Aπο πού να πάρω σκύλο;


ferozasea

Well-Known Member
19 Σεπτεμβρίου 2012
1.961
124
ωραια τα λετε,, εχω ενα γερμανικο ποιμενικο αρσενικο με γραμμη του 1940 και ενα θηλυκο με γραμμη του 2010 ,, και τα δυο εχουν πεντιγκρι,,, αν ζευγαρωσουν και δηλωσω τη γεννα στον κοε τα κουταβια εχουν πεντιγκρι,, αλλα καταστρεφω την βελτιωση της ρατσας,, ποιας ρατσας ομως..?? του 1940 η του 2010..?? ποια απο τις δυο γραμμες ηταν πιο υγιεις..?? το απλο στυλ που ειχε ο γερμανικος ποιμενικος τοτε η ο σημερινος βατραχος,,?/ εγω βελτιωση φυλης δεν βλεπω,, μεταλλαξη βλεπω,, οχι μονο στα γερμανικα ποιμενικα αλλα σε πολλες ρατσες,,, υπαρχουν σχετικα αρθρα στο ιντερνετ και συγκριτικες φωτογραφιες πρωταθλητων σε εκθεσεις ανα δεκαετια,, καμια σχεση,,,
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Συμφωνω με τη Sara αν και για να παρεις σκυλο στα τυφλα θα πρεπει να εισαι σε τετοια φαση της ζωης σου που να στο επιτρεπει: Πχ τι γινεται αν παρεις σκυλο και σου βγει καταστροφικος και σου ρημαξει το (νοικιασμενο) διαμερισμα; Ή τι γινεται αν σου βγει κυριαρχικος και επιτεθει στο μικρο παιδι σου;
Δεν θα γίνει αυτό καθόλου διότι θα έχεις προηγουμένως μιλήσει με τους εθελοντές του καταφυγίου, ή θα μάθεις πρώτα να μελετάς το αδέσποτο. Επίσης, όποιος έχει τα γένια έχει και τα χτένια, οπότε θα πας το σκύλο στον εκπαιδευτή έτσι κι αλλιώς. Και στην αρχή θα χρησιμοποιήσεις και κλουβί. Συνήθως όταν ο σκύλος είναι προβληματικός, φταίει ο ιδιοκτήτης και όχι ο σκύλος. Όσο για τους πολύ επιθετικούς σκύλους, αυτοί συνήθως φαίνονται. Επίσης μπορείς να επιλέξεις κουτάβι από το καταφύγιο, οπότε το μαθαίνεις από μικρό.

Πιστεύω πολύ στην κοινωνική ευθύνη που είναι μια αξία τελείως άγνωστη στην Ελλάδα. Σε καμιά περίπτωση δεν θα έπρεπε ο οποιοσδήποτε δεν θέλει σκύλο για συγκεκριμένους, επαγγελματικούς λόγους, να παίρνει από οπουδήποτε εκτός από τα παρατημένα. Υπάρχει πολύ σοβαρό πρόβλημα εγκατάλειψης σκύλων στην Ελλάδα, η χώρα μας είναι η χειρότερη στον κόσμο στην κακοποίηση σκύλων και είναι ντροπή να είμαστε υποτίθεται Ευρωπαίοι και πολιτισμένοι και να είμαστε χειρότεροι από τον Αραβικό κόσμο. Επομένως προτεραιότητα θα έπρεπε να παίρνει μόνον η κοινωνική ευθύνη. Τελείωσε το θέμα εκεί και οποιαδήποτε άλλη επιλογή εγώ προσωπικά την θεωρώ εγωιστικότατη. Όσο για όσους ζευγαρώνουν αβέρτα-κουβέρτα, θα έπρεπε να τους βουτάνε και να τους τσαταλιάζουνε αφού δεν έχουν άδεια και συντείνουν στο μεγάλο αυτό πρόβλημα.
 


ilektra_ilie

Well-Known Member
31 Ιανουαρίου 2012
1.834
61
Hollywood
pawpix.wix.com
Πιστεύω πολύ στην κοινωνική ευθύνη που είναι μια αξία τελείως άγνωστη στην Ελλάδα. Σε καμιά περίπτωση δεν θα έπρεπε ο οποιοσδήποτε δεν θέλει σκύλο για συγκεκριμένους, επαγγελματικούς λόγους, να παίρνει από οπουδήποτε εκτός από τα παρατημένα. Υπάρχει πολύ σοβαρό πρόβλημα εγκατάλειψης σκύλων στην Ελλάδα, η χώρα μας είναι η χειρότερη στον κόσμο στην κακοποίηση σκύλων και είναι ντροπή να είμαστε υποτίθεται Ευρωπαίοι και πολιτισμένοι και να είμαστε χειρότεροι από τον Αραβικό κόσμο. Επομένως προτεραιότητα θα έπρεπε να παίρνει μόνον η κοινωνική ευθύνη. Τελείωσε το θέμα εκεί και οποιαδήποτε άλλη επιλογή εγώ προσωπικά την θεωρώ εγωιστικότατη. Όσο για όσους ζευγαρώνουν αβέρτα-κουβέρτα, θα έπρεπε να τους βουτάνε και να τους τσαταλιάζουνε αφού δεν έχουν άδεια και συντείνουν στο μεγάλο αυτό πρόβλημα.
Οκ γνωστη η καραμελα για την Ελλαδα και συμφωνω μεχρι ενα σημειο ομως. Σε ολες τις χωρες υπαρχουν αδεσποτα απλα εκει τα μαζευουν ολα και αν δεν τα παρει κανεις τους κανουνε ευθανασια.
Εγωιστικο ειναι αυτο που λες εσυ. Δεν μπορεις να κατακρινεις καποιον που θελει ενα καθαροαιμο σκυλο για τους χ-ψ λογους, ακομα και επειδη απλα του αρεσει ο χαρακτηρας του ή επειδη "θελει να ξερει τι παιρνει". Προσωπικα δεν εχω καθαροαιμο σκυλο γιατι δεν ηθελα κατι συγκεκριμενο αλλα αν καποια στιγμη ηθελα δεν πιστευω οτι θα ημουνα καθαρα εγωιστρια.
Κοιτα Σαρα καταλαβαινω γιατι τα λες ολα αυτα και εως ενα σημειο συμφωνουμε απλα δεν πιστευω οτι ειναι κατακτριτεος καποιος που περνει καθαροαιμο σκυλο για οποιονδηποτε λογο.
 


io maria

Well-Known Member
16 Φεβρουαρίου 2010
1.322
28
Γέρακας
Συμφωνω με την Ηλεκτρα.
Σαρα χωρις παρεξηγηση μιλας και λιγο εκ του ασφαλους, δεδομενου οτι το Μουφ ειναι συγκεκριμενης φυλης αν και πρωην αδεσποτο και ξερεις λογω φυλης τι να περιμενεις πανω κατω.
Στην Ελλαδα ομως στα καταφυγια το μεγαλυτερο ποσοστο ειναι απροσδιοριστης φυλης, αρα αν καποιος παρει απο εκει βαδισει στα τυφλα.
Οσοι εχουμε πρωην αδεσποτο ή καταφυγιου πηραμε ενα "ρισκο" εν γνωση μας. Δεν μπορουμε ομως να επιβαλουμε σε κανεναν να παρει ενα τετοιο "ρισκο"
Το προβλημα δεν ειναι αν καποιος παρει αδεσποτο ή καθαροαιμο. Το προβλημα ειναι πως δημιουργουνται τα αδεσποτα και εκει ειναι που πρεπει να αλλαξουν τα πραγματα.
 


Felicine

Well-Known Member
29 Ιανουαρίου 2013
53
0
Εγώ πάλι θα συμφωνήσω με τη Σάρα. Είναι ρηχό και υποκριτικό να λες ότι είσαι φιλόζωος και μετά να σκας το 1000αρικο για το καθαρόαιμο, ότι φυλής και να είναι (με ελάχιστες εξαιρέσεις που θες σκύλο για εργασία, αν και ακόμα και εκεί έχω ενστάσεις).

Στην Ελλάδα κυκλοφορούν χιλιάδες αδέσποτα. Είναι αδύνατο και τελείως αβάσιμο να ισχυρίζεται κάποιος ότι δεν μπορεί να βρει ένα σκυλί μέσα σε όλα αυτά που δεν ανταποκρίνεται στις ανάγκες και τα θέλω του. Αν είσαι διατεθειμένος να κάνεις μήνες έρευνα για να πάρεις σκύλο από εκτροφείο για να βρεις τη σωστή φυλή για σένα και το σωστό εκτροφέα, στο ίδιο χρόνο μπορείς να κάνεις έρευνα ανάμεσα στις φιλοζωικές για το σωστό αδέσποτο για σένα. Δεν υπάρχει "ρίσκο" αν πάρεις ενήλικο. Απλά πρέπει να διαλέξεις το κατάλληλο.

Αν "λατρεύεις τη φυλή" δεν αγαπάς τα σκυλιά, αγαπάς τη φυλή. Στην τελική πάρε αδέσποτο της φυλής που είσαι "λάτρης", και ας μη σου βγει 100% μέσα στο πρότυπο.

Αν αγαπάς τα σκυλιά παίρνεις αδέσποτο. Όλα τα άλλα είναι δικαιολογίες.

(Όπως πάντα εκφράζω προσωπικές απόψεις και δε τα βάζω με κάποιον προσωπικά...)
 


vagelis_ras

Well-Known Member
5 Αυγούστου 2011
2.405
458
52
Εγώ δηλαδή που δεν είμαι φιλόζωος αλλά μ’ αρέσουν συγκεκριμένα είδη σκύλων , τι πρέπει να κάνω ;
Να πάρω καθαρόαιμο ή να μείνω χωρίς σκύλο ;
Γιατί αδέσποτο δεν πρόκειται ποτέ να πάρω.
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Παιδιά, οι συγκρίσεις που κάνω δεν είναι μόνο με Αμερική. Έχω ταξιδέψει ως τώρα σε 23 χώρες και έχω ζήσει σε πέντε. Με την εξαίρεση της Τουρκίας και της Ελλάδας, αυτό που έχω παρατηρήσει είναι το αυξημένο αίσθημα κοινωνικής ευθύνης που έχει και ο απλός πολίτης. Στην Ελλάδα δεν το έχουμε και πολλά από τα προβλήματά μας οφείλονται σ' αυτό. Μπορεί η Ελλάδα να είναι το λίκνο της δημοκρατίας, αλλά δυστυχώς είναι πάρα πολύ πίσω σε κοινωνικά θέματα και σίγουρα σ' αυτό που λέγεται deliberative democracy και που το έχουν περισσότερο οι Αμερικάνοι.

Ο τρόπος με τον οποίον ερμηνεύετε το αμερικανικό Animal Control είναι επίσης μετά συγχωρήσεως αφελής. Αλλά ακόμα και να ήταν τα πράγματα όπως τα λέτε, τι σχέση έχει αυτό με το ότι οι Έλληνες δεν έχουμε αίσθημα της κοινωνικής ευθύνης. Όσο για το θέμα των ευθανασιών (που γίνονται παντού, ακόμα και στην Ευρώπη), δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα. Εδώ δεν μαζεύουνε όλα τα αδέσποτα και τα εκτελούνε. Αντίθετα γίνεται τεράστια προσπάθεια για την προώθησή τους προς υιοθεσία, όχι μόνον από ιδιώτες, αλλά και από κρατικές υπηρεσίες. Οι ευθανασίες επίσης μειώθηκαν κατά 75% τα τελευταία χρόνια.

Αντίθετα με την Ελλάδα, οι "καθωσπρέπει" άνθρωποι κάποιου επιπέδου επιλέγουν πάντοτε αδέσποτα εκτός κι αν υπάρχει πολύ σημαντικός λόγος. Πιέζουν για την αλλαγή της νομοθεσίας και πιέζουν για να μην πωλούνται κουτάβια στα πετσοπάδικα και οι δυο μεγάλες αλυσίδες δεν πουλάνε, αλλά αντίθετα υποστηρίζουν τα καταφύγια και καταφέρνουν και να πλουτίζουν. Από παπυμιλλάδικα παίρνουν συνήθως άτομα που θεωρούνται κατωτάτης υποστάθμης, ενώ οι απλώς άσχετοι είναι σπάνιο φαινόμενο. Και το σπουδαιότερο: δεν τα περιμένουν όλα από το κράτος που το θεωρούν ανάθεμα.
 


io maria

Well-Known Member
16 Φεβρουαρίου 2010
1.322
28
Γέρακας
Αυτο σου λεει Βαγγελη. Να παρεις αδεσποτο του συγκεκριμενου ειδους σκυλου που σου αρεσει και ας μην ειναι ακριβως μεσα στο προτυπο.

Felicine σεβαστη η αποψη σου αλλα...
Οι φυλες δημιουργηθηκαν απο την αγαπη στον σκυλο αλλα και για να καλυψουν καποιες συγκεκριμενες αναγκες με τα χαρακτηριστικα τους. Για να διαλεξει καποιος συνειδητα μια φυλη θελει να καλυψει καποιες αναγκες του αρα δεν θα τον καλυψει ενα οποιοδηποτε σκυλι. Εστω και αν ειναι καθαρα θεμα εμφανισης.
Δεν κατακρινω αυτον που θελει καθαροαιμο αρκει να ξερει γιατι το θελει.
Επαναλαμβανω οτι θεωρω οτι ενα πολυ μεγαλο ποσοστο αυτων που παιρνουν καθαροαιμο θα ηταν μια χαρα και με αδεσποτο αλλα αυτο ειναι υποκειμενικο.
Και η φιλοζωια δεν κρινεται απο το αν εχεις καθαροαιμο ή οχι.


Συγνωμη Σαρα αλλα ποσο δημοκρατικο ειναι να επιβαλεις να παιρνει καποιος απο καταφυγιο αν δεν το θελει το σκυλι για καποια εργασια? Γιατι αυτο προτεινεις σαν λυση στο προβλημα αδεσποτων στην Ελλαδα.
Ακομα και εσυ δεν πηρες ενα οποιοδηποτε σκυλο αλλα ψαχτηκες να βρεις αυστραλεζο. Και μην μου πεις οτι δεν υπηρχαν αλλα σκυλια απροσδιοριστου φυλης στα εκει καταφυγια! Επομενως για μενα ηταν απλα μια "φθηνη" λυση για "καθαροαιμο" σκυλο αυτο που εκανες. Αν ειχες παρει ενα μπασταρδο που να μην ξερεις τι στο καλο φυλες εχουν ανακατευθει τοτε να το συζηταγαμε.
 
Last edited:


greedy

Well-Known Member
23 Απριλίου 2008
2.314
3
51
Πατρα
Αν λατρευεις τα χαρακτηριστικα ,ειτε μορφολογικα,ειτε ιδιοσυγκρασιας μιας φυλης ,δεν εισαι φιλοζωος?
Η φιλοζωια δηλαδη πρεπει να περασει μονο μεσα απο τα καταφυγεια?


Ασχετου ,αν εχεις και κανα δυο πρωην αδεσποτα στην αγελη σου ,ασχετου αν εχεις βοηθησει οπως μπορεις τα αδεσποτα?
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Felicine το τι είναι ρηχό κι υποκριτικό το βλέπει ο καθένας διαφορετικά.
Απο τη στιγμή που υπάρχει λόγος που κάποιος θέλει καθαρόαιμο και το αποκτά σωστά και του φέρεται όπως αξίζει στη φυλή του, η υποκρισία δεν υφίσταται.

Sara να σου θυμίσω ότι έκανες μέχρι και τεστ DNA για να δεις αν το Μουφ είναι όντως αυτραλέζικος. Για να δεις τι να περιμένεις έστω από άποψη υγείας... Στην Ελλάδα που ούτε τα τεστ είναι τόσο προσβάσιμες ούτε και τα καθαρόαιμα αδέσποτα μειωψηφούν (για δε αυστραλέζους...αστο), θα έπαιρνες αδέσποτο; Μάλλον ναι, ενήλικο να μην είναι τόσο kinder έκπληξη... Και τα τις αδέσποτα κουτάβια; Δεν ειναι εγωιστικοί αυτό;

Τα παραπάνω είναι γραμμένα με την ίδια λογική που έχετε γράψει, Sara και felicine... Χωρίς σκοπό να σας θίξω, αλλά για να σας δείξω ότι χρειάζεται να δείχνουμε κάποια επιείκεια εφ'όσων ο άλλος δεν κάνει κατι ανήθικο.



Edit: δε χρειάζεται να μας δικαιολογείς συνέχεια το λόγο που προτιμάς την Αμερική από την Ελλάδα. Γούστο σου- καπέλο σου. Αλλά σε παρακαλώ μη θίγεις μια χώρα που έχει περάσει πολλά και παλεύει επίσης με πολλά και που προσπαθεί να κάνει αλλαγές προς το καλύτερο... Εστω και σε ατομικό επίπεδο κάποιων ατόμων της... Ακόμα και αλλοδαπών που ζουν σε αυτή και την αγαπούν. Αν δεν έχεις καλή γνώμη για τη χώρα αυτή, πάρε αμερικανική υπηκοότητα και αποκύρηξε την ελληνική σου και άρα μας στο κατώτατο επίπεδό μας.
 
Last edited:


Sirkos

Well-Known Member
1 Αυγούστου 2012
2.329
668
Νεα σμυρνη
Τα παραπάνω είναι γραμμένα με την ίδια λογική που έχετε γράψει, Sara και felicine... Χωρίς σκοπό να σας θίξω, αλλά για να σας δείξω ότι χρειάζεται να δείχνουμε κάποια επιείκεια εφ'όσων ο άλλος δεν κάνει κατι ανήθικο.
.
Επιεικεια δειχνουμε οταν καποιος κανει κατι ανηθικο , οταν κανει καποιος το σωστο μαλλον μπραβο και συνχαρητηρια χρειαζονται . Και με συνχωρειτε σαρα και φελισιν αλλα οταν λετε οτι η αποκτηση καθαροαιμου σκυλου ακομα και απο εκτροφεα σωστο ειναι ανηθικη και εγωιστικη προσβαλετε σχεδον το μισο φορουμ , και μαλλον εσεις γινεστε εγωιστριες .
 
Last edited:






ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Με εκπλήσσει δυσάρεστα σε φόρουμ κυνόφιλων να γινεται αυτή η διάκριση μεταξύ οσων έχουν παρει από φιλοζωικη/πρώην αδέσποτο και σε όσους επέλεξαν μετά από συνειδητή και με σκέψη επιλογή καθαροαιμο...
 




betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Εγώ δε συμφωνώ με κανένα σας! :)
Από τη μια, είναι άδικο να συγκρίνουμε την Ελλάδα με την Αμερική όπου όλες οι ράτσες σχεδόν έχουν ομάδες rescue οπότε είναι εύκολο και να κάνεις το καλό ικανοποιώντας το γούστο σου παράλληλα.
Από την άλλη, είναι ουτοπικό για να μην πω γελοίο να μιλάμε για καθαράαιμα στην Ελλάδα, όταν φαντάζομαι ότι η πιθανότητα επιλογής σωστού εκτροφείου από έναν υποψήφιο σκυλογονιό είναι μικρότερη κι απ την πιθανότητα ο ίδιος να απευθυνθεί σε φιλοζωική!
Πιο πάνω στις επιλογές σίγουρα θα ναι, πετ σοπς, αγγελίες, φίλοι/γνωστοί/συγγενείς.

Οπότε δε θα με χαλούσε καθόλου αν με κάποιο μαγικό τρόπο, ο κόσμος αποκτούσε κοινωνική ευθύνη, όπως λέει η Σάρα και η φιλοζωική γινόταν η πρώτη επιλογή.
 




sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Το ιδανικό είναι να πάρει κανείς τσάμπα καθαρόαιμο γατάκια!
(ποιος δεν έχει γράψει σ'αυτό το thread να δεις..... :-k )
 


bouboul

Well-Known Member
18 Οκτωβρίου 2012
420
2
η Σάρα έχει μια διαφορετική νοοτροπία λόγο παραστάσεων και είναι σωστή στα περισσότερα από αυτά που γράφει, κατα την γνώμη μου πάντα!
δεν βλέπω να θέλει να θίξει την ελλάδα στο λόγο της, αντίθετα επισημαίνει κάποιες βασικές λεπτομέρειες που τις βιώνουμε καθημερινά κι ας δυσκολευόμαστε να το παραδεχτούμε.
απλά παίζουν πολλοί παράγοντες ρόλο που χρειάζονται σελίδες ολόκληρες ανάλυση ...ένας από αυτούς πχ είναι ότι στην αμερική στην θανάτωση των ζώων οδηγεί και η βλακώδη νοοτροπία της καταναλωτικής μανίας όπως επίσης και η βλακώδη νοοτροπία ότι όλα αγοράζονται και πουλιούνται.
αν δεν απαγορευτεί από την μια μέρα στην άλλη το εμπόριο των ζώων σαν να είναι ρούχα,αν δεν ποινικοποιηθούν οι γέννες απανταχού ιδιωτών με πεντιροζ και χωρίς, αν δεν πάρει το κράτος στα χέρια του τον έλεγχο των εκτροφείων από τους ομίλους με θέσπιση αυστηρών κανόνων και ελέγχων,αν δεν υπάρξει μάθημα στα σχολεία "τα δικαιώματα των ζώων" αν αν αν....κι όλα αυτά δεν γίνονται ούτε στην αμερική,θα συζητάμε μέχρι το 2060 τα ίδια!
 


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Το στηρίζεις κάπου αυτό ή απλά έτσι να έχουμε να λέμε ;
Να χα με να λέγαμε, για να είμαι ειλικρινής. Δηλαδή λέω από αυτά που βλέπω και συναντώ γύρω μου. Αυτοί που ξέρω να έχουν σκύλο με pedigree είναι δυο. 2!! Και ξέρω πολύ κόσμο με σκύλους. Το φόρουμ δεν είναι αντιπροσωπευτικό δείγμα. Θα με ενδιέφερε να δω μια τετοια στατιστική, αν υπήρχε.
Εσύ έχεις άλλη εικόνα;
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.821
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU