Φιλοζωος και κρεατοφαγος?


Status
Κλειδωμένο θέμα


Marion_Russel

Well-Known Member
17 Οκτωβρίου 2013
567
675



Μέλι γιατί δεν πρεπει να τρώμε;
Έχει υψηλό γλυκαιμικό δείκτη. Για αυτο θα πρεπει να το τρωμε με σύνεση και οχι αντε βρηκαμε μελι φαε ενα βαζο. Κατα τα αλλα ποιος ειπε οτι απαγορευεται??
 
  • Like
Reactions: Orilis


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Retrospective_diagnoses_of_autism
O Einstein μαζί με άλλους λέει ότι ηταν αυτιστικοί. Ιδού μερικά από αυτά τα ονόματα. Ολα αυτά πάντως είναι εικασίες, μιας και δε μπορούσε να αποδειχτεί τότε , όπως σήμερα.View attachment 51901
Η επιστήμη όντως λεει οτι για να κανείς διάγνωση σε κάποιον, πρέπει να έχεις μπροστά σου τον ασθενή και να του κανείς εξονυχιστικές εξετάσεις. Ο Αινσταιν μπορεί να ηταν ή να μην ήτανε αυτιστικός, εχει θεωρηθεί όμως και υποψήφιος για ADHD, το οποίο επίσης θέλει πολυ καιρο για διάγνωση. Στη Λουιζιάνα π.χ. υπάρχει και νόμος που ορίζει δυο μήνες εξετάσεις πριν τη διάγνωση ασθένειας που την ανακαλύψανε πρώτη φορά το 1973. Επίσης καμια φορά μπερδεύονται με τα δυο, π.χ. της φιλενάδας μου ο γιος έπαιρνε Ριταλίνη για χρονια διότι νομίζανε οτι είχε και απο τα δυο.

Οι λίστες αυτές δεν ειναι συνήθως βασισμένες στην επιστήμη. Αυτο δεν σημαίνει οτι οι άνθρωποι δεν ήτανε αυτιστικοί, ή τουλάχιστον μερικοί απο αυτούς. Αυτο που ειναι σίγουρο ειναι οτι οι πραγματικές διάνοιες δεν ειναι αυτο που θεωρείται φυσιολογικό απο τς υπόλοιπους.
 
Last edited:


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA



Μέλι γιατί δεν πρεπει να τρώμε;
Δυστυχώς εγώ μόνο με ρέγουλα διότι το στομάχι μου αποφάσισε να μην το πολυανεχεται και άμα το πιάσει το αλλιώτικο, μου στέλνει και μήνυμα του στυλ "συνέχισε χωρίς εμένα". Και μου αρέσει το άτιμο το μέλι, μάλιστα το Καλαμποκιστάν κανει παραδόξως τρομερό μέλι.

Όπως ειπα, ο ανθρώπινος οργανισμός ειναι φτιαγμένος με συγκεκριμένο τροπο. Σε ορισμένες δε περιπτώσεις πρέπει κανείς να τρώει συγκεκριμένα πράγματα που δεν αντικαθίστανται με αλλα.

Και μια και αυτο ειναι σκυλοφόρουμ, η κτηνίατρος του Μουφ μου έλεγε για μια ηλίθια που κόντεψε να σκοτώσει το σκύλο της προσπαθώντας να τον κανει χορτοφάγο. Προσπαθούσαμε σε ματην να βρούνε τι διάολο είχε το σκυλι, όταν τους έκοψε να ρωτήσουμε τι το ταΐζει και φυσικά φριξανε. Την διατάραξε να γυρίσει σε φυσιολογική σκυλοτροφή και το ζώο έγινε καλα. Και καλα που εδω φωνάζουνε και τον εισαγγελέα αν πεις όχι.
 




ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
απορώ γιατί συνεχίζετε και δίνετε απαντήσεις και "βήμα" σε αυτό το αχρείο υποκείμενο.

ντου νοτ φηντ δε τρολλ ενημόρ πληζ (do not feed the troll anymore please)
μα μα μα μμας αρεσει να τα ταιζουμε. και ας ειναι λιγοτερο εξυπνα και εξελιγμενα από εμας, κριμα, ψυχουλες ειναι και αυτα.



Μέλι γιατί δεν πρεπει να τρώμε;
ουτε καν χαριμπο δεν πρεπει!!!
 
  • Like
Reactions: Lavernne


FaihDanny

Well-Known Member
5 Ιουλίου 2015
81
6
33
Οι περισσοτεροι στις μερες μας οταν λενε πως ειναι 'φιλοζωοι' περιοριζονται στην αγαπη και φροντιδα των ζωων συντροφιας (γατα,σκυλος κ.α.). Το να εισαι κρεατοφαγος σιγουρα καπως δειχνει πως δεν εισαι 100% φιλοζωος οπως ισχυριζεσαι και ενδιδεις στην απολαυση του κρεατος, το οποιο σαφως και προερχεται απο αλλα ζωα, οχι απαραιτητα συντροφιας. Ομως, ειναι κατι το οποιο αμελουν πολλοι ανθρωποι: ξεχνουν πως το κρεας που καταναλωνουν προερχεται απο αγελαδες,μοσχαρια,γουρουνια κ.α. τα οποια ως ζωα, θα επρεπε να προστατευονται απο φιλοζωους.
Το να καταναλωνεις κρεας ενω ισχυριζεσαι πως εισαι φιλοζωος δεν δειχνει απαραιτητα πως δεν εισαι πραγματικα φιλοζωςο, απλα περιοριζεσαι στην προστασια και βοηθεια συγκεκριμενων ζωων (συντροφιας), αντιμετωπιζοντας την καταναλωση κρεατος ως κατι συνηθισμενο στις μερες μας, απλο φαγητο...
 


Gaara

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2014
824
649
41
Athens
φιλόζωος / ζωόφιλος δεν ορίζεται μόνο όποιος φροντίζει ζώα συντροφιάς.

φιλόζωος / ζωόφιλος είνια και αυτός που δεν γουστάρει ζωολογικούς κήπους να βλέπει λιοντάρια στο Λονδίνο ξέρω γω που καμία σχέση το φυσικό τους περιβάλλον, ή που δεν πηγαίνει / συντηρεί τα υδάτινα πάρκα με δελφίνια και φάλαινες, ή που αντιτίθεται με όποιον τρόπο (από τη μή αγορά παραγώγων τους ως πιο σκηλοπυρηνικές τακτικές) τη θανάτωση ελεφάντων για τους χαυλιόδοντες κλπ κλπ.

Επίσης φιλόζωος / ζωόφιλος είναι κάπιος που δεν θα μολύνει το περιβάλλον του ή θα φροντίσει να αφήσει όσο γίνεται μικρότερο αποτύπωμα, ακριβώς για τον αντίκτυπο που οι πράξεις του έχουν στην πανίδα.

Το έχω πει και παλιότερα σε αντίστοιχο θρεντ / συζήτηση, άτομο που κυκλοφορεί με ποδήλατο, δεν ρυπαίνει τα δάση / πάρκα / θάλασσες, μαζεύει τα σκουπιδάκια του, ανακυκλώνει κλπ κλπ είναι πολύ περισσότερο φιλόζωος / ζωόφιλος από τον πιο εξτρεμιστή πολέμιο της κατανάλωσης κρέατος, που πηγαινοέρχεται με την τζιπάρα του, πετάει γόπες στο δρόμο ή όπου βρει, πηγαίνει τα παιδία του στο αττικό πάρκο να δουν τα "άγρια ζωάκια" (αντι να τα στρώσει μπροστά απο το discovery channel) κλπ.

Καί όσον αφορά τα επιχειρήματα περί παμφαγίας, ναι οκ συμφωνώ εν μέρει, αν δεν είμασταν σαρκοφάγα δεν θα είχαμε κυνόδοντες.

Για να εξελίχθηκε το είδος μας και να ανέπτυξε κυνόδοντες, ε η φύση κάτι θέλει να μας πει.

Όλα τα άλλα, εγώ προσωπικά τα ακούω βερεσέ, είναι απλά μια μόδα σαν τόσες άλλες, που η γραφικότητά της πλησιάζει τη γραφικότητα των Ατενιστας, που ντύνουν τα κολονάκια στο κέντρο με πλεχτά σκουφάκια, και κολλάνε ένα μαυροπίνακα σε ένα τοίχο για να γράψει ο κάθε περιστικός το μήνυμα αγάπης του...
 
Last edited:


ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
το προβλημα με την χορτοφαγια ειναι οτι δε σου αφηνει ενεργεια για τιποτα αλλο.
οι βιγκανιστες-ακτιβιστες δεν εχουν ενεργεια να προσφερουν τιποτα παραπανω από το να μην τρωνε καποια ζωα.
ακομα και αυτα τα ζωακια που τα γλίτωσαν από τη σφαγη χρειαζονται υστερα καποιον να ασχοληθει ενεργα μαζι τους και να τα φροντίσει.ομως ποιος βιγκανιστης θα εχει το κουραγιο/ενεργεια να κανει το σπιτι του καταφυγιο για κακοποιημενες αγελαδες;
 


Marion_Russel

Well-Known Member
17 Οκτωβρίου 2013
567
675
Το στερείς από τις μέλισσες. Τι δεν καταλαβαίνεις επιτέλους;
χαααααααααααααααχαχαχαχαχα πολυ μπροστα η σκεψη σου :LOL:

Υ.Γ. ο Γουίνι δε πουχ ήταν εγκληματίας της φυσης?
 
  • Like
Reactions: vasgial




Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Δεν ειναι μόνο οι κυνόδοντες που μας κάνουν πάμφθηνους. Τέλος πάντων, αυτο που εχω να πω στους φανατικούς χορτοφάγους και vegans, που δεν το κάνουν για ιατρικούς λόγους, σινάφι οτι συνήθως κατι τέτοιες συμπεριφορές οδηγούν στην εξαφάνιση ειδών και στο τέλος-τέλος οι ίδιοι αποτελούν επομένως evolution in action.

Join the Neanderthals and the Australopithecus Afarensis, dude!
 


ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
επειδή έχουν μορφή ζώου? :X3::whistle:
οχι επειδη οι ζελατινες φτιαχονται από κοκκαλα ζωων . ετσι μου ελεγε η μανα μου για μην ζηταω πολλά ζελεδακια παιδι!:barefoot:
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
οχι επειδη οι ζελατινες φτιαχονται από κοκκαλα ζωων . ετσι μου ελεγε η μανα μου για μην ζηταω πολλά ζελεδακια παιδι!:barefoot:
Α, εχω μια συνάδελφο Μουσουλμάνα που θεωρείται όμως πολυ προοδευτική και μάλιστα οι πολυ φανατικοί την θεωρούν και κατάπτυστη διότι τρώει ζελέ δισκία που φτιάχνονται απο χοιρινά κόκκαλα.
 


ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
Α, εχω μια συνάδελφο Μουσουλμάνα που θεωρείται όμως πολυ προοδευτική και μάλιστα οι πολυ φανατικοί την θεωρούν και κατάπτυστη διότι τρώει ζελέ δισκία που φτιάχνονται απο χοιρινά κόκκαλα.
αμαρτια....
εγω παντως απορώ τι σκεφτοταν αυτος ο τυπος που πρωτος σκεφτηκε να παρει κοκκαλα, να τα βρασει και να φαει ο,τι προκυψει....:cool:
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Αμάν, το auto correct μου με εχει τρελάνει. Εννοούσα οτι τρώει ζελεδάκια και όχι δισκία. Αυτός πάντως που πρώτος έβρασε κόκκαλα θα είχε βράσει φαγητό ή σούπα και θα παρατήρησε τι προέκυψε. Η είχε σκύλο!
 


Marion_Russel

Well-Known Member
17 Οκτωβρίου 2013
567
675
οχι επειδη οι ζελατινες φτιαχονται από κοκκαλα ζωων . ετσι μου ελεγε η μανα μου για μην ζηταω πολλά ζελεδακια παιδι!:barefoot:
ναι νομίζω ισχυει αυτο και για ολα τα ζελε. Απο το ζελε που υπαρχει στις αρθρώσεις-πόδια(αν δεν κάνω λάθος) των χοίρων όταν τις βρασουν η κατι τετοιο. :sick:o_O
 
Last edited by a moderator:




Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Παμφαγους! lol

H Apple θα με τρελάνει! Η πλάκα ειναι οτι καμια φορά τα αλλάζει και μετά, αφού τα εχω ξαναδιαβάσει.
 


epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
Παμφαγους! lol

H Apple θα με τρελάνει! Η πλάκα ειναι οτι καμια φορά τα αλλάζει και μετά, αφού τα εχω ξαναδιαβάσει.
Tι να περιμένεις από κάτι που λέγεται Apple... Άμα δεν έχει και κρεατικό μέσα, πως να δουλέψει ο εγκέφαλός του σωστά;
 


Status
Κλειδωμένο θέμα

Στατιστικά Forum

Θέματα
33.120
Μηνύματα
895.887
Μέλη
19.931
Νεότερο μέλος
Kwnstantina_22