καλησπερα


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Τις θέσεις "θα σας πώ σε τί συμφωνώ και σε τί όχι" καθώς και "αν διαφωνείς φύγε από τωρα" τις θεωρώ κάκιστες. Στην πρώτη περίπτωση "κάντο χωρίς να το διακυρήσσεις" και στην δεύτερη "κάντον να φύγει γράφοντας τις δικές σου", θα έλεγα :) ;)
Σορρυ αρχηγε μου :D:) αλλά όταν καποιος μπαινει λεγοντας "θα σας πώ σε τί συμφωνώ και σε τί όχι", μπορει και να παρει απαντηση αναλόγου κάλους. Μαλιστα ποτέ δεν ειπα "αν διαφωνείς φύγε από τωρα". Το ειπα αρκετα εκλεπτυσμένα και ειχα καλο σκοπο, όπως εξηγησα αργοτερα.

Τελος παντων, πολύ ασχοληθηκαμε και ακομα προσπαθω να χωνέψω το ελα και το μεινε από το άλλο θεμα.
Όχι, δεν ειμαι off topic. Κι εδώ για ελα και μεινε προκειται!

Και όπως φαινεται από το τελευταιο ποστ του νεου μελους, αρχισαν ηδη οι φιλοφρονήσεις και οι εξυπναδες.
 


KOSTASSS

Active Member
29 Οκτωβρίου 2009
30
0
συγγνωμη αλλα σε προσβαλα χαρυ?η καποιον αλλον?ποιες εξυπναδες και ποιες φιλοφρονησεις?
το αλλο δεν το καταλαβα για το ελα και μεινε....
εγω ειπα απο την αρχη 2 πραγματα για μενα,χαρηκα που απαντησατε και απλως συνεχισα το συλλογισμο μου.
εσυ απο την αρχη αρχισες να λες να παω να διαβασω και να μην λεω τις αποψεις μου,για χομπιστες ιδιωτες και ζωα που τα πεταμε αν ειναι κακομουτσουνα
ΕΙΠΑ ΠΟΤΕ ΕΓΩ ΤΕΤΟΙΟ ΠΡΑΓΜΑ?
αν σε εκνευριζει ο τροπος που αντιλαμβανομαι καποια πραγματα μπορεις να μου το πεις καταμουτρα...ξερεις φιλαρακι φυγε ειμαστε εξειδικευμενο σαιτ εδω.
λοιπον εγω δεν πεταω ουτε εξυπναδες ουτε μπηκα να τσακωθω....
και αν υπαρχει προβλημα με αυτα που γραφω και σας προσβαλω ξεγραφομαι...φιλοξενουμενος ειμαι εδω
 


DjSoukis

Banned
Banned
8 Ιουνίου 2006
1.998
743
Είναι απλό...

Όλοι ξέρουμε τα πάντα!

Εμείς ξέρουμε καλύτερα!

Πάντα κάνουμε το καλύτερο για τα σκυλιά μας!

Κανείς μας δε πρέπει να μένει Ελλάδα!

...Γιατί αν έμεναν έστω και οι μισοί και έκαναν έστω και τα μίσα από αυτά που λένε και αυτά είχαν το αποτέλεσμα το οποίο υποστηρίζουν, αποκλείετε να είμασταν μια χώρα με κυνολογικό/κυνοφιλικό Μεσαίωνα.

Να σημειώσω πως εγώ είμαι αθλητικός, vegan μου αρέσει ο Lars von Trier και ο Fassbinder...Δυστυχώς τα σκυλιά μου είναι σαρκοφάγα ρεμάλια, που γουστάρουν καναπέ και γαυγίζουν με χαρά στο:
[video=youtube;frJBAN4euGo]http://www.youtube.com/watch?v=frJBAN4euGo&feature=related[/video]
 
Last edited by a moderator:


KOSTASSS

Active Member
29 Οκτωβρίου 2009
30
0
και αν σε προσβαλε το σθπερ γουαου που ειπα....σορρυ αλλα ειναι αληθεια οτι ειστε σε οτι αφορα το σκυλι.
ειπα απο την αρχη οτι εγω δεν φροντιζω εμενα αρα ουτε και το σκυλι με τετοιο φοβερο τροπο.
και χαρηκα οταν μου ειπε το αλλο μελος οτι και αλλοι κανουν παρασπονδιες γιατι ταυτιστηκα με καποιον.
που το τοσο κακο???
δεν μπηκα για να πω οτι ειμαι φοβερος...ειπα με το καλημερα τα ασχημα μου
και παλι λεω αν προσβαλλω κανεναν μου το λετε και σταματω
 


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
πάντως νομίζω οτι είναι καλό τις όποιες αδυναμίες μας να μην τις βλέπουμε σαν προτερήματα. Και αν μπορούμε να γινόμαστε σε κάτι καλύτεροι...γιατί όχι?

καλώς ήρθες και απο μένα....:)
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Αν δεν φροντίζεις τον εαυτό σου είσαι χύμα, δικαίωμά σου.

Αν δεν φροντίζεις τον σκύλο σου (ή το παιδί σου ή την νεροχελώνα σου) είσαι ανεύθυνος.

Στην δικιά σου περίπτωση, όπου αναφέρεις "δεν φροντίζω τον εαυτό μου ΠΟΣΟ ΜΑΛΛΟΝ τον σκύλο μου, ενώ διαπληκτίζεσαι με άλλα μέλη, για το αν σε καταλαβαίνουν - γενικοποιείς καταστάσεις και συμπεριφορές (λές "λέτε" - "αφού κάποιοι είναι σαν εμένα μένω αλλιώς φεύγω" κλπ κλπ ) είσαι όντως ακατάλληλος για αυτό το forum, και θα το καταλάβεις σύντομα. Γενικά πρέπει να βρείς ένα forum όπου κάποιες θέσεις σου που ΚΑΠΟΙΟΙ θα τις θεωρούν λάθος δεν θα σχολιάζονται, ώστε το κλίμα να είναι ευχάριστο και να γίνεται ένας καλός χαβαλές γύρω από τον σκύλο, και αυτό ΔΕΝ είναι το dogforum. ;)
 


Eugenia

Member
2 Οκτωβρίου 2009
18
0
Θα σου πω πως το βλέπω εγώ.
Βάλε στην θέση του σκύλου ένα παιδί. Εσύ ως ενήλικας επιλέγεις να καπνίσεις, να φας βρώμικο, να μην το κουνίσεις από τον καναπέ σου ολόκληρο το σαβ/κο (κάτι που είναι πολύ ωραίο!!!;)). Παρ'όλ'αυτά το παιδί σου θα ήθελες να φάει και σπανάκι και καροτάκια, και ψάρι για τα ματάκια του, και να μην το δεις με μια τσιγαρούκλα, πριν τουλάχιστον γίνει κύριος των αποφάσεών του. Σωστά;
Για τον εαυτό μας συχνά δεν λαμβάνουμε υπ'όψιν το τι είναι ή δεν είναι καλό, αλλά γι'αυτούς που αγαπάμε και χρειάζονται την προστασία και την φροντίδα μας θέλουμε το καλύτερο.
Έτσι είναι και με το σκυλί, λοιπόν.:)
 


Eugenia

Member
2 Οκτωβρίου 2009
18
0
Αν και νιώθω οτι το Reply μου φαίνεται τελείως άκαιρο με την τροπή που έχει πάρει το θέμα. Όπως κι αν έχει αυτή είναι η άποψή μου στο original θέμα σου, και ελπίζω να πιάνεις το πως το βλέπω εγώ με τον δικό μου σκύλο.:)
 


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
47 απαντησεις σε "καλωσορισμα"? μανουρα μου μυριστηκε:D
τωρα για ποιο λογο εγινε, ουτε που καταλαβα.
καλως ηρθες κωστα:)
 


KOSTASSS

Active Member
29 Οκτωβρίου 2009
30
0
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΣΟΥς απαντησανε καλοπροαιρετα και με επιχειρηματα.ΚΑΙ ειδικα οσους μου ειπαν τι κανουν αυτοι και πως το σκεφτονται για τα δικα τους σκυλια.
ντενισ εσυ αν δεν κανω λαθος εισαι εκτροφεας ετσι?λοιπον δεχομαι οτι ξερεις παραπανω πραγματα απο μενα.την γνωμη σου θα την σκεφτω.
να πω μονο οτι δεν διαπληκτιστηκα με κανεναν ουτε υπηρξα εριστικος.και ουτε ειπα αν δεν με καταλαβαινετε θα φυγω.αν ξαναδιαβασεις το ποστ μου το λεω ξεκαθαρα...αν προσβαλλω καποιον μου το λετε και ξεγραφομαι,ειμαι φιλοξενουμενος εδω.

και ναι σε καποια πραγματα διαφωνω οχι για να διαφωνησω,απλως γτ ετσι λειτουργω.αν ημουν χιλια τισ 100 σιγουρος οπως καταλαβαινετε δεν θα εμπαινα σε φορουμ για να ακουσω αποψεις
τελος σε αυτο το θεμα γιατι εχω καταχραστει το καλωσορισμα...
 
Last edited:


KOSTASSS

Active Member
29 Οκτωβρίου 2009
30
0
Kai κατι τελευταιο...το σκυλι μου εζησε πανω απο 15 χρονια χωρις προβληματα υγειας και συμπεριφορας.(οκ ειχα και βοηθεια στη συμπεριφορα) κατι θα εκανα και γω σωστα.;)
 


DjSoukis

Banned
Banned
8 Ιουνίου 2006
1.998
743
...και εδώ είναι η ουσία...

Αν ξέρεις τι έκανες σωστά και τι λάθος και έφτασε το σκύλι 15 ετών δίχως πρόβλημα, δεν ήταν τυχαίο.

Αν όμως δεν μπορείς να ξεχωρίσεις που έσφαλες και που έπραξες σωστά, το αποτέλεσμα ήταν τυχαίο.

Αν πάλι, ξέρεις που έκανες λάθη και αυτά ήταν σημαντικά, αλλά παρόλαυτά το σκυλί έζησε 15 χρόνια χωρίς πρόβλημα, ήταν θέμα τύχης.

Τέλος, αν λόγο άγνοιας δεν κατάλαβες ούτε τα προβλήματα που είχε το σκυλί και έφυγε στα 15 του, δεν είχες ούτε τύχη, ούτε γνώση.

Όλα παίζουν λοιπόν, αλλά το παρελθόν δε μπορούμε να το αλλάξουμε...πάμε για ένα καλύτερο μέλλον λοιπόν, με βάσεις την γνώση και όχι την τύχη...και κάτι καλό θα βγεί.
 


KOSTASSS

Active Member
29 Οκτωβρίου 2009
30
0
ΟΛο λεω να εχω καταχραστει το θεμα αλλα κατι προκυπτει...και συ νομιζω εισαι τρομερο.αν δεν κανω λαθος εκπαιδευεις...(αν κανω λαθος δεν εχει σημασια)
ωραια απαντηση...
εγω πιστευω οτι ηξερα και εκανα και δεν ηταν θεμα τυχης.ειπα οτι σε πολλα ειμαι χαλαρος κ εξηγησα γιατι το βλεπω ετσι.δεν κακομεταχειστηκα ποτε σκυλι ουτε αγνοησα την διατροφη του.απλως τα εκανα εμπειρικα ολα.
πηγα να αγορασω απο πετ αλλα εφυγα γιατι τα εμπειρικα πραγματα που ηξερα με εσωσαν.ειδα οτι δεν υπαρχει ουτε αγαπη ουτε βασικες προυποθεσεις.
δεν θα αγοραζα σκυλι χωρις να ρωτησω λεπτομερειεσ να δω γεννα και να μου δωσουν κατευθυνσεις.
μπηκα στο σαιτ και ανοιξα την ψυχη μου,ειπα την αποψη μου για να ακουσω και τον αλλων.ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΑΚΟΜΑ ΣΚΥΛΙ.
δεν πηρα σκυλο απο ιδιωτη
(το μονο ευκολο)για να γραφτω μετα στο φορουμ να λεω για τα προβληματα μου.

πωπωωωω με εχω κουρασει εγω..δεν ξερω για σας αλλα μαλλον σασ κουρασα κ εσας χεχχεχε
 


DjSoukis

Banned
Banned
8 Ιουνίου 2006
1.998
743
Βρε τι να καταχραστείς;...Τόσα χρόνια στο φόρουμ και δεν έχω δεί μια δεκάρα...για να την καταχραστώ. :D

Δικό σου νήμα είναι, όσο θες γράφεις (όχι ότι άμα δεν ήταν δικό σου θα είχες όριο στα post).

Eυχαριστώ για το κομπλιμέντο (τρομερός), αλλά δε το κάνω για να μαζέψω φιλοφρονήσεις...κι εσύ πάντως μια χαρά μου φαίνεσε...*agapoylas*

Για πες λοιπόν, αφού ήξερες τι έκανες, ποιά ήταν τα σωστά που έπραξες και θα τα επαναλάμβανες και πως αυτά βοηθούν ή λειτουργούν ευεργετικά στο σκύλο;

Λάθη έκανες;...Αν ναί, ποιά ήταν και πως κατάλαβες ότι ηταν λάθη;
 


KOSTASSS

Active Member
29 Οκτωβρίου 2009
30
0
ΤΟ σκυλι που ειχα παρει ηταν ημιαιμο αδεσποτο.(ημουν πολυ πιτσιρικας τοτε,αλλα ηθελα πραγματικα σκυλι)
στα καλα μου βαζω..
τον πρωτο χρονο ειχε φοβια με τα πιατα,εμενε νηστικος για μερες αν τον αφηνες.ο πατερας μου χε πει το σκυλι εχει προβλημα και θελει δουλεια,να το δωσουμε αλλου.επεμενα.για να φαει εκανε καμια ωρα,μπουκια μπουκια.....το πρωτο μου καλο νομιζω..η ξεροκεφαλια μου κ η επιμονη.
το δευτερο ειναι οι απειρες ωρες που περνουσα μαζι του ειτε εντος σπιτιου ειτε εκτος.
στα λαθη βαζω
το ειχα κατσιασει το καυμενο στα μπανια,με ειδικα σαμπουαν βεβαια αλλα και παλι)

μου ερχονται πολυ γενικα πραγματα τωρα,αν θελεις να με ρωτησεις κατι συγκεκριμενο θα με βοηθησεις
 


DjSoukis

Banned
Banned
8 Ιουνίου 2006
1.998
743
Ωραία!...Αρχίζω με το πως απέκτησες σκύλο, πότε και γιατί και αν αυτά ήταν σωστά ή υπήρξαν και λάθη.

