καλησπερα






kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Oπα σύντροφοι..:Dπανε χρονια από τότε που υπήρχαν αυτοί οι κάλοι καιροι..:maria:
Τώρα έχουμε δημοκρατία που σημαίνει πως ο κάθε ένας λέει και υιοθετεί ότι εκείνος πιστεύει εφόσον σέβεται τους άλλους..
Από εκεί και πέρα σε οποιον δεν αρέσει απλά συνεχίζει να μην του αρέσει ..δεν μπορεί να κάνει κάτι άλλο..
Μονο ο admin θα πει μην μπεις ή φύγε..

Φιλε kostass καλως ηρθες..:)
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Κωστα, όπως ειπαν ηδη τα παιδια στο θεμα της διατροφης που εθιξες, ελαχιστη σχεση εχει ο οργανισμος του ανθρωπου με του σκυλου. Δεν μπορει επειδη εγω πχ κάθε βραδυ παραγγελνω πίτσα να παιρνω και μια για τον σκυλο ή να τρωμε μαζι στο γυράδικο.
Με τετοιο προτυπο διατροφης σιγουρα μικραινει και η δικια μας ζωη, αλλά του σκυλου μικραινει ακομα περισσοτερο.
Υπαρχουν αρκετα θεματα που το αναλυουν αυτό.

Σε πολλα θεματα ο σκυλος δεν μπορει να ακολουθησει το δικο μας προγραμμα ή αν το κανει θα υπαρξει προβλημα ή σε αυτόν ή σε εμας.

Ο σκυλος μπορει να αντανακλά καπου τον χαρακτηρα μας ή την διαθεση μας αλλά αυτό δεν τον κανει επέκταση του εαυτου μας.
Εκτος κι αν πηραμε τον σκυλαρο για να πουλησουμε μουρη και τον καναμε προεκταση του ανδρισμου μας.
 




KOSTASSS

Active Member
29 Οκτωβρίου 2009
30
0
ευχαριστω για τις απαντησεις...αλλα συνεχιζω να μην το αντιλαμβανομαι.αν δεν κανω τοσο κοπο για τον εαυτο μου γιατι να κανω για το σκυλι?
σας φαινεται πολυ παραξενο αυτο ε?
τα λεμε αργοτερα καλο μεσημερι
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
ο τροπος που αντιμετωπιζετε τα σκυλια μ αρεσει αλλα τον θεωρω υπερβολικο.
Γιατι?
το σκυλι ειναι επεκταση του εαυτου μας η οχι?
ΟΧΙ:)
Ψηφίζω harryf3 για επιτροπή υποδοχής!

....και που 'στε; ΔΕΝ ΔΕΧΟΜΑΙ αντιρρήσεις!
Συμφωνω:D:D
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Σχεδόν όλος ο κόσμος πάντα για τον προστατευόμενό του, για τον οποίο είναι υπεύθυνος, φροντίζει για το καλύτερο...για τον εαυτό του όχι πάντα....
 


KOSTASSS

Active Member
29 Οκτωβρίου 2009
30
0
το σκυλι που ειχα ουδεποτε ειχε προβλημα υγειας και ναι ακολουθουσε τον δικο μου τροπο διατροφης....τον οτι να ναι στη σκυλισια του μορφη.οπως ειπα οτι υπηρχε που να τρωγεται απο σκυλι το ετρωγε.ηταν περισσοτερο εμπειρικο το θεμα...οκ δεν θα του εδινα σοκολατα η καφεδακι...αλλα φυσικα ετυχε να φαει και σουβλακια και γιαουρτι σκετο και λουκανικα.....
αρχιζει το μπινελικωμα εδω εεε χεχχεχεχε????
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
ετυχε να φαει και σουβλακια και γιαουρτι σκετο και λουκανικα.....
Και στον δικό μου έχει τύχει και περισσότερες από μία φορά! Και δεν του κακοφάνηκε κιόλας. Ακόμα και τώρα που είναι μεγάλος και χρειάζεται ειδική διατροφή "τυχαίνει" πού και πού να τσιμπήσει λίγο γύρο π.χ.
Από κει και πέρα Κώστα ό,τι νομίζεις κάνε. Αυτό που προτείνουμε είναι να φροντίσεις να είναι καλά στην υγεία του ο σκύλος σου (το ότι ο προηγούμενος ήταν τέρας υγείας δεν αποδεικνύει τίποτε). Για να είναι καλά στην υγεία του πρέπει να προσέξεις τη διατροφή του, τόσο απλό είναι...
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
αλλα φυσικα ετυχε να φαει και σουβλακια και γιαουρτι σκετο και λουκανικα.....
αρχιζει το μπινελικωμα εδω εεε χεχχεχεχε????
Σιγά να μην αρχίσει το μπινελίκωμα και σιγά να μην μπούμε σε μια συζήτηση διαφωνίας για τη διαφωνία. Ωχ αδελφε!

Έξαλλου ότι και να σου πουν, εσύ την γνώμη σου δεν την αλλάζεις που να χτυπιεται κάτω όλος ο κτηνιατρικός σύλλογος!

Το τι πρέπει να ταΐζεις το σκυλί σου το διάβασες ή μπορείς να το διαβάσεις στην ενότητα της διατροφής, τις ενστάσεις των μελών του φόρουμ τις διάβασες, από κει και πέρα κάνε ότι σε φωτίσει ο καλός θεούλης. ;)

Α! Καλώς ηρθες! :)
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
ετυχε να φαει και σουβλακια και γιαουρτι σκετο και λουκανικα.....
Ξέρεις πόσοι έδιναν όλα..
Πόσοι πάνε στις ταβέρνες και παίρνουν με το κιλό τα κόκαλα από πα'ι'δακια και μπριζόλες γιατί απλά ο σκύλος και του κυρ Μήτσου έτυχε να ζήσει χρονια..
Γιατί όλοι εμείς οι υπόλοιποι είμαστε υπερβολικοί ή έχουμε ψύχωση με τα σκυλιά..(μαζί και η κτηνιατρική ίσως..)
ξέρεις ποσα.. "ξέρεις" έχω να σου πω..
Από εκεί και πέρα αν θέλεις τα θέματα διατροφής εδώ είναι δεν φεύγουνε.., αν σε ενδιαφέρει να ενημερωθείς το κανεις..
Αν πάλι θεωρείς αυτό το forum σπαστικό ή δεν ξέρω τι άλλο ..το search στο internet επίσης δεν φεύγει στην οθόνη σου είναι και επιλεγεις..
Αν πάλι τις "ινερνετικες" πληροφορίες τις θεωρείς μη έγκυρες, τα βιβλία στα βιβλιοπωλεία εκεί είναι ούτε αυτά φεύγουν ..καθώς και οι κτηνίατροι αν θες να τους ρωτησεις..
Αν πάλι όλες αυτές τις κινήσεις τις θεωρείς περιττές.., η πληροφορία ποτε δεν επιβάλλεται ούτε εμφυτεύεται με ένα μαγικό ραβδί..
Το αν κάνουμε λάθη πάντα δικια μας επιλογή είναι.
:)
 
Last edited:


KOSTASSS

Active Member
29 Οκτωβρίου 2009
30
0
αυτο που προσπαθησα να πω ειναι πως το σκεφτομαι εγω.σωστα ολα αυτα αλλα εφοσον δεν τα κανω για μενα (δεν κανω διατροφη,δεν παω γυμναστηριο,καπνιζω)δεν θα τα εκανα ποτε για για το σκυλο..

αυτο που ειπε ο φοιβος,οτι τους προστατευομενους τους φροντιζουμε παραπανω, το νιωθω αλλα δυστυχως ειμαι τοσο χαλαρος ως ανθρωπος που δεν θα καθομουνα ποτε να μετραω γραμμαρια και συνδιασμους φαγητων για ενα σκυλο...ουτε για γατα ουτε για ανθρωπο ουτε για καγκουρο.....(και μου κανει εντυπωση πως τοσα ποστ εδω αναφερουν προβληματα με σκυλια που αλλαξαν την τροφη τους...το δικο μου γιατι δεν επαθε ποτε τιποτα?ΚΑΙ ΤΟΝΙΖΩ ΔΕΝ ΕΤΡΩΓΕ ΠΟΤΕ ΣΚΟΥΠΙΔΙΑ απλως δεν υπηρχε συστημα)

αναρωτιεμαι εσεις ειστε τοσο δραστηριοι ανθρωποι που τα κανετε αυτα κ για τον εαυτο σας?αν μου πειτε ναι θα καταλαβω οτι γιαυτο φροντιζετε και τα σκυλια σας τοσο.γιατι εχετε τετοια νοοτροπια γενικως και κανετε το καλυτερο που μπορειτε

νομιζω το θεμα κουρασε.....
θα κουρασω με αλλα θεματα στη συνεχεια....:D....βλεπε μπανιο σκυλου
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Στην σύγκριση με τον άνθρωπο κάνεις δύο βασικά λάθη :

1) ο άνθρωπος αν φάει junk food συνεχίζει να τρώει κάτι που μπορεί να φάει. Ο σκύλος αν φάει τροφή γάτας, σταφύλια, σοκολάτες κλπ κλπ τρώει δηλητήρια, άρα ώς υπεύθυνοι για αυτόν πρέπει να το συζητάμε και να ενημερωνόμαστε.

2) Το αν θα προσέξουμε τί τρώμε είναι επιλογή μας, σαν λογικά όντα που είμαστε (λέμε τώρα). Είμαστε όμως ΗΘΙΚΑ υποχρεωμένοι, ένα ζώο χωρίς δικαίωμα και δυνατότητα κρίσης και επιλογής το οποίο εξαρτάται αποκλειστικά από εμάς για την διαβίωσή του, να το συντηρούμε αξιοπρεπώς, και φυσικά καλύτερα από τον εαυτό μας, τον οποίο έχουμε κάθε δικαίωμα να παραμελούμε και να καταστρέφουμε.

Τις θέσεις "θα σας πώ σε τί συμφωνώ και σε τί όχι" καθώς και "αν διαφωνείς φύγε από τωρα" τις θεωρώ κάκιστες. Στην πρώτη περίπτωση "κάντο χωρίς να το διακυρήσσεις" και στην δεύτερη "κάντον να φύγει γράφοντας τις δικές σου", θα έλεγα :) ;)
 


KOSTASSS

Active Member
29 Οκτωβρίου 2009
30
0
μα δεν ηθελα να κανω καμια διακηρυξη.απλως ειπα να μπω να συστηθω και να σας πω λιγα πραγματα για μενα.ειπα να ειμαι ξεκαθαρος...οπως επισης ανεφερα οτι αυτη τη στιγμη δεν εχω σκυλο,ανεφερα οτι σε καποια πραγματα που λετε διαφωνω
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
μα δεν ηθελα να κανω καμια διακηρυξη.απλως ειπα να μπω να συστηθω και να σας πω λιγα πραγματα για μενα.ειπα να ειμαι ξεκαθαρος...οπως επισης ανεφερα οτι αυτη τη στιγμη δεν εχω σκυλο,ανεφερα οτι σε καποια πραγματα που λετε διαφωνω
Μα τι εννοείς "λέμε"???? Δεν καταλαβαίνω..... δε λέμε όλοι τα ίδια!!! Για την ακρίβεια διαφωνούμε συνέχεια!!! ισως το μόνο στο οποιο συμφωνούμε είναι το να μην παίρνουμε απο πετσοπ!!

Οσο για τη διατροφή, δεν είμαστε όλοι υπερβολικοί..... πχ ο δικός μου έχει φάει λουκάνικα και σουβλάκια κατα καιρούς (καλά γιαούρτια τρώει συνέχεια και το θεωρώ πολύ καλό). Σήμερα πχ που είχα ξεμείνει απο ωμά και δεν είχα και ξηρά, έφαγε κεφτεδάκια ΙΚΕΑ με ρύζι..... δεν θεωρώ ότι παθαίνει τίποτα να φάει μια φορά junk food. Aυτό δε σημαίνει ότι δεν θα μπορούσα να τον ταϊσω κάτι καλύτερο κι επειδή μου είναι συνήθως εύκολο να τον ταϊζω σωστα, δεν διαλέγω junk food. (το ωμό σουβλάκι μου κοστίζει λιγότερο απο το κανονικό και είναι καλύτερο για το σκύλο! οποτε γιατί να επιλέξω λάθος??;) )
 


Teobullmastiff

Well-Known Member
25 Ιουλίου 2009
4.816
3
39
Πεντελη,Αθηνα
και για να δεις οτι οντως διαφωνουμε στην πραξη σε αυτο το φορουμ,αλλα παντα κατι βγαινει δες το παρακατω...

εγω ΠΟΤΕ δεν θα δωσω Barf στον σκυλο μου,οπως η Kopritis...:D:D:p
 


Ferb

Well-Known Member
22 Αυγούστου 2009
417
2
ΡΙΟ
www.rottweilers.gr
Κωστα, όπως ειπαν ηδη τα παιδια στο θεμα της διατροφης που εθιξες, ελαχιστη σχεση εχει ο οργανισμος του ανθρωπου με του σκυλου. Δεν μπορει επειδη εγω πχ κάθε βραδυ παραγγελνω πίτσα να παιρνω και μια για τον σκυλο ή να τρωμε μαζι στο γυράδικο.
Αν υπηρχε κροκετα για ανθρωπους θα ημασταν ολοι φετες!!!!
 


KOSTASSS

Active Member
29 Οκτωβρίου 2009
30
0
αααααα επιτελους λιγο φως.....νομιζα οτι ολοι εδω μεσα ειστε σουπερ γουαου τυποι,που ξερετε τα παντα για ολα και οχι μονο αυτο αλλα ΤΑ ΚΑΝΕΤΕ ΚΙΟΛΑΣ:D
ναι ναι..τωρα μου ερχεται υπαρχουν και αλλοι σαν κ μενα....ενταξει ισως εγω ειμαι πιο χαλαρος αλλα κατι ειναι κ αυτο....
σκεφτομουνα οτι λαθος εκανα που γραφτηκα γιατι κανεις δεν με καταλαβαινει καθολου......
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Φυσικά και είμαστε σούπερ γουάου τύποι!!!!!!!

Πέρα απο την πλάκα..... τα όποια λάθη και παραλείψεις δε σημαίνουν ότι δεν πρεπει να προσπαθείς πάντα για το καλύτερο.... ο σκύλος εξαρτάται απόλυτα απο σένα. Για τον εαυτό σου αποφασίζεις μόνος σου και πληρωνεις τις συνέπειες. Ο σκύλος όμως δεν αποφασίζει για τίποτα. Μόνο πληρωνει τις συνέπειες....