BARF συνοπτικά για αρχάριους.


lostresam

Well-Known Member
12 Σεπτεμβρίου 2016
428
422
29
αφου θα τα καταψυχεις ποιος ο λογος για επιπλεον "βοηθεια"?
Δεν ξερω τι λαμπα θα παρεις κ αν εχει την απαιτουμενη ισχυ για αυτη την δουλεια(απο οσο γνωριζω στο καθαρισμο νερου χρησιμοποιειτε uvc ακτινοβολια.εκει ομως σιγουρα μιλαμε για πιο εξειδικευμενα μηχανιματα)
βαλε ενα λινκ απο περιεργεια παντως...
 


Konmac

Well-Known Member
18 Σεπτεμβρίου 2017
150
150
58
Το κωλοβακτηριδιο (e coli) δεν αντιμετωπίζεται παρά μόνο με βράσιμο,
 

Attachments





Char Angel

Well-Known Member
11 Νοεμβρίου 2015
293
1.017
53
Αθήνα
Το σκεπτικό μου είναι "Φύλαγε τα ρούχα σου να έχεις τα μισά". Ουσιαστικά, ούτε εγώ νομίζω ότι χρειάζεται κάτι παραπάνω από την κατάψυξη για κάποιες μέρες (15). Απλά, επειδή είδα την τιμή αυτών των λαμπτήρων, δεν την θεώρησα απαγορευική, για μία παραπάνω πρόληψη και προστασία.
Παραθέτω τα αντίστοιχα links.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12801011 (αποτελέσματα κλινικής μελέτης)
Το pdf είναι μία περιγραφή και οι επιπτώσεις για τον άνθρωπο.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5068401/

Απλά, επειδή έχουν γίνει πολλές κλινικές δοκιμές, συγκεκριμένα με UVC, η βιομηχανία τροφίμων τείνει να στρέφεται προς τα εκεί.
Λάμπα: https://www.artsound.gr/catalog/osram-lampa-aposteirosis-medical-lamp-p-35562.html?ref=bestprice.gr
 

Attachments



lostresam

Well-Known Member
12 Σεπτεμβρίου 2016
428
422
29
Το κωλοβακτηριδιο (e coli) δεν αντιμετωπίζεται παρά μόνο με βράσιμο,
Kαλα κ τοσα χρονια (ειδικα στο εξωτερικο) που ταιζουν ωμο γιατι δεν εχει παθει κανεις σκυλος τιποτα? Με την προυποθεση οτι παντοτε ο ιδιοκτητης ακολουθει τα βασικα στην ωμη διατροφη (καταψυξη) τηρηση σωστων αναλογιων κτλ
Αντιθετως με την ξηρα υπαρχουν απειρες αναφορες, ανακληση προιοντων,περιστατικα απο καταναλωση λιχουδιων που οδηγησαν στο θανατο κτλ.

Αξιζει να δεις κ το παρακατω βιντεο που μιλαει αναλυτικοτερα για το θεμα των μικροβιων..
 


Gkontos10

Well-Known Member
10 Οκτωβρίου 2015
154
21
37
παιδιά λόγο έλλειψης χρόνου, σκέφτομαι να αρχίσω να αγοράζω έτοιμη BARF γιατι δεν προλαβαίνω να κάνω ...
ποιες εταιρείες θεωρούνται από τις κορυφαίες στην ελλάδα και κύπρο ????
 




lostresam

Well-Known Member
12 Σεπτεμβρίου 2016
428
422
29
Την κατάψυξη που την κάνετε; Σε οικιακό καταψύκτη;
Ναι
παιδιά λόγο έλλειψης χρόνου, σκέφτομαι να αρχίσω να αγοράζω έτοιμη BARF γιατι δεν προλαβαίνω να κάνω ...
ποιες εταιρείες θεωρούνται από τις κορυφαίες στην ελλάδα και κύπρο ????
Natures food , Barffood , Barfistas . Με αυτη τη σειρα, Για Κυπρο δεν εχω ιδεα
 


eddieK

Well-Known Member
26 Σεπτεμβρίου 2017
167
74
48
Και γίνεται δουλειά; Είχα διαβάσει ότι χρειάζονται πολύ χαμηλές θερμοκρασίες που μόνο σε επαγγελματικούς καταψύκτες μπορούν να επιτευχθούν.
 




eddieK

Well-Known Member
26 Σεπτεμβρίου 2017
167
74
48
Αν φοβάστε τόσο τα μικρόβια μην δίνεται μπαρφ γιατί είναι ανούσιο να σκέφτεστε καν πως μπορείτε να τα σκοτώσετε όλα με οποιονδήποτε τρόπο.
Δεν είναι θέμα φόβου. Προσπαθώ να καταλάβω... Άμα δεν φοβάσαι τότε για ποιον λόγο καταψύχεις το κρέας;
 


Gkontos10

Well-Known Member
10 Οκτωβρίου 2015
154
21
37




l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Και γίνεται δουλειά; Είχα διαβάσει ότι χρειάζονται πολύ χαμηλές θερμοκρασίες που μόνο σε επαγγελματικούς καταψύκτες μπορούν να επιτευχθούν.
Οι οικιακοί καταψύκτες φτάνουν μέχρι -18 και αυτό αρκεί. Οι καταψύκτες των ψυγείων δεν επαρκούν για αυτού τους είδους την χρήση.
 
  • Like
Reactions: eddieK


eddieK

Well-Known Member
26 Σεπτεμβρίου 2017
167
74
48
Για ευκολία. Εκτός αν γουστάρεις να πας για ψώνια κάθε μερα
Δεν μου αρέσει, αλλά δεν μου αφήνεις περιθώρια...
Ρε βλάκα, πριν με ειρωνευτείς, τράβα διάβασε τι λένε οι προηγούμενοι.
 
  • Like
Reactions: d3ac0n




eddieK

Well-Known Member
26 Σεπτεμβρίου 2017
167
74
48
Επειδή αγοράζω μεγαλύτερη ποσότητα και έτσι διατηρώ το κρέας.
Ευχαριστώ για την απάντηση αλλά αν προσέξεις το ποστ θα δεις ότι υπάρχουν πληθώρα σχολίων που αναφέρονται στην κατάψυξη του κρέατος ως μέσω προστασίας από τα μικρόβια. Όπως λοιπόν είναι πάρα πολύ φυσιολογικό, η αρχική μου ερώτηση στόχευε εκεί, σε κάτι που έχει ήδη αναφερθεί κ φυσικά όχι σε κάτι που δεν αναφέρθηκε. Και ήθελα να μάθω αν τελικά η κατάψυξη βοηθάει κ πότε βοηθάει.
 




d3ac0n

Well-Known Member
16 Φεβρουαρίου 2017
1.291
2.286
Guadalajara, Jalisco
Δεν μου αρέσει, αλλά δεν μου αφήνεις περιθώρια...
Ρε βλάκα, πριν με ειρωνευτείς, τράβα διάβασε τι λένε οι προηγούμενοι.
Αν ηθελα να σε ειρωνευτω θα εγραφα "επειδη κλανει το μπαρμπουνι", αλλα δεν το εγραψα. Δεν συνηθίζω να ειρωνευομαι ατομα που ανηκουν σε ιδιεταιρες κοινωνικες ομαδες.

Η απαντηση μου ειναι σοβαροτατη. Μονο ο ιος Auzeki καταστρεφεται με βαθια κατάψυξη και ειναι ο μοναδικος αν δεν κανω λαθος που ειναι θανατηφορος για τα σκυλια. Οι υπολοιποι δεν προλαβαινουν να κανουν ζημια λογο κοντου πεπτικου συστηματος του σκυλου.

Πες ευχαριστω.
 
  • Like
Reactions: AGRIAN


eddieK

Well-Known Member
26 Σεπτεμβρίου 2017
167
74
48
Αν τα διαβάσεις όλα ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ θα δεις ότι η κατάψυξη ΣΥΝΤΗΡΕΊ και δεν καταστρέφει μικρόβια και ιούς.
https://www.dogforum.gr/community/attachments/esdy-png.64632/
Ας αρχίσουμε να μιλάμε με γνώση και όχι γνώμη
Μάλλον εσύ δεν διάβασες προσεκτικά... Εγώ δεν πήρα θέση. ΡΩΤΗΣΑ! Διάβασα σχόλια άλλων χρηστών εδώ, σε αυτό το ποστ, που λένε ότι χρησιμοποιούν την κατάψυξη για προστασία. Επίσης διάβασα σε άλλες πηγές ότι απαιτείται βαθιά κατάψυξη που επιτυγχάνεται μόνο σε επαγγελματικούς καταψύκτες. Και επειδή η BARF γυρίζει πολύ καιρό στο μυαλό μου κ προσπαθώ να μάθω, ρώτησα...
Θα ήθελα όμως να διαβάσω κ την δική σου γνώμη γιατί δεν ήσουν ξεκάθαρος. Είσαι υπέρ ή κατά της κατάψυξης;
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU