Φύλαξη και εξάσκηση


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Λοιπόν άσχετο. Ήμουν γύρω στα 20 και με τα μυαλά στα κάγκελα. Γυρίσαμε με το σκύλο από βόλτα και βρήκαμε το σπίτι ανοιχτό, κλειδαριές σπασμένες κ.λπ.
Του είχα βγάλει το λουρί στο ασανσέρ και βγαίνοντας στον όροφό μου ο σκύλος μπήκε στο ανοιχτό σπίτι μέσα στην καλή χαρά πριν προλάβω να κάνω κάτι.
Χωρίς να το σκεφτώ μπήκα στο σπίτι, έτρεξα στην κουζίνα, τον βούτηξα αγκαλιά την ώρα που έπινε νερό και κατέβηκα στο δρόμο γρήγορα όπου κάλεσα την αστυνομία. (Ω ναι, είμαι μια ηρωίδα, ασχέτως που οι διαρρήκτες είχαν ήδη φύγει).

Αυτή είναι ρεαλιστική προστασία σκύλου :)
 


sir-elric

Well-Known Member
17 Νοεμβρίου 2006
2.589
3
marathon beach
Λοιπών να το κάνω πιο λιανά μην μπλέξουμε με ιστορίες

Έχουμε το σοθπερ ντουπερ σκυλί δεν μασαω μια γρυλίζω και παθαίνουν Λόλα ολλοι στην γειτονιά !!! λεμαι τώρα !!! πως των κάνω να καταλάβει πια είναι η σωστή αντίδραση
1 μπαίνει μέσα άγνωστος με στυλιαρη , μαχαίρι καρέκλα ρόπαλο κτλ ανά χείρας
2 μπαίνει μέσα άγνωστος με πιστολά ντουφέκι κτλ …
3 μπαίνει μέσα ένας χωρίς να κραταει τπτ
4 κάνει ένας σαματά στην πόρτα για να τον εξίταρη προκειμένου να πάει να αγριέψει και να γίνει εύκολος στόχος
Αύτα για άρχη !!
:)
μπαινει μεσα καποιος του οτε με τα εργαλεια
μπαινει μεσα ο κυπουλος με τα εργαλια
το λαλακισμενο της γειτονιας περναει με το ποδηλατο και ερεθιζει το σκυλοα

ποια ειναι η σωστη αντιδραση του σκυλου?

εσυ πουλακι μου δεν θες σκυλο ! τον ραμπο θες με phd στην ψυχολογια
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
ρε παίδεια ηρεμήστε με τα ενα οποιοδήποτε σκύλι σε 10 δευτερολεπτα είναι νεκρο απο ενα στυλιαρι που στην ακρη εχεί ενα μαχαιρί 15 πόντους !!!! και του το καρφώνεις την ωρα που μασαει τα καγκέλα απο την κακία του :eek:
Σωστή παρατήρηση!
Για του λόγου το αληθές, σε αυτό το φωτογραφικό ντοκουμέντο, βλέπουμε επίδοξο ληστή κατάλληλα εξοπλισμένο για να εξολοθρεύσει το σκύλο-φύλακα του σπιτιού, λίγο πριν εισβάλει σε μονοκατοικία των βορείων προαστιων.




:maria::paja1:
 




Ferb

Well-Known Member
22 Αυγούστου 2009
417
2
ΡΙΟ
www.rottweilers.gr
Απο οτι εχω δει σε βιντεο που εχουν παραθεσει μελη του φορουμ,
οι καλα"εκπαιδευμενοι"σκυλοι,
ορμανε στο γνωστο μανικι.
Μη μου πεις οτι ενας αδιστακτος δολοφονος,αποφασισμενος,θα δυσκολευτει να προμηθευτει η να κατασκευασει μανικι και να μαχαιρωσει το οποιοδηποτε σκυλι.
Και μαλιστα κατ ευθειαν στην καρδια.
Ασε που μπορει να εινα περισσοτεροι απο ενας.
Ουτε ο Μπρους Λη να ηταν δεν θα τα εφερνε βολτα.
στη φυλαξη χωρου η σωματοφυλακη ο σκυλος δαγκωνει ο που βρει.αυτο που εχεις δει ειναι αθλημα(η κατα τη γνωμη μου λαθος εκπαιδευση για καθηκοντα ασφαλειας)
 


spyrou

Well-Known Member
13 Νοεμβρίου 2008
858
6
εγω θελω αν μπει κλεφτης σπιτι μου γιατι μεσα κοιμαται ο σκυλος να τον αρπαξει απο τον σβερκο. οσο για τα υπολοιπα δεν ανχωνομαι γιατι το μονο που θα μεινει ειναι ενα ζευγαρι παπουτσια.(αυτα δεν τα τρωει του καθονται στο στομαχι βαρια) ε αυτα θα τα καψω
 


kkranis

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2009
2.583
11
Αγ. Παρασκευή
Επειδή μιλάμε για ελληνική νομοθεσία, το να δαγκώνει όπου βρει είναι άκρως επικίνδυνο για το σκύλο και για τον ιδιοκτήτη.
 


spyrou

Well-Known Member
13 Νοεμβρίου 2008
858
6
γιατι??? αφου θα κραταει μαχαιρι. η μηπως θα υπερασπιστει λεγοντας οτι ηρθε 1 η ωρα το βραδυ να καθαρισουμε πατατες;
 






Natassa

Well-Known Member
10 Ιανουαρίου 2008
4.700
172
Αθήνα
www.petphoto.gr
η λώρα θα γαβγίσει μόνο όταν είναι κάποιος έξω από την πόρτα στο διαμέρισμα (εκτός από την οικογένειά μου) κ τώρα στη Γερμανία, μόνο όταν δει κάποιον έξω από τον φράχτη να κοντοστέκεται κ να χτυπάει το κουδούνι κ.λ.π. (στους περαστικούς δεν γαβγίζει, ούτε στα σκυλιά, ούτε στα αυτοκίνητα).

Με το που θα μπει μέσα ο οποιοσδήποτε, στον κήπο, θα γαβγίζει πιο επίπονα κ υστερικά τώρα (αλλά όχι συνεχόμενα...) κ θα έρθει τρέχοντας μέσα στο σπίτι.

Γα εμένα, αυτό είναι υπεραρκετό που κάνει η λώρυ. :)
Κλειδαμπαρώνομαι, είναι κ η λώρα ήδη μέσα στο σπίτι κ καλώ την αστυνομία (σε περίπτωση ληστή) :D

Επίσης, απαιτείται να έχεις ταμπέλα 'προσοχή σκύλος' κ εδώ στη Γερμανία.
 






harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
(που είναι τα βιντεακια με τις πλαστικές καρέκλες από τους γύφτους να μην μας μείνει πάλι άντερο μεσημεριάτικα?) :paja1::paja1::paja1:
Ε άντε ντε! Θα τα βαλει κανενας επιτελους??
 


zouzounos

Well-Known Member
19 Ιανουαρίου 2009
1.954
317
το καλυτερο μακαρι ετσι να μαθει και το δικο
μου.αυτο ακριβως θελω
 


kkranis

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2009
2.583
11
Αγ. Παρασκευή
Ferb & spyrou, ενώ η λογική είναι με το μέρος των όσων υποστηρίζεται, η νομοθεσία λέει άλλα, δυστυχώς.

Ο αμυνόμενος δικαιολογείται στην άσκηση βίας μόνο όταν βρίσκεται στο οικογενειακό του άσυλο. Σε αυτό δεν περιλαμβάνεται η αυλή, τα μπαλκόνια, κλιμακοστάσια κτλ.

Η επιτρεπόμενη χρήση βίας στην ανωτέρω περίπτωση πρέπει να είναι ίσης ισχύος με αυτή του εισβολέα. Κοινώς αν ο άλλος απλά μπουκάρει και δεν έχει ούτε ονυχοκόπτη, δε μπορείς να τον απειλήσεις με μαχαίρι, αν έχει μαχαίρι δε μπορείς να βγάλεις πιστόλι κτλ.

Από πού μπορείς να βρεις το μπελά σου είναι πραγματικά τραγικό. Οπότε καλύτερα να έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο και το σκύλο μας ζωντανό, παρά με προορισμό την πεντοθάλη.
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Ferb & spyrou, ενώ η λογική είναι με το μέρος των όσων υποστηρίζεται, η νομοθεσία λέει άλλα, δυστυχώς.
Η νομοθεσία θα έπρεπε να λέει ότι έχουμε το δικαίωμα, όχι απλώς να σκοτώσουμε, αλλά να κατακρεουργήσουμε τον επίδοξο διαρρήκτη και μετά να κάψουμε τα παπούτσια του?
Δεν ξέρω παιδιά :)
 


Natassa

Well-Known Member
10 Ιανουαρίου 2008
4.700
172
Αθήνα
www.petphoto.gr
όχι, αλλά θα έπρεπε να μπορείς να υπερασπιστείς τον εαυτό σου με οποιονδήποτε τρόπο, όχι κ να βρεις τον μπελά σου, αν κάποιος εισβάλλει στον χώρο σου κ σε προστατέψει ο σκύλος πχ... :mad:
 


spyrou

Well-Known Member
13 Νοεμβρίου 2008
858
6
Η επιτρεπόμενη χρήση βίας στην ανωτέρω περίπτωση πρέπει να είναι ίσης ισχύος με αυτή του εισβολέα. Κοινώς αν ο άλλος απλά μπουκάρει και δεν έχει ούτε ονυχοκόπτη, δε μπορείς να τον απειλήσεις με μαχαίρι, αν έχει μαχαίρι δε μπορείς να βγάλεις πιστόλι κτλ.
δηλαδη για να με φυλαξει ο σκυλος πρεπει να εχει και ο διαρηκτης σκυλο; αρα ετσι θα παμε μεσα για κυνομαχιες. αρα ουτος η αλλος μεσα θα παμε οποτε ας τον φαει :D:D:D:D

εγω ειπα κρανης οτι τον εχω μεσα στο σπιτι αρα υπαρχει παραβιαση οικογενειακου ασυλου η ερωτηση του τοπικ αναφερει οπλοφορεια(μαχαιρι) αρα ειμαι μεσα
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.122
Μηνύματα
895.913
Μέλη
19.937
Νεότερο μέλος
Spotlight