Δηλαδή, για πιο λόγο ήθελες και πήρες σκύλο τότε;...Ποιές ανάγκες κάλυπτε;

Πιστεύεις ότι πήρες την σωστή απόφαση να πάρεις/υιοθετήσεις ένα αδέσποτο (με την κρυφή ερώτηση "Γιατί δε σε καλύπτει τώρα ένα αδέσποτο;");

Ποιά τα υπέρ και τα κατά αυτής της επιλογής;

Ήσουν στην κατάλληλη ηλικία για να αφιερώνεις ποιοτικό χρόνο στο σκύλο (με την κρυφή ερώτηση "Ισχύει το ίδιο και τώρα και τι έχει αλλάξει;");
 


KOSTASSS

Active Member
29 Οκτωβρίου 2009
30
0
εχοντας μεγαλωσει με σκυλια μου φαινοταν πολυ θελκτικο να εχω και ενα δικο μου,καθαρα δικια μου ευθυνη.(το οικονομικο βαρυνε τους γονεις μου αλλα μου ειχαν ξεκαθαρισει τοτε οτι δεν μπορουν να ασχολουνται με ακομη ενα σκυλι)
το αδεσποτο ηταν τυχαιο..ο πατερας ειχε πει αν το θελω πραγματικα να το ψαξουμε απο εξωτερικο και ν απαρουμε ρατσα.το αδεσποτο το ειχα δει να περιφερεται κ με τραβηξε.
δεν ειμαι αντιθετος να παρω ημιαιμο(μαλιστα το σκεφτομαι πολυ)απλως δεν θα μπορω να προσδιορισω απο πριν τα χαρακτηριτικα του(μεγεθος,χαρακτηρα)
 


DjSoukis

Banned
Banned
8 Ιουνίου 2006
1.998
743
Άρα, το πήρες γιατί ήθελες το δικό σου σκυλί, η επιλογή ήταν τυχαία, θα μπορούσες και τώρα και θα ήθελες ( ; ) να πάρεις ημίαιμο/αδέσποτο.

Τι ηλικία είχες;

Ποιά τα υπέρ και τα κατά αυτής της επιλογής (αδέσποτο/ημίαιμο);

Ήσουν στην κατάλληλη ηλικία για να αφιερώνεις ποιοτικό χρόνο στο σκύλο (με την κρυφή ερώτηση "Ισχύει το ίδιο και τώρα και τι έχει αλλάξει;");
 


KOSTASSS

Active Member
29 Οκτωβρίου 2009
30
0
δεν μετανιωνω καθολου για την αποφαση μου τοτε,ουτε για να παρω σκυλο ουτε για το αδεσποτο.
ποιοτικος χρονος φυσικα και υπηρχε.προβληματα υπηρχαν μονο τον πρωτο χρονο αλλα τοτε δεν τα εβλεπα ετσι.μου φαινοταν πολυ φυσικα ολα οσα εκανε...και παντοφλες εφαγε και ειχε κανει ενα μπουφαν μου δικο του.το αντιμετωπιζα στωικα.εε αφου δεν σου πα οτι ειναι δικο μου και δεν σε προλαβα καλα εκανες και τα πηρες.
το ιδιο αντιμετωπιζω κα τα σκυλια ρατσας και τα ημιαιαμα.
(καλα πολυ μ αρεσει αυτο η ψυχαναλυση που μου κανεις,μπραβο) απλως στη φαση που ειμαι θελω ενα μικροσωμο αθλητικο σκυλι.το ημιαιμο κουταβι δεν τα διασφαλιζει αυτα.
αλλα και παλι το σκεφτομαι ακομα....μπορει να παρω παλι αδεσποτο και οτι βγει.
μηπως το πρωτο που πηρα ηταν το ιδανικο σκυλι οταν το πηρα?οχι...εγινε
 
Last edited:


DjSoukis

Banned
Banned
8 Ιουνίου 2006
1.998
743
Πάμε στο θέμα κτηνιατρική περίθαλψη...

Τι κτηνιατρική φροντίδα είχε;...Τι εξετάσεις έκανε;

Θα άλλαζες κάτι εκεί ή στο μελλοντικό σου σκύλο;