Arden Grange - Ξηρά τροφή


silent

Well-Known Member
4 Ιουλίου 2011
1.042
52
Νότια Προάστια
Katerina υπαρχουν ολα στο site τους το οποιο ειναι αρκετα ενημερωμενο.

Lamb Fresh

The fresh lamb used in the Arden Grange Partners canned food (Lamb variety) is grass-fed British lamb. Lamb meat is easily digestible and highly palatable. It is an excellent source of protein, zinc and the B vitamins.

Back to top




Lamb Meal

The lamb meal used in the Arden Grange complete dry Adult Lamb & Rice recipe is made from, grass-fed British lamb. Lamb meal is rich in calcium, and is produced from meat trimmings and the clean parts of the carcass cooked, dried and ground into a fine flour. It does not include the wool, blood, head, hooves and specified risk material such as the spinal cord.

και εδω

http://www.ardengrange.com/meat-sources.asp
 


KaterinaSp

Well-Known Member
8 Ιουνίου 2012
390
174
Ηράκλειο
Τα είδα silent , σε ευχαριστώ και πάλι για τον κόπο σου να τα μεταφέρεις εδώ.:)
Τα είχα διαβάσει όλα και πριν διαλέξω την τροφή αυτή, απλά δεν θυμόμουν το lamp meat meal ,και με όσες τροφές και πληροφορίες που έψαχνα τότε ,ξέχασα διάφορες λεπτομέρειες. Της ηλικίας θα'ναι! ;-)
 


Liana01

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2012
297
0
Πειραιάς
Εχθές αγόρασα το πρώτο τσουβαλάκι Arden. Εψαχνα για το lamp & rice αρχικά (κάνει την αλλαγή μετά τους 9 μήνες σε adult), αλλά το παληκάρι στο πετ μου είπε να προτιμήσω να συνεχίσω με puppy μέχρι 12 μηνών τουλάχιστον (το ίδιο μου είχε πει και η κτηνίατρος). Ετσι πήρα την Puppy Junior με κοτόπουλο. Σε λίγες μέρες θα ξεκινήσω την αλλαγή.
 


stamatia

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2009
5.371
2.994
Του έδωσα την ARDEN lamp & rice αλλά είχε πολλά και βρωμερά αέρια πράγμα που δεν συνέβη με την αντίστοιχη με το κοτόπουλο, οπότε ξαναγυρνώ στο κοτόπουλο.
 




Ravendark

Well-Known Member
10 Φεβρουαρίου 2012
325
3
Χαλκίδα
Του έδωσα την ARDEN lamp & rice αλλά είχε πολλά και βρωμερά αέρια πράγμα που δεν συνέβη με την αντίστοιχη με το κοτόπουλο, οπότε ξαναγυρνώ στο κοτόπουλο.
Tην lamp & rice εμένα δεν μου την έτρωγε με όρεξη...παρατούσε την μισή ποσότητα...
Και του την γύρισα σε κοτόπουλο που την τρώει μια χαρά!
 


Liana01

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2012
297
0
Πειραιάς
Tην lamp & rice εμένα δεν μου την έτρωγε με όρεξη...παρατούσε την μισή ποσότητα...
Και του την γύρισα σε κοτόπουλο που την τρώει μια χαρά!
Απο ποιότητα κοπράνων, τριχώματος κ.λ.π. πώς είναι με την Arden;
 


nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
Eμεις μεχρι στιγμης καλα παμε με arden grange senior.
Τρωνε με ορεξη,κοπρανα μια χαρα.Για τα υπολοιπα θα ξερουμε στο δευτερο σακι.
 


KaterinaSp

Well-Known Member
8 Ιουνίου 2012
390
174
Ηράκλειο
Τι ημερήσια ποσότητα δίνεις σε 20 κιλά ενήλικο σκύλο;
Η συσκευασία λέει να δίνω 280 g, εγώ δίνω περίπου 240 γιατί τρώει και λιχουδιές λόγω της εκπαιδευτικής φάσης που διανύουμε.

Εμένα πάντως την τρώει με όρεξη αυτήν με το αρνί, έχει καλά κακά και καθόλου αέρια
 


Ravendark

Well-Known Member
10 Φεβρουαρίου 2012
325
3
Χαλκίδα
Απο ποιότητα κοπράνων, τριχώματος κ.λ.π. πώς είναι με την Arden;
Κανένα πρόβλημα...
Και ενέργεια φουλ!

Αγίου Βερνάρδου 6.5 μηνών με 3 μονόωρες βόλτες καθημερινά...Και παιχνίδι μες στο σπίτι!
Μαραθωνοδρόμος μου βγήκε! :p
 


Liana01

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2012
297
0
Πειραιάς
Σήμερα το πρωί ξεκίνησα την σταδιακή αλλαγή απο Royal σε Arden Puppy Junior με κοτόπουλο. Η Arden προτείνει την σταδιακή αλλαγή ότι πρέπει να γίνει σε μία εβδομάδα και αναφέρει και τις ποσότητες. Tις πρώτες 2 μέρες 75-25, τις επόμενες δύο 50-50, τις άλλες δύο 25-75 και την έβδομη μόνο Arden. Νομίζετε ότι πρέπει να το κρατήσω περισσότερο;
Ο Rock εντωμεταξύ διάλεγε και έτρωγε τις κροκέτες Arden κανονικά απο το μπολάκι του και τις άλλες (Royal) τις άφηνε. Τελικά, τις έφαγε κι αυτές!
 


silent

Well-Known Member
4 Ιουλίου 2011
1.042
52
Νότια Προάστια
Σήμερα το πρωί ξεκίνησα την σταδιακή αλλαγή απο Royal σε Arden Puppy Junior με κοτόπουλο. Η Arden προτείνει την σταδιακή αλλαγή ότι πρέπει να γίνει σε μία εβδομάδα και αναφέρει και τις ποσότητες. Tις πρώτες 2 μέρες 75-25, τις επόμενες δύο 50-50, τις άλλες δύο 25-75 και την έβδομη μόνο Arden. Νομίζετε ότι πρέπει να το κρατήσω περισσότερο;
Ο Rock εντωμεταξύ διάλεγε και έτρωγε τις κροκέτες Arden κανονικά απο το μπολάκι του και τις άλλες (Royal) τις άφηνε. Τελικά, τις έφαγε κι αυτές!
Το οτι διαλεγε πρωτα την Arden δεν ειναι επειδη ειναι πιο καλη ή πιο ωραια (που μπορει και να ειναι), αλλα επειδη ειναι κατι καινουργιο σε σχεση με το παλιο.
Προσωπικα πιστευω οτι μια βδομαδα ειναι καλα δεν χρειαζεται παραπανω, αλλα σιγουρα θα φανει απο το πως τα παει ο σκυλος ειδικα στις κενωσεις του.
 


Liana01

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2012
297
0
Πειραιάς
Η καλή μέρα απο το πρωί φαίνεται; Δηλαδή θα μου δείξει απο την αρχή αν του κάτσει καλά η τροφή στις κενώσεις ή μπορεί να κάνει διάρροιες και σε μια βδομάδα ας πούμε; (αν κάνει γιατί μπορεί και να μην κάνει καθόλου διάρροιες, βέβαια).
 


silent

Well-Known Member
4 Ιουλίου 2011
1.042
52
Νότια Προάστια
Προσωπικα πιστευω οτι δεν θα σου κανει καθολου διαρροια.
Ομως για να βοηθησεις τον οργανισμο να αντεξελθει στην αρχη του βαζεις μονο 25% απο το καινουργιο. Με 25% αντε να στο τελειωμα να ειναι πιο μαλακα.
Μετα ακομα και αν ειναι σταθεροποιημενη η κατασταση μπορει να μαλακωσουν οταν θα πας στο 100% καινουργια τροφη.

Αν ειναι λιγο μαλακα μην σε ανησυχει λογικα θα φτιαξουν, αλλα αν ειναι πολυ υγρα τοτε συνεχισε τον συνδυασμο.
 




Liana01

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2012
297
0
Πειραιάς
Φτάσαμε αισίως στην 5η μέρα σταδιακής αλλαγής Arden με RC.
Δεν έχω παρατηρήσει καμία αλλαγή στα κόπρανα πέραν του ότι μυρίζουν λιγότερο και είναι και λιγότερα ποσοτικά. Κατα τ' άλλα είναι σφιχτά και σκούρα.
Η διάθεσή του είναι σούπερ, μπορώ να πω και καλύτερη απο πριν. Βέβαια, όλα αυτά θα τα δω και με τον καιρό.
Αλλο είναι που με απασχολεί. Την κροκέτα Arden την τρώει μια χαρά. Το θέμα είναι ότι μπουχτίζει και αφήνει λίγες στο μπώλ του κάθε φορά. Ισως επειδή είναι λίγο μεγαλύτερη απο την RC; δεν ξέρω, τι να πω. Εγώ πάντως του βάζω τη δοσολογία που αναγράφει στο τσουβαλάκι.
 




rinio

Well-Known Member
2 Οκτωβρίου 2008
95
0
Γιατι δεν δοκιμαζεις την Arden Mini που εχει πιο μικρή κροκέτα και απευθύνετε σε μικροσωμα σκυλακια???
Οταν σου τελειώσει το κοτοπουλο μπορεις να το δοκιμασεις!!!
 


nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
Λογικα χορταινει με μικροτερη ποσοτητα απο την προτεινομενη. Μην τον πιεζεις,δεν υπαρχει λογος.
 


Liana01

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2012
297
0
Πειραιάς
Γιατι δεν δοκιμαζεις την Arden Mini που εχει πιο μικρή κροκέτα και απευθύνετε σε μικροσωμα σκυλακια???
Οταν σου τελειώσει το κοτοπουλο μπορεις να το δοκιμασεις!!!
Μήπως εννοείς την Weaning puppy στην κίτρινη συσκευασία; Γιατί δεν έχω δει να υπάρχει άλλη Arden mini για κουταβάκια (αν και ο δικός μου έκλεισε αισίως τους 9 μήνες!)