, πρέπει να είναι πολύ πικάντικη...
Είμαι τρομερά ευτυχής, που ανακάλυψα πως ΚΑΙ σ' αυτό το φόρουμ, όπως ΚΑΙ σε όλα σχεδόν τα άλλα, απουσιάζει εντελώς ΚΑΙ η κακεντρέχεια ΚΑΙ η ειρωνεία ΚΑΙ η εκ του ασφαλούς κριτική ΚΑΙ η επιθετικότητα ΚΑΙ η φτηνή δήθεν αυθεντία. Άλλωστε, στα διάφορα "φόρουμ", πάμπολλοι συνάνθρωποί μας έχουν ανακαλύψει την πραγματική ζωή, την επικοινωνία, τον έρωτα, την αποδοχή, τη μόρφωση, την αγωγή. Αυτά τα φόρουμ είναι που σφυρηλατούν τις σημερινές, γεμάτες αρετές, ανθρώπινες σχέσεις!
Ζήτω... Ζήτω το ελληνικό τραγούδι!!!
 
  • Like
Reactions: Scalpel


canis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
1.410
6.538
@Μάκης Σέργιος

Ήρθατε σε επικοινωνία με κάποιον εκτροφέα τελικά; Αν ναι, τι συζητήσατε και τι σας είπε (δεν είναι απαραίτητο να δώσετε τα στοιχεία του, αν δεν επιθυμείτε, αλλά θα ήταν πολύ χρήσιμο και για τους επόμενους που θα διαβάσουν, να μας μεταφέρετε τις πληροφορίες που πήρατε);

Στο dogforum ποια άλλα θέματα έχετε διαβάσει ή παρακολουθείτε;

Τι έχετε αποκομίσει από την σελίδα σε σχέση με τον σκύλο γενικότερα;
 
  • Like
Reactions: aliki_s and kasi




kasi

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2009
3.081
1.091
Αθηνα -
www.facebook.com
Bonjour!
Δευτερα σημερα και θελω να φτιαξω καλο ζεν για την εβδομαδα :D
Καλως ηρθατε κυριε Στελιο, να σας ζησει η χνουδομπαλα!
Αν και τα εχετε κανει λιγο λαθος τα διαδικαστικα αποκτησης καθαροαιμου σκυλου, ειστε ευγενεστατος και δειχνετε προθυμος στο να μαθετε,ελπιζω.
Ειστε σε ενα απο τα λιγα φορουμ που μπορειτε να μαθετε πραγματικα πολλα αν μεινετε.
Πολλοι κανουμε λαθη, ελαχιστοι τα αναγνωριζουν, ελπιζω να ειστε απο αυτους.
Καλως η κακως η αποκτηση καθαροαιμου σκυλου καλο ειναι να ακολουθειται μια πορεια σωστης αναζητησης και να μην "τυχαινει". Γιατι πραγματικα αναπαρωγες χωρις λογο καλο ειναι να μην γινονται για πολλους λογους. Αν ειχατε παρει τον κουταβο απο καλο εκτροφεα θα ειχατε λυσε πολλα προβληματα/αποριες.
Επσης η εννοια του φυλακα.. Μπορειτε να κανετε αναζητησεις στο φορουμ και θα διαβασετε πολλες αποψεις .
Θα καταλαβετε στην πορεια, ακολουθησετε τις συμβουλες πολλων πικαντικων φιλων εδω μεσα :love:

Καλη συνεχεια.

(Για την ιστορια, αν και σπανιζει, εχω ενα ζευγαρι φιλων που ειχε φερει ενα ζευγαρι απο πασιγνωστο εκτροφειο(τοσα ινου ),τα χρυσοπληρωσε για να τα φερει, τα σκυλια δεν γνωριζω αν ειναι καταλληλα για γεννητορες αλλα νομιζω πως ουτε και αυτοι ξερουν :( επισης δεν ασχοληθηκαν ποτε με την δηλωση της γεννας, δυστυχως. )
 


Scalpel

Well-Known Member
22 Φεβρουαρίου 2014
556
1.425
Sydney - Australia
Σ' ευχαριστώ από βάθους καρδίας, Σταματία μου!
Γιατί όχι; Μακάρι να πέρναγες και εσύ από δώ, να σε κέρναγα και σένα λίγη σαμπάνια, να έβλεπα και τη φατσούλα σου που, δεν αμφιβάλλω καθόλου, πρέπει να είναι πολύ πικάντικη...
Είμαι τρομερά ευτυχής, που ανακάλυψα πως ΚΑΙ σ' αυτό το φόρουμ, όπως ΚΑΙ σε όλα σχεδόν τα άλλα, απουσιάζει εντελώς ΚΑΙ η κακεντρέχεια ΚΑΙ η ειρωνεία ΚΑΙ η εκ του ασφαλούς κριτική ΚΑΙ η επιθετικότητα ΚΑΙ η φτηνή δήθεν αυθεντία. Άλλωστε, στα διάφορα "φόρουμ", πάμπολλοι συνάνθρωποί μας έχουν ανακαλύψει την πραγματική ζωή, την επικοινωνία, τον έρωτα, την αποδοχή, τη μόρφωση, την αγωγή. Αυτά τα φόρουμ είναι που σφυρηλατούν τις σημερινές, γεμάτες αρετές, ανθρώπινες σχέσεις!
Ζήτω... Ζήτω το ελληνικό τραγούδι!!!
LOL!!!

'Εγραψες! Ή μάλλον, γράψατε, για να συνεχίσω και εγω το σαβουαρ βιβρ!
 


Status
Κλειδωμένο θέμα