Φύλαξη και εξάσκηση


μαρκος

Well-Known Member
7 Μαϊου 2009
253
0
43
Νεα Ιωνια
Σε σχετική κουβέντα που είχα στο σκυλοπαρκο με ιδιοκτήτη bull mastiff μου είπε ότι ο σκύλος του είναι πολύ κοινωνικός κτλ , πράγμα που διαπίστωσα και ο ίδιος αλλά πέρση που μπήκανε σπίτι του δεν απώθησε τους ληστές οι όποιοι , τον κάνανε καλά , με μια ΚΑΡΕΚΛΡΑ και απλά τον στρίμωξαν ( τον σκύλο ) στην σκάλα του σπιτιού και αυτός δεν μπόρεσε περά από γαβγίσματα τπτ . Αυτά σύμφωνα πάντα με αυτά που άκουσα .

Το ερώτημα μου είναι το εξής αξίζει να εκπαιδεύσουμε ( κατά κάποιο τρόπο ) , δεν ξέρω ποιος μπορεί να είναι αυτός , ώστε το σκυλί μας να μπορεί να έχει εμπειρία σε απλό ‘’ξύλο΄΄ δηδ καρέκλες τραπέζια ξύλα μαρκουτσία και συναφή. Δίοτι δείτε το και ρεαλιστικά αν πάμε εμείς να πλακωθούμε στον δρόμο και ο άλλος μας βγάλει ένα ρόπαλο αν δεν ξέρουμε τι έστει ρόπαλο θα την φάμε την ρόπαλια !! ενώ αν πχ έχουμε εξασκηθεί πώς να πλακωνόμαστε θα είναι καλύτερα !!!
 


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
πολυ σωστη απορια, θεωρω ομως οτι αρμοδιος να μας κατατοπισει, ειναι μονο ο dj doctor.
 






ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Τι εννοείς "εξάσκηση"? Να πλακώνεις το σκύλο στις καρεκλιές ή στο ξυλο με μαρκούτσια, μαδέρια και στειλιάρια?


(που είναι τα βιντεακια με τις πλαστικές καρέκλες από τους γύφτους να μην μας μείνει πάλι άντερο μεσημεριάτικα?) :paja1::paja1::paja1:
 


μαρκος

Well-Known Member
7 Μαϊου 2009
253
0
43
Νεα Ιωνια
για έμας τους ανθρώπους εξάσκήσει σήμαινει πολλά όπως πολλέμικες τέχνες εμπείρια σε καβγάδες και αλλά δίαφορα γένικα ολλή η εκπαίδευτικη μέθοδος στους ανθρώπους έχει να κανει με σεναριολόγεια δηδ πως αντιδράω σε direct , σε crosse αν ο αλλός βγάλει μαχαίρη έτσι αλλίος αν βγάλει όπλο - τρεχόοοοοο κτλ ο σκύλος όμως δεν ξέρει ??
 








ATREAS

Well-Known Member
8 Νοεμβρίου 2009
874
2
Mesogeia - Attiki
χλωμό το βλέπω να μπορεί να εκπαιδευτεί αποκλειστικά στο να αντιμετωπίζει την επίθεση ενός εισβολέα, μάλλον έχει να κάνει με το σύνολο της εκπαίδευσης ενός σκύλου αν δηλαδή προορίζεται για φύλακας ή κυνηγόσκυλο ή για παρέα κτλ κτλ. δε νομίζω δηλαδή σε ένα σκύλο που δεν έχει εκπαιδευτεί για φύλακας να μπορούμε να του μάθουμε αποκλειστικά να αντιμετωπίζει εισβολείς και κατά τα άλλα να είναι μες την καλή χαρά με φίλους και γνωστούς.

κάνω λάθος; :-k
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Φίλε μου ATREAS εως ένα βαθμό κάνεις λάθος αφού ένας εκπαιδευμένος σκύλος φυλακας δεν είναι απειλή για όλους, αλλά απόλυτα κοινωνικοποιημένος και με καλή συμπεριφορά για όσους δνε αποτελούν απειλή!


Με αυτή τη συζήτηση πάντως πέρα από τα βιντεάκια που ανέφερε η ROTTIE, θυμήθηκα μια έρευνα που είχε πέσει στην αντίληψή μου που έλεγε ότι απο τα άτομα που προσέρχονταν με ξυλοδαρμό στα επείγοντα ενός νοσοκομείου, αυτά που είχαν κάνει πολεμικές τέχνες ήταν περισσότερα και είχαν βαρύτερα τραύματα!
 


μαρκος

Well-Known Member
7 Μαϊου 2009
253
0
43
Νεα Ιωνια
foibos αυτο που λες είναι αλήθεια 100% !!! χαχααχ

αλλά εδώ λεω το εξής πολλά σκύλια ( τα παρισσότερα ) έχουν ενστικτό φύλαξης για τον χώρο τους σώστα ??
πως μπόρουμε να τα μάθουμε λίγα πραγμμάτα σχετικα με το πως πρέπει να αντιδρούν ?

και ακόμα καλύτερα τι αντιδράσεις πρεπει να επιδίωξουμε να έχουν ??

πχ. εγώ λέω ίσως θα ήταν καλύτερο να μην πήγαινουν στην εξώπορτα αλλά να παραμενούν παραπίσω για να προστατευτούν απο μαχαιρία !!

βάλτε με λίγο στο κλήμα από περιεργεία
 
Last edited:


fotis1960

Well-Known Member
4 Μαρτίου 2008
365
68
ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ-ΚΟΡΙΝΘΟΣ
foibos αυτο που λες είναι αλήθεια 100% !!! χαχααχ

αλλά εδώ λεω το εξής πολλά σκύλια ( τα παρισσότερα ) έχουν ενστικτό φύλαξης για τον χώρο τους σώστα ??
πως μπόρουμε να τα μάθουμε λίγα πραγμμάτα σχετικα με το πως πρέπει να αντιδρούν ?

και ακόμα καλύτερα τι αντιδράσεις πρεπει να επιδίωξουμε να έχουν ??

πχ. εγώ λέω ίσως θα ήταν καλύτερο να μην πήγαινουν στην εξώπορτα αλλά να παραμενούν παραπίσω για να προστατευτούν απο μαχαιρία !!

βάλτε με λίγο στο κλήμα από περιεργεία
Συμφωνω απολυτως,λογο εμπειριας απο γνωστο,
που βρηκε το ροττι του μαχαιρωμενο,και το σπιτι του λεηλατημενο.
 




Ferb

Well-Known Member
22 Αυγούστου 2009
417
2
ΡΙΟ
www.rottweilers.gr
Παιδια ενας καλα εκπαιδευμενος σκυλος σε φυλαξη χωρου δε νομιζω οτι θα αφησει καποιον να προλαβει να κανει καποια κινηση
 


George A

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
3.215
238
ΠΡΟΣΟΧΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΜΕΝΟΣ ΣΚΥΛΟΣ ΦΥΛΑΚΑΣ ΑΠΟ ΟΥΚΡΑΝΙΑ



Βάλτε αυτή την πινακίδα στην πόρτα σας και ησυχάστε δεν μπαίνει κανείς...:paja1:
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Αυτος ειχε κουνελη δεν ειχε rotti
Παιδια ενας καλα εκπαιδευμενος σκυλος σε φυλαξη χωρου δε νομιζω οτι θα αφησει καποιον να προλαβει να κανει καποια κινηση
Τί θα έκανε ένα πραγματικό ROTTWEILER δηλαδή καλά εκπαιδευμένο στην φύλαξη χώρου? Μπαίνει ένας με ένα μαχαίρι. Ακούω ... :)
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Να κάνω μια άσχετη ερώτηση? Τι θα προτιμούσατε?
Να αγριέψει ο σκύλος κρατώντας όμως απόσταση ασφαλείας από τον εισβολέα με το μαχαίρι?
Να γαυγίσει?
Να του επιτεθεί?
Να κοιτάξει να κρυφτεί κάπου?

Δεν ξέρω βρε παιδιά... θα ήθελα, πάνω απ' όλα, σε τέτοιες περιπτώσεις να μην κινδυνέψει ο σκύλος. Εσείς τι θέλετε απ' αυτόν?
 


Ferb

Well-Known Member
22 Αυγούστου 2009
417
2
ΡΙΟ
www.rottweilers.gr
Τί θα έκανε ένα πραγματικό ROTTWEILER δηλαδή καλά εκπαιδευμένο στην φύλαξη χώρου? Μπαίνει ένας με ένα μαχαίρι. Ακούω ... :)
Φιλε denis ξερεις πολυ καλυτερα απο μενα οτι αν σε δαγκωσει καλα ενα ροτ δεν θα μπορεις οχι μαχαιρια να του ριξεις,ειναι σα να σε σφιγγει μια μεγκενη παραλυεις.γι αυτο λεω καλα εκπαιδευμενο να μη φοβαται και να ξερει να δαγκωνει.αν διαφωνεις θα με ενδιεφερε η αποψη σου
 


George A

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
3.215
238
Τί θα έκανε ένα πραγματικό ROTTWEILER δηλαδή καλά εκπαιδευμένο στην φύλαξη χώρου? Μπαίνει ένας με ένα μαχαίρι. Ακούω ... :)
Εαν ήταν ενα θα απειλούσε (δόντια έξω και αυτό το φοβερό γρύλισμα του ροτ - σαν λιοντάρι ένα πράγμα), εαν ήταν 2 και πάνω άστα καλύτερα. Μόνο ο Τόνυ θα μπορούσε να τα κάνει καλά.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.122
Μηνύματα
895.913
Μέλη
19.937
Νεότερο μέλος
Spotlight