BARF συνοπτικά για αρχάριους.


eddieK

Well-Known Member
26 Σεπτεμβρίου 2017
167
74
48
Αν ηθελα να σε ειρωνευτω θα εγραφα "επειδη κλανει το μπαρμπουνι", αλλα δεν το εγραψα. Δεν συνηθίζω να ειρωνευομαι ατομα που ανηκουν σε ιδιεταιρες κοινωνικες ομαδες.

Η απαντηση μου ειναι σοβαροτατη. Μονο ο ιος Auzeki καταστρεφεται με βαθια κατάψυξη και ειναι ο μοναδικος αν δεν κανω λαθος που ειναι θανατηφορος για τα σκυλια. Οι υπολοιποι δεν προλαβαινουν να κανουν ζημια λογο κοντου πεπτικου συστηματος του σκυλου.

Πες ευχαριστω.
Το "Εκτός αν γουστάρεις να πας για ψώνια κάθε μερα" όπως κ το "...ατομα που ανηκουν σε ιδιεταιρες κοινωνικες ομαδες", είναι ειρωνεία. Το δεύτερο μάλιστα είναι πολύ περισσότερο από ειρωνεία... Αφού λοιπόν τα προσπεράσω, ευχαριστώ για την πληροφορία.
Καλό θα ήταν βέβαια, αφού γνωρίζεις καλά το θέμα, να είχες επενέβη νωρίτερα κ να είχες διορθώσει τα όσα λανθασμένα γράφτηκαν από τους προηγούμενους.
Επίσης καλό θα ήταν να ζητήσεις συγνώμη για τις προσβολές.
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.704
3.863
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Ευχαριστώ για την απάντηση αλλά αν προσέξεις το ποστ θα δεις ότι υπάρχουν πληθώρα σχολίων που αναφέρονται στην κατάψυξη του κρέατος ως μέσω προστασίας από τα μικρόβια. Όπως λοιπόν είναι πάρα πολύ φυσιολογικό, η αρχική μου ερώτηση στόχευε εκεί, σε κάτι που έχει ήδη αναφερθεί κ φυσικά όχι σε κάτι που δεν αναφέρθηκε. Και ήθελα να μάθω αν τελικά η κατάψυξη βοηθάει κ πότε βοηθάει.
Ρίξε μια ματιά εδώ https://healthypets.mercola.com/sites/healthypets/archive/2013/04/08/raw-food-diet-part-2.aspx
 
  • Like
Reactions: eddieK


lostresam

Well-Known Member
12 Σεπτεμβρίου 2016
428
422
29
Οι οικιακοί καταψύκτες φτάνουν μέχρι -18 και αυτό αρκεί. Οι καταψύκτες των ψυγείων δεν επαρκούν για αυτού τους είδους την χρήση.
Εμενα παντως ο καταψυχτης του ψυγειου μου φτανει μεχρι -21, χωρις να εχω καποιο πανακριβο ψυγειο.
 


Gkontos10

Well-Known Member
10 Οκτωβρίου 2015
154
21
37
παιδιά καλησπέρα !!
εδώ και 3,5 χρόνια κάνω BARF που ετοιμάζω ο ίδιος, αλλά όπως σας έγραψα και ποιο πάνω λόγο έλλειψης χρόνου, σκέφτομαι να πάω στην έτυμη BARF
ο σκύλος μου είναι 9 κιλά με μέτρια ως χαμηλή δραστηριότητα (αλλά πρέπει να τον ρίξω στα 8 κιλά που είναι το ιδανικό) μέχρι τώρα έδινα πρώι - βραδι 110-115γρ (σύνολο 220-230 την μέρα)
και το πρόγραμμα ήταν κάπως έτσι
Δευτέρα * Πρωί κόκκινο κρέας (αρνί η βοδινό 110γρ) *Βράδυ Κοτόπουλο με 1 κοκκαλο λαιμό (100 + 20 γρ)
Τρίτη * Πρωί Κοτόπουλο με 1 κοκκαλο λαιμό (100 + 20 γρ) * Βράδυ Κοτόπουλο με σαλάτικο (100 + 30 γρ)
Τετάρτη * Πρωί κόκκινο κρέας (αρνί η βοδινό 110γρ) *Βράδυ Κοτόπουλο με 1 κοκκαλο λαιμό (100 + 20 γρ)
Πέμπτη * Πρωί Κοτόπουλο με 1 κοκκαλο λαιμό (100 + 20 γρ) * Βράδυ Κοτόπουλο με σαλάτικο (100 + 30 γρ)
Παρασκευή * Πρωί κόκκινο κρέας (αρνί η βοδινό 110γρ) *Βράδυ Κοτόπουλο με 1 κοκκαλο λαιμό (100 + 20 γρ)
Σάββατο * Πρωί Συκωτάκια και εντόσθια κοτόπουλου * Βράδυ Κοτόπουλο με 1 κοκκαλο λαιμό + Σαλατικο (100 + 20 γρ +30)
Κυριακή *Πρωί Ψαρι (120γρ) *Βράδυ Κοτόπουλο με 1 κοκκαλο λαιμό (100 + 20 γρ)

αυτό είναι το πρόγραμμα μου

τώρα το θέμα ποιο είναι, η μόνη BARF που βρήκα στην Κύπρο είναι αυτή
https://www.facebook.com/NaturalFoodProLtd/
τώρα πόσο καλή είναι δεν έχω ιδέα ...

και τα προϊόντα που φέρνει στην πόλη μου είναι αυτά
* Νο1 - Κοτόπουλο με σαλάτα https://www.facebook.com/commerce/products/1663520130327361/?rid=628557470655428&rt=6

* Νο2 - Μοσχάρι 20% - https://www.facebook.com/commerce/products/1580377001984173/?rid=628557470655428&rt=6

* Νο3 - Αρνί 40% - https://www.facebook.com/commerce/products/1941058572577671/?rid=628557470655428&rt=6

Τα άλλα ακόμα για να πώ πως θα δείνω από όλα και είμαι κομπλέ ..
το μεγαλύτερο θέμα όμως είναι

ότι η πιο μικρή συσκευασία είναι 600γρ αρά αν εγώ θα δείνω 200γρ την μέρα πρέπει μια συσκευασία να την δίνω 3 μέρες συνεχόμενα ...

άρα

ερώτηση πρώτη: μπορώ να δίνω την τροφή που σασ έβαλα Νο1 για 3 μέρες - μετά ακόμα 3 μερεσ συνεχόμενες την Νο2 μετά ξανα 3 μέρες την 1 και μετα 3 μέρες την 3 ????

αν ναί τι χρειάζεται για να είναι ολοκληρωμένη ?? πχ να δίνω έξτρα 1 μέρα συκωτάκια ή ψάρι ???

άλλο τώρα πότε να δίνω λαιμούς κοτόπουλο ?? ή δεν χρειάζεται ???

μπορεί κάποιος να βοηθήσει παρακαλώ ????
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.704
3.863
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Απ' τους πιο σημαντικούς λόγους που δίνω μπαρφ είναι 1) θέλω να ξέρω ακριβώς τι τρώει ο σκύλος μου και 2) δεν θέλω να τον ταΐζω συντηριτικά. Προσωπικά λοιπόν, δεν θα έδινα ποτέ έτοιμη μπαρφ.

Ελλειψη χρόνου, δηλαδή; Δουλεύω 8 ώρες, πάνε-έλα δουλειά, λείπω 9ωρο απ' το σπίτι. Προπονήσεις 5 φορές την εβδομάδα, βόλτες με τον σκύλο, ε, θα βγω πού και πού για κανέναν καφέ :p Οπότε αγοράζω μεγαλύτερη ποσότητα κρέατος, το κόβω πακετάκια (ένα πακετάκι - ένα γεύμα), βράζω τα λαχανικά που τα κρατάω στο ψυγείο (κάθε 3-4 μέρες) οπότε μου παίρνει περίπου 3 λεπτά μαζί με τα συμπληρώματα που βάζω να σερβίρω το γεύμα στον σκύλο.
 


Gkontos10

Well-Known Member
10 Οκτωβρίου 2015
154
21
37
Φίλε όπως είπες και εγώ για αυτό την έφτιαχνα..
Οπως λες και εσύ ο χρόνος μπορεί εσύ να βρίσκεις, δυστυχώς εγώ δεν έχω, λείπω κάθε μέρα από της 8 το πρωί μέχρι τις 11 το βράδυ (όπου σε αυτό συνεπάγεται προπονήσεις πρωταθλητησμου και γυμναστήριο) και το πιο σημαντικό πια εχω και ενα νεογέννητο παιδάκι.. Αρα χρόνος γιοκ..

Αν είχα χρόνο δεν θα άλλαζα ποτέ την δική μου barf..

Στο θέμα μας τώρα τι πιστεύεις :p
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
Μια ηλιθια ερωτηση...Ως τωρα ωμο του εδινα κανα μοσχαρι κρεας μονο , ή ετοιμη μερικες φορες. Κοκαλο εχει φαει 2-3 φορες πλευρο μοσχαριου.
Σημερα μου ρθε να του δωσω ενα πλαταρι το κοματι του λαιμου κυριως.Το βαζει στο στομα, κανει 4-5 κρακ απο ακρη σε ακρη σα ραπτομηχανη και μετα το εφαγε. Επαγγελματιας δε λεω , αλλα μασησε τιποτα η θα το ψαχνω να βγει αμασητο?
 


lostresam

Well-Known Member
12 Σεπτεμβρίου 2016
428
422
29
Απ' τους πιο σημαντικούς λόγους που δίνω μπαρφ είναι 1) θέλω να ξέρω ακριβώς τι τρώει ο σκύλος μου και 2) δεν θέλω να τον ταΐζω συντηριτικά. Προσωπικά λοιπόν, δεν θα έδινα ποτέ έτοιμη μπαρφ.
Μηπως τα εχουμε δαιμονοποιησει ολα? Συντηριτικα δεν νομιζω πως εχει καμια απο τη στιγμη που τα καταψυχουν.
Υπαρχουν ετοιμες ποιοτικες κ ετοιμες για τα σκουπιδια,μην τις βαζουμε ολες στο ιδιο τσουβαλι.
Σιγουρα να την φτιαχνεις μονος σου εχει το θετικο οτι ξερεις τι τρωει αλλα κ το αρνητικο του χρονου παρασκευης (δεν μιλαω για ενα γευμα αλλα για 30), συσκευασια και γενικα τη "βρωμικη" διαδικασια που πολλοι απο εμας δεν ειναι διατεθημενοι να κανουν γιατι πολυ απλα ειναι ευκολο να τη παιρνεις ετοιμη.

Στο θεμα μας ομως,η συγκεκριμενη που την ειχα δοκιμασει ειδα πολυ κοκκαλο κ θα την εβαζα στις κακες τις αγορες
Αν προσωρινα δεν εχεις χρονο μπορεις να του τη δωσεις για καπoιο διαστημα (για μερικους μηνες ξερω γω) αλλα οχι σαν μονιμη λυση :)
 
  • Like
Reactions: Gkontos10


Eroe

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2017
1.444
2.759
Θεσ/νικη
Αλήθεια, υπάρχουν φορουμίτες μπαρφάδες που δίνουν κουνέλι (κρέας ή εντόσθια); Αν ναι, από που το παίρνουν; Η εκτροφέας μου λεει ότι είναι απλά άπαιχτο, πολύ υγιεινό κ ασφαλές. Βέβαια αν αρχίσω να αγοράζω κουνέλια για το σκυλί απ' το σούπερ σε κανα μήνα θα ακούσετε στις ειδήσεις "ιδιοκτήτρια σκύλου αυτοκτόνησε λόγω χρεών" :D
Αλλά ίσως υπάρχουν πιο οικονομικές λύσεις; Ε; Θα το έδινα εναλλάξ με το κοτόπουλο
 


Δημητρα_kme

Well-Known Member
4 Ιανουαρίου 2017
998
1.409
Κουνελι ετοιμη μπαρφ εχει το barfcode οπως κ παπια.. ο δικος μου πχ εχει θεματα με κοτοπουλο μοσχαρι κ δεν δινω.. εχω δωσει χοιρινο μαγειρευτο και αρνι κ τα παει σουπερ.. οποτε λεω να παραγγειλω κουνελι και παπια να τσεκαρουμε..
 
  • Like
Reactions: Eroe


Eroe

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2017
1.444
2.759
Θεσ/νικη
Κουνελι ετοιμη μπαρφ εχει το barfcode οπως κ παπια.. ο δικος μου πχ εχει θεματα με κοτοπουλο μοσχαρι κ δεν δινω.. εχω δωσει χοιρινο μαγειρευτο και αρνι κ τα παει σουπερ.. οποτε λεω να παραγγειλω κουνελι και παπια να τσεκαρουμε..
Έτοιμη εννοείς αλεσμένη;

UPD τη βρήκα στην ιστοσελίδα τους κ ναι, είναι σε μορφή κιμά. Μπορεί να την παραγγείλω σε κάποια στιγμή αλλά θα προτιμούσα να μην είναι αλεσμένο το κρέας (να βλέπουμε κ τι τρώμε δλδ)
 
Last edited:
  • Like
Reactions: Δημητρα_kme






medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
Έχω δει και χαβιάρι σε σούπερμαρκετ αλλά δεν με βλέπω να το αγοράζω για τον σκύλο :p
Αχαχαχχα :LOL::LOL::LOL:
απλα ηθελα να πω οτι η τιμη της δεν ηταν πολυ υψηλη.... για μια φορα στο τοσο , ετσι για αλλαγη
 
  • Like
Reactions: Eroe


Δημητρα_kme

Well-Known Member
4 Ιανουαρίου 2017
998
1.409
Μπαρφ δεν θα βρεις κομματια ευκολα ελλαδα παντως να ξες.. τωρα ειναι αναλογα κ τι σκυλι εχεις.. εμενα ο χασαπης δεν με συμφερει καθολου ας πουμε.. θα το κανω βεβαια κ το κανω αλλα δεν ειναι για κατι μονιμο.. μιλησα κ προσωπικα μαζι τους λενε οτι το ζωο μπαινει στην μηχανη ολοκληρο κτλ.. τωρα τι να σ πω.. εχει iso.. που δεν λεει κ κτ αλλα τεσπα.. κ για μπαρφ δλδ φθηνους δεν τους λες.. απλα αυτοι επειδη τα παιρνουν χοντρικη οι τιμες ειναι διαφορετικες απ το να παω εγω χασαπη.. οπως κ να χει καλυτερα απο οποιαδηποτε ξηρα τροφη ειναι σιγουρα. Συν οτι ο δικος μου μονο κιμα τα τρωει κ χωνευονται καλυτερα (για τον δικο μου ξαναλεω που εχει ευαισθησιες)
 
  • Like
Reactions: Eroe


Penguin

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2017
621
1.187
28
Γνωρίζω ότι στα φίδια δίνουν κατεψυγμένα κουνέλια. Το πόσο καλά ποιοτικά είναι δεν ξέρω και επίσης έρχονται με τα πάντα τους (γούνα, εντόσθια, δόντια κτλπ).
 
  • Like
Reactions: Konmac


Char Angel

Well-Known Member
11 Νοεμβρίου 2015
293
1.017
53
Αθήνα
Να σας πω την αλήθεια, θα προτιμούσα να δίνω του μικρού (όταν με το καλό έρθει) κρέατα με "τα πάντα τους", συχνά-πυκνά. Αλλά το βρίσκω δύσκολο να βρεις καλά κρέατα σε καλή τιμή. Τουλάχιστον έχω βρει κοτόπουλα σε ικανοποιητικές τιμές και deep frozen. Τώρα ψάχνω για τα υπόλοιπα.
 
  • Like
Reactions: Δημητρα_kme


Eroe

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2017
1.444
2.759
Θεσ/νικη
Εγώ δεν θα το έδινα στον σκύλο μου αυτό το πράμα (για τα φίδια που λες). :sick:
Βασικά, @medusa, ναι, μια φορα τον μηνα έτσι για αλλαγή σαφώς κ γίνεται. Μπορώ π.χ. να πάρω καμια πάπια κ να δώσω στον σκύλο μερικά κομμάτια ενώ το στήθος κ τα μπούτια να τα μαγειρέψω κ να τα φάω εγώ.
Αλλά εγώ σκέφτομαι τώρα, μηπως θα μπορούσα να συνεννοηθώ ή με κάποιον χασάπη ή με κάποιον αγρότη που εκτρέφει κουνέλια, κ να αγοράζω από αυτόν τα παραπροϊόντα. Η εκτροφέας μου (στη Σικελία, λολ) μου λέει ότι αυτό κάνει, της αφήνουν τα απομεινάρια, όπως π.χ. ραχοκοκκαλιές με κρέας, κεφάλια, εντόσθια, κ είναι μια χαρά οικονομικά κ υγιεινά. Βέβαια το ίδιο θα ήθελα να κάνω κ με το κοτόπουλο, κ σίγουρα θα το κάνω, αλλά μου αρέσει σαν ιδέα να δίνω κουνέλι αντί για μοσχάρι, είναι πιο ασφαλές.
 
  • Like
Reactions: medusa


Konmac

Well-Known Member
18 Σεπτεμβρίου 2017
150
150
58
Ολόκληρο κουνέλι ειναι πλήρης τροφή.
Στα έντερα και το στομάχι υπάρχουν τα λαχανικά που βάζετε έξτρα στην μπαρφ.
Ακριβό όμως.
Το μοσχάρι ειναι αδιαμφισβήτητα η καλύτερη πρωτεΐνη απο τα κοινά κρέατα του σούπερ μάρκετ. Εξου και η τιμη του.
Η ποικιλία ειναι η καλύτερη επιλογή.
Eroe. Γιατί λες ότι το κουνέλι ειναι πιο ασφαλές ;
 
  • Like
Reactions: Eroe


Eroe

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2017
1.444
2.759
Θεσ/νικη
Ολόκληρο κουνέλι ειναι πλήρης τροφή.
Στα έντερα και το στομάχι υπάρχουν τα λαχανικά που βάζετε έξτρα στην μπαρφ.
Ακριβό όμως.
Το μοσχάρι ειναι αδιαμφισβήτητα η καλύτερη πρωτεΐνη απο τα κοινά κρέατα του σούπερ μάρκετ. Εξου και η τιμη του.
Η ποικιλία ειναι η καλύτερη επιλογή.
Eroe. Γιατί λες ότι το κουνέλι ειναι πιο ασφαλές ;
Αυτο το λεει η εκτροφεας μου, οπως και αναφερω στο πρωτο μου μηνυμα σε αυτο το νημα. :) Ισχυριζεται οτι απο θεμα παρασιτων τα κουνελια, αν εκτρεφονται υπευθυνα, ειναι πιο καθαρα, γτ το κουνελι αμα προσβληθει απο παρασιτα εμφανιζει αμεσα συμπτωματα κι ετσι οι πιθανοτητες να πουληθει το μολυσμενο κρεας ειναι πολυ πιο λιγες
 
  • Like
Reactions: Δημητρα_kme


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU