Arden Grange - Ξηρά τροφή




Ravendark

Well-Known Member
10 Φεβρουαρίου 2012
325
3
Χαλκίδα
Κι εγώ ξεκίνησα να δίνω Arden Grange, τον κωδικό με αρνί και ρύζι, αφού αυτός είναι καλύτερος από τους άλλους (4 αστέρια σε σύγκριση με 3) με βάση το dogfoodanalysis. Η αλλαγή έγινε από την Proper Form & Temper που έδινα όσο ήταν κουτάβι και από την οποία ήμουν πολύ ευχαριστημένη. Απλά θα αλλάζαμε ούτως ή άλλως λόγω ηλικίας και ήθελα κάποια με περισσότερα επιθυμητά συστατικά, όπως ω-3 και ω-6 ,χονδροιτίνη και γλουκοζαμίνη που δεν είχε η προηγούμενη. Δεν είναι ιδιαίτερα πιο ακριβή η Arden, την βρίσκω 47,5 ευρώ από το pet4u το 12κιλο, και προς το παρόν έίμαι ευχαριστημένη. Κατά την σταδιακή αλλαγή έκανε λίγη διάρροια για 3 ημέρες μόνο στις απογευματικές και όχι στις πρωινές κενώσεις, αλλά έστρωσε κατευθείαν αν και αύξανα την αναλογία της καινούριας τροφής. Τώρα κάνει σκούρα , σχηματισμένα κακά που δεν βρωμούν (μυρίζουν σκατίλα, αλλά δεν μποχάνε αφόρητα), δεν έχει αέρια την τρώει με όρεξη και έχει κανονική ενέργεια και κέφι. Για τρίχωμα είναι νωρίς, μόλις πριν 1,5 βδομάδα ξεκίνησα, θα ενημερώσω για τις εξελίξεις σε κανα-δυο μήνες (ελπίζω να το θυμηθώ δηλαδή).
Τέλος οι αγορές από ελλάδα...
adult lamb & rice adult 36 ευρώ το 12κιλο από αγγλικό άμαζον.

http://www.amazon.co.uk/Arden-Grang...Y86O/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1360321339&sr=8-1

δωρεάν μεταφορικά (SuperSaver delivery)
 


Hlianna

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2009
1.567
647








bono70

New Member
1 Μαρτίου 2013
1
0
kalispera na rotiso molis taisoume ta skulia mas meta apo posi ora mporoume na ta vgaloume na kanoun tis anges tous
 


vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
Συνήθως μετά απο μισή ώρα- τρία τέταρτα είναι καλά.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
kalispera na rotiso molis taisoume ta skulia mas meta apo posi ora mporoume na ta vgaloume na kanoun tis anges tous
Aν έχεις μεγαλόσωμο σκύλο, περίμενε μιάμιση ώρα. Και αυτό δεν ισχύει μόνο για το φαγητό του αλλά και για το νερό. (κινδυνος για συστροφή στομάχου)
Το ίδιο και μετά την βόλτα, δεν ταίζουμε αμέσως. Περιμένουμε ο σκύλος να είναι απόλυτα ήρεμος, εγώ αφήνω πάνω από ώρα να περάσει και σε αυτή την περίπτωση. Και νερό δεν τους δίνω όταν είναι λαχανιασμένα.
Μην γράφεις greeklish απαγορεύονται από τους κανονισμούς.
 


vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
Aν έχεις μεγαλόσωμο σκύλο, περίμενε μιάμιση ώρα. Και αυτό δεν ισχύει μόνο για το φαγητό του αλλά και για το νερό. (κινδυνος για συστροφή στομάχου)
Το ίδιο και μετά την βόλτα, δεν ταίζουμε αμέσως. Περιμένουμε ο σκύλος να είναι απόλυτα ήρεμος, εγώ αφήνω πάνω από ώρα να περάσει και σε αυτή την περίπτωση. Και νερό δεν τους δίνω όταν είναι λαχανιασμένα.
Μην γράφεις greeklish απαγορεύονται από τους κανονισμούς.
Tόσο πολύ; εγώ μετά απο τρία τέταρτα τον βγάζω, βέβαια μόνο στο λουρί για τις ανάγκες του, οχι τρέξιμο, παιχνίδι, εντάσεις κλπ
 


aouimbae

Well-Known Member
7 Μαϊου 2011
1.753
26
Εμεις το πρωι τη βγαζουμε σε μικρο χρονικο διαστημα μετα το φαι, 15-30' αναλογως. Αλλα μιλαμε για βολτα των 10' οπου περπαταει, αργα.


Sent from my iPad using Tapatalk HD
 


KaterinaSp

Well-Known Member
8 Ιουνίου 2012
390
174
Ηράκλειο
Επανέρχομαι στο θέμα για να πω ότι είμαι όντως ευχαριστημένη μετά από 1,5-2 μήνες που τρώει αυτή την τροφή, τον κωδικό adult lamp and rice. Κακά, ενέργεια, μυρωδιές, τρίχωμα όλα καλά, και την τρώει με όρεξη, την ανακατεύω και με άλλες λιχουδιές και την χρησιμοποιώ και στην εκπαίδευση ενίοτε. Τα κακά του είναι λιγότερα από ότι με την προηγούμενη και μυρίζουν καλύτερα.
Εμάς λοιπόν μας ταίριαξε και την συνιστώ για τους παραπάνω λόγους συν την αναλογία τιμής -ποιότητας.
 


silent

Well-Known Member
4 Ιουλίου 2011
1.042
52
Νότια Προάστια
Επανέρχομαι στο θέμα για να πω ότι είμαι όντως ευχαριστημένη μετά από 1,5-2 μήνες που τρώει αυτή την τροφή, τον κωδικό adult lamp and rice. Κακά, ενέργεια, μυρωδιές, τρίχωμα όλα καλά, και την τρώει με όρεξη, την ανακατεύω και με άλλες λιχουδιές και την χρησιμοποιώ και στην εκπαίδευση ενίοτε. Τα κακά του είναι λιγότερα από ότι με την προηγούμενη και μυρίζουν καλύτερα.
Εμάς λοιπόν μας ταίριαξε και την συνιστώ για τους παραπάνω λόγους συν την αναλογία τιμής -ποιότητας.
Πες ηλικια σκυλου και μεγεθος, οπως και γιατι επελεξες την lamp και οχι καποια αλλη?
Τι ετρωγε πριν και γιατι αλλαξες?
 


KaterinaSp

Well-Known Member
8 Ιουνίου 2012
390
174
Ηράκλειο
Πολλά από αυτά που ρωτάς τα έχω πει στο ποστ ν. 18, είχα μόλις κάνει την μετάβαση στην άρντεν και έγραψα τις πρώτες εντυπώσεις μου. Ο Σπόρος μου είναι 15 μηνών περίπου, μεσαίου μεγέθους (20 κιλά) κορμάρα και άλλαξα από την ProperForm & Temper puppy& Junior lupoid χωρίς να έχω πρόβλημα. Θα άλλαζα ούτως ή άλλως σε adult τροφή λόγω ηλικίας, και άρχισα να ψάχνω μήπως βρώ κάποια καλύτερη σε συστατικά, εμπλουτισμένη και με χρήσιμα στοιχεία όπως ω-3, ω6, γλουκοζαμίνη, χονδροιτίνη . Θα πήγαινα σε Orijen (ακούγεται ότι, αν και ακριβότερη, έρχεται συχνα το ίδιο κόστος με τις φθηνότερες την ημέρα,λόγω συνιστώμενης ποσότητας), αλλά έχει υψηλά ποσοστά πρωτείνης και διαβάζω ότι πρέπει να τα αποφύγω λόγω του ότι ο μικρός έχει στραβά μπροστινά ποδαράκια (αποκλίνοντες ταρσούς ). Anyway, μετά από έρευνα σε τιμές και ποιότητες (και με την βοήθεια του dogfoodanalysis) αποφάσισα ότι η arden ήταν η καταλληλότερη για να δοκιμάσουμε. Έχει ως πηγή πρωτείνης κρέας ποιότητας κατάλληλης για ανθρώπινη βρώση, όπως λέει, και δεν έχει πρόσθετα συντηρητικά, για αυτά κυρίως την επέλεξα.
 


Liana01

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2012
297
0
Πειραιάς
Τελικά, μετά απο πολύ μελέτη στις τροφές (Acana grasslands, Fish4dogs , Arden grange), μου φαίνεται κι εγώ εδώ θα καταλήξω για adult (αρκεί να "κάτσει" στον σκύλο μου). Arden grange lamp and rice, λοιπόν. Θα ήθελα να ρωτήσω σε τί ηλικία να του κάνω την αλλαγή, δεδομένου ότι η Arden μέχρι 9 μηνών δίνει την puppy και μετά το γυρίζει σε adult? Να του κάνω την αλλαγή 10 μηνών;
 


silent

Well-Known Member
4 Ιουλίου 2011
1.042
52
Νότια Προάστια
Δεν υπαρχει στανταρ απαντηση σε αυτο, μπορεις να ρωτησεις και τον κτηνιατρο να σου πει μια αποψη,
αλλα αφου η τροφη λεει στους 9 μηνες, δεν βρισκω ο λογο να μην το κανεις τοτε.
 


Ravendark

Well-Known Member
10 Φεβρουαρίου 2012
325
3
Χαλκίδα
Πες ηλικια σκυλου και μεγεθος, οπως και γιατι επελεξες την lamp και οχι καποια αλλη?
Τι ετρωγε πριν και γιατι αλλαξες?
στο dogfoodanalysis είναι η μόνη "προτεινόμενη", οι υπόλοιπες "μη προτεινόμενες" είναι για τον λόγο ότι δεν έχουν αρκετή ποσότητα κρέατος ως πρώτο συστατικό... υπόψιν, αρνί και ρύζι η πράσινη συσκευασία
 


KaterinaSp

Well-Known Member
8 Ιουνίου 2012
390
174
Ηράκλειο
Αρχικό μήνυμα απο silent Πες ηλικια σκυλου και μεγεθος, οπως και γιατι επελεξες την lamp και οχι καποια αλλη?
Τι ετρωγε πριν και γιατι αλλαξες?



στο dogfoodanalysis είναι η μόνη "προτεινόμενη", οι υπόλοιπες "μη προτεινόμενες" είναι για τον λόγο ότι δεν έχουν αρκετή ποσότητα κρέατος ως πρώτο συστατικό... υπόψιν, αρνί και ρύζι η πράσινη συσκευασία
Δεν είδα καλά και νόμιζα ότι με ρώτησε ο silent "γιατί την Arden", ενώ ο άνθρωπος ρωτούσε γιατί το αρνί...
Όντως , από τις κριτικές δίνει 4 αστέρια σε αυτήν με το αρνί και 3 στους υπόλοιπους κωδικούς, οπότε προτίμησα την καλύτερη, είναι και υποαλλεργική.
 


silent

Well-Known Member
4 Ιουλίου 2011
1.042
52
Νότια Προάστια
Παιδια καλα κανετε και χρησιμοποιειται το αρνι και το dogfoodanalysis, εγω δεν εχω δοκιμασει το αρνι ακομα μιας και ειναι κουταβι.

Απλως θα ηθελα να προσθεσω και το δικο μου σκεπτικο. Αρχικως στο dogfoodanalysis υπαρχουν οι παλιοι κωδικοι, οποτε τα συστατικα πλεον εχουν αλλαξει. Κοιταζοντας τις τροφες στο site της εταιριας διαπιστωνω οτι η lamb εχει Lamb meat meal 23%, fresh lamb 17.5%, ενω η Premium εχει Fresh chicken (19%), chicken meat meal (19%), ενω δεν περιεχει καλαμποκι. Κρινοντας απο αυτο δεν μπορω να πω οτι διαφερουν τοσο πολυ οι 2 τους για να ειναι η μια προτεινομενη και η αλλη οχι.

Εγω δινω την large puppy 2 βδομαδες περιπου και θα την δωσω για 2-3 μηνες μεχρι να αποφασισω αν θα την κρατησω. Ελπιζω να ειμαστε ενταξει.
 


KaterinaSp

Well-Known Member
8 Ιουνίου 2012
390
174
Ηράκλειο
Δεν το είχα δει πώς το γράφει στα αγγλικά, είδα κατευθείαν την ελληνική μετάφραση που είναι αποξηραμένο κρέας αρνιού,οπου λέει lamp meat meal. Εγώ στηρίχτηκα επίσης στο ότι το κρέας που χρησιμοποιούν είναι κατάλληλο ,λέει, για ανθρώπινη κατανάλωση,οπότε δεν μπορεί να είναι αυτό που συνήθως εννοείται με το meat meal. Τώρα , είναι έτσι όπως το σκέφτομαι? Είναι επίτηδες μεταφρασμένο ως κρέας αρνιού? Δεν ξέρω, δεν μουάρεσε πάντως η κακή μετάφραση, είναι παραπλανητική.
Ο καθένας κάνει τις επιλογές του, εγώ απλώς πρότεινα αυτή που διάλεξα και έχω δοκιμάσει, αυτη που λές δεν την γνωρίζω για να συγκρίνω. Ευχαριστώ που μου "άνοιξες" τα μάτια, θα το ψάξω κι άλλο.
Αν κάποιος γνωρίζει καθόλου για την παραπάνω διαφορά στην αγγλική και στην ελληνική λίστα συστατικών ας βοηθήσει